ברסלב - אשכול חדש

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

המנהלים: יאיר, אחד

ברסלב - אשכול חדש

הודעה שלא נקראהעל ידי יוסי גרין » 02 ינואר 2017, 00:27

האם מישהו יכול להסביר למה הייתה ויש התנגדות לחסידות ברסלב, הרי כולי עלמא מודי שר' נחמן היה 'א גרויסער איד'
יוסי גרין

{ TOPIC_AUTHOR }
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: בינו בוערים בעם! - מאמר נוקב אודות דור הצעירים שלנו

הודעה שלא נקראהעל ידי יהודי חושב » 02 ינואר 2017, 03:58

המחלוקת על ברסלב היא דבר שמימי, כאשר רבי נחמן חזר מארץ ישראל הוא הודיע לחסידיו שהוא הביא להם 3 מתנות, אחת מהן הייתה מחלוקת, הוא הסביר זאת שכאשר מתנגדים על דרכו של האדם, בטבע שלו הוא רוצה לעשות דווקא, אז כאשר יתנגדו על אדם שרוצה להיות חסיד ברסלב, הוא ידבק יותר בדרך זו ויוכל לעבוד את ה׳ יותר בשלימות.
בפועל אכן התחילה מחלוקת קשה על רבי נחמן אחרי שחזר מא״י, השפולער זיידע התחיל בה, הסיבה הייתה שולית ע״י קבלת לשון הרע.
אח״כ היו עוד גלים של מחלוקת, בעיקר על תלמידו של רבי נחמן, ר׳ נתן מנעמירוב/מברסלב.
המחלוקות נבעו מקנאה וצרות עין, לא באמת משהו ממשי.
היה אדמו״ר אחד (שלא אזכיר כאן את שמו) שהיה אלמן ורצה להתחתן עם בת רבי נחמן שהייתה אלמנה (לאחר פטירת רבי נחמן), ר׳ נתן לא הסכים לשידוך, הוא טען שאדמו״ר זה יקח את כסא האדמו״רות של ברסלב, והעיקרון של רבי נחמן שלא יהיה לו ממשיך אדמו״ר, אלא תלמידים יעשו תלמידים, ישכח.
אותו אדמו״ר שנענה בסירוב לרצונו להתחתן עם בת רבי נחמן, יצא במחלוקת נוראית על ר׳ נתן, עד כדי כך שכמעט הצליח להגלות את ר׳ נתן לסיביר.
כיום המחלוקת היא בד״כ העברה במסורת, ולאוו דווקא עקב ידיעה אמיתית מדוע חלקו/חולקים. (בכל זאת מתנה...)
יהודי חושב

הודעה שלא נקראהעל ידי כבוד הרב » 02 ינואר 2017, 11:01

יהודי חושב כתב:המחלוקת על ברסלב היא דבר שמימי, כאשר רבי נחמן חזר מארץ ישראל הוא הודיע לחסידיו שהוא הביא להם 3 מתנות, אחת מהן הייתה מחלוקת, הוא הסביר זאת שכאשר מתנגדים על דרכו של האדם, בטבע שלו הוא רוצה לעשות דווקא, אז כאשר יתנגדו על אדם שרוצה להיות חסיד ברסלב, הוא ידבק יותר בדרך זו ויוכל לעבוד את ה׳ יותר בשלימות.
בפועל אכן התחילה מחלוקת קשה על רבי נחמן אחרי שחזר מא״י, השפולער זיידע התחיל בה, הסיבה הייתה שולית ע״י קבלת לשון הרע.
אח״כ היו עוד גלים של מחלוקת, בעיקר על תלמידו של רבי נחמן, ר׳ נתן מנעמירוב/מברסלב.
היה אדמו״ר אחד (שלא אזכיר כאן את שמו) שהיה אלמן ורצה להתחתן עם בת רבי נחמן שהייתה אלמנה (לאחר פטירת רבי נחמן), ר׳ נתן לא הסכים לשידוך, הוא טען שאדמו״ר זה יקח את כסא האדמו״רות של ברסלב, והעיקרון של רבי נחמן שלא יהיה לו ממשיך אדמו״ר, אלא תלמידים יעשו תלמידים, ישכח.
אותו אדמו״ר שנענה בסירוב לרצונו להתחתן עם בת רבי נחמן, יצא במחלוקת נוראית על ר׳ נתן, עד כדי כך שכמעט הצליח להגלות את ר׳ נתן לסיביר.
כיום המחלוקת היא בד״כ העברה במסורת, ולאוו דווקא עקב ידיעה אמיתית מדוע חלקו/חולקים. (בכל זאת מתנה...)

יפה מאד.
אבל אני חושב שיש עוד משהו במחלוקת כיום על ברסלב, נראה כי בכל ממסד (חצרות, ישיבות, קהילות) מפחדים מהסחף שתורת ברסלב יוצרת בקרב הדור הצעיר, ולכן מנסים להשתמש במחלוקת הישנה הזאת על ברסלב בכדי להחזיק אצליהם את הצעירים בכל הכח.
הרבה מחלוקות היו בדורות עברו, אך כיום כמובן לא חסר לנו ללבות אותם שוב, כמו המחלוקת בין החסידים והמתנגדים, ועוד הרבה מחלוקות שבכלל כבר נשכחו, בדורנו מנסים לחיות בשלום, כי כל אחד מבין שאין טעם להמשיך במחלוקת זו, אך משום מה את המחלוקת על ברסלב כן ממשיכים איכשהו, והסיבה לכך נראית לי מהפחד של "איבוד קולות למפלגה" ותו לא.
כבוד הרב

הודעה שלא נקראהעל ידי יוסי כהן » 02 ינואר 2017, 11:11

יש מחלוקת על ברסלב כי לא מסכימים עם שיטתה !
זוהי השמצה זולה שמישהו חלק על ברסלב כי לא קיבל שידוך עם ביתו של ר' נחמן.
בעבר היתה מחלוקת גדולה על ברסלב כי רבים וטובים היתה להם ביקורת על ר' נחמן, והם היו חסידים ולא ליטאים שלא היו קשורים כלל לענין.
בברסלב מתמודדים עם הסטוריה זאת בטענה אוילית שברסלב רצו את מחלוקת זאת וזאת מתנה, אבל זאת לא האמת.
המחלוקות לא נבעו מצרות עין, אלא מטענות מהותיות.
היום ברסלב הצליחו יותר מבעבר ואף אחד לא חולק על דרכם, אבל גם מי שיש לו ביקורת לא חושב שכיום יש ענין לצאת במחלוקת.
בקיצור:
היתה מחלוקת עם טענות מהותיות וביקורת עיניינית, אבל כיום החליטו שעדיף לא לצאת נגדם היות ונזק המחלוקת מרובה מתועלתה בסיטואציה כיום.
וברסלב טוענים שכל המחלוקת היתה ילדותית מצרות עין, אבל האמת אינה כך.
יוסי כהן

הודעה שלא נקראהעל ידי לוי » 02 ינואר 2017, 12:22

יהודי חושב כתב:השפולער זיידע התחיל בה, הסיבה הייתה שולית ע״י קבלת לשון הרע.
ח"ו לומר על האי צדיק קדוש וטהור שנכשל בקבלת לשון הרע.

כנ"ל, ח"ו לומר על אלו הצדיקים הקדושים שהתנגדו על ברסלב, שהיו להם קנאה וצרות עין, זה טיפשות וילדות לומר כך.
לוי

הודעה שלא נקראהעל ידי יהודי חושב » 02 ינואר 2017, 12:59

כבוד הרב כתב:יפה מאד.
אבל אני חושב שיש עוד משהו במחלוקת כיום על ברסלב, נראה כי בכל ממסד (חצרות, ישיבות, קהילות) מפחדים מהסחף שתורת ברסלב יוצרת בקרב הדור הצעיר, ולכן מנסים להשתמש במחלוקת הישנה הזאת על ברסלב בכדי להחזיק אצליהם את הצעירים בכל הכח.
הרבה מחלוקות היו בדורות עברו, אך כיום כמובן לא חסר לנו ללבות אותם שוב, כמו המחלוקת בין החסידים והמתנגדים, ועוד הרבה מחלוקות שבכלל כבר נשכחו, בדורנו מנסים לחיות בשלום, כי כל אחד מבין שאין טעם להמשיך במחלוקת זו, אך משום מה את המחלוקת על ברסלב כן ממשיכים איכשהו, והסיבה לכך נראית לי מהפחד של "איבוד קולות למפלגה" ותו לא.

מסכים איתך לחלוטין.
יהודי חושב

הודעה שלא נקראהעל ידי יהודי חושב » 02 ינואר 2017, 13:01

יוסי כהן כתב:יש מחלוקת על ברסלב כי לא מסכימים עם שיטתה !
בעבר היתה מחלוקת גדולה על ברסלב כי רבים וטובים היתה להם ביקורת על ר' נחמן, והם היו חסידים ולא ליטאים שלא היו קשורים כלל לענין.
בברסלב מתמודדים עם הסטוריה זאת בטענה אוילית שברסלב רצו את מחלוקת זאת וזאת מתנה, אבל זאת לא האמת.
היום ברסלב הצליחו יותר מבעבר ואף אחד לא חולק על דרכם, אבל גם מי שיש לו ביקורת לא חושב שכיום יש ענין לצאת במחלוקת.
בקיצור:
היתה מחלוקת עם טענות מהותיות וביקורת עיניינית, אבל כיום החליטו שעדיף לא לצאת נגדם היות ונזק המחלוקת מרובה מתועלתה בסיטואציה כיום.

אשמח ללמוד ולדעת אילו טענות מהותיות וביקורת עניינית היו על חסידות ברסלב.
יהודי חושב

הודעה שלא נקראהעל ידי יהודי חושב » 02 ינואר 2017, 13:06

סליחה אם ההודעות האחרונות סטו מהנושא החשוב של האשכול, רק רציתי לענות לשואל, אם הנושא הספציפי הזה ימשיך להתפתח אולי כדאי לפתוח אשכול חדש ולהשאיר את הנוכחי נטו לטובת הדיון המעמיק, החשוב והמהותי מאד.
יהודי חושב

הודעה שלא נקראהעל ידי אתנחתא » 02 ינואר 2017, 13:07

יש לי הרבה מה להאריך אודות המחלוקת שהייתה על ברסלב מבית ומחוץ. אמנם אין עתותיי בידי כעת, ואי"ה אתפנה לכך בימים הקרובים.

רק אעיר שידוע לי על כמה ת"ח חשובים מקוריים, הטוענים שהחסידות היחידה שמעולם לא הייתה איתה בעיה, היא חסידות ברסלב, כיון שמעיקרא יסודה והנגתה בפועל (אז...) שאין לסטות במאומה מגבולות ההלכה, גם לא בעניין 'זמן-תפילה'.
אתנחתא

הודעה שלא נקראהעל ידי יהודי חושב » 02 ינואר 2017, 13:10

אתנחתא כתב:יש לי הרבה מה להאריך אודות המחלוקת שהייתה על ברסלב מבית ומחוץ. אמנם אין עתותיי בידי כעת, ואי"ה אתפנה לכך בימים הקרובים.

רק אעיר שידוע לי על כמה ת"ח חשובים מקוריים, הטוענים שהחסידות היחידה שמעולם לא הייתה איתה בעיה, היא חסידות ברסלב, כיון שמעיקרא יסודה והנגתה בפועל (אז...) שאין לסטות במאומה מגבולות ההלכה, גם לא בעניין 'זמן-תפילה'.

אשמח מאד, הנושא מעניין אותי.
בתודה מראש
יהודי חושב

הודעה שלא נקראהעל ידי אתנחתא » 02 ינואר 2017, 13:31

לא בטוח שיהיה לי זמן, אשתדל.

בכ"א הנה קישור שהתנהל כאן בעבר אודות מחלוקת ברסלב. למרות, שלא נכתבו שם טעמים-וסברות, היה שם וויכוח סביב נתונים היסטוריים.

viewtopic.php?f=1&t=10804

[גאליציינער, והנה אודות ויכוח שס"ק אמר את דעתו...]
אתנחתא

הודעה שלא נקראהעל ידי גאליציאנער » 02 ינואר 2017, 16:40

בקיצור:

טעות גדולה טעיתם, כנראה...

המחלוקת היא מחלוקת לא בשל לה"ר כמש"כ הלץ החושב שמכפיש את כבוד הצדיקים ומוחה אני נגד דברי הבלע שכתב הנ"ל. המחלוקת היא לא מפני שחוששים שהיא תגזול ותסחף אנשים לברסלב מהקהילותיהם, שהרי המחלוקת התחילה עוד לפני שהחסידים היו מסודרים כקהילות, ואיך אפשר למשל שלמשל השפאלע זיידע זי"ע והרה"ק הרבי ר' ברוכ'ל ממעז'יבוז' זי"ע נלחמו כנגד תנועה זו, בעוד שלא היה להם כלל קהילה מסודרת...
המחלוקת היא כתחילת דברי יוסי כהן שהמחלוקת היא כי לא מסכימים עם שיטתה !! הא ותו לא !!
כל שאר הסיבות הם סיבות שיצאו כתוצאה מהמחלוקת...

כל גדו"י שהיו באותו הדור יצאו נגד זה כי חשבו שדרך ושיטה זו אינה נחלת הכלל, אפשר להאמין כשיטתו ולחשוב כשיטתו רק אם אוחזים בדרגה זו, אבל זוהי אינה נחלת הכלל... ולכן יצאו בעיקר נגד תלמידו הגדול רבי נתן כי הוא היה זה שהפיץ את תורתו ורצה להפוך אותה לנחלת הכלל, משא"כ בימי רבי נחמן עצמו כמעט ולא הכירו את שיטתו. ולכן עיקר ההתנגדות היתה במקום שהוא היה גר, ברוסיה ובאוקראינה, ולכן עד היום ההתנגות לברסלב בחסידויות הרוסיות כחב"ד וסקווירא היא עצומה, וכמה שזה יותר רחוק ההתנגדות היא פחותה יותר ולמשל בחסידויות הגאליציניות כבעלזא וצאנז ישנם גם התנגדות לברסלב במלא עוזה אבל למשל לא שורפים שמה את ספריהם... ובחסידויות הפולניות ההנגדות עוד יותר חלש, ואפילו היו כאילו שלא הבינו מה לא טוב יש בזה, ואכמ"ל. ואילו ההונגריות והרומניות אפילו היו כאילו שתמכו בזה, ועד היום התמיכה הכי גדולה שלהם בחסידויות היא בחסידויות האלו.
אנא עבדא דקודשא בריך הוא
סמל אישי של המשתמש
גאליציאנער

הודעה שלא נקראהעל ידי גאליציאנער » 02 ינואר 2017, 16:44

אתנחתא כתב:יש לי הרבה מה להאריך אודות המחלוקת שהייתה על ברסלב מבית ומחוץ. אמנם אין עתותיי בידי כעת, ואי"ה אתפנה לכך בימים הקרובים.

אתנחתא, ברוך שובך, אני שמח לראות אותך מופיע פה שוב, שזה יקרה בבקשה ביתר תדירות... :D

ואני אעיר על דבריך מה שאני שמעתי: אני שמעתי שאכן בברסלב מקפידים על ההלכה, אבל למה ששיטת ברסלב יכולה להביא לעיוותים בהלכה - אף אחד אינו יכול להביא.

ואני לא מכליל ח"ו, אני מדבר על מה שיכול לצאת מזה, וכמובן שלא לכלל אלא אני מדבר על מעשים פרטיים, ועל הנושא אם והאיך צריך לעשות תשובה וכו' וכדו'.

מקווה אני שהבנת את דברי....

הקטנתי את דברי, בשל סיבה כלשהו, והמבין יבין....
אנא עבדא דקודשא בריך הוא
סמל אישי של המשתמש
גאליציאנער

ברסלב - אשכול שפוצל מאשכול אחר

הודעה שלא נקראהעל ידי yehuda » 02 ינואר 2017, 17:09

אני שמעתי ממקור מוסמך כי אחת מהסיבות ההתנגדויות לשיטת ברסלב היתה ההתעסקות היתירה ב"סור מרע" (בנוגע ליאוש ועצבות, ולחיזוק תמידי שלא ליפול בהם). מלבד סיבות נוספות שאכמ"ל ואם ידרש ארחיב בהם. הסיבה הראשונה היא לענ"ד התנגדות לכך ששיטת ברסלב תחדור לשאלו שאינם צריכים לאלו וקרוב לוודאי שאף תזיק להם ביותר, אבל לא שוללת את אלו שהשיטה שייכת להם לפי טבע נפשם, מצבם ושרשם בקודש.

רק שיהיה ברור - רבי נחמן מברסלב היה מוסכם על כל הצדיקים כצדיק נשגב, אין לנו כל השגה בקדושתו ומסירות נפשו להקב"ה, כל הויכוח היה רק על שיטתו.
כמה פעמים אנו מבקשים וטהר לבנו לעבדך באמת?

הבה לא נזהם אותו... כי לב יש לנו רק אחד!
סמל אישי של המשתמש
yehuda
מנהל

הודעה שלא נקראהעל ידי אבן הפינה » 02 ינואר 2017, 17:27

גם אני משתייך לאחת החסידות המתנגדות לברסלב אבל אף פעם לא דיברו אצלנו נגר רבי נחמן, הבעיה היא רק עם השיטה שלא לא שייך לכל אחד וזה רק ליחידי סגולה כפי שהסבירו גאליציינער וyehuda, שמעתי פעם אימרה מפי חסידים של פעם "אם לא נתן לא עיכב" ר"ל שאם ר' נתן לא היה מפיץ כ"כ את שיטתו אז השיטה היא לא כ"כ גרוע הביעה היא בדרך ההתנהגות שלנו לזה שאנחנו צריכים להגביר את ה"עשה טוב"
הייתה לראש פינה
סמל אישי של המשתמש
אבן הפינה

הודעה שלא נקראהעל ידי שפתי כהן » 02 ינואר 2017, 18:05

גם אני מצטרף להנ"ל.

ההתנגדות לברסלב היה בדברים שהם שונים מדרך של תלמידי המגיד ממעזריטש והרבי ר' אלימלך והמבין יבין את ההבדלים בין השיטות.

והיה כמה מקומות שהתנגדו בעיקר לרבי נתן ולא לרבי נחמן.

ועיקר ההתנגדות היום זה לאלו שאומרים שהרבי שלהם זה רבי נחמן ואין להם רבי או מורה דרך חי ואכמ"ל (ואולי כל אלו שכבר כתבו פה יסבירו באריכות את הנקודות האלו).
שפתי כהן

הודעה שלא נקראהעל ידי יהודי חושב » 02 ינואר 2017, 21:56

[quote="לוי"][quote="יהודי חושב"]השפולער זיידע התחיל בה, הסיבה הייתה שולית ע״י קבלת לשון הרע.

המחלוקת על החסידות יכלה להסתיים אם לא קבלת לשון הרע.
היה לגאון מווילנא תלמיד שמעולם לא שמע ודיבר לשון הרע, והוא דיבר בפני הגאון לשון הרע על הבעש״ט, והיות שהוא היה מוחזק כנקי מחשש לשון הרע, הגאון קיבל את דבריו (סליחה אם יש חוסר דיוק בפרטי הסיפור, אבל זה בגדול), זה לא מוריד מערכו של הגאון ח״ו, אלא בא להגיד את חומרת הנזק של לשון הרע, כנ״ל לגבי השפאלער זיידע.
נערך לאחרונה על ידי יהודי חושב בתאריך 02 ינואר 2017, 21:58, נערך פעם אחת בסך הכל.
יהודי חושב

הודעה שלא נקראהעל ידי יהודי חושב » 02 ינואר 2017, 21:57

אתנחתא כתב:לא בטוח שיהיה לי זמן, אשתדל.

בכ"א הנה קישור שהתנהל כאן בעבר אודות מחלוקת ברסלב. למרות, שלא נכתבו שם טעמים-וסברות, היה שם וויכוח סביב נתונים היסטוריים.

viewtopic.php?f=1&t=10804

[גאליציינער, והנה אודות ויכוח שס"ק אמר את דעתו...]

נראה מעניין, תודה
יהודי חושב

הודעה שלא נקראהעל ידי יהודי חושב » 02 ינואר 2017, 22:18

גאליציינער כתב:

אתנחתא, ברוך שובך, אני שמח לראות אותך מופיע פה שוב, שזה יקרה בבקשה ביתר תדירות... :D

ואני אעיר על דבריך מה שאני שמעתי: אני שמעתי שאכן בברסלב מקפידים על ההלכה, אבל למה ששיטת ברסלב יכולה להביא לעיוותים בהלכה - אף אחד אינו יכול להביא.

ואני לא מכליל ח"ו, אני מדבר על מה שיכול לצאת מזה, וכמובן שלא לכלל אלא אני מדבר על מעשים פרטיים, ועל הנושא אם והאיך צריך לעשות תשובה וכו' וכדו'.

הכלל החשוב ביותר בחסידות ברסלב הוא ללמוד כל יום שולחן ערוך, (לא מדבר על אלו שמאמצים לעצמם את השם ברסלב כי נח להם, אלא על כאלו שבאמת משתדלים ללכת לפי דרכו והדרכתו של רבי נחמן).
רבי נחמן הזהיר מאד לא לסטות מסעיף אחד קטן בשולחן ערוך, אני לא זוכר כרגע את הלשון שנאמרו הדברים, אבל משהו כמו תקמטו את הספר שלי, ליקוטי מוהר״ן, מכל הכיוונים, אבל אל תזוזו מסעיף אחד קטן בשולחן ערוך, כביכול תילמדו את הספר שלי כמה שאתם מבינים, אבל בשום אופן אל תבינו דברים נגד ההלכה.
אני חושב שההוראה הזאת הגיע בגלל הערך הגדול של הספר, וככל שהוא קדוש יותר נדבק אליו גם הצד הלא קדוש, אז רבי נחמן הזהיר, קודם כל לפני הכל תהיו יהודים כשרים!
אותו הדבר בנוגע לטענה שאין מורה דרך חי, בכל הדורות, עד החסידות, וגם אחריה אצל הליטאים, לא היה אדמו״ר בדווקא, היה מורה הוראה, וגם חסידי ברסלב הולכים בצמוד למורה הוראה הלכתי, ואת דרכם בעבודת ה׳ הולכים לפי ספריו הקדושים של רבי נחמן ור׳ נתן.
שוב, אני מדבר על חסידי ברסלב האמיתיים, לא אלא שהלבישו את השיגעונות שלהם על השם ברסלב, אלה לא ברסלב ואין מקום להתייחס אליהם כלל.
יהודי חושב

הודעה שלא נקראהעל ידי יוסי גרין » 02 ינואר 2017, 23:37

גאליציינער כתב:
בקיצור:

המחלוקת היא מחלוקת לא בשל לה"ר כמש"כ הלץ החושב שמכפיש את כבוד הצדיקים ומוחה אני נגד דברי הבלע שכתב הנ"ל. המחלוקת היא לא מפני שחוששים שהיא תגזול ותסחף אנשים לברסלב מהקהילותיהם, שהרי המחלוקת התחילה עוד לפני שהחסידים היו מסודרים כקהילות, ואיך אפשר למשל שלמשל השפאלע זיידע זי"ע והרה"ק הרבי ר' ברוכ'ל ממעז'יבוז' זי"ע נלחמו כנגד תנועה זו, בעוד שלא היה להם כלל קהילה מסודרת...
המחלוקת היא כתחילת דברי יוסי כהן שהמחלוקת היא כי לא מסכימים עם שיטתה !! הא ותו לא !!

כל גדו"י שהיו באותו הדור יצאו נגד זה כי חשבו שדרך ושיטה זו אינה נחלת הכלל, אפשר להאמין כשיטתו ולחשוב כשיטתו רק אם אוחזים בדרגה זו, אבל זוהי אינה נחלת הכלל... ולכן יצאו בעיקר נגד תלמידו הגדול רבי נתן כי הוא היה זה שהפיץ את תורתו ורצה להפוך אותה לנחלת הכלל, משא"כ בימי רבי נחמן עצמו כמעט ולא הכירו את שיטתו. ולכן עיקר ההתנגדות היתה במקום שהוא היה גר, ברוסיה ובאוקראינה, ולכן עד היום ההתנגות לברסלב בחסידויות הרוסיות כחב"ד וסקווירא היא עצומה, וכמה שזה יותר רחוק ההתנגדות היא פחותה יותר ולמשל בחסידויות הגאליציניות כבעלזא וצאנז ישנם גם התנגדות לברסלב במלא עוזה אבל למשל לא שורפים שמה את ספריהם... ובחסידויות הפולניות ההנגדות עוד יותר חלש, ואפילו היו כאילו שלא הבינו מה לא טוב יש בזה, ואכמ"ל. ואילו ההונגריות והרומניות אפילו היו כאילו שתמכו בזה, ועד היום התמיכה הכי גדולה שלהם בחסידויות היא בחסידויות האלו.

כשר' נחמן חזר מא''י הלך בראשונה אצל ה'בעל התניא' ומאד קירבו וסיפר לו שהוא הולך לדודו ר' ברוך ממעז'בוז' לנסות האם פניו לשלום, וענה לו שחושש שלא יצליח להשכין שלום, וכן כך הוה. אבל תחילת התנגדותו של השפולע זיידע היה בגלל שחסידי ברסלב הפרו באחת מהעיירות שחסותו כמה תקנות ומשם זה התפתח הלאה.

אין שום היתר לשרוף את ספרו, היו שכרכוהו מב' הצדדים.

הברעסלעבע חסידים עונים לכל הטענות על תלמידו ר' נתן שהראיה הכי גדולה לגדלותו הוא שרבינו בעצמו אמר על ר' נתן שרק הוא משיגו... וכו' וכדו'

לכל המעונין יש לחוקר החסידי יצחק אלפסי ספר על ר' נחמן בו הוא כותב יפה מה היה ומי.. תוך התנזרות מכל ה'בויבע מייסעס'...

הנה ידוע אמרה ברסלבאית ''לעתיד לבא כל העולם יהיו אנשי ברסלב''.
רואים איך שיש סחף אדיר בדורינו בפרט אצל הצעירים מכל הגווני הקשת..
יוסי גרין

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי שפתי כהן » 03 ינואר 2017, 11:41

חלק גדול מהצעירים הנסחפים לברסלב זה בעקבות הדרך של הקומזיצים והמוזיקה ובכלל השיטה שמותר לעשות הכל העיקר רק שיעשה התבודדות ויגיד את התיקון הכללי או שיגיע לר"ה ובזה נמחל הכל.

ואין להם שום קשר לעומק של תורת ברסלב וד"ל.....
שפתי כהן

הודעה שלא נקראהעל ידי גאליציאנער » 03 ינואר 2017, 15:13

יהודי חושב כתב:
לוי כתב:
יהודי חושב כתב:השפולער זיידע התחיל בה, הסיבה הייתה שולית ע״י קבלת לשון הרע.

המחלוקת על החסידות יכלה להסתיים אם לא קבלת לשון הרע.
היה לגאון מווילנא תלמיד שמעולם לא שמע ודיבר לשון הרע, והוא דיבר בפני הגאון לשון הרע על הבעש״ט, והיות שהוא היה מוחזק כנקי מחשש לשון הרע, הגאון קיבל את דבריו (סליחה אם יש חוסר דיוק בפרטי הסיפור, אבל זה בגדול), זה לא מוריד מערכו של הגאון ח״ו, אלא בא להגיד את חומרת הנזק של לשון הרע, כנ״ל לגבי השפאלער זיידע.

אתה לא צודק, מכיוון שאכן השפאלער זיידע זי"ע התחיל בזה, אבל בו זמנית היו לו כמה חזיתות מכמה צדיקים מגדו"י שבאותו הדור.
אנא עבדא דקודשא בריך הוא
סמל אישי של המשתמש
גאליציאנער

הודעה שלא נקראהעל ידי גאליציאנער » 03 ינואר 2017, 15:21

יוסי גרין כתב:
גאליציינער כתב:
בקיצור:

1] כשר' נחמן חזר מא''י הלך בראשונה אצל ה'בעל התניא' ומאד קירבו וסיפר לו שהוא הולך לדודו ר' ברוך ממעז'בוז' לנסות האם פניו לשלום, וענה לו שחושש שלא יצליח להשכין שלום, וכן כך הוה. אבל תחילת התנגדותו של השפולע זיידע היה בגלל שחסידי ברסלב הפרו באחת מהעיירות שחסותו כמה תקנות ומשם זה התפתח הלאה.

2] אין שום היתר לשרוף את ספרו, היו שכרכוהו מב' הצדדים.

3] הברעסלעבע חסידים עונים לכל הטענות על תלמידו ר' נתן שהראיה הכי גדולה לגדלותו הוא שרבינו בעצמו אמר על ר' נתן שרק הוא משיגו... וכו' וכדו'

4] לכל המעונין יש לחוקר החסידי יצחק אלפסי ספר על ר' נחמן בו הוא כותב יפה מה היה ומי.. תוך התנזרות מכל ה'בויבע מייסעס'...

5] הנה ידוע אמרה ברסלבאית ''לעתיד לבא כל העולם יהיו אנשי ברסלב''.
רואים איך שיש סחף אדיר בדורינו בפרט אצל הצעירים מכל הגווני הקשת..

חילקתי את הודעתך למספרים, בכדי להקל על הקוראים:
1] המקורות על זה הם בעיקר מספרים ברלסלבאים, ומשם תראה את זה במקצת מספרי חב"ד, רובם לא מאמינים לבאבע מעיישה הזה. כבר יצא
לאור עולם את המוניטין והאמינות של ספרי ברסלב...
2] היתר או לא, יכול להיות, אבל ככה נוהגים שמה, ויש להם על מה שיסמוכו - להם. ומספרים אכן שבבעלזא היה אחד כרוך מב' ההצדדים, או שכן או שלא...
3] יש לך איזה תשובה נורמלית, לא אחד שקשור לאורות ומניעות וכולי ?? תענה לי על זה תשובה נורמלית בבקשה...
4] יפה יפה, אולי אתה מעלה את זה לפה, או לפחות איזה קישורית לזה ?? אני אודה לך מאוד מאוד על זה.
5] על זה אני רואה ששפתי כהן ענה לך מה שהיה לי בפה לענות לך, עיי"ש...
זה לא נקרא להיות חסיד ברסלב, תראה איך התנהגו חסידי ברסלב הותיקים ואלו מדורות הקודמים, זה אפילו לא מתחיל להזכיר את זה...
לחסידי ברסלב מימים ימימה יש הרבה טענות על אלו שסוחבים פנימה אנשים, הם טוענים שלא זו הדרך, וע"ע הרבנים ברלנד וארוש...
אנא עבדא דקודשא בריך הוא
סמל אישי של המשתמש
גאליציאנער

הודעה שלא נקראהעל ידי גאליציאנער » 03 ינואר 2017, 15:25

יהודי חושב כתב:
גאליציינער כתב:

הכלל החשוב ביותר בחסידות ברסלב הוא ללמוד כל יום שולחן ערוך, (לא מדבר על אלו שמאמצים לעצמם את השם ברסלב כי נח להם, אלא על כאלו שבאמת משתדלים ללכת לפי דרכו והדרכתו של רבי נחמן).
רבי נחמן הזהיר מאד לא לסטות מסעיף אחד קטן בשולחן ערוך, אני לא זוכר כרגע את הלשון שנאמרו הדברים, אבל משהו כמו תקמטו את הספר שלי, ליקוטי מוהר״ן, מכל הכיוונים, אבל אל תזוזו מסעיף אחד קטן בשולחן ערוך, כביכול תילמדו את הספר שלי כמה שאתם מבינים, אבל בשום אופן אל תבינו דברים נגד ההלכה.
אני חושב שההוראה הזאת הגיע בגלל הערך הגדול של הספר, וככל שהוא קדוש יותר נדבק אליו גם הצד הלא קדוש, אז רבי נחמן הזהיר, קודם כל לפני הכל תהיו יהודים כשרים!
אותו הדבר בנוגע לטענה שאין מורה דרך חי, בכל הדורות, עד החסידות, וגם אחריה אצל הליטאים, לא היה אדמו״ר בדווקא, היה מורה הוראה, וגם חסידי ברסלב הולכים בצמוד למורה הוראה הלכתי, ואת דרכם בעבודת ה׳ הולכים לפי ספריו הקדושים של רבי נחמן ור׳ נתן.
שוב, אני מדבר על חסידי ברסלב האמיתיים, לא אלא שהלבישו את השיגעונות שלהם על השם ברסלב, אלה לא ברסלב ואין מקום להתייחס אליהם כלל.

לגבי חסידי ברלסב עצמם - אלו המקוריים אתה צודק, אבל באלו שהסתפחו לשם ברסלב, ובשם זה הם עושים ככל העולה על רוחם ועוד באיצטלה של צדקנות: רבינו אמר, רבינו עשה, והכל זה תיקונים ומניעות, את זה הוא גם אמר ?? הוא ייסד את תנועתו בכדי להיות מקום מקלט לכל מי שרוצה לברוח מהקהילות המסודרות ??
דוק ותשכח שכיום יש יותר אנשים שרוכבים על השם ברסלב מאשר אנשים שהם באמת חסידי ברסלב, ומזה חששו גדו"י - מהקלקול שייצא מזה.

ולגבי הטענה של מורה דרך, רבי יהודי, טעית בין מורה דרך למורה הוראה, הם שני דברים אחרים לגמרי, ואידך זיל גמור.
אנא עבדא דקודשא בריך הוא
סמל אישי של המשתמש
גאליציאנער

הודעה שלא נקראהעל ידי יהודי חושב » 03 ינואר 2017, 18:26

שפתי כהן כתב:חלק גדול מהצעירים הנסחפים לברסלב זה בעקבות הדרך של הקומזיצים והמוזיקה ובכלל השיטה שמותר לעשות הכל העיקר רק שיעשה התבודדות ויגיד את התיקון הכללי או שיגיע לר"ה ובזה נמחל הכל.

ואין להם שום קשר לעומק של תורת ברסלב וד"ל.....

שיטת ברסלב אינה מתירה הכל, זה טעות יסודית מאד.
שיטת ברסלב בסה״כ רוצה לעשות מכל יהודי - יהודי כשר, לכן בברסלב כ״כ חשוב לימוד הלכות, כי איך תדע איך להיות יהודי כשר ללא שתדע הלכות? ואמנם אנחנו בני אדם ויש לנו נסיונות ולפעמים למרות הידיעה מה מוטל עלינו לעשות, קשה לנו לקיים, לכן יש התבודדות, לך תדבר עם אבא שבשמים על מה שקשה לך, על ההתמודדויות שלך, תבקש ממנו שיעזור לך, אין לאן לברוח, רק אליו.
בברסלב תמיד אומרים שלחסיד ברסלב אין הנחות, רבי נחמן גילה לו שבכל מקום ה׳ נמצא, ואציע שאול הינך, גם בשאול תחתיות ומתחתיו הוא מחויב לדבר ולצעוק לבורא עולם שיעזור לו ויקרב אותו, גם משם הוא מחויב להיות יהודי כשר.
גם נושא התיקון הכללי, לא אכנס אליו כרגע, רק אומר שהתנאי של רבי נחמן היה ״בתנאי שלא ישוב לאיוולתו״, אין אחטא ואשוב וכו׳..

הצעירים שנסחפים זה מהרבה סיבות, אבל בהחלט חלק גדול מהמתקרבים האמיתיים פשוט גילו את העומק והתקווה שרבי נחמן נותן לכל אדם באשר הוא.
יהודי חושב

הודעה שלא נקראהעל ידי יהודי חושב » 03 ינואר 2017, 18:51

גאליציינער כתב:לגבי חסידי ברלסב עצמם - אלו המקוריים אתה צודק, אבל באלו שהסתפחו לשם ברסלב, ובשם זה הם עושים ככל העולה על רוחם ועוד באיצטלה של צדקנות: רבינו אמר, רבינו עשה, והכל זה תיקונים ומניעות, את זה הוא גם אמר ?? הוא ייסד את תנועתו בכדי להיות מקום מקלט לכל מי שרוצה לברוח מהקהילות המסודרות ??
דוק ותשכח שכיום יש יותר אנשים שרוכבים על השם ברסלב מאשר אנשים שהם באמת חסידי ברסלב, ומזה חששו גדו"י - מהקלקול שייצא מזה.

ולגבי הטענה של מורה דרך, רבי יהודי, טעית בין מורה דרך למורה הוראה, הם שני דברים אחרים לגמרי, ואידך זיל גמור.

חלק מאד חשוב בתורת רבי נחמן זה החלק של יישוב הדעת, של דרך ארץ, הוא היה מתנגד גדול מאד של מופקרות ושלימזליות, ברור שהדרך של רבי נחמן נוגדת את כל מה שציינת לעיל.
אבל... וכאן אזהר בדברי...
כל המוזרים, מורדים, כל המחפשים ערי מקלט למיניהם שמסתפחים לברסלב יש להם גם נשמה יהודית, (לא מדבר בשום אופן על אילו שעוברים עבירות בשם ברסלב, הם אינם נכללים בהגדרה זו, הם קליפה חזקה שנדבקה לקדושה! לא רוצה להיכנס לשמות של קבוצות אלו, והמבין יבין..) יש הרבה מאד נשמות טועות, תוהות ומסכנות, מי בדור שלנו היה מסתכל עליהם? חושב עליהם? נותן להם תקווה? מפיח בהם חיים? איזה חסידות או קהילה מסודרת הייתה מצליחה להוציא מהם את הטוב שעדיין אפשר להוציא מהם?
באה שיטת ברסלב, שיש בה הרבה רחמנות ותקווה לכל יהודי באשר הוא, ועושה איתם מה שניתן עדיין לעשות איתם.

ברור שחסידי ברסלב האמיתיים והמקוריים אינם ששים לכל זה, ובצדק, מה זה חסר להם? מה חסר להם למשל כזה פסטיבל בר״ה באומן? מה חסר להם עיסוקים עם כל מיני נשמות מגוונות למיניהם? (וזה רק דוגמא קטנה לחוסר צורך שלהם בכל הברדק הזה...) אבל הם יודעים שזה היום, בדור עקבתא דמשיחא, חלק מלהיות חסיד ברסלב, וכמו שיש להם ביטול ואמונה ברבם בכל עינייני החיים, יש להם ביטול ואמונה גם בנושא הזה.

בעניין מורה דרך/מורה הוראה נראה לי שלא הובנתי כראוי בהסבר, אשתדל מאוחר יותר להסביר זאת שוב.
יהודי חושב

Re: ברסלב - אשכול חדש

הודעה שלא נקראהעל ידי חויזר » 03 ינואר 2017, 18:52

ישנו ספר בשם קול קורא במדבר של יהודי בשם שמואל אורבך
עי''ש בנושא זה ותמצא נחת
סמל אישי של המשתמש
חויזר

הודעה שלא נקראהעל ידי שבט מישור » 03 ינואר 2017, 19:32

יוסי גרין כתב:האם מישהו יכול להסביר למה הייתה ויש התנגדות לחסידות ברסלב, הרי כולי עלמא מודי שר' נחמן היה 'א גרויסער איד'

כשרואים היום את התוצאות של כל הגרורות דמיתקריא 'ברסלב' (ואיני מדבר על המיעוט המקורי, הרציניים) על כל הפלגים למיניהם, הגרורות שמחללות את השם בכל העולם ומבזות את היהדות, כולי עלמא מבינים למה גדולי ומאורי הדורות התנגדו לדרך זו בתוקף, ואין כל שאלה 'למה'. פוק חזי מאי עמא דבר.
שבט מישור

הודעה שלא נקראהעל ידי יוסי גרין » 04 ינואר 2017, 12:43

חויזר כתב:ישנו ספר בשם קול קורא במדבר של יהודי בשם שמואל אורבך
עי''ש בנושא זה ותמצא נחת

בבקשה אם אפשר להביא קישור לחסומים
לספר
מי שמאמין אוכל חמין
כל מי שאינו אוכל חמין צריך בדיקה אחריו אם הוא מין...ולענג את השבת ולהשמין הוא המאמין וזוכה לקץ הימין... (בעל המאור שבת טז:)
יוסי גרין

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי 1010 » 04 ינואר 2017, 12:58

ביום ראשון הייתי אצל מישהו בבית, ראיתי שם את המהדורה החדשה [תשרי תשע"ז] של ספרו של הגרא"ד פרידמן על התורה [מפי ספרים וסופרים]
בסוף ספר שמות, הוא מביא קונטרס, ממה שרשם הרה"צ ר' מנחם ארנסטר [חתן הישועות משה מוויזניץ, ובן בתו של האמרי חיים זי"ע] בצעירותו
בין הדברים מסופר על אחד ששאל את הרה"ק בעל האהבת ישראל מוויז'ניץ, האם מותר ללמוד בספרי ר' נחמן?
ענה לו האהבת ישראל [שהיה מנשק פושעי ישראל, וידוע ע"כ הרבה סיפורים] האם אין עוד ספרים איפוא להסתכל [ביידיש: נישט דא ווי נאך אריין צו קוקן?]
סמל אישי של המשתמש
1010

הודעה שלא נקראהעל ידי יוסי גרין » 04 ינואר 2017, 13:37

גאליציינער כתב:
יוסי גרין כתב:
גאליציינער כתב:

4] יפה יפה, אולי אתה מעלה את זה לפה, או לפחות איזה קישורית לזה ?? אני אודה לך מאוד מאוד על זה.

ראיתי את זה באוצר החכמה בנתיב ואפשר לראות רק עד עמוד ארבעים
מי שמאמין אוכל חמין
כל מי שאינו אוכל חמין צריך בדיקה אחריו אם הוא מין...ולענג את השבת ולהשמין הוא המאמין וזוכה לקץ הימין... (בעל המאור שבת טז:)
יוסי גרין

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי יוסי גרין » 04 ינואר 2017, 13:38

יוסי גרין כתב:
עי''ש בנושא זה ותמצא נחת

בבקשה אם אפשר להביא קישור לחסומים
לספר

נו...
מי שמאמין אוכל חמין
יוסי גרין

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי גאליציאנער » 04 ינואר 2017, 15:38

יוסי גרין כתב:
גאליציינער כתב:
יוסי גרין כתב:
גאליציינער כתב:

ראיתי את זה באוצר החכמה בנתיב ואפשר לראות רק עד עמוד ארבעים

אולי אתה מביא קישור,
לא פירטת איפה ראית את זה, לכן אבקש בבקשה שתביא קישור לשם.

תודה רבה.
אנא עבדא דקודשא בריך הוא
סמל אישי של המשתמש
גאליציאנער

הודעה שלא נקראהעל ידי יוסי גרין » 04 ינואר 2017, 15:50

http://www.otzar.org/wotzar/getimg.aspx ... 00-0-1-512
הא לך (באם זה לא הולך תבין שאני לא יודע איך מביאים קישור)
http://www.otzar.org/wotzar/getimg.aspx ... 00-0-1-512
מי שמאמין אוכל חמין
יוסי גרין

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי גאליציאנער » 04 ינואר 2017, 15:53

תודה רבה.
זה קישור למובא לעיל על הקשר שבין בעל התניא זי"ע לרבי נחמן מברסלב זי"ע.
לא לאוצר החכמה....
אנא עבדא דקודשא בריך הוא
סמל אישי של המשתמש
גאליציאנער

הודעה שלא נקראהעל ידי יוסי גרין » 04 ינואר 2017, 15:54

איך מביאים קישור לאוצהח
מי שמאמין אוכל חמין
יוסי גרין

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי גאליציאנער » 04 ינואר 2017, 16:07

בכל הודעה יש למעלה קישורית, מעתיקים אותה ומביאים את זה לפה.
אנא עבדא דקודשא בריך הוא
סמל אישי של המשתמש
גאליציאנער

הודעה שלא נקראהעל ידי יהודי חושב » 14 ינואר 2017, 19:31

מו"ל עיתון 'בקהילה' הרב לייבל פפר פקד השבוע את קברו של מוהרנ"ת ומפרסם מעל גבי העיתון החרדי הפופולארי את רשמיו מהמסע המרגש שחווה ביומא דהילולא בציונו של רבי נתן מברסלב זיע"א - לפניכם הכתבה המלאה כפי שהתפרסמה השבוע מעל גבי העיתון לקראת שבת ויחי.

• תפילת התלמיד •

מוצאי שבת עשרה בטבת, בחצות הליל. ברסלב, אוקראינה. השלג לא פוסק, רוח פרצים נושבת באפינו, הכפור חודר העצמות נמדד כבר ב־15 מעלות מתחת לאפס. אנו מטפסים בזהירות במעלה ההר, זוחלים ורועדים לקראת הכניסה לציונו של הרה"ק רבי נתן מברסלב זי"ע. בפנים מצטופף ציבור מגוון. הישימון הקפוא מתחלף בסערה של אש יוקדת בטמפרטורה שאי אפשר להעביר במילים.

כאן נטמן אחד המאורות הגדולים בעולם החסידות. קדוש נשגב, גאון עצום בנגלה ובנסתר, שזכרו נחקק לדורות כ'תלמיד' של רבו מוהר"ן מברסלב זי"ע. מה נכון לומר ברגעים מרגשים אלו? כמו תשובה מבעל ההילולא, תופסות הידיים את הספר 'ליקוטי תפילות' ופותחות אותו באופן אקראי.

ספר ייחודי זה, חובר על־ידי רבי נתן בהוראת רבו "לעשות מהתורות תפילות". כל תורה שלמד, כל השגה שהתחדשה לו, מיהר להפוך לשאגת תפילה. אין יהודי שלא ימצא בספר הזה תפילות שכמו נכתבו במיוחד בשבילו. רבי נתן הוא בעל תפילה של כלל ישראל, הוא גם בעל התפילה של כלל האדם. כל תהפוכות הנפש וכל המאורעות שבחיים בלולים וכלולים בתפילות הללו. לכל עת ולכל מצב יש תפילה, מזמור מר או מתוק, שואף לישועה וכמובן שמח מאוד.

כאן, סמוך למצבתו הקדושה, המילים מקבלות משמעות אחרת לגמרי. כמו חש את הלב הבוער של בעל השמועה שכנגדי, מצטרף לתחינותיי בהשתפכות הנפש:

"אבי אבי, אדוני אדוני, מלכי ואלוקי, אליך אתפלל, אליך אזעק, אליך אשווע, אליך אתחנן, לפניך אשתטח, לפניך אשתחוה ואכרעה..." וכן: "עזרני והושיעני אבי שבשמים, כי איני יודע כלל מה לדבר, כי אין שום לשון בעולם שאוכל לפרש שיחתי על ידו, רק אני צועק אליך לבד בקול מר, זעקה גדולה ומרה באנחה ואנקה, בשוועה וזעקה וצעקה, בכל מיני קולות וצעקות ואנחות שבעולם..." או: ''אבי שבשמים, אבי שבשמים, מה אעשה, מה אפעל, להיכן אברח, להיכן אעוף לשכון... אך אתה יודע כי אין מקום לברוח מן הגוף, אהפכה ואתהפכה כאופן במילי וכולם שבים למקום אחד".

מסופר על הצדיק רבי שמואל שפירא זצ"ל, מזקני חסידי ברסלב בירושלים, שעבר פעם סמוך לבית כנסת חב"ד בשעה של התוועדות נלהבת. מבחוץ נשמע קולו של 'משפיע' שדיבר בעמקות ובהסברה נפלאה על האלוקות. רבי שמואל האזין שעה ארוכה, כשהוא לא יכול להתנתק מן האור הגדול. בסיום הדברים לָאט ברגש לבן־לווייתו: "עהר רעדט אזוי שיין פון גָא־ט, מ'קען דאך אויך אזוי רעדן צום גָא־ט" (־הוא מדבר כל כך יפה עַל הקב"ה, והרי אפשר גם לדבר כל כך יפה אֶל הקב"ה).

זהו החידוש הנפלא שהוריש רבי נתן לעולם. תחושת ההימצאות של הקב"ה בסמוך ובתוך כל אדם. הוא מלביש השראת שכינה גם ברגעים קטנים, משורר את שירת הגאולה הפרטית והכללית, שירה של מי שמצא את הק־ל אצלו בתוך המסע הארוך של הגלות. כך זה בספריו הנוספים, ביניהם סדרת הענק 'ליקוטי הלכות', המבארת את כל תהלוכות האדם על פי סדר השולחן ערוך ומביאה בהם את אור האמונה והחיזוק.

• תלמיד ורב •

ענוותנותו של רבי נתן מצויה במקום גדולתו. הוא מניח לך לצייר אותו לנגד העיניים כ'תלמיד' תמידי, חסיד צעיר חבוש ב'קסקט' הנוסע אל רבו. ענוותנותו של רבי נתן מוחלטת כל כך, עד שהיא ממלאת לחלוטין את מקומה של הגדולה אותה הוא אפילו לא טורח להצניע, לפי שלא חש בה.

הוא היה ענק בן דור הענקים. חיפושו האישי החל בגיל צעיר מאוד, במוחו החריף ובליבו הגדול גמע בזמן קצר מסע חיפוש פנימי ארוך ומרשים תוך כדי התעלותו בתורה והצעות רבנות־ערים שהונחו בפניו. הוא הסתופף בצלם של גדולי הצדיקים, ביניהם הרה"ק רבי מרדכי מנשכיז זי"ע והרה"ק רבי לוי יצחק מברדיטשוב זי"ע, כאשר חלק מהספר 'קדושת לוי' המצוי בידינו הוא מרשימותיו של רבי נתן, שהיה ספרא־רבא. אך מרגע שהגיע לרבי נחמן, נקשרה נפשו בנפש רבו, שמצידו התבטא ואמר: "אילולא רבי נתן לא היה נשאר ממני אפילו דף אחד".

רבי נתן היה אדמו"ר בנשמתו ובמהותו, מנהיג שהמשיך את הנהגת העדה לאחר פטירת רבו, אך כל זאת מתוך היותו 'תלמיד'. בעוד שאדמו"רי דורו הותירו אחריהם שושלות מפוארות, רבי נתן הנחיל מסורת הנמשכת עד היום, לפיה חסידי ברסלב מקושרים לרבי נחמן כרבם היחיד, וכל השאר הינם תלמידים המלמדים את תורתו.

וכך ממשיך רבי נתן ומביא לדורנו אנו את אחד היסודות המרכזיים שבתורת רבו: ההכרה שבעצם כל יהודי יכול וצריך להשיח את ליבו בפני בורא העולם כדבר איש אל רעהו, בשפה שהוא רגיל לדבר בה ובנושאים שנוגעים אל ליבו. כל אחד יכול לחבר 'ליקוטי תפילות' משלו, בכל רגע ורגע.

• רב לתלמידים •

להיות 'תלמיד' זו אומנות מופלאה. כדי להיות תלמיד צריך להיות צדיק נשגב, כזה שיכול לעמוד כלבנה מול החמה. אכן, במשך הדורות, לצד התגלות מיוחדת של צדיק בעל שיעור קומה, אנו מוצאים תלמיד מיוחד, שונה מכל השאר, שמלווה אותו בהכנעה, בנאמנות ובדיוק רב. כזה היה הרב הראשון משה רבינו ותלמידו יהושע בן נון, רבי אבא סופרו של רבי שמעון בן יוחאי מהזוהר הקדוש, כך גם רבי חיים וויטאל, תלמידו המובהק של האר"י הקדוש.

התלמיד המובחר התמסר לחלוטין, כלבנה המקדישה את עצמה להאיר את הלילה החשוך מתוך הקרנת אור השמש, ללא שום אור עצמי כלל. במסירות נפש, תרתי משמע – הן הרדיפות הרבות שסבל כל ימיו על הפצת תורת רבו והן הביטול האישי המוחלט – הקנה לנו רבי נתן את ה'תלמידוּת' הזו, להיות קשור לרבו, לשאוב ממעיינותיו, לדבוק בדרכיו ולזכות בחיי עַד.

שבת ויחי – של 'מה זרעו בחיים אף הוא בחיים' –שלום ומבורך

דיבור המתחיל – עיתון 'בקהילה
קבצים מצורפים
IMG_4855.JPG
IMG_4855.JPG (82.08 KiB) נצפה 17888 פעמים
יהודי חושב

הודעה שלא נקראהעל ידי גאליציאנער » 26 ינואר 2017, 10:35

ליל הבדולח הברסלבאי.jpg
ליל הבדולח הברסלבאי.jpg (82.63 KiB) נצפה 17740 פעמים
אנא עבדא דקודשא בריך הוא
סמל אישי של המשתמש
גאליציאנער

הודעה שלא נקראהעל ידי גאליציאנער » 26 ינואר 2017, 10:36

ליל הבדולח על קירות ירשלים3.jpg
מי פה נגד מי ??
ליל הבדולח על קירות ירשלים3.jpg (33.26 KiB) נצפה 17739 פעמים
אנא עבדא דקודשא בריך הוא
סמל אישי של המשתמש
גאליציאנער

הודעה שלא נקראהעל ידי לוי » 26 ינואר 2017, 11:10

אחד מגדולי ישראל אמר על הפרשה הזאת:
חזרת הש"ץ!
והמבין יבין.
לוי

הודעה שלא נקראהעל ידי אבן הפינה » 26 ינואר 2017, 12:19

מישהו יכול לפרט יותר מה קרה שם במאה שערים ?
הייתה לראש פינה
סמל אישי של המשתמש
אבן הפינה

הודעה שלא נקראהעל ידי גאליציאנער » 26 ינואר 2017, 15:29

לוי כתב:אחד מגדולי ישראל אמר על הפרשה הזאת:
חזרת הש"ץ!
והמבין יבין.

כמה מגדולי ישראל אמרו: ח"ו מלומר כן על יהודי !!!
אנא עבדא דקודשא בריך הוא
סמל אישי של המשתמש
גאליציאנער

הודעה שלא נקראהעל ידי שש משזר » 27 ינואר 2017, 09:59

גם בתקופת ש"ץ היו שאמרו "ח"ו מלומר כן על יהודי!!!".

נ.ב. אני לא אמרתי דעה בעצם הענין.
סמל אישי של המשתמש
שש משזר

הודעה שלא נקראהעל ידי גאליציאנער » 27 ינואר 2017, 14:05

אני גם לא רציתי להתערב, אבל אם הוא התחיל, אז איזנתי את זה...

אני חושב על כל הפרשיה הזאת: "ונזכה ונחיה ונראה", תוך זמן קצר הכל יתגלה לטב ולמוטב וא"כ למה לנו להתעבר על ריב לא לנו ??
אנא עבדא דקודשא בריך הוא
סמל אישי של המשתמש
גאליציאנער

הודעה שלא נקראהעל ידי כתבן » 02 פברואר 2017, 04:38

יוסי גרין כתב:האם מישהו יכול להסביר למה הייתה ויש התנגדות לחסידות ברסלב, הרי כולי עלמא מודי שר' נחמן היה 'א גרויסער איד'

מוזר לשאול היום למה התנגדו לברסלב.
אנחנו רואים הרי את התוצאה.
אנשים שרוצים להתקרב לדת, רוצים עבודת ה', ובמקום להגיע לזה נסחפים למנהיגי שקר במקום לעבוד את ה' עובדים את שיגעונות ופשעי המנהיג, מקריבים את ילדיהם, מתוך אמונה שהצדיק מעל הכל! ולא רק נחנחים, ברלנד, ושיק, גם קבוצות אחרות מתנהלים כמו כת ועדיף שלא להאריך. ועוד לא דיברנו על מה שנעשה באומן מלבד התפילות.... ולא רק ע"י החילונים שבאים לשם אלא אף הרבה מאד אנשים עם זקנים ופאות עד המתניים. רבים עוברים על החמורות, ואח"כ אומרים תיקון הכללי, וזה לא מפריע להם להישאר עם הזקן והפאות ולהרגיש צדיקים.

וכן, ברור שיש גם יהודים טובים וכשרים, אבל הם מעטים לעומת ההרס הנורא אצל השאר.

ברור שזה לא דרך ברסלב ולא נסמך על אף דבר מדברי רבי נחמן, אבל זו התוצאה במבחן הזמן, אז ברור שמי שהתנגד היה בעל ראיה מרחיקת לכת.

אני כותב את זה בהרבה כאב לב, כי יצא לי לדבר לאחרונה עם חסיד שרוף של ברלנד, הם כבר לא מכחישים, הם ידעו זאת על נשותיהם ובנותיהם, רק טוענים שהצדיק כוונתו לשם שמים, וזה זכות שהצדיק ....., דברים נוראים. כשהחסידים בתמימות מובלים ע"י אמונה ב"צדיק" שאסור להרהר אחריו ולשאול עליו שאלות.

מאז ששמעתי אותו, -הוא דיבר בשם רבים כמוהו והסביר את קו מחשבתם-, לבי דואב, כי מדובר באנשים שבאמת ובתמים מוכנים להקריב המון בשביל עבודת ה'. ואילולא מנהיגי השקר, סביר שרבים מהם היו מגיעים למקום של יראים והולכים בדרך התורה והיראה.
נערך לאחרונה על ידי כתבן בתאריך 02 פברואר 2017, 05:30, נערך פעם אחת בסך הכל.
כתבן

הודעה שלא נקראהעל ידי פעמון זהב ורימון » 02 פברואר 2017, 04:49

אתה סותר את עצמך.
אתה אומר שברור למה יצאו נגד ברסלב, בגלל התוצאה של היום...
וגם אומר שברור שזה לא דרך ברסלב!

אז למה יצאו נגד ברסלב המקורי שהיא כן דרך ברסלב?!
בנוגע לבחירות כל אחד יעשה כמצוות רבותיו
זה לא סלוגן, זו דרך חיים.

(מי שמתלבט מי רבותיו יכול לפנות אלי לצורך שיכנוע)

התגובות בנושא בפורום, הם רק הסבר להוראת רבותיו או שאלות להבהרת דעתם, ולא חלילה להפריך או לשכנע מישהו בניגוד לרבותיו.
סמל אישי של המשתמש
פעמון זהב ורימון

הודעה שלא נקראהעל ידי כתבן » 02 פברואר 2017, 05:30

ידוע שהרבה צדיקים אמרו שדרך זו אינה אלא לצדיק יחיד סגולה כרבי נחמן, אבל לרבים יש חשש שיפול הנופל ממנה.
הרי כמעט כולם לא התנגדו לרבי נחמן עצמו אלא לדרך זו לרבים. וזה ההסבר על צדיקים שהחזיקו את ספרו אלא שכרכוהו מב' צדדים.

תנו רבנן: ארבעה נכנסו בפרדס, ואלו הן: בן עזאי, ובן זומא, אחר, ורבי עקיבא.
בן עזאי הציץ ומת, עליו הכתוב אומר 'יקר בעיני ה' המותה לחסידיו'.
בן זומא הציץ ונפגע, ועליו הכתוב אומר 'דבש מצאת אכל דיך פן תשבענו והקאתו'.
אחר קיצץ בנטיעות.
רבי עקיבא יצא בשלום.

לית מאן דפליג שהפרדס הוא תורת אמת, ואעפ"כ יש מי שקיצץ בנטיעות.

מה החלק הבעיתי שאליו התנגדו? האם זה בגלל שיש בדבריו דברים תמוהים שצריך לפרשם, ויש שמפרשים בצורה לא ראויה? אם זה בגלל שראו שבדורות הבאים לא יהיו קשורים לצדיק אמת ולכן יכשלו? או סיבה אחרת/נוספת? אפשר לנסות להבין אבל לא נקיף את זה לגמרי, אין אדם עומד על דעת רבו עד ארבעים שנה, ובוודאי שאנו לא יכולים לעמוד על דעתם של תלמידי הבעש"ט.
כתבן

הודעה שלא נקראהעל ידי yehuda » 02 פברואר 2017, 07:57

צריך לזכור שרוב הבעיות של ברסלב מתחילות מהחילונים / חצאי דתיים / בעלי תשובה מתקרבים שבברסלב, שהיסודות שלהם ביהדות אינם כראוי ומכאן כל הבעיות - ראה ערך ברלנד וסייעתו.

אמור מעתה: לא שיטת ברסלב היא הבעיה, אלא האנשים שמתקרבים לברסלב, שבשיטתה מחזקת חלשים ונדכים ברוחניות ובגשמיות.

אבל אם גדלים בבית חרדי של חסידי ברסלב ומתחנכים לאור אחד מהמנהיגים השפויים של ברסלב אין שום חשש לבעיות, כמו שאלפי חסידי ברסלב במשך כל הדורות מאז הוקמה עבדו את ה' במסירות נפש בל תתואר.

צריך גם לזכור שכל הבעיות האלו הם בעיקר בחוג אחד של ברסלב, ולעומתם יש קהילות רבות בכל רחבי העולם של חסידים שפויים. מלבד זאת שבדורות הקודמים חסידי ברסלב היו רק החלק השפוי, ויותר מכך - שמעתי בשם אחד מהאדמורי"ם בדור הקודם שהעיד שבדורו חסידי ברסלב היו נודעים לשם ולתפארת כ"שפיץ" של כל החסידויות.

סמל אישי של המשתמש
yehuda
מנהל

הודעה שלא נקראהעל ידי גאליציאנער » 02 פברואר 2017, 09:50

זה קיים בהרבה יותר מקהילה אחת, נראה לי שאפילו יש את זה בכולם - אצל חלקם זה מתבטא באופן אחד ואצל השני באופן אחר.
נביא פה רק מדגם:
כמובן את קהילת 'שובו בנים'.
קהילת 'חוט של חסד', היא בעצם קהילה שמגיעה משובו בנים...
קהילת ברסלב מהמורהר"ש שיק זצ"ל, ואכמ"ל...

וישנם עוד כמה [בעיקר יותר קטנים, אבל יש]...
אנא עבדא דקודשא בריך הוא
סמל אישי של המשתמש
גאליציאנער

הודעה שלא נקראהעל ידי גאליציאנער » 02 פברואר 2017, 09:51

לאחרונה ייצא תחקיר של אבישי בן חיים [ההוא מההתפרקות החרדים...] בנושא ברסלב, מי יודע מי הוא אומר שם ?
אנא עבדא דקודשא בריך הוא
סמל אישי של המשתמש
גאליציאנער

הודעה שלא נקראהעל ידי yehuda » 02 פברואר 2017, 10:36

גאליציינער כתב:זה קיים בהרבה יותר מקהילה אחת, נראה לי שאפילו יש את זה בכולם - אצל חלקם זה מתבטא באופן אחד ואצל השני באופן אחר.
נביא פה רק מדגם:
כמובן את קהילת 'שובו בנים'.
קהילת 'חוט של חסד', היא בעצם קהילה שמגיעה משובו בנים...
קהילת ברסלב מהמורהר"ש שיק זצ"ל, ואכמ"ל...

וישנם עוד כמה [בעיקר יותר קטנים, אבל יש]...

קהילת מוהרא"ש שיק, הישראלית מורכבת בעיקר מבעלי תשובה (המתגוררים ביבניאל). הקבוצה האמריקאית הם תלמידיו של ר' יואלי ראטה, שמכניס בהם תוכן רב ואין בהם כלל בעיות מיוחדות.

כללו של דבר: הבעיות מתעוררות דווקא בקהילות של הבעלי התשובה, אלו שחזרו בתשובה דרך ברסלב. ואלו שאין להם מורה דרך מתאים כדוגמת ברלנד, שמבלי להכנס לכל הפרשה האחרונה, הוא בעייתי מאוד מצד עצמו.

סמל אישי של המשתמש
yehuda
מנהל

הודעה שלא נקראהעל ידי כתבן » 02 פברואר 2017, 11:59

אמת, יהודה צודק, הבעיה היא בעיקר בקהילות בעלי התשובה.
ובכ"ז רק בברסלב צומחים מנהיגים שהחסידים מתייחסים אליהם יותר ממשה רבינו, והם עצמם שוטה רשע וגס רוח.
ויש שם עוד מנהיגים כאלה שבינתיים פחות מפורסמים מעשיהם, איני רוצה להיות זה שמוציא דיבתם, אבל עוד נאכל מהם הרבה ביזיונות.
נערך לאחרונה על ידי כתבן בתאריך 02 פברואר 2017, 12:02, נערך פעם אחת בסך הכל.
כתבן

הודעה שלא נקראהעל ידי הכתב והמכתב » 02 פברואר 2017, 14:15

לדעתי טמון כאן בעיה עמוקה. שמתגלה יותר בברסלב. והיא, שהיהדות היא דרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום, יש בה שכל הישר ודעת ונורמליות, ובמקום הנ"ל מלמדים מגיל ינקות שהאדם אין לו שום דעת ושום הבנה ושם שכל, ואין לו יכולת למדוד על שום דבר אם הוא נכון או לא נורמלי או לא. מרחיקים את הענין של שכל מאוד. למרות שיש בו מן האמת לגבי כמה ענינים בעבודת ה', אבל כשמגזימים עם הענין הזה התוצאה היא שהבן אדם איבד את תבונה הבסיסית הפשוטה להבחין בין תכלת ללבן ואף יותר מזה ואינו יודע לדחות דברים שאחר היה דוחה ולו משום מוזרתם ושגעונם.
לכן התוצאה היא שאפשר להגיע מאוד רחוק. השומע את טענות אלה ה... נדהם מאיך שבן אדם מבוגר מסוגל להסביר על יום שהוא לילה או ההיפך. והפוך כל קושיא שהיא עצמה התי' וכו'.
כמובן דברתי רק על התוצאה המתגלת לענינו לו על החסידות עצמה שיסודתה בהררי קודש. הבעיה היא בדרך שחלק משווקים אותה היום.
הכתב והמכתב

הודעה שלא נקראהעל ידי עלה זית » 02 פברואר 2017, 15:34

ר' שמואל אורבך שהוזכר לעיל נרדף על צוואר עקב מאמרו נגד ברסלב,
השר המסכים (ר' יצחק אזרחי) התנער מהספר (עקב הרדיפות),
ואורבך עצמו גנז את ספרו, עצר את המכירות והחליף מספר פלאפון...
עלה זית

הודעה שלא נקראהעל ידי גאליציאנער » 02 פברואר 2017, 15:44

עלה זית כתב:ר' שמואל אורבך שהוזכר לעיל נרדף על צוואר עקב מאמרו נגד ברסלב,
השר המסכים (ר' יצחק אזרחי) התנער מהספר (עקב הרדיפות),
ואורבך עצמו גנז את ספרו, עצר את המכירות והחליף מספר פלאפון...

מים רבים כבר עברו בירדן מאז שנכתבה ההודעה שעליה אתה מגיב, כך שלא ברור פה על איזה הודעה אתה מגיב, אתה יכול אולי להביא מראה מקום להודעה שעליה אתה מגיב ??

תודה רבה.
אנא עבדא דקודשא בריך הוא
סמל אישי של המשתמש
גאליציאנער

הודעה שלא נקראהעל ידי עלה זית » 02 פברואר 2017, 22:50

עי''ש בנושא זה ותמצא נחת
עלה זית

הודעה שלא נקראהעל ידי קלונימוס הזקן » 04 פברואר 2017, 19:33

סמל אישי של המשתמש
קלונימוס הזקן

הודעה שלא נקראהעל ידי מי זה » 29 ינואר 2019, 19:45

שימו לב לתיאור הייחודי בסוף הנוסח
מצבת הרב קעניג.jpg
מצבת הרב קעניג.jpg (58.35 KiB) נצפה 1239 פעמים
"אני אידיאליסט. אני לא יודע לאן אני הולך, אבל אני בדרך" (קארל סנדבורג)
מי זה

הודעה שלא נקראהעל ידי יהיה טוב » 29 ינואר 2019, 20:04

מי שלמד ספרי חסידות בוודאי יודע קצת מן המעלה של התקשרות לצדיק.
וכמו שהיו חסידים שביקשו להיקבר עם הפתקה\מטבע לשמירה מרבותיהם, כן ראה לעצמו הרב קעניג לזכות בעלמי דאתי, שיוזכר היותו חסיד ברסלב.
יהיה טוב

חזור אל חרדים לדעת

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־84 אורחים