תופעת הנשירה ופתרונות למניעתה (ה"כוכב" מענדל ראטה)

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

המנהלים: יאיר, אחד, המפצח

Re: ה"כוכב" העולה בעולם המוזיקה הרה"צ מענדל ראטה

הודעה שלא נקראהעל ידי מרן ראש הממשלה שליט''א » 10 דצמבר 2016, 23:33

א יודעלע כתב:אני מוכן להתדיין דיון אינטלגנטי שמתבסס על עובדות והוכחות ולא על מניפולציות רגשיות שאין בהן ולו עובדה אינטלגנטית אחת.

א יודעלע הכניס עצמו בתוך הר גבוה
איני יודע אם כבר ביקרת בבמה קדושה זו עת רבינו ש"ש משז"ר שליט"א
היה נוהג להאריך בהגיגיו וטענותיו,
אם אמנם שלא עם כל דבריו הסכמתי,
אך ביודעיי ומכיריי קאמינא כי אין כל השוואה וכו'
ולהפוך את עצמך ליודע העובדות ואת שש משזר למניפולטור,
אה... אולי באשכול הבדיחות זה היה תופס.
(ובהזדמנות זו אבקש לנעול את אשכול הבדיחות ג"כ וכו' :lol:: )
אקוה שר' שש משזר ימצא פנאי להעשירנו
ועם צאת השב"ק ממקום מושבו יבאר אחת לאחת טענותיו והבה ונראה את שאר המשתתפים בפורום
מתדיינים עניינית עם דבריו.
א גוטע וואך
תלמידיי היקרים אנא מכם!
נצלו את הזמן, ואל תשתטו!
סמל אישי של המשתמש
מרן ראש הממשלה שליט''א

{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: תופעת הנשירה ופתרונות למניעתה (ה"כוכב" מענדל ראטה)

הודעה שלא נקראהעל ידי יאיר » 11 דצמבר 2016, 02:06

בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!
סמל אישי של המשתמש
יאיר
מנהל ראשי

הודעה שלא נקראהעל ידי א יודעלע » 11 דצמבר 2016, 09:31

מרן ראש הישיבה כתב:
א יודעלע כתב:אני מוכן להתדיין דיון אינטלגנטי שמתבסס על עובדות והוכחות ולא על מניפולציות רגשיות שאין בהן ולו עובדה אינטלגנטית אחת.

א יודעלע הכניס עצמו בתוך הר גבוה
איני יודע אם כבר ביקרת בבמה קדושה זו עת רבינו ש"ש משז"ר שליט"א
היה נוהג להאריך בהגיגיו וטענותיו,
אם אמנם שלא עם כל דבריו הסכמתי,
אך ביודעיי ומכיריי קאמינא כי אין כל השוואה וכו'
ולהפוך את עצמך ליודע העובדות ואת שש משזר למניפולטור,
אה... אולי באשכול הבדיחות זה היה תופס.
(ובהזדמנות זו אבקש לנעול את אשכול הבדיחות ג"כ וכו' :lol:: )
אקוה שר' שש משזר ימצא פנאי להעשירנו
ועם צאת השב"ק ממקום מושבו יבאר אחת לאחת טענותיו והבה ונראה את שאר המשתתפים בפורום
מתדיינים עניינית עם דבריו.
א גוטע וואך

אכן, כתבתי מיד בתחילת דברי שמפחד אני להתעמת עם שש משזר.
שאכן הוא ידען מופלא,
אבל מנגד הוא בעל לשון מושחזת וחריפה.

(אגב לא ביקשתי אפילו פעם אחת לסגור את האשכול, ההיפך, אני בעד שכל אחד יאמר את דברו)

אולם רבותי,
נדמה לי שיש כאן בלבול בין איש זה לאיש המדובר באשכול המקביל
viewtopic.php?f=1&t=8854

ברור שר' יואל ראטה, שהוא ת"ח, ר"י, מקרב יהודים לאביהם שבשמים הוא ה'איש והניגון והשיטה'.
בנ"א מבוגר, קרוב לגיל 40 שפועל רבות באמריקה הקרובה למקום מגורי של שש משזר.
וע"א שיודע אני שארגונים קיצוניים שונים בסאטמער מתנגדים אליו, הרי שיש לי ד"א כלפיו וכלפי מה שהוא מקרב ומחמם יהודים.
ואכן ניתן לכנותו 'משפיע'.
(ואגב, בארה"ב מצב הצעירים שונה לגמרי ממצבם בארץ, ממה שאני מכיר היטב ארץ, ושומע פה ושם בארה"ב, ובעיקר ממה שאני רואה צעירים אמריקאיים שרק אתמול היה להם פיאות מסולסלות ארוכות, והיום יש להם בלורית ופיאות קצרות מדולדדלות, הש"י)

מה שאין כן ר' מנדל ראטה, הוא ה'איש והניגון והקשקושים' (אני מעתיק את לש"ק מהבלוגים שלו, כך הוא מכנה את דבריו) פעיל בעיקר בא"י, מקשקש באתרים, איש צעיר בן פחות מ25, אין בידיו כל ישיבה,הוא אינו עוסק כלל וכלל בבחורים, אלא בנגינה ובשוטטות בערי ברסלב (לא מאמין שהוא חקר את שיטת ברסלב, הוא רק נהנה לשוטט בערי הגליל) ומכיוון שלא הצליח בישיבה, הוא מנסה לגרום לישיבה להיראות לא מוצלחת...
(מה שאין כן ר' יואל שהצליח בישיבה, ורק אחרי נישואיו נמשך גם לברסלב)

ובזאת יבואר היטב חילוקי הדיעות בין רוב גולשי הפורום לחכם שש משזר,
שהוא כוונתו לר' יואל היושב באמריקה, ומקרב בחורים לאביהם שבשמים,
ואנחנו כוונתינו לצעיר ישראלי שאינו יודע ספר, ומסתובב כל היום ומוציא קליפים אין סוף של שירים, ומעיז לדבר סרה בישיבה.

(וגם זאת נראה לי, ששש משזר מתוקף זמנו היקר, לא קרא בוודאי את קשקושיו הארוכים של מ"מ, שכן סמך על היכרותו מהישיבה ומהבחורים שהוא מכיר באמריקה)
וע"כ אני בקריאה שמי שרוצה להדיין אכן בתופעת הנשירה ובדרכים למניעתו, ובשיטה של ר' יואל ראטה, יעשה זאת באשכול המקביל.
א יודעלע

הודעה שלא נקראהעל ידי צדיק'ל » 11 דצמבר 2016, 10:37

יאיר כתב:
ניק בעל פחות מ-70 הודעות שיבקש שוב כאן/בפרטי לחסום את האשכול, מסתכן בחסימה.[/quote]

אני לא מבין, 'קבל את האמת ממי שאמרו' נאמרה בכל דבר וענין, ומה זה משנה האם הניק הוא בעל שבעים הודעות או לא?

ולגופו של ענין, הנושא הוא נושא כאוב ואמיתי, ושפיר יש לדון בו, ושפיר יש לנקוט כל מיני אמצעים להנצל מכך, וגם על זה נאמר 'קבל את האמת ממי שאמרו'.
אכן, נושא זה כאוב זה הוא נושא בת כמה מאות שנים, בכל התקופות היה נשירה מסיבות שונות, ומי שאומר שדורינו זה נלקה במיוחד במכה זו אינו מכיר היסטוריה, נכון שתקופה של כעשרים שנה אחרי השואה ועד לפני כמה שנים היה מצב שפיר בזה, אכן, לפני כן - לכמה דורות למעלה, וכן בדורינו אנו יש לנו בעיה בזה.
ונכון, שיש להציע פתרונות לכך.
אכן, שוב לא כאשר נוטלים איזה בן אדם שלא הוכיח את עצמו בכלום, וכל כוחו עדיין הוא רק בהטלת דופי ומרדנות כלפי הוריו ומוריו, והוא מחנך את הדור, חבל להתעסק אתו [ולא די בשינוי הכותרת הראשית, אלא, גם הכותרת הפנימית].
יבואו אלו שבאמת מתעסקים, כגון הגר"י ראטה, וכן כל בכל חסידות יש כהיום אנשי מקצוע, ואין אף אחד שמעלים עינו מזה, והם יציעו את הדברים וכולם יתעסקו בדבריהם, ככה צריך להיות!!!
ושוב, נושא זה כאוב זה אינו בת יומינו, אלא, בת כמה מאות שנה, וברור שיש לחפש עצות לכך.
צדיק'ל

הודעה שלא נקראהעל ידי יאיר » 11 דצמבר 2016, 10:44

צדיק'ל כתב:יאיר כתב:
ניק בעל פחות מ-70 הודעות שיבקש שוב כאן/בפרטי לחסום את האשכול, מסתכן בחסימה.
אני לא מבין, 'קבל את האמת ממי שאמרו' נאמרה בכל דבר וענין, ומה זה משנה האם הניק הוא בעל שבעים הודעות או לא?

אמרת פעם, פעמיים, שמענו.
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!
סמל אישי של המשתמש
יאיר
מנהל ראשי

הודעה שלא נקראהעל ידי א יודעלע » 11 דצמבר 2016, 14:57

התפרסם השבוע ב'משפחה'
IMG_4451.jpg
נערך לאחרונה על ידי א יודעלע בתאריך 11 דצמבר 2016, 15:50, נערך פעם אחת בסך הכל.
א יודעלע

הודעה שלא נקראהעל ידי הכתב והמכתב » 11 דצמבר 2016, 15:30

מאמר יפה ונכון.
הכתב והמכתב

הודעה שלא נקראהעל ידי צדיק'ל » 11 דצמבר 2016, 17:14

הבה לשנות את הכיון של הויכוח!!! ואנסה להעלות צורה אחרת בכל הנושא!!!

א] אחד מגורמי המחלה כהיום הוא, כי בהנחלת היהדות והחינוך כהיום הוא בצורה מקובעת ומסודרת, וחסר בהנחלת הבנה ומשמעות ביהדות, ככה שיש חסר בדור הצעיר בהתחברות אמיתית מתוכיות לבבם לאידישקייט, והנחלת הדברים הוא יותר בצורה של מצות אנשים מלומדה.
בואו להעלות על שולחן הפורום, מי מאלו האנשים המתיימרים להיות ממחנכי ופותרי בעיות הדור ממלאים חסר זה. כגון הר"י ראטה, האם הוא מביא התחברות מתוכיות הלב של תלמידיו לאידישקייט, וכן האם הרה"צ ר' ממ"ה ראטה פועל בכיון זה?

ב] גורם נוסף, כי כהיום בגלל ריבוי האנשים ב"ה, כולם נהפכים למספרים, בלי חשיבות לאף אחד, וחסר לכל אחד הזהות שלו, ובעצם דברים אלו חובה לבא יותר מצד ההורים, שירגיש כל ילד שהוא כיחיד בעולמו, ואילו מצד מערכת החינוך קשה מאוד לפתח כיון בזה, כי המערכת החינוך הוא גם בסיטונאות, וכאשר בן אדם לא מזהה את חשיבותו ומקומו, הרי הוא נופל ברוחו עד שמגיע למקומות הזרים, וחושב ששמה ימצא את מקומו.
וגם בזה תתחילו להציע מי מאלו שמציגים את עצמם כפותרי הבעיות עושה מלאכתו בנאמנה? במרבית המקרים כל אלו אינם אלא כממלאים את הרגש בצורה זמנית, ואין פתרון אמיתית, הפורקן של גיטרה ושל קרעטשמעס אינו פיתרון רק למלאות את הרגש בצורה זמנית, וכי הרה"מ ממה"ר נותן פתרון יסודי לבעיה זו.

אדרבה, תחתילו להתווכח בצורה יותר ענינית, ולא רק בחיטוט העבר של הקטנ'ציק וכדומה, רק האם הפתרונות שנותן הם מועילים, או שאינן כי אם בבחינת פורקן זמני, וד"ל
,
צדיק'ל

הודעה שלא נקראהעל ידי שש משזר » 12 דצמבר 2016, 03:17

אני פשוט עוצר את עצמי מלהגיב את אשר על לבי, כי באמת אין לי זמן, ולעת עתה לא ראיתי שיתרבו המבקשים לשמוע את אשר בפי.

רק לאותו יודעלע שלא שוכח להשתולל: כתבתי כמה אני מרוויח בשעה, רק בכדי שתבין מדוע אני לא יכול לכתוב דבריי באריכות, ורק אם יתרבו המבקשים לשמוע דבריי אצא מגדרי. יתר קשקושיך במה שדקדקת דקדוקי עניות בדבריי, אינם ראויים לתשובה, אלא הבהירו לי שכנראה אתה לא רוצה לשמוע צד שני, ואם כן - אזי רק בכדי שתוכל להשתולל שוב. אי לכן, לא נראה לי שאוכל להתווכח עמך כלל, לדאבון לבי.

עוד דבר אחד: אני מכיר את ר' יואל ראטה, ואת ר' מענדל ראטה, והחילוק שביניהם, והחילוק שבין בחורי ארה"ק לבחורי ארה"ב, והחילוק שבין ההתנגדות אליהם. גם קראתי הבלוגים של מענדל ראטה, וגם שמעתי לא פעם ולא פעמיים את שיעוריו בספר מי שילוח. ולא, אני לא משנה - אלא מחזק - את דעתי בנושא.

יתר הניקים שרוצים לשמוע את אשר בפי, ורוצים להתווכח בצורה ובנימה מכובדת, יוכלו לשאול אותי כרצונם, ואם אראה שכמה ניקים רוצים לשמוע את דעתי, אצא מגדרי ואכתוב באריכות לבאר בטוטו"ד הכל בכל מכל כל, היינו: שיטת ר' יואל ראטה, שיטת ר' מענדל ראטה, שיטת ברסלב בכלליות, שיטת האיז'ביצר, ההתנגדות לשני הראטה'ים, עולם הישיבות שלנו, מה חסר להם, מה קורה לאברכים ולצעירים, בארה"ב ובארה"ק.
סמל אישי של המשתמש
שש משזר

הודעה שלא נקראהעל ידי מרן ראש הממשלה שליט''א » 12 דצמבר 2016, 03:58

אני פה כתב:צודק ביותר, מזעזעת העובדה הידועה שכבר עכשיו עשרות רשמים מנהלים מלחמה על רכישת נשמות לישיבות המובחרות כאילו מדובר בעיסקאות נדל"ן.

אכן הישיבות המחזיקות רשמים אינם מתיימרות להיות אחרת מאשר עסק ריווחי.
כל הצדקנות של החזקת מוסדות אלו נועד אך ורק כדי להתרים נדיבי עם,
מי שיודע ומכיר את התנהלות ישיבות אלו נוכח כי זה אכן לא יותר קדוש מנדל"ן.
אולי הנדל"ן, פעמים שקדושתו עולה על קדושתה של הישיבה מחמת שלא הזיק בדרכו לנשמות ישראל הרכות.

אך, בעיקר אני מתפלא איך הרב דפה שקורא בקול גדול "אני פה", כשאשפיל מבטי אל רישא דאשכולא הדין
אמצא כיצד האריך למעניתו כדי להסביר כמה אסור להרהר אחר ראשי הישבות של דורינו
ועתה נזדעק על הרשמים המקבלים את משכורתם נאמנה בדיוק מאותם ראשי ישיבות הנ"ל.

אה, ולרבים השואלים...
אנחנו לא מחזיקים רשמים בישיבתינו הק'... :lol::
נערך לאחרונה על ידי מרן ראש הממשלה שליט''א בתאריך 12 דצמבר 2016, 04:06, נערך פעם אחת בסך הכל.
תלמידיי היקרים אנא מכם!
נצלו את הזמן, ואל תשתטו!
סמל אישי של המשתמש
מרן ראש הממשלה שליט''א

הודעה שלא נקראהעל ידי מרן ראש הממשלה שליט''א » 12 דצמבר 2016, 04:05

שש משזר כתב:אני פשוט עוצר את עצמי מלהגיב את אשר על לבי...
ואם אראה שכמה ניקים רוצים לשמוע את דעתי, אצא מגדרי ואכתוב באריכות לבאר בטוטו"ד הכל בכל מכל כל, היינו: שיטת ר' יואל ראטה, שיטת ר' מענדל ראטה, שיטת ברסלב בכלליות, שיטת האיז'ביצר, ההתנגדות לשני הראטה'ים, עולם הישיבות שלנו, מה חסר להם, מה קורה לאברכים ולצעירים, בארה"ב ובארה"ק.

ר' שש משזר, אזור כגבר חלציך ובאר "באר היטב היטב באר"
למען ידעו דור אחרון יקומו ויספרו לבניהם,
הזדרז בטרם יינעל אשכולא קדישא הדין.
תלמידיי היקרים אנא מכם!
נצלו את הזמן, ואל תשתטו!
סמל אישי של המשתמש
מרן ראש הממשלה שליט''א

הודעה שלא נקראהעל ידי גאליציינער » 12 דצמבר 2016, 09:54

מרן ראש הישיבה כתב:
ואם אראה שכמה ניקים רוצים לשמוע את דעתי, אצא מגדרי ואכתוב באריכות לבאר בטוטו"ד הכל בכל מכל כל, היינו: שיטת ר' יואל ראטה, שיטת ר' מענדל ראטה, שיטת ברסלב בכלליות, שיטת האיז'ביצר, ההתנגדות לשני הראטה'ים, עולם הישיבות שלנו, מה חסר להם, מה קורה לאברכים ולצעירים, בארה"ב ובארה"ק.

בעז"ה האשכול הזה לא יינעל !!
וממילא חבל על העלת מילים אלו על דל שפתיך ואשים בזה קנצי לשפתי בעניין זה באשכול זה בעז"ה ובל"נ בל"נ.
אנא עבדא דקודשא בריך הוא
סמל אישי של המשתמש
גאליציינער

הודעה שלא נקראהעל ידי שימי התימני » 12 דצמבר 2016, 20:18

מרן ראש הישיבה כתב:

מחכים בכליון עיניים
נ נח נחמ נחמן מאומן
סבא הוא המלך
סמל אישי של המשתמש
שימי התימני

הודעה שלא נקראהעל ידי מרן ראש הממשלה שליט''א » 12 דצמבר 2016, 22:26

א יודעלע כתב:...אולם רבותי,
viewtopic.php?f=1&t=8854

ברור שר' יואל ראטה, שהוא ת"ח, ר"י, מקרב יהודים לאביהם שבשמים הוא ה'איש והניגון והשיטה'.
וע"א שיודע אני שארגונים קיצוניים שונים בסאטמער מתנגדים אליו, הרי שיש לי ד"א כלפיו וכלפי מה שהוא מקרב ומחמם יהודים.
(ואגב, בארה"ב מצב הצעירים שונה לגמרי ממצבם בארץ, ממה שאני מכיר היטב ארץ, ושומע פה ושם בארה"ב, ובעיקר ממה שאני רואה צעירים אמריקאיים שרק אתמול היה להם פיאות מסולסלות ארוכות, והיום יש להם בלורית ופיאות קצרות מדולדדלות, הש"י)

מה שאין כן ר' מנדל ראטה, הוא ה'איש והניגון והקשקושים' (אני מעתיק את לש"ק מהבלוגים שלו, כך הוא מכנה את דבריו) פעיל בעיקר בא"י, מקשקש באתרים, איש צעיר בן פחות מ25, אין בידיו כל ישיבה,הוא אינו עוסק כלל וכלל בבחורים, אלא בנגינה ובשוטטות בערי ברסלב (לא מאמין שהוא חקר את שיטת ברסלב, הוא רק נהנה לשוטט בערי הגליל) ומכיוון שלא הצליח בישיבה, הוא מנסה לגרום לישיבה להיראות לא מוצלחת...

איני יודע אם בכתיבתך את השורות האלו היית מונע מרצון לסלף עובדות בצורה מכוונת או מחוסר ידיעה
עכ"פ אנסה לדונך לכף זכות.

א] הניסיון שלך להעביר את הדיון מהר"מ להר"י או להשוות ביניהם היה די מתוחכתם
(כפלשון מלשון חכם ותם גם יחד, דהיינו דבר חכמה בתמימות מעושה)
אך מכיוון שאתה פתחת משוואה, אפתור אותה נכונה בעזה"י.

ב] הגיל: לפי מיטב ידיעתי ר' יואל ראטה הכניס את בנו בכורו בעול המצוות בשלהי חורף דאשתקד.
אכן איני יודע את גילו המדוייק אך בהכירי את סגנון גיל הנישואין בקהילתם והגלילות עולה שגילו הוא בין 32-34.
ר' מענדל ראטה ג"כ איני יודע במדוייק, אך לפי חשבון שעשיתי אמור להיות כבן 26.

ג] ההצלחה-הנוכחית: איני יודע אם שמעת על ר' יואל ראטה בשנים הראשונות לפעילותו תחת הנהגת מוהרא"ש, שאז הוא היה בערך בגילו של ר' מענדל כעת, לעומתו ר' מענדל בגיל זה זכה לפירסום רב יותר ועל כן אנו דנים בעניינו בפורום ציבורי, איני יודע מי מטפל בבחורים בהצלחה רבה יותר, והאם הישיבה של ר' יואל ראטה יש לה כלל מתחרים בעולם הישיבות בכלל, בדרך הלימוד, במצב תלמידיה בכניסתם אליה, וביציאתם ממנה, ודי בהערה זו. לעומתו ר' מענדל כעת בתחילת דרכו הציבורית ואתה מנסה למדוד הצלחות...

ד] ההצלחה-בישיבה: איני זוכר את הגר"י ראטה בבחרותו ולא הכרתיו עד שנתפרסם ע"י ניגוני ישראל דגן המתורגמים,
את הגר"מ הכרתי, ואם אמנם שצעיר הוא ממני בכמה שנים לא ראיתי את חוסר ההצלחה שלו.
ועל דבר אשר כתב: "הוא מנסה לגרום לישיבה להיראות לא מוצלחת..." הכל לפי מבטך המקטרג לחינם
תוך אי הכרת האישיות ואי הכרת העובדות, או חלילה התכחשות למציאות.
אכן, אין דרכו של הגר"מ דרכה של הישיבה בה התחנך, כך גם רוב בני הדור החרדים והחסידים אין דרכם כדרכה של אותה ישיבה,
ואני הקטן שהכרתיו בישיבה, יודע אני שהצליח מאוד בלימודיו בה, ממש מתקצף למקרא השורה:
"צעיר ישראלי שאינו יודע ספר, ומסתובב כל היום ומוציא קליפים אין סוף של שירים, ומעיז לדבר סרה בישיבה"
או "לא מאמין שהוא חקר את שיטת ברסלב, הוא רק נהנה לשוטט בערי הגליל"
חזור בך יודעלע, ויפה שעה אחת קודם

ה]ההתנגדות: אני כמעט בטוח שלא שמעת בקו הטלפון שלהם המכונה בפיהם "קול ברסלב" את השיחות של הגר"י ראטה לאחרונה,
כי הבן-אדם הצליח להזכיר בשיחה בת חצי שעה עניינים כל כך חשובים עד כדי כך שנחום רוזנברג הידוע מניו יורק העלה לקו-החם שלו את השיחה במלואה
ואינך זוכר את מעמד "בר מצוות השלום" שערך לבנו בכורו בהשתתפות אביו וסבו שלא פגשו שנים קודם לכן.
כי אני כן זוכר, ואכן, לא יוצאים נגדו בפומבי וגם אני לא מדבר בו סרה על אף האמור בריש הערה זו.
מחמת שהוא מציל נפשות מרדת שחת (בפרהסיה עכ"פ.)
שמעתי בקו הטלפון הנ"ל עשרות משיחותיו של ר' יואל ואף צפיתי במספר מהדרשות שלו שהופצו לאנ"ש באתרים שידינו מגעת אליהם.
ומנגד צפיתי ברבים משיעורי הערב-שבת הידועים של ר' מענדל.
איך נאמר בעדינות, בלי לדעת את הרקע וההיסטוריה אתה מבין לאיזה קהל יעד הוא מדבר...

יתכן שהארכתי במקום שיש לקצר, ויותר גרוע אם הארכתי במקום שהורו רבותינו לקצר.
אך, ההכרח לא יגונה בעוד מכל עבר מופצים להם בדלי שקרים ורבעי אמיתות.
אמרתי די למעצור אצבעותיי, והעליתי על הכתב את המובא לפני חכמי הפורום דפה.

אה, ואני מבקש לא להמשיך את דיון ההשוואות הלז, כי אין קשר ושייכות בין השניים ושיטתם אפי' כמלוא נימא.
לא
תלמידיי היקרים אנא מכם!
נצלו את הזמן, ואל תשתטו!
סמל אישי של המשתמש
מרן ראש הממשלה שליט''א

הודעה שלא נקראהעל ידי א יודעלע » 12 דצמבר 2016, 23:08

מרן ראש ישיבה,
אכן לא ידעתי שר' מענדל אכן יודע ספר
וגם התרתחתי יותר מדי,
וחוזר אני מדברי שכתבתי עליו.

אגב, לפי ויקי ר' יואל יליד תש"מ
כך שהוא מתקרב ל40
והוריו התרחקו ממנו בגלל היותו לברסלבר, מה שאסור במחוזותיהם...

מה שמקומם אותי בדברי רמ"מ,
זה שהוא מזלזל באופן נורא בישיבות ובחצרות האדמורים.
וכל זאת בגלל ה'נשירה' הגדולה לפי דעתו.
דוגמא למשפט מהבלוגים שלו:
"היום רוב הטישים החסידיים שטחיים בלי תוכן"

נניח שאכן ה'שטחיות' ו'חוסר התוכן' בעולם הישיבות ובחסידויות גורמות לנשירה,
עדיין הנשירה לא כ"כ גדולה בשביל לזלזל בצורה כה נוראה בטישים ובישיבות.

עדיין הישיבות והחסידויות יש להם פחות נושרים מדרכם של ה'מזרחי',
ומדוע נלך ללמוד מהם איך להפסיק את הנשירה?

וגם אם זו דרכו בשביל להחזיר נושרים בתשובה,
החומר הכתוב שלו לא אמור להגיע לכל בחור חסידי שלא חושב לנשור,
כמו ששאלות עמוקות באמונה לא אמורות להגיע למי שלא חשב על שאלות כאלה.

כמו"כ יש לי עוד הרבה תמיהות על כל מיני משפטים בבלוגים שלו,
על אף שיש בהם גם הרבה דברים נכונים.
א יודעלע

הודעה שלא נקראהעל ידי מרן ראש הממשלה שליט''א » 13 דצמבר 2016, 00:04

א יודעלע כתב:...החומר הכתוב שלו לא אמור להגיע לכל בחור חסידי שלא חושב לנשור...
...כמו"כ יש לי עוד הרבה תמיהות על כל מיני משפטים בבלוגים שלו,
על אף שיש בהם גם הרבה דברים נכונים.

קודם כל אשריך ר' יודעלע על כחך לחזור בך ולהתנצל.

ועל דבר הגעת החומר לידי בחורים חסידיים וכו',
אזכיר כי ר' מענדל מעלה את הגיגיו עלי כתב, וששולח אותם לאתר כיכר השבת
ואני הקטן או אי מי מידידינו דפה מעתיק ומעלה את הדברים בפורומא קדישא הדין. (להבדיל אא"ה מהאתר הנ"ל)
שעם כל הכבוד והיקר אינו המקום לבחורים חסידיים לשוטט. (לטעמי עכ"פ)

על כך ששיטתו ייחודית היא, ולשונו עתים שהיא מדגישה מדי הערות שיש בהם הרבה מן האמת
בהחלט שיש מקום לדון, ואם הוא קורא את התגובה הזאת כדאי שאכן ישים אל לבו לחשוב שוב על דברים כגון אלו שציינת.
אני הקטן בכל אופן יכול לדבר עמו על העניין, ואקוה לעשות זאת בשבוע הקרוב.

והלואי ואלמד גם אני ממך להודות על טעויותיי.

הרייששיבה.
תלמידיי היקרים אנא מכם!
נצלו את הזמן, ואל תשתטו!
סמל אישי של המשתמש
מרן ראש הממשלה שליט''א

הודעה שלא נקראהעל ידי אדוק » 13 דצמבר 2016, 00:40

שש משזר כתב:אני פשוט עוצר את עצמי מלהגיב את אשר על לבי, כי באמת אין לי זמן, ולעת עתה לא ראיתי שיתרבו המבקשים לשמוע את אשר בפי.

רק לאותו יודעלע שלא שוכח להשתולל: כתבתי כמה אני מרוויח בשעה, רק בכדי שתבין מדוע אני לא יכול לכתוב דבריי באריכות, ורק אם יתרבו המבקשים לשמוע דבריי אצא מגדרי. יתר קשקושיך במה שדקדקת דקדוקי עניות בדבריי, אינם ראויים לתשובה, אלא הבהירו לי שכנראה אתה לא רוצה לשמוע צד שני, ואם כן - אזי רק בכדי שתוכל להשתולל שוב. אי לכן, לא נראה לי שאוכל להתווכח עמך כלל, לדאבון לבי.

עוד דבר אחד: אני מכיר את ר' יואל ראטה, ואת ר' מענדל ראטה, והחילוק שביניהם, והחילוק שבין בחורי ארה"ק לבחורי ארה"ב, והחילוק שבין ההתנגדות אליהם. גם קראתי הבלוגים של מענדל ראטה, וגם שמעתי לא פעם ולא פעמיים את שיעוריו בספר מי שילוח. ולא, אני לא משנה - אלא מחזק - את דעתי בנושא.

יתר הניקים שרוצים לשמוע את אשר בפי, ורוצים להתווכח בצורה ובנימה מכובדת, יוכלו לשאול אותי כרצונם, ואם אראה שכמה ניקים רוצים לשמוע את דעתי, אצא מגדרי ואכתוב באריכות לבאר בטוטו"ד הכל בכל מכל כל, היינו: שיטת ר' יואל ראטה, שיטת ר' מענדל ראטה, שיטת ברסלב בכלליות, שיטת האיז'ביצר, ההתנגדות לשני הראטה'ים, עולם הישיבות שלנו, מה חסר להם, מה קורה לאברכים ולצעירים, בארה"ב ובארה"ק.

נו אנו מצפים כבר בכליון עינים לשמוע באריכות בנושא ולוואי יאיר כבוד תורתו את עינינו ונצא מאפילה לאור גדול
סמל אישי של המשתמש
אדוק

הודעה שלא נקראהעל ידי איש פשוט 0 » 13 דצמבר 2016, 12:07

שש משזר משתהה מגדרו לצאת
מהרבה חברים נראה שהגיע העת
את כל הידע המסודר להגיש/לתת
כולנו מצפים, אמת?
איש פשוט 0

הודעה שלא נקראהעל ידי גאליציינער » 13 דצמבר 2016, 13:49

מרן ראש הישיבה כתב:
א יודעלע כתב:...אולם רבותי,
viewtopic.php?f=1&t=8854

איני יודע אם בכתיבתך את השורות האלו היית מונע מרצון לסלף עובדות בצורה מכוונת או מחוסר ידיעה
עכ"פ אנסה לדונך לכף זכות.

א] הניסיון שלך להעביר את הדיון מהר"מ להר"י או להשוות ביניהם היה די מתוחכתם
(כפלשון מלשון חכם ותם גם יחד, דהיינו דבר חכמה בתמימות מעושה)
אך מכיוון שאתה פתחת משוואה, אפתור אותה נכונה בעזה"י.

ב] הגיל: לפי מיטב ידיעתי ר' יואל ראטה הכניס את בנו בכורו בעול המצוות בשלהי חורף דאשתקד.
אכן איני יודע את גילו המדוייק אך בהכירי את סגנון גיל הנישואין בקהילתם והגלילות עולה שגילו הוא בין 32-34.
ר' מענדל ראטה ג"כ איני יודע במדוייק, אך לפי חשבון שעשיתי אמור להיות כבן 26.

ג] ההצלחה-הנוכחית: איני יודע אם שמעת על ר' יואל ראטה בשנים הראשונות לפעילותו תחת הנהגת מוהרא"ש, שאז הוא היה בערך בגילו של ר' מענדל כעת, לעומתו ר' מענדל בגיל זה זכה לפירסום רב יותר ועל כן אנו דנים בעניינו בפורום ציבורי, איני יודע מי מטפל בבחורים בהצלחה רבה יותר, והאם הישיבה של ר' יואל ראטה יש לה כלל מתחרים בעולם הישיבות בכלל, בדרך הלימוד, במצב תלמידיה בכניסתם אליה, וביציאתם ממנה, ודי בהערה זו. לעומתו ר' מענדל כעת בתחילת דרכו הציבורית ואתה מנסה למדוד הצלחות...

ד] ההצלחה-בישיבה: איני זוכר את הגר"י ראטה בבחרותו ולא הכרתיו עד שנתפרסם ע"י ניגוני ישראל דגן המתורגמים,
את הגר"מ הכרתי, ואם אמנם שצעיר הוא ממני בכמה שנים לא ראיתי את חוסר ההצלחה שלו.
ועל דבר אשר כתב: "הוא מנסה לגרום לישיבה להיראות לא מוצלחת..." הכל לפי מבטך המקטרג לחינם
תוך אי הכרת האישיות ואי הכרת העובדות, או חלילה התכחשות למציאות.
אכן, אין דרכו של הגר"מ דרכה של הישיבה בה התחנך, כך גם רוב בני הדור החרדים והחסידים אין דרכם כדרכה של אותה ישיבה,
ואני הקטן שהכרתיו בישיבה, יודע אני שהצליח מאוד בלימודיו בה, ממש מתקצף למקרא השורה:
"צעיר ישראלי שאינו יודע ספר, ומסתובב כל היום ומוציא קליפים אין סוף של שירים, ומעיז לדבר סרה בישיבה"
או "לא מאמין שהוא חקר את שיטת ברסלב, הוא רק נהנה לשוטט בערי הגליל"
חזור בך יודעלע, ויפה שעה אחת קודם

ה]ההתנגדות: אני כמעט בטוח שלא שמעת בקו הטלפון שלהם המכונה בפיהם "קול ברסלב" את השיחות של הגר"י ראטה לאחרונה,
כי הבן-אדם הצליח להזכיר בשיחה בת חצי שעה עניינים כל כך חשובים עד כדי כך שנחום רוזנברג הידוע מניו יורק העלה לקו-החם שלו את השיחה במלואה
ואינך זוכר את מעמד "בר מצוות השלום" שערך לבנו בכורו בהשתתפות אביו וסבו שלא פגשו שנים קודם לכן.
כי אני כן זוכר, ואכן, לא יוצאים נגדו בפומבי וגם אני לא מדבר בו סרה על אף האמור בריש הערה זו.
מחמת שהוא מציל נפשות מרדת שחת (בפרהסיה עכ"פ.)
שמעתי בקו הטלפון הנ"ל עשרות משיחותיו של ר' יואל ואף צפיתי במספר מהדרשות שלו שהופצו לאנ"ש באתרים שידינו מגעת אליהם.
ומנגד צפיתי ברבים משיעורי הערב-שבת הידועים של ר' מענדל.
איך נאמר בעדינות, בלי לדעת את הרקע וההיסטוריה אתה מבין לאיזה קהל יעד הוא מדבר...

יתכן שהארכתי במקום שיש לקצר, ויותר גרוע אם הארכתי במקום שהורו רבותינו לקצר.
אך, ההכרח לא יגונה בעוד מכל עבר מופצים להם בדלי שקרים ורבעי אמיתות.
אמרתי די למעצור אצבעותיי, והעליתי על הכתב את המובא לפני חכמי הפורום דפה.

אה, ואני מבקש לא להמשיך את דיון ההשוואות הלז, כי אין קשר ושייכות בין השניים ושיטתם אפי' כמלוא נימא.
לא

להלן הערותי על מכתב הריישעשיבה וכל שום וחניכה דאית להו:
על הערה ב' כבר הגיב 'א יודעלע', עיי"ש את גילו.
ג] אכן, יואלי ראטה התחיל באותו גיל בערך שבו התחיל מענדל ראטה, אבל ההבדל הוא שיואלי 'התחיל', כלומר שהוא התחיל לעשות ופעל והפעיל ואת זה מענדל לא עושה, גם מה שלא היה פרסומות עליו זה לדעתי סימן טוב, אם כל ההתחלה שלו זה פרסומת, זה אומר שזה כל מה שיש לו למכור, אבל יואלי כמה שנים טובות לאחר שהקים את הישיבה ואחרי שהוא השקיע הרבה בבחוריו והתחיל לצאת תוצאות, אז התחילו הפרסומות שלו.
גם את זה שהיה לו מורה דרך [לטב ולמוטב... ואכמ"ל] ולמענדל אין מורה דרך אומר דרשני, אסור לצאת לדרך אחרת בלי מורה דרך.
ד] לגבי מה שכתבת שיואלי לא היה מוכר, אמת, ואין בכך שום פסול, אבל לגבי מה שהוא הביא את דברי מענדל שהוא תוקף את הישיבות החסידיות וטוען שאין זה הדרך לחנך בדורינו, תבדוק את הבלוגים שלו שוב ואח"כ תראה שזה היה לשון נקיה... הוא תוקף שמה את כל היסודות שהקימו גדולי הדור בדורות האחרונים וטוען שיש להקים קרעטשמע'ס בישיבות ועוד כמה שגיונות שאין הדעת סובלתם כמעט.
ומה שכתבת שהוא הצליח בישיבה, אני לא הכרתי אותו ואני לא מכיר אותו, אני רק קראתי את מה שהוא עצמו כתב בבלוג שלו שהוא לא הצליח בישיבה והיה לו משברים ממשברים שונים... רק שתלמידי חכמים שניהם לא...
ה] ומה שכתבת בגנותו של יואלי ראטה, יכול להיות, חלק גדול מהדברים הם אמת, אבל לא משנה את העובדות, זה שלא היה לו קשר עם אביו וסבו הגדול שיח', זה קשור לנטייתו לברסלב.

אני מדבר פה על פועליו ופעולותיו, וזה שיואלי הועיל ומועיל והוא לא רוצה לשנות את כולם ולתקן את העולם, הוא רוצה לעזור לבחורים שלו, ומצד שני מענדל ראטה עדייין לא הקים מוסד אחד, עוד לא התחיל לעשות כלום וכבר הוא רוצה לשנות את כולם ולתקן את העולם, איך שזה שכל בלוג שלו מגיע בסופו של דבר לתיקון העולם, שצריך לתקן את זה וזה... איך זה ??

[לענ"ד אתה צריך להוסיף בכל הודעה בנושא הזה שאתה ידיד אישי שלו ואתה מכירו, הרי אתה נוגע בדבר, לתשומת ליבך.]
בידידות והערכה: גאליציינער.
אנא עבדא דקודשא בריך הוא
סמל אישי של המשתמש
גאליציינער

הודעה שלא נקראהעל ידי 1010 » 13 דצמבר 2016, 13:51

אמש באישון ליל שילמתי 7.8 ש"ח לחברת תח"צ בארה"ק [האמת, סכום יותר קטן, כי שילמתי ברב קו]
וזכיתי תמורת כך, לשבת במחיצתו של הרה"צ, תחת קורת גג [ניידת] אחת...
סמל אישי של המשתמש
1010

הודעה שלא נקראהעל ידי גאליציינער » 13 דצמבר 2016, 13:52

1010 כתב:אמש באישון ליל שילמתי 7.8 ש"ח לחברת תח"צ בארה"ק [האמת, סכום יותר קטן, כי שילמתי ברב קו]
וזכיתי תמורת כך, לשבת במחיצתו של הרה"צ, תחת קורת גג [ניידת] אחת...

נו ו......
אנא עבדא דקודשא בריך הוא
סמל אישי של המשתמש
גאליציינער

הודעה שלא נקראהעל ידי 1010 » 13 דצמבר 2016, 13:54

בסוף ירדתי משם...
סמל אישי של המשתמש
1010

הודעה שלא נקראהעל ידי צדיק'ל » 13 דצמבר 2016, 19:54

אחרי בירורים שונים עלה בידי מסקנה הפוכה, כי אמנם הרה"צ ר' מנחם מענדעל ראטה יש לו פתרון נפלא לבעיות הדור, והוא יושיענו והוא יצלינו, פתרונו הוא פתרון היחיד לבעיית הנשירה, הוא ואין בלתו, ואכן יש לסגור כל הישיבות כולן, ולפתוח קרעטשמעס ובארים למיניהם לחינוך הדור הבא, ולשיר אתם בגיטרות ולרקוד בבתי רקודים עד לפנות הבוקר, כי בקרעטשמעס נמצאים האיכות שלא נמצאים בטישים של אדמורי"ם ובבתי רקודים ישנם תוכניות ללימוד יהדות כל אחד לפי דרכו, ומה שאין כן בבתי מדרשות, ישיבות וכוללים, אין לומדים כלום, ומוטב שעה אחת קודם...
צדיק'ל

הודעה שלא נקראהעל ידי הכתב התורני » 13 דצמבר 2016, 20:34

יש שמועה שהיום בערב הולך לעלות קליפ של 'המשפיע' כמוהו עוד לא נראה בציבור החרדי - וכפי ששמעתי ממנו בעצמי: העלות של הקליפ מסתכמת בלמעלה מ40,000 דולר
סמל אישי של המשתמש
הכתב התורני

הודעה שלא נקראהעל ידי חבצלת השרון » 13 דצמבר 2016, 20:36

מה הכוונה שמעתי ממנו בעצמי?
היית בזיץ שלו?
מנצחים הם לא אנשים שלעולם לא נכשלים, אלא אנשים שלעולם לא נכנעים.
סמל אישי של המשתמש
חבצלת השרון

הודעה שלא נקראהעל ידי הכתב התורני » 13 דצמבר 2016, 22:53

חבצלת השרון כתב:מה הכוונה שמעתי ממנו בעצמי?
היית בזיץ שלו?

דיברתי אתו בטלפון לצורך מסוים (אין לי עמו כל קשר)
סמל אישי של המשתמש
הכתב התורני

הודעה שלא נקראהעל ידי שימי התימני » 14 דצמבר 2016, 01:23

לגבי הקרעיטשמע'ס
אני מכיר ישיבה השייכת לחסידות ברסלב ובכל לילה אחר הסדר מפנים את הביהמ"ד ומדליקים מוזיקה בקול רעש גדול וכל העולם רוקדים בשיא המרץ
נהנתי מאוד מה'געדאנק' ואת האמת דיי קינאתי
נ נח נחמ נחמן מאומן
סבא הוא המלך
סמל אישי של המשתמש
שימי התימני

הודעה שלא נקראהעל ידי שבט מישור » 14 דצמבר 2016, 02:53

שימי התימני כתב:לגבי הקרעיטשמע'ס
אני מכיר ישיבה השייכת לחסידות ברסלב ובכל לילה אחר הסדר מפנים את הביהמ"ד ומדליקים מוזיקה בקול רעש גדול וכל העולם רוקדים בשיא המרץ

אכן א געוואלדיגע געדאנק. גם אני מכיר קבוצות חבושי כיפות שכולנו אוהבים להתחפש אתם בפורים (עם כל מיני כיתובים מהסוג של: קו קורי קוריקו...), שבכל מדינה נורמטיבית היו סוגרים אותם במוסדות כמו 'אברבנאל' וכדומה, והם יוצאים - לא רק בלילה - לרחובות העיר עם מכוניות רועשות ורוקדים בשיא המרץ ברחובות עיר, וליהודים היתה אורה...
שבט מישור

הודעה שלא נקראהעל ידי שש משזר » 14 דצמבר 2016, 11:32

הייתי כ"כ עסוק בימים האחרונים, שלא הספקתי אף להגיח ולראות מה הענינים באתר הק' הלז. אני עדיין עסוק, אבל בעז"ה אשתדל עוד השבוע לכתוב מאמר ארוך ומנומק לבאר את הנושא בטוטו"ד [לכאורה אפתח אשכול מיוחד בשביל זה. הן לא 'תגובה' יקרא לזאת, אלא מאמר ארוך].

אני לא תמים לקוות שכולם יסכימו לדבריי, וכ"ש לא אלו שאינם מעוניינים להבין אלא לצעוק נגדו, אבל ברור אצלי שאם מישהו רק תוהה ואינו מבין מדוע הוא מתנהג/כותב ככה, אזי דבריי יהיו לו לקילורין לעינים בס"ד, ואקוה שדבריי יכנסו אל הלב כראוי ויתקדש ש"ש בעולם.
סמל אישי של המשתמש
שש משזר

הודעה שלא נקראהעל ידי א יודעלע » 14 דצמבר 2016, 12:09

גאליציינער כתב:להלן הערותי על מכתב הריישעשיבה וכל שום וחניכה דאית להו:
ג] אכן, יואלי ראטה התחיל באותו גיל בערך שבו התחיל מענדל ראטה, אבל ההבדל הוא שיואלי 'התחיל', כלומר שהוא התחיל לעשות ופעל והפעיל ואת זה מענדל לא עושה, גם מה שלא היה פרסומות עליו זה לדעתי סימן טוב, אם כל ההתחלה שלו זה פרסומת, זה אומר שזה כל מה שיש לו למכור, אבל יואלי כמה שנים טובות לאחר שהקים את הישיבה ואחרי שהוא השקיע הרבה בבחוריו והתחיל לצאת תוצאות, אז התחילו הפרסומות שלו.
גם את זה שהיה לו מורה דרך [לטב ולמוטב... ואכמ"ל] ולמענדל אין מורה דרך אומר דרשני, אסור לצאת לדרך אחרת בלי מורה דרך.
ד] לגבי מה שכתבת שיואלי לא היה מוכר, אמת, ואין בכך שום פסול, אבל לגבי מה שהוא הביא את דברי מענדל שהוא תוקף את הישיבות החסידיות וטוען שאין זה הדרך לחנך בדורינו, תבדוק את הבלוגים שלו שוב ואח"כ תראה שזה היה לשון נקיה... הוא תוקף שמה את כל היסודות שהקימו גדולי הדור בדורות האחרונים וטוען שיש להקים קרעטשמע'ס בישיבות ועוד כמה שגיונות שאין הדעת סובלתם כמעט.
ומה שכתבת שהוא הצליח בישיבה, אני לא הכרתי אותו ואני לא מכיר אותו, אני רק קראתי את מה שהוא עצמו כתב בבלוג שלו שהוא לא הצליח בישיבה והיה לו משברים ממשברים שונים... רק שתלמידי חכמים שניהם לא...
ה] ומה שכתבת בגנותו של יואלי ראטה, יכול להיות, חלק גדול מהדברים הם אמת, אבל לא משנה את העובדות, זה שלא היה לו קשר עם אביו וסבו הגדול שיח', זה קשור לנטייתו לברסלב.

אני מדבר פה על פועליו ופעולותיו, וזה שיואלי הועיל ומועיל והוא לא רוצה לשנות את כולם ולתקן את העולם, הוא רוצה לעזור לבחורים שלו, ומצד שני מענדל ראטה עדייין לא הקים מוסד אחד, עוד לא התחיל לעשות כלום וכבר הוא רוצה לשנות את כולם ולתקן את העולם, איך שזה שכל בלוג שלו מגיע בסופו של דבר לתיקון העולם, שצריך לתקן את זה וזה... איך זה ??

[לענ"ד אתה צריך להוסיף בכל הודעה בנושא הזה שאתה ידיד אישי שלו ואתה מכירו, הרי אתה נוגע בדבר, לתשומת ליבך.]

ייש"כ גאליציאנר על התגובה המפורטת
תחזקנה ידיך
אכן גם אנוכי הקטן חושב כך
רק שכבר לא היה בכוחי להאריך בתגובות (שאין זה דרכי בד"כ)

ואדרבא אני מחכה מאוד לראות את דברי שש משזר
ולראות אם יצליח להסביר את תמיהותי הרבות על האיש.
שכן ברור שיש לפעול אכן בקרב הנוער ולקרב את לבבם לעבודת ד'
ושירגישו מחוברים בפועל.
אבל מה שלא ברור לי זה הדרך שלו.
א יודעלע

הודעה שלא נקראהעל ידי הכתב התורני » 14 דצמבר 2016, 12:32

גאליציינער כתב:
להלן הערותי על מכתב הריישעשיבה וכל שום וחניכה דאית להו:

יש טעם לשבח!
סמל אישי של המשתמש
הכתב התורני

הודעה שלא נקראהעל ידי גאליציינער » 14 דצמבר 2016, 16:29

שבט מישור כתב:

אכן א געוואלדיגע געדאנק. גם אני מכיר קבוצות חבושי כיפות שכולנו אוהבים להתחפש אתם בפורים (עם כל מיני כיתובים מהסוג של: קו קורי קוריקו...), שבכל מדינה נורמטיבית היו סוגרים אותם במוסדות כמו 'אברבנאל' וכדומה, והם יוצאים - לא רק בלילה - לרחובות העיר עם מכוניות רועשות ורוקדים בשיא המרץ ברחובות עיר, וליהודים היתה אורה...

שימי, אם אתה מחפש קבוצה כזו אני יכול להמליץ לך על קבוצה כזו:
אני מכיר במירון בחוץ לד הנטילת ידיים מתחת לגג [שמעליו הוא המעבר לנשים בקומה העליונה] יש שמה בכל שבת קבוצה אחת שכזאת, זה פעיל בעיקר בשבת ביום, על יד הספר תורה הם עומדים, רוקדים, שרים, הוללים וחוגגים. שיא הפעילות הוא במוצאי שבת, אז יש שמה התאספות וטקס שירה וזמרה, ברכות ואיחולים לשבוע המגיע, זה מאוד מעניין, מומלץ למי שצורך את זה...
אנא עבדא דקודשא בריך הוא
סמל אישי של המשתמש
גאליציינער

הודעה שלא נקראהעל ידי גאליציינער » 14 דצמבר 2016, 16:30

הכתב התורני כתב:יש שמועה שהיום בערב הולך לעלות קליפ של 'המשפיע' כמוהו עוד לא נראה בציבור החרדי - וכפי ששמעתי ממנו בעצמי: העלות של הקליפ מסתכמת בלמעלה מ40,000 דולר

זה לא נשמע מוגזם ?????????

אם הוא היה משקיע את הכסף בקירוב בחורים הוא היה מועיל הרבה יותר והיה מקבל על זה שכר בשמים, עכשיו זה פועל להיפך...
אנא עבדא דקודשא בריך הוא
סמל אישי של המשתמש
גאליציינער

הודעה שלא נקראהעל ידי גאליציינער » 14 דצמבר 2016, 16:32

שש משזר כתב:הייתי כ"כ עסוק בימים האחרונים, שלא הספקתי אף להגיח ולראות מה הענינים באתר הק' הלז. אני עדיין עסוק, אבל בעז"ה אשתדל עוד השבוע לכתוב מאמר ארוך ומנומק לבאר את הנושא בטוטו"ד [לכאורה אפתח אשכול מיוחד בשביל זה. הן לא 'תגובה' יקרא לזאת, אלא מאמר ארוך].

אני לא תמים לקוות שכולם יסכימו לדבריי, וכ"ש לא אלו שאינם מעוניינים להבין אלא לצעוק נגדו, אבל ברור אצלי שאם מישהו רק תוהה ואינו מבין מדוע הוא מתנהג/כותב ככה, אזי דבריי יהיו לו לקילורין לעינים בס"ד, ואקוה שדבריי יכנסו אל הלב כראוי ויתקדש ש"ש בעולם.

תודה רבה. מחכים ומצפים בכליון עיניים....

בבקשה נא לחלק את ההודעה ולא לעשותו מגילה אחת ארוכה, אני לא יכול לקרוא מגילות ארוכות, תודה רבה מראש.
גאליציינער.
אנא עבדא דקודשא בריך הוא
סמל אישי של המשתמש
גאליציינער

הודעה שלא נקראהעל ידי גאליציינער » 14 דצמבר 2016, 16:34

א יודעלע כתב:
הכתב התורני כתב:יש טעם לשבח!

ייש"כ גאליציאנר על התגובה המפורטת
תחזקנה ידיך
אכן גם אנוכי הקטן חושב כך
רק שכבר לא היה בכוחי להאריך בתגובות (שאין זה דרכי בד"כ)

ואדרבא אני מחכה מאוד לראות את דברי שש משזר
ולראות אם יצליח להסביר את תמיהותי הרבות על האיש.
שכן ברור שיש לפעול אכן בקרב הנוער ולקרב את לבבם לעבודת ד'
ושירגישו מחוברים בפועל.
אבל מה שלא ברור לי זה הדרך שלו.

תודה רבה לשניכם !!
אנא עבדא דקודשא בריך הוא
סמל אישי של המשתמש
גאליציינער

הודעה שלא נקראהעל ידי שימי התימני » 15 דצמבר 2016, 00:58

גאליציינער כתב:
שבט מישור כתב:

שימי, אם אתה מחפש קבוצה כזו אני יכול להמליץ לך על קבוצה כזו:
אני מכיר במירון בחוץ לד הנטילת ידיים מתחת לגג [שמעליו הוא המעבר לנשים בקומה העליונה] יש שמה בכל שבת קבוצה אחת שכזאת, זה פעיל בעיקר בשבת ביום, על יד הספר תורה הם עומדים, רוקדים, שרים, הוללים וחוגגים. שיא הפעילות הוא במוצאי שבת, אז יש שמה התאספות וטקס שירה וזמרה, ברכות ואיחולים לשבוע המגיע, זה מאוד מעניין, מומלץ למי שצורך את זה...

חבר'ה תרגיעו
אני לא מדבר מקבוצה תימהונית או משוגעת אני מדבר מ'עכטע חסידישע איידעלע בחורים' שיושבים ולומדים במשך כל היום ומתדבקים בהשי"ת ובתורתו אמנם הם ברעסלעוור'ס אך אין זה שום חיסרון (א"כ להיפך), לא שאני ברעסלעווע'ר חסיד וא"כ אני מהמתנגדים שלהם אבל מאוד נהנתי מהגעדאנק
נ נח נחמ נחמן מאומן
סבא הוא המלך
סמל אישי של המשתמש
שימי התימני

הודעה שלא נקראהעל ידי מרן ראש הממשלה שליט''א » 15 דצמבר 2016, 03:10

הגיע הזמן לתת ביטוי לתרבות החרדית
המשפיע הרב מנדל ראטה בטור נוקב אודות דיכוי הכישרון של הנוער החרדי, והנזקים הנגרמים בעטיו: "הגיעה שעת האמנות והיצירה. הגיעה שעתה של נפש הדור הצעיר" • 'הבלוג של המשפיע' - הפרק השביעי - קובי הר צבי - יום רביעי י"ד כסלו תשע"ז 22:01 14/12/2016

ראיתי ילדים קטנים בוכים מהתרגשות. ראיתי הורים שבוכים ללא הרף ומביטים על ילדיהם באהבה ובדמע. ראיתי בני משפחה, אחים ואחיות, שמחבקים את ילדיהם הקטנים ובוכים בהתרגשות. ראיתי גם צעירים בשנות העשרים או יותר שבוכים את בכי חייהם, בכי שמרעיד את הנשמה. לא , זה לא היה בסרט של השואה או של איזו רעידת אדמה. גם לא בחתונה של ילד או בהתרחשות של נס גדול. זה היה בסרטון קטן של איזו תכנית שנתנה במה מוזיקלית לצעירים, לא זוכר את שם התכנית, אולי 'כוכב נולד'. ראיתי ילד קטן וחמוד שובה לב, בן שמונה בסך הכל, ניגש לרמקול מול אלפי ילדים ונערים, ושר שיר יפה ומרגש. לא הבנתי מילה, בגלל שזה היה באנגלית. אבל הורדתי דמעות כמו מים. הילד שר, והילדים כולם הרימו ידיים ונענעו לאט ימינה ושמאלה, כמו ליוו אותו בחום. או מיי גאש. זה היה כמו בגן עדן.

ואז ראיתי את ההורים שבוכים ומחבקים את הילד שרץ אל חיקם אחרי מחיאות הכפים שאיימו לבקוע את הגג מעוצמת הרעש. והוא קרן מאושר, הילד, וכל האחים, האחיות, הדודים, האחיינים והחברים... איזה דבר, איזה דבר. אני כבר ידעתי בליבי: הילד הזה קיבל את העתיד שלו עכשיו בידיים, הוא קיבל את האמונה בעתיד שלו, בכישרון שלו, ביכולת הביטוי להמיית נפשו. להופיע, לשיר, לפעול ולהיות. הוא קיבל את החיים שלו ליד. נתנו לו את ההזדמנות. וכמה שהוא חיכה וציפה לכך, כמה שהוא חלם ורצה ודמיין ושאף, כמה שהוא התכונן וניסה ועבר אימונים מפרכים ולא הפסיק לדמיין את הרגע הזה. והנה זה קרה והוא קיבל את האישור. הרגע היפה הגיע והתגלה האור שלו.

ואז התחלתי לחשוב משהו: מה היה כשאני הייתי ילד? האם אני קיבלתי הזדמנות? לא מדבר על ללמוד, אלא לבטא את הכישרונות האחרים שלי, את החלומות האחרים שהיו לי, חוץ מהחלום שהיה לי להיות תלמיד חכם גדול וירא שמים. תמיד חלמתי לשיר לפני רבים, לכתוב שירים, לנגן על כלי נגינה... חלמתי גם שאני רוצה לצייר. אני נזכר באיזה סיפור: כשהייתי ילד, למדנו ב'מתמידים', מסגרת לימודית מחוץ לסדרי בית הספר. לכבוד מסיבת חנוכה הם ארגנו ערב שירה יפיפה, ובו הופיעה מקהלה של הילדים שלמדו שם. רוב הילדים שרו במקהלה. לא הייתי שם סולן, בסדר, אבל גם לא שרתי במקהלה בכלל. הייתי בוכה על כך בלילות. רק מי שעבר דבר כזה יכול להבין מה זה. אני חייתי אז מוזיקה ברמה מטורפת, ביום ובלילה. אני נזכר כשהייתי בכיתה ו', בחיידר 'מחנובקא', הרב'ה לימד אותנו את השיר שיצא אז, 'מכניסי רחמים' של חיים בנט, אני רעדתי על הכיסא. חודש שלם פיזמתי ללא הרף את השיר. כשהייתי שומע את השיר 'א נשמה' של משה גולדמן, הייתי בוכה בכי תמרורים. אבל אף אחד לא באמת חשב שצריך להאמין בכישרון השירה והנגינה שלי. הייתי אמור, כביכול, להיות מוכשר רק בלהתפלל הרבה וללמוד הרבה תורה.

אז בתקופה האחרונה נפתחו תכניות כמו 'הקול הבא' או 'קול הנערים'. אבל כמה בחורי ישיבות מצוינות מעזים באמת להשתתף שם? האם יימצא בחור ישיבה חסידי אחד שיעז להציג את עצמו כאחד ששואף לפתוח קריירה כאמן? או שזה עומד לקלקל לו ב'שידוכים', ולכן עד גיל עשרים הוא יצטרך לשחק אותה כאילו הוא רוצה רק ללמוד תורה 12 שעות ביום. איפה היא הבמה לאמנות בציבור שלנו? למה כל ילד בעולם שיש לו חלום להיות אמן, זמר, מנגן, ריקוד, משחק וכדומה, הוא יוכל לממש את עצמו וכל העולם יעזור לו, ההורים, המשפחה, החברים, ומאות אירועי תרבות ואמנות למיניהם שמעודדים את היצירה והכישרון, את המימוש העצמי ואת הגשמת החלום, ורק אצלנו במגזר החרדי הבחור צריך להילחם ולהסתיר את חלומותיו האמתיים ולהיות במשחק תמידי מול החברה?

האם אכן נולדו כולם רק בשביל ללמוד כל היום ולא להגשים את החלומות האחרים הנוספים? האם אכן נבראו כל הכישרונות הגדולים שיש למאות ואלפי צעירים משלנו, בשביל להיקבר חיים? למה אנחנו לא נותנים את הצ'אנס לילדים שלנו? למה בחור שבסך הכל מנסה להיות מה שהוא באמת, הופך להיות בחור סוג ב'? האין זו שערורייה? האין זה לחסום את נביעת הנשמה שרוצה להתבטא? אין לי ספק, בחור או ילד שיש לו כשרון מסוים והוא לא מגשים אותו, לא באמת יכול להגיע לאיזון פנימי ולבריאותו הנפשית עד שהוא יממש את כל החלום שלו עד הסוף. אני זוכר שכשלמדתי בישיבה וקניתי יום אחד גיטרה, התחלתי לנגן, ובאותו יום הפכתי לבחור מרדן ושונה, גיטריסט. איך זה שבישיבות לא מעודדים כל בחור לממש את כל החלומות שלו עד הסוף? האין אנו עושים עוולה נוראית עם הצעירים שלנו? האין אנו חוסמים להם ברגש קר את הנפש, את החלום, את התשוקה הבוערת, להיות, לחיות, ליצור ולממש?

אני נזכר בסיפור נוסף: למדתי בישיבה באיזו תקופה עם חברותא, בחור עדין נפש ומתמיד. גם היה מוכשר ומשכיל כזה. יום אחד הוא מוציא לי אחרי הלימוד בהיכל הישיבה תמונה שהוא צייר את דיוקנו של הרבי מבעלזא הקודם זצוק"ל. בטעות יצא לי כזה מין שריקה גדולה של הפתעה בתוך ההיכל. הבחור באמת היה מוכשר בטירוף. אמן ציור, אבל לא סתם. משהו ברמה גבוהה. אני מתחיל לדבר על הגאונות שלו והוא מסתכל עלי בעיניים פתוחות ובוהות. ואז הוא אומר לי: "תקשיב, זו פעם ראשונה מכל השנים בישיבה שמישהו מחמיא לי על הציורים(!). תמיד זה הפוך. אומרים לי - צא מהשטויות, זה ביטול תורה וביטול זמן". אני שואל אתכם, אנשים יקרים, האם דבר כזה, לבטל כשרון של בן אדם באמתלא של ביטול תורה, לא נקרא להרוס נפש יקרה בידיים? הוא סך הכל למד הרבה, התפלל בכוונה, רק נתן זמן גם לכשרון שנבע ודחף אתו מבפנים, ואתם לא באמת יכולים לדעת מה זו האש הבוערת של הילד האמן שמשתוקק לממש את חלומו. הוא פשוט לא בריא, חסר איזון נפשי, עד שהוא לא מממש את שאיפתו. הוא לא יכול לישון בלילות, לא יכול להתרכז בעבודה הרוחנית, לא יכול לעשות שום דבר בריכוז מלא, עד שהוא לא מממש באמת את מה שהוא רוצה כל כך עמוק בליבו להיות.

יש לי חלום: אני חולם על פרויקט שיעזור להרבה מהצעירים לממש את חלומותיהם. אולי צריך להוביל פרויקט כזה עם מגמה לעידוד הצעירים לביטוי כישרונות ואמנות. יוזמה שתיתן במה למאות כישרונות צעירים להופיע, לשיר, לנגן, להלחין וליצור. בדיוק כמו שישנן הופעות בחנוכה ובחול המועד של זמרים גדולים, אפשר גם לכנס אלפי בני נוער לאולמות גדולים ולתת שם במה לאמנים צעירים לעלות על הבמה עם גיטרה ולהציע את השירים שיש להם. שירים שהם כתבו והלחינו או מישהו אחר. אני בטוח שישנם מאות צעירים שיש להם כישרונות אדירים ויכלו להיות אמנים גדולים, אם רק היו נותנים להם את הצ'אנס. אם רק היו נותנים להם את ההזדמנות ומישהו היה מאמין בהם. אני מדמיין הופעה לחמש אלף בני נוער, ופתאום קוראים בקול איזה שם של בחור, יענקי ווייסברוטנר מישיבת בעלזא, או שמא חזון נחום. אני רואה בדמיוני בחור חסידי עם פנים עדינות, עולה עם גיטרה ביד, מרים יד לתזמורת המורכבת מתופים, גיטרות חשמליות וקצת כלי נשיפה, ו..בום, פוצח בשיר יחד עם מוזיקה מטורפת שמשלהבת את הקהל ומוציאה מהם שריקות ומחיאות כפיים. מה אתם אומרים? אלפי בני נוער שצורחים בהתלהבות: יענקי, יענקי, יענקי... והוא, מאושר עלי אדמות, יורד מהבמה קורן כמו השכינה ויודע: הבאתי את חלום חיי להגשמה.

מה אתם אומרים? זה ענק. יש בכך צורך אדיר וגדול ביותר. אנחנו כבר לא יכולים לא לתת לנוער שום דבר. הדור שלנו מתאפיין בתרבות עשירה ופורחת, במוזיקה, בשירה, במשחק, ובריקוד. הצורך באלטרנטיבה של תרבות יהודית וחסידית היא אדירה. אנחנו ישנים בעמידה. צריך להתחיל להביא אלטרנטיבה. אני אולי חוזר על כך ברבים ממאמריי, אבל זהו הפתרון האמיתי לדור. אנחנו עוסקים בעיקר במלחמה מול הרוע שבתרבות הכללית ואנחנו שוכחים שהמענה הנכון הוא לתת משהו אחר, משהו יהודי, משהו לנשמה. במקום להילחם בסימפטומים, תבריאו את זה מבפנים. הגיעה שעתה של התרבות והאמנות גם בעולם החרדי והחסידי. שמעתי פעם מאחד האדמורי"ם הגדולים בירושלים בשיחה אישית איזה משפט בסגנון: 'החברה שלנו היא חברה מאוד מבוססת אך מאוד שוחקת'. יצרנו חומות גבוהות ויפות אך שכחנו שבתוך החומות צריך לבנות עיר שלמה ובריאה ולא רק להתמקד בחומות כל הזמן, אם הם מספיק גבוהות וחזקות או לא. הגיע הזמן לבנות משהו בפנים. הגיעה שעתה של האמנות והיצירה. הגיעה שעתה של נפש הדור הצעיר. להבריא, לחיות, להתפתח, לפרוץ החוצה בשיא עוזו וכשרונו, בשיא כוחו ויופיו.

הבעש"ט זי"ע אמר פעם: "חור בגוף (אי שמירה על בריאות הגוף) זהו חור בנשמה". ושמעתי פעם מאחד מאדמור"י לעלוב שהוסיף, "ואני אומר, חור בנפש זהו גם כן חור בנשמה". רק עם גוף בריא ונפש בריאה, נוכל לפתח גם נשמה בריאה ודור בריא ושלם, השומר את תורתו ויהדותו מתוך שלוות הנפש ושמחת חיים שוקקה. הגיעה שעתה של הבראת נפש האומה. הבראה מבפנים ובניית חיי נפש ורוח מלאים ותוססים. הגיעה שעתכם, דור צעיר ואמיץ. הגיעה שעתכם לחיות, להיות, להתבטא וליצור. להקרין את יופייכם וכשרונכם על האומה כולה. הגיעה שעתכם.

הבלוג של המשפיע.jpg
מענדעלע'ן
הבלוג של המשפיע.jpg (133.06 KiB) נצפה 33945 פעמים
תלמידיי היקרים אנא מכם!
נצלו את הזמן, ואל תשתטו!
סמל אישי של המשתמש
מרן ראש הממשלה שליט''א

הודעה שלא נקראהעל ידי בניו » 15 דצמבר 2016, 04:31

אני רוצה ברשותכם לשאול על דברי הרב מ''מ ראטה שאלה פשוטה, אולי אפילו טיפשה...
כולם מסכימים שאצל הגויים אין שום ''גבולות'', ילד שרוצה להיות מוזיקאי, קומדאי, שוטר, רופא, צייר וכו' יכול לעשות זאת ואף אחד לא ימנע זאת ממנו.
אם הוא רוצה לרקוד הוא יכול, אם הוא רוצה לראות סרט הוא יכול, להיתפרק איך שהוא רק רוצה.

האם בגלל זה יש אצל הגויים פחות בעיות נפשיות???
האם שם אין אנשים שמשתגעים??? שנופלים בדיכאון?? שמתאבדים? שמשתעממים?
אני כמעט בטוח שלהיפך, שאצלם יש יותר ''נשירה'', קרי-''אובדן דרך'', ''קרע בנפש'' ''נתק מההוריהם או מהחברה או מהדרך שבה הם גדלו'' !!

המסקנה שלי, שטעות לחשוב שהתרבות מונעת נשירה, זה לא הנושא, בכלל...
אני מסכים שאפשר לסייע לבן אדם פרטי לבטא את עצמו דרך מוזיקה, ציור, ספורט וכדו' זה לא טרייף, אבל להפוך את זה לנחלת הכלל?, לתרבות?
איפה ראינו שציבורים מתורבתים הם יותר מאושרים? הרי בכל סוג של חברה בין אם זה חברה של אריסטוקרטים או אנשים פשוטים, כפריים או אנשי עיר, מלומדים או אנלפביתים, אומנים או אנשים שכליים, הרי תמיד יש בתוכם כאלה שהם שמחים וכאלה שלא...
בניו

הודעה שלא נקראהעל ידי א יודעלע » 15 דצמבר 2016, 10:10

בניו כתב:אני רוצה ברשותכם לשאול על דברי הרב מ''מ ראטה שאלה פשוטה, אולי אפילו טיפשה...
כולם מסכימים שאצל הגויים אין שום ''גבולות'', ילד שרוצה להיות מוזיקאי, קומדאי, שוטר, רופא, צייר וכו' יכול לעשות זאת ואף אחד לא ימנע זאת ממנו.
אם הוא רוצה לרקוד הוא יכול, אם הוא רוצה לראות סרט הוא יכול, להיתפרק איך שהוא רק רוצה.

האם בגלל זה יש אצל הגויים פחות בעיות נפשיות???
האם שם אין אנשים שמשתגעים??? שנופלים בדיכאון?? שמתאבדים? שמשתעממים?
אני כמעט בטוח שלהיפך, שאצלם יש יותר ''נשירה'', קרי-''אובדן דרך'', ''קרע בנפש'' ''נתק מההוריהם או מהחברה או מהדרך שבה הם גדלו'' !!

המסקנה שלי, שטעות לחשוב שהתרבות מונעת נשירה, זה לא הנושא, בכלל...
אני מסכים שאפשר לסייע לבן אדם פרטי לבטא את עצמו דרך מוזיקה, ציור, ספורט וכדו' זה לא טרייף, אבל להפוך את זה לנחלת הכלל?, לתרבות?
איפה ראינו שציבורים מתורבתים הם יותר מאושרים? הרי בכל סוג של חברה בין אם זה חברה של אריסטוקרטים או אנשים פשוטים, כפריים או אנשי עיר, מלומדים או אנלפביתים, אומנים או אנשים שכליים, הרי תמיד יש בתוכם כאלה שהם שמחים וכאלה שלא...

אם כבר נגעת ב'ראו מה בין בני לבן חמי'
ברצוני להעלות נקודה נוספת.
אנו אכן רואים את הבחורים מתמודדים עם כל מיני 'משברים', מנסים לבדוק גבולות, לא מתחברים ללימוד וכד'

מה שמעניין שגם בעבר השני, אצל הגויים והחילוניים קיימת תופעה זהה!

גם אצליהם יש משברים, חיפוש עצמי, נסיון לגבש את הזהות העצמית, פריצת גבולות,
וההורים והמחנכים מתמודדים גם הם עם תופעות קשות מאוד ומנסים לחנך את בניהם.
(אע"פ שזה נראה כאילו שם אין גבולות, גם להם יש גבולות, וגם הם רוצים לחנך.)

גם במקומות בהם יש קלאבים, ומועדונים, ומקום לאומנות,
גם שם הנער המתבגר הקלאסי מנסה לפרוץ את כל הגבולות ומתקשה למצוא את האני העצמי.

זה כלל לא קשור למסגרת בו הנער נמצא.
זה לא קשור לישיבה.
זה חלק מהתהליך של התבגרות האדם.

ולכן נראה לענ"ד שא"א למדוד הצלחה של מערכת ע"פ כמות המשברים של הנערים,
כי נערים בכל מקום מתמודדים עם תהליכים בנפש,
אלא יש למדוד את ההצלחה לפי 'איך מתבססים הנערים?'
כלומר איך הם נראים בגיל 25,
לאיזה מוסדות הם שולחים את הילדים
וכן על זה הדרך.
ואז נראה תופעה מענינת שהרבה מאוד מאותם נערים שהיו להם טענות על הישיבה, שולחים את בניהם למוסדות הצדיקים והקדושים,
וגם אותם שקרויים 'חרדים עובדים' ואפילו לובשים חולצה צבעונית,
מתעקשים להכניס את בניהם לת"ת הטובים ביותר.
מדוע?
הרי מדובר במוסדות לא 'מודרניים' לא נותנים שם מקום לאומנות ולהתפתחות האישית של כל ילד,
מדוע לא יפתחו הנערים הללו מוסדות משל עצמם?

ובמו אוזני שמעתי אברך אחד, שהיה מה'פייפערס' הגדולים ביותר בישיבה, וגם היום הוא מתלבש מעט יותר פתוח מהאברך הממוצע הנהוג במחוזותינו,
שואל את המלמד, האם אכן בני אינו מתחצף? הוא ילד טוב? כך כמה וכמה פעמים, וניכר שאכן זה 'הלך לו בחיים'
גם הוא רוצה שהבן שלו יהיה הילד הטוב והצדיק בת"ת המיושן...

סליחה על האריכות...
א יודעלע

הודעה שלא נקראהעל ידי שש משזר » 15 דצמבר 2016, 11:51

המאמר הארוך שלי בת עשרה פרקים: viewtopic.php?p=328394#p328394
סמל אישי של המשתמש
שש משזר

הודעה שלא נקראהעל ידי גאליציינער » 15 דצמבר 2016, 15:08

שוב עם האלטרנטיבות והצורך למצוא פתרונות:
מרן ראש הישיבה כתב:הגיע הזמן לתת ביטוי לתרבות החרדית
המשפיע הרב מנדל ראטה בטור נוקב אודות דיכוי הכישרון של הנוער החרדי, והנזקים הנגרמים בעטיו: "הגיעה שעת האמנות והיצירה. הגיעה שעתה של נפש הדור הצעיר" • 'הבלוג של המשפיע' - הפרק השביעי - קובי הר צבי - יום רביעי י"ד כסלו תשע"ז 22:01 14/12/2016

מה אתם אומרים? זה ענק. יש בכך צורך אדיר וגדול ביותר. אנחנו כבר לא יכולים לא לתת לנוער שום דבר. הדור שלנו מתאפיין בתרבות עשירה ופורחת, במוזיקה, בשירה, במשחק, ובריקוד. הצורך באלטרנטיבה של תרבות יהודית וחסידית היא אדירה. אנחנו ישנים בעמידה. צריך להתחיל להביא אלטרנטיבה. אני אולי חוזר על כך ברבים ממאמריי, אבל זהו הפתרון האמיתי לדור. אנחנו עוסקים בעיקר במלחמה מול הרוע שבתרבות הכללית ואנחנו שוכחים שהמענה הנכון הוא לתת משהו אחר, משהו יהודי, משהו לנשמה. במקום להילחם בסימפטומים, תבריאו את זה מבפנים. הגיעה שעתה של התרבות והאמנות גם בעולם החרדי והחסידי. שמעתי פעם מאחד האדמורי"ם הגדולים בירושלים בשיחה אישית איזה משפט בסגנון: 'החברה שלנו היא חברה מאוד מבוססת אך מאוד שוחקת'. יצרנו חומות גבוהות ויפות אך שכחנו שבתוך החומות צריך לבנות עיר שלמה ובריאה ולא רק להתמקד בחומות כל הזמן, אם הם מספיק גבוהות וחזקות או לא. הגיע הזמן לבנות משהו בפנים. הגיעה שעתה של האמנות והיצירה. הגיעה שעתה של נפש הדור הצעיר. להבריא, לחיות, להתפתח, לפרוץ החוצה בשיא עוזו וכשרונו, בשיא כוחו ויופיו.

הבלוג של המשפיע.jpg
אנא עבדא דקודשא בריך הוא
סמל אישי של המשתמש
גאליציינער

הודעה שלא נקראהעל ידי שבט מישור » 15 דצמבר 2016, 19:34

מרן ראש הישיבה, תודה רבה על הפרק השביעי שהבלגת לנו מבלוגו של המשפיע.
אבל כמדומה שדלגנו כאן על הפרק השישי. אפשר עדיין להשלים?
שבט מישור

הודעה שלא נקראהעל ידי אנא עבדא » 20 דצמבר 2016, 02:14

כבר יצא הקליפ המדובר?
אנא עבדא

הודעה שלא נקראהעל ידי גאליציינער » 20 דצמבר 2016, 10:19

אנא עבדא כתב:כבר יצא הקליפ המדובר?

לא, עקב...
אנא עבדא דקודשא בריך הוא
סמל אישי של המשתמש
גאליציינער

הודעה שלא נקראהעל ידי מרן ראש הממשלה שליט''א » 22 דצמבר 2016, 22:10

מתי יוקמו יישובים חרדים בלב הטבע?
האם נצליח לרתום את הצעירים החרדים להפרחת שממה ולהקמת מושבים קטנים באופן עצמאי על גבעות שונות ברחבי ארצנו? • הרב מענדל ראטה עם רעיון חדש ב'בלוג של המשפיע' *** *** קובי הר צבי יום שלישי כ' כסלו תשע"ז 17:50 20/12/2016

יושב לבדי בחדרי. קורא ספר, כותב, מנגן על הגיטרה, שומע מוזיקה, או סתם יושב ומהרהר, על החיים. כשאני חפץ להרחיב אופק, יוצא אני אל המרפסת הגדולה שבביתי, ומביט אל הנוף המדהים הנשקף מולי. כן, מול ביתי באשדוד. מול המרפסת הנני רואה את הכביש הראשי, ומאחוריו שדה תפוזים גדול וענק. מימינו של שדה זו נמצאת חורשה קטנה, שם אני יושב לפעמים לעצמי, ופעם בשבוע מצלם שם שיעור שבועי בספר חסידי. בהמשך האופק, אחרי השדה, שטחי אדמה גדולים וריקים, ומרחוק נשקפים יישובי הדרום היפים. איזה נוף, איזה נוף. אני פשוט מבריא מול הנוף הזה. ירוק, צהוב, כתום... אינני מדבר על שעות הזריחה והשקיעה שאני זוכה לראות ולחוות. כמו לטבול בים של יופי ומתיקות, יופי הבריאה והטבע כפי שנברא בששת ימי בראשית.

מאז ומתמיד אהבתי את הטבע. כשהייתי ילד בני ברקי, הייתי יושב על מדרגות הבניין מול השמש החמימה, משחק בחול, מלטף את הפרחים, ומביט באנשים וילדים העוברים ברחוב. פחות ידעתי איך להסביר לעצמי מה פשר כמיהתי אל הבריאה, אל האנשים, אל העצים והפרחים. רק הלב היה מלא בגעגועים למשהו רחוק וגדול. אהבתי לשהות בגן תשעים ושלוש הסמוך לביתנו, ולאסוף פרחים מכל הצבעים. וכשבבית הספר נסענו לטיול אל מרחבי הבריאה ופגשנו שדות ויערות, הייתי מאושר עלי אדמות. לא יכול לשכוח עד היום את הטיול הילדותי לשדה התפוזים. נראה לי בכיתה ח'. נסענו כל הכיתה, ובעל השדה הרשה לנו לקטוף תפוזים למשך עשר דקות, כאוות נפשנו... אני הייתי אחוז טירוף מהחוויה. טיפסתי על העצים ופשוט קטפתי תפוזים וזרקתי. ירדתי למטה לאסוף בשקית, ושוב קפצתי בשובבות על עץ נוסף... הייתי שיכור מהתחושה הבריאה והמהממת הזאת. באתי הביתה בצחוק עליז ושובבני: "מאמי, הבאתי תפוזים היישר מהעץ".

כשנהייתי בחור בר מצווה ונכנסתי לישיבה, הכל נגמר. לא ממש יכולתי לשבת בגינות הציבוריות, כי בעיקר שיחקו שם אימהות וילדות. חיפשתי בכל בני ברק איזה מקום טבע שקט ולא מצאתי. חיפשתי מקום בו אוכל לשמוע את צפצוף הצפרים, את רשרושם של העלים, את כמיהת ושירת הטבע. מקום בו אוכל לשבת ולהירגע, להרחיב את הדמיון ולהתמלא באהבה, אל הטבע, אל הנברא, אל הבורא... אך את אשר חיפשתי - לא מצאתי. רק בגיל מאוחר יותר גיליתי איזו גינה קטנטנה, ברחוב בית שמאי, מין שמורת טבע כזו המוקפת בבנייני מגורים, ואין רואה. שם מצאתי נחמה קטנה לנפשי. הייתי יושב שם כל יום שעות מרובות, ממשש את החול, מלטף את העלים, מביט בעצים ומקנא בציפורים... לתקופה מסוימת היו שם אפילו תרנגולים, אמתיים כאלו, מהכפר... לתדהמתי ולשמחתי, אך עד מהרה הם נעלמו. כנראה פחות התאימו לבני ברק. אבל לשעה קלה הייתי מתנחם לאור השמש המאיר והמחמם את הלב, ולמראה הנהדר של ארבע אמות טבעיות, שעדיין לא נגעה בהם יד אדם.

ישבתי בישיבה והייתי מדמיין על מגורים באיזה כפר או מושב, קרוב יותר אל הטבע. בשעות בין הסדרים אהבתי מאוד ללמוד תנ"ך. לימוד זה היה מעיף אותי אל מרחבים עשירים בצבע ובדמיון. שם בתנ"ך הכל היה קרוב יותר לטבע. אנשים גידלו שדות ונטעו כרמים, חרשו במחרשה וגידלו תבואה פרות וירקות. אנשים אחרים רעו צאן ובקר במרחבי מרעה, ותושבים אחרים גידלו בעלי חיים ותרנגולים והתפרנסו ממכירת בשר העופות או הביצים. החיים בתקופת התנ"ך היו כל כך שונים מהחיים התעשייתיים שלנו היום. משהו שם היה הרבה יותר חופשי וטבעי. גם צורת המחשבה והפעולה הייתה הרבה יותר טבעית ונתונה לבחירה האישית של האדם, ופחות מוכתבת על ידי החברה. במיוחד הייתי אוהב את הסיפור על שני הנערים, דוד בן ישי ויונתן בן שאול. בחלומי ובדמיוני הייתי נשאב אחורה, ומוצא את עצמי נוחת שם פתאום, מתחבר אל החבורה הזאת והופך לחבר שלישי, מאוהב בהם עד עמקי הנשמה. הם כל כך התאימו לי מבחינה חברתית, המשוררים והאמנים בעלי הנפש הללו, עד שחפצתי לחזור אחורה בזמן ולהישאר בדור ההוא.

לא מכחיש את העובדה שהייתי בחור עם מעוף דמיוני עשיר... אבל חייתי תקופה עם חלום כזה. ראיתי את עצמי בדמיוני קם יום אחד עם קבוצת חברים, עוזבים את הכל, מקימים מאחז קטן על אחד הגבעות ומתחילים לגור שם. האמינו לי, אם אנחנו יוצאים היום עם פרויקט כזה, תוך יומיים יש לנו מאתיים צעירים אחוזי רוח, עשייה ודמיון. אבל חלמתי באמת על דבר כזה: לגור בטבע, לרעות צאן, לגדל ירקות, ולאכול מזון טבעי שאני גידלתי. להשקיף על נוף טבעי ופורח, להפריח שממה למגורים של נערים כמוני, המלאים תשוקה רוחנית לטבע, חי וצומח, אויר צלול, ואתגר... כן אני יודע שזה מזכיר לכם את נוער הגבעות. אבל אלה בדיוק החיים שאני חלמתי עליהם. מדיבורים שיצאו לי לפעמים לדבר עם נערים כאלו מצאתי ששתי סיבות מרכזיות דוחפות אותם למגורים במאחזים אלו. הסיבה האחת היא בגלל האידיאולוגיה שלהם לגבי ישוב ארץ ישראל, והסיבה השנייה היא בגלל נטייתם למרחב פתוח וטבעי המעניק השראה רוחנית יותר לנשמה. חלק מנערים אלו אכן עוסקים ברעיית צאן ובגידול ירקות, לצד עיסוקם בתורה ובמצוות. ואז הייתי שואל את עצמי: נו, איפה אני? למה עלי נגזר לחיות חיים תעשייתיים בשחור ולבן ולא ירוק ופורח יותר?

את נטייתי לטבע ולמוזיקה לקחתי מסבא שלי, הרבי משומרי אמונים זצ"ל, מי שנפטר לפני כארבע שנים. סבי זצ"ל היה מתגורר חלק מהשנה במושב 'תפרח', כשלצד ביתו גדל שדה קטן עם עצי פרי שונים: אתרוגים, תפוזים, רימונים וזיתים. שם, בתפרח, הוא גם הלחין הרבה משיריו, בהשראה שקיבל מנוף הבריאה שנשקף לעיניו. סבא שלי גם אהב מאוד את נערי הגבעות החרדלי"ם הללו, שגרו בחיק הטבע וחיפשו את ה' לבד מעצמם, והיו נכנסים אליו לפעמים עם שאלות שונות. לא פעם הוא אמר לי: "הנערים הללו, יש בהם הרבה נשמות קדושות". הוא אהב את רוח החזון שיש להם, אם כי גם היה מבקר אותם על דברים שונים כמו על ההליכה לצבא וכדומה. סבא שלי לא סבר שהממשלה היא קדושה או משהו כזה, אבל בליבו בער ישוב ארץ ישראל, יותר מהרבה אחרים. מפי אחד מקרובי משפחתי שמעתי פעם, שלולא היה הסבא אדמו"ר, הוא היה אולי הופך לכהניסט. הוא היה קרוב קצת לשיטתו של מאיר כהנא. בשנים האחרונות בכל סעודה שלישית הוא היה מבקר את אובמה שעיכב רבות את המשך הבנייה ביהודה ושומרון. אבל הוא אהב גם משהו בדיבורם של הנערים הללו, שהיו נכנסים אליו לחדרו ומדברים אתו. אני חושב שהוא זיהה בהם את החיבור שלו עם הטבע, עם החיפוש הרוחני הכנה והעצמאי, ועם ישוב הארץ. אבל הוא אף פעם לא דיבר בגלוי עליהם. אולי בגלל שלא העז, או בגלל שעמדתו כלפיהם הייתה מורכבת.

אני רוצה לשאול שאלה: מה קורה אם ביום אחד מישהו יחליט על פרויקט כזה, הקמת מושבים ומאחזים קטנים באופן עצמאי, בוא נאמר באופן חוקי, ברחבי ארץ ישראל, תוך התפרנסות מחקלאות, גידול צאן ובקר או תבואה וירקות, ותוך שמירה על אורח חיים חרדי וחסידי. האם יהיו בציבור מי שייענו לאתגר הזה? האם יש עוד אנשים כמוני החושבים שהתרחקנו מדי מעולם הטבע והיצירה, שזנחנו מדי את הקרבה לעוצמתה ויופייה של הבריאה? אולי הגיע הזמן שנחזור לנשום אויר נקי וצלול של נוף הררי ומדברי. איכות הסביבה והמגורים משפיעה ביותר על הרוחניות שלנו, על הנפש שלנו, ועל צורת החשיבה שלנו. כשאנו גרים קרוב יותר לטבע, אנו חושבים בצורה בריאה ועצמאית ופחות נתונים לכללים חברתיים. המפגש עם הטבע יוצר חוויה של קרבה אל האמת הפנימית והטבעית שנובעת בתוך נפשנו, שלפעמים מאילוץ הטרדות והעיסוקים היא מתכסת ומתחבאת עמוק פנימה. המפגש עם הטבע מבריא את הנפש וכמו מזמין את הנשמה לתפילה ולשירה טבעית הפורצת מהלב. האם לא התרחקנו מדי מיופי הטבע והבריאה, כשנפלנו לערים תעשייתיות המסתירות מאתנו את הצומח ואת החי, את הפרי ואת הירק?

פעם שאלתי איזה עסקן חרדי על דבר כזה, והוא אמר לי: "תקשיב, אכן, אולי יש ביקוש וצורך לדבר כזה, אבל הבעיה בציבור שלנו היא שלהרבה מהם פשוט אין כלי רכב והנסיעות אל הערים המרכזיות בהם נמצאים קרובי משפחתם וחבריהם מושגות בקושי רב. אנשים לא רוצים לעבוד קשה. ניסיתי להציע לו רעיונות שונים, אבל עד מהרה הבנתי שדבר כזה לא יכול לצאת אלא מתוך יוזמה של צעירים והתמסרות אמתית וכנה אל המשימה, מתוך אמונה בחזון ובחשיבות הרוחנית של מקום מגורים כזה. רק צעירים מלאי רוח חזון ועשייה מסוגלים להפריח שממה לארץ תנובה, ולהפוך גבעה שוממת לגן עדן פורח וטבעי הבנוי בידיים צעירות מלאות חיים ותשוקה, מלאות מעוף ורוח שובבה ורעננה.

יש היום בציבור שלנו מאות או אלפי צעירים, שמסיבות שונות לא התאימו למסגרות הרגילות ומחפשים את דרכם העצמאית ללא מורה וללא כיוון. אולי יקום מישהו ויבריק עם הפתרון הזה - לרתום את הצעירים הללו להפרחת שממות ולהקמת מושבים קטנים באופן עצמאי על גבעות שונות ברחבי ארצנו, תוך שמירה על אורח חיים חרדי לחלוטין ותוך בניית מסגרת לימוד יומית בתוך חיק הטבע בינות לכרי הדשא והצומח? עם הזמן הם כנראה יתאהבו במקום, וימשיכו לגור שם גם אחרי שיקימו משפחות ובתים נאמנים בישראל, ותוך שנים מספר יצמחו ישובים כאלו יותר ויותר, כשבכך תינתן גם פתרון למצוקת הדיור של רבים שקשה להם לקנות דירות בערים התעשייתיות, והדבר ייהפך לעניין שבשגרה ולא כמשהו תימהוני ויוצא מהכלל, ובכך תינתן הזדמנות חוזרת אל רבים מאתנו לחזור אל חיי התנ"ך הטבעיים, לחזור אל הטבע, אל הגבעה וההר, אל עולם החי והצומח, אל שירת היקום העליזה וטהורה כל כך, אל הקדושה והגילוי האלוקי הכה גדול שביופי הבריאה אשר במרחבי ארצנו?

בלוג מנדל ראטה.jpg
מענדלע'ן
בלוג מנדל ראטה.jpg (133.06 KiB) נצפה 33522 פעמים
תלמידיי היקרים אנא מכם!
נצלו את הזמן, ואל תשתטו!
סמל אישי של המשתמש
מרן ראש הממשלה שליט''א

הודעה שלא נקראהעל ידי מרן ראש הממשלה שליט''א » 22 דצמבר 2016, 22:14

חשבתי בדעתי אם לפתוח אשכול בו אוכל לפרסם מחדש בלוגי ר' מענדעל
ובו רק נעלה לאויר העולם מדברותיו, בלי תגובות והשמצות והצטדקויות
השאלה אם זה מציאותי לבקש לא להעלות, כי אם את קשקושי רבינו???
תלמידיי היקרים אנא מכם!
נצלו את הזמן, ואל תשתטו!
סמל אישי של המשתמש
מרן ראש הממשלה שליט''א

הודעה שלא נקראהעל ידי גאליציינער » 25 דצמבר 2016, 13:19

מרן ראש הישיבה כתב:חשבתי בדעתי אם לפתוח אשכול בו אוכל לפרסם מחדש בלוגי ר' מענדעל
ובו רק נעלה לאויר העולם מדברותיו, בלי תגובות והשמצות והצטדקויות
השאלה אם זה מציאותי לבקש לא להעלות, כי אם את קשקושי רבינו???

אני חושב שלא
אנא עבדא דקודשא בריך הוא
סמל אישי של המשתמש
גאליציינער

הודעה שלא נקראהעל ידי שבט מישור » 27 דצמבר 2016, 16:20

הגיע סוף סוף....
http://www.jdn.co.il/video/781952
שבט מישור

הודעה שלא נקראהעל ידי גאליציינער » 27 דצמבר 2016, 16:31

שבט מישור כתב:

הגיע סוף סוף....

יופי, בשעה טובה ומוצלחת, יש אפשרות אולי שמישהו מעלה את זה באופן שיוכלו להוריד את זה ??
אנא עבדא דקודשא בריך הוא
סמל אישי של המשתמש
גאליציינער

הודעה שלא נקראהעל ידי גאליציינער » 27 דצמבר 2016, 16:44

גאליציינער כתב:
שבט מישור כתב:

הגיע סוף סוף....

יופי, בשעה טובה ומוצלחת, יש אפשרות אולי שמישהו מעלה את זה באופן שיוכלו להוריד את זה ??

קליפ יפה, אני חייב לומר...

=====
הוא עשה את זה למטרת פרסומת או למטרה אחרת ??
אנא עבדא דקודשא בריך הוא
סמל אישי של המשתמש
גאליציינער

הודעה שלא נקראהעל ידי שפתי כהן » 27 דצמבר 2016, 17:11

קליפ יפה
אבל.... ללא תוכן...
שפתי כהן

הודעה שלא נקראהעל ידי מתכנת web » 27 דצמבר 2016, 18:21

גאליציינער כתב:
שבט מישור כתב:

הגיע סוף סוף....

http://www.jdn.co.il/wp-content/uploads ... 68c8b2.mp4
בשמחה
סמל אישי של המשתמש
מתכנת web

הודעה שלא נקראהעל ידי המשוטט » 27 דצמבר 2016, 21:14

מתכנת web כתב:
גאליציינער כתב:
שבט מישור כתב:

הגיע סוף סוף....

http://www.jdn.co.il/wp-content/uploads ... 68c8b2.mp4

https://www.jumbomail.me/he/Downloads.a ... 3838673D3D
תהנו!
סמל אישי של המשתמש
המשוטט

הודעה שלא נקראהעל ידי חבצלת השרון » 27 דצמבר 2016, 21:50

בן האדמו"ר שעושה מהפכה חסידית

הוא גדל באחת החסידויות המחמירות ביותר, בנו של האדמו"ר - אבל הנפש של מענדל ראטה חיפשה אחר החסידות של פעם. בדרך הוא נאלץ להתרחק מסביבתו, הועף מהישיבה, התחתן והתגרש - אבל הוא נחוש לחולל את המהפכה שתחזיר את החסידות לחסידים. כל האמצעים - גם האייפון והפייסבוק - כשרים, עם שיעורים שהוא מעביר ברשת, וקליפ חסידי יפהפה

מענדל ראטה, בנו של האדמו"ר מ"שומרי אמונים" - מהחסידויות הקיצוניות ביותר - נזרק מהישיבה, התחתן (והתגרש) - והחליט להחזיר את תנועת החסידות לשורשים. בגיל 25 הוא נחשב ל"כבשה השחורה" של משפחתו – כנינו של מייסד החסידות הקיצונית "תולדות אהרן" (האהרל'כים, בעגה המקומית).
ראטה גדל בבני ברק, ובהמשך - באשדוד, שם מכהן אביו כמנהיג החסידות, צאצא לזרם השולל מכל וכל את קיומה של מדינת ישראל. ועל אף שנולד למשפחת אדמו"רים, חיפש לו הנער הצעיר אדמו"ר אחר, "משהו לנשמה" בסביבה המחמירה שהקיפה אותו.

בגיל 15 התחולל השינוי הראשון. "נחשפתי לקסמו של רבי שלמה קרליבך, 'הרבי המרקד' של ה'הִיפִּים'", הוא מספר. "עד מהרה הבנתי שאני לא שונה מ'היפי', ושעולם הערכים שלנו זהה: חזרה לחיק הטבע, אהבת כל אדם באשר הוא - וראיית הטוב שבו, מימוש עצמי וחיפוש רוחני עצמאי. כל אלה דיברו ומדברים מאוד אל נשמתי הפנימית".

"חיפשתי לי אדמו"ר שימלא לי את החסר, כי רבי שלמה כבר מזמן לא חי, אך לא מצאתי את עצמי בשום מקום. מה שכן, הבחנתי שבין רעיון החסידות שהגה סב-סבי, ה'בעל שם טוב', לבין החסידות בת ימינו - קיים מרחק עצום של שמים וארץ".

אבא לא התלהב, בלשון המעטה
כבר כנער צעיר התבונן מענדל ראטה בצער בהתרחקות של אבותיו מהרעיונות המקוריים של החסידות, ואת הביקורת הוא לא חוסך: "בעוד זו המקורית הייתה דומה לחיפוש הרוחני החופשי של ה'הִיפִּים' - זו של ימינו הפכה לבדלנית, שמרנית וסגפנית. לא היה לי את האומץ לצאת חוצץ כנגד החצר שממנה הגעתי, אבל התחלתי להתקרב לחב"ד ולברסלב שנחשבות לפתוחות יותר".

המהלך שלו - נער צעיר מול הממסד המחמיר - לא עבר בקלות, שלא לאמר - חולל שערורייה. "כל העולם עמד נגדי - המשפחה, הישיבה, הקהילה", הוא מספר, "הלכתי בדרך עצמאית ועם הלב שלי בלבד, אך נשארתי מחובר למשפחה. זה לא סוד שהם לא מתלהבים ממה שהפכתי להיות", הוא מוסיף, "אבל הם לא ניתקו איתי את הקשר. לכתחילה הם כנראה היו רוצים לראות אותי ממשיך כאדמו״ר ולא ככוכב רוקנ'רול, אבל הם מכבדים את הדרך שבחרתי".

עם אביו האדמו"ר היו העניינים מסובכים מעט יותר: "הוא לא רצה אותי ככה, ולקח שנים רבות שהוא התחיל להבין קצת. היום הוא שומע מאנשים שמתחזקים ברשת דרכי, אז הוא אומר לפעמים: אולי מהשמים הזיזו אותך לשם. באופן כללי, אבא לא זורם עם כל הסגנון, אבל היום אנחנו בקשר טוב. בהתחלה היה קשה מאוד. היום זה יותר קל, אבל עדיין לא מובן".

"גם אבא שלי מקרב רחוקים, אבל הוא שובר אייפונים בחדר קבלת הקהל. אני עובד בדיוק הפוך", ראטה מחייך. "למדתי עם הזמן איך להישאר מחובר, למרות שאנחנו לא בדעה אחת. הים אבא שלי אומר לאנשים שנכנסים אליו: 'הקב״ה נתן לרבי מענדל כשרונות מיוחדים לקרב יהודים לאביהם שבשמים, וברוך ה' שהוא זוכה לדבר עם צעירי הצאן בשפתם".

במקום פאב - בית מרזח יהודי חסידי
ראטה הצעיר נהג לצאת עם חסידי ברסלב להתבודד בלילות בשדה או ביער, "וכך מילאתי מקצת מהכמיהה לחוות את הטבע", כדבריו. "בשורה התחתונה לא התחברתי אליהם, בעיקר כי לא מצאתי רבי רוחני שמדרבן את חסידיו למימוש עצמי ומתן ביטוי לכישרונות - ערכים שהחסידות בת ימינו מדכאת במכוון".

"לא יכולתי לסבול גם את ההטפה החרדית לניתוק מהעולם, כאשר האמונה שלי היא שהדרך היותר נכונה להיות יהודי, היא דוקא מתוך חיבור מלא לעולם - מתוך התמודדות אמיצה עם האתגרים שהעולם מציב לנו היום. לברוח זו לא חוכמה, וגם כבר לא אפשרות. אם התרבות העולמית איננה מתאימה לגמרי להשקפת עולמנו, אזי יש לתת לה אלטרנטיבה. במקום מועדון ופאב - בית מרזח יהודי חסידי, קולנוע יהודי חסידי, תיאטרון יהודי חסידי..."

"אנחנו חייבים לתת במה לאמנות, למוזיקה, למשחק, לריקוד. בעולם שבו גדלתי, לא מצאתי מענה לכך. רעיונות כמו 'מימוש עצמי' ובמה לאמנות, מוזיקה ומשחק - נתפסים כביטול תורה, במקום להיתפס כביטויי הנפש והרוח".

המשך בהמשך...
סמל אישי של המשתמש
חבצלת השרון

הודעה שלא נקראהעל ידי חבצלת השרון » 27 דצמבר 2016, 21:53

בדרכי שלי
באומץ ובניגוד לכל המוסכמות החברתיות, ראטה הצעיר החל ללכת אחר נטיות לבו: "החלטתי לעמוד לבד על הרגליים. ללכת בדרכי ולציית אך ורק לאינטואיציה שלי, לנשמה שלי. אז קניתי גיטרה והתחלתי לנגן ולשיר, ואף לערוך מסיבות עם חבריי. במקביל, התחלתי לערוך עיתון ישיבתי שהתפרסם וחולק במספר ישיבות על ידי כמה מחבריי. הפכתי עד מהרה ל'שנוי במחלוקת'. הרבה בחורים הטיפו נגדי, אך מצד שני מצאתי גם הרבה מעריצים שהתחברו מאוד לסגנון, ואמרו שזה בדיוק מה שחיפשו".

בחסידות, כמצופה, לא ממש אהבו את ה"מורד" הצעיר, שירש את תכונות המנהיגות של אבותיו. "תוך זמן קצר נזרקתי מהישיבה, עד שהתחייבתי לחדול מהפצת העלון ומקיום מסיבות השירה. במילים אחרות, לסגור את הבסטה".

בגיל 23 נישא ראטה בשידוך, "אך הנישואין לא החזיקו זמן רב, והתגרשנו כעבור חצי שנה. יום אחרי הגירושין החלטתי שהגיע הזמן לצאת אל העולם. נסעתי לאמריקה והגעתי אל הישיבות החסידיות שם. התחלתי להופיע עם הגיטרה ולהציג את רעיונותיי ביתר שאת ועוז דרך המוזיקה, הסיפור והתורה החסידית המקורית. ראיתי שצעירים רבים מגיבים בהתלהבות, ואפילו אנשי חינוך מתחברים לרעיונות".

קומזיץ עם אברכים אבודים
אם המסלול של ראטה מזכיר רבי מוזיקאלי אחר, זה לא בכדי. קרליבך, כזכור, היה ה"אדמו"ר" הראשון שהוא אהב באמת. "חצי שנה הייתי שם, עם הצעירים, שר ומדבר איתם. חזרתי לארץ והתחלתי לתעד את הפעילות שלי בצורת קליפים מוזיקליים".

בקליפ האחרון שהוציא ("מענדל מיט (עם, ביידיש) חברים") תיעד ראטה רבע שעה של קומזיץ עם בחורי ישיבה צעירים בחיק הטבע, ביער, ועל שפת הים סביב למדורה. "כוונתי הייתה להטמיע את הרעיון של התועלת הרוחנית שיש בשילוב של מוזיקה - טבע - ושיח פתוח ומשותף".

נאמן לדרכו, מתחזק ראטה עמוד בפייסבוק, מהלך המשול בחסידות הקיצונית להתפקרות. הוא מעביר ברשת שיעורי חסידות על פי ספרו של הרבי מאיז'ביצא, "מי השילוח", "ספר חסידי בן 140 שנה המדבר על רעיונות כמו מימוש עצמי והליכה עצמאית אחר הלב", מתבודד בחורשות, ומצלם סרטונים כשהוא מלווה בגיטרה.

"לשמחתי החל העניין לצבור תאוצה, והתחלתי לנצל את המדיה כדי לבצע 'ריסטארט' לתנועת החסידות; שחזור ואתחול מחדש. ראיתי את הביקוש העצום לתוכן פנימי ואמיתי, וראיתי את המיאוס בעולם השקרי שאיננו נותן את המענה הרוחני הנכון".

"בקיץ האחרון החלטתי שבשביל לחזור באמת אל שורשי החסידות המקורית, אני חייב להתנתק מכל התעשייה שסביבי ופשוט לחזור אחורה בזמן, אל העבר. נסעתי לחיות קצת באוקראינה, ערש החסידות, כדי לשאוב השראה מהחיבור עם הטבע והעיירה הטיפוסית... הסתובבתי בכפרים ובעיירות שנראה שהחיים בהם נעצרו אי-אז לפני 300 שנה".

אנחה שבוקעת את כל הרקיעים
הביקור הזה הוליד את הקליפ היפהפה "מנחה" ("מִנְחֶה", במלעיל, בעגה האשכנזית, כאן בבכורה), המביא את סיפורה של העיירה היהודית והדמויות הטיפוסיות בה הממהרות לתפילת מִנחה. בקליפ - כולו ביידיש - השתתפו לא פחות מ-50 שחקנים ששחזרו את היהודים הפשוטים הזונחים את עבודתם כשהם ממהרים להספיק את תפילת המנחה, והוא מבוסס על אמרתו של מייסד החסידות, הבעל שם-טוב, שהאנחה בוקעת את כל הרקיעים. "אמרה זו משקפת את הלך רוחו של הבעל שם-טוב, שראה את האור והקדושה בכל יהודי הכי פשוט, וידע להעריך נכונה את הפנימיות של אדם שלפעמים איננה ניכרת כלפי חוץ".

עכשיו הוא מתכוונן לפרויקטים הבאים, שבהם סרט סביב חייהם של בחורי ישיבה שעזבו את הישיבה ומחפשים את דרכם, ברגע שיימצא תקציב, כמובן. "הקב"ה עזר לי עד היום להגשים הרבה מחלומותיי. למדתי שצריך להעז לעשות דברים גדולים. אני מאמין שמיום ליום אגשים את כל חלומותיי ושאיפותיי".
סמל אישי של המשתמש
חבצלת השרון

הודעה שלא נקראהעל ידי מתכנת web » 28 דצמבר 2016, 01:31

אשמח לתגובה על הקטע המזעזע בקליפ
בשמחה
סמל אישי של המשתמש
מתכנת web

הודעה שלא נקראהעל ידי חבצלת השרון » 28 דצמבר 2016, 01:46

מתכנת web כתב:אשמח לתגובה על הקטע המזעזע בקליפ

כוונתך עם השודדים ששרפו אותו כמעט?
סמל אישי של המשתמש
חבצלת השרון

הודעה שלא נקראהעל ידי חויזר » 28 דצמבר 2016, 01:47

חבצלת השרון כתב:

מן הסתם..
גם אני לא הבנתי את כוונת המשורר לאשורו!
בדגל התורה נלך , נקדש שם שמים !
סמל אישי של המשתמש
חויזר

הודעה שלא נקראהעל ידי חבצלת השרון » 28 דצמבר 2016, 01:50

חויזר כתב:
חבצלת השרון כתב:

מן הסתם..

לכן זה קליפ..
אגב,אני חושב שהבנתי..
הוא מיהר עם הסוס והעגלה לתפילת מנחה לפני השקיעה,
ובגלל שנהיה קצת חושך בשודדים יצאו ובזכות תפילת מנחה הוא ניצל בסוף..
סמל אישי של המשתמש
חבצלת השרון

הודעה שלא נקראהעל ידי מתכנת web » 28 דצמבר 2016, 01:51

חבצלת השרון כתב:

כן
בשמחה
סמל אישי של המשתמש
מתכנת web

הודעה שלא נקראהעל ידי חבצלת השרון » 28 דצמבר 2016, 01:52

חבצלת השרון כתב:
חויזר כתב:
חבצלת השרון כתב:

מן הסתם..

לכן זה קליפ..
אגב,אני חושב שהבנתי..
ובגלל שנהיה קצת חושך השודדים יצאו ובזכות תפילת מנחה הוא ניצל בסוף..

השערה שלי
סמל אישי של המשתמש
חבצלת השרון

הודעה שלא נקראהעל ידי חבצלת השרון » 28 דצמבר 2016, 01:53

חבצלת השרון כתב:
חויזר כתב:
חבצלת השרון כתב:

מן הסתם..

לכן זה קליפ..
אגב,אני חושב שהבנתי..
סמל אישי של המשתמש
חבצלת השרון

הודעה שלא נקראהעל ידי חויזר » 28 דצמבר 2016, 01:54

חבצלת השרון כתב:
חבצלת השרון כתב:
חויזר כתב:
חבצלת השרון כתב:

מן הסתם..

לכן זה קליפ..
אגב,אני חושב שהבנתי..

השערה שלי

מי מימן את הקליפ ההזוי הזה?
זו השקעה של עשרות אלפי דולרים אם לא יותר...
סמל אישי של המשתמש
חויזר

הודעה שלא נקראהעל ידי מתכנת web » 28 דצמבר 2016, 01:54

חבצלת השרון כתב:
חויזר כתב:
חבצלת השרון כתב:

מן הסתם..

לכן זה קליפ..
אגב,אני חושב שהבנתי..

בכל אופן נראה לי שהוא הגזים קצת!
בשמחה
סמל אישי של המשתמש
מתכנת web

הודעה שלא נקראהעל ידי חבצלת השרון » 28 דצמבר 2016, 01:56

חויזר כתב:
חבצלת השרון כתב:
חבצלת השרון כתב:
חויזר כתב:
חבצלת השרון כתב:

מן הסתם..

לכן זה קליפ..
אגב,אני חושב שהבנתי..

השערה שלי

חסידים ומעריצים שלו.
אגב,הקליפ נראה בחלקו פוטושופ כזה..
יכול להיות? לא נראה לי אבל עדיין..
סמל אישי של המשתמש
חבצלת השרון

הודעה שלא נקראהעל ידי חבצלת השרון » 28 דצמבר 2016, 01:57

מתכנת web כתב:
חבצלת השרון כתב:
חויזר כתב:
חבצלת השרון כתב:

מן הסתם..

לכן זה קליפ..
אגב,אני חושב שהבנתי..

זה נכון לגבי ילדים קטנים שזה לא מריח טוב..
תרתי משמע..
סמל אישי של המשתמש
חבצלת השרון

הודעה שלא נקראהעל ידי חויזר » 28 דצמבר 2016, 01:58

אכן
גם לי משהו שם לא היה נראה טוב וחלק מהשחקנים היו נראים קצת מוזרים...
סמל אישי של המשתמש
חויזר

הודעה שלא נקראהעל ידי חבצלת השרון » 28 דצמבר 2016, 01:59

חויזר כתב:אכן
גם לי משהו שם לא היה נראה טוב וחלק מהשחקנים היו נראים קצת מוזרים...

פוטושופ.. הזכרתי מקודם...
אפילו שקשה לי להאמין אחרי כזו השקעה.
וגם האנשים שלא זזו פתאום לא הבנתי את הרעיון...
סמל אישי של המשתמש
חבצלת השרון

הודעה שלא נקראהעל ידי א יודעלע » 28 דצמבר 2016, 02:00

מתכנת web כתב:
חבצלת השרון כתב:
חויזר כתב:
חבצלת השרון כתב:

מן הסתם..

לכן זה קליפ..
אגב,אני חושב שהבנתי..

קצת הרבה...

אין מה לאמר,
מדובר בבנ"א יצירתי ומוכשר,
מוזיקאי, שחקן,
אבל לענ"ד
"מחנך" הוא לא.

מרבים להשוות אותו לקרליבך,
ואכן יש משהו בענין
אולם סופו של קרליבך הוא כי גם אם ניגוניו ויצירותיו המוזיקליות נשארו אצלינו
יצירתו החינוכית ממש ממש לא...

זכור לי ראיון עם יוסי גרין, בו הוא נשאל מה דעתו על סוגיות חינוכיות כלשהן,
וענה שהוא מבין במוזיקה ולא בחינוך

ודי לחכימא ברמיזא

(אם כי יתכן שלשוליים ממש הוא יכול להתאים)
א יודעלע

הודעה שלא נקראהעל ידי גאליציינער » 28 דצמבר 2016, 11:39

חבצלת השרון כתב:
חויזר כתב:
חבצלת השרון כתב:
חבצלת השרון כתב:
חויזר כתב:
חבצלת השרון כתב:כוונתך עם השודדים ששרפו אותו כמעט?

מן הסתם..

לכן זה קליפ..
אגב,אני חושב שהבנתי..

השערה שלי

חסידים ומעריצים שלו.
אגב,הקליפ נראה בחלקו פוטושופ כזה..
יכול להיות? לא נראה לי אבל עדיין..

חייב להיות פוטושופ, גם החלק שבו הוא כאילו צונח לתוך הקליפ וגם החלק של השודדים כשקשרו אותו לעץ והדליקו את האש, האש בוודאות היתה לא יחד איתו, מה יהיה אם הוא באמת יפול לתוך האש ?
כפי ששמעתי ממישהו שעוסק בסרטים, היום רוב הסרטים מורכבים בעיקר ע"י פוטושופ, קשה לקחת אנשים ולהוציא מהם את מה שהם לא יכולים... השאלה הוא כמה הפוטושופ מוצלח, ישנם חלקים מאוד מוצלחים שלא מבחינים בזה, וישנם חלקים פחות מוצלחים בסרט...

אפשר גם לראות איך שהם הולכים לאט, וקצב ההליכה שלהם זה לא קצב אמיתי...
אנא עבדא דקודשא בריך הוא
סמל אישי של המשתמש
גאליציינער

הודעה שלא נקראהעל ידי שבט מישור » 28 דצמבר 2016, 16:28

חויזר כתב:
חבצלת השרון כתב:
חבצלת השרון כתב:
חויזר כתב:
חבצלת השרון כתב:

מן הסתם..

לכן זה קליפ..
אגב,אני חושב שהבנתי..

השערה שלי

הלב כואב ודואב. בזבוז של הון עתק [מדובר על סכומים לפחות בני 5 מספרים] על קליפ של 5 דקות, עם קטעים מטורפים, שאת חלקם אף אחד לא מבין את פשרם.
תחשבו רק על הקליפ של 'תהום אל תהום' או 'מענדל מיט חברים' שהופיע בקיץ שעבר, שהם הרבה יותר מרגשים ומחממים, והבזבוז על הוצאתם הוא אפסי לעומת הבזבוז העכשווי.
שבט מישור

הודעה שלא נקראהעל ידי גאליציינער » 28 דצמבר 2016, 16:32

זה מה שקורה כשחילוני עושה את זה...
זה חייב להיות עם אקשן ובלי שודדים זה בכלל זה שווה...
אנא עבדא דקודשא בריך הוא
סמל אישי של המשתמש
גאליציינער

הודעה שלא נקראהעל ידי yehuda » 28 דצמבר 2016, 22:41

איני מזדהה לחלוטין עם רעיונותיו של מענדל, ואפילו לא עם שש משזר, כמו שכבר כתבתי לעיל. איני חושב שיש לשנות משהו יסודי בישיבות, ובוודאי שלא לזוז מבלי גדולי ישראל, אפילו יאמרו לך על שמאל שהוא ימין.

אבל אני חושב שמי שלא טיפל אישית בבחור נושר, או בבחור עם ראש חלש בלי משיכה לתורה ויראת שמים, וכיו"ב, וראה הצלחה בעמלו, אינו ראוי להביע דעה שלילית על מי שמטפל בבחורים חלשים. איני מכיר אישית את מענדל ואיני יודע אם הוא אכן זוכה לחזק בפועל בחורים ביראת שמים (אני משער בהחלט שכן), דבר שניתן כיום בדורינו לעשות רק באמצעות הכנסת רגש של קרבה להקב"ה, בשירים, קומזיצים ובכל דרך שתהיה.

בקשר לכל אלו שסוברים ש"חסר" משהו למענדל, איני מתרגש מהם. כיום מנהג העולם, הוא שכל מי שאין לו ראש מרובע, ועושה משהו שלא ממש ממש כולם עושים, נחשב כבר למשוגע וחסר דעה. (נאלצתי למחוק תגובה שנכתבה כאן בסגנון הזה, ואמחוק בל"נ גם להבא תגובות שישתלחו אישית במענדל באופן פרוע, וכן בכל מי שישתמש בפורום במטרה להשמיץ מישהו אחר כל עוד שהוא בכלל "עמיתך" בתורה ובמצוות).

אני איני מתעסק כלל בנוער נושר, אבל אם הייתי מתעסק בזה, ברור לי שהייתי עושה זאת דרך ניגונים, וקומזיצים.

ידועים הם דברי הזוה"ק על מי שמעלה נשמה אחת משאול תחתית. וכמאמר העולם - לא ימותו הקנאים, אלא יחיו ויראו בטובתם של אלו שמזכים נשמות נשברות.
כמה פעמים אנו מבקשים וטהר לבנו לעבדך באמת?

הבה לא נזהם אותו... כי לב יש לנו רק אחד!
סמל אישי של המשתמש
yehuda
מנהל

הודעה שלא נקראהעל ידי לונדון » 29 דצמבר 2016, 01:12

מה לעשות הוא גרוש ואין לו מה לעשות עם הכסף ,
אז לפחות מוציא את זה כדי לחזק יהודים
לונדון

הודעה שלא נקראהעל ידי חויזר » 29 דצמבר 2016, 01:14

לונדון כתב:מה לעשות הוא גרוש ואין לו מה לעשות עם הכסף ,

למה להשמיץ סתם?
לא לעניין ולא מתאים
איך אומרים אצלנו
עס פאסט נישט..
סמל אישי של המשתמש
חויזר

הודעה שלא נקראהעל ידי שבט מישור » 29 דצמבר 2016, 03:43

yehuda כתב:איני מזדהה לחלוטין עם רעיונותיו של מענדל, ואפילו לא עם שש משזר, כמו שכבר כתבתי לעיל. איני חושב שיש לשנות משהו יסודי בישיבות, ובוודאי שלא לזוז מבלי גדולי ישראל, אפילו יאמרו לך על שמאל שהוא ימין.

אבל אני חושב שמי שלא טיפל אישית בבחור נושר, או בבחור עם ראש חלש בלי משיכה לתורה ויראת שמים, וכיו"ב, וראה הצלחה בעמלו, אינו ראוי להביע דעה שלילית על מי שמטפל בבחורים חלשים. איני מכיר אישית את מענדל ואיני יודע אם הוא אכן זוכה לחזק בפועל בחורים ביראת שמים (אני משער בהחלט שכן), דבר שניתן כיום בדורינו לעשות רק באמצעות הכנסת רגש של קרבה להקב"ה, בשירים, קומזיצים ובכל דרך שתהיה.

בקשר לכל אלו שסוברים ש"חסר" משהו למענדל, איני מתרגש מהם. כיום מנהג העולם, הוא שכל מי שאין לו ראש מרובע, ועושה משהו שלא ממש ממש כולם עושים, נחשב כבר למשוגע וחסר דעה. (נאלצתי למחוק תגובה שנכתבה כאן בסגנון הזה, ואמחוק בל"נ גם להבא תגובות שישתלחו אישית במענדל באופן פרוע, וכן בכל מי שישתמש בפורום במטרה להשמיץ מישהו אחר כל עוד שהוא בכלל "עמיתך" בתורה ובמצוות).

אני איני מתעסק כלל בנוער נושר, אבל אם הייתי מתעסק בזה, ברור לי שהייתי עושה זאת דרך ניגונים, וקומזיצים.

ידועים הם דברי הזוה"ק על מי שמעלה נשמה אחת משאול תחתית. וכמאמר העולם - לא ימותו הקנאים, אלא יחיו ויראו בטובתם של אלו שמזכים נשמות נשברות.

כאחד שכן עסק בעבר בתחום הקירוב, ליהוי ידוע לך שכל ארגוני הקירוב [קירוב רחוקים וקירוב קרובים] עושים את זה גם דרך ניגונים וקומזיצים!
אבל לא רק, כי ניגונים וקומזיצים זה כמו גפרור שמדליק את הלהבה... לזמן קצר. כדי שהשלהבת תחזיק מעמד לאורך זמן צריך עוד בהרבה פעולות, ואכהמ"ל.
שבט מישור

הודעה שלא נקראהעל ידי מרן ראש הממשלה שליט''א » 29 דצמבר 2016, 03:58

דרך אגב כל הוצאות הקליפ המושקע שולמו ע"י איש אחד מאוהדיו.
למענדל עצמו אין את האפשרות הכלכלית לממן פרוייקט כזה.
ואל תדביק סטיגמות והחלטות על אנשים אחרים כשהחיים עדיין לפניך...
(Trak 5)
תלמידיי היקרים אנא מכם!
נצלו את הזמן, ואל תשתטו!
סמל אישי של המשתמש
מרן ראש הממשלה שליט''א

הודעה שלא נקראהעל ידי לונדון » 29 דצמבר 2016, 11:14

חויזר כתב:

למה להשמיץ סתם?
לא לעניין ולא מתאים
איך אומרים אצלנו
עס פאסט נישט..

אתה צודק מאה אחוז , טעיתי כשה אובד , אני מתחרט , זה היה פשוט אחרי כמה סופגניות מלאות ארס שזה גם ממלא הרס , והיה באמצע הלילה , :roll: :roll:
לונדון

הודעה שלא נקראהעל ידי 1010 » 29 דצמבר 2016, 12:34

הקטע של האלימות, הורס לגמרי.
אינו מתאים כלל וכלל ליהודי חרדי לצפות בזה.
רצית אותנטיות? קיבלת!
אך למה אלימות, שודדים, סכינים, רצח, תלייה, אש וכו'???
יש לכך הסבר?
סמל אישי של המשתמש
1010

הודעה שלא נקראהעל ידי א יודעלע » 29 דצמבר 2016, 13:02

yehuda כתב:איני מזדהה לחלוטין עם רעיונותיו של מענדל, ואפילו לא עם שש משזר, כמו שכבר כתבתי לעיל. איני חושב שיש לשנות משהו יסודי בישיבות, ובוודאי שלא לזוז מבלי גדולי ישראל, אפילו יאמרו לך על שמאל שהוא ימין.

איני חושב שהביקורת הרבה נגדו היא על הנהגת קומזיצים או על קליפים בסגנון 'תהום אל תהום'
הביקורת הרבה היא בעיקר על האמירות הרבות שלו נגד העולם החרדי כיום,
וההשתלחות שלו במילים מבזות ממש נגד הישיבות וחצרות האדמורים.

ואמנם פעמים נדמה שכדי לקרב בחורים צריך לדבר בגנות העולם החרדי כדי 'להזדהות' עימם,
אבל:
א. מילים אילו אינן אמורות להגיע לעיני כל העידה.
ב. עיצה טובה כאחד שהתעסק ומתעסק קצת בבחורים 'חלשים' (לא 'נושרים'), לדבר בגנות הישיבה זה אולי קל בתחילה, אבל אחר זמן הבחורים לא קונים את הלוקשים...
א יודעלע

הודעה שלא נקראהעל ידי חבצלת השרון » 29 דצמבר 2016, 16:09

זה ממש לא נכון.
אתה סתם דן לחובה יהודים.
הוא עבד נורא קשה לממן תרומות בשביל הקליפ הזה.
וביננו,מה הוא מרויח מזה? כלום!
סמל אישי של המשתמש
חבצלת השרון

הודעה שלא נקראהעל ידי חבצלת השרון » 29 דצמבר 2016, 16:12

1010 כתב:הקטע של האלימות, הורס לגמרי.
אינו מתאים כלל וכלל ליהודי חרדי לצפות בזה.
רצית אותנטיות? קיבלת!
אך למה אלימות, שודדים, סכינים, רצח, תלייה, אש וכו'???
יש לכך הסבר?

זה בדיוק הדרך חיים שלו:
לא להתעלם מהמציאות ורק לנסות דרכה להעביר מסרים.
כמו השיעורים שהוא מוסר דרך הפייסבוק.
(ככה שמעתי בכל אופן..)
סמל אישי של המשתמש
חבצלת השרון

הודעה שלא נקראהעל ידי ישיביש » 29 דצמבר 2016, 16:21

[b]מאחורי הקלעים של הקליפ המרהיב 'מנחה' • מרתק

בסוף זה קרה. הוצאתי את הקליפ המושקע, עליו חלמתי כבר זמן כה רב - "מנחה". הרבה הרבה מחשבה והשקעה הונחו בפרויקט זה. אנשים אולי לא יודעים, אבל לשם דוגמא: הצוות, למשל, שעמד מאחורי הצילום, האיפור, התאורה וכו', היה בין 20 ל-30 איש. רק הצוות, ללא השחקנים עצמם, שהיו כחמישים איש. וכשצילמנו למשל ביער, הנחיתו לנו ארבע קרוואנים מפוארים בקרחת היער, עם חדרים להלבשה, איפור, חדר מחשב, וכדו'. כמובן שהבאנו שם גם מכבי אש אל תוך היער, וכל הקטעים המסוכנים יותר, היו מאוד מאובטחים עם אנשי מקצוע מיוחדים שבאו מהארץ. מי מדבר על ההשקעה שלפני הצילומים. הרבה הרבה מחשבה ואנרגיה הושקעו, בעמל רב. אנשים רואים תוצאה יפה אבל לא חולמים מה עומד מאחורי הסיפור. אבל ברוך ה', ההשקעה הניבה פירות. אני מודה לכל אלו שהחמיאו, שלחו הודעות, שיתפו, והגיבו בחום ובפרגון רב.

אבל כאן מגיעה השאלה: למה? בשביל מה באמת כל הבלגן הזה. נכון שכאמן זהו פרסום מאוד גדול, אבל כשמדובר בהשקעה כזו, ובאמת ההשקעה מטורפת, נשאלת השאלה - האם יש עוד משהו שעומד מאחורי הדברים? סיבה עמוקה שדחפה אותי לממש את החלום הזה? זו שאלה אחת. עוד שאלה שנשאלה: הכל טוב ויפה, שיחקת אותה, אבל איך מגיע אברך חסידי בנש"ק, לככב בקליפ כ'שחקן'? זה מה שמצאתי לי תפקיד חדש, 'משחק'? עולם המשחק אצלנו כיום, אין צורך לומר, איננו תפקיד מרכזי בתעשייה שלנו. המוזיקה אמנם פורחת וגדלה לאחרונה בממדים גדולים אבל משחק אינו כמעט על המפה, אם בכלל. אז איך זה שהוצאתי עצמי כשחקן עם פעלולים שובבניים. ושאלה שלישית שנשאלתי, שאלה אולי הכי חשובה: האם למשחק אכן יש ערך חינוכי רוחני? מה גורם קליפ או סרט לבן אדם שצופה בו, ומהו הערך של החוויה שהוא חווה כתוצאה מהצפייה?

אז בואו ונעשה סדר בעניינים קצת. בעולם הגדול התופעה הזאת נקראת 'קולנוע'. יש בי איזו צמרמורת שאוחזת בי כשאני אומר מילה זו. זו היא אחת המילים שהכי גורמות רתיעה לאנשים בציבור שלנו. עד לפני שנתיים נראה לי לא בדיוק ידעתי מה פירוש המילה הזאת. כשהייתי ילד או בחור צעיר, משום מה, כששמעתי או ראיתי את המילה 'קולנוע', עלה לי בדמיון איזו שיקצ'ע שדוהרת במהירות עם 'קטנוע'... חחח... לא יודע, זה השתלב לי ככה, המילים. היום אני יודע שכל סרט בעצם נקרא 'קולנוע', ושהמילה קולנוע מורכב משתי מילים, קול-נוע, היינו: קול ותנועה. כלומר: בעוד שהמוזיקה מביאה חוויה של קול ושמיעה בלבד, הרי שהמדיה מביאה לנו חוויה שמשלבת בין שמיעה לבין צפייה, צפייה בדמויות נעות, תנועה של משחק. ובמילים אחרות, גם כל סרט של 'אינטערן פענסטער' וכל ההצגות החסידיות האלו באמריקה הם סוג של קולנוע. הסיבה שהמילה קולנוע היא כ"כ 'טריפה' אצלנו, זה מסיבה די מובנת. תרבות הקולנוע בציבור הכללי היא כיום לצערנו אחת מהתרבויות הכי גרועות. לא איכות ההשקעה והכישרון כמובן, אלא התוכן והצניעות. אין מצב שיש להתיר צפייה בסרטי קולנוע של הציבור הכללי. מה שכן, עולם המשחק תופס כיום בעולם מקום מאוד מאוד מרכזי. אפשר לומר שחצי מתרבות הפנאי זהו המוזיקה, והחצי האחר זה הסרטים, המשחק. ומה קורה בציבור שלנו? המוזיקה, אמנם, התחילה מאוד לפרוח לאחרונה ויש מקום נרחב ביותר לפעילות בתחום, אבל 'משחק'? מאן דכר שמיה. אין מקום לדבר כזה.

ואז הייתי נודר בליבי, כשאני אהיה גדול, אני אביא את הדבר הזה. יש לי חלום לכתוב סרט או אפילו סדרה, ומקווה להגשים אותו, בעזרת השם. הקליפ הזה הוא התחלה קטנה, אני מקווה. עניין של השגת מימון. אבל עכשיו חזרה לשאלה: מהי באמת התועלת והמשמעות הגדולה של 'משחק' שאני כותב על כך במין אקסטזה כזאת? מה הם באמת ההשלכות הגדולות של החוויה הזאת, 'משחק'? אז ככה: סקירה קצרה על דרכי השפעה של אנשים על בני אדם. האנושות במרחב העולם בנויה, והייתה תמיד בנויה בצורה כזו, שיש אנשים שהם משפיעים, יצירתיים ויוצרים, ויש אנשים שהם יותר מקבלים ומושפעים - רוב בני האדם בעצם. האנשים בעלי ההשפעה, עליהם אחריות גדולה מאוד. יש להם יכולת להזיז אנשים מהעמדות שלהם ולגרום לשינויים גדולים בקרב האנושות, לטוב ולמוטב.

דרכי ההשפעה המרכזיים כיום בעידן שלנו מתמקדים בעיקר בארבע צורות:
א) הכתיבה - דרך מצוינת להשפעה על אנשים. ישנם אנשים יצירתיים יותר בכתיבה ובעלי השפעה יותר עמוקה ורחבה, ויש שהם פחות.
ב) הנאום וההרצאה - דרך אולי יותר חזקה ומשאירת רושם, בגלל שיש כאן גם איזו חוויה של צפייה. "אינו דומה שמיעה לראייה", אמרו חז"ל. זה מורכב בעצם משמיעה ומצפייה.
ג) המוזיקה - מסרים שבאים דרך המוזיקה נכנסים עמוק עמוק בלב. אינו דומה מי שקרא את הקטע של רבי נחמן 'ואפילו בהסתרה שבתוך ההסתרה' בספרי ברסלב, למי ששמע את הביצוע המוזיקלי של יואלי קליין עם נותי פוקס. חוויה שטלטלה רבים ולא תישכח כל כך מהר. ותתפלאו לשמוע, אני יושב כאן באשדוד בחדר הכתיבה, ולפני שתי דקות בדיוק שמעתי את השיר מתפזם גבוה מהרחוב, כנראה איזה אירוע גדול שיש כרגע באשדוד, או שמישהו הדליק בווליום גבוה. זהו הכוח של המסר שבא בצורה מוזיקלית. הוא חודר עמוק מאוד בנפש וגורם לשינויים. או למשל על השיר "מנחה", מפרגן עכשיו לעצמי, אבל השיר כבר יצא לא מזמן בביצועו של שלומי גרטנר, ואינספור אנשים השאירו לי הודעות שבזכות השיר הם לא פספסו את תפילת המנחה. אנשים שאני לא מכיר בכלל. זה אדיר, הכוח של המוזיקה.

ד) אבל כאן אני מגיע לדרך הפעולה הרביעית, הדרך הכי משפיעה, מטלטלת, וחודרת עמוק ביותר: המשחק, המדיה. מתלבט אם לקרוא לזה קולנוע, או קולנוע יהודי חסידי. גורם רתיעה לאנשים. טוב, נקרא לזה, משחק יהודי חסידי. צורת ההשפעה שמשאירה את הרושם הכי עמוק בנפש ובתודעה, ומסיבה פשוטה: זה לא שאתה קורא משהו או שומע איזו הרצאה. אתה רואה סיפור שלם מול עיניך בצורה הכי מוחשית, וזה מעביר אותך לעולם אחר. זה ממש כאילו שאתה נמצא שם, חי את הסיפור. בוכה ומפחד כשהדמויות נכנסות לסכנה, צוחק ושמח עם הסוף הטוב, מלווה במתח רב את כל השתלשלות הסיפור, מהרגע הראשון עד הרגע האחרון, כמו עצור נשימה. יש הרבה סרטים בעולם ששינו את חייהם של בני אדם רבים. סרטים שטמנו בחובם איזה מסר עמוק ומטלטל, כמו שפיטה לא נכונה על בן אדם, וכדומה. הסרט משלב הרבה אמנויות בבת אחת: מוזיקה, דיבור ונאום, משחק, תפאורה נכונה, ועוד הרבה. אם הסרט מרכיב בתוכו מסר עמוק ואמתי והוא מוצג בצורה מוכשרת ונכונה, אזי יכול הדבר לשנות את חייהם של אלפי אנשים, כפשוטו ממש. הרושם העמוק שהחוויה של הצפייה משאירה, חודרת עד עמקי הנפש. היא יכולה לגרום לאנשים לבכות בכי תמרורים, להתמלא בחמלה על בני אדם, ובעיקר להתמלא בתובנות עמוקות וחדשות שלא קלטו נכונה עד היום. אתה פשוט רואה את הסיפור מול העיניים. זה כמעט כמו שעברת את הסיפור באמת על עצמך.

אבל האם זו היא הסיבה היחידה שאני מדבר כל כך על הצורך באלטרנטיבה נכונה של משחק יהודי חסידי? לא. ממש לא. ישנה עוד סיבה מרכזית מאוד לכל העניין, הקשיבו טוב: אנחנו בדור מרושת. תקלטו את זה. אנחנו נמצאים בדור שמחובר לרשת, אם אנו רוצים או לא. סקר שיצא עכשיו אומר ש-50 אחוז מהציבור החרדי מחובר לרשת, רובם דרך המחשב. הדור משתנה ודרכי ההשפעה משתנות. אין פה חזור, נקודה. לעולם כבר לא נחזור אחורה בקטע זה. אנחנו רק נצטרך ללמוד את הדרכים איך להתמודד נכונה מול האתגרים, איך לחסום גישה למקומות מסוימים, איך להרחיק מהנוער בגיל מסוים, ובעיקר, איך לחנך את הנוער ליהדות יותר עמוקה ומבוססת, שיידעו למה הם יהודים ולמה אנחנו צריכים לשמור על עצמינו. עיקר המלחמה צריכה להיות בלבנות את המבנה החינוכי בצורה יותר ברורה ומסבירה. לטפל בשורש הבעיה ולא רק בסימפטומים. אבל זה כבר נושא כשלעצמו. תכל'ס, מה שקורה הוא שאנחנו בדור מרושת. נקודה. אנחנו רגילים לקבל היום עשרות סרטונים ביום באפליקציות החברתיות כמו ה'וואטסאפ' או 'הטלגרם' וכדומה. אי אפשר לה ליהדות להישאר בנקודה זו מאחור. לא רק זה: עשרות אלפי בני נוער שהם נושרים חלקיים, דהיינו: מחוברים לרשת ומושפעים מכל מיני מקורות וכבר לא יודעים באמת איפה הם עומדים, הם חייבים מענה דחוף ביותר. ומה שקורה הוא, לידיעת רבים, שאלפי בני נוער ממחננו עומדים וצופים בסרטי קולנוע שאינם כשרים. ולאו דווקא בגלל שהם מחפשים את הלכלוך. ממש לא. אצל רובם הסיבה העיקרית שהם התחילו בכך זהו פשוט בגלל שהם אוהבים משחק. רק שעל הדרך הם פוגשים עוד דברים, ואז לצערנו הרב, הנפש כבר נאטמת וההמשך איננו טוב. ובגדול, הם צודקים עם הטענה: איפה הוא הקולנוע היהודי חסידי, איפה היא האלטרנטיבה?

תנסו לדמיין את זה, אם למשל גם המוזיקה לא הייתה קיימת כלל בציבור שלנו. בוא נאמר שזה היה מתקבל כתרבות יוון במקום כתרבות בעלת השפעה רוחנית עמוקה. עכשיו דמיינו איך היו חיים כל האנשים שהנפש שלהם מחוברת למוזיקה, וזה רוב האנשים, וכבר לא מדבר על כל האנשים מעולם המוזיקה, זה פשוט היה גורם לנשירה אדירה. למזלנו, זה כיום חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו, במיוחד ב-5 השנים האחרונות. אבל הסרט הוא גם כן חלק בלתי נפרד כיום מהחיים, בכל העולם, וגם אצלנו, רק עדיין לא בסרטים של ממש. אנחנו כיום מסתפקים עם הקליפים המוסיקליים, שבינינו, הם רחוקים מלהיות משחק אמיתי. וכן, אני יודע שעכשיו תשאלו: איזו השוואה עלובה, המוזיקה הייתה תמיד מושרשת עמוק ביהדות, דוד המלך, בית המקדש, הבעל שם טוב ותלמידיו, מהי ההשוואה למשחק, שאף פעם לא היה ביהדות ואין פה איזו מסורת בעניין. אבל התשובה היא די ברורה, כמו שכתבתי קודם: אנחנו בדור אחר. אנחנו בדור מרושת. תשננו את המשפט. העולם לא עומד לחזור אחורה. עכשיו תעשו לבד את החשבון. ויש לי עוד ידיעה מעניינת בשבילכם. וזה כבר אמר מהרבי מאיז'ביצא, בעל המי השילוח זי"ע. כתוב במסכת מגילה שלפני שמשיח יבוא, עתידין בתי התיאטרון (אולמות למשחק שנהגו בהם הגויים), להיקבע בירושלים ולהפך למקום תורה. מסביר הרבי מאיז'ביצא ('סוד ישרים' תניינא חיי שרה מ"ג בשם סביו ה'מי השילוח', ובעוד מקור יותר ברור ב'סוד ישרים', שאין בידי כרגע), שאין הכוונה דווקא שיפסיקו שם עם הפעילות הזאת, אלא שלהיפך, הפעילות הזאת תיהפך למין 'בית המדרש' לקדושה וליהדות. דהיינו, שאותה פעילות תתברר בסוף לטובה וישתמשו בכך לקדושה וליהדות. להעביר דרך התיאטרון מסרים נכונים ולהשפיע על אנשים לטובה. אז הנה המקור החסידי. עוד מקור חסידי הוא ההצגות הרבות שהיה מנהג אצל צדיקים רבים בעיקר בפורים, התחיל אצל הרבי מזידיטשוב זי"ע. אז הסרט זהו אותו הרעיון של ההצגה רק בצורה של מדיה. הסיבה שהצדיקים התחילו בכך היא לכאורה מסיבה דומה: הם ראו את הצורך להביא לדור הצעיר את התחליף לתרבות שהייתה בתקופה זו מאוד פופולארית - התיאטרון. אני משער, כמענה לתרבות ההשכלה. זה אם אתם מחפשים מקורות לכך. אבל מה שחשוב בעיקר הוא להסתכל במציאות בגובה העיניים. הרבי מסלאנים בעל ה'נתיבות שלום' זצ"ל אמר פעם: " 'זכור ימות עולם', צריך אמנם לדעת להעביר את דרך המסורת לדור הצעיר, אך 'בינו שנות דור ודור', צריך גם להבין שהדורות משתנים מדור לדור, ודרכי הפעולה וההשפעה משתנות בכל דור". אין ואסור להתעלם ממה שקורה במציאות. והמציאות אומרת דבר אחד: אנחנו חייבים אלטרנטיבה למשחקים ולסרטים, אבל ברמה הכי גבוהה וקולנועית. הגיע הזמן למהפכה ולשינוי.

וביננו, האם אתם חושבים שאלו הסיבות היחידות שבגללם חלמתי לעשות קליפ כזה? אז לידיעתכם - ממש לא. חלמתי לעשות את זה בגלל שהרגשתי שיש לי את זה מבפנים, וזהו. אני בעד מימוש עצמי. זו היא, אולי, הסיבה הכי פשוטה. אני אוהב לשחק. זהו. אוהב את הדבר הזה. שלמה המלך אומר: 'חנוך לנער על פי דרכו', לכל ילד יש דרך ותכונות משלו. והגאון מווילנא מסביר על פסוק זה בפירושו על קהלת, שכל אדם שנולד עם תכונה או טבע מסוים, חייב לממש את זה איכשהו, רק בצורה כשרה ומועילה. כמו למשל הנולד עם טבע אכזרי יהא שוחט וכדומה. כי אי אפשר להתכחש למשהו שבוער לך מבפנים, ואתה כל הזמן חולם על כך. האם אתם יודעים כמה אנשים, צעירים כמו מבוגרים, חולמים להיות שחקנים באיזה סרט? אני חושב שמדובר בכל בן אדם שלישי. הייתה, למשל, לאחרונה סדרה שנקראה "שטיסל", סדרה שהציגו בה חילונים אך היא הציגה את החיים של החרדים, בצורה מקצועית. אז זו לא היה בדיוק סדרה חרדית, כי הציגו שם גם כמה בנות ונשים, אם כי צנוע, אבל אלפי חרדים צפו, בסדרה או בחלק מהסדרה. סיפר לי אחד מהמפיקים של הסדרה: "אין לך מושג כמה אנשים מהציבור החרדי התקשרו אלי שהם רוצים להציג שם, אפילו אנשים מהברנז'ה הגבוהה בעולם המוסיקה החרדי השתוקקו וביקשו להציג שם, לא יכול לחשוף", הוא אומר. לא. אינני סבור שאנשים מהציבור שלנו היו צריכים להציג שם. בסופו של דבר זו הייתה סדרה חילונית. אבל המסקנה היא ברורה. הגיע הזמן
סמל אישי של המשתמש
ישיביש

הודעה שלא נקראהעל ידי אדוק » 30 דצמבר 2016, 01:05

תגידו מה שאתם רוצים, גם אם הבחור לא צודק בחלק מהדברים שהוא כותב, אבל הוא מאוד מעמיק עם משנה סדורה, מתבטא בבהירות, בקיצור כל התכונות של איש הגות
סמל אישי של המשתמש
אדוק

הודעה שלא נקראהעל ידי גאליציינער » 01 ינואר 2017, 13:57

אדוק כתב:תגידו מה שאתם רוצים, גם אם הבחור לא צודק בחלק מהדברים שהוא כותב, אבל הוא מאוד מעמיק עם משנה סדורה, מתבטא בבהירות, בקיצור כל התכונות של איש הגות

מי שמחזיק דף בפייסבוק אפילו אם הוא מדבר טוב [ולא ניכנס לזה...] אין שומעים לו, הוא לא שונה מהוגה דיעות חילוני, שאפילו אם הוא כותב טוב וכו'...

ומה עם הדוגמא האישית שהוא צריך להיות ?? היית רוצה שאתה או הבנים שלך יגדלו כמותו ??
אנא עבדא דקודשא בריך הוא
סמל אישי של המשתמש
גאליציינער

הודעה שלא נקראהעל ידי חויזר » 01 ינואר 2017, 15:20

מישהו יודע איך אני מגיע למנדל ראטה הלז?
סמל אישי של המשתמש
חויזר

הודעה שלא נקראהעל ידי יהודאי » 01 ינואר 2017, 16:53

חויזר כתב:מישהו יודע איך אני מגיע למנדל ראטה הלז?

תבקש מירחמיאל שניידר היועץ שלך לענייני חרדים ויהודים שיארגן לך פגישה עם ראטה
יהודאי

הודעה שלא נקראהעל ידי אחד ויחיד » 01 ינואר 2017, 20:41

יהודאי כתב:

למה לצחוק
1221 איחוד הצלה, ראשונים להציל חיים.
סמל אישי של המשתמש
אחד ויחיד

הודעה שלא נקראהעל ידי חבצלת השרון » 01 ינואר 2017, 21:02

יהודאי כתב:

חחח
סמל אישי של המשתמש
חבצלת השרון

הודעה שלא נקראהעל ידי חויזר » 01 ינואר 2017, 23:22

יהודאי כתב:

וברצינות :x :x
סמל אישי של המשתמש
חויזר

הודעה שלא נקראהעל ידי יהודי חושב » 02 ינואר 2017, 04:08

טלפון של ר׳ מענדל:
054-8470138

הוא בעצמו פירסם את זה בפורום ציבורי, לכן אני מתאר לעצמי שהוא מסכים לכך שאתן לך את זה
יהודי חושב

הודעה שלא נקראהעל ידי כבוד הרב » 02 ינואר 2017, 10:48

ישיביש, תודה רבה על העלאת הטור של מענדל, יש המשך לזה? ככה זה נראה, אם כן נשמח שתעלה אותו הלאה, תודה רבה מראש.
כבוד הרב

הודעה שלא נקראהעל ידי ישיביש » 02 ינואר 2017, 13:02

כבוד הרב כתב:ישיביש, תודה רבה על העלאת הטור של מענדל, יש המשך לזה? ככה זה נראה, אם כן נשמח שתעלה אותו הלאה, תודה רבה מראש.

זה כל הכתבה
סמל אישי של המשתמש
ישיביש

הודעה שלא נקראהעל ידי חויזר » 02 ינואר 2017, 19:36

יהודי חושב כתב:טלפון של ר׳ מענדל:
054-8470138

הוא בעצמו פירסם את זה בפורום ציבורי, לכן אני מתאר לעצמי שהוא מסכים לכך שאתן לך את זה

יישר כח גדול!!
סמל אישי של המשתמש
חויזר

הודעה שלא נקראהעל ידי יהודי חושב » 03 ינואר 2017, 09:40

לשאלת המנהל יאיר היכן ר׳ מנדל פירסם את המספר שלו, הוא פירסם בפייסבוק.
בנוסף הוא חבר בקבוצות וואטסאפ מרובות משתתפים, כך שהמס׳ שלו אינו חסוי.
יהודי חושב

הודעה שלא נקראהעל ידי יהודי חושב » 04 ינואר 2017, 17:55

יום רביעי, ו´ טבת 04.01.2017
עמוד הבית > דעות > הבלוג של המשפיע
האם יש אהבה במגזר החרדי? • טור חובה
האם במגזר החרדי מותר לומר בקול את המילה 'אהבה'? האם בחור חרדי שהגיע לפרקו מחפש אהבה? האם אלה שחיי הנישואין שלהם כשלו ונאלצו להתגרש - צריכים לעבור סבל כה רב? • המשפיע הרב מענדל ראטה בטור נוקב
קובי הר צבי 11:25 04/01/2017

זה היה במוצאי שבת האחרון. אני מקבל טלפון מחבר נעורים, ידידי לספסל הלימודים, מתקופת הישיבה. הסיפור שלו מוכר לי מזמן וזה מאוד עצוב.

שידכו אותו עם אחת, 'א גאנצע מעיישה', שידוך לא מתאים. הוא חי כבר שנים בגיהנום פנימי ובסבל בל יתואר. לך תתגרש כשיש לך כבר כמה ילדים. לך תזרוק אותם על החוף ככה. מדי פעם הוא מתקשר אלי ופשוט בוכה. בוכה את הפספוס של החיים שלו. אין לו אומץ ללכת נגד כולם, נגד המשפחה, החברים, היועצים למיניהם, השווער, כמה לא נעים. אבל בעיקר, הילדים, מה יהיה איתם.

האברך הזה היה בישיבה 'פרח'. אחד מבחירי ומצויני הישיבה ממש. גאון, מתמיד, עובד. אבל חייו קמלו כמו פרח נובל. כבר כמה שנים שהוא מתהלך כמו נר כבוי, ענף יבש ומדולדל. הלכו לו החיים. בתקופה האחרונה הוא כן מתהלך עם המחשבה הנועזת שאולי הוא צריך להתגרש. אז הוא שוב מתייעץ עם אנשים שונים. ועכשיו, לפני ימים מספר נולד לו בן למזל טוב. הוא מתקשר אלי עם דמעות ואומר לי לא רציתי להביא עוד ילד לעולם, למה הבאתי לעולם ילד שיידע כל כך הרבה סבל בחייו? אבל עכשיו שהוא נולד, אני יושב אתו כל לילה ובוכה עליו בכי תמרורים. אני יודע שאעזוב אותו כנראה בקרוב, ואני אתגעגע אליו מאוד, אני רק מבקש ממנו כל הזמן, שכשיתבגר הוא יבין לליבי ולא יחשוב חלילה שעזבתי אותו לאנחות. אני אגן עליו ככל יכולתי ואעזור לו כל חיי. רק מה ביכולתי לעשות. אני כל כך מקווה ומבקש שיבין.

"אני הולך לקרוא לו יעקב, מלשון 'תעקוב אחריי'. אל תכעס עלי כשתתבגר ואל תנתק אתי קשרים, כי נפשי קשורה בנפשך. הייתי חייב להתחיל את החיים מחדש". כך מספר לי החבר בלב עצוב. ספק גדול לי אם הוא יאזור אומץ ויעשה מעשה.

מה שמעניין הוא, שבאותו לילה אני מקבל הודעה ב'וואטס-אפ' מאדם אחר לא מוכר, וכך הוא כותב לי: "שבוע טוב וחנוכה שמח. רציתי לחזק אותך בדרכך (למרות שנראה לי שאתה בטוח בדרך). ולמה כל כך חשוב לי לחזק אותך? כי אדם שלא מממש את עצמו ואת היכולות שה' נתן לו, הוא אדם מת, ואין טעם ותכלית לעוד אדם מת 'כמוני' שמסתובב בעולם. אני לא מימשתי / מממש את עצמי ואת היכולות שה' נתן לי, היום כבר יש לזה הרבה סיבות, אבל ההתחלה הייתה בגלל חוסר יכולת לצער את הקרובים אלי בעשיית דברים ש'לא מתאים' - 'ס'פאסט נישט', פחד לקבל ביקורת מהסביבה על עשייה שלא הייתה בדיוק ב'קו' שהם והחברה התוו לי. היום במובן מסוים זה מאוחר מדי. למרות שלא עברתי עדיין את גיל ה-30, אך מאוחר מדי להתגרש, (יש לי אישה מדהימה, באמת טובה, אבל ממש לא מתאימה לי), מאוחר מדי לעשות שינוי עם 5 ילדים, (לא יכול להרוס את ביטחונם ועולמם בגלל גחמות פרטיות שלי, ברגע שהבאתי אותם לעולם יש לי אחריות עליהם). איחרתי את הרכבת. הרבה שנים התפללתי לשינוי, תפילתי לא נענתה. עכשיו התפילה היומיומית שלי היא למות. החיים שלי זה מוות כל רגע מחדש. גיהנום עלי אדמות. כל התנאים הסביבתיים והגשמיים שלי כמעט מושלמים, מבחוץ אני נראה אדם שטוב לו, חי ושמח, אבל בכל זאת עם חיים שכאלה עדיף למות. ואל תחשוב שיש לי נטיות אובדניות, אין לי, אני אדם בריא בנפשו ב"ה, מאמין בה' ובתורה, ויש לי קשר טוב עם אבא שבשמים, אני רק מבקש שיגאל אותי מהמצב הזה. בראש שלי, המוות זהו הפתרון היחיד, הנקי והיעיל ביותר. אז אתה בבקשה תמשיך בדרכך בכל הכוח, תחיה, ותן לאחרים שמהססים, שלא בטוחים, שמפחדים, את הכוח ואת האומץ, לחיות! חיים שיש בהם... לך בכוחך זה והושעת את ישראל". עד כאן לשונו של אותו אדם עצוב ושבור.

שתי סיפורים עצובים באותה הלילה. על הורים שלא חשבו הרבה. לקחו ילד, שידכו עם ילדה, ואמרו - 'יסתדרו', מה שממש לא קרה. שכחו שלכל ילד יש נפש משלו ואי אפשר 'לתקוע' כל ילדה לכל ילד. זה לא עובד ככה. יש עניין של התאמה. הורים שעושים חשבונות איך נראים המחותנים, מספיק מכובדים או לא, מספיק אמידים או לא, הגילאים מתאימים או לא. אבל שוכחים את העיקר. ויש שכבר כן שמים דגש גדול על איכות ה'קרן' אך שוכחים שלא מבררים רק אם הילדה טובה וצדיקה, אלא אם יש כאן שתי נפשות תואמות. כמובן שמי שצריך להרגיש אם זה מתאים או לא זה הבחור הצעיר, אבל איך הוא יבחר אם לא נותנים לו הרבה אופציות בהחלטות. הוא גם לא מודע לכך שהוא צריך לאהוב את הסגנון ולהתחבר. לא אמרו לו מה הוא צריך לחפש באשה. הוא ראה ילדה טובה וזהו, מה הוא היה צריך להגיד. לא חינכו אותו שמחפשים 'אהבה'. הרי אסור ממש לחפש אהבה. הם רק הולכים "לבנות בית נאמן בישראל". אהבה? חס וחלילה. מאן דכר שמיה. זה היה רק בתנ"ך, אצל אדם וחווה למשל. שכחו להגיד לבחור שמה שהוא צריך לחפש בבת זוג זה רק שני דברים. האחד, אם הוא אוהב איך שהוא נראית, פשוטו כמשמעו, אם יש לה חן בעיניו. והשני, אם הוא אוהב את הסגנון שלה, את הדיבור, התנועות, את כל ה'הלוך יילך' ואת צורת החיים שלה. אם פלספנית, דברנית, שקטה ומעמיקה, חכמה, פשוטה, וכדו'. את שאר הדברים כמו יראת שמים ומידות אין עליו לבדוק אלא על הוריו. הבחור הרי לא יכול לבדוק יראת שמים ומידות כי כמובן שהיא במשחק כעת ולא תציג בפניו את החלקים החלשים. זה נתון כבר לבירורי המשפחה. אבל כל מה שהבחור אמור ויכול לבדוק זה אם יש לה חן בעיניו ואם יש לו משיכה נפשית אליה ואל סגנונה. אבל כשאין את המודעות הנכונה, מניין לו שיבדוק ויידע מה לבדוק.

אנחנו כותבים בהזמנות שלנו "הננו להזמין את מע"כ (מעלת כבודו) ליום כלולות בנינו היקר 'עם בת גילו' ". בעוד שבמקומות אחרים כותבים, 'עם בחירת ליבו'. יש סיבה די פשוטה למה אנחנו כותבים 'עם בת גילו' ולא 'עם בחירת ליבו'. כי אנחנו אכן לא נותנים לצעיר הרבה לבחור. אין לו לצעיר מקום לבחירה אישית. לכל הפחות אנחנו דוברי אמת. המושגים על אהבה היטשטשו מאוד במגזרים שלנו, בפרט במגזר החסידי. המילה 'אהבה' היא כמעט מילה אסורה, וזו היא המילה הכי בסיסית וחיונית בחיים. אנשים מפחדים להוציא את המילה הזאת מהפה. הפך למושג אסור. 'תורה חדשה מאיתי תצא'. זה מחדל חמור מאוד, כי זה גורם גם לשידוכים לא מתאימים, וגם לערעור התשתית בבניית זוגיות נכונה ומאוזנת. בחור חסידי רגיל בן עשרים 'מת' להתחתן, אך לא בגלל שליבו מחפש אהבה, אלא בגלל שזהו הנוהג והוא לא יכול להיות שונה מדי בחברה בו הוא חי. זו כל הסיבה שהוא מתחתן(!). האם זה נורמלי? הרסנו את הדבר הכי בסיסי וחיוני בחיים. כמעט אסור לאהוב. אנחנו מבלבלים מהר בין אהבה נפשית לבין משיכה פיזית ויצרית ולכן סגרנו את כל הדלתות ויצרנו חומות גבוהות, אבל אם לא נחנך למשהו מאוזן יותר אזי המשכנו עם החורבן הזה הלאה. ישנם מאות ואלפי אברכים שבוכים כל חייהם בגלל שידוך דפוק ולא מתאים, אם הם רק ידעו מה שהם היו צריכים לחפש. אבל מי אמר להם משהו בכלל?

שלמה המלך אומר: "ראה חיים עם אשה אשר אהבת". פשוטו כמשמעו. תארו לכם שאני הייתי יוצא עם הסלוגן הזה - "תעשה חיים עם אשה אשר אתה אוהב", היו יוצאים נגדי בחרמות ופשקווילים. אבל שלמה המלך כתב ככה, לפני קרוב ל3000 שנה. הלב צריך לאהוב. הוא אמנם כותב גם "שקר החן והבל היופי", וכמו שהגאון מווילנא מסביר שזה שקר והבל אם האהבה בנויה רק עליהם כי המה דברים כלים ונגמרים, אך כשהחן, החסד והמשיכה נוספים על האישיות המיוחדת הרי שהם רק מוסיפים וחיוניים, כך הוא מבאר. בספר חסידים כותב ששידוך שאינו מושך את ליבו של הבחור הוא מסוכן לעשותו. הבחור חייב לאהוב ולרצות. ברור שהאהבה האמתית יכולה להיבנות רק אחרי תקופה ארוכה של נישואין ואמינות הדדית לאורך זמן, אך כאשר אין את הבסיס הראשוני, המשיכה והרצון, החן וההתאמה, מה כבר אפשר לבנות על בסיס רעוע זה? יועצי נישואין אוהבים להגיד 'נתינה יוצרת אהבה'. אני שונא מאוד את המשפט הזה, כי המשפט הזה אומר שלא משנה עם מי אתה מתחתן, אם תהיה נתינה - ייווצר פה משהו חדש. זה מטופש מאוד. אם אמצא איזה אדם מסכן שבגדיו מעופשים ומסריחים ואתן לו כל יום אוכל ושתייה, האם בגלל זה ארצה לחיות אתו בחדר אחד? יש עניין של התאמה, וזהו. נתינה יכולה רק 'להפרות' את האהבה. כשיש בסיס ומשיכה פנימית אמתית, אזי רק נתינה היא זו שמפרה ומבססת את האהבה, כי אם יש רק דרישות אחד מהשני אין זו אהבה אמתית, כידוע. אבל לומר בצורה מכלילה שהנתינה זה מה שיוצר את כל האהבה, ועוד אהבה זוגית, זהו לא נכון בשום אופן. אם כי כמובן ישנם הרבה סיפורים יוצאי דופן על בני זוג עם תכונות הכי שונות והפוכות שהצליחו בזוגיות וכו'. ולפעמים זוהי המשיכה העמוקה והמסתורית בלב שגברה על המכשולים וכדו'. 'הנסתרות לה' אלוקינו'. אבל לכתחילה, כשאין משיכה ברורה והתאמה נפשית לשתי הנפשות, זה גורם לבעיות רבות אחר כך.

אני יושב לפעמים בשמחת 'שבע ברכות' ושומע דרשות ואיחולי ברכות: שהחתן החשוב יזכה לבנות בית נאמן בישראל, ושיראה דורות ישרים, בנים ובני בנים עוסקים בתורה ובמצוות, ושיהיה בניין עדי עד. אני תמיד יש לי ברכות אישיות ומקוריות לחתן. 'שהאהבה שלכם רק תעמיק ותתרחב', ו'שהיא תהיה נצחית ומאירה, כמו הרגע שפגשת אותה והחלטת שהיא שלך'. ותמיד החתן מחייך חיוך כזה גדול, אני מדבר אל ליבו את הדברים שהוא בדיוק רוצה לשמוע. דיבורים אסורים וגנובים. אבל אף אחד חוץ ממני לא באמת מעז לברך אותו ברכה כנה ומפרגנת כזו, כי זה לא ממש נהוג. אסור לדבר על 'אהבה'. יצרנו חומה גבוהה סביב כל העסק הזה. חכמינו אומרים: "אוהבה כגופו ומכבדה יותר מגופו". ראיתי פעם אפילו ספר שנקרא "אוהבה כגופו", אך כמובן לא ספר מארון הספרים שלנו. אף אחד אצלנו לא יעז להוציא ספר עם שם כזה. לדבר על אהבה בצורה גלויה? הס מלהזכיר. זה נושא שמטאטאים מתחת לשולחן. יצרנו פחד סמוי סביב כל הנושא. מפחדים מכלום. שאם נדבר על אהבה, אז יקרה... שאנשים יתחילו להתחתן עם גויות. לא יודע, אולי. אבל האמת היא שהכול בדיוק הפוך: ככל שמטאטאים נושאים מתחת לשולחן אזי נשארים בעיות פנימיות רבות שאף אחד לא מעז לתקן ולדבר עליהם, והרבה חורבנות יוצאים על ידי כך.

אני מכיר חבר טוב ש'דפקו' אותו עם אישה לא מתאימה בכלל, והוא איש מיוחד ועדין נפש. אף אחד לא עודד אותו אחרי החתונה להתגרש ואין ספק שזה מה שהוא היה צריך לעשות ולא להמשיך לסבול גיהנום, ואחר כך הוא כבר הביא ילדים וכבר היה לו קשה נורא לעזוב. והסוף היה שנמאס לו מהכול והוא ברח לאיזו מדינה באירופה והתחתן עם גויה רח"ל , וחי אתה עד היום. סיפור שאני מכיר מקרוב והכרתי את הסיפור עוד לפני שקרה מה שקרה. איזה סיפור עצוב. הוא היה אברך כזה מין עדין הנפש. הרסו לו את החיים. הרגו אותו, את הנפש שלו. אמרו - "הוא ילמד להסתדר". אבל זה לא בדיוק עבד ככה, ובינתיים הלכו לו החיים, נעבעך. מה אפשר להגיד כבר לכזה אברך. למה שימשיך עם החיים אם הכל מתנהל ככה. הוא פחד להיות גרוש בעיקר בגלל החברה. החברה שלנו שיצרה סטיגמה על אנשים גרושים כביכול הם אברכים מסוג ב' בעוד הם הינם אברכים שסך הכל 'נדפקו' להם החיים בגלל חוסר חשיבה מספיקה של הורים, או סתם חוסר מזל, וכמובן הכל מאת ה' מנהיג הבירה, אבל הפחד הזה להיות שונה ולא מקובל גרם לו לברוח ולחיות כמו גוי בניכר. איזה כאב עצום, איזה פספוס. ולחשוב שיש עוד היום אלפי אברכים שמסתובבים ואוכלים את הלב. בלי זוגיות מאושרת, ובלי נועזות לקום ולעשות מעשה. רק סתם לחיות ולהמשיך את החיים הכבויים והמפוספסים. חיים ללא אהבה, ללא שמחה, ללא חדוות חיים. אנשים שהחיים שלהם היו יפים, עד הרגע שהתחתנו. שם הכל נגמר.

אז מה אני אומר? שלושה דברים:

דבר ראשון - צריך לתקן את סוגיית חיפוש השידוכים. בחור שמחפש שידוך, צריך וחייב שיהיה לו מידע 'מה' הוא צריך לחפש. אל תחפש מידות טובות! אתה מילא לא יכול למצוא אותם כי היא תראה לך רק את החלקים החיוביים שלה. תשאיר את זה להוריך ומשפחתך. אתה תחפש רק שני דברים: חן, ומשיכה נפשית. תבדוק היטב אם אתה אוהב את הסגנון שלה ואת המראה. אם יש פה תשתית שתוכל לבנות עליה אהבה עמוקה ויסודית. אל תציית לאף אחד בנושא זה. רק ללב שלך תציית. 'ראה חיים עם אשה אשר אהבת', אמר שלמה המלך. בחור צריך לדעת מהמושג הזה שהוא מחפש 'אהבה'. כן, כמו שהיא. אהבה נפשית עמוקה, נפש תאומה לבנות אתה חיים משותפים, ולא רק בת זוג שיוכל להביא אתה ילדים ולבנות 'בית יהודי נאמן'. זה לא עובד ככה. יש סדר. יש גוף, נפש ונשמה. ובמקביל - חן, התאמה נפשית, יראת שמים ומידות. אי אפשר לדלג על משהו באמצע.

דבר שני - להתגרש זה לא סוף העולם. זה אמנם הדבר האחרון אחרי כל הניסיונות האחרים, אבל אם אחרי הכל לבך אומר שזה 'מקח טעות', ואחרי התייעצות מרובה עם יועצים ואנשים שמבינים היטב לנפשך הייחודית, מותר לאזור אומץ ולקום לעשות מעשה. יש הרבה יועצים ש'מקשקשים בשכל' ו'מערבבים' אותך עם הבלי הבלים, כי הם צריכים את הכסף של עוד ועוד פגישות, אבל לפעמים האמת העמוקה היא שצריך לעשות סוף לכל הסיפור המתיש הזה. זה לא חכמה לשבת ולסבול כל החיים. אם הבעיה היא אמנם שאחד מבני הזוג צריך להתגבר על המידות או לעבוד על עצמו, אזי תמיד אפשר למצוא את הפתרון ואת השלום, עם קצת עבודה עצמית. אבל אם הבעיה היא קצת יותר עמוקה ויסודית, אין ולא הייתה משיכה כלל וכל הסיפור הוא בטעות ומהרגע הראשון הכל היה טעות, אזי הכל הוא אחרת. אם אתה יודע מה שהנך מחפש ואתה הולך עד הסוף עם הלב שלך אזי בסוף בעזרת השם תמצא את אשר כלבבך ותבנה חיים יפים מחדש. רק שהחלטות כאלו צריך לקבל רק אחרי הרבה הרבה התייעצות ומחשבה כי זה קצת אל חזור. אבל אם כל המונע זהו הפחד החברתי ומה'מה יגידו', אזי כדאי למחוק את כולם מהתודעה כי הם לא שווים את זה שתפספס את החיים שלך בשבילם.

דבר שלישי - החברה שלנו צריכה לעשות חשבון נפש עמוק עם הסטיגמה שיצרנו כלפי הגרושים. זה המוסד היחיד של אנשים שסובלים גיהנום, ולא מספיק שהם סובלים גיהנום, אלא שהחברה עוד מנדה אותם בנידוי חברתי מסוים. המילה 'גרוש' הינו כיום מילה נרדפת למילה 'דפוק'. כל סבל אחר של בני אדם מקבל יחס חם ותשומת לב: אם זה חס ושלום חולי או יתמות והתאלמנות וכדו' לא עלינו. אבל בגירושין, בני הזוג הם הבעייתיים. למרות שאולי בסך הכל הם לא התאימו זה לזה, ועברו סבל נפשי מייסר ונורא. אבל אלו הם הכללים שקידשה החברה שלנו, וזהו. וכל הגרושים והמגרשים הנם קרבנות על מזבח נורא זה. זהו עוול בל יכופר.

היה פעם סיפור עם אברך שנכנס לרב שך זצ"ל בעניין שלום בית, והוראת הרב שך הייתה, למעשה, שצריך להתגרש. נכנסו קרובי המשפחה אל הרב שך ושאלוהו: והרי חז"ל אמרו שהמזבח מוריד עליו דמעות, נענה הרב שך ואמר: 'נו, עד היום בכה האברך, מהיום יבכה קצת המזבח גם כן'. כמובן שגירושין הינם סוגיה רגישה ואין להתנהל בעניין ללא הדרכה וליווי מקצועיים ביותר, אך הכאב העיקרי הוא על חוסר תשומת הלב בעת השידוך, על התאמה נכונה בין הנפשות, על ההתעלמות מהדבר העיקרי והחשוב ביותר על שידוכים שלא נעשים מבחירת ליבו ואהבתו של הבחור הצעיר אלא מהחלטתם הבלעדית של ההורים, שלפעמים ברגע מטופש אחד הורסים חיים שלמים של ילדיהם. אין דבר יותר יפה מאשר שני ילדים שאוהבים ומחליטים להקים יחדיו בית יהודי משותף. אין דבר קדוש יותר מזה. אין דבר מאיר יותר מזה. זה נקרא בית של אור, של אהבה ורצון אמיתי לבנות חיים משותפים. וכך שורר המשורר בן 3000 השנה: 'ראה חיים', אכן כן, 'עם אשה אשר אהבת', אשר נפשך אהבה ורצתה, מהרגע הראשון. אהבה אשר בנויה על משיכה נפשית, חן וחסד אחד בעיני השני, ומידות טובות בנפשותיהם. אין קדוש יותר מזה.
יהודי חושב

הודעה שלא נקראהעל ידי שפתי כהן » 04 ינואר 2017, 18:33

כל מה שהוא כותב אולי נכון.

אבל!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
זה גלוי וידוע לכל שהמנהג אצל החסידים שהחתן והכלה נפגשים רק פעם אחת או פעמיים ומקפידים שלא להיפגש עוד יסודו בהררי קודש וכן המציאות הוכיחה שזה הרבה יותר טוב ממה שיש אצל האחרים שנפגשים הרבה וידוע שגדולי הדור שלהם כבר מדברים שצריך להפסיק עם זה שגורם להרבה יותר בעיות ואכמ"ל...

וכמובן שאצל החסידים בשל כך משקיעים בהדרכת אברכים אחרי החתונה כדי לבנות את הקשר כמו שצריך.

ושוב ברורו לכל שכל שינוי בדברים רגישים אלו צריך כל אחד את הסכמת גדולי ישראל שיש להם "דעת תורה" ולא לסמוך רק על אחד שבא עם רעיונות מדי יום ביומו.

לסיכום: אם יש לו הרבה דברים שצריך לשנות אצל החרדים יואיל בטובו לפנות לגדולי ישראל להציג בפניהם את הנתונים ואז בהסכמתם יפרסם את הדברים.
שפתי כהן

הודעה שלא נקראהעל ידי אבן הפינה » 04 ינואר 2017, 18:58

אני לא מסכים איתו בשום מילה !!!!!!!
הסוגיה הזאת היא אחת מסוגיות הכי קשות בדור הזה והוא מפני שכל אחד חושב רק על עצמו ולא על זולתו
אחוזי הגירושין בעולם הפתוח שכל אחד מחפש את "בחיר ליבו" הינו הרבה יותר מאשר בציבור החרדי והחסידי , ומה הסיבה לכך ?
האם פעם הזוגות תאמו והיום לא ?
הסיבה היא שבדור הזה (הפתוח ואלה שרצים להתגרש ואומרים שזה הכי טוב וכו') לא מחנכים אנשים להיות בני אדם ...
יש הרבה מה להגיב לשטיות שהוא כותב
בשני הסיפורים האם ה"חברים" שלו ניסו פעם אחת להתעלות מעצמם ולנסות לחיות חיים טובים ולתת למישהו הרגשה טובה ?
או שהם חיפשו רק את הטובות שלהם ?
בקיצור הוא לא ישנה את הדור הוא צריך פסיכילוג דחוף ................
הייתה לראש פינה
סמל אישי של המשתמש
אבן הפינה

הודעה שלא נקראהעל ידי נו באמת » 04 ינואר 2017, 19:45

איפה יש יותר גירושין, בציבור החסידי או הליטאי?
אשמח לקבל תשובה ממי שיודע עובדות סטטיסטיות.
נו באמת

הודעה שלא נקראהעל ידי הכתב והמכתב » 04 ינואר 2017, 20:02

מבלי לאשר או לדחות את דבריו. מיעוט גירושין בציבור מסוים אינו מוכיח על הצלחת השיטה, אלא שיש פחד עצום מלעשות זאת
הכתב והמכתב

הקודםהבא

חזור אל חרדים לדעת

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: moshe chaim, RUSHL, shiraadler, אבן הפינה, ביטחון ו־95 אורחים