תופעת הנשירה ופתרונות למניעתה (ה"כוכב" מענדל ראטה)

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

המנהלים: יאיר, המפצח, yehuda

"איכות הסביבה ע"פ התורה"

הודעה שלא נקראהעל ידי מרן ראש הישיבה » 19 ינואר 2017, 20:44

נראה לי שר' מענדל יקירי פשוט לא יודע מהי "דת הירוקים"
על יסודותיה הכפרניים ואמונותיה המופרכות וכפיית הרוב הנורמלי לרקוד לפי חלילי החוקרים
ש"גילו" את ההתחממות הגלובלית והקרחונים הנמסים שיציפו עלינו את הים והחור באוזון והחיידקים והחייזרים שיפרצו לעולמנו
ועוד כהנה קש וגבבא אשר אין מקום ואין המקום להאריך ולהרחיב בזה כאן.
שעל כל מחקר שמוכיח את הנ"ל יש מחקרים הפוכים, אך עמותות עשירות וגורמים אינטרסנטיים אחרים בארצות המערב
מממנים את המחקרים וכמובן משפיעים על תוצאותיהם ופרסומם.
אם יחקור ר' מענדל את הנושא לאשורו ולעמקו (כמנהגו), יש בי התחושה כי ישנה את דעתו בנושא "איכות הסביבה".
בעניין הניקיון בבית ובחוץ ובריאות הגוף יש צדק בדבריו.
ויתכן שלכך התכוון בכתבו "איכות הסביבה", אך לפי הפירוש הפשוט של המונח, ודאי שהרבה ממצאי הארגונים הירוקים
מבוססים על אמונות טפלות מתובלות בחצאי אמיתות ושקרים שלמים.

ויעזור השי"ת ובקרוב ממש תמלא הארץ דעה את ה' כמים המכסים את הים
והארץ המלאה דעת לא תותיר מקום ללכלוך כלשהו.
מרן.
תלמידיי היקרים אנא מכם!
נצלו את הזמן, ואל תשתטו!
סמל אישי של המשתמש
מרן ראש הישיבה

{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: "איכות הסביבה ע"פ התורה"

הודעה שלא נקראהעל ידי yehuda » 19 ינואר 2017, 20:51

מרן ראש הישיבה כתב:נראה לי שר' מענדל יקירי פשוט לא יודע מהי "דת הירוקים"
על יסודותיה הכפרניים ואמונותיה המופרכות וכפיית הרוב הנורמלי לרקוד לפי חלילי החוקרים
ש"גילו" את ההתחממות הגלובלית והקרחונים הנמסים שיציפו עלינו את הים והחור באוזון והחיידקים והחייזרים שיפרצו לעולמנו
שעל כל מחקר שמוכיח את הנ"ל יש מחקרים הפוכים, אך עמותות עשירות וגורמים אינטרסנטיים אחרים בארצות המערב
אם יחקור ר' מענדל את הנושא לאשורו ולעמקו (כמנהגו), יש בי התחושה כי ישנה את דעתו בנושא "איכות הסביבה".
ויתכן שלכך התכוון בכתבו "איכות הסביבה", אך לפי הפירוש הפשוט של המונח, ודאי שהרבה ממצאי הארגונים הירוקים

מרן.

אתם מדייקים בדבריו של מענדל כאילו היה תנא או לכל הפחות אמורא. הוא כתב בדיוק מה שהתכוין אליו לשמור על נקיות הסביבה, דרישה שלקוחה מהסוגיות של פ"ב דבבא בתרא.

אגב אם תבדקו מה גודל השטח שהתוה"ק דורשת סביב כל עיר, הן שטח ריק והן שטח מלא בעצים וכו', בשביל לשמור על יופי העיר והרחבת הדעת של התושבים לעסוק בתומ"צ, תבינו שאין שום עירייה שדורשת דרישות חמורות כאלו כמו התורה הקדושה בעצמה שנכתבה על ידי מי שברא את העולם ואת תושביו ויודע היטב מה נדרש בשביל שיהיה לאדם ישוב הדעת לעבוד את ה'.

סוטה פרק ה:
אלף אַמָּה מִגְרָשׁ וְאַלְפַּיִם אַמָּה תְחוּם שַׁבָּת. רַבִּי אֱלִיעֶזֶר בְּנוֹ שֶׁל רַבִּי יוֹסֵי הַגְּלִילִי אוֹמֵר, אֶלֶף אַמָּה מִגְרָשׁ וְאַלְפַּיִם אַמָּה שָׂדוֹת וּכְרָמִים:

(מגרש הוא שטח ריק סביב העיר).
כמה פעמים אנו מבקשים וטהר לבנו לעבדך באמת?

הבה לא נזהם אותו... כי לב יש לנו רק אחד!
סמל אישי של המשתמש
yehuda
מנהל

Re: תופעת הנשירה ופתרונות למניעתה (ה"כוכב" מענדל ראטה)

הודעה שלא נקראהעל ידי שימי התימני » 19 ינואר 2017, 21:10

דבר אחד אני רוצה לומר לכם:
שלכל דבר שבעולם, אבל כל דבר שתחליטו שהוא האמת וכך צריך להיות, תמיד תמצאו לזה מקורות בתוה"ק לא משנה מה זה, אפילו דברים שהם ממש נגד התורה, כפי שכבר אמרו שר' ... (לא זוכר) היה מטהר את השרץ ב... (לא זוכר) טעמים (ולהבדיל אלף אףפי הבדלות בין הטמא ובין הטהור כפי שכבר ראינו פה בארצינו הקדושה שהיה מי שהתיר ממזרים לבוא בקהל...)
אלא מאי?
השאלה היא מה העיקר ומה הטפל, על מה צריך לשים דגש ועל מה לא,
וודאי שבכל ציבור יש דברים הצריכים תיקון, אלא, שאלה שמים את הדגש על זה ואלו שמים את הדגש על משהו אחר, כל מקום והדגשים שלהם שלמדו מפי רבותיהם.
ולמנדל הנ"ל
לא מכל דבר שולי צריכים כבל לעשות בלוג שלם ואל תחשוב שתצליח לתקן את העולם
אין שום דבר שלם בעולם רק הקב"ה הוא תכלית השלימות
נ נח נחמ נחמן מאומן
סבא הוא המלך
סמל אישי של המשתמש
שימי התימני

הודעה שלא נקראהעל ידי יאיר » 19 ינואר 2017, 23:20

"א"ר אחא בר חנינא גלוי וידוע לפני מי שאמר והיה העולם שאין בדורו של רבי מאיר כמותו ומפני מה לא קבעו הלכה כמותו שלא יכלו חביריו לעמוד על סוף דעתו שהוא אומר על טמא טהור ומראה לו פנים על טהור טמא ומראה לו פנים תנא לא ר"מ שמו אלא רבי נהוראי שמו ולמה נקרא שמו ר"מ שהוא מאיר עיני חכמים בהלכה ולא נהוראי שמו אלא רבי נחמיה שמו ואמרי לה רבי אלעזר בן ערך שמו ולמה נקרא שמו נהוראי שמנהיר עיני חכמים בהלכה אמר רבי האי דמחדדנא מחבראי דחזיתיה לר' מאיר מאחוריה ואילו חזיתיה מקמיה הוה מחדדנא טפי דכתיב (ישעיהו ל) והיו עיניך רואות את מוריך א"ר אבהו א"ר יוחנן תלמיד היה לו לר"מ וסומכוס שמו שהיה אומר על כל דבר ודבר של טומאה ארבעים ושמונה טעמי טומאה ועל כל דבר ודבר של טהרה ארבעים ושמונה טעמי טהרה תנא תלמיד ותיק היה ביבנה שהיה מטהר את השרץ במאה וחמשים טעמים" (עירובין יג:)
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!
סמל אישי של המשתמש
יאיר
מנהל ראשי

Re: "איכות הסביבה ע"פ התורה"

הודעה שלא נקראהעל ידי גאליציינער » 22 ינואר 2017, 11:50

yehuda כתב:
מרן ראש הישיבה כתב:נראה לי שר' מענדל יקירי פשוט לא יודע מהי "דת הירוקים"

מרן.

אתם מדייקים בדבריו של מענדל כאילו היה תנא או לכל הפחות אמורא. הוא כתב בדיוק מה שהתכוין אליו לשמור על נקיות הסביבה, דרישה שלקוחה מהסוגיות של פ"ב דבבא בתרא.

אגב אם תבדקו מה גודל השטח שהתוה"ק דורשת סביב כל עיר, הן שטח ריק והן שטח מלא בעצים וכו', בשביל לשמור על יופי העיר והרחבת הדעת של התושבים לעסוק בתומ"צ, תבינו שאין שום עירייה שדורשת דרישות חמורות כאלו כמו התורה הקדושה בעצמה שנכתבה על ידי מי שברא את העולם ואת תושביו ויודע היטב מה נדרש בשביל שיהיה לאדם ישוב הדעת לעבוד את ה'.

סוטה פרק ה:
אלף אַמָּה מִגְרָשׁ וְאַלְפַּיִם אַמָּה תְחוּם שַׁבָּת. רַבִּי אֱלִיעֶזֶר בְּנוֹ שֶׁל רַבִּי יוֹסֵי הַגְּלִילִי אוֹמֵר, אֶלֶף אַמָּה מִגְרָשׁ וְאַלְפַּיִם אַמָּה שָׂדוֹת וּכְרָמִים:

(מגרש הוא שטח ריק סביב העיר).

אני יכול להגיד לך דבר אחד שיפריך את דבריו במידה מסויימת, וכדוחים את דבריו ואומרים שהם דברי חילוני בלבוש חרדי אין הכוונה שבגלל זה דברים הופכרו פירכה שאין עליה תשובה, אלא הכוונה הוא שאין לקבל את דבריו, ואם אתה רוצה לקבל מדבריו - שתידע בדיוק עם מי יש לך פה עסק: עם חילוני בלבוש חרדי, זה מה שכל אחד מתכוון כשהוא דוחה את דבריו בלא כלום, מובן ??

ולגופו של עניין: מענדל דנן גר בעיר אשדוד, וכל מי שיודע ומתמצא קצת בעיר הזאת יודע שעיר זאת, ובפרט הרובע שמענדל גר - רובע ז' היא רובע מטופחת מאוד, יש שמה הרבה גינות, גוזמים כל הזמן את העצים, מנקים שמה כל הזמן, וכולי...
ככה שלו עצמו אין בעיה עם לכלוך, הוא גר בסביבה נקייה, ואציין לדבריו מה שהוא הציג מנקודת מבטו: יש לו סבא אחד שגר ברמת גן - שמה נקי, יש לו עוד סבא שגר במאה שערים - שמה מלוכלך, מסקנה: אצל החילונים נקי ואצל החרדים מלוכלך, זה מסקנה נכונה ?? אתה לא רואה את העיוות שבדבריו ??

כמובן כמובן שהאמת היא תמיד איפשהו באמצע, אבל פה הוא הגזים בהסתבכות שלו עצמו, קודם כל הוא עצמו גר באיזור מאוד נקי ומטופח, ואיך הוא יוצא ללכלך [פשוטו כמשמעו] את כל האיזורים החרדיים ??
אנא עבדא דקודשא בריך הוא!
סמל אישי של המשתמש
גאליציינער

הודעה שלא נקראהעל ידי אדוק » 26 ינואר 2017, 01:34

טרי בלוג חדש מהמשפיע, מעניין מאוד לכל המכירים את נושא ה'ניו אייג''

היהדות צריכה לנצל את ה'ניו אייג' לטובתה
תקופת הניו אייג' - העידן החדש מתפשטת במהירות בעולם הגדול, וכולם תרים אחר הפתרון לנשמתם אצל מורי דרך רוחניים למיניהם • דווקא היהדות, שהייתה שם הרבה קודם עם תפיסת העולם הזו, צריכה לאמץ אל חיקה את התופעה הברוכה • הרב מענדל ראטה עם טור רוחני
קובי הר צבי יום רביעי כ"ז טבת תשע"ז 22:34 25/01/2017

מרותק הייתי שקוע בספר שהיה פתוח מולי. לא זוכר שמו של הספר. סיפורו של בעל תשובה שעשה מסע רוחני רב טלטלות ורב שנים, בו הוא אף עשה כברת דרך ארוכה בהודו ובמזרח הרחוק. סיפור מטלטל ורב אתגר. תמיד אהבתי ספרים שהיה בהם מן ה'מסע'. הם נתנו לי את האווירה של החופש, החירות. הטעימו לי מהיופי האינסופי של העולם היפה והגדול. בדמיוני הייתי רואה את המרחבים, את השדות המוריקים, את הציפורים היפות ואת בני האדם. כמה גדול ויפה הוא העולם. כמה קרובים ללב הם בני האדם. לפני שבוע נסעתי לאיזה מושב בצפון, ובדרך הייתה לי השראה. נוסעים, נוסעים, פוגשים את העולם הגדול, את הדומם הצומח והחי, את בני האדם, ואז פתאום כתבתי פוסט כזה, סוג של שיר: "אלוקים גדול שלי, אני נוסע ממקום למקום, פוגש כל יום עוד ועוד בני אדם, וליבי רוחש אהבה. החלום הגדול שלי הוא להכיר כל ילד וכל אדם בעולם. אני רוצה לאהוב, לחבק, להיות קרוב. אבא מתוק". אלה מילים. אולי ביום אחד אלחין על כך שיר. לפעמים, דווקא קריאת הסיפור, היא זו שמנתקת אותנו מההרגל לראות את העולם במבט המצומצם הרגיל שלנו. מרחיב את דעתנו לראות את הכל חופשי ואמיתי יותר. טוב, אז הייתי באמצע לקרוא את סיפורו של בעל התשובה.

הוא מספר על מפגשים מעניינים שהיו לו במזרח הרחוק עם מורים רוחניים מרתקים שלימדו אותו פרקי חכמה שונים. הוא מספר על תרגילי מחשבה וריכוז שונים שהוא למד שם, על שחרור התודעה, על יוגה, על מדיטציה, על שלווה והתחברות. כל מיני מושגים. אני קורא ושואל את עצמי: רגע, זה מתאים ליהדות או לא? מה בדיוק היחס היהודי לתרגילים כאלו? לרגע אני מנסה לומר לעצמי שאין בזה שום דבר אמיתי ורק בתורה יש הכל. ואז אני נזכר שחז"ל אמרו 'חכמה בגויים תאמין', אבל אסור ללמוד את חכמות הגויים. אך עדיין אני מרגיש שיש בזה הרבה חכמה ואמת. טוב, ריבונו של עולם, תגיד לי אתה מה היא האמת. ופתאום אני מתחיל לקרוא שם משהו מעניין. הוא מספר שהוא היה לתקופה אצל מורה מסוים שקראו לו כך וכך. הוא היה תלמיד של 'גורו' אחד בשם כך וכך. שכחתי השמות. וה'גורו' הזה היה תלמידו של מורה יהודי אחד שקראו לו מרדכי (מקס) טאון. אז כך הם יודעים לספר, תלמידי וממשיכי השיטה ההיא. ה'מקס - מרדכי' הזה היה בעבר תלמידו של 'רבי חסידי' שקראו לו 'מענדל'ע השותק מווארקא'. הרבי הזה מווארקא, הם אומרים, לא סתם קראו לו מענדל'ע השתקן. הייתה לו לאותו רבי חסידי שיטה רוחנית מעניינת מאוד. הוא היה מתכנס עם תלמידיו לדממת שתיקה שארכה שעות ארוכות ולפעמים אפילו חצי יום, כשתרגיל דממת השתיקה זו הייתה בעצם שיטה שהוא לימד איך לשחרר את התודעה מהרגל המרוץ שלה ממחשבה למחשבה, ולהתחיל להתמקד בהווה ובכאן ועכשיו ולא בעבר ובעתיד. בום! איזה מין דבר זה. ר' מענדלי מווארקא. בחיים לא ידעתי שהייתה לו 'שיטה'. שחרור התודעה? אבל כך ידעו לספר הגויים הללו במזרח הרחוק. ה'מרדכי טאון' הזה, שכנראה שנה ופירש, נסע מפולין לצרפת ולמזרח, ושם לימד את תורתו ושיטתו שאת שורשיו הוא קיבל אצל רבו, מענדלע השותק מווארקא. 'שיטת ווארקא'. אז אני לא יודע בדיוק מה הוא לקח מרבו ומה לא, מה הייתה הסיבה שעזב לצרפת והאם הוא המשיך לשמור על יהדותו, אבל למדתי פתאום משהו חדש בחיים: 'שיטת ווארקא'.

אנו עדים כיום לתופעה חדשה בעולם שכובשת מיליוני בני אדם, תופעת ה'ניו אייג' - 'העידן החדש'. בבדיקה בקטלוג הספרים ובכל חנות ספרים של הספרות הכללית נגלה מדורים שונים לסוגי הספרים: מדור לספרי פסיכולוגיה, מדור לספרי פילוסופיה, מדור לספרי היסטוריה, ומדור אף לספרי 'העידן החדש'. מה זה 'העידן החדש'? אז ספרי ה'עידן החדש' אלו הם ספרים המדברים על רוחניות, על הנשמה, על הרחבת התודעה, על תרגילי מדיטציה של ריכוז ושחרור, על תרגילי יוגה, על תורת המזרח ועל שלווה ואחדות עם הבורא והבריאה. בעוד המדע הקלאסי מתעסק יותר עם החלק הטכני והפיזי של העולם, הפילוסופיה עוסקת עם השכל וההיגיון, הפסיכולוגיה עוסקת עם ה'נפש' - 'העידן החדש', לעומתם, עוסק עם הנשמה. היא מדברת על כך שאנו מתקרבים לשינוי גדול מאוד בתודעת בני האדם ושאנשים הולכים לגלות ממדים חדשים בבריאה שלא הכירו, כאילו הולכים להיפתח ערוצי תודעה חדשים, והיחס לכל מיני דברים ישתנה. אנשים יחושו יותר באחדותה של הבריאה, בזה שהכול הוא אחד, אנו וכל הבריאה והטבע שסביבנו וכל בני האדם. אנשים יאהבו יותר בני אדם אחרים ויחושו באחדות אוניברסלית כזאת, כאילו כל העולם הוא משפחה אחת גדולה. משהו ישתנה בתודעה. חלק נכבד מהספרות של העידן החדש מתמקד גם בתורת הסוד והקבלה, ואף גויים רבים בעולם מתעניינים בתורת הקבלה היהודית שמסבירה את הפנימיות של מבנה הבריאה ואת העולמות הרוחניים המקבילים לעולמינו אנו. אנשים מתחילים להאמין בעולמות רוחניים מקבילים ובעולם הנשמות. משהו קורה בעולם. מיליוני אנשים עושים עם עצמם עבודה פנימית עצמית במטרה להגיע למקום הנכסף של ה'הארה', שמהווה, לדעתם, רגע של גילוי אלוקי, בו מבליח הניצוץ המאיר אל תודעת האדם ומרחיב את גבולות הבנתו אל מעבר לתודעה הרגילה. זה נראה כאילו אנשים נמאס להם מהפתרונות שהפסיכולוגיה ניסתה להציע למצוקת האדם. אנשים התחילו להבין שהישועה לא נמצאת בעולמו הנפשי של האדם אלא בעולמו הנשמתי. לא טיפול בנפש מביא אותך אל אושרך אלא טיפול עם הנשמה. משהו יותר רוחני.

מה פישרה של תופעה זו, ומהי יחסה האמיתי של היהדות אליה? האם, למשל, תרגילים רוחניים אלו זרים לרוחה של היהדות, או שמא תואמים לגמרי? או אולי רק בחלקם? מבדיקה מעמיקה אחורה, אל ראשיתה של תנועת החסידות, אנו מוצאים שיש דמיון רב בין ההדרכה של הבעש"ט לחסידיו ושל רבנים וצדיקים שונים לתלמידיהם, לבין המושגים הנלמדים היום בעולם במסגרת תורת ה'עידן החדש'. ספרו של הבעש"ט 'צוואת הריב"ש', מלא עם תרגילים רוחניים שמהפכים את הכוונה של לימוד התורה ושיח התפילה מ'טקסים דתיים רשמיים', לפעולות המהוות 'תרגול רוחני' לנשמה ואמצעי לדביקות וחיבור לעולמות רוחניים. קשה קצת להשתמש עם המילה 'דביקות', כי עם המילה הזו כבר נעשה שימוש שלילי ומוטעה כה רב, עד שאנשים רבים נרתעים מהמילה הזו. בעיני הרבה אנשים מתוכנו מסמלת המילה 'דביקות' כרגעים של הזיה ושגעון גדלות של אדם מדומיין, או כרגעים של לחץ וניתוק אצל האדם הפרוש והמנותק מהעולם, אך המילה המקורית מכוונת בכלל למקום אחר: היא מכוונת למקום בו האדם, האדם הרגיל כמוני וכמוך, מתחבר עמוק למילים של שיח התפילה בו הוא שרוי, ולומד דרכים איך להתעלות עם המילים אל עבר ממדים רוחניים יותר עמוקים בבריאה. הבעש"ט אומר: "בוא אל התיבה", היינו שצריך ללמוד את הדרך איך להיכנס אל תוך המילים בעת התפילה. לטבול אל תוך המילים ולהישאב למחוזות אחרים. זה סוג של תרגול רוחני. הדיבור מכיל בכוחו כוח רוחני ייחודי שיש בכוחו לשאוב אנשים דרך הוצאת המילים מהפה, לממדים רוחניים אחרים, לעולמות של שקט ושלווה, של דביקות ונעימות. זה לא דמיון. אנשים מספרים על חוויות כאלו. אצלנו לפעמים אומרים שאין דברים כאלו היום, אבל מיליוני גויים מדברים בדיוק על רעיונות כאלו, כותבים על כך ספרים ומספרים על חוויותיהם הרוחניות תוך כדי התרגול הרוחני והעבודה העצמית.

מה מהווה תנועת החסידות כיום? אני שומע הרבה מבני הנוער שהם מרגישים ריחוק פנימי גדול מכל התעשייה הזאת של מוסד החסידות של היום. הם קוראים לה: 'קופת החולים שלי'. בשבילם זה מהווה לא יותר מ'קהילה', האחראית על חלוקת קמחא דפסחא, ועל מכירת מקומות בבית המדרש לימים הנוראים, וזה מקום טוב בשביל חברה וחיים קהילתיים משותפים, לא יותר. הם לא מרגישים שום פנימיות אמיתית בכל המוסד הזה. לא מרגישים שמוכרים להם משהו אמיתי, כנה כזה, שמדבר בגובה העיניים, בשפה שלהם, משהו שהוא חסר אינטרסים, משהו רוחני ברמה גבוהה ועמוקה. לא מרגישים שמישהו שם בפנים יש לו כוונה אמיתית וטהורה ללא נגיעות של דאגה למוסדות ולהצלחה של כבוד וכסף וחיצוניות. האם המוסד הזה הקיים כיום קשור איכשהו למה שהבעש"ט מייסד החסידות התכוון? נראה שלא. לבעש"ט לא היה מוסד. להיפך: הוא דווקא היה סוג של חתרן נגד הממסד. הוא חיפש את האמת והוא מצא שבעולם יש הרבה שקר וכבוד מדומה. אז הוא ליקט תלמידים ולימד אותם את תורתו ואת הגותו הפנימית. הוא לימד אותם מה זה להתפלל, מה זו הארה רוחנית, מה זה לימוד התורה. הוא לימד שהעיקר הוא 'אהבת הזולת והנברא', וחיפוש אחרי ה'הארה הרוחנית' שמשחררת את האדם אל על, הלוא היא הדביקות, החיבור, רגע ההתאחדות עם הבריאה והבורא. היום, אם אתה אוהב מדי את הזולת ואת השונה אזי הנך מתקבל כ'מוזר ומרדן'. אם אתה חושב קצת מחוץ לקופסא שלך אזי הנך 'אויבער חכם' ("תמיד הוא היה 'אויבער חכם, תמיד עשה לנו צרות"). אם הנך מחפש את האמת הפנימית אזי בכלל יש לך דעות עקומות, 'קרומע דעות', חשש לכפירה. ואם הנך מחפש אחרי ההארה והחוויה הפנימית אזי הנך עצלן שלא אוחז בלעבוד ולהתאמץ ומחפש רק חוויות וכיף וקומזיצים ובילוי וביטול זמן, במקום לשבת וללמוד ולנצל את הזמן. התהפכו הדברים על יוצרם.

האם צריך לכן לשלול מכל וכל את המוסד הקיים והמובנה? וודאי שלא. מבחינת השמירה החיצונית על חיי הקהילה המשותפים, הוא טוב, אפילו מצוין, ובמידה מסוימת הכרחי. אך התוכן, לפעמים, כל כך חלול, כל כך ריק, כל כך מזויף ויבש. 'געהאקט אין קאפ אריין'. הגיע הזמן להכניס תוכן ואמת פנימית בכל המוסד הקיים. להביא רוחניות אמיתית. ללמד את הצעירים איך להתפלל, איך לשיר, איך ללמוד, איך ליצור, איך להתחבר. במקום לעמוד במקום התחרותי הזה וללמד את הצעירים תחרות הישג אישי, אפשר ללמד אותם רוחניות כל כך יותר עמוקה. הדור הבוגר לפעמים אינו מאמין עד כמה הדור הצעיר מואס בתחרותיות ומחפש משהו יותר אמיתי ורוחני. הם חושבים שרק התחרותיות תדרבן אותם להשיג הישגים, אבל חוץ מזה שזה לא נכון, הטעות היותר חמורה פה היא שהם חושבים בכלל שהמטרה היא להשיג הישגים, בעוד המטרה האמיתית איננה כלל לחפש הישגים. המטרה היותר נכונה היא, לחפש את הדרך האמיתית שלך, להיות מה שאתה, להגשים את החלום שלך, להיות קרוב לבורא בדרך שלך, והדור הצעיר, אוי עד כמה שהוא מוכשר ומוכן רוחנית לקבל דרך כזו. עד כמה שהוא משתוקק לדרך אמיתית וכנה כזו. אנחנו לפעמים לא מספיק מאמינים בנוער, חושבים אותם לדבילים ומובילים אותם בדרכים שטחיות ורדודות, אבל בגדול הנוער מזמן כבר מאס בדרך הזו.

ובחזרה לנושא שלנו: התרגולים הרוחניים שנלמדים כיום בעולם ה'עידן החדש', מה הם מבשרים מבחינת היהדות? האם זה צד הקליפה? האם יש לנו מה ללמוד מהם? תנו לי לומר את דעתי האישית בנושא: הבעש"ט כתב באיגרתו הידועה על זמן ביאת הגאולה, שהיא תהיה בזמן בו כולם ידעו 'לעשות ייחודים כמוהו'. להתחבר לעולמות רוחניים כמוהו. כל בני האדם יתעלו מדרגה רוחנית גבוהה יותר, ויתחילו לדבר על רוחניות כעל דבר מובן מאליו ומורגש ונראה. נראה שארך קצת זמן לעולם לתפוס מושגים חדשים כאלו. בינתיים העולם התחיל להתפתח מבחינות אחרות: המדע התפתח, הטכנולוגיה התפתחה, מוסד הבריאות והרפואה התפתח ועם הזמן אף הפסיכולוגיה ובריאות הנפש. המדע הטכנולוגי היה הראשון שלימד את העולם שיש דברים שעוקפים את הזמן והמקום. זה התחיל מהרכבת, הטלפון, המכונית, המטוס, הפקס, הרדיו, האימייל ועד שיחת הווידאו בוואטסאפ. העולם למד שיש דברים כאלו כמו להתחבר לערוץ ולשדר, או שדברים שהיו בעבר - יכולים להישמר ולהנציח את עצמם לעד. זה היה סוג של תקדים לקראת הבנה יותר רוחנית של העולם. עם הזמן הגיעה הפסיכולוגיה שלימדה על המודע והתת מודע, על איזון נפשי ועל שריטות עמוקות ופחדים עמוקים משנות ילדות, על הצורך באהבה, בחיבור, ובתשומת לב. ובכן, ריפאנו קצת את הגוף, ריפאנו קצת את הנפש. הגיע הזמן לרפא את הנשמה. הגיע כבר הזמן שמאפשר לאדם להתחיל לדבר על דברים יותר עמוקים. האנושות הספיקה להתפתח הרבה במאתיים השנים האחרונות והכינה את עצמה לקראת שיח רוחני ברמה גבוהה יותר. זה שיש כיום גם את המתירנות החופשית החוגגת בעולם אינו סותר לכך כלל. אלו הם שתי תנועות מקבילות, כי לפני שהאנושות מבינה סופית שהפתרון נמצא בהשתחררות מכבלי התודעה המוגבלת והתחברות לתודעה יותר רחבה ואוניברסלית, היא מנסה למצות את עצמה בכל דרך שהיא. אולי בכל זאת יש ישועה אם נתיר באמת את הכל. זה סוג של 'לקראת פרידה'. אבל בסוף, האנושות תבין שהמתירנות ללא גבולות איננה מספקת אותה באמת ואיננה מביאה לה את האושר הנצחי, ואו אז היא תקבל את מסקנתה הסופית. ובכן, העולם כבר התחיל לצעוד לשם.

ואיפה אנחנו עומדים מהמקום הזה? מעיון במקורות שלנו אנו מוצאים כי דווקא אנחנו חלוצים בכל מה שקשור לרוחניות ולהארה. הבעש"ט, רבי נחמן, חב"ד, הגאון מוילנא, כל הצדיקים מתנועת החסידות, 'הרבי מפיאסצנא' עם שיטות הדמיון המודרך שלו. אבל כל הדברים האלו נמצאים רק במקורות. למעשה, את הרוחניות האמיתית הזאת, לא מלמדים בישיבות. גם לא בחסידויות. רק מלמדים סתם, איך לשמר את המסורת הקיימת. בלי נשמה, בלי רגש אמיתי, בלי דיבור כנה, ובלי אהבה אמיתית לכל אדם באשר הוא. כשאנו רואים את מה שמתחולל בעולם בשנים האחרונות בספרות ובמדע, אנו חייבים להבין שהעולם התקדם, ושהנה כאן הגיעה ההזדמנות שלנו. הרי דווקא לנו יש כל כך הרבה מה למכור! כל התנ"ך מדבר על נבואה ועל חיבור לעולמות רוחניים דרך המוזיקה, והחיבור לטבע כמו הנביאים שנהגו לנגן בכלי נגינה ולצאת לטבע עד כי בהשראה זו היו מגיעים עד ה'נבואה'. כל התלמוד מלא בשיח רוחני ואינטימי המתחבא בכל מילה, באגדות חז"ל המופלאות, בהדרכתם וחכמתם, ומי מדבר על החסידות כמו שהייתה במקוריותה, מלאה רוח מסתורין קסומה והתחברות לאחדות הבריאה. אז איפה אנחנו ואיפה הם? 'הזאת נעמי'? דווקא אנחנו, שמקורותינו מלאים עם אוצרות רוחניים נסתרים, אנחנו ישנים? מה אנחנו מלמדים את הנוער שלנו? גורנישט מיט גורנישט. אין אנו צריכים ללכת וללמוד את הספרות הכללית המדברת על הנושאים האלו. גם כי פעמים רבות מעורבים בהם גם דעות המנוגדות לרוח התורה ולא כל אחד יכול להבדיל בין הטוב והנכון לבין מה שאינו נכון, וגם כי יש לנו מספיק מקורות משלנו. בזוהר הקדוש מובא שרבי אבא פגש פעם את אחד מחכמי המזרח והתפעל מחכמתו, אמר לו רבי שמעון שחכמה רוחנית זו השאיר אברהם אבינו לבני הפילגשים ושלחם 'ארצה קדם', שזה בעצם ארצות המזרח, אך אנו יש לנו ברית קשר משלנו ואין לנו צורך בלימודים אחרים, כך מובא בזוהר. אך מה שכן חסר לנו כיום זה התרגום לשפה של היום. מורים רוחניים כאלו שיתרגמו את הרוחניות העמוקה שיש ליהדות להציע, בשפה עכשווית ואקטואלית. אפשר לדבר עם הדור הצעיר היום על הכל. הם צמאים כאיש הצמא למים קרים, למשהו עם תוכן אמיתי ופנימי.

תנו לי לומר לכם את אשר ליבי חש. הלב שלי צופה בעתיד הקרוב התפרצות רוחנית שתתעלה מעל הגבולות שהמוסד הטיל עליה, והיא תכבוש את לבבותיהם של עשרות או מאות אלפי איש, שיחליטו שכבר לא אכפת להם משום דבר חוץ מהאמת הפנימית שלהם. כמו בני נוער שיאמינו בעצמם, יעזו ללכת בדרך ליבם, יממשו את חלומם, יחליטו בעצמם על סדר יומם, ויצעדו במסע רוחני אישי כל אחד בדרכו שלו. זה ייהפך למעין תנועה כזו. לא יודע איזה שם יהיה לה לתנועה זו, אם בכלל. היא תהיה בהחלט תנועה רוחנית, אם כי ערכים כמו מימוש עצמי, חיבור לעולם, הגשמת החלומות והכישרונות ואהבת החיים - יהיו ערכים בלתי נפרדים מתנועה זו. היא תשתמש הרבה עם המוזיקה, כל מיני סגנונות מוזיקה, הגיטרה אולי יהיה הסמל שלה (לא בגלל שגם אני מנגן עליה. זו היא תחושה פנימית מתוך התרשמות. הגיטרה כבר היום מהווה סמל מסוים של מחפשי הרוחניות המתחדשת). החיבור עם חיק הטבע והבריאה יהיה חלק בלתי נפרד ממנה, ומה שבעיקר, אנשים ילכו יותר עם הלב שלהם. יתלבשו איך שהם אוהבים להתלבש, ינגנו וישירו את מה שהם אוהבים לשיר, וילמדו רק סדרי לימוד כאלו שליבם חפץ בהם, כמו שחז"ל בעצם הדריכו אותנו פעם, איך שכחנו. לא יודע בדיוק איפה ואיך זה יקרה, האם בתוככי המסגרות הישנות, האם בתוך מסגרות חדשות עצמאיות, או שמא בתנועה הצועדת ללא מסגרת, ואם כך אזי עם סיכון חס ושלום של איבוד דרך. אולי זה יקרה בכמה צורות שונות בו זמנית. אבל מה שברור הוא שזה הולך לקרות, בעתיד הלא רחוק. מי שיפסיד במערכה זו יהיה מי שינסה להילחם ולמגר את התופעה, ה'בלתי חינוכית' כביכול. אלו שיהיו יותר חכמים, ישכילו לקדם את התופעה ולשנות בשינוי יסודי את כל מה שמוכר לנו, במערכת ובעולם הישיבות. את כל סדר היום. הלוואי וזה יקרה. בינתיים, חלק גדול מהנוער כבר עומד עם רגל אחד פה ורגל אחד שם. מישהו חייב להתעשת.
בזמן חירום לא מסכנים חיים ומתקשרים קודם למד"א 101 כהוראת הרבנים
סמל אישי של המשתמש
אדוק

הודעה שלא נקראהעל ידי שש משזר » 27 ינואר 2017, 09:15

א יודעלע כתב:וכדי שלא יגידו שכל דברי הם רק התקפה, אני רוצה כעת להפריך נקודה אחת (שהיא רק דוגמא) ממאמרו האחרון.
אני לא אפריך את הנקודה של "צריך לעשות פעילות גופנית". כי זה נכון, וזה כבר מובא בחז"ל, ולמי שלא יודע הרב וואזנר גם היה הולך לשחות עד לשנותיו האחרונות.
אני רוצה להפריך את הנקודה שהחרדים לא עושים פעילות גופנית כי הם לא מחשיבים את בריאות הגוף.

אז ככה:
עד לעשר שנים האחרונות לא היה כמעט מודעות בעולם הכללי לחשיבות הפעילות הגופנית לבריאות.
מי שהיה עושה 'כושר' עשה זאת רק לצורך תרבות, למטרת חיזוק השרירים, רצון להצליח בכדורגל וכדו' או להיות חזק לצורך לחימה, הליכה לצבא וכו'. המטרה לא היתה בריאות. עדיין לא היתה מודעות בעולם הכללי שפעילות גופנית טובה לבריאות. (נפשית וגופנית)
ממילא ברור שהחרדי הממוצע לא צורך את התרבות הזאת. אצלינו לא סוגדים לכח גופני.

המגמה של 'שמירה על אורח חיים בריא', זהו טרנד שהחל להיכנס לעולם הכללי רק לפני כעשור וחצי בערך.
היהדות החרדית בהיותה חברה סגורה, אך טבעי שיקח יותר זמן שהמגמה הזו תיכנס אליה,
פשוט כי אינה חשופה למדיות השונות. ולא כי התורה לא רוצה בבריאותינו, או מנהיגי דורינו לא רואים בזה מצוה מדאורייתא.

ככל שעובר הזמן המודעות לצורך בשמירה על הבריאות חודרת גם אלינו, ההבנה שפעילות גופנית היא לצורך בריאות ולא לצורך תרבות.
אני לא מכיר אף רב או שיטה שמזלזלת בצורך בשמירה על בריאות הגוף, ממילא ככל שחודרת ההבנה שמדובר בצורך בריאותי, כך תראו יותר אנשים חרדים שיעסקו בספורט.
אולי הם לא יקראו לזה ספורט, אלא רק לא יקחו אוטובוס אלא ילכו ברגל, אבל המטרה ברורה.

ואגב, מאז ומתמיד ידעו גם אצלינו שהספורט חשוב לצורך שחרור, אורור וכדו', ולכן תמיד היו הולכים לשחות בבין הזמנים, רוכבים על אופניים וכדו'.
אולם הצורך הבריאותי עדיין לא חדר אלינו לגמרי.

זה לא כי ההשקפה החרדית מזניחה את הבריאות, זה כי המגמות האופנתיות בעולם הכללי חודרות אלינו יותר לאט. (בעיקר שעד לפני כעשור הפעילות הגופנית היתה לצורך תרבות כאמור ולכן לוקח יותר זמן להבין ולהאמין שמדובר בבריאות)

הבנתם?

היהדות החרדית לא נגד בריאות!!!

אני אוהב ביותר את התגובה הזאת, כי זה מראה עד כמה דברי המשמיצים צודקים, ואיזה טענות יש להם בפיהם.
בא לכאן איזה יודעלע, וכבר נעשה להיסטוריון. מעשי התעמלות היו בגדר תרבות עד לפני עשור, ואז נהפכה לדבר בריאותי...!

טיפשות מרקיעת שחקים כזו עוד לא ראיתי [חוץ מהתוקפים על ר' מענדל כמותך], אבל יתירה מזו - איך אבדה הבושה לדבר גיבובי סרק בגובה עינים כזאת? למה אתה לא מחפש כמה רגעים באיזה תקופה באמת נעשתה לדבר שבבריאות? איך מלאך לבך לדבר שטויות בלי למצמץ עינים, ועוד להשתמש עם דברי בורותך להכות על קדקוד מי שכן יודע מה שהוא מדבר [ר' מענדל, במקרה דינן]?!

ואתה עדיין לא מבין למה אני נתקף בחמת זעם??? כל שטות, כל דבר רדידות, כל שקר ו'ידיעה' בלתי נכונה, כל עמי-הארצות, וכל התקפה, אני צריך לבזבז זמן בכדי להוכיח עד כמה הם טיפשיים?

יבוא זה ויעיד על השאר [בבחינת עדות שבטלה מקצתה כו'], ותבין כבר שאם אתה לא יכול לראות דברים באופן אובייקטיבי, אלא מיד אתה רואה מה הוא אמר "שלא כהוגן", אז אף אחד לא יחשוב שר' מענדל לא צדק, אלא שאתה שוב פעם אינך יכול לחתור אל אמת, אלא לחתור חתירה תחת ר' מענדל.
סמל אישי של המשתמש
שש משזר

הודעה שלא נקראהעל ידי נעשה ונשמע » 28 ינואר 2017, 22:03

שש משזר כתב:
א יודעלע כתב:וכדי שלא יגידו שכל דברי הם רק התקפה, אני רוצה כעת להפריך נקודה אחת (שהיא רק דוגמא) ממאמרו האחרון.
אני לא אפריך את הנקודה של "צריך לעשות פעילות גופנית". כי זה נכון, וזה כבר מובא בחז"ל, ולמי שלא יודע הרב וואזנר גם היה הולך לשחות עד לשנותיו האחרונות.
אני רוצה להפריך את הנקודה שהחרדים לא עושים פעילות גופנית כי הם לא מחשיבים את בריאות הגוף.

אז ככה:
עד לעשר שנים האחרונות לא היה כמעט מודעות בעולם הכללי לחשיבות הפעילות הגופנית לבריאות.
מי שהיה עושה 'כושר' עשה זאת רק לצורך תרבות, למטרת חיזוק השרירים, רצון להצליח בכדורגל וכדו' או להיות חזק לצורך לחימה, הליכה לצבא וכו'. המטרה לא היתה בריאות. עדיין לא היתה מודעות בעולם הכללי שפעילות גופנית טובה לבריאות. (נפשית וגופנית)
ממילא ברור שהחרדי הממוצע לא צורך את התרבות הזאת. אצלינו לא סוגדים לכח גופני.

המגמה של 'שמירה על אורח חיים בריא', זהו טרנד שהחל להיכנס לעולם הכללי רק לפני כעשור וחצי בערך.
היהדות החרדית בהיותה חברה סגורה, אך טבעי שיקח יותר זמן שהמגמה הזו תיכנס אליה,
פשוט כי אינה חשופה למדיות השונות. ולא כי התורה לא רוצה בבריאותינו, או מנהיגי דורינו לא רואים בזה מצוה מדאורייתא.

ככל שעובר הזמן המודעות לצורך בשמירה על הבריאות חודרת גם אלינו, ההבנה שפעילות גופנית היא לצורך בריאות ולא לצורך תרבות.
אני לא מכיר אף רב או שיטה שמזלזלת בצורך בשמירה על בריאות הגוף, ממילא ככל שחודרת ההבנה שמדובר בצורך בריאותי, כך תראו יותר אנשים חרדים שיעסקו בספורט.
אולי הם לא יקראו לזה ספורט, אלא רק לא יקחו אוטובוס אלא ילכו ברגל, אבל המטרה ברורה.

ואגב, מאז ומתמיד ידעו גם אצלינו שהספורט חשוב לצורך שחרור, אורור וכדו', ולכן תמיד היו הולכים לשחות בבין הזמנים, רוכבים על אופניים וכדו'.
אולם הצורך הבריאותי עדיין לא חדר אלינו לגמרי.

זה לא כי ההשקפה החרדית מזניחה את הבריאות, זה כי המגמות האופנתיות בעולם הכללי חודרות אלינו יותר לאט. (בעיקר שעד לפני כעשור הפעילות הגופנית היתה לצורך תרבות כאמור ולכן לוקח יותר זמן להבין ולהאמין שמדובר בבריאות)

הבנתם?

היהדות החרדית לא נגד בריאות!!!

אני אוהב ביותר את התגובה הזאת, כי זה מראה עד כמה דברי המשמיצים צודקים, ואיזה טענות יש להם בפיהם.
בא לכאן איזה יודעלע, וכבר נעשה להיסטוריון. מעשי התעמלות היו בגדר תרבות עד לפני עשור, ואז נהפכה לדבר בריאותי...!

טיפשות מרקיעת שחקים כזו עוד לא ראיתי [חוץ מהתוקפים על ר' מענדל כמותך], אבל יתירה מזו - איך אבדה הבושה לדבר גיבובי סרק בגובה עינים כזאת? למה אתה לא מחפש כמה רגעים באיזה תקופה באמת נעשתה לדבר שבבריאות? איך מלאך לבך לדבר שטויות בלי למצמץ עינים, ועוד להשתמש עם דברי בורותך להכות על קדקוד מי שכן יודע מה שהוא מדבר [ר' מענדל, במקרה דינן]?!

ואתה עדיין לא מבין למה אני נתקף בחמת זעם??? כל שטות, כל דבר רדידות, כל שקר ו'ידיעה' בלתי נכונה, כל עמי-הארצות, וכל התקפה, אני צריך לבזבז זמן בכדי להוכיח עד כמה הם טיפשיים?

יבוא זה ויעיד על השאר [בבחינת עדות שבטלה מקצתה כו'], ותבין כבר שאם אתה לא יכול לראות דברים באופן אובייקטיבי, אלא מיד אתה רואה מה הוא אמר "שלא כהוגן", אז אף אחד לא יחשוב שר' מענדל לא צדק, אלא שאתה שוב פעם אינך יכול לחתור אל אמת, אלא לחתור חתירה תחת ר' מענדל.

כבוד הוד מעלתו, שהועיל בטובו לרדת לפשוטי העם לאלפנו בינה. (וגם מוותר על רווח כלכלי שיכל לעשות בזמן זה) ---

אכן לשונך מושחזת, והנך אלוף ב'לרדת' על כל ה'מטומטמים' שאינם חושבים כמותך.

חוץ להשמיץ 'בטפשות מרקיע שחקים' 'שטויות בלי למצמץ עינים' ועוד פנינים מבית 'משלי שש', עדיין לא עשית כלום להוכיח את טענתך.

כלומר: פלוני טען שלפני דור (על תתפש לזוטות לעשר או עשרים שנה) ענין הפעילות הגופנית היה ענין 'תרבותי', ורק לאחרונה הפך לענין בריאותי.
אתה טוען שמאז ומעולם (או עכ"פ כבר לפני דורות), זה היה לענין בריאותי.
אולי תוכיח את טענתך, במקום סתם להשמיץ. תעלה מסמכים כתבות, ציטוטים וכדו'.
אנו רוצים דיון אובייקטיבי, ולשפוט בעצמנו מי צודק?

אני מקווה שיש לך מספיק שכל שלא להעלות מכתבי הרמב"ם וכו'. ובכלל אף אחד לא טען שכל ענין הפעילות הגופני לא ידעו שזה מועיל לבריאות. הטענה המרכזית היתה שהעיסוק הרב - והאובססיבי למדי - בפעילות הגופנית, היה בעיקר בגלל תרבות (ומיעוטו גם בריאות), ולכן שלומי אמוני ישראל התרחקו ממנה. ולכן נבקש ראיות רק בענין הזה! דהיינו להוכיח שהעיסוק בפעילות גופנית היה עיקר מטרתו לבריאות, וה'תרבות' שבו הייתה טפל ובדרך אגב.

ונחזור שוב מעין הראשונות,
לשון מדברת גבוה שהנך נוקט אינה מכבדת אותך. ובוודאי לא משכנעת. אולי מפחידה את האנשים להתכווח עם הלשון המושחזת. אבל לא תורמת לבירור האמת ולא כלום.
ובאו כולם בברית יחד, נעשה ונשמע אמרו כאחד, ופתחו וענו ה' אחד...
סמל אישי של המשתמש
נעשה ונשמע

הודעה שלא נקראהעל ידי לוי » 29 ינואר 2017, 02:58

שש משזר כתב:טיפשות מרקיעת שחקים כזו עוד לא ראיתי
איך אבדה הבושה לדבר גיבובי סרק בגובה עינים כזאת?
איך מלאך לבך לדבר שטויות בלי למצמץ עינים,
ועוד להשתמש עם דברי בורותך להכות על קדקוד
כל שטות, כל דבר רדידות, כל שקר ו'ידיעה' בלתי נכונה,
כל עמי-הארצות, וכל התקפה,
אני צריך לבזבז זמן בכדי להוכיח עד כמה הם טיפשיים?

אדון "שש משזר",
אף אחד לא אוהב לשמוע/ולקרוא את השפה הגסה והזולה שלך!
ובפרט שזה על "לא דבר"!

"א יודעלע" צודק מאה אחוז במה שכתב עוד בהתחלה:

א יודעלע כתב:האמת שעם שש משזר אני מפחד להתעמת.
ולא כי אין לי מה להגיד.
אלא כי יש לו לשון חריפה וחזקה,
וכל מי שחושב אחרת ממנו,
הוא מתקיף אותו במילים חריפות
ויורד אישית נגדו.

את האנשים שהוא מקדש, הוא מבין שיש לכבד עד הסוף.
ח"ו שלא לדבר מילה אחת נגדם
אם מישהו מדבר נגדם, הרי זה
שש משזר כתב:רדידות וגובל ברשעות.

אבל אם מדובר באישים שהוא נגדם (אריה דרעי לדוג') או ניק שאמר מילה נגד קדושי ישראל הרבנים הצדיקים והגאונים, רשכבה"ג הרב קוק ולהדבחל"ח והרב ראטה,
הרי שהותר עורם,
ומותר לשסף ולגדף בהם ללא הרף.
לוי

הודעה שלא נקראהעל ידי חויזר » 29 ינואר 2017, 03:08

אולי הגיע הזמן לנעול את האשכול הזה!
סמל אישי של המשתמש
חויזר

הודעה שלא נקראהעל ידי yehuda » 29 ינואר 2017, 03:13

מה פתאום עולה לך הרעיון הזה?
כמה פעמים אנו מבקשים וטהר לבנו לעבדך באמת?

הבה לא נזהם אותו... כי לב יש לנו רק אחד!
סמל אישי של המשתמש
yehuda
מנהל

הודעה שלא נקראהעל ידי חויזר » 29 ינואר 2017, 03:15

yehuda כתב:מה פתאום עולה לך הרעיון הזה?

מדובר כאן ברכילות..
ומטוב אילו יינעל..
סמל אישי של המשתמש
חויזר

הודעה שלא נקראהעל ידי גאליציינער » 29 ינואר 2017, 09:53

בובקעס....

יש פה כבר נושא אחד פעיל מידי הרבה זמן, לכן התעורר פה פתאום מישהו בצדקנות...

על מי יש פה רכילות ??
בפרט בזמן האחרון שדנים לגופו של עניין...
סמל אישי של המשתמש
גאליציינער

הודעה שלא נקראהעל ידי גאליציינער » 29 ינואר 2017, 09:53

חויזר כתב:
yehuda כתב:מה פתאום עולה לך הרעיון הזה?

מדובר כאן ברכילות..
ומטוב אילו יינעל..

מה אתה מחפש פה בכלל ??

:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
סמל אישי של המשתמש
גאליציינער

הודעה שלא נקראהעל ידי א יודעלע » 29 ינואר 2017, 10:22

שש משזר יקירי
לא אתווכח איתך
פשוט כי לא הבאת כל עובדה/ הוכחה
רק דברי השמצות, גידופים והרבה בוז (כדרכך בקודש)

רק זאת אשמח אם תסביר ל'בור' שכמוני,
מה הינך מחפש כאן אחר שנתגלה קלונך ברבים?
הלהיות גיבור על חלשים?
לצחוק עלינו מאחורי הגב?
להתהדר בממון הרב אותו הינך גורף לכיסך בשעה אחת?

ג"א מצטרף בקריאה של חיבה לדברי מנהלנו:
viewtopic.php?p=336924#p336924

אני מאחל לך ולחבריך בקאווע שטיבל רוב הצלחות בחינוך הנוער הסורר באמעריקה וגלילותיה
(רמז: נכונה לכם שם עבודה רבה מאוד, הרבה יותר מבארצינו הקטנה והקדושה, אף שלא תשכיל להודות בכך)
אולי אחרי שתקצרו שם הצלחות דבריך ישמעו ויתקבלו על הלב.
א יודעלע

הודעה שלא נקראהעל ידי ישיביש » 02 פברואר 2017, 00:21

כשהייתי ילד, הייתי ילד כזה תמים. האמנתי בכל ליבי לכל אדם. האמנתי שכל אדם רוצה להיות טוב, שהרי אין ילד שלא אומר שהוא רוצה להיות צדיק גדול. כאשר גדלתי קצת, לימדו אותי האנשים הגדולים, שהעולם איננו תמים כל כך, ושרוב האנשים הם אנשים רעים. לא ביום אחד הצליחו לשכנע אותי בכך. רציתי בכל מאודי להאמין שאנשים הם כן טובים, אבל האנשים החכמים שבעולם הסבירו לי שאני צעיר מדי ועוד לא מבין, ושהעולם הוא מושחת והאנשים הם רעים עם כוונות זדון. חוץ מאלו שאמרו לי את זה, הם כמובן היו הצדיקים והטובים. כשנהייתי בחור ונכנסתי לישיבה, למדתי, למשל, שרק בחור חסידי מסוג מסוים הוא בחור עם שאיפות טהורות וקדושות. בחור ליטאי למשל, הוא חולם רק על 'פראק' ו'שטעלע' כל היום, ועסוק כל הזמן עם פלפולי שווא בשביל להפוך לראש ישיבה ושירקדו לו 'ימים'. בחור ספרדי, למשל, הוא סתם איזה 'פרענק' . מה הם כבר ה'פרענקים'. כל היום נותנים מכות לאשה, מקללים קללות, לא אוחזים בכלום. בחור מזרחיס'ט, זה טריפה. אין יראת אלוקים במקום הזה. כל הלימוד והמצוות שלהם הולכים ישירות לסטרא אחרא. בחור ברסלב? בחור משוגע. עושה את כל העבירות, ואחרי זה רץ לומר את התיקון הכללי באומן. רוקד ברחובות כמו משוגע וכל היום ב'אורות'. צועק קולות באמצע הלילה, ומחפש רק פריקת עול, ולכן אין לו רבי חי. בחור חב"ד? סתם קל דעת. עומד כל הזמן בתחנה המרכזית עם תפילין ומסתכל על נשים. לא אוחז בללמוד ולכן יוצא להרפתקאות של 'שליחות', כביכול. משוגעים ומשיחיסטים הזויים. גור הם חיות, בעלזא הם גאוותנים, סאטמער הם בהמות, סקווירא הם חשוכים, ומה כבר נשאר. עם חשבון קצר הגעתי לכך שזכיתי להיות מאלף האנשים הנבחרים של העולם. בחשבון נוסף ומהיר הגעתי למסקנה שאני כנראה מהחמישים הראשונים.

בגרתי עוד יותר והתחלתי ללמוד עוד דברים. האדם נפסק כפי מלבושיו וחיצוניותו. בחור עם משקפי פלסטיק ישנים - בחור צדיק. משקפיים חצי מסגרת - עם פזילה לעולם הפתוח. בלי מסגרת, לא אוחז בכלום. עם פלסטיק - מודרני, מקולקל, נותק כבר מהשורש. בחור שלומד 12 שעות ביום, צדיק. לומד 5 שעות, בינוני. לומד רק שעתיים ביום, בחור בטלן ושווה אפס. אם הוא עובד בשוק, זה כבר 'שייגעץ' ומקומו מחוץ למחנה. בחור שמנגן עם כינור, נשמה. עם קלרינט, אולי מוכשר, אבל כבר לא הדמות בישיבה. עם גיטרה, בחור זול ולא שווה. טלית קטן מצמר, בחור צדיק. טלית קטן לבן, בחור מודרני ופשוט. וכן הלאה. כל מיני סטיגמות כאלו שהיו לי כאילו ברורות, בגלל שככה חונכנו וזהו. שנים האמנתי בכל מיני דברים וסטיגמות. עד שהתבגרתי עוד יותר, ומעברים שונים בחיי גרמו לי לחשוב אחרת על אנשים. הבנתי שהמושחתים והמקולקלים הם אלו שלימדו אותי לא להאמין בקדושת האדם וברצונותיו הטובים והכה קדושים. טוב, אולי לא מושחתים, שהרי גם הם רצו בימי ילדותם להיות כה טהורים וקדושים, רק הם גם כן קיבלו הדרכה קלוקלת זו לחיים. אבל החיים והמסעות הארוכים והמטלטלים שלי לימדו אותי בדרך הרבה דברים חדשים. למדתי פתאום שגם בחור ליטאי יכול להיות כזה מתוק ומאיר, מלא חן. שגם בחור ספרדי יכול להיות עדין הנפש, נעים לשיחה ונחמד מאוד עם לב חם ורגיש. שבחור מזרחיסט אינו 'טרייף'. אם כי אני יכול לחלוק עליו על כל מיני דברים, אבל אני גם יכול ללמוד ממנו הרבה. יש שם מלא חיפוש אמת, אהבת הזולת, וביקורת עצמית. בחור ברסלב יכול להיות ממש בחור נשמה, מלא תשוקה והתלהבות, מלא לב ונשמה. בחור חב"ד יכול להיות בחור ממיס לב, מלא אהבה והכלה, מלא תורה ויראת שמים. אבל זה היה לי כל כך קשה לשבור את אלפי הסטיגמות שהיו חרוטים בי כה עמוק בתת המודע. קשה היה, כל כך.

אני חייב לספר לכם חוויה מעניינת שהייתה לי בשבת האחרונה. זה היה לפני כמה ימים. אני מקבל טלפון מבחור מישיבת 'תורת החיים' ביד בנימין, ישיבה גבוהה חרדלי"ת - חסידית. בחור מתוק, שלצורך העניין אקרא לו יונתן. הוא מזדהה ושואל אותי: "אני מדבר עם המשפיע רבי מענדל?" לא הרגשתי נעים לומר 'כן', שאני המשפיע, אבל זה השם היחצנ"י שלי, 'המשפיע המוזיקלי'. אז אמרתי כן. "אוהו וואהו, תדע לך שאני ממש אוהב את המאמרים שלך, ובמיוחד התחברתי לנשמה שלך, כששמעתי שאתה מחובר לתורת 'איז'ביצא' ולמשנת קרליבך. בישיבה שלנו תולים כל שבוע על לוח המודעות את הטור השבועי שלך בבחדרי. יש פה בחורים שממש אוהבים אותך. הם מתים לראות אותך". וואו, התרגשתי. "אז תוכל לבוא לכאן לשבת? אנחנו מאוד נשמח". לא יכולתי לומר לו לא. הוא המיס לי את הלב. אמרתי לו 'אולי, נראה'. יום שישי בשעה ארבע, לקחתי מונית ונסעתי ליד בנימין. הייתי איתם כל השבת. רוב השבת עמדתי בשקט בצד והבטתי בנראה מול עיניי. באתי יותר כחוקר כזה, מהצד. גם בגלל שאני תמיד ביישן עם אנשים שאינני מכיר עוד.

מה שהיה הכי מעניין בישיבה הזאת, שלומדים בה בחורים מכל הסוגים, והיחס ממש שווה לכל אחד. לומדים שם אשכנזים, ספרדים, תימנים, ואפילו, נראה לי, בעלי תשובה. הלימודים הם ממש ברמה גבוהה. אבל היראת שמים ועבודת ה', זה היה ברמה רוחנית מיוחדת ממש. בחור אחד חבוש עם כיפה גדולה עד המצח ופאות ארוכות מסולסלות מאחורי האוזניים, בחור אחר עם כיפה קטנה ושערות ארוכות מתולתלות, ובחור שלישי עם 'גארטל' לבן וכובע דייטשיק'ל פולני כזה, בחור אחד עם משקפי פלסטיק הכי מודרניות ובחור אחר עם חצי מסגרת מהסוג הישן. בחור אחד הוא ממש ברסלב, השני חב"ד, השלישי יותר למדן ליטאי כזה והרביעי לומד מחשבה וקבלה. וכל פעם כשמישהו פוגש חבר הם מתחבקים בחיבוק חם ואוהב. יונתן שהבחין שבקושי אני לוחץ יד אומר לי: "תקשיב, אני חושב שאתם חייבים להיפתח לעניין של 'חיבוקים בקדושה'. כשאני מחבק חבר עם כל הנשמה, אני ממש נכנס איתו לגן עדן. זה הכי קדוש". אמרתי לו: "יונתן המתוק, אתה כל כך צודק, רק אני חסום נפשית, לא מסוגל, מתבייש כזה. אבל הוא חיבק אותי בכזה מין חום ממיס לב. תפילת 'קבלת שבת' הייתה כמובן בנוסח קרליבך, אבל לא רק. הם אוהבים את השירים החסידיים. כמעט אחרי כל מזמור הם התחילו בריקוד, אבל מחזה מיוחד השאיר בי ממש רטט קודש: אחרי 'ה' מלך גאות לבש', לפני 'ברכו'. כל הבחורים והמתפללים, כמאה חבר'ה, נעמדו במעגל אחד גדול, ידיים על הכתפיים של החברים, כולם כמעט עוצמים עיניים, ובריכוז מלא התחילו לשיר, בשקט כזה: "אדרבה, תן בליבנו, שנראה כל אחד מעלת חברנו". כל השיר כמה פעמים. השיר המוכר של יוסי גרין. עמדתי עם רטט בלב. איזה מחזה קדוש. לו רק היה דבר כזה בישיבות בהם למדנו. אח, הרבה דברים היו נראים אחרת.

סעודת שבת לקח אותי יונתן אל איזה בית של בעל תשובה, עם עוד כמה חברים. שתיתי כמה כוסות יין. הייתי חייב לפתוח את הלב. דיברנו ודיברנו, כבר לא זוכר בדיוק מה. הם שרו לי 'תהום אל תהום', ואני שרתי להם את 'בן אדם, עלה למעלה עלה'. אמרתי להם אז, שביום מן הימים אני רוצה לעשות קליפ קומזיץ בו ישתתפו בחורים חסידיים, ליטאים, ספרדים, חרדלי"ם ודלי"ם. חלום משיחי כזה, למזג בין עולמות. להפגיש בין בני הנוער הכה שונים, אבל כה דומים. מישהו שאל אותי לא מזמן שאלה כנה - אם אני כל כך אוהב את החרדלי"ם אז למה אינני מצהיר ודורש בפירוש, "חבר'ה, בוא נהפוך לחרדלניקי"ם וזהו"? אמרתי לו - "תקשיב. הרב קוק היה לו איזה חזון למזג בין העולם הרוחני לעולם המעשי, בין הדביקות בתורה ומצוות לבין ההתחברות המלאה לעולם המציאותי והמתקדם. זה יצר את המגזר הדתי - לאומי. מגזר, שכמו כל מגזר, יש בו מעלות וגם חסרונות. אחר כך באו המזרחיסטים היותר תורניים וניסו ליצור איזו מיזוג בין החרדי לדתי לאומי, שייקח את הרצינות והמחויבות של החרדים ואת עולם המחשבה והרגש המפותח של הדתי לאומי. משהו יותר מתקדם. זה יצר את החרדל"י. מה שאני מנסה לעשות זה שילוב בין הדברים הטובים של החרדלי"ם לבין הדברים הטובים שיש בציבור שלנו. את מה זה ייצור? לא אוהב לומר את 'הטיפוס המושלם', אבל כן, בהחלט טיפוס יותר שלם. משנת עולם שמחוברת מאוד לחיים ולעולם, פתוחה לקבל דעות שונות, פתוחה לאינדיבידואליות, לתת מקום לכל אחד להיות מה שהוא, בלי לשפוט את הזולת לפי מראהו ומלבושיו, אך כמובן, גם בלי לוותר על קוצו של יוד. האם זה אפשרי? אני סבור שכן, ומסיבה אחת: אותה תורה שציוותה אותנו את כל דיני ה'שולחן ערוך', ציוותה אותנו גם לאהוב את הזולת ולא לשופטו על פי אמות מידה חיצוניות. אותה תורה שציוותה אותנו לקדושה, מחנכת אותנו גם לאהוב את החיים היפים ואת העולם היפה והגדול. והרי כך אמר לו הקב"ה לאדם הראשון: "עולם יפה בראתי לך, תן דעתך שלא תקלקל ותחריב את עולמי". אז חייב להיות איזו שהיא דרך הממזגת בין שתי הדרכים. לא מתפשרת, אלא מאחדת בין הקצוות.

מה שברור הוא שאנחנו חייבים לפתוח את הלב. הסטיגמות הללו שיצרנו על מגזרים שלמים, זה נורא ואיום. אסור לנו להמשיך ככה לסדר היום. מילא חילוקי דעות, זה דבר רגיל ולגיטימי שהיה בכל הדורות, אבל פירוד הלבבות, ובמיוחד שלפעמים יש ממש שנאה בין אחים, זה נורא ממש. לא רק על מגזרים, אלא גם כל מיני סטיגמות שפנטזנו וקבענו עובדות. אברך שלומד הוא ככה, ואברך שעובד לפרנסתו הוא ככה. כובע כזה הוא ככה, וכובע כזה הוא ככה. האמינו לי, חברים ,שלפעמים בא לי ללכת לבוש עם כובע דייטשיק'ל פולני, כמו שמיילך קאהן בעל ה'יומם' חובש. לצפצף על כולם, וללכת איך שבא לי. אבל אז אני עושה את החשבון: אולי לא יקראו לי 'לקמזץ' בישיבות חסידיות כי זה שונה מהמקובל. בא לי לפעמים ללכת בלי כובע ברחוב, אפילו בלי חליפה, רק סתם עם ציציות יפות כאלו מבחוץ. אבל יחשבו שירדתי מהדרך והתקלקלתי. תחשבו מה זה: השארת כובע וחליפה בבית, ירדת מהדרך. הזוי, לא? סתם אני נזכר עכשיו, כשיצא הקליפ של מיילעך על 'יומם' ועשה רעש גדול וכולם דיברו על כך, עשיתי תחקיר קטן אצל אנשים, מה בדיוק תפס אתכם מכל הקליפ (שדרך אגב מתקדם כל הזמן עם כשש אלף צפיות יותר מהקליפ 'מנחה'. אנחנו מתקדמים ביחד, באהבה ובפרגון). האם זה הלחן, העיבוד או הקליפ, וכולם ענו לי אותו הדבר: זה לאו דווקא הלחן או הקליפ, שכמובן הם מדהימים כשלעצמם, אלא זוהי, בעיקר, הדמות. משהו בדמות שלו מאוד משחרר ומשמח. ניתחתי את הסיבה למה, והגעתי למסקנה פשוטה: הוא אדם שלא דופק חשבון לאף אחד, עושה מה בא לו באמת והולך לבוש איך שבא לו. מה שבעצם רובנו חולמים להיות כך, רק לא מסוגלים. ההערצה הגדולה הזאת היא הערצה לאומץ ולשחרור שלו. כשתשמעו בחורים צורחים 'יו יו יו יומםם', תבינו שהם צועקים דבר אחד: ׳אנו בדיוק רוצים להיות במקום הזה. להיות לבושים כמו מה שבא לנו, להיות משוחררים מכל סטיגמה, להיות בדיוק מה שאנחנו, ולמען ה', להפסיק כבר לחשבן יום ולילה מה יחשבו עלינו ומה יגידו. אנחנו לא שורדים את זה כבר.

הדבר הכי מטופש הוא, שלפעמים אנחנו משתמשים עם מאמרי חז"ל להוכיח את הסטיגמות ההזויות הללו. כמו עם מאמר חז״ל הידוע, שאבותינו יצאו ממצרים בגלל שלא שינו את שמם, לשונם ולבושם. אז אני שואל אתכם: בשם ה', נראה לכם שאביי ורבא הלכו באמת עם שטריימל או עם הכובע החסידי או הקנייטש? האם המלבושים עצמם לא התחלפו כל מאתיים שנה בערך? ברור שהתחלפו, והם עדיין מתחלפים. כך דרכו של עולם. האם השמות לא השתנו עם הדורות? וודאי שהשתנו. חלק גדול מאוד מהשמות שיש לנו הם המצאות ממאות השנים האחרונות. האם הלשון לא השתנתה? שפת היידיש קיימת בסך הכל כ-900 שנה, והיא בעצם בנויה על השפה הגרמנית עם ניבים משפות אחרות. הספרדים דיברו שפת הלאדינו. כיום מדברים רוב שומרי התורה והמצוות בארץ ישראל עברית, שיסודה בלשון הקודש והרבה מילים נוספו לה בשנים האחרונות. הפירוש הפשוט של מאמר חכמינו ז"ל הוא, שהם לא שינו את שמם בשביל להידמות ולהשתוות לגויים, למצרים. לא חיקו את שמות ומלבושי הגויים. גם היידיש וגם הלאדינו היו שפות ייחודיות ליהודים, בכדי להבדיל אותם מהגויים שסביבם. אך גם השפה, גם השמות, וגם המלבושים, כולם התפתחו והשתנו בכל תקופה מחדש. לא מחמת הרצון להידמות ולהתערב בגויים, אלא כהתפתחות והשתנות טבעית של דורות. אז איך זה שאנחנו פוסקים אנשים לפי אמות המידה הכל כך חיצוניות?

חברים יקרים, בואו ונפתח את הלב. בואו ונאהב את האנשים השונים שאנו פוגשים בדרך. בואו ונמצא את האור שבכל מגזר, בכל עדה ובכל אדם. בואו ונמצא את האור המתוק והקדוש שבוער בנשמת כל אדם באשר הוא. היה זה לפני כשבוע, הסתובבתי באשדוד מאוחר בלילה. עוצר לידי איזה רכב, ואברך חסידי מציץ מהחלון. הוא אומר לי: "תקשיב, אתה עושה דברים יפים עם המוזיקה שלך, אבל אתה מדבר על דברים טובים שיש גם אצל המזרוחניקים, רחמנא ליצלן, תתרחק מהם, זה טריפה, אתה תמים אתה לא יודע מה קורה בעולם". פתאום נזכרתי שאכן כשהייתי ילד, הייתי הילד התמים והטהור הזה, ואז כל כך האמנתי בטוהר הלב של כל אדם. רק איכשהו כל מיני אנשים שיבשו לי את השכל במשך כמעט עשרים שנה. נזכרתי בזה פתאום והתחלתי לצרוח עליו: "שום אדם איננו טרפה! אין דבר כזה. בכל מקום יש אנשים טובים ואנשים פחות טובים. לכל מקום יש את המעלות שלו ואת החסרונות שלו. אם אנחנו נפתח את הלב למצוא את האור ואת המתיקות שבמגזרים האחרים השונים מאתנו, אזי גם הם יפתחו, כמו מעצמם, את הלב אלינו וילמדו מאתנו את הדברים הכל כך יפים שיש לנו. נר אחד קטן של אהבה וקרבה יכול להבעיר עולם שלם של אהבה, חיבוק ורעות. אבל מה כבר יכול להביא לב שמלא עם שנאה לאלו ששונים מאתנו?". וכך אמר פעם ר' שלמהל'ה קרליבך, ואל תתפסו אותי במילה, שאני אומר תורות בשמו: "אם היו לי שתי לבבות, אולי הייתי לוקח לב אחד בשביל לאהוב והלב השני בשביל לשנוא, אבל כיוון שיש לי רק לב אחד, אזי איך אני יכול לשנוא בן אדם? אין לי מקום בלב לשנאה, הוא מלא באהבה".

אז חברים יקרים, אולי באמת בדקה הזאת שאתם מסיימים לקרוא, נסו לדמיין בראש שלכם את האדם שאתם הכי שונאים בלב. אנא, דמיינו איך שאתם פתאום מתמלאים אליו אהבה והכלה כמו שהוא, ושולחים לו מתנה, נר אחד קטן מאיר של אהבה. ללא ספק, פתאום נרגיש הרבה יותר טובים וקדושים. פתאום אנחנו נבין עד כמה פספסנו דברים בחיים, עד כמה יכולנו לאהוב, לחבק ולהבין. בואו חברים ונשנה את העולם, בנר אחד קטן של אהבה
סמל אישי של המשתמש
ישיביש

הודעה שלא נקראהעל ידי לוי » 02 פברואר 2017, 02:04

ישיביש כתב:בחור ספרדי, למשל, הוא סתם איזה 'פרענק' . מה הם כבר ה'פרענקים'. כל היום נותנים מכות לאשה, מקללים קללות, לא אוחזים בכלום.

:lol:: :lol:: :lol::
לוי

הודעה שלא נקראהעל ידי אני פה » 02 פברואר 2017, 02:49

בעניין הביגוד הוא קצת סותר את עצמו, כי אם נקבע וכך הונהג היום שזה סגנון הלבוש היהודי ממילא שייך בזה שלא שינו לבושם.
אני פה

הודעה שלא נקראהעל ידי הכתב והמכתב » 02 פברואר 2017, 14:17

הביאור פשוט. שלא שנוי הכוונה להדמות להגוים, אבל מי שמשנה לבושו מחמת סיבה אחרת, אינו בכלל זה.
הכתב והמכתב

הודעה שלא נקראהעל ידי כבוד הרב » 02 פברואר 2017, 14:56

ישיביש כתב:
אז חברים יקרים, אולי באמת בדקה הזאת שאתם מסיימים לקרוא, נסו לדמיין בראש שלכם את האדם שאתם הכי שונאים בלב. אנא, דמיינו איך שאתם פתאום מתמלאים אליו אהבה והכלה כמו שהוא, ושולחים לו מתנה, נר אחד קטן מאיר של אהבה

כמה אתה צודק ר' מענדל, ואולי גם אתה תנסה לדמיין בראש שלך את כל האנשים שאתה הכי שונא בלב, היינו את כל אנשי המגזר ממנו אתה בא, את הקהילה החרדית והחסידית, ואפילו את כל אלה ה"מושחתים" ש"שיבשו לך את השכל", ושכל היום עושים סטיגמות ומכתיבים איך ללבוש, אנא, דמיין איך שאתה פתאום מתמלא אליהם אהבה והכלה כמו שהם, ושולח להם מתנה, נר אחד קטן מאיר של אהבה...
כבוד הרב

הקודםהבא

חזור אל חרדים לדעת

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: yehuda, אחד שחושב שיודע, איש חסיד היה, אני פה, אריה ענק משער האריות, העלאו, ואלף, ועד, חבצלת השרון, חסיד ליובאוויטש, טראמפ, יצחק הספרן, למה, מישהי מירושלים, עויבד, צופיה, שוע, שמעון ווייס ו־69 אורחים