=סקרים ומחקרים=

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

המנהלים: יאיר, אחד

Re: =סקרים ומחקרים=

הודעה שלא נקראהעל ידי מי זה » 04 פברואר 2019, 19:04

63.3% מהטורקים חושבים שישראל היא איום על טורקיה

סקרי דעת קהל בקרב אזרחי טורקיה מראים כי ישראל היא במקום השני מקרב המדינות המהוות איום על טורקיה. ארה"ב במקום הראשון עם 81% וארמניה במקום השלישי. מדינות חמודות כמו רוסיה ואיראן נמצאות במקומות האחרונים.

סקר דעת קהל בטורקיה.jpg
סקר דעת קהל בטורקיה.jpg (89.43 KiB) נצפה 1662 פעמים
"אני אידיאליסט. אני לא יודע לאן אני הולך, אבל אני בדרך" (קארל סנדבורג)
מי זה
 
הודעות: 912
הצטרף: 22 דצמבר 2018, 22:10
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: =סקרים ומחקרים=

הודעה שלא נקראהעל ידי אחד שאכפת לו » 04 פברואר 2019, 20:54

ארגון "אדם טבע ודין" פרסם היום (שני) ריכוז נתוני תחבורה - והם אינם מעודדים. בכל שנה מתווספים לכבישי ישראל כרבע מיליון כלי רכב. במקביל, צפויות להיבנות ברחבי הארץ 1.6 מיליון יחידות דיור עד שנת 2040 - וזאת ללא תכנון תחבורתי הולם. לכן, על פי הערכת משרד התחבורה - בתוך 5 שנים אנו עשויים לעמוד בפקקים שעה נוספת מדי יום.

גם נתוני התחבורה הציבורית אינם מעודדים. 70% מהישראלים נוסעים ברכב פרטי מדי יום - יחס הפוך למצב במדינות ה-OECD, שם 70% מהתושבים משתמשים בתחבורה הציבורית. על פי הנתונים, רק 2% מתקציב המדינה מוקדש לפיתוח התחבורה הציבורית (לעומת 7% במדינות ה-OECD).

הנתונים שפורסמו הם חלק מדו"ח הלחץ שעורך הארגון לקראת הבחירות, וכולל פרק נרחב העוסק במשבר הפקקים בישראל ומיפוי הבעיות שהביאו לעומס בכבישים. "המלחמה כל בוקר בפקקים היא לא גזירת גורל", הצהיר מנכ"ל "אדם טבע ודין" עו"ד עמית ברכה, "אלא שאלה של סדרי עדיפויות".

עו"ד ברכה הוסיף להתייחס למצב והסביר: "בחרנו לקרוא לפרק התחבורה 'זה לא איראן, זה הפקקים', מפני שמה שמעסיק את הישראלי הממוצע ביום-יום הוא בעיקר בעיית תחבורה ההולכת ומקשה על חיי כולנו. אז בבחירות הקרובות, אני מציע שכולנו נדרוש מהמועמדים שלנו, לא משנה מאיזו מפלגה, שידאגו לא רק לאיראן, אלא גם לחיים עצמם".

ישראל היום
אחד שאכפת לו
 
הודעות: 107
הצטרף: 03 פברואר 2019, 20:34
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: =סקרים ומחקרים=

הודעה שלא נקראהעל ידי אחד שאכפת לו » 04 פברואר 2019, 22:46

כהן ולוי הם עדיין שמות המשפחה הנפוצים ביותר, ובפער עצום. אחד מכל 25 יהודים נושא את אחד משני שמות משפחה אלו. כך עולה מסקר שפרסמה היום (ב’) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

השמות הנפוצים ביותר בישראל בשנת 2017 היו: כהן, לוי, מזרחי, פרץ, ביטון, דהן, אברהם, אגבאריה ופרידמן. שם משפחתו של אחד מכל 50 אנשים היה כהן, ושל אחד מכל 85 – לוי.

כל אחד מהשמות מזרחי, פרץ וביטון היה שמם של אחד מכל 300 אנשים, כל אחד מהשמות דהן ואברהם – של אחד מכל 400, אגבאריה היה שמם של אחד מכל 450 ופרידמן של אחד מכל 470.

כמעט בכל הערים היהודיות בישראל שם המשפחה הנפוץ ביותר היה כהן. לוי היה השם השני הנפוץ ביותר בכל הערים, פרט לביתר עילית שבה רבינוביץ היה השם השני בשכיחותו.

מזרחי היה השם השלישי הנפוץ ביותר. אך בניגוד לשמות הראשון והשני שהיו ברוב הערים היהודיות אותם שמות (כהן ולוי), השמות שמוקמו במקום השלישי היו מגוונים וניתן לראות שונות בין היישובים.

בערים הגדולות השם מזרחי היה נפוץ בירושלים, תל אביב-יפו, חיפה, בת ים, גבעתיים, הרצלייה, חולון, מודיעין, ראשון, לציון ורמת גן. השם ביטון היה השלישי באילת, באר שבע, קריית גת ואשדוד. השם פרץ היה השלישי באשקלון, נהרייה, עפולה וקריית אתא.

השם פרידמן היה השלישי בערים עם אוכלוסייה חרדית כמו בית שמש, בני ברק, מודיעין עילית ואלעד. שרעבי היה השלישי ברחובות, כץ – בכפר סבא, חדד – בנתניה ובראש העין, אברהם – באשקלון, עפולה וקריית אתא ואברמוב – בחדרה.

לדעת
אחד שאכפת לו
 
הודעות: 107
הצטרף: 03 פברואר 2019, 20:34
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: =סקרים ומחקרים=

הודעה שלא נקראהעל ידי אחד שאכפת לו » 05 פברואר 2019, 18:34

סקר בקרב האוכלוסיה היהודית על חוק הלאום ומחאת הדרוזים.jpg
"אכפת לי כל כך מהכל, עד שלא אכפת לי מכלום" (ויליאם סארויאן)
אחד שאכפת לו
 
הודעות: 107
הצטרף: 03 פברואר 2019, 20:34
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: =סקרים ומחקרים=

הודעה שלא נקראהעל ידי אחד שאכפת לו » 05 פברואר 2019, 20:18

רגב בראש, גליק משתרך: דירוג חברי הליכוד בנושאי דת:
פורום 'מתלכדים ליהדות', שבחן את פעילות המתמודדים בפריימריז המפלגה בנושאי דת שונים כמו היחס לשבת ולקהילת הלהט"ב, דירג אותם ברשימה מיוחדת. היכן מוקמו השרים והח"כים הדתיים?

עשרות מועמדים יבקשו היום (שלישי) את אמון מתפקדי הליכוד לקראת בחירת רשימת המפלגה לכנסת. לקראת ההצבעה יצר פורום 'מתלכדים ליהדות' מדד מיוחד בנושאי דת ומדינה, שהגיע לידי 'כיפה', במסגרתו דירג את חברי הכנסת והשרים המכהנים, לצד כמה מהמתמודדים הבולטים.

הפורום, שהוקם למטרת הפריימריז בלבד, מונה מספר חברי מרכז ומתפקדים שנושאי דת ומדינה קרובים לליבם. לכן הם בחנו, מנקודת מבט שמרנית-דתית, את המועמדים השונים בארבע קטגוריות - היחס לשמירת שבת, לזרם הרפורמי, לענייני תועבה ולמעמדה של הרבנות הראשית.

למקום הראשון הגיע ח"כ מיקי זוהר, שהעביר מספר הצעות חוק בנושאים שנבחנו, לרבות "חוק השבת", שאמור לאסור על פתיחת בתי עסק ביום המנוחה. במקום השני התברגה שרת התרבות והספורט, מירי רגב, שלזכותה נזקפו העובדות שהתנגדה למתווה הכותל ולמתווה הגיור. את החמישייה הראשונה סגרו שר התיירות יריב לוין, יו"ר הקואליציה ח"כ דודי אמסלם וסגנית שר החוץ ציפי חוטובלי.

מועמדים נוספים שקיבלו דירוג שהוגדר "חיובי" היו שר התקשורת איוב קרא, ח"כ אורן חזן, השר לביטחון פנים גלעד ארדן והשר להגנת הסביבה וענייני ירושלים ומורשת זאב אלקין. מי שקיבלו דירוג יחסית גבוה, מאחר ולא הביעו דעות נחרצות בנושאים השונים, היו בין היתר השר ישראל כץ, חברי הכנסת דוד ביטן ואבי דיכטר וכן השר לשעבר גדעון סער.

בהמשך הרשימה, עם דירוג שנע בין אי קביעת עמדה לשלילי, צוינו בין השאר השר יובל שטייניץ יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין וחברי הכנסת נורית קורן ויואב קיש. הפורום קבע, על פי הפרמטרים שלו, כי בכל הנוגע לנושאי דת ומדינה ניר ברקת, יהודה גליק, אמיר אוחנה, גילה גמליאל ונוספים פעלו או התבטאו בצורה שזיכתה אותם לרוב בדירוג "שלילי".

את הרשימה, עם הציונים הנמוכים ביותר סגרו השר צחי הנגבי שנטען בדו"ח הוא נחשב כמקורב לתנועה הרפורמית וגם תמך בנישואין אזרחים, וחברות הכנסת שרן השכל וענת ברקו שנכתב בין היתר כי הביעה תמיכה בהכרה בתועבה.

בפורום קראו למתפקדי הליכוד לבחור בפריימריז את המועמדים אשר פעלו על מנת לקדם את הנושאים האלו, על מנת שימשיכו לקדם אותם גם בכנסת הבאה "ערכי תנועת הליכוד",אמר פעיל הפורום נחמיה טנג'ר " עוד מימי מנחם בגין היו תמיד מזוהים עם המסורת והיהדות, והליכוד תמיד פעל לחזק את היהדות של מדינת ישראל".

לדבריו, "ברור שזהו רצון בוחרי הליכוד ומתפקדיו, ולכן חשוב לנו להביא לידיעת הציבור מי הנציגים שהוכיחו את נאמנותם ומחויבותם לערכים החשובים האלה על מנת שתחום קריטי כל כך כמו יהדותה של המדינה שנמצא תחת מתקפה מסיבית של ארגוני השמאלי הליברלי יבוא לידי ביטוי גם בשיקולי המצביעים בבחירת נציגי תנועת הליכוד לכנסת".
"אכפת לי כל כך מהכל, עד שלא אכפת לי מכלום" (ויליאם סארויאן)
אחד שאכפת לו
 
הודעות: 107
הצטרף: 03 פברואר 2019, 20:34
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: =סקרים ומחקרים=

הודעה שלא נקראהעל ידי אחד שאכפת לו » 06 פברואר 2019, 20:51

משתלם לחיות בבני ברק
בני ברק מפתיעה לטובה במדד הבריאות שמתפרסם ע"י משרד הבריאות • כצפוי: כפר סבא ורמת גן מובילות את הדירוג בכמה מדדים • עוד יותר צפוי: נתונים מדאיגים על המצב בערי הפריפריה • מי יחיה ומי ימות

למעשה, רוב תושבי ישראל (מעל 4.4 מיליון אזרחים) מתגוררים ב-16 ערים גדולות כאשר כל אחת מהן מכילה מעל 100,000 תושבים. לכל עיר יש כמובן את המאפיינים הייחודים שלה, מבחינה כלכלית, תרבותית וחברתית. כמו גם ברמת הפיתוח בעיר, השקעת הרשויות בתושב והשקעה באיכות הסביבה.
במשרד הבריאות סקרו את נתוני כל הערים ותושביהם, לצורך פרסום הדו"ח השנתי בנושא אי שוויון במערכת הבריאות, והדרך בה מתמודדת המדינה עמו. במסגרת העבודה הנוכחית נאסף מידע רב על שורה של מדדי בריאות בערים הגדולות, על מנת להציג פרופיל בריאותי של הערים, וכן לזהות את נקודות החוזק והתורפה של כל עיר ולראות את המגמות בנושא. הדו"ח מפורסם באופן שנתי והוא כולל בתוכו נתונים רבים ומפתיעים, כאשר העיר שהכי מפתיעה לטובה היא בני ברק.

למעשה, מתוך ארבעה עשר מדדים שונים, בני ברק מובילה לטובה בששה מהם. כאשר נרשמו בה אחוזי עישון נמוכים ביותר, אחוזי השמנה בילדים נמוכים ביותר, התמותה מסרטן (בשלש קטגוריות מתוך 3) היא הנמוכה ביותר בארץ, ובאופן כללי, ההערכה העצמית של מצב הבריאות היא הגבוהה ביותר מבין כל ערי הארץ, ועומדת על 92%. המדד היחיד שבני ברק נמצאת בו בתחתית הוא מדד הפעילות הגופנית, מאחר ולפי הנתונים עולה כי תושבי בני ברק עושים הכי פחות כושר בארץ. מצד שני, בבני ברק כאמור נרשמו הכי פחות מקרים של סרטן בארץ, כך שזה מתאזן.
במשרד הבריאות מסבירים כי בגלל היותה של בני ברק עיר שבה יש ילדים רבים, כמו גם היותה ממוקמת בתחתית הסולם החברתי כלכלי, הרי שהדבר גורם לכך שאחוזי העישון נמוכים, (כיוון שאחוזים רבים מתושבי העיר הם ילדים) כמו גם למקרים מועטים יותר של השמנת יתר אצל ילדים (כאמור עקב היות בני ברק באשכול 2 בסולם החברתי כלכלי). בשורה התחתונה העיר בני ברק מובילה בהכי הרבה מדדים, וחושפת נתונים מפתיעים על שיעור תחלואה נמוך מאוד של חולי סרטן בעיר התורה.

ומה בנוגע לשאר הערים? שתי הערים האחרות שהובילו את המדדים, הן כפר סבא ורמת גן. נתחיל בכפר סבא, מדובר בשנה הראשונה שבה העיר נכנסת לרשימת הערים הגדולות, והיא כבר מובילה בשני המדדים החשובים ביותר: מקום ראשון בתוחלת החיים, שעומדת על 84.4, ומקום אחרון בשיעור תמותת התינוקות. (0.9 לכל 1000 לידות). בשאר התחומים הכל די סביר, אין בעיה יוצאת דופן של השמנת ילדים בעיר, רוב התושבים אכן מבצעים חיסוני שפעת ובדיקות ממוגרפיה, ובנוסף לכך יש אחוזי עישון נמוכים מהממוצע בעיר. למרות זאת, נרשמו שיעורים גבוהים מעט מהממוצע בהתייחס לסוגי סרטן שונים.
עוד עיר שמובילה את המדד היא רמת גן, שמובילה את המדד כהעיר שנערכו בה (יחסית) הכי הרבה בדיקות ממוגרפיה, מה שכמובן מקטין את הסיכויים לסוגים שונים של סרטן נשים. בנוסף לכך ברמת גן נרשם השיעור הנמוך ביותר של חולי סכרת. תמותת התינוקות ברמת גן היא בין הנמוכות בערים, והתושבים עצמם מדווחים על פעילות גופנית שהם מבצעים לבריאותם, בשיעור הרבה יותר גבוה מכפי שמקיימים תושבי בני ברק השכנה. גם תוחלת החיים ברמת גן גבוהה מהממוצע הארצי, אך לא מגיעה לרמת תוחלת החיים של תושבי כפר סבא.

ומה לגבי ירושלים הבירה? במדד הזה ירושלים לא שוברת אף שיא חיובי, אך יש שיא אחד שלילי שהיא מחזיקה בו יחד עם בני ברק, מדובר בתחום הפעילות הגופנית, מסתבר שתושבי ירושלים פחות אוהבים ללכת לחדרי הכושר. באשכול הכלכלי-חברתי ממוקמת ירושלים באשכול 3, תוחלת החיים של אזרחי הבירה מעט גבוהה מהממוצע הארצי, אך גם מקרי תמותת התינוקות גבוהים מעט מהממוצע הארצי. בשאר המדדים ירושלים נמצאת באמצע, כאשר בדרך כלל המצב בעיר הבירה טוב יחסית מהממוצע בכל הארץ.

העיר העברית הראשונה – תל אביב, מחזיקה בשיא אחד חיובי ושיא אחד שלילי, היא זו שיש בה הכי פחות בעלי מוגבלויות בישראל, אך היא העיר שבה נרשם סרטן הנשים בשיעורים הגבוהים בישראל. לעומת זאת, שיעורי תמותת התינוקות בתל אביב נמוכים מאשר בכל הארץ, ושני תחומים בהם נרשמו אחוזים גבוהים, הם ההערכה העצמית של התושבים לגבי מצב בריאותם, שם נרשמו 91% לתל אביב, כמו כן גם בנושא הכושר, התברר שתושבי העיר הלבנה אוהבים את חדר הכושר, אך לא כמו שכניהם מרמת גן.

עוד עולה מהדו"ח, כי ערי הפריפריה מסתמנות כערים הפחות בריאות בישראל. כך למשל, אשקלון מובילה כעיר עם הכי הרבה מקרי השמנת יתר אצל ילדים, מוגבלויות תפקודיות, וכן יש לתושביה את ההערכה העצמית הנמוכה ביותר מקרב כל תושבי הערים.

אשדוד מובילה לרעה את המדד כעיר עם הכי הרבה מקרי סרטן לגברים, הכי הרבה מקרי סוכרת, והכי הרבה תושבים הנוטלים כדורי שינה. באר שבע מובילה בתמותת תינוקות. בבת ים יש שיעור דומה לשיעור הסוכרת שיש באשדוד, כמו כן יש שם את תוחלת החיים הכי נמוכה מבין הערים. בחולון יש הכי הרבה נשים החולות בסרטן (כללי) ובראשון לציון יש 28 אחוזי עישון, גבוה יותר מבכל עיר אחרת בארץ.

המדד מראה את ההבדלים החדים שיש בין תושבי כפר סבא לבין תושבי אשקלון. אמנם אין זה אומר שמי שנולד באשקלון חייו יהיו קצרים יותר מזה שנולד בכפר סבא, אך ללא ספק שהמצב הכלכלי חברתי הרעוע, כמו גם חוסר ההתייחסות של הממשלה לצרכי התושבים הרבים, גורם לחלק לא קטן מהמצב הבעייתי.

בעקבות פרסום המדד אמר סגן שר הבריאות חה"כ יעקב ליצמן כי צמצום הפערים וחיזוק הפריפריה הוגדרו בתור יעד עליון בסדר העדיפויות של משרד הבריאות. "ביצענו בשנים האחרונות תוכניות רבות בנושא ובכל תוספות המשאבים שהבאנו למערכת למיטות, מכשור רפואי מתקדם, תמיד ניתנה עדיפות לפריפריה. נמשיך לחזק את מערכת הציבורית ולפעול בנושא". כך ליצמן, שלפי הדיווחים מתכוון גם בממשלה הבאה לדרוש את תיק הבריאות.

ביזנעס
"אכפת לי כל כך מהכל, עד שלא אכפת לי מכלום" (ויליאם סארויאן)
אחד שאכפת לו
 
הודעות: 107
הצטרף: 03 פברואר 2019, 20:34
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: =סקרים ומחקרים=

הודעה שלא נקראהעל ידי מי זה » 10 פברואר 2019, 19:36

חוקרים ישראלים גילו כי קרוב ל-7,500 מערכות קירור בסופרמרקטים ובמרכזים רפואיים ברחבי העולם ניתנות לשליטה על ידי גורמים לא רלוונטים, וחמור מכך – שלא צריך להיות האקר מקצועי כדי לעשות זאת. וכן, גם ישראל על המפה.

מי אשם – היצרנית או הלקוחות?
הרעיון מאחורי קונספט ״האינטרנט של הדברים״ (IoT) הוא לאפשר לכל אוביקט – פשוט ושגרתי ככל שיהיה, להפוך לחכם יותר, באמצעות חיבורו לרשת האינטרנט. אלא שברגע שעושים זאת, אותו מוצר הופך לפגיע למתקפות סייבר למיניהן, מה שבמקרים מסוימים יכול רק לפגוע בתפקודו – אבל במקרים חמורים יותר, כמו בבתי חולים או ברכבים למשל – מסכן חיים.

נועם רותם ורן ל׳ הישראלים מ-Safety Detective research lab חשפו מחדל בעייתי במערכות קירור המיוצרות על ידי Resource Data Management הסקוטית. השניים גילו כי ניתן לגשת לאותן מערכות די בקלות, בשל העובדה שהלקוחות שעושים בהם שימוש – לא טרחו לשנות את סיסמת ברירת המחדל שניתן למצוא לה איזכור באתר היצרנית. מערכות בקרה אלה משמשות בתי חולים וסופרמרקטים בישראל, אוסטרליה, גרמניה, מלזיה, איסלנד והדוגמא המוכרת ביותר – Marks & Spencer הבריטית.

החוקרים גילו כי כל המערכות הללו עושות שימוש בפרוטוקול HTTP לא מאובטח, וכולן מגיעות עם שם משתמש דיפולטי זהה והסיסמא המוצלחת ״1234״ בתור ברירת המחדל. אתם בוודאי חושבים לעצמכם; ״אוקיי, אבל הדבר הראשון שהלקוחות עושים הוא לשנות את פרטי ההתחברות, לא?״; ובכן, מתברר שלא כל כך, והגורמים שאחראים על אותן מערכות שינו את הסיסמאות הגנריות רק לעיתים רחוקות.

כדי לגשת למערכות הקירור הנשלטות מרחוק כל מה שאתם צריכים זה דפדפן (מכל סוג) ולהזין את כתובת ה-URL הנכונה, שלטענת החוקרים לא קשה למציאה, וחיפוש פשוט בגוגל מבטיח להניב עבורכם את התשובה. החוקרים הישראלים מציינים בדוח שלהם כי הם נתנו למזכירת המשרד משימה למצוא מכשירים כאלו באינטרנט, והיא הצליחה למצוא בקלות מפעל קירור בגרמניה ובית חולים בבריטניה, הכל בעזרת חברתנו הטובה גוגל. ברגע שנכנסים לכתובת URL של מקום ספציפי, ניתן לשלוט בכל התקני הקירור המחוברים בו – לשנות את הגדרות הקירור, ההקפאה וההתרעה במקרי חירום.

המשמעות היא שגורמים עוינים יכולים להרוס סחורה של סופר באמצעות שינוי הגדרות הקירור, וחמור מכך – החוקרים הצליחו לגשת למערכת של חברת התרופות הגדולה ביותר במלזיה – ואם אלו לא נשמרות בקירור הראוי – האפקטיביות שלהן נפגעת, מה שבהחלט עשוי לסכן חיים.

החוקרים ניסו לפנות אל Resource Data Management על מנת ליידע אותם במחדל ולהפציר בהם לתקן אותו בהקדם האפשרי, אך כשהם לא ענו באמצעי הקשר השגרתיים, הם פנו אליהם באמצעות טוויטר, וקיבלו תשובה די הזויה; ״חבר צוות בכיר בחברה״ כתב להם כי הוא מבקש מהם להפסיק לפנות אליהם – בין אם באמצעות מייל ובין אם באמצעות רשתות חברתיות.

בהמשך, כשהפרשה החלה לקבל סיקור נרחב יותר וחומרתה התגלתה, הם קיבלו תשובה קצת יותר ראויה; ראשית, הם הבהירו כי על מתקין המערכת לשנות את הסיסמא הראשונית במועד ההתקנה, והם מציינים זאת בהוראות השימוש. כמו כן, באפשרותם לשנות מרחוק את פרטי ההתחברות – אך תנאי השימוש שלהם לא מאפשרים לעשות זאת ללא הסכמת הלקוח עצמו. בעקבות החקיר, הם הודיעו כי יפנו לכל הלקוחות והמפיצים שלהם ויזכירו להם את החשיבות של של שינוי שמות המשתמש והסיסמאות המוגדרים כברירות המחדל. שוב עולה החשיבות של שינוי שם המשתמש והסיסמה הדיפולטית – גם אם מדובר במשהו פשוט לכאורה כמו צעצוע חדש שקניתם לילד, ובוודאי כאשר מדובר במערכות קריטיות.

מקור: גלובס
"אני אידיאליסט. אני לא יודע לאן אני הולך, אבל אני בדרך" (קארל סנדבורג)
מי זה
 
הודעות: 912
הצטרף: 22 דצמבר 2018, 22:10
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: =סקרים ומחקרים=

הודעה שלא נקראהעל ידי אחד שאכפת לו » 11 פברואר 2019, 19:59

מחקר חדש שבדק את שיעורי ההתנדבות בישראל גילה שככל שמידת הקרבה לדת עולה כך גדלה הנכונות להתנדב ולתרום לזולת - בזמן ובכסף.

מחקר חדש שערך "המכון החרדי לחקר מדיניות" לרגל יום המתנדב הבינלאומי שצוין לאחרונה ובדק את שיעורי ההתנדבות בישראל מגלה כי ככל שמידת הקרבה לדת עולה כך גדלה הנכונות להתנדב ולתרום לזולת הן בזמן והן באמצעות תרומה כספית.

המחקר, שנעשה על ידי ניצה (קלינר) קסיר, המשנה ליו"ר המכון החרדי לחקר מדיניות, אסף צחור-שי, חוקר בכיר במכון, ושקד אדר, חוקר במכון, ניתח את נתוני הסקר החברתי של הלמ"ס בשנים 2015–2017 ובחן את הקשר שבין תרומה להתנדבות בכל אחת מקבוצות האוכלוסייה בחברה היהודית.

מהנתונים עולה כי ישראל היא "מדינה של מתנדבים": כ-64% מאוכלוסיית ישראל מסייעים לזולת באמצעות תרומה כספית או פעילות התנדבותית, כאשר 59% תורמים תרומה כספית ו-21% מתנדבים. עם זאת, המחקר מראה שקיימת שונות גדולה בין אוכלוסיות בחברה הישראלית, וככל שקבוצת אוכלוסייה מוגדרת כ"דתית" יותר – שיעורי ההתנדבות והתרומה עולים.

החברה החרדית מתאפיינת בשיעורי תרומה והתנדבות גבוהים יותר משאר קבוצות האוכלוסייה: 89% מבני ה-20 ומעלה תורמים ו-38% מהם מדווחים על פעילות התנדבותית. לעומת זאת, בחברה החילונית - 54% בלבד הצהירו על תרומה ו-21% בלבד מתנדבים.

גם מבחינה היקפי התרומה וההתנדבות החברה החרדית מובילה: 67% מהתורמים עושים זאת בסכומים של למעלה מ-500 ש"ח בשנה, ו-47% מהמתנדבים מקדישים למעלה מ-10 שעות בשבוע להתנדבות.

בחברה החילונית, רק 19% מהתורמים מדווחים על תרומה של למעלה מ-500 ש"ח בשנה ו-21% מהמתנדבים משקיעים בהתנדבות למעלה מ-10 שעות שבועיות.

החוקרים מסבירים כי "נתינה לזולת נפוצה מאוד בחברה הישראלית, כאשר מרבית האזרחים נותנים עדיפות לתרומה כספית על פני התנדבות הגוזלת זמן.

"הנתונים מראים כי החברה החרדית מרשימה במיוחד בהיבט זה, והפער בין האוכלוסיות גדול אף יותר כאשר התרומה נמדדת כשיעור מתוך ההכנסה הפנויה: החרדים תורמים 4.6% מהכנסתם הפנויה, לעומת יהודים לא-חרדים שתורמים רק 1.2% וערבים שתורמים 2.3%.

"בחברה הערבית שיעור התורמים וגובה התרומות אמנם נמוכים יחסית לקבוצות האחרות, אך התרומות כשיעור מתוך ההכנסה הפנויה גבוהות יחסית".

המחקר בחן גם את הקשר שבין תרומה להתנדבות, ומצא שדרכי סיוע אלה הולכות יד ביד בחברה הדתית יותר מבכל חברה אחרת. בחברה החילונית-מסורתית נמצא קשר חיובי חלש בלבד בין שתי הפעילויות ובחברה החרדית נמצא קשר חיובי חלש עד אפסי. ואולם, חרף הקשר החלש שיעור התורמים-וגם-מתנדבים בחברה החרדית הוא הגבוה ביותר, 34%, ולאחריה הציבור הדתי, כש-29% מהם פועלים בשתי דרכי הסיוע לזולת.

ערוץ 7
"אכפת לי כל כך מהכל, עד שלא אכפת לי מכלום" (ויליאם סארויאן)
אחד שאכפת לו
 
הודעות: 107
הצטרף: 03 פברואר 2019, 20:34
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: =סקרים ומחקרים=

הודעה שלא נקראהעל ידי אחד שאכפת לו » 12 פברואר 2019, 22:13

איכות החיים בישראל 1_495x640.jpg
איכות החיים בישראל 1_495x640.jpg (73.91 KiB) נצפה 1188 פעמים
איכות החיים בישראל 2_495x640.jpg
איכות החיים בישראל 2_495x640.jpg (72.71 KiB) נצפה 1188 פעמים
איכות החיים בישראל 3_495x640.jpg
איכות החיים בישראל 3_495x640.jpg (44.26 KiB) נצפה 1188 פעמים
"אכפת לי כל כך מהכל, עד שלא אכפת לי מכלום" (ויליאם סארויאן)
אחד שאכפת לו
 
הודעות: 107
הצטרף: 03 פברואר 2019, 20:34
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: =סקרים ומחקרים=

הודעה שלא נקראהעל ידי אני פה » 13 פברואר 2019, 11:23

המדינות עם יוקר המחיה הגבוה ביותר • ישראל 13 בעולם


מבין 15 המדינות בעלות יוקר המחיה הגבוה ביותר, 10 הינן מדינות אירופיות, רובן המוחץ חברות באיחוד האירופי, הנה הרשימה (נתונים משנת 2019):
1. שוויץ
2. איסלנד
3. נורבגיה
4. איי בהאמה
5. לוקסמבורג
6. יפן
7. דנמרק
8. הונג קונג
9. דרום קוריאה
10. אירלנד
11. צרפת
12. הולנד
13. ישראל
14. בלגיה
15. פינלנד

ארצות הברית במקום 20 ואילו גרמניה ובריטניה (העומדת על סף פרישה מן האיחוד) במקומות 23 ו-24 בהתאמה. סין במקום 77, רוסיה 88 ולמקרה שתחליטו שהמילקי לא מספיק זול בברלין כדאי לכם אולי לחשוב על פקיסטן הזולה ממש - במקום 119.

ישראל מכל מקום עומדת במקום 13 בעולם, כאשר שכנתה מצרים היא במקום 114, ונצואלה שבכותרות לאחרונה במקום 116 ואילו הודו המתפתחת במהירות במקום 117.
סמל אישי של המשתמש
אני פה
 
הודעות: 6778
הצטרף: 12 דצמבר 2015, 21:46
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: =סקרים ומחקרים=

הודעה שלא נקראהעל ידי אחד שאכפת לו » 13 פברואר 2019, 21:43

אפילו שעון מקולקל מראה את השעה הנכונה פעמיים ביום. העיתון הליברלי "ניו יורק טיימס פרסם" מאמר מצוין, שאת כותרתו העתקתי למעלה. הנה תרגום ותמצות מתוך הדברים שפורסמו:

כולם אוהבים לפרסם נבואות חורבן. העולם עומד להיחרב, זה בטוח, רק לא יודעים איזה חורבן יגיע קודם: חורבן כלכלי, אקלימי או מלחמת עולם. אבל במציאות, 2018 הייתה אולי השנה הטובה בהיסטוריה. כל יום כ-300 אלף איש חוברו לחשמל בפעם הראשונה, עוד כ-300 אלף חוברו למי שתיה נקיים וכ- 620 אלף חוברו לאינטרנט.
מעולם לא היה שיעור כה גדול מהאנושות של יודעי קרוא וכתוב, של אנשים הנהנים מרמת חיים סבירה (להבדיל מעוני) וזוכים לתוחלת חיים ארוכה כל כך. מעולם לא הייתה תמותת התינוקות והילדים כה נמוכה. רק 4% מהילדים בעולם מתים מתחת לגיל 5, זה עדיין נורא, אבל 19% מילדי העולם מתו ב-1960 ו-7% מהילדים מתו ב-2003. בברזיל ומקסיקו מתים פחות ילדים היום מאשר מתו בארה"ב ב-1970.

העיתונות אמורה ליידע את הציבור על המצב בעולם לאשורו, אבל זה לא כך. העיתונים מתרכזים בעיקר באסונות ובתחלואים, ולאנשים נוצרת תמונה מעוותת על העולם. למשל: 9 מתוך 10 אמריקאים משוכנעים (ואומרים בסקרים) שהעוני בעולם גדל כל הזמן [לפי האידאולוגיה המרקסיסטית], כשהעובדה הכי חשובה ובולטת היא הירידה בשיעור העוני (או צמיחת הרווחה). עד 1950, רוב האנשים בעולם חיו בעוני קיצוני. בתחילת שנות ה-80 כ-44% מהאנושות חיו בעוני קיצוני. כיום – פחות מ-10% מאוכלוסיית העולם סובלים מעוני קיצוני.

דוגמה אחרת: אמריקאים מעריכים שרק כ-35% מילדי העולם מקבלים חיסונים. האמת: כ-86% מהילדים עד גיל 1 שנה, בעולם, מקבלים את החיסונים העיקריים. הציבור שואב את רוב הידע מהעיתונות, ומקבל תמונת עולם מעוותת. העולם טוב בהרבה מאשר מה שמשתקף בעיתונות.

קיימות בעיות. כך למשל, תוחלת החיים בארה"ב ירדה בשנה האחרונה. במרבית העולם, תוחלת החיים בעלייה. [ירדה מאיפה לאן? ירדה לעומת ארה"ב ב-2017? ברור שתוחלת החיים בארה"ב עדיין גבוהה מאשר הרוב הגדול של הארצות האחרות]. "בכל אופן – העובדה הכי חשובה היא שמרבית בני האדם בעולם נהנים מהשכלה משופרת ועלייה גדולה ברמת החיים".

כן, 2018 הייתה השנה הטובה בהיסטוריה (עבור אלה שלא מתו השנה…), נקווה ש-2019 תהיה טובה עוד יותר!

קו ישר
"אכפת לי כל כך מהכל, עד שלא אכפת לי מכלום" (ויליאם סארויאן)
אחד שאכפת לו
 
הודעות: 107
הצטרף: 03 פברואר 2019, 20:34
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: =סקרים ומחקרים=

הודעה שלא נקראהעל ידי אחד שאכפת לו » 17 פברואר 2019, 20:57

משרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל אישר לתקצב מפעל לייצור טבק לנרגילות בגליל בשני מיליון שקל. המשרד למעשה יממן שני שלישים מעלות הפרויקט, שתקציב הבנייה וההצטיידות שלו הוא 2.93 מיליון שקל. זאת, בעוד משרדי החינוך והבריאות מנהלים מאבק חריף בתופעה המסוכנת של עישון נרגילות, שהולכת ומתפשטת בקרב בני נוער.

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל מסייע לחברות להתרחב ולקלוט עובדים חדשים באמצעות רכישת ציוד וכן בעבודות שיפוץ והתקנת תשתיות. התנאי הוא שהחברות יקלטו עובדים חדשים בפריפריה החברתית, בנגב או בגליל. ב־2019 יעמוד תקציב זה על 20 מיליון שקל.

ב־2017 סייע המשרד לפיתוח חברות בפריפריה ב־11 מיליון שקל. בין היתר ניתנו יותר משני מיליוני שקלים לבתי תוכנה חרדיים. אלא שמתברר שהוחלט לייעד קרוב לחמישית מההשקעה של המשרד במפעלים בפריפריה, 2 מיליון שקל, למטרה בעייתית כמו בנייה והצטיידות של מפעל לייצור טבק לנרגילות של חברת כנפי עטלף שירותי אבטחה ביישוב הערבי עילוט שבגליל. עלות הפרוייקט כולו 2.93 מיליון שקל, שמהם החברה משקיעה 930 אלף שקל. החברה התחייבה לקלוט 60 עובדים חדשים.

מול התקצוב של משרד הפריפריה למפעל טבק, משרדי החינוך והבריאות נאבקים בעישון נרגילות. דו"ח שר הבריאות על העישון בישראל מגלה כי ב־2017 נמכרו בישראל כ־200 טון של טבק נרגילות, עלייה של 28% לעומת 2016 ושל 150% לעומת 2015. עד 2015 הייתה ירידה מתמדת בצריכת טבק נרגילות בישראל.

מהמשרד לפיתוח הפריפריה הנגב והגליל נמסר בתגובה: "המשרד פועל באופן מתמיד ליצירת מקומות תעסוקה איכותיים בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית ובתוך כך תומך במפעל זה. המפעל עמד בכל דרישות הנוהל והתחייב לקלוט כ־60 עובדים חדשים במגזר הדרוזי, שהנו מגזר רווי אבטלה".

כלכליסט
"אכפת לי כל כך מהכל, עד שלא אכפת לי מכלום" (ויליאם סארויאן)
אחד שאכפת לו
 
הודעות: 107
הצטרף: 03 פברואר 2019, 20:34
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: =סקרים ומחקרים=

הודעה שלא נקראהעל ידי יוסף בן יוסף » 03 מרץ 2019, 22:03

אני פה כתב:המדינות עם יוקר המחיה הגבוה ביותר • ישראל 13 בעולם


מבין 15 המדינות בעלות יוקר המחיה הגבוה ביותר, 10 הינן מדינות אירופיות, רובן המוחץ חברות באיחוד האירופי, הנה הרשימה (נתונים משנת 2019):
1. שוויץ
2. איסלנד
3. נורבגיה
4. איי בהאמה
5. לוקסמבורג
6. יפן
7. דנמרק
8. הונג קונג
9. דרום קוריאה
10. אירלנד
11. צרפת
12. הולנד
13. ישראל
14. בלגיה
15. פינלנד

ארצות הברית במקום 20 ואילו גרמניה ובריטניה (העומדת על סף פרישה מן האיחוד) במקומות 23 ו-24 בהתאמה. סין במקום 77, רוסיה 88 ולמקרה שתחליטו שהמילקי לא מספיק זול בברלין כדאי לכם אולי לחשוב על פקיסטן הזולה ממש - במקום 119.

ישראל מכל מקום עומדת במקום 13 בעולם, כאשר שכנתה מצרים היא במקום 114, ונצואלה שבכותרות לאחרונה במקום 116 ואילו הודו המתפתחת במהירות במקום 117.

בעיית מחקר זה, שלא נערכה בו השוואה לממוצע השכר!
יוסף בן יוסף
 
הודעות: 231
הצטרף: 10 אוגוסט 2017, 10:51
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

הקודם

חזור אל חרדים לדעת

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: מענהלשון, ראש בטטה, שרברב ו־93 אורחים