הפגישה הראשונה נתניהו-טראמפ והשלכותיה

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

המנהלים: יאיר, המפצח, yehuda

הפגישה הראשונה נתניהו-טראמפ והשלכותיה

הודעה שלא נקראהעל ידי חבצלת השרון » 11 פברואר 2017, 20:05

בנט: מבחן חייו של בנימין נתניהו

**
ביום רביעי זה יקרה.
נשיא ארצות הברית טראמפ יעמוד יחד עם ראש הממשלה נתניהו לאחר פגישתם הראשונה.
כל העולם יקשיב לכל מילה.
אם בהודעתם יזכירו לראשונה בקדנציה את המחוייבות להקמת פלסטין, או ״שתי מדינות״ בניסוח כזה או אחר, כולנו נרגיש זאת בשנים הקרובות על בשרנו.
האדמה תרעד.
**
לחץ בינלאומי, חרמות, דוחות נגד ישראל, טילים, הקפאות, כבילת ידי חיילינו במאבק בטרור -כל זה יימשך ויגבר.
**
כל מה שקרה לנו מאז אוסלו, ההתנתקות ונאום בר אילן יואץ וננוע במסלול הבלתי נמנע לעבר פלסטין על כביש שש.
ישראל תמשיך להיות מותקפת ״מדוע אתם לא מקימים כבר את פלסטין כמו שהבטחתם״.
נציגינו בעולם ימשיכו לגמגם מדיניות של ״נקים את פלסטין אבל כרגע עדיין לא״.
ההזדמנות ההיסטורית בבחירתו של טראמפ תוחמץ: אם בעידן טראמפ-נתניהו ישראל בוחרת להקים את פלסטין, אין דרך חזרה.
יובל שנות התיישבות יעמדו בסכנה.
**
האפשרות השניה: לרדת ממדינה פלסטינית.
להסביר לנשיא טראמפ שניסינו את פלסטין פעם ועוד פעם ועוד פעם.
חטפנו מעל 1000 הרוגים ברחובות ישראל, מדינת חמאסטן בעזה, הידרדרות מעמד בינלאומית וכבילת ידי לוחמי צה״ל.
**
לאחר עשרות שנות אומללות, עכשיו ההזדמנות לבשורה, לדרך חדשה:
לרדת מהקמת עוד מדינה פלסטינית, בנוסף לזו שבעזה וזו שבירדן (70% מהירדנים הם פלסטינאים).
**
עכשיו צריך לשדר עוצמה, מחוייבות לשלום מתוך ביטחון, יוזמה, ריבונות.
ערכי המחנה הלאומי. פשוט מאד.
**
זהו כל ההבדל בין שמאל לימין.
השמאל תומך בהקמת מדינה פלסטינית.
הימין מתנגד להקמתה.
**
הימין תומך בריבונות על השטחים הישראלים, אוטנומיה בשטחים הפלסטינים.

**
שתי מילים ״מדינה פלסטינית״ הן אסון היסטורי.
אסור שהן יאמרו.
זהו המבחן שלנו.
**
אני סומך על ראש הממשלה שיעמוד במשימה, ואנחנו נעמוד מאחוריו.
נערך לאחרונה על ידי חבצלת השרון בתאריך 11 פברואר 2017, 20:16, נערך פעם אחת בסך הכל.
מנצחים הם לא אנשים שלעולם לא נכשלים, אלא אנשים שלעולם לא נכנעים.
סמל אישי של המשתמש
חבצלת השרון

{ TOPIC_AUTHOR }
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: הפגישה הראשונה נתניהו-טראמפ

הודעה שלא נקראהעל ידי חבצלת השרון » 11 פברואר 2017, 20:08

מלבד טראמפ: נתניהו ייפגש גם עם פנס, טילרסון ופול ראיין

ראש הממשלה בנימין נתניהו יצא יום שני לפגישה ראשונה עם דונלד טראמפ כנשיא ארצות הברית. מלבד טראמפ, ייפגש נתניהו גם עם סגן הנשיא פנס, עם שר החוץ טילרסון, עם ראש בית הנבחרים פול ראיין, צ'אק שומר וסנאטורים נוספים. בנוסף תהיה גם פגישה בין שרה נתניהו ואשת הנשיא מילניה טראמפ.
סמל אישי של המשתמש
חבצלת השרון

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

Re: הפגישה הראשונה נתניהו-טראמפ

הודעה שלא נקראהעל ידי חבצלת השרון » 11 פברואר 2017, 20:13

נתניהו נערך לפגישה עם טראמפ, השניים צפויים לדון באיראן ובסוריה

ראש הממלשה בנימין נתניהו נערך לפגישתו עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. ביום חמישי התקיימה אצל ראש הממשלה ישיבה עם כל הגופים הרלוונטים כולל ראש הממשלה שר הביטחון, הרמטכ״ל, ראש אמן, ראש חטיבת מחקר, ראש המוסד וראש הוועדה לאנרגיה אטומית. בפגישה ידונו השניים בנושאים הבאים: איראן, סוריה, הפלסטינים, גם שת"פ ביטחוני ומודיעיני. ישראל לא תסכים לנוכחות אירנית בסוריה, בכל הסדר כלשהו.
סמל אישי של המשתמש
חבצלת השרון

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

Re: הפגישה הראשונה נתניהו-טראמפ והשלכותיה

הודעה שלא נקראהעל ידי חבצלת השרון » 11 פברואר 2017, 21:22

גורם בלשכת רה''מ: ''התבטאויות שרים על הפגישה עם טראמפ עלולות לחבל בה''

על רקע לחץ כבד שמפעיל בנט מול ראש הממשלה לשינוי מדיניות בנושא הפלסטיני והדרישה שנתניהו יחזור בו מנאום בר אילן, בלשכת רה"מ אמרו כי הוא יציג לנשיא "את האינטרס הלאומי של ישראל, לפי הבנתו". מחר יתכנס הקבינט לקראת המפגש
לקראת הפגישה הראשונה של ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בפעם הראשונה ביום רביעי, גובר הלחץ בימין על נתניהו לקבל הישגים דרמטיים בכל הנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני. על רקע התבטאויות שונות של שרים לגבי הפגישה, ובראשם יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, אמר הערב גורם בלשכת נתניהו כי "התבטאויות שרים לפני שנשמעה עמדת הנשיא בפורומים סגורים עלולה לחבל בשיחות. יש מערכת יחסים טובה וחמה בין שני המנהיגים וצריך לחזק אותה".

מחר אחרי הצהריים צפוי ראש הממשלה לכנס את הקבינט המדיני-ביטחוני לדיון מיוחד לקראת נסיעתו לוושינגטון, ובו יציג נתניהו את סדר היום לפגישה, כשבראשו איראן, סוריה, הפלסטינים וחיזוק שיתוף הפעולה הביטחוני והמודיעיני. בעוד במרבית הנושאים ישנה הסכמה בין חברי הקבינט, הנושא הפלסטיני מעורר מתיחות בקואליציה על רקע דרישותיו של בנט לנצל את עידן טראמפ להחלת ריבונות בחלקים מיהודה ושומרון ושינוי כיוון בכל הנוגע לפתרון שתי המדינות.
המועמד הרפובליקני לנשיאות דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך פגישתם בבניין טראמפ בניו יורק, ספטמבר 2016 (לשכת העיתונות הממשלתית)
לחץ בליכוד על נתניהו להתנער מפתרון שתי המדינות (צילום: לע"מ)
בנט פרסם הערב פוסט בפייסבוק ובו קרא לנתניהו לא להזכיר את המלים "מדינה פלסטינית" או "שתי מדינות" בהודעת הסיכום של הפגישה עם טראמפ ביום רביעי. "כל העולם יקשיב לכל מילה", כתב בנט, שלוחץ על נתניהו לחזור בו מנאום בר-אילן ומתמיכתו בפתרון שתי המדינות, ולהודיע על כך בפגישתו עם הנשיא. " שתי המילים 'מדינה פלסטינית' הן אסון היסטורי. אסור שהן ייאמרו", כתב בנט והוסיף כי "אם בעידן טראמפ-נתניהו ישראל בוחרת להקים את פלסטין, אין דרך חזרה".

גם בליכוד יש לחץ על נתניהו להתנער מפתרון שתי המדינות וביום שני ראשי המטה הלאומי בליכוד מתכוונים לקיים כינוס בכנסת בנושא. שרי הליכוד בקבינט צפויים לקרוא בישיבה להסרת כל ההגבלות על הבנייה היהודית בירושלים וביהודה ושומרון. השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, אמר בסוף השבוע ש"הגיעה השעה שהפלסטינים יבינו שהזמן והסירוב למשא ומתן עובדים גם נגדם, ולכן יש לחדש את הבנייה בכל חלקי יו"ש". לדברי ארדן, "בנייה רק בגושים ובירושלים (כפי שמקווים בשמאל) עלולה לקבע מראש את התוצאות של כל משא ומתן עתידי ולפגוע ללא סיבה במאות אלפי המתיישבים ביישובים הרבים".
שר החינוך נפתלי בנט, ישיבת ממשלה 29 בינואר 2017 (פול צלמים , אוהד צויגנברג)
"המילים 'מדינה פלסטינית' הן אסון". בנט (צילום: אוהד צויגנברג)
שר הביטחון אביגדור ליברמן, לעומת זאת, אמר בשבועות האחרונים כי יש להגיע קודם כל להסכמות עם ממשל טראמפ בנוגע לבנייה בתוך גושי ההתנחלויות וחידוש ההבנות שהיו לישראל מול ממשל בוש בנושא. שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ, סבור כי יש להודיע על בנייה בתחומי השיפוט הקיימים של ירושלים והיישובים הקיימים בהתנחלויות, וכבר הודיע כי הוא מתכוון להניח מחדש את חוק ירושלים רבתי שיחיל את החוק הישראלי על יישובי עוטף ירושלים - מעלה אדומים וגוש עציון, ביתר עילית וגבעת זאב.

נתניהו, מצדו, מגיע לכינוס הקבינט כשהוא כבר אחרי שבועות של דיונים והתייעצויות עם המל"ל, המוסד ומערכת הביטחון לקראת הפגישה, וביום חמישי קיים דיון מסכם בהשתתפות שגריר ארצות הברית בישראל רון דרמר, שהיה השבוע בארץ להתייעצויות והכנות. נתניהו סירב עד כה לדרישת הימין להתנער מפתרון שתי המדינות, ושב וחזר כי יש לפעול "באחריות ובמנהיגות" בנושא. גורם בלשכת נתניהו אמר הערב כי "נתניהו ישמע את השרים, ובסוף יציג לנשיא את האינטרס הלאומי של ישראל לפני הבנתו".
טראמפ: "אין לי ספק שנצליח לנצח בתיק ההגירה" (רויטרס)
מים צוננים על הציפיות הישראליות. טראמפ (צילום: רויטרס)
אתמול פורסם הראיון הראשון של טראמפ לתקשורת הישראלית, ששפך מים צוננים על ציפיות הימין מממשל טראמפ. בראיון טראמפ סירב להתחייב כי אכן יעביר את שגרירות ארצות הברית לירושלים, כפי שהבטיח במהלך קמפיין הבחירות שלו, אמר שהוא רוצה שישראל "תהיה הגיונית ביחס לשלום" והדהד את המסר שיצא מהבית הלבן מוקדם יותר השבוע ולפיו ההנתחלויות "אינן מועילות". לדברי טראמפ, שהתראיין לכתב והפרשן בועז ביסמוט ב"ישראל היום", "יש שטח מוגבל שנשאר, וכל פעם שאתה לוקח אדמה עבור התנחלויות, נותר פחות שטח. אני לא מישהו שמאמין שלהתקדם עם התנחלויות זה טוב לשלום. אבל אנחנו בוחנים כל מיני אופציות".

ח"כ בצלאל סמוטריץ (הבית היהודי) צייץ בתגובה לראיון כי "מאחר שהצוותים המשותפים כבר הכינו את הפגישה ועל רקע הבמה שנבחרה לראיון, סביר שמדובר במסרים מתואמים עם ראש הממשלה. מטריד מאוד. נצטרך לחשוב מה עושים".

נתניהו ייפגש בביקור גם עם סגן הנשיא מייק פנס, מזכיר המדינה רקס טלרסון, יו"ר בית הנבחרים פול ראיין, מנהיג הדמוקרטים בסנאט צ'אק שומר וחברי סנאט נוספים. בשלב זה, לא צפוי לו מפגש עם מנהיגים בקהילה היהודית בארצות הברית.

"התבטאויות שרים על פגישת רה"מ עם טראמפ עלולות לחבל בה"
סמל אישי של המשתמש
חבצלת השרון

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי חבצלת השרון » 13 פברואר 2017, 16:18

נתניהו בעליה למטוס לושינגטון משתמש בביטוי של רבין: ״אני אוביל ואני אנווט את הברית עם ארצות הברית״
סמל אישי של המשתמש
חבצלת השרון

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי מישהו מיוחד » 14 פברואר 2017, 05:33

יש לי פגישה מחר בשעה 30 7 עם מלך מלכי המלכים, מלא כל הארץ כבודו, מלכותו בכל משלה, כל המלאכים עוקבים אחרי הפגישה הזאת, בזה תלוי כל העתיד שלי ושל הרבה אנשים לנצח נצחים, אני מבקש לא להפריע לי ולא לעבור לידי במשך הפגישה, ומבקש מהחזן להתפלל לאט לאט, כי זה יכול לחבל בתוצאות. אם יהיה לי זמן פנוי אני אבקש ג''כ עבור כל עם ישראל, ויש סיכוי שהדברים ישתנו בס''ד. חכו למחר בשעה שבע וחצי.
מישהו מיוחד

הודעה שלא נקראהעל ידי yehuda » 14 פברואר 2017, 08:04

מישהו מיוחד כתב:יש לי פגישה מחר בשעה 30 7 עם מלך מלכי המלכים, מלא כל הארץ כבודו, מלכותו בכל משלה, כל המלאכים עוקבים אחרי הפגישה הזאת, בזה תלוי כל העתיד שלי ושל הרבה אנשים לנצח נצחים, אני מבקש לא להפריע לי ולא לעבור לידי במשך הפגישה, ומבקש מהחזן להתפלל לאט לאט, כי זה יכול לחבל בתוצאות. אם יהיה לי זמן פנוי אני אבקש ג''כ עבור כל עם ישראל, ויש סיכוי שהדברים ישתנו בס''ד. חכו למחר בשעה שבע וחצי.

כל מילה זהב
כמה פעמים אנו מבקשים וטהר לבנו לעבדך באמת?

הבה לא נזהם אותו... כי לב יש לנו רק אחד!
סמל אישי של המשתמש
yehuda
מנהל

הודעה שלא נקראהעל ידי שימי התימני » 14 פברואר 2017, 20:12

yehuda כתב:
מישהו מיוחד כתב:יש לי פגישה מחר בשעה 30 7 עם מלך מלכי המלכים, מלא כל הארץ כבודו, מלכותו בכל משלה, כל המלאכים עוקבים אחרי הפגישה הזאת, בזה תלוי כל העתיד שלי ושל הרבה אנשים לנצח נצחים, אני מבקש לא להפריע לי ולא לעבור לידי במשך הפגישה, ומבקש מהחזן להתפלל לאט לאט, כי זה יכול לחבל בתוצאות. אם יהיה לי זמן פנוי אני אבקש ג''כ עבור כל עם ישראל, ויש סיכוי שהדברים ישתנו בס''ד. חכו למחר בשעה שבע וחצי.

כל מילה זהב

מצטרף
נ נח נחמ נחמן מאומן
סבא הוא המלך
סמל אישי של המשתמש
שימי התימני

הודעה שלא נקראהעל ידי אחד ויחיד » 14 פברואר 2017, 20:18

שימי התימני כתב:
yehuda כתב:

כל מילה זהב

מצטרף

כל מילה מחיה את הנפש אשריך !
1221 איחוד הצלה, ראשונים להציל חיים.
סמל אישי של המשתמש
אחד ויחיד

הודעה שלא נקראהעל ידי אחד ויחיד » 14 פברואר 2017, 21:03

הראשל"צ לנתניהו: "אתה שליח של עם ישראל ותזכה לסיעתא דשמיא"
לקראת צאתו לוושינגטון לפגישה ראשונה עם נשיא ארה"ב טראמפ, התקשר אמש הראשל"צ לרה"מ וברכו בברכת הצלחה - רה"מ השיב: "אני נזכר באותן שיחות שהיו לי עם אביך בטרם נסיעותיי וחש כי ברכתו ממשיכה ללוות אותי באמצעותך"
ראש הממשלה צפוי להמריא בשעות הצהריים לוושינגטון לקראת פגישתו הראשונה עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ.

הפגישה הראשונה בין השניים מאז נבחר טראמפ לנשיאות תתקיים מחר, כאשר רה"מ צפוי במקביל להיפגש גם עם סגן הנשיא מייק פנס, מזכיר המדינה רקס טילרסון, עם יו"ר בית הנבחרים וכן עם סנאטורים משני צידי הקשת הפוליטית האמריקנית.

בישראל קיימת דריכות לקראת נסיעתו של רה"מ ופגישתו הראשונה עם טראמפ, בשני צידי הקשת הפוליטית סבורים מגיבים בדאגה לנוכח הביקור והמסר שישדר רה"מ לנשיא האמריקני בכל הקשור לעמדת ישראל בסוגיית הפלסטינים.

אמש שוחח בטלפון עם רה"מ, הראשל"צ הרב יצחק יוסף שביקש לאחל ברכת הצלחה לקראת צאתו לוושינגטון לפגישה עם הנשיא טראמפ.

הוא אמר לנתניהו: "הקב"ה יהיה עם פיך, אתה שליח של כל עם ישראל ואין ספק שתזכה לסיעתא דשמיא. ראש הממשלה השיב לו: "אני נרגש מהברכות ומקווה לעשות הכל למען בטחון ישראל, אני נזכר באותן שיחות שהיו לי עם אביך בטרם נסיעותיי וחש כי ברכתו ממשיכה ללוות אותי באמצעותך".

הבוקר בראיון לגל"צ התייחס השר גלעד ארדן, לביקורת נגד רה"מ בעיקר מצד שרי 'הבית היהודי' לקראת הפגישה שתתקיים מחר, ארדן גם התייחס לישיבת הקבינט המיוחדת שהתכנסה אתמול לקראת פגישה זו.

לדברי ארדן, "כל חברי הקבינט מתנגדים למדינה פלסטינית ובראשם ראש הממשלה בנימין נתניהו".

בענין הבנייה בהתנחלויות ובירושלים אמר, כי היה שמח אם "לא יהיו הגבלות על הבנייה, בייחוד לאחר 8 שנים של הגבלות קשות ולא מוצדקות מהצד הפלסטינים שסירבו להיכנס למשא ומתן".

ארדן הבהיר כי אין בכוונת רה"מ להודיע לנשיא ארה"ב באמצעות כלי התקשורת "מה הוא מצפה ממנו", והזכיר, כי כי גם בתקופת אובמה היה ניסיון לפתח יחסי ידידות אלא ש"כבר בתחילת הדרך הוא הטיל על ישראל הגבלות קשות".

בענין החקירות נגד רה"מ אמר ארדן כי הוא מאחל לרה"מ שהחקירות נגדו יסתיימו ללא כלום והוסיף כי הוא איננו מודע לניסיונות גורמים בליכוד בכלל והשר ישראל כ"ץ בפרט להקים אלטרנטיבה לנתניהו.

במהלך שישיבת הקבינט אתמול, גילה רה"מ באוזני השרים כי בשיחת הטלפון הראשונה שקיים עם נשיא ארצות הברית ימים אחדים ימים אחרי השבעתו לנשיאות, הדגיש בפניו הדגיש כי הוא נחוש לנסות ולהשיג הסכם שלום בין ישראל לפלסטינים. "צריך לעשות כל מאמץ כדי להימנע מעימות איתו", הדגיש נתניהו בפני השרים.

בנט ושקד לנתניהו בקבינט: "יש לך את היכולת, טראמפ מעריך אותך. אתה זה שיכול לשכנע אותו לרדת מהנושא של שתי מדינות"

נתניהו לשרי הקבינט: "טראמפ מאמין בדיל בין ישראל לפלסטינים. צריך להיות זהירים. אתו אסור להתעמת"

שר הביטחון ליברמן בקבינט: הדבר הכי חשוב בפגישה ראשונה בין מנהיגים זה ליצור כימיה ואמון. הנושאים המהותיים פחות חשובים

השר ישראל כץ אמר בקבינט שיש להגיע עם טראמפ להבנות על בנייה ללא מגבלה בירושלים ובתוך שטח השיפוט של ההתנחלויות בגדה

השרים שקד, בנט, אלקין ולוין תמכו גם הם בהגעה להבנות עם טראמפ על בנייה ללא הגבלה בירושלים ובשטח השיפוט של ההתנחלויות

יועצו המדיני של נתניהו יונתן שכטר אמר לשרים כי טראמפ לא הביע תמיכה בבנייה בהתנחלויות במהלך הקמפיין אלא רק יועציו

השר גלעד ארדן אמר בישיבת הקבינט שאפשר להציע לטראמפ לקדם פרוייקטים כלכליים ברשות הפלסטינית: "הוא איש עסקים. יזמות כלכלית יכולה לדבר אליו"

בסוף הקבינט אחרי הצגת הדרישה בנושא מדיניות הבנייה בהתנחלויות פנה בנט לנתניהו ונתן לו חיבוק דב: "אנחנו סומכים עליך. אני מאמין בך ראש הממשלה"
סמל אישי של המשתמש
אחד ויחיד

הודעה שלא נקראהעל ידי אחד ויחיד » 14 פברואר 2017, 21:03

נתניהו המריא לארה"ב: טראמפ ואני רואים עין בעין את האיומים באזור
ראש הממשלה המריא לארה"ב, שם ייפגש מחר עם הנשיא טראמפ. "אני מתכוון להוביל ולנווט את הברית ההיסטורית לטובת האינטרס הלאומי", אמר • במרכז הפגישה: החרפות הסנקציות על איראן ומאבק בחיזבאללה • האם נתניהו יזכיר קיום מדינה פלסטינית?
ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום בפתח המטוס לפני המראתו לארצות הברית לקראת פגישתו עם הנשיא דונלד טראמפ: "אני יוצא עכשיו לביקור חשוב ביותר בוושינגטון, שם אפגש עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. אני אפגש גם עם סגן הנשיא מייק פנס, עם מזכיר המדינה רקס טילרסון, ועם מנהיגים רפובליקנים ודמוקרטים בקונגרס ובסנט.

לדברי ראש הממשלה, "הברית בין ישראל לארה"ב תמיד הייתה איתנה מאוד, והיא עומדת להתחזק עוד יותר. הנשיא טראמפ ואנכי רואים עין בעין את האיומים הגדולים באזור, אבל גם את ההזדמנויות באזור, ואנחנו נדבר כמובן על שני הדברים, וגם על שדרוגה של הברית החזקה הזאת בין ישראל לארה"ב בהרבה מאוד תחומים.

"היה לנו דיון לקראת הביקור הזה. כמה וכמה דיונים שהיו לי עם ראשי מערכת הביטחון, עם המל"ל, עם משרד החוץ, וכמובן גם אתמול בקבינט. דיון יסודי, מעמיק ורציני. בסוף הדיון אמרתי משהו שאני רוצה לשתף אתכם. אני אעשה לו פרפראזה. אמרתי בפשטות, "אני אוביל ואני אנווט", וזה בדיוק מה שאני מתכוון לעשות. להוביל ולנווט את הברית ההיסטורית בין ישראל לארה"ב לטובת האינטרס הלאומי של מדינת ישראל ולטובת כל אזרחי ישראל".

בתוך כך, בעוד השיח בפוליטיקה הישראלית לקראת הפגישה הראשונה, התמקד בעיקר בסוגיה הפלסטינית, העדיף נתניהו להציב בראש סדר היום סוגיה אחרת – איראן. מאז כניסת ממשל טראמפ לבית הלבן בחודש שעבר, נתניהו חידש את הקמפיין העתיק שלו נגד הסכם הגרעין שעליו חתם ממשל אובמה, וחזר להתריע בקולי קולות על תוקפנותה האזורית.

לפי ההערכה בישראל, למרות איומי הקמפיין של טראמפ לקרוע את הסכם הגרעין לגזרים, הסיכויים שהוא יבטל אותו לגמרי באופן חד-צדדי נמוכים. גורמים מדיניים בכירים הביעו בשבועות האחרונים ציפייה להחמרת הפיקוח על הסכם הגרעין ולעמדה בוטה של הממשל החדש לגבי ניסויי הטילים של הרפובליקה האסלאמית, ותמיכתה בארגוני טרור, כשבראשן חיזבאללה.

"יש ציפייה לעליית מדרגה בהטלת סנקציות משתקות על חיזבאללה ואיום בסנקציות נוספות על איראן כדי לייבש את מקורות המימון והחימוש של הארגון. ארצות הברית צריכה להוביל בקו חזק מהלך משנה מציאות מול חיזבאללה", אמר גורם מדיני בכיר בשיחה עם וואלה! NEWS. הוא הדגיש כי מדובר במהלך שזוכה גם לתמיכת המדינות הסוניות באזור.

בירושלים מביעים שביעות רצון מהטון התקיף שנטל ממשל טראמפ כלפי ניסויי הטילים הבליסטיים האחרונים של טהראן. אך הצהרת הכוונות של הממשל החדש על עסקה אפשרית עם רוסיה לגבי המלחמה בסוריה, מחזקת את הצורך להתמקד בתוקפנותה האזורית של איראן ובמעורבותה בחימוש ארגוני טרור ומימון עימותים אלימים ברחבי המזרח התיכון.

הנשיא החדש, כמו נתניהו, שונא את הסכם הגרעין שעליו חתם קודמו בתפקיד, והוא אחת המטרות החביבות עליו כשהוא יוצא למתקפות ציוצים. כאיש עסקים מנוסה, טראמפ סבור שמדובר פשוט בהסכם לא טוב, או בלשונו "אסון". עם זאת, גם בממסד הביטחוני בוושינגטון לא נרשמת התלהבות מהרעיון לקרוע לגזרים את ההסכם, וחלק מהבכירים בסביבתו של טראמפ הודו שאין ברירה ושצריך לכבדו.

טראמפ פתח את כהונתו בהפגנת שרירים מסיבית מול איראן – ונקט עמדה נחושה מול ניסויים אחרונים של טהראן בטילים בליסטיים ובטילי שיוט שמסוגלים לשאת ראשי קרב גרעיניים. "איראן משחקת באש, אני לא אובמה", צייץ הנשיא, במה שהגדיר כאזהרה רשמית לטהראן, ושבוע אחרי כניסתו לבית הלבן כבר הטיל סנקציות בתגובה לניסויים. לפי ההערכה בירושלים, הממשל ינקוט בקו שמתמקד בהגבלת פעילותה של איראן ובייצור טילים בליסטיים ותגובות חריפות לחתרנות אזורית. כמו כן, בירושלים מצפים לשינוי טון דרמטי מוושינגטון בכל הנוגע לחיזבאללה ולתמיכתה של איראן בארגון הטרור הלבנוני.
סמל אישי של המשתמש
אחד ויחיד

הודעה שלא נקראהעל ידי שיך » 15 פברואר 2017, 13:55

בכיר אמריקני לקראת הפגישה: "לא נתעקש על פיתרון שתי המדינות"
שעות ספורות בטרם פגישתם הראשונה של ראש הממשלה נתניהו והנשיא טראמפ, הנערכת בעיצומו של משבר קשה בצמרת הממשל האמריקני, משחרר בכיר בבית הלבן הצהרה מפתיעה על שינוי במדיניותה הוותיקה של ארה"ב בנוגע לישראל.
לקראת הפגישה שוחח בכיר אמריקני בבית הלבן עם עיתונאים ואמר כי ארצות הברית לא רואה בהכרח את הפיתרון בין ישראל לפלסטינים במודל של שתי מדינות, וכי הישראלים והפלסטינים הם אלה שייקבעו את המודל הנוח להם לשלום. האמירה הזו, שהתפרסה חיש בעולם כולו, היא חזרה מעמדתה ההיסטורית והעקבית של ארצות הברית, וטרם ברור האם זו עמדתו הרשמית של הממשל. על פי ההערכות, נתניהו צפוי להציג בפני טראמפ מתווה מרוכך של הקמת ישות מדינית עצמאית ומפורזת בשטחי יו"ש, כחלופה למדינה פלסטינית.

יצויין כי פגישתו של ראש הממשלה מתחילה בצליעה, זאת משום שבמקום לחגוג כראוי את הביקור הרשמי עסוק ממשל טראמפ במשבר חמור סביב התפטרותו של ראש המועצה לביטחון לאומי מייק פלין, וחשיפת מערכת נוספת של שקרים והטעיות בכל הקשור לקשרי הבית הלבן וממשל פוטין. הרוחות בגבעת הקפיטול סוערות ולראשונה אפילו גורמים רפובליקניים דורשים לחקור את מה שנראה כמו מבוכה רבתי לממשל החדש ולארצות הברית כולה.

נתניהו, שציפה לקבלת פנים חמימה ולכמה ימי שקט מהסערות שתוכפות עליו בישראל, יפגוש נשיא שנמצא בלבו של משבר קשה - ולא יזכה לנינוחות עליה חלם מאז נבחר טראמפ. לזאת צריך להוסיף את הנסיגה האיטית של הממשל משורת ההצהרות לגבי ישראל והפלסטינים. בתחילה הייתה זו ההתקפלות מהעברת השגרירות לירושלים, שמהבטחת בחירות של "השבוע הראשון" הפכה ל"בדיקה", ובהמשך שורת הכרזות - גם מצד טראמפ עצמו, על מחויבותו להסכם שלום עם הפלסטינים.
שיך

הודעה שלא נקראהעל ידי אחד ויחיד » 15 פברואר 2017, 21:38

טראמפ: "2 מדינות? רק אם הצדדים ירצו; אני בוחן העברת השגרירות לירושלים"
ידן חדש בבית הלבן: במסיבת עיתונאים משותפת שקיימו הערב נשיא ארה"ב ורה"מ השמיע טראמפ הצהרות כמותן לא נשמעו בבית הלבן ב-8 השנים האחרונות • נתניהו: "נחפש נתיבים חדשים לשלום" • התמלול המלא - בפנים
פגישת המנהיגים: ראש הממשלה, בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, נועדים בשעה זו בבית הלבן לפגישה שצפויה להמשך שעות ארוכות. קודם לכן, בטרם כניסתם לפגישה (19:30 שעון ישראל) קיימו השנים מסיבת עיתונאים משותפת במהלכה היה קשה שלא להבחין ברוח החדשה והחיובית כלפי ישראל מצד הממשל החדש.

במסיבת העיתונאים עסקו השנים, כצפוי, בסכסוך במזרח התיכון. טראמפ: "אני אסכים לשתי מדינות או מדינה אחת, מה שהצדדים ירצו. בשלב מסוים הייתי מאושר עם פתרון שתי מדינות. אבל יקרה מה שהצדדים ירצו ורק לעשות הסכם. בעניין העברת השגרירות – אני בוחן זאת ברצינות נחכה ונראה מה יהיה". בהערת אגב אמר טראמפ לנתניהו כי הוא היה שמח לו הוא (נתניהו) היה עוצר מעט את הבניה בהתנחלויות).

עוד אמר טראמפ בענין הסכסוך ופתרונו: "אני חושב שהישראלים יצטרכו להראות קצת גמישות. זה קשה לעשות את זה. הם יצטרכו להראות את העובדה שהם באמת רוצים לעשות הסכם. אני חושב שהקונספט החדש שלנו שדנו בו זמן מה זה משהו שמאפשר להם להראות גמישות יותר רבה מבעבר. מנקודת המבט של נתניהו ושל ישראל אני חושב שהם רוצים לעשות הסכם והם רוצים לראות את ההסכם הגדול יותר. אני חושב שהפלסטינים צריכים לוותר על חלק מהשנאה שמלמדים אותם מגיל צעיר. מלמדים אותם הרבה שנאה, ראיתי זאת במו עני…הם חייבים להכיר בישראל".

על איראן אמר טראמפ: "האתגרים הביטחוניים שישראל חווה הם עצומים, כולל השאיפות הגרעיניות של אירן…הממשל שלי כבר הטיל סנקציות חדשות על אירן, ואמשיך לפעול כדי שאירן לא תוכל לעולם לפתח נשק גרעיני. הסיוע לישראל כיום נמצא בשיא, כדי לוודא שהיא תוכל להגן על עצמה מפני איומים, שלמרבה הצער הם רבים".

לאחר שטראמפ סיים את דבריו החל ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לנאום ואמר: "לישראל אין בת ברית טובה יותר מארה"ב, ואני רוצה להבטיח לך שלארה"ב אין בת ברית טובה יותר מישראל. הברית בינינו חזקה להפליא, אבל תחת הנהגתך אני בטוח שהיא תתחזק אף יותר. אני בהחלט מברך את קריאתך להבטיח שישראל תזכה ליחס הוגן בפורומים בינלאומיים, והחרמות צריכות לזכות לגינוי והתנגדות על ידי הערכים האמריקניים.

במלחמה באסלם הקיצוני, אנחנו יכולים לנצל הזדמנות היסטורית. לראשונה בחיי ובחיי מדינתי, מדינות ערב באזור לא רואות ישראל אויב, אלא כבת ברית. אני מאמין שתחת הנהגתך, השינוי הזה באזור יוצר הזדמנות חסרת תקדים לחזק ביטחון ולקדם שלום. בוא ננצל את הרגע יחד, בוא נבנה את הביטחון, בוא נמצא אפיקים חדשים לשלום".

על פתרון שתי המדינות אמר נתניהו שהוא אפשרי רק בתנאים הבאים: "תנאי ראשון הוא הכרה פלסטינית במדינה היהודית והפסקת הקריאה להשמדת ישראל. שנית, ישראל צריכה לשמור על שליטה ביטחונית בגדה. למרבה הצער, הפלסטינים דוחים את שני התנאים הללו. הם ממשיכים לקרוא להשמדת ישראל בבתיה"ס, במסגדים, בספרי הלימוד. הם אפילו מכחישים את הקשר ההיסטורי שלנו למולדת שלנו. הם לא מכחישים רק את העבר, הם מרעילים את ההווה".
סמל אישי של המשתמש
אחד ויחיד

הודעה שלא נקראהעל ידי אחד ויחיד » 15 פברואר 2017, 22:06

ראש הממשלה בנימין נתניהו יגיע היום לפגישה ראשונה עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בבית הלבן. מדובר בפגישה חשובה במיוחד לעתיד יחסי ישראל - ארה"ב. פרשנות מדינית.

שני אנשים דומים אך שונים עומדים להיפגש היום בוושינגטון די. סי. מדובר בנשיא ארה"ב דולנד טראמפ וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, החולקים ביניהם קווי דמיון רבים, כמו גם מאפיינים שונים וייחודיים. הצד השווה שבהם ששניהם זוכים לתמיכה עממית רחבה ולתיעוב עמוק מצד האליטות הישנות, כל אחד במדינתו. שניהם באזור גיל שבעים, מה שאומר שהם כבר ראו וחוו כמעט הכול. שניהם לא מאוד מתרגשים מהרדיפה נגדם אלא להיפך, הם נבנים מזה וממנפים אותה לחיזוק התמיכה בהם.

אולם, מעבר לקווי דמיון אלו, קיים גם הבדל מהותי בין שני האישים. בניגוד לטראמפ, שזה עתה נבחר לנשיא המעצמה החזקה בעולם ונהנה מעוצמה גדולה בזכות שיטת המשטר הנשיאותית בארה"ב, הרי שמצבו של נתניהו מורכב ובעייתי הרבה יותר. השלטון בישראל נחטף כבר לפני שנים על ידי אלו המכונים "כנופיית שלטון החוק", אותם משפטנים חסרי שם ופנים המשליטים עצמם בכוח הזרוע ובחסות התקשורת על אזרחי המדינה. עריצים אלו רואים בדאגה את שלטונו המתארך והמתחזק של בנימין נתניהו, שזוכה לתמיכה רחבה בציבור ובמערכת הפוליטית טרם קם לו מתחרה אמיתי.

גורמים אלו הבינו שעם כניסת דונלד טראמפ לבית הלבן עלול שלטונו של נתניהו להתחזק אף יותר, בזכות שיתוף הפעולה עם נשיא ידידותי וממשל אוהד בוושינגטון. זאת אחת הסיבות המרכזיות למסע הציד המטורף שאנו עדים לו כאן בישראל, מסע שנועד להפיל ראש ממשלה בישראל ולבסס סופית את שלטונם הבלתי חוקי של ה"כנופיה". נכון לשלב זה נתניהו מחזיר מלחמה, לא מתכופף ולא נרתע, ובימים אלו פורסם שהוא הבהיר למקורביו שלא יתפטר מתפקידו, גם במקרה של הגשת כתב אישום נגדו בפרשת המתנות.

כידוע, אחרי שנים של מאמץ חובק עולם, כולל חקירות, תחקירים יזומים, מאות עדים, תפירת תיקים פליליים למספר עוזרים ויועצים של נתניהו במטרה לאלץ אותם לשמש כעידי מדינה נגדו ועוד שורה של צעדים שלא היו מביישים את רוסיה הסובייטית, אחרי כל המאמץ האדיר הזה, היבול הפלילי נגדו דל ועלוב במיוחד. ההדלפות הבלתי פוסקות בשם 'גורמי החקירה', מעשה בלתי חוקי המזהם את החקירה ומחייב את סגירתה באופן מיידי, נועדו לחפות על המבוכה הגדולה בפרשת 2000, אותה פרשה שהתפוצצה בקול רעש גדול והשמאל תלה בה תקוות רבות, והיא מתבררת כעת כרכילות ברנז'אית זולה ותו לא.

גם בפרשת המתנות המנופחת אין באמת בסיס להגשת כתב אישום, וההדלפות נועדו ליצור לחץ תקשורתי אלים על היועץ המשפטי לממשלה, בכדי שיורה על הגשת כתב אישום מאימת הכנופיה. לא ברור האם מנדלבליט ייכנע ללחץ התקשורתי, אבל כבר ברור שנתניהו לא מתכוון להרים ידיים ולהתפטר. על פי החוק נתניהו יכול להישאר בתפקידו כראש ממשלה עד להרשעה סופית בבית המשפט העליון, תרחיש שבלוח זמנים מהיר במיוחד יתרחש אי שם בשנת 2020.

בעוד ה"כנופיה" סבורה שראש הממשלה אמור לעסוק בחשבוניות סיגרים מהעשור הקודם, הרי שנתניהו נחוש לפתוח דף חדש ואיכותי עם הממשל בארה"ב, ולבסס את הברית האסטרטגית בין המדינות, במיוחד לנוכח הכאוס השורר במזרח התיכון. נתניהו מעוניין לוודא שהנשיא טראמפ ירוקן מתוכו את הסכם הגרעין האיראני ויגביר את הלחץ על משטר הטרור בטהרן. הוא גם יפעל לבצר את העמדות הפרו ישראליות של הממשל החדש, ולוודא שהפלסטינים ייתקלו בחומת ברזל מצד וושינגטון בכל הקשור לפעילותם נגד ישראל במוסדות האו"ם ובפורומים בינלאומיים נוספים.

מנהיגי ארה"ב וישראל שנפגשים היום יעשו הכול שהפגישה ביניהם תוכתר בהצלחה. הם רוצים לשקם את הריסות עידן אובמה, שכמו בכל תחום, גם ביחסי ישראל - ארה"ב השאיר מאחוריו תל חרבות עשן. ראש ממשלת ישראל רוצה להוכיח למחנה הלאומי ולעם בישראל שהוא האיש המתאים ביותר למצות את ההזדמנות הגלומה לישראל בכניסתו של טראמפ לבית הלבן. נשיא ארה"ב רוצה להעלות את היחסים עם בעלת הברית החשובה במזרח התיכון למסלול שיקום ופריחה, כפי שהבטיח לבוחריו לקראת הבחירות, וכפי שהגדיר בחזון ממשלו החדש. נקווה בשביל כולנו שהם גם יצליחו בפגישתם ובמטרתם זו.
סמל אישי של המשתמש
אחד ויחיד

הודעה שלא נקראהעל ידי עטרת תפארת » 15 פברואר 2017, 23:16

גם על טראמפ יש כבר עננה של חקירות על הקשרים של אנשיו ואולי גם שלו עם הרוסים.
אין עוד מלבדו!
עטרת תפארת

הודעה שלא נקראהעל ידי אחד ויחיד » 16 פברואר 2017, 20:06

נתניהו לאחר פגישתו עם טראמפ: "מעולם לא היה לנו ידיד כזה"
לאחר 4 שעות, סמוך לחצות הלילה (שעון ישראל), הסתיימה פגישת ראש הממשלה ונשיא ארה"ב • בצאתו מהפגישה תדרך נתניהו את הכתבים המדיניים ולא הסתיר את שביעות רצונו מהשפה המשותפת שמצא עם הנשיא החדש
פגישתם של ראש הממשלה, בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הסתיימה כעת (חצות, שעון ישראל). בצאתו מהפגישה שיתף נתניהו את הכתבים המדיניים בתחושותיו.

"פגשתי במהלך חיי לא מעט נשיאים, ולפי הפגישה יש כאן ידי שמעולם לא היה. טראמפ הגדיר כי זהו 'יום חדש'", צוטט נתניהו ב'מעריב'.

הוא הוסיף: "שוחחנו על האתגרים במזרח התיכון ועל שדרוג דרמטי של היחסים בינינו לארצות הברית. ביקשתי מטראמפ הכרה אמריקאית בנוכחות הישראלית ברמת הגולן….לא הייתה שם תדהמה מצידו".

בהמשך סיפר נתניהו על תוכן שיחתם בנושא האיום האיראני: "שוחחנו באריכות על כמה ההסכם עם המעצמות גרוע. הוא מודע לתוקפנות האיראנית. קבענו לשתף פעולה כדי להדוף זאת".

בנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני: "דנו בנושא ההתנחלויות, וסיכמנו להמשיך לדון בכך. נמשיך להגיע לבנייה. טראמפ מוכן לעשות הרבה להבטחת ביטחונה של ישראל, ואם יש רצון לבחינת נושא ההתנחלויות כדי שנתקדם, ראוי לעשות מאמץ זה".

על הטענות לאנטישמיות מצד טראמפ אמר נתניהו: "הדאגה לגבי 'אנטישמיות אצל טרטמפ' לא במקומה. היתה אפס כוונה להשמיט את הנושא היהודי מהצהרות על השואה".

כזכור, מוקדם יותר, בטרם החלה הפגישה, ערכו השנים מסיבת עיתונאים משותפת במהלכה נשא טראמפ הצהרות תקדימיות מבחינתה של ישראל. ראו בהרחבה בלינק המצורף
קבצים מצורפים
F170215AOGPO006.jpg
F170215AOGPO006.jpg (381.74 KiB) נצפה 882 פעמים
סמל אישי של המשתמש
אחד ויחיד

הודעה שלא נקראהעל ידי אחד ויחיד » 16 פברואר 2017, 20:07

טראמפ, כמו איש עסקים טוב, פתוח לשמוע רעיונות נוספים • פרשנות
גם אם לא ניכנס לוויכוח עתיק היומין האם הקמת "שתי מדינות לשני עמים" הוא פתרון טוב לישראל או לא, עצם העובדה שיושב בבית הלבן אדם שמוכן לשמוע דעות נוספות ואינו מתכוון - בניגוד לממשל אובמה, לכפות את דעתו - מהווה בשורה טובה לישראל
במהלך מסיבת העיתונאים אתמול נמנעו גם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וגם ראש הממשלה בנימין נתניהו להביע מחויבות לפתרון שתי המדינות כדרך להשגת הסכם שלום. מעניין לבדוק כיצד התייחסו לכך היום, הפרשנים הפוליטיים והמדיניים בניסיונם להסביר, איש איש מנקודת מבטו, כיצד הדברים ישפיעו.

הנשיא האמריקאי הפתיע כשאמר כי יהיה מוכן לבחון גם פתרון של מדינה אחת לשני עמים והבהיר כי הוא מעוניין לקדם יוזמת שלום בה יהיו מעורבות כמה ממדינות ערב ולא רק ישראל והפלסטינים וזאת כדי להשיג הסכם שלום רחב וגדול יותר. "אני בוחן את עניין שתי המדינות ואת עניין המדינה האחת", אמר טראמפ. "אוכל לחיות עם שתיהן. פעם היה נראה ששתי מדינות זה הפתרון הקל יותר. אבל אם ביבי והפלסטינים שמחים – אני אהיה שמח עם מה שהם מעדיפים".

ראש הממשלה נתניהו נמנע מצידו מלהביע תמיכה מפורשת בהקמת מדינה פלסטינית, אך הבהיר כי הוא לא חוזר בו מהעקרונות שהציג בנאום בר-אילן מיוני 2009. באותו נאום אמר נתניהו כי יתמוך בהקמה מדינה פלסטינית אם זו תהיה מפורזת מכוחות צבא ותכיר בישראל כמדינה יהודית. "במקום להתמקד בכותרות אני רוצה להתמקד במהות", אמר נתניהו.

"יש שני תנאים לשלום והם לא השתנו – הפלסטינים חייבים להכיר במדינה היהודית וישראל חייבת לשמר את היכולת הביטחונית שלה בכל הגדה המערבית אחרת נקבל מדינת איסלאם קיצוני…הפלסטינים ממשיכים לקרוא להרס המדינה היהודית ואפילו הכחישו את הקשר ההיסטורי שלנו לארצנו. הסינים נקראים כך כי הם מסין… יהודים נקראים כך כי הם באים מיהודה".

כתב חדשות החוץ, אורן נהרי כותב כי המשפט שסימל יותר מכל את מסיבת העיתונאים הראשונה של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו היה: "שתי מדינות, מדינה אחת, אני אוהב את הפתרון ששני הצדדים אוהבים". המשפט הזה סמלי לא רק כי מדובר בפעם הראשונה שפתרון שתי המדינות הוא לא היחיד עבור ממשל אמריקני, אלא גם כי נראה שנשיא ארצות הברית לא ממש שולט בפרטים הקטנים.

נתניהו מציע לטראמפ עסקה חלומית. במונחי נדל"ן, אמנם ישראליים, זו לא תוספת מרפסת או קומה לבניין רעוע. נתניהו מדבר על פינוי-בינוי עם השבחה של השכונה כולה, עסקה שבבסיסה הסכם שלום אזורי, שבו המדינות הסוניות – ירדן, מצרים, אולי טורקיה, ערב הסעודית, קטאר ועוד – יביאו את הפלסטינים לשולחן המשא ומתן. ואז, אם הפלסטינים יקבלו את תנאי ישראל לתחילתו של משא ומתן – הכרה במדינת ישראל כמדינה יהודית ושליטה ביטחונית ישראלית על כל השטח – אז ניתן להתחיל משא ומתן. התנחלויות, ירושלים או זכות השיבה, כלל לא הוזכרו. וטראמפ אהב את הרעיון. ואף שלממשלת ישראל היום יום חג, טראמפ גם הזכיר שהוא רוצה הסכם. הוא קרא לעצירת הבנייה בהתנחלויות, והדגיש שהוא מצפה לפשרות משמעותיות גם מישראל.

עמית סגל מזכיר כי במשך מסיבת עיתונאים שלמה בבית הלבן, ראש הממשלה נתניהו ונשיא ארה"ב טראמפ לא התייחסו למפעל ההתנחלויות. בכך, מוריד טראמפ הלכה למעשה מעל הפרק את פתרון שתי המדינות לסוגיית הסכסוך הישראלי-פלסטיני. הוא לא מתייחס לנושא התנחלויות עד שהוא נשאל על כך במפורש, וגם אז הוא עונה באופן עמום למדי.

לדברי הד"ר חיים שיין, כולם מדברים כבר שנים על שלום בין הישראלים לפלשתינים, בחסות הכותרות שתי מדינות לשני עמים וההתנחלויות כמכשול לשלום. סיסמה משכרת שמלכתחילה לא היה לה שום סיכוי, מהטעם שהפלשתינים לעולם לא יהיו מוכנים להכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית ולוותר על זכות השיבה ליפו, לשפיים, לקיבוץ ברעם, לרמת השרון ולרעננה. מדינה פלשתינית, מבינים היום רוב הישראלים, היא רק שלב ראשון בחזון השבת היהודים לאירופה.

הנשיא טראמפ כאיש עסקים מביא איתו לכהונתו רוח חדשה. הוא אינו שבוי בקונספציות הישנות של קודמיו ביחס למזרח התיכון, שרק הובילו לשפיכות דמים מיותרת. אנשי עסקים יודעים שרק עיסקה טובה לשני הצדדים יכולה להתממש. עסקאות טובות לא עושים בכפייה. השתלטות עוינת נתפסת בעולם העסקים כאלטרנטיבה גרועה למדי.

הפתיחות בעידן טראמפ תחייב את כל הצדדים לחשיבה יצירתית כדי שבסיום מו"מ יוכלו הישראלים והפלשתינים לחיות במסגרת של שכנות סבירה ודו־קיום. קיבעון מחשבתי מוביל לאין מוצא, ואילו יוזמה ופתיחות יוצרות תקווה. לפתרון הסכסוך באזורנו נדרשת גם סבלנות רבה. הנשיא אובאמה רצה בכל מאודו שמורשתו תכלול שלום מוסלמי־יהודי, אצה לו הדרך ולכן כישלונו מהדהד. הוא היה משוכנע שכל מה שהוא רוצה – הוא גם יכול. המורשת של טראמפ אינה מעוגנת במזרח התיכון, אלא בהשבת הכבוד האבוד והרמוס של ארה"ב, שגשוגה וטובת אזרחיה.

כצפוי, מהצד השני, הפרשן המדיני ברק רביד כותב כך: לראשונה נשיא אמריקאי דחק הצדה את פתרון שתי המדינות והביע תמיכה באפשרות של הפיכת ישראל ממדינה יהודית דמוקרטית למדינה דו־לאומית. לא אוטונומיה כפי שנפתלי בנט שואף. לא מדינה מינוס כפי שראש הממשלה נתניהו היה רוצה שיקרה. אלא מדינה אחת יהודית־ערבית. המסר הזה היה כמעט אנטי־ציוני. ספק אם טראמפ עצמו הבין מה המשמעות של דבריו. לא מעט פלסטינים שתומכים במדינה אחת ודאי חגגו הלילה. הרצל, ז'בוטינסקי, בן־גוריון וגם הרב קוק ודאי התהפכו בקברם.

מנגד, טראמפ אמר שורה של דברים שבמהותם הינם הפוכים לחלוטין, הבולט שבהם נגע לבנייה בהתנחלויות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים. טראמפ עמד לצדו של נתניהו וקרא לישראל בצורה ישירה ולא מתנצלת לרסן את הבנייה בהתנחלויות. קשה לראות כיצד תוכל כעת ממשלת ישראל לבנות ללא הגבלה, לא כל שכן לספח התנחלויות. כשאובמה אמר את זה בפגישתו הראשונה עם נתניהו במאי 2009, היתה עליו התנפלות רבתי מצד לובי המתנחלים בתקשורת, בממשלה ובכנסת. כשטראמפ אמר אתמול את אותו הדבר, ואף שב והתחמק מהתחייבות להעביר את השגרירות לירושלים, הימין הישראלי יצא במחולות. אין מה לומר, חזון אחרית הימים הולך ומתגשם לנגד עינינו.

נתניהו וטראמפ הציגו במסיבת העיתונאים יוזמה מדינית "אלטרנטיבית" לכאורה. כזו שתתרחש מבחוץ פנימה. מהעולם הערבי לזירה הפלסטינית. טראמפ ונתניהו לא המציאו כלום. ראש ממשלת ישראל ניסה זאת בקדנציה הראשונה של אובמה וכן בקדנציה השנייה של אובמה. בשני המקרים הוא גילה שזה אולי נשמע טוב, אבל לא הכי ישים. עדיין לא נמצא המנהיג הערבי שיהיה מוכן לחמם את היחסים עם ישראל לפני שזו תתקדם עם הפלסטינים.

לא ברור אם טראמפ באמת רציני כאשר הוא מדבר על כוונתו להגיע לעסקת חבילה במזרח התיכון. אם הנשיא האמריקאי ויועציו ינסו באמת לקדם זאת הם יגלו שאין מנוס מליישב את אותן סתירות פנימיות שצפו ועלו במסיבת העיתונאים. יש להניח שכבר בביקור הראשון של שליחיו של טראמפ בירושלים, רמאללה ובירות העולם הערבי ואירופה הם יגלו שהדיבורים על קבורת המדינה הפלסטינית אולי היו מוקדמים מדי. בכל פעם שטראמפ ואנשיו נתקלו במציאות מאז שנכנסו לבית הלבן הם חזרו למקורות – ביחסים עם סין, במדיניות כלפי הכיבוש הרוסי באוקראינה ובנוגע להעברת השגרירות לירושלים. אין סיבה לחשוב שאותו דבר לא יקרה בנוגע לפתרון שתי המדינות.

לסיכום, נסיים עם התחזית של הפרשן הפוליטי עמית סגל: מדובר באדם שבניגוד לממשל הקודם בבית הלבן לא יתבטא בסוף כהונתו נגד ההתנחלויות בנאום שוצף במשך 80 דקות ולא ישלח את מזכיר המדינה שלו עשרות פעמים בתוך 4 שנים כדי לנסות להחיות את הנסיונות הכושלים הללו למשא ומתן. במובן הזה ראש הממשלה קיבל את כל מה שהוא יכל לחלום עליו. אם נסכם את המסר של מסיבת העיתונאים בביטוי שנתניהו מכיר היטב, טראמפ אומר בעצם שלא יקרה כלום כי אין כלום.
סמל אישי של המשתמש
אחד ויחיד

הודעה שלא נקראהעל ידי אחד ויחיד » 16 פברואר 2017, 20:08

נתניהו וטראמפ במסיבת עיתונאים
קבצים מצורפים
F170215AOGPO20.jpg
F170215AOGPO20.jpg (545.34 KiB) נצפה 882 פעמים