*** מצוקת הדיור ***

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

המנהלים: יאיר, אחד, המפצח

*** מצוקת הדיור ***

הודעה שלא נקראהעל ידי חרדי חרדי » 06 נובמבר 2016, 20:39

הזווית האנושית של מצוקת הדיור: התגובות, הסיפורים וההצעות של גולשי JDN

מאז הצפנו את נושא מצוקת הדיור במגזר החרדי, קיבלנו עשרות פניות מגולשים • עפולה או עמנואל? האם הכתבה על הא יונה משקפת את המציאות? ומעל הכל: הסיפורים האישיים של הגולשים המתגוררים בתנאי שכירות קשים
לפני מעט יותר משבוע, פרסמנו כאן את סיפורם של שתיים מהגולשים, אשר מכירים אישית את אחד העורכים וביקשו ממנו לצאת ולפרסם את סיפורם על מנת לעורר את ההד הציבורי הנדרש כדי להתניע מהלכים סביב מצוקת הדיור החרדית.

ביקשנו ממכם לשלוח לנו סיפורים נוספים. המייל שלנו הוצף בפניות. לחלק חזרנו, חלק היה פחות רלוונטי ואת השאר פשוט בחרנו להביא בפניכם ככתבו וכלשונו. הסיפור האנושי הקטן מאחורי המצוקה הגדולה שעדיין לא נמצא לה פתרון. אולי כן? חלק משולחי המיילים סבורים שיש פתרון, ואולי לכן נתחיל דווקא בהם.

הפתרונות למצוקת הדיור על פי הגולשים:

WhatsApp Image 2016-11-06 at 17.30.30
שמעון, פותח בבקשת סליחה. לדבריו, "אלו שמתגוררים ביחידות מחניקות זה מבחירתם האישית בלבד, יש במקומות רבים בארץ צפון ודרום דירות זולות גם בסמיכות לריכוזים חרדיים, וכשמסופר שגם לא מצאו עבודה, שוב אין סיבה להישאר לדוג' בביתר עילית, יכולים לעבור לגור למשל בקרית אתא, חיפה, ירוחם ואופקים, לקנות דירה במחיר סביר, ותשלום שכירות לחודש בביתר או מודיעין עילית, יכסה 2 חודשי משכנתא".

WhatsApp Image 2016-11-06 at 17.30.10

גולש אנונימי שלח לנו את ההודעה הבאה: "קודם כל הרצוני להודות על האתר הנפלא והנקי והחרדי באמת לגבי מצוקת הדיור, אני נשוי ב"ה שלוש שנים ובשנה הראשונה שכרתי יחידה בב"ב ב2850 ש"ח אבל אחרי שנה עברתי לדירה שקניתי בעפולה דירת 3 חדרים מרווחת מאד! ב400,000 ש"ח בזמנו ניתן היה להשיג דירות קטנות יותר במ"ר החל מ300,000 כיום המחירים עלו קצת אבל עדיין ישנם דירות עד 450,000 נכון שזה לא מתאים לכולם ללכת לגור רחוק קצת אבל נראה לי שהאופציות האלה לא נוצלו עד תום והציבור שלנו קצת יותר מידי מפונק. כיום ישנם כ350 משפחות חרדיות שגרות בעפולה שעברו לכאן בחמש שנים האחרונות יש כבר את כל המוסדות הנצרכים גם לקהילת ויזניץ וגם לקהילה הליטאית רוב הנשים מצאו עבודה ב"ה על כל פנים לא פחות מבערי המרכז. נראה לי שאם יפרסמו יותר את האופציה הזאת ודומיה כדבר לגיטימי וטוב זה יעזור להרבה זוגות לעשות צעד אמיץ בעניין בתודה ובברכת הצלחה ושוב תודה מיוחדת על האתר הנפלא ובעיקר החרדי!!!".

יצחק טוען שיכול היה להיות פתרון. לדבריו, אם המדינה הייתה מחליטה לשחרר בפריפריה בלבד דירות ללא מיסים, היו יכולים לרכוש שם דירות בזול. אך מה לעשות שכל רצונם הוא רק להרוויח כסף?

והנה הודעה שקיבלנו ממשה: "בשעה טובה גם החכים מבינים שתוספת חמישים שקל לקצבת ילדים, וביטול גזירות לפיד וכו' וכו' כל פעילות גפני ליצמן פרוש היא מאוד חשובה. אבל העיקר חסר מן הספר – מצוקת הדיור.
אלפי זוגות צעירים חדשים נכנסים לסיר הלחץ הזה, ואין שום בשורה ממשית.
אז מה החכי"ם יכולים כבר להועיל? אולי באמת צריך להתייאש ואין מה לעשות? אז זהו, שלא. יש מה לעשות, ואני ייתן רק הצעה מעשית ומיידית לעכשיו.

בקרית גת אמור לצאת השנה מכרזים במחיר למשתכן ל-8,000 יח"ד ב'מערב קרית גת' (בנוסף ל7,000 הדירות ששווקו ומשווקים לציבור הכללי ב'כרמי גת') בצפון קרית גת. לשכונה יש כבר תב"ע מפורטת, וצריך רק לשלוח את הטרקטורים……
מדובר במיקום מצויין, המחירים עדיין זולים, כמות מכובדת, ולא תאמינו – רוב הבנינים אינם רבי קומות.

החכים צריכים פשוט להתנות את הסכמתם לתקציב הדו שנתי או לביטול תאגיד השידור החדש או לכל גחמה אחרת של ראש הממשלה. בהחלטת ממשלה לייעד את השכונה כולה לציבור החרדי (כמו שנעשה במכרזים ברמת בית שמש) באמצעות ביטול המגדלים, והגדרת ייעוד חרדי מראש כבר עכשיו.
נכון, ראש העיר קרית גת אבירם דהרי ממש לא יאהב את זה. אבל גם זה לא בעיה, אפשר גם להחליט שזו עיר חדשה וחרדית, אל תקרי 'קרית גת' אלא תקרי 'קרית מורשה' ושדהרי יחליט אם הוא רוצה את החרדים אצלו או על ידו, לנו זה לא משנה.
לציבור הכללי ולדת"ל מתוכנננים ברגע זה המון שכונות חדשות באשקלון באר שבכ הרצליה ראשל"צ מודיעין וראש העין. ולחרדים נתנו רק חלק מרמת בית שמש, שגם שם בגלל הטופוגרפיה המחירים יהיו יחסית יקרים.
זה רק רעיון אחד, אולי יש לחכים שלנו רעיונות אחרים. לא משנה מה הרעיון העיקר זה הפתרון.

אם גם אתם חושבים כמוני, הפיצו את זה לכל החברים שלכם. רק מחאה המונית תזיז את מישהו לכיוון הנכון.

WhatsApp Image 2016-11-06 at 17.31.43

יהודה סמט מציע את הפתרון הבא: "נכון שחלק ממצוקת הדיור היא שאין דירות וכו' אבל נניח שעכשיו ישחררו דירות כמה זוגות כבר יהנו מזו כי אין להם מאיפה להשיג את ההון עצמי שזה סכום נכבד וקשה להשיגו
הפתרון היחיד שיקל הן על הההורים והן על הזוגות
א. שיעשו את המשכנתא עד 85 % כמו בארה"ב
ב. או שהקהילות יתאגדו ויעשו מה שצאנז עשו שזה הכי ראלי מבחינת המציאות".

תיאורי הגולשים המתגוררים בשכירות:

הודעה ממאיר: "אני וזוג' נשואים כבר 7 שנים, עם 4 ילדים בלעה"ר, גם אני וגם היא מגיעים ממשפחות מכובדות ואמידות באופן יחסי, הבטיחו לנו הר וגבעה, ובסופו של יום מצאנו את עצמנו במערה חשוכה, אפילו ללא קרן אור שמבליחה בסופה, עם איזה השקעה של כ- 70,000 דולר במדינה זרה, שעדיין לא ראינו ממנה שקל.
מצוקת הדיור החלה בחריפותה בדיוק באותה תקופה שבה נישאנו, עדיין לא ידענו מספיק על קיומה, ובחלומותינו הוורודים היה ממש בהישג יד דירה במחיר של כ 500,000 ש"ח בביתר עילית או במודיעין עילית, ככל שאר יתר החברים בני גילנו. אלא שאי ההכרה ב"אם אין אני לי מי לי", דרדרה אותנו אט אט ובעצלתיים במדרון החלקלק, עם זריקה לפח של מעל 200,000 ש"ח על שכירות דירה במשך כל השנים.
אין ספור רעיונות והצעות לפתרון המצוקה הועלו ידי גורמים שונים, פרטיים וציבוריים, והכל דיבורים. הכל דיבורים. הכל דיבורים. וזו הצרה הגדולה ביותר. האדישות משתקת את האנושות. ההורים עם כל רצונותיהם הטובים וההבטחות הגרנדיוזיות, עומדים באפס מעש, עיניהם כלות בצרה שפקדה את יוצאי חלציהם, ואין לאל ידם להושיע.
אז הסיפור שלנו קצת שונה, אנחנו לא גרים במינוס 4, ולא בחנייה עם עשן מכוניות, וגם לא ביחידה מעל המעלית, אנחנו גרים בדירה בת 3 חדרים באחד הריכוזים החרדים במרכז הארץ, אבל בלב פנימה יורד גשם, יש עשן, ויש מחנק. עד מתי. עד מתי".

WhatsApp Image 2016-11-06 at 17.31.18

דוד ג., שולח לנו על דירה קטנה עם ניסיון להעלאת מחיר: "אני גר בדירה שכורה / סרוחה של חדר וחצי בת 34 מ"ר בבני ברק קומה חמישית ללא מעלית….. אנחנו משפחה עם שני ילדים בלע"ה וילדים ישנים בהול בכניסה השם ישמור איך הבית נראה ובמחיר תענוג של 3200 ש"ח וכעת המשכיר מעוניין להעלות למחיר 3400 ש"ח שומו שמיים !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!".

והנה מייל ששלחה שכנה טובה בשם ליבה. "כהמשך לכתבתכם בנושא הסיפורים האישיים של מצוקת הדיור, אני גרה במודיעין עילית ורוצה לספר לכם על שכניי לקומה, משפחה בת 8 נפשות שמתגוררת ביח"ד של 43 מ"ר. מתגוררים בה כבר 7 שנים!
האבא ת"ח עצום, שאין לו בעולמו כלום חוץ מתורה, האמא לא עובדת, (מקבלת מידי פעם תינוקות לשמור עליהם, בל הרוב לא רוצים לשלוח אליה בגלל הדירה), הם מסתדרים עם מקרר של 250 ליטר, כי זה מה שעובר בדלת, ובכלל, מידי שבת מנתקים אותו, כי אין ביחידת דיור גנרטור…
הם משלמים על התענוג 2000 ש"ח בחודש, ואין להם שום אפשרות לעבור לדירה גדולה יותר, כי דירות 3 חדרים עולות אצלנו באזור ה3000 ש"ח".

הגיעו מיילים נוספים עם סיפורים אישיים, אך חלקם כוללים פרטים שהעדפנו שלא לפרסם ועם חלקם אנו ניצור קשר בעז"ה בימים הקרובים ונפרסם את סיפורם בהרחבה.

תגובות לפרסום הכתבה על הר יונה:

WhatsApp Image 2016-11-06 at 17.32.02

אני קניתי דירה בפרויקט של בעלזא אז תנו לי לתקן אתכם: הדירות מוכנות בעז"ה לקראת פסח(אוחזים שם באמצע ריצוף) ודברתי עם אחד מהעסקנים בפרויקט והוא אמר לי שנכנסים לפסח אלא מה:מה ששמעתם שלא נכנסים לפני שהמוסדות מוכנים לא הובן כראוי. הרעיון הוא שהעסקנים ידאגו לבניית המוסדות ולא שהתושבים (אברכים צעירים שלא יודעים שום דבר מעצמם) יצטרכו לעסוק בזה. אבל אף אחד לא חושב לחכות עד שהם יהיו מוכנים ובנתיים ילמדו בקראוונים או בדירות וכד' (אנחנו כבר היום משלמים כ500 ש"ח ואף אחד מאתנו לא ישלם משכנתא מלאה מיום שהדירה תהיה מוכנה ועד שהמוסדות יהיו מוכנים כהבטחתו של זה שזה יקח לפחות חמש שנים……..) עד כאן בנושא הזה, אבל על שאר הכתבה אני מודה לכם על שהעליתם את הנושא הכואב והמדאיג אותנו מאד כרוכשים ומקווים מאד ש העסקנים יתעשתו בנושא הזה וכמה שיותר מהר (אגב, האדמו"ר מבעלזא אומר כל הזמן לאלו שדואגים או מתלבטים אם לקנות שם דירה "אל תדאגו יהיה שם קהילה יפה וגדולה".

בנוסף, עשרות תגובות פורסמו על לכתבה על הר יונה כפי שאתם יכולים לראות בסוף הכתבה.

לסיום, נפנה שוב אליכם הגולשים: רוצים לספר לנו על מצוקת הדיור שלכם? חושבים שיש לכם רעיון לפתרון? על כל נושא שתבחרו, פנו למייל האדום שלנו ובעז"ה נשוב אליכם בהקדם. לחצו כאן.
יש אתרים שמסקרים את הציבור החרדי.. ויש אתר של הציבור החרדי www.jdn.co.il
סמל אישי של המשתמש
חרדי חרדי

{ TOPIC_AUTHOR }
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: *** מצוקת הדיור ***

הודעה שלא נקראהעל ידי ישיביש » 06 נובמבר 2016, 23:45

מה עם "חוק פיצול דירות" שעבר חודש שעבר בקריאה טורמית?
יש לה משמעות לגבי מצוקת הדיור?
מישהו יכול לפרט את החוק יותר?
סמל אישי של המשתמש
ישיביש

הודעה שלא נקראהעל ידי חרדי חרדי » 06 נובמבר 2016, 23:54

בקצרה אני יאמר לך שזהו חוק שיועיל בהרבה מישורים...
1. היום יש הרבה אנשים שיש להם דירות גדולות והם היו רוצים למכור חצי מהדירה אבל הם לא יכלו כי אף אחד לא רצה לקנות מחמת שהחצי שימכר להם לא יהיה רשום בטאבו על שמם
כך שאין להם שום הוכחה שהדירה שלהם אחרי שהחוק יעבור יהיה אפשר לפצל דירה לשני אנשים ולרשום בטאבו את שני החציים.
2. בהזדמנות...
סמל אישי של המשתמש
חרדי חרדי

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי ישיביש » 07 נובמבר 2016, 00:00

אבל החוק זה זה לא רק לווילות פרטיות?
סמל אישי של המשתמש
ישיביש

הודעה שלא נקראהעל ידי חרדי חרדי » 07 נובמבר 2016, 00:05

לא, למה אתה חושב ?
סמל אישי של המשתמש
חרדי חרדי

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי ישיביש » 07 נובמבר 2016, 00:06

ככה הבנתי מאיזה איש נדלן
יש לך איזה מקום שיש פירוט על החוק?
סמל אישי של המשתמש
ישיביש

הודעה שלא נקראהעל ידי חרדי חרדי » 07 נובמבר 2016, 00:13

**** לא קראתי את זה עבר נראה לי קשור ****

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק התכנון והבנייה (תיקון – פיצול דירות) (הוראת שעה), התשע"ו-2016 של חבר הכנסת אלי כהן.
פיצול דירות: מוצע לקבוע בהוראת שעה כי ועדה מקומית תיתן הקלה בנוגע למגבלה שנקבעה בתכנית לגבי מספר יחידות הדיור בבניין, בדרך של פיצול דירה קיימת, ובלבד שמתקיימים התנאים המפורטים בהצעה, לרבות תנאים הנוגעים לשטח יחידות הדיור שיתווספו לבניין. עוד מוצע לקבוע פטור בגין תשלום היטל השבחה על השבחה במקרקעין הנובעת מפיצול דירה קיימת שנעשה לפי הוראות כאמור.

בדברי ההסבר נכתב: "מצוקת הדיור והמחסור החמור בהיצע דירות קטנות לשוכרים, מחייב היערכות מיידית למציאת פתרונות. על כן מוצע לאפשר בהוראת שעה חלוקת דירות צמודות קרקע ללא צורך בהיתר בנייה וללא צורך בתשלום היטל השבחה. זאת, בהתקיים תנאי סעיף 145(א2) המוצע וכל עוד יחידות הדיור שנוצרו עקב חלוקת הדירה משמשות למגורי שוכרים שאינם קרובי הבעלים והשטח של כל דירה לאחר החלוקה לא יפחת מ- 60 מ"ר."

ח"כ כהן: יחד עם עליית מחירי השכירות, נרשמת ירידה חדה בהיקף הבנייה של דירות קטנות בעלות 2-3 חדרים. ההצעה הזו מאפשרת הליך מקוצר ללא היתר בפיצול דירות קרקע. כך יגדל מלאי הדירות להשכרה לצעירים וזקנים שמחפשים דירות קטנות. כיום יש בישראל 250 אלף דירות שעונות לקריטריון ואנחנו מקווים שיתווספו כ 4000 בכל שנה.

35 תמכו ללא מתנגדים וההצעה תועבר לוועדת הרפורמות.

http://www.protocol.co.il/realestate/%D ... 7%99%D7%AA
סמל אישי של המשתמש
חרדי חרדי

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי גאליציינער » 07 נובמבר 2016, 15:40

מי מעלה את הכתבה המלאה של JDN ??
נראה שחסר שמה משהו, או חלקו הראשון או שהיה שמה עוד כתבה לפני זה..
תודה רבה

[מה הסיפור של הר יונה, זה מה שאני רוצה לדעת, שם מובא רק חלקו השני.]
אנא עבדא דקודשא בריך הוא!
סמל אישי של המשתמש
גאליציינער

הודעה שלא נקראהעל ידי חרדי חרדי » 07 נובמבר 2016, 16:16

זה הכתבה הראשונה שלהם
http://www.jdn.co.il/economy/757536

מסמך אנושי: התיאורים הקשים מאחורי מצוקת הדיור החרדית
מני שחרכ״ה בתשרי תשע״ז13:58

במסגרת סדרת כתבות שיעלו באתר על מצוקת הדיור החרדית, ולאחר זעקתו של האדמו"ר מויז'ניץ שליט"א, החלטנו לפרסם מספר תיאורים קשים על תנאי המגורים כפי שהתקבלו במערכת • המחנק, החובות והבעיות הבריאותיות
מה עוד אפשר לכתוב על מצוקת הדיור הקשה בציבור שלנו, אשר ב"ה הולך וגודל? בתקופה האחרונה, התקבל במייל האדום שלנו מספר בקשות מהגולשים להציף את הנושא, אשר ללא כל ספק, הוא הנושא החם והמרכזי בציבור החרדי.

מידי שנה מתחתנים אלפי זוגות חרדים. כולם שמחים ומאושרים על שזכינו לבנות עוד בית נאמן בישראל, אך בחלוף ימי השמחה, הזוג הצעיר נוחת אל מציאות עגומה. אין להם היכן לקנות קורת גג להניח את ראשם. בינתיים, מתגוררים הם ביחידות דיור מזעזעות, מבזבזים לריק סכומי עתק, והפתרון אינו נראה באופק.

פנינו אל אותם גולשים אשר ביקשו מאיתנו להציף את הנושא וביקשנו מהם לספר לנו על תנאי המגורים שלהם, או של ילדיהם, כעת. התוצאות במסמך האנושי והמטלטל שלפניכם. בימים הקרובים נמשיך ונפרסם תחקירים, ידיעות ואייטמים בנושא מצוקת הדיור. לפניות בנושא, אנא כתבו לנו במייל האדום ובעז"ה נשוב אליכם.

דירה בחנייה, בלי אף חלון:

זוג ירושלמי, כבר לא כל כך צעיר, מתגורר יחד עם ילדם בן השנה במקום שספק רב אם ניתן להגדירו כדירה. 2,750 ש"ח עולה להם התענוג הזה מידי חודש בחודשו. במרכז חניית רכבים, ללא חלונות, אלא אם נחשיב את החלון הזעיר מעל הכיריים במטבח, אשר לפי עדותם, עדיף שלא לפתוח אותו בשל הריח המחניק הנכנס פנימה מהחנייה ומהרכבים.

אם נעשה חשבון, נגלה שבשנתיים פלוס שהם מתגוררים בדירה, הם בזבזו סכום של כ-60,000 ש"ח עבור השכירות. דירה הם עדיין לא רכשו כי "אין איפה" והעתיד נראה שחור. אין אור בקצה המנהרה. כעת הם חייבים לעבור לדירה גדולה יותר, מחיר השכירות יעלה, וכל המשכורת של האישה העובדת כגננת מתכלה על השכירות.

במקום לנחם אותם, עוד הפכנו אותם לפסימיים כאשר הסברתי להם שגם אם יבחרו לרכוש כעת דירה, ייקח כשנתיים עד שייכנסו אליה. עליהם להתכונן לבזבז כמאה עשרים אלף שקל! על שכירות כאשר סכום זה הכרחי עבורם לרכישת דירה. ומאין יצליחו לממן את מחירי הדירות אשר בינתיים, למרות הבטחת כחלון, רק הולכים וגואים?

בני נכנס לדיכאון מהחובות ועדיין אין לו דירה:

את הסיפור המטלטל הבא, מספר לנו יהודי כבן 45, תושב העיר ביתר עילית אשר כבר חיתן ב"ה שלושה ילדים וכעת עומד לקראת נישואי ביתו הרביעית בשעטו"מ. אחד מבניו, שגם הוא לא רכש עדיין דירה, ולמרות כל ניסיונותיה של אשתו, היא לא מצאה עבודה, (בעיר ביתר עילית, יש יותר נשים המעוניינות לעבוד ממקומות עבודה) ומחירי השכירות שחקו אותו.

"כל הסכום אשר העברתי לו על מנת לסייע לו ברכישת הדירה, התבזבז על הוצאות השכירות. בני התבייש לספר לי על כך, עד שהגיעו מים עד נפש והוא התחיל להיכנס לדיכאון. בסייעתא דשמייא, ראיתי עליו כבר בהתחלה שמצבו מתדרדר וכך הצלחתי להציל אותו, לאחר שמספר גבאי צדקה התערבו וגייסו עבורו סכום כסף ראשוני שהעמיד אותו על הרגליים".

האב ממשיך ותמה: "ומה יקרה לאחר שגם סכום זה ייגמר על הוצאות השכירות? דירה הוא עדיין לא רכש כי "אין איפה". אני בעצמי מסובב כספים בין גמ"חים בשל ההוצאות הגבוהות מנישואי הילדים, והשאילה עולה מאליה: מה הפתרון? מדוע נציגינו בכנסת לא מתגייסים על מנת למצוא פתרונות דיור זולים עבור הציבור החרדי?".

אומנם מדובר בסיפור חריג יחסית בחומרתו, אך האם לכך צריכים לחכות על מנת להתחיל לפעול לפתרון מצוקת הדיור הקשה? אנו בJDN החלטנו לצאת בסדרת כתבות ולמסע במקומות בהם בונים כיום דירות לחרדים, נבדוק מה אפשר לעשות על מנת לפתור את המצוקה ונדווח לכם על פעילות חברי הכנסת החרדים בנושא זה.

רוצים לספר לנו על מצוקת הדיור שלכם? חושבים שיש לכם רעיון לפתרון? על כל נושא שתבחרו, פנו למייל האדום שלנו ובעז"ה נשוב אליכם בהקדם. לחצו כאן.
סמל אישי של המשתמש
חרדי חרדי

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי לוי » 07 נובמבר 2016, 16:36

גאליציינער כתב:[מה הסיפור של הר יונה, זה מה שאני רוצה לדעת, שם מובא רק חלקו השני.]

"חייבים להתעורר, רגע לפני שהר יונה הופכת לשכונה ערבית"

פרסום ראשון: בלי תחבורה, מוסדות ציבור ושירותים קהילתיים, בקהילה החרדית בהר יונה שוקלים לעזוב את המקום • "הפתרון למצוקת הדיור נמצא כאן. רק צריכים אחראי שמבין את צורכי הציבור החרדי"

אחרי הכישלון של חריש והעובדה שאף אחד לא רוצה לגור במדבר ליד הבדואים באחיסמך, נראה היה כי הפתרון היחיד והריאלי ביותר למצוקת הדיור החרדית, נמצא בשכונת הר יונה בנצרת עילית. מה קורה שם כיום? שיחות עם דיירים ועם בכירים בקהילה המקומית, מעלה תמונת מצב עגומה מאוד.

במהלך שיחה עם בכיר בקהילה המקומית אף שמענו את המשפט הבא. "אם לא נתעשת בזמן ונציל את המקום, לא יהיה לנו ברירה. נקפל את העסק ונמכור את הדירות שלנו. אפילו לערבים". על מה יצא הקצף? מדוע המקום אינו מתקדם כמצופה? למה הרוכשים מאוכזבים, וחדשים אינם רוכשים דירות במקום?.

נשאבתי לנושא לאחר שקיבלתי שיחת טלפון מבכיר בקהילה אשר זעם על כתבה שפורסמה באחד העיתונים החרדים לאחרונה על הנעשה בהר יונה. "תברר קצת מה קורה ותבין למה אנשים לא רוצים לקנות כאן דירה", אמר לי באותה שיחה. יצאתי לברר. חזרתי עם תשובות עגומות. אין מבני ציבור, אין תחבורה, המחירים יקרים והשכונה מוזנחת. וזה רק ההתחלה.

החסידות היחידה שנכון לשעת פרסום שורות אלו, מתנהל בה קמפיין המעודד את החסידים לרכוש דירה במקום, היא חסידות בעלזא. גורם הבקיא בפרטים מציין כי מדובר בגורם בתוך החסידות אשר עד כה הצליח למכור כמאה יחידות דיור מתוך מאתיים דירות הניתנות לבנייה בסך הכל בפרויקט המדובר, המוכר כקריית בעלזא בהר יונה. אף אחד מהם עדיין לא מתגורר שם. נשוב אליהם בהמשך הכתבה.

חברת נתיב המשווקת את הדירות לכלל הציבור, מכרה אף היא, על פי הנתונים שהוצגו בפנינו, כ-150 יח"ד, כאשר כבר במשך שנה ומחצה מתגוררים במקום כתשעים משפחות מהציבור הליטאי. הם מתגוררים שם בתנאים ירודים. "משרד השיכון ועיריית נצרת עילית עבדו עליהם", אומר לנו בכיר בשוק הנדל"ן החרדי. נתחיל בפער המחירים הגבוה: בזמנו, לפני כארבע שנים, מחיר דירה שנמכרה בנצרת עילית בכ-400,000 ש"ח, נמכרה בהר יונה במחיר של 750,000 ש"ח.

בכל זאת, הציבור החרדי מעדיף לשלם מחיר גבוה יותר על מנת לדור בסביבה חרדית ולהנות ממוסדות חינוך מתאימים לילדים, בתי כנסת ומקוואות קרובים לבית ושאר השירותים הקהילתיים. ובפועל? מאומה. בית הכנסת המקומי נמצא בקראוון ומוסדות חינוך לילדים נמצאים בינתיים בדירות… "העירייה התחייבה שנה שעברה להביא לנו מבנים, אך לא קיימה", טוען בכיר בקהילה המקומית. תגובת העירייה במלואה בסוף הכתבה.

ומה גרם לבעיה? "העירייה לא מבינה את צרכי הציבור החרדי ומשרד השיכון לא מתפקד", אומר הבכיר בקהילה. "אין תוכנית מתאר המתאימה לציבור החרדי. מהנדסת העירייה מתמחה בהנדסת כבישים והיא אינה מאשרת בניית מוסדות". כאן מגיע המשפט הקשה: "אם לא יהיה לנו ברירה, ניאלץ למכור את הדירות שלנו ולעזוב. אפילו לערבים".

בנוסף, התושבים מספרים לנו שאין תחבורה למקום. כל ניסיונותיהם לגרום לכך שקווי התחבורה המגיעים לנצרת ייכנסו גם לשכונת הר יונה, עלו בתוהו. שלא לדבר על כך שקווי תחבורה חדשים וודאי שאין למקום. "כבר שנתיים וחצי שאנו פועלים בעניין, ועדיין אין אוטובוסים מהר יונה לבני ברק, עובדה שמקשה מאוד על חיי התושבים כאן".

הגורם אופטימי ומשוכנע עדיין שהעתיד נמצא בהר יונה. "מדובר במקום נפלא שיכול לפתור את מצוקת הדיור הקשה במגזר החרדי. צריכים רק שאנשים שמבינים את צרכי הציבור יכריעו ולא אנשי משרד השיכון ועיריית נצרת עילית שאינם יודעים מה לעשות על מנת שהמקום יצליח והחרדים יבואו בהמוניהם להתגורר כאן".

אז מי אשם בעובדה שהמקום עדיין לא הצליח? לדבריו, "ראש העיר הקודם רק רצה למנוע את ההשתלטות הערבית על העיר ולקבל כותרת בעיתון. הוא לא הבין כלום בצורכי המגזר החרדי. (תגובתו בסוף הכתבה). וכמובן, ההתנהלות הגרועה של משרד השיכון". ומדוע הציבור לא רוכש שם דירות? "כי אנשים מבררים ורואים שאין כאן מוסדות חינוך ושהר יונה הפכה לשכונה מוזנחת. הבעיה אינה במיקום. הבעיה היא תכנונית. משרד השיכון ניצל את התמימות של הציבור החרדי ולא בדק מקצועית כיצד ניתן להקים עיר של 15,000 יח"ד לחרדים".

לגבי פרויקט הבניה של חסידות בעלזא, טוען הבכיר, ובדקנו זאת מול רוכש דירה בפרויקט, הודיעו לרוכשים שרק כאשר כלל הדירות יימכרו ויצליחו להקים שם מוסדות חינוך, ייכנסו כולם יחד לדירותיהם החדשות. "ומתי נראה לך שזה יקרה? כאחד שכבר התעסק בפרויקטים רבים עבור הציבור החרדי, הרשה לי להמר שבמקרה הטוב זה יקרה בעוד 5 שנים. לפחות".

לסיום הוא מבקש להדגיש שוב: "המקום נפלא. הפתרון הראשוני למצוקת הדיור החרדי טמונה ב15,000 הדירות שאפשר לבנות כאן. הבעיה היא רק בכך שאין אבא למקום. צריכים גורם חרדי מנוסה שיתחיל לטפל בנעשה כאן. המטרה בראיון שלי הוא לגרום לנציגינו להתעורר ולהתחיל לפעול למען המקום, לפני שנאבד אותו.

תגובות:

ראש העיר הקודם, מר שמעון גפסו טוען כי הנתון לפיו אין במקום שטח למבני ציבור אינו נכון. "המקום תוכנן מחדש לאוכלוסיה חרדית עם 43% שטחי ציבור". לדבריו, "אני כרגע לא מנהל את העסק כידוע, רק אם זה ינוהל נכון יש מקום להכל". הוא הוסיף כי "תוכננו 7 בתי כנסת 5 ישיבות 7 בתי ספר 25 גנים בשלב הראשון – חלקם אף תוקצבו". כאשר שאלנו אותו אם הם תוקצבו, היכן הם? הפנה אותנו גפסו לדוברות העירייה לקבלת תגובתם.

מעיריית נצרת עילית נמסר בתגובה לכתבה: עיריית נצרת עילית מקבלת בברכה את תושביה החדשים בשכונת הר יונה ג' ופועלת ללא לאות על מנת לדאוג לאיכות חיים ומתן מענה ראוי ומותאם לצרכי הקהילה. מאז כניסתו לתפקיד, לפני כשלושה חודשים, ראש העיר רונן פלוט, פועל במלוא הכוח ובאופן אישי מסייע לקידום ופיתוח השכונה על כל המשתמע.

בתקופה קצרה זו בוצעו מספר פעולות משמעותיות:
1. נתקבלה החלטה במועצת העירייה על הכרזת שכונת הר יונה ג' כשכונה בעלת צביון חרדי
2. הושלמה פרוגראמה להקצאת שטחים עבור מבני ציבור : בתי כנסת, מקוואות ומוסדות חינוך וגויסו הרשאות תקציביות.
3. הוסדרו כל הליכי התכנון והעירייה פועלת בימים אלה אל מול משרדי הממשלה לצורך התחלת ביצוע הבניה
4. בתקופת הביניים, עד להשלמת הבניה,העירייה מתכננת הצבת מבנים יבילים שיספקו מענה זמני לצרכי הקהילה.
5. העירייה פועלת מול משרד השיכון להשלמת פיתוח תשתיות כבישים, מדרכות וקירות תומכים
6. העירייה הסדירה תחבורה ציבורית לבקשת התושבים ובכניסה לשכונה הציבה שתי תחנות אוטובוס
7. העירייה מסייעת למציאת מקומות תעסוקה עבור התושבים ומעמידה לרשותם שירות מיוחד הן על ידי מחלקת התעסוקה העירונית והן על ידי מנהלת אזור התעשייה ציפורית.
8. כל גורמי העירייה מכוונים לסייע לשכונה החדשה. ראש העיר בעצמו נמצא בקשר הדוק עם נציגי התושבים, מקיים איתם ישיבות עבודה תכופות וקשוב לכל בקשה ועניין.

פנינו למשרד השיכון בבקשה לקבלת תגובה אך היא טרם התקבלה.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

חשש: תכנית 'מחיר למשתכן' תהפוך את הר יונה לשכונה ערבית

שבוע לאחר חשיפת JDN על קשיים טכנים שעלולים לגרום לחרדים לנטוש את הר יונה, מתברר כי עדכון חדש בתכנית 'מחיר למשתכן' עלול להוביל להפיכתה של השכונה לבעלת רוב ערבי • "הח"כים החרדים חייבים להתערב"

"חשש בציבור החרדי: הר יונה ג' שיועדה עד כה לציבור החרדי, עלולה להפוך במחי החלטה אחת במועצת מקרקעי ישראל – לערבי, ובכך לסתום את הגולל על הפרויקט החרדי בצפון הארץ": כך חושף היום אתר הכלכלה 'ביזנעס'.

ע"פ הפרסום באתר, "מדובר על עדכון חדש בתוכנית מחיר למשתכן שצפוי לקבל השבוע את אישור מועצת מקרקעי ישראל. לפי העדכון, צפוי שינוי בהקצאה לבני המקום באזורי עדיפות לאומית א' בשיעור של 50% ואילו באזורי עדיפות לאומית ב' יוקצה לבני המקום 32% מסך יח"ד. כמו כן, בשאר המקומות שאינם נכללים באזורי עדיפות לאומית שיעור ההקצאה לבני המקום יעמוד עד 20% בכל מתחם ומתחם.

רפרוף מהיר מגלה כי נצרת עילית נכללת ברשימה של אזורי עדיפות א', מה שאומר שכ-36% ערבים המתגוררים בעיר יקבלו דין קדימה במכרזים של מחיר למשתכן שרובם יתפרסמו בהר יונה ג', שעד כה שווקה לחרדים. אגב, הזכאים יקבלו גם מענק מקום של 60 אלף שקל".

"ההחלטה במועצת מקרקעי ישראל טרם התקבלה וכי על חברי הכנסת החרדיים לעשות הכל על מנת להוציא את הר יונה מהחלטה זו, כי זו עלולה להיות בכיה לדורות", הגיבו עסקנים חרדים לפרסום.

נזכיר כי רק בשבוע שעבר חשפנו את המצוקה הקשה בהר יונה, מצוקה שעלולה לסתום את הגולל על אחד מפתרונות הדגל של מצוקת הדיור החרדית.

"אם לא נתעשת בזמן ונציל את המקום, לא יהיה לנו ברירה. נקפל את העסק ונמכור את הדירות שלנו. אפילו לערבים", אמר לנו בדאגה בכיר בקהילה החרדית. עתה מתברר, כי גם אם הקשיים הטכניים המפורטים בכתבה יבואו על פתרונם – הרי שהעדכון החדש בתכנית מחיר למשתכן עלול להפוך את הפתרונות ללא רלוונטים.
לוי

הודעה שלא נקראהעל ידי לוי » 09 נובמבר 2016, 18:34

כך מגבילים בנייה בשכונות החרדיות הוותיקות בירושלים

("ביזנעס")

מכה נוספת למצוקת הדיור בשכונות החרדיות בירושלים. הפעם מדובר בתכנית ל"הגבלת הבנייה" בשכונות החרדיות הוותיקות שתעלה להצבעה בוועדה המקומית לתכנון ובנייה.

ההצעה שהוגשה על ידי מחלקת התכנון בעיריית ירושלים ל"שימור שכונות", צפויה לשנות את מדיניות העירייה בנוגע לאישורי בניה בכל השכונות החרדיות שבמרכז העיר. לפי ההצעה, לא יאושרו בקשות לרישיון הרחבת דירה, פינוי-בינוי וייתכן שאפילו לא תאושרנה בקשות לבנייה במסגרת חוק תמ"א 38.

נציין כי בעבר, כאשר ביקשה מנהלת תכנית אב לתחבורה בירושלים לרכך את התנגדות תושבי השכונות הוותיקות במרכז העיר לשינוי הסדרי התנועה בעיר, גילתה העירייה נכונות להסכים עם תוספות בנייה רבות בשכונות אלו.

בשיחה עם יוחנן ויצמן, חבר מועצת העיר מסיעת 'יהדות התורה', טען ויצמן כי "מעבר לשינוי המדיניות שתגביל את הבניה בשכונות החרדיות, מדובר למעשה בהקפאת בנייה". לדבריו, ברגע שתוכנית אב כזו מאושרת, משמעותה אי-מתן אישורים כלל לבנייה בשכונות המדוברות. "אם עד היום הייתה לתושב החרדי אופציה לבקש אישור לתוספת בנייה, ולפעמים גם לקבל אישור, התוכנית הזאת חוסמת לו את האופציה הזאת, מאחר ומדיניות העירייה אינה מאפשרת עוד את הבנייה באזורים אלה".

כאמור, לפי ההצעה, לא תתאפשר בניה בשכונות החרדיות במרכז העיר, בהן: גאולה, מקור ברוך, מאה שערים, כרם אברהם ועוד, הן בבנייה לגובה והן בהרחבת שטח הדירה, דבר שכמעט בלתי אפשרי בשכונות המדוברות, מפאת הצפיפות.

עם זאת, על אף טענת גורמי התכנון כי הבניה במסגרת תמ"א 38 תתאפשר – על מנת להבטיח את ביטחון התושבים מפני רעש אדמה ומתקפת טילים, טוען ויצמן כי ספק אם אכן כך יהיה. לדבריו, "קיים חשש שבוועדה המקומית 'יסנדלו אותנו' ויכניסו גם את תמ"א 38 להצעה הזאת, מה שיגביל לחלוטין את הבנייה בשכונות החרדיות במרכז העיר".

נזכיר, כי רק לפני חודשים ספורים אושרה בניית 1,500 יחידות דיור בשכונת רמות "לאנשי כוחות הביטחון". מה שסגר את הדלת בפני הציבור החרדי שרובו אינו מתגייס לשירותי הביטחון. כך שמדובר בעוד צעד שמצר את צעדיה של האוכלוסייה החרדית הגדולה בבירת ישראל.
לוי

הודעה שלא נקראהעל ידי חויזר » 11 נובמבר 2016, 03:43

במהלך הקיץ נפגשו גדולי ראשי הישיבות ובראשם מרן הגרב''מ אזרחי שליט''א עם שר האוצר כחלון ועם ראש מטה הדיור אביגדור יצחקי
יצא משהו מזה??
סמל אישי של המשתמש
חויזר

הודעה שלא נקראהעל ידי חרדי חרדי » 01 דצמבר 2016, 16:14

דו"ח חושף: אלו הגורמים שמונעים את פתרון משבר הדיור
אתר ביזנעסא׳ בכסלו תשע״ז10:45
בנק ישראלמחירי הדיורמשרד השיכוןנדל"ן0 תגובות
דו"ח שפרסם מרכז אדוה חושף נתונים מדהימים אודות מצוקת הדיור בישראל • בין היתר מתברר כי תקציב משרד השיכון ירד מ-5.1% מתקציב המדינה למחצית האחוז בלבד • לנתונים המלאים
מרכז אדוה פרסם דוח אודות משבר הדיור הישראלי ובו האשמות קשות נגד ממשלות ישראל ומשרדי הממשלה. מחברי הדוח טוענים כי שכבה מבוססת וצרה מכתיבה מהלכים בתחום הדיור. לטענתם, הגורמים הממשלתיים המעורבים בשוק הדיור: משרד האוצר, משרד הבינוי והשיכון, בנק ישראל, מנהל מקרקעי ישראל והרשויות המקומיות – מהססים מאוד, אם בכלל, לנקוט צעדים של ממש למילוי הבטחותיה של הממשלה להוזיל את מחירי הדיור.

הדוח מאשים גורמים רבי עוצמה מהמגזר הפרטי ובראשם הבנקים הגדולים וחברות הנדל"ן, כי הפעילו לחצים על ממשלות ישראל שהביאו פעם אחר פעם לכישלון הפיתרונות לטיפול מקיף במשבר הדיור וזאת משום שתחום זה עבורם מקור ישיר לרווחים. חשוב להבהיר כי מרכז אדוה מזוהה עם הצד השמאלי של המפה הפוליטית.

הדוח מציג את העלייה הדרמטית ברווחי הבנקים כתוצאה מתיק המשכנתאות לצד הצניחה המדהימה והתלולה בתקציבו של משרד השיכון וקובע כי המדיניות הממשלתית הנוכחית לא זו בלבד שאינה מיטיבה עם כלל הציבור, היא אף כרוכה בפגיעה במשק הישראלי בכללותו, שכן כספים שעשויים היו להיות מושקעים בפיתוח כלכלי שמייצר מקומות עבודה רבים וראויים מוסטים להשקעה בשוק הדיור.

לסיכום מעריכים מחברי הדוח כי החזון הממשלתי שנוסח לפני עשור והבטיח "דירה נאותה לכל משפחה במחיר סביר ובשכונה הולמת" – ימשיך להיות אות מתה.

אדווה-2

להלן הנתונים המדהימים: בקרב החמישון העליון, שיעור הבעלות על שתי דירות או יותר, שעמד בשנת 2008 על 8.9%, עלה עד 2013 ל–22.4% . בקרב החמישון הרביעי, עלה השיעור מ-4.5% ל-9.6%. במילים אחרות, לפי מחברי הדוח, מי שטוען שהטלת מס על דירה שלישית תפגע בציבור הפנסיונרים שחסכו שקל לשקל על מנת לרכוש לעצמם דירה מניבה, טועה ומטעה.

עוד עולה מהדוח כי בין השנים 2002 ל-2013 נרכשו בישראל כ-280 אלף דירות להשקעה. משפחות הנמנות עם העשירון העליון רכשו דירות בשווי כולל של כ-40% מסך כל השווי של הדירות להשקעה… בתוך זה, המאון העליון לבדו רכש דירות בשווי כולל של כמעט עשרה אחוזים מסך שווי הדירות להשקעה בתקופה זו.

ביזנעס שימושי

בין השנים 2007 ל-2015 הוכפלו מחירי הדירות בשעה שהשכר הממוצע והשכר החציוני עלו רק באחוזים בודדים. במקביל, באופן די מוזר, בין השנים 2013-2003 ירד שיעור המגורים בבעלות על דירות בקרב העשירונים האמצעיים בכ6-7%. בקרב בני 29-20 נשואים, שיעור המגורים בבעלות ירד מ-55.8% ב-1997 ל-43.3% ב-2012. ואילו בקרב בני 39-30 המבוססים יותר, ירד שיעור בעלי הדירות מ-74.3% ב-1997 ל-63.4% ב-2012.

לסיום, הנתון המדהים ביותר הוא תקציבו של משרד השיכון שעמד בשנת 2000 על 9.84 מיליארד שקלים וירד ב-2015 ל-1.89 מיליארד (במחירי 2015). ב-1995 עמד תקציב המשרד על 5.1% מתקציב המדינה; ב-2015 – על מחצית האחוז בלבד!

אדווה-3-768x449

מחברי הדוח טוענים כי למדינה אין שום אינטרס להוריד את מחירי הדירות. "משרד האוצר נהנה מבועת הנדל"ן. בשנת 2014 גבה האוצר מסי נדל"ן בסכום כולל של כ-7.7 מיליארד שקלים, 66% יותר מאשר ב-2004. בנוסף נהנית קופת המדינה גם מהכנסות ממע"מ על דירות חדשות. לפי בנק ישראל, מדובר ב-7.6 מיליארד שנגבו ב-"2015.

וגם בנק ישראל לא יוצא נקי. "בנק ישראל, שמדיניות הריבית שלו היא אחד הגורמים לעליית מחירי הדיור, חושש מהוזלה משמעותית. מדיניות הבנק מונהגת על ידי הנחה כי ירידת מחירים חדה עלולה להפחית את שווי הנכסים במשק ולהתגלגל לכדי צמצום הפעילות והצריכה, תהליך שעלול לפגוע במשק.

וכאמור, הבנקים הם אלה שמרוויחים אולי יותר מכל ממצוקת הדיור בישראל. מחברי הדוח כותבים כי "בין 2005 ל-2015 גדל כמעט פי שלושה הרווח הנקי של הבנקים ממשכנתאות ומאשראי לענף הבינוי והנדל"ן. ב-2015 עמד הרווח הנקי של חמשת הבנקים ממתן משכנתאות על 926 מיליון שקלים, והרווח ממתן אשראי לחברות הבנייה והנדל"ן עמד על כ-2.2 מיליארד שקלים. בשנת 2007 העניקו הבנקים כ-2 מיליארד שקלים במשכנתאות מדי חודש; עד ל-2015 עלה סכום זה ביותר מפי 2.5 ועמד על כ-5.4 מיליארד שקלים".

ומה עם הקבלנים והיזמים? לדברי מחברי הדוח, הרווח הגולמי הממוצע על ייזום פרוייקטים למגורים של חברות הנדל"ן הגדולות בישראל עלה מ-16% בשנת 2007 לכ-19% בשנת 2015, ואף טיפס לכ-25% בין השנים 2012-2011.

לסיכום, טוענים במרכז אדוה כי המשק הישראלי בכללותו יוצא מופסד מן הבועה. "בין תחילת שנות האלפיים והמשבר של 2008 היוותה ההשקעה בבנייה למגורים כרבע מסך ההשקעה בנכסים קבועים במשק. מאז 2008 גדלה השקעה זו משמעותית והיא עמדה ב-2015 על 34%. כספים שעשויים היו להיות מושקעים בכלכלה הריאלית וביצירת מקומות עבודה הופנו להשקעות פיננסיות בדיור", מסכמים מחברי הדוח.

http://www.jdn.co.il/breakingnews/770444
סמל אישי של המשתמש
חרדי חרדי

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי חבצלת השרון » 13 דצמבר 2016, 00:52

למ''ס: ירידה של כ-9% במכירת דירות חדשות

הרוכשים ממשיכים לצאת משוק הנדל"ן? בחודשים ינואר-אוקטובר 2016 נמכרו 24,550 דירות חדשות לציבור הרחב - ירידה בשיעור של 8.7% בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה שעברה. כך עולה מסקירה שמפרסמת היום (ב') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס). על פי הנתונים, בסוף אוקטובר השנה, כ-30,680 דירות חדשות נותרו למכירה, מתוכן כ-27% במחוז המרכז.
אשר לחודש אוקטובר לבדו, נמכרו בו 1,825 דירות חדשות בלבד, לעומת 2,146 דירות בחודש שקדם לו ו-2,294 דירות שנמכרו בחודש אוגוסט. מדובר בירידה של כ-15% לעומת ספטמבר. הנתונים אכן מציגים מגמה, אולם לגבי נתון זה מדגישים בלמ"ס כי בשל חגי תשרי, באוקטובר חלו מעט ימי עבודה, אף בהשוואה לחודשי חגים אחרים השנה ובשנים קודמות.

על פי הלמ"ס, גם בהשוואה לעשרת החודשים הקודמים (מרס-דצמבר 2015) נרשמה ירידה, בשיעור של 9.9%, במספר הדירות החדשות שנמכרו לציבור הרחב. בלמ"ס מבקשים להזכיר כי שנת 2015 הייתה שנה בה נמכרו קרוב ל-32 אלף דירות חדשות.

ירידה במכירות במחוזות צפון, ירושלים, חיפה ות"א; עלייה במחוז דרום
עוד עולה מהנתונים כי בתקופה שנבדקה (ינואר-אוקטובר) נרשמה ירידה במספר הדירות החדשות שנמכרו (בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד) במחוז הצפון (כ-24%-), במחוז ירושלים (כ-17%-), במחוז חיפה (כ-16%-) ובמחוז תל-אביב (כ-12%-). לעומת זאת, נרשמה עלייה במחוז הדרום (כ-19%). במחוז המרכז לא חל שינוי משמעותי.

בלמ"ס מתייחסים גם לכמות המבוקשת של דירות חדשות. הכוונה לדירות חדשות הנמכרות לציבור הרחב וכן לדירות שאינן למכירה אשר החלה בנייתן, כמו דירות לשימוש עצמי של בעל זכויות בנייה בקרקע, דירות במסגרת של קבוצות רכישה או בפרויקט להשכרה ועוד. על פי הנתונים, באוקטובר 2016 עמדה הכמות המבוקשת של דירות חדשות על 2,840 יחידות - מתוכן כ-64% דירות חדשות שנמכרו לציבור הרחב והיתרה, כ-36%, דירות שלא למכירה.

עוד עולה מהנתונים כי הכמות המבוקשת של דירות חדשות בחודשים ינואר-אוקטובר 2016 הייתה נמוכה ב-5.8% לעומת הכמות שנרשמה בתקופה המקבילה אשתקד - 40,340 דירות, אך גבוהה ב-24% מהכמות שנרשמה בתקופה המקבילה ב-2014. בהשוואה לעשרת החודשים הקודמים (מרס-דצמבר 2015), נרשמה ירידה של 6.2% בכמות המבוקשת של הדירות החדשות. גם כאן מציינים בלמ"ס כי שנת 2015 הייתה שנת שיא בתחום הכמות המבוקשת, והיא עמדה על מעל 50 אלף דירות חדשות.
מנצחים הם לא אנשים שלעולם לא נכשלים, אלא אנשים שלעולם לא נכנעים.
סמל אישי של המשתמש
חבצלת השרון

הודעה שלא נקראהעל ידי אני פה » 08 פברואר 2017, 16:45

מצוקת הדיור: שר הפנים אריה דרעי סיכם עם יו"ר מטה הדיור במשרד האוצר אביגדור יצחקי, על הקמת שכונה חרדית חדשה בהיקף של כ-10,000 יחידות דיור במועצה האיזורית שפיר הסמוכה לקריית גת. הדירות ישווקו לציבור לפי תכנית 'מחיר למשתכן'.

בישיבה מיוחדת שקיים לאחרונה השר אריה דרעי בלשכתו, בהשתתפות יו"ר מטה הדיור אביגדור יצחקי וסגניתו אסנת אלרואי, וכן סגן ראש מנהל השלטון המקומי סיוון להבי ורמ"ט השר עו"ד משה ארבל, סיכם השר דרעי על הקמת שכונה שתתוכנן ותיועד לאוכלוסייה בעלת צביון חרדי, ושתכלול 9,356 יח"ד. השכונה מתוכננת על אדמות הישוב עוזה שבמועצה האזורית שפיר, בהליך מהיר באמצעות הותמ"ל (ועדת תכנון מרחבים לדיור) שע"י מנהל התכנון. עוד סוכם, כי הדירות ישווקו במסגרת 'תכנית למשתכן'. יצוין, כי תוך כדי תהליך התכנון, תוקם ועדה מיוחדת לתכנון לשכונה החדשה כדי שניתן יהיה להניע תהליכים בצורה מהירה יותר.

דרעי שמקדם את הפרויקט כבר חודשים ארוכים ברך על הסיכום ואמר: "מדובר בבשורה גדולה עבור הציבור החרדי הסובל ממצוקת דיור קשה. בס"ד הוצאנו לדרך כמות נכבדה של 10,000 יחידות דיור במרכז הארץ, שיתנו אמנם מענה חלקי אבל חשוב לבעיה הקשה. היה חשוב לי שהשכונה הזו תוצע לציבור במסגרת 'תכנית למשתכן' בכדי לתת הזדמנות למשפחות חרדיות רבות המחוסרות דירה, שיכולו להשיג קורת גג במחיר מוזל". עוד הוסיף השר דרעי, "אמשיך ללוות את בניית השכונה החרדית החדשה הזו ואת כל צרכיה הנלווים. אני מברך את מר אשר אברג'ל יו"ר המועצה האזורית שפיר, על הירתמותו לתכנית השכונה החרדית בשטחו, בלי שום היסוס".

אביגדור יצחקי יו״ר מטה הדיור אמר: "אבקש לברך את כל העוסקים במלאכה חשובה זו, שכן מדובר בבשורה של ממש שתביא פתרון דיור בר השגה לציבור החרדי לשנים הבאות, בשים לב להחלטת הממשלה אשר מכירה במאפיינים הייחודיים של ציבור גדול וחשוב זה".

אשר אברג'ל, יו"ר המועצה האזורית שפיר אמר: "אני מבקש לברך את השר דרעי על ההחלטה האמיצה שלו שמאפשרת להקים התיישבות חרדית גדולה בשטחנו. המועצה האזורית שפיר הולכת לפרויקט בלב שמח ובנפש חפצה. אנחנו שמחים שנופלת בידינו הזכות להיות שותפים במאמץ הלאומי לפתרון מצוקת הדיור, לתת פתרונות גם לציבור החרדי ולהיות שותפים במצוות יישוב ארץ ישראל".
סמל אישי של המשתמש
אני פה

הודעה שלא נקראהעל ידי חבצלת השרון » 11 פברואר 2017, 20:09

תוכנית הענק של כחלון: לתכנן עוד 2.6 מיליון דירות, לבנות עוד 1.5 מיליון דירות

היקף הבניה הנדרש בתקופה זו נמוך יותר ועומד על 1.5 מיליון דירות ■ עוד קובעת התוכנית כי בעוד עשור ייבנו 35% מכלל הדירות בפרוייקטים של התחדשות עירונית, וכי בכל אחת מ-25 השנים הקרובות יתוכננו למעלה מ-20 אלף דירות עבור הציבור הערבי

עד לשנת 2040 תידרש בנייתן של 1.5 מיליון דירות, שלצורך בנייתן יהיה צורך לתכנן 2.6 מיליון דירות. כך עולה מהתוכנית האסטרטגית לדיור שהכינה המועצה הלאומית לכלכלה, ואשר צפויה לעלות לאישור בקבינט הדיור שצפוי להתכנס השבוע (ב').

התוכנית קובעת את צורכי הבנייה והתכנון בכל אחת מ-24 השנים הקרובות (כולל 2017). מטרת התוכנית כפי שזו מצויינת בהצעת ההחלטה, היא לתת את "המענה הנדרש לצרכי הדיור העתידיים של האוכלוסייה בישראל בראיה אסטרטגית ארוכת טווח, וזאת בתנאי דיור נאותים, נגישות לתשתיות וברמת מחירים סבירה".

ההסבר לפער בין שני המספרים הוא כי על פי רוב ישנו פער בין מספר הדירות המתוכננות, וזה שלבסוף נבנה, כאשר כ-20% מכלל הדירות המתוכננות אינו נבנה בטווח של 20% מיום אישור התכנית בשל חסמים שונים. נימוקים נוספים להיקף התכנון הגבוה הנדרש המופיעים בהחלטה הם פערי הזמנים בין יום התכנון ויום הבניה, חוסרי עבר, ושמירה על מלאי תכנוני אסטרטגי.

על פי התוכנית, היקף הבנייה השנתי הנדרש על מנת להתמודד עם הצרכים, עתיד לגדול בהתאם לגידול אוכלוסיית המדינה. בעוד שבשנים 2017 עד 2020 יש לדאוג לבנייה של כ-52 אלף דירת מדי שנה, בין השנים 2026 עד 2030 כבר תידרש בנייתן של 61 אלף דירות מדי שנה, ואילו בשנים 2036 עד 2040 תידרש בניית 67 אלף דירות בכל שנה.

התוכנית מתווה ארבעה עקרונות שעל פיהם יש לתכנן את פריסת הדירות העתידית, "על מנת להבטיח את קידום ההתיישבות ופיתוח הפריפריה מחד, ועל רקע אזילת הקרקעות הצפויה באזור המרכז והרצון למקסום היתרונות הטמונים בציפוף אזור זה מאידך". העיקרון הראשון הוא הכוונת יחידות הדיור החדשות אל ארבעת המטרופולינים - תל אביב, חיפה, ירושלים ובאר שבע; עקרון שני הוא הגברת קצב ההתחדשות העירונית, "זאת על מנת לחדש שכונות ותיקות, לנצל באופן יעיל את משאב הקרקע , לעודד עירוניות ולשמור על השטחים הפתוחים"; עיקרון שלישי הוא הסטת חלק מהביקושים החזויים ממחוז המרכז לנפות אשקלון, חיפה ובאר שבע; עיקרון רביעי הוא תוספת דירות בהיקף ניכר בפריפריה.

בהתאם לכך, קובעת התוכנית את היקפי תכנון הדירות לכל אחד מחמשת החומשים הבאים עבור כל אחד ממחוזות התכנון, ומגדירה שיעור מסוים של תוכניות התחדשות עירונית מתוך כלל התוכניות. כך למשל, קובעת התוכנית כי בכל אחת מהשנים הקרובות יהיה על מחוז תל אביב לתכנן 15,500 דירות, אשר 40% מהן יקודמו במסגרת של תוכניות להתחדשות עירונית. שיעור ההתחדשות הנמוך ביותר נקבע למחוז הדרום – שם נקבעה תפוקה תכנונית שנתית של 18,500 דירות בשנים הקרובות, אך רק 8% מהן בהתחדשות עירונית. במחוז המרכז וחיפה נקבע שיעור של 20% התחדשות עירונית מתוך כלל הדירות המתוכננות.

בעוד שסך כל תוכניות ההתחדשות העירונית בשנים 2017 עד 2020 נדרש להוות 20% מכלל התוכניות המאושרות, קובעת התוכנית עלייה הדרגתית של שיעור זה, עד למצב שבו בין השנים 2026 ל-2030 למשל, כבר יהוו תוכניות ההתחדשות העירונית 35% מתוך כלל התוכניות המאושרות.

עוד קובעת התוכנית יעדי תכנון חומשיים עבור האוכלוסיה הערבית בכל אחד מהמחוזות. בסך הכל, נקבע, על ועדות התכנון לתכנן תוכניות לבניית 21 אלף דירות לאוכלוסייה הערבית בכל אחת מהשנים 2017 עד 2020, 8,500 מהן במחוז הצפון, ו-4,000 נוספות בכל אחד מהמחוזות ירושלים והדרום. בחומש שלאחר מכן כבר עולה היקף התכנון הנדרש ל-23 אלף דירות עבור האוכלוסיה הערבית מדי שנה.
מנצחים הם לא אנשים שלעולם לא נכשלים, אלא אנשים שלעולם לא נכנעים.
סמל אישי של המשתמש
חבצלת השרון

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 18 ספטמבר 2017, 20:45

הלל קופרמן סיפר פעם, שהיו באים אליו ברסלבים לקחת הלוואה מהגמ"ח, כדי לנסוע לר"ה לאומן, והוא ידע שהם מחזירים את זה במשך כל השנה מהאוכל של הילדים שלהם.
הוא לא ידע אם מותר לו להלוות להם בצורה הזו, אז הוא הלך לשאול את רבו, ר' שלמה זלמן אויערבאך זצ"ל.
ר' שלמה זלמן הביט בו, ואמר לו בחריפות; מה כבר יש להם בחיים שנותן להם נחת רוח? רק לנסוע לר' נחמן לר"ה, גם את זה אתה רוצה לקחת להם?
הודה לו ויצא.
ביציאתו, קרא לו ר' שלמה זלמן שוב, ואמר לו; הלל, אתה יודע, אף פעם לא באת לשאול אותי אם מותר לך להלוות כסף לאברך שאין לו מה לאכול, כדי לקנות דירה לבת שלו. אתה חושב שזו עבירה פחות גדולה מלנסוע לאומן?
סמל אישי של המשתמש
משולש

חזור אל חרדים לדעת

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: [G], אני פה, טוב ומטיב, מישהי מירושלים, משתדל, מתלמידיו של אהרון, רינת ו־82 אורחים