דרמה פוליטית! משה 'בוגי' יעלון שר הבטחון מתפטר

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

המנהלים: יאיר, אחד, המפצח

דרמה פוליטית! משה 'בוגי' יעלון שר הבטחון מתפטר

הודעה שלא נקראהעל ידי אבוחצירה » 20 מאי 2016, 09:50

שר הביטחון יעלון: "אני מתפטר, אין לי אמון בנתניהו"

שר הביטחון משה יעלון הודיע על התפטרותו מהממשלה ומהכנסת • "הודעתי הבוקר לרה"מ כי בעקבות התנהלותו בהתפתחויות האחרונות, ונוכח חוסר האמון בו, אני מתפטר מהממשלה ומהכנסת" • ומי יכנס במקומו לכנסת?

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון פרסם הבוקר את ההדועה הקצרה הבאה: "הודעתי הבוקר לרה"מ כי בעקבות התנהלותו בהתפתחויות האחרונות, ונוכח חוסר האמון בו, אני מתפטר מהממשלה ומהכנסת ונוטל פסק זמן מהחיים הפוליטיים".

מי שצפוי להכנס במקומו לתפקיד ח"כ מטעם הליכוד הוא איש הימין יהודה גליק הממוקם במקום ה-33 ברשימת הליכוד בכנסת.
התפטרותו באה לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע לח"כ אביגדור ליברמן כי הוא ישמש בתפקיד שר הביטחון במקומו של יעלון, וזאת בעקבות הצטרפותו של ליברמן לקואליציה.
הקרע ביחסי נתניהו – יעלון החל לאחר שהאחרון גיבה את דברי סגן הרמטכ"ל יאיר גולן שאמר כי מפקדי צה"ל רשאים להביע את עמדתם גם אם היא נוגדת את דעת הדרג הפוליטי.

אמש התייחס יעלון להדחתו ואמר כי "אם הייתי צריך לתת עצת זהב, זה לנווט לפי מצפן ולא לפי שבשבת. איסתרא בלגינא קיש קיש קריא, כלומר אבן קטנה בחבית ריקה עושה רעש גדול".

בתחילת דבריו אמר יעלון כי "שאלות ערכיות. חלק מהדיונים שהתפתחו פה לאחרונה, אפילו אני, שאני קרוב למה שמתרחש בחברה ולצערי עוסק גם בדברים השליליים בה, בין אם זה טרור יהודי ותג מחיר, והתבטאויות כאלה ואחרות, אני שומע מה צועקים באצטדיונים וכן הלאה – אני לא יכול להגיד שלא הופתעתי מאלה שיוצאים ובקול רם תוקפים את הערכים הבסיסיים, למרות שבשקט אתה מקבל המון אימיילים, וואטסאפים ומסרונים וכו', של תמיכה. ואני משוכנע שהרוב השפוי לא שם, ואיסתרא בלגינא קיש קיש קריא, אבן קטנה בחבית ריקה עושה רעש גדול אבל האבן היא לא קטנה, היא כבר לא קטנה".

"עצם העובדה ששליחי ציבור מתבטאים באופן שאולי רוצה לרצות קולות מסוימים בחברה, אבל תוך איבוד מצפן מוסרי בשאלות בסיסיות, שלי הן מובנות מאליהן – אני לא יכול להגיד שלא הופתעתי. אבל זה בדיוק תפקידנו, ואם אני צריך לתת עצת זהב, זה לנווט לפי מצפן ולא לפי שבשבת רוחות. לרמב"ם היה ביטוי 'האמת תורה דרכה' ואני מאמין בזה, מאמין גדול בזה. גם אם נראה שמשלמים מחירים לטווח קצר בגלל זה, זה לא פופולארי, זה לא פופוליסטי, יש סקרים כאלה וסקרים אחרים, אינני מאמין בזה".

"נשיאנו לשעבר אמר, 'סקרים זה כמו בושם – זה מריח היטב ומתנדף מהר'. ניווט על פי מצפן הוא שריר וקיים. זו גם שאלה של מנהיגות, מה זו מנהיגות? ללכת בהתאם לסגידה לעגל הזהב?!, יש לנו המון אירועים בהיסטוריה מהסוג הזה, ולכן אם אני צריך לתת עצת זהב – זה לא לאפשר עגלי זהב, אלא להמשיך לנווט על פי מצפן", הוסיף יעלון.
בשלטון הכופרים אין אנו מאמינים
עת לעשות לה' הפרו תורתך
אבוחצירה

{ TOPIC_AUTHOR }
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: דרמה פוליטית! משה 'בוגי' יעלון שר הבטחון מתפטר

הודעה שלא נקראהעל ידי לונדון » 20 מאי 2016, 09:59

חבל חבל שהוא הולך , הוא היה השר הבטחון היחיד שהחרדים הסתדרו איתו בנושא גיוס בני ישיבות ,והוא אישר להם הכל מתחת לשולחן , לכל בעיה בנושא בחורי ישיבות שלא יצטרכו להתגייס הוא היה הכתובת
לונדון

הודעה שלא נקראהעל ידי זה הוא » 20 מאי 2016, 10:32

הנעלב שהעליב ועלב במי שהגן על חיינו השמיץ וזלזל בחייליו, ונתן רוח גבית לטרור, טוב שהנעלב הזה הועלב, ופורש מהחיים הפוליטים.
אולי הוא היה שר בטחון טוב, אבל עמדותיו כפוליטיקאי תואמים יותר לשופט בג"ץ
גם אני לא גולש בכיכר השבת.
כיכר השבת האתר שהרס את העולם החרדי ואכמ"ל (הציבור מוזמן להצטרף למחאה ולקידוש השם)
זה הוא

הודעה שלא נקראהעל ידי חויזר » 20 מאי 2016, 10:33

‏שר הביטחון הפורש משה (בוגי) יעלון, עורך מסיבת עיתונאים בשעה 12:00 בקרייה בתל אביב.
---
אבי מימרן בטוויטר: ‏למשה יעלון זכויות רבות: הוא האיש שהדף את כל מי שביקש להרים יד על עולם הישיבות. יעלון מאמין שתורת ישראל, היא חלק בלתי נפרד מבטחון ישראל.
---
עמית סגל: מדובר במכה אסטרטגית קשה לנתניהו, לליכוד ולימין.

צחי כהן: "בוגי, גדעון סער ואורלי לוי יכולים עכשיו באמת להקים מפלגה".

'וואלה': התפטרות יעלון תוגש עוד היום ותיכנס לתוקף תוך 48 שעות. נתניהו יחליף אותו עד למינוי שר חדש. מקורבי יעלון לגל"צ: "זו לא המילה האחרונה של בוגי בפוליטיקה הישראלית".
---
דרעי: השר יעלון הוא איש ערכי שתרם עשרות שנים לביטחון ישראל ואני קורא לו לחזור בו מהחלטתו ולהמשיך לכהן בממשלה

---
ממפלגת הבית היהודי נמסר: ״בוגי יעלון הוא איש ערכי שקיבל החלטה מצפונית המחזירה את הכבוד לפוליטיקה הישראלית. אנו מודים לו על תרומתו למדינת ישראל בכל תחנות חייו, ובטוחים שישוב לפעילות ציבורית למען מדינת ישראל״
סמל אישי של המשתמש
חויזר

הודעה שלא נקראהעל ידי חויזר » 20 מאי 2016, 10:34

ההודעה על הפרישה
קבצים מצורפים
Apbdv-eeHFj_RWPvBfzGH5PfRbk6Ry-XIQVsx_gaZnZW.jpg
Apbdv-eeHFj_RWPvBfzGH5PfRbk6Ry-XIQVsx_gaZnZW.jpg (91.41 KiB) נצפה 3462 פעמים
סמל אישי של המשתמש
חויזר

הודעה שלא נקראהעל ידי חויזר » 20 מאי 2016, 10:40

מה הביא את יעלון להדחה מהביטחון ולהתפטרות מהממשלה

עמית סגל

סמל אחד ואלוף אחד חתומים על הדחתו המהממת של משה יעלון מהקריה, הדחה משפילה שנייה תוך 11 שנה. הסמל הוא אלאור עזריה. האלוף הוא יאיר גולן.

פרשת הירי במחבל המנוטרל היא אירוע השנה בפוליטיקה הישראלית. היא פגשה ציבור עם עצבים מרוטים מחצי שנת ספיגה כבדה של פיגועי סכינים; ראש ממשלה שמצוי במערכת בחירות שמבחינתו לא הסתיימה מעולם עם סגירת הקלפיות; ושר ביטחון שרואה צל הרים כהרים.

נתחיל באחרון, ונתחיל בהתחלה: החיבור בין יעלון והליכוד היה חיבור בין גנרל מושבניק ממפא"י בעיצומו של תהליך הימנה, עם מפלגה חילונית ימנית בשיאו של תהליך הדתה. הימין של יעלון הוא חילוני-בטחוני; הימין של המתפקדים – דתי-משיחי. הם הגיעו לאותה מסקנה מדינית אבל בדרכים שונות מאוד. זו הסיבה שיעלון מעולם לא צלח את המקום השישי בפריימריז של הליכוד, למרות עמדותיו והמחיר האמיץ ששילם על התנגדותו להתנתקות. הוא לא היה משלהם.

דרך ארוכה-קצרה עבר יעלון מהמפגש עם פייגלין שבו דיבר על הוירוס של שלום עכשיו ועד השבוע. הזרעים נזרעו בבתי דריינוף. פרשת פינוי השכונה בבית אל, וחודש אחריה הרצח בדומא הוציאו אותו למאבק נגד מה שזיהה כערעור חרד"לי מתנחלי על הממלכה והצבא. בניגוד למקובל לחשוב, לא הרמטכ"ל הוא שיזם את הוצאת ענף התודעה היהודית מהרבנות הצבאית; שר הביטחון הוא שזימן את איזנקוט למשרדו והורה לו על המהלך.

הוסיפו לזה את התיעוב לבנט, את העימות עם הרב מלמד, האב והבן, ולאחרונה גם יוסי דגן ושות', ותבינו למי התכוון יעלון השבוע כשאמר: "מיעוט קיצוני, הפועל בשטח וברשתות החברתיות. חלקו הסתנן גם לזרם המרכזי בחברה, בכסות ובמסווה, והוא מנסה להשפיע על דמותו ועל ערכיו של צה"ל".

רק כך אפשר להבין את הדיבוק שאחז ביעלון בחודשים האחרונים, שנראה מרחוק כמו ניסיון התאבדות פוליטי: הוא ראה בעצמו את רמטכ"ל המאבק למען הדמוקרטיה הישראלית. יעלון השקיע את כל מניותיו הפוליטיות – ובעקיפין גם את אלה של ראש הממשלה – בהרשעת החייל היורה בהריגה. התעקשותו המגושמת להשפיע על ההליך המשפטי הולידה את התמרון המביך של נתניהו מגינוי ועד לשיחת הטלפון עם אבי החייל. נתניהו הרגיש שיעלון מושך את הממשלה כולה איתו אל התהום, נגד דעת הקהל.

יעלון מנגד חשב שנתניהו נגרר אל התהום והסלים את התבטאויותיו. פרשת יאיר גולן הייתה השיא: הרמטכ"ל קיים שיחה קשה עם סגנו בעקבות ההשוואה האומללה של ישראל לגרמניה הנאצית, רק כדי לשמוע בתדהמה ששר הביטחון מתייצב מאחורי הדברים.

בכל פעם שנראה היה שהאש גוועת, יעלון שפך עליה ליטרים של בנזין. השבוע הדהים את המערכת הפוליטית כשקרא לקציני הצבא להביע את דעתם מול ההנהגה, רמז ברור לנתניהו. אחר כך שיגר רצף תגובות מבזות, משפילות, לביקורת לגיטימית ועניינית שהשמיע נגדו השר יובל שטייניץ. יעלון נכנס לסחרור.

כל זה היה רק הרקע לקרב האחרון, גיא החיזיון שבו עמדו להתנגש שתי השקפות העולם: עמונה. בעיני יעלון זה מאבק במפירי חוק פרועים שמסרבים לקבל את מרות המדינה ומתכוננים למאבק אלים בכוחות הביטחון. בעיני מנהיגי עמונה שמסרבים לכל פשרה הגיונית – שחזור של טראומת עמונה 2006, הפעם מידי ממשלת הליכוד. עמונה 2016 נראתה כהתנגשות חזיתית כמעט בלתי ניתנת למניעה, התנגשות שהייתה מפרקת בסבירות גבוהה את ממשלת נתניהו.

יעלון כבר לא יהיה שם בדצמבר 2016. במו מילותיו הביא על עצמו את הדחתו ממשרד הביטחון. כששואלים מה השתנה אצל נתניהו, שאחרי שנה הסכים פתאום להעניק לליברמן את התיק הזה, זה כנראה חלק נכבד מהתשובה. יש משהו שייקספירי בעובדה שהדחתו ממשרד הביטחון לטובת ליברמן נתפרה בידי קואליציה של פוקדי הליכוד מהגבעות, סמוטריץ', אלקין ובברכתו של בנט, שצדקתו בפרשת המנהרות לעומת כשלון יעלון התגלתה במלואה בטיוטת דו"ח מבקר המדינה. הקואליציה שיעלון ראה בה אויבת המדינה מספר אחת הפילה אותו השבוע מתפקידו.

התפטרותו של יעלון הבוקר מוכיחה שהוא רואה גם את נתניהו כחלק מהגופים המסכנים את המדינה. ברמה האישית יש כאן עניין אישיותי: "דרך ארוכה קצרה" אינו רק שם ספרו אלא מוטו לחיים: הדרך הקצרה ארוכה היא קיצורי דרך תוך ויתורים אידיאולוגיים שלא תוביל לפסגה. לראייתו, דווקא הדרך הארוכה שכוללת ויתורים אישיים ודבקות בעיקרון סופה להוביל עד למעלה אבל היא דרך המלך. ודרך המלך עוברת מעכשיו במדבר.
סמל אישי של המשתמש
חויזר

הודעה שלא נקראהעל ידי חויזר » 20 מאי 2016, 18:16

התפטרותו של שר הביטחון משה (בוגי) יעלון פותחת מאבק חדש בליכוד, והפעם במוקד - תיק החוץ. עד כה, נהגו השרים הבכירים בליכוד באיפוק נוכח ניסיונותיו של ראש הממשלה להרחיב את הקואליציה ולא נאבקו על תיק החוץ שנותר מיותם עד כה. אבל כעת, עם כניסתו הצפויה של ליברמן לקואליציה ופרישתו של יעלון שאמור היה לנחות במשרד החוץ כפיצוי על ההדחה ממשרד הביטחון - מתחדש הקרב בליכוד.

עד כה הבהיר נתניהו כי אין בכוונתו לשים את התיק בידיו של שר מהליכוד, בעיקר בשל העובדה שהוא שומר אותו לצורך הרחבת הממשלה. "קואליציית 61 היא בלתי אפשרית ולא יהיה מנוס מלתת את התיק לאחת השותפות", הסביר נתניהו לשרים. נתניהו גם שמר את התיק לאפשרות שיו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג יצטרף לממשלתו, אך זה כאמור לא יצא לפועל.

כעת, כשכניסתה של ישראל ביתנו לממשלה מתקרבת ותיק הביטחון נמסר לליברמן, ההערכה היא כי השרים מבית יבקשו לאייש גם את תיק החוץ. זאת דווקא בשל העובדה שהליכוד רשם הישג מרשים של 30 מנדטים ולמרות ההישג, אין אף תיק בכיר שנותר בליכוד אחרי חלוקת תיק האוצר ליו"ר כולנו משה כחלון ותיק הביטחון לאביגדור ליברמן.

"נוצר מצב אבסורדי", אמר בכיר בליכוד. "הליכוד עם התוצאה המרשימה ביותר שרשם בשנים האחרונות פשוט לא קיים באף משרד גדול. כאילו שהשלטון לא שלנו. כחלון באוצר וליברמן בביטחון והליכוד פשוט לא קיים בממשלה".

אם אכן יאייש את התיק הוא עשוי להיקלע לקרב על התיק בין השניים הטוענים לכתר. הראשון הוא השר לביטחון פנים גלעד ארדן, שנחשב שר פופולרי והגיע למקום הראשון בפריימריז ולדברי בכירים בליכוד הוא קיבל הבטחה מנתניהו שאם תיק החוץ יאויש על ידי הליכוד, יהיה זה הוא שיכהן בו. הדבר התחדד עם כינונה של הכנסת הנוכחית והמשבר שנוצר עם ארדן וסירובו לקחת חלק בהשבעה החגיגית. בשיחה שקיימו השניים הובטח אז כי בהתאמה לפריימריז נתניהו רואה בו השר הבכיר.

מן העבר השני עומד שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ, שלפי שרים בכירים מחזיק גם הוא בהבטחה דומה להתמנות לשר חוץ. בבחירה בין השניים עשוי נתניהו להיקלע לסיטואציה בלתי אפשרית ולא מן הנמנע שכדי לא להיכנס לקרב הזה, יעשה כל שביכולתו כדי לא למנות איש מהם.
סמל אישי של המשתמש
חויזר

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 21 מאי 2016, 22:28

זה מכה כפולה. גם בוגי יעלון השקול והנורמלי יוצא. וגם מכניסים את ההזוי הקיצוני גליק. המפלגה של מרזל ובן ארי מחווירה לעומת הליכוד של היום.
סמל אישי של המשתמש
משולש

חזור אל חרדים לדעת

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: [G] ו־78 אורחים