בג"ץ נגד השבת

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

המנהלים: יאיר, אחד, המפצח

בג"ץ נגד השבת

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 19 אפריל 2017, 22:30

בג"צ מאפשר לפתוח חנויות בשבת בעיר תל אביב
שלושת שופטות העליון קבעו בפסק דין תקדימי כי ניתן לפתוח חנויות ומרכולים בשבת בעיר תל אביב. נשיאת העליון נאור: הימים נקפו ואת מאה הימים רדפו מאות הימים הנוספים. יש לראות את הימנעות מקבלת החלטה, כהחלטה לפסול את התיקון ללא נימוקים".

בית המשפט העליון בשבתו כבג"צ פסק בעד החלטת עיריית תל אביב, וקבע כי ניתן יהיה לפתוח בתי עסק במספר מצומצם, בצורה שתאפשר שמירה על צביונה של השבת, ושאינו משנה בצורה ניכרת את העיר, כששלושת השופטות בראשות נשיאת העליון נאור, קובעים כי תיקון החוק העירוני מצוי בגדר מתחם המידתיות, ובכך הן רואות להפוך את הצו על תנאי שניתן בבג"צ לצו החלטי. בנוסף קבעו כי המדינה תישא בהוצאות העירייה בסך עשרת אלפים שקלים.

פסק הדין שניתן על ידי השופטות נאור, חיות וברק-ארז, הינו פסק שמקושר לארבעה דיונים שונים שהיו בנושא, ושהוגשו על ידי לא מעט עותרים, כאשר באחת העתירות מדובר בהתאחדות הסוחרים והעצמאים הכללית, ולצידם סוחרים נוספים שדרשו שלא לאפשר לעירייה לאפשר את הפעלת המרכולים במהלך השבת, בשל פגיעה בהם. ומנגד גם לבתי עסק שדרשו לאפשר להם לחלל שבת בדומה למקומות אחרים שבהם נתנה העירייה אישור.

העתירות הופנו נגד שר הפנים, שר הכלכלה, עיריית התל אביב, הרשות לפיתוח כלכלי ת"א-יפו, ורשות מקרקעי ישראל. בכל העתירות הנושאים שעמדו לנגד עיניהן של השופטות, הנושא היה בתיקונים לחוק העזר העירוני שקבע כי אים לפתוח עסקים בשבתות ומועדי ישראל בכפוף למקרים חריגים ומצומצמים.

עיריית תל אביב מצאה לנכון לאפשר את תיקון חוק העזר שיאפשר לפתוח מרכולים בשבת, לפי מפתח אזורים ובכפוף למגבלות שונות. בימים שבהם שר הפנים גדעון סער ישב כשר הפנים הוא הורה על עיכוב פרסום אותו תיקום לחוק העזר העירוני, מה שהביא לעתירה של סוחרים שדרשו לאפשר את פתיחת המרכולים ולחלל את השבת, כשבמקביל טענו העותרים האחרים כי פתיחת מרכולים תפגע בהם.

בין העירייה והמדינה התעוררה מחלוקת האם שר הפנים יכול לעכב את חקיקת החוק. העירייה טענה כי שר הפנים דאז לא נערך לה שימוע בטרם ההחלטה על העיכוב, והן לנוכח פרק הזמן שחלף מאז העיכוב. מעבר לכך העירייה טענה כי יש לה אוטונומיה מוניציפאלית בפרט בנוגע לצביונה, לעומתה טענה המדינה כי החלטת העיכוב התקבלה כדין.

במהלך הדיונים טענה המדינה כי החלטת העיכוב התקבלה כדין, תוך שאיפשרו לעירייה להשמיע טענותיה. בעיקר טענה המדינה כי אין בקיומה של סמכות לעירייה להסדיר הפעלת בתי עסק שיחללו שבת, מה ששולל את סמכות השלטון המרכזי.

לאורך דיוני בית המשפט היו חילופי תפקידים בממשלה, כאשר השר סער עזב את תפקידו כשר פנים ובהמשך נכנס סילבן שלום לתפקיד, זה טען כי יש לו ניגוד עניינים שמונע ממנו לקבל הכרעה בנושא, והדבר הועבר להכרעת הממשלה. בהמשך הודיעה הממשלה לבית המשפט כי העבירה את הסמכות מידיו של שר הפנים אל ועדת מנכ"לים שתדון בסוגיה ותתן המלצותיה. בהמשך הודיעה המדינה כי הוועדה לא הגיעה להמלצה מוסכמת יחידה. בהמשך (לפני חודשיים וחצי) הודיעה המדינה כי הממשלה החליטה להחזיר את הסמכות לשר הפנים הנוכחי אריה דרעי, וכי בכוונתו של השר להכריע ולתת החלטתו בתוך 60 יום. בפסק הדין מציינות השופטות כי לא קיבלו כל עדכון או הודעה נוספת נכון למועד פרסום פסק הדין.

בהמשך השופטת נאור מותחת ביקורת על הממשלה, והביקורת נשמעת גם כלפי שר הפנים דרעי: "הימים נקפו ואת מאה הימים רדפו מאות הימים הנוספים. יש לראות את הימנעות מקבלת החלטה, כהחלטה לפסול את התיקון ללא נימוקים".נשיאת העליון כותבת עוד כי אין בכוונתה לקבוע מהו פרק הזמן שבו מחויבשר הפנים לקבל החלטה סופית, אולם מובן כי כעבור פרק זמן מסוים נדרשת החלטה, ולא דיבהחלטת עיכוב ללא החלטה לגופו של העניין. "לאחר שחלפה כשנה ממועד החלטתהעיכוב, הסכימו הצדדים בדיון לפנינו על פרק זמן בן 100 ימים לקבלת החלטה סופית. פרקזמן זה חלף כלא היה, ומאז חלפה שנה נוספת. חלף גם המועד הנקוב בהודעת המדינה, מובןאם כן כי במקרה שלפנינו המועד לקבלת החלטה לגופו של עניין חלף זה מכבר. בהמשךכותבת הנשיאה כי מסקנתה שההחלטה לפסול את אותו תיקון של העירייה לחוק העזר העירוניהינה בטלה ויש להורות על פרסומו ברושמות.

השופטת נאור מבהירה: "אין מקוםלהוסיף ולהמתין ששר הפנים יחלק בעתיד אם יש לאשר את התיקון או לא, וזאת במועד לאידוע שקצב לעצמו, אשר אין לו דבר וחצי דבר עם המועדים הקבועים בחוק".

אתר לדעת
סמל אישי של המשתמש
משולש
 
הודעות: 12199
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 22:24
{ TOPIC_AUTHOR }
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: בג"ץ נגד השבת

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 19 אפריל 2017, 22:45

ראשי המפלגות החרדיות והדתיות במכתב בהול לרה"מ
ראשי המפלגות החרדיות והדתיות פנו במכתב בהול לראש הממשלה לנוכח פסקת בגצ בנוגע לפתיחת מרכולים בשבת. "אין ביכולתנו ובכוונתו להיות שותפים לפגיעה בכבודה של השבת וברמיסתה כפי שעולה מהחלטת בית המשפט".

במכתב בהול שהוציאו ראשי המפלגות החרדיות והדתיות, הם פונים לראש הממשלה נתניהו ובו הם כואבים את הפגיעה בשבת.

"משמעות החלטת בית המשפט הינה הפרה חמורה של הסטטוס קוו ותוצאתה הינה פרצה קשה בפרהסיה של השבת הציבורית במדינת ישראל".

"אין ביכולתנו ובכוונתו להיות שותפים לפגיעה בכבודה של השבת וברמיסתה כפי שעולה בפועל מהחלטת בית המשפט, הנו דורשים כי תזמן בדחיפות ישיבה יחד עם כל ראשי הסיעות בקואליציה בה נכריע כיצד להגן על הפרצה בחומות השבת במדינת ישראל".

"החלטה זו מתחייבת מתוך ההכרה בחשיבותה של השבת ומניעת פגיעה בגדריה וכחלק בלתי נפרד מההסכם הקואליציוני לו כולנו מחוייבים".

את מכתבם מסיימים ראשי המפלגות כי לנוכח הנסיבות הננו דורשים כי דיון זה יתקיים בדחיפות לצורך מתן מענה להפרה קשה זו של הסטטוס קוו".
סמל אישי של המשתמש
משולש
 
{ AUTHOR_TOPIC }
הודעות: 12199
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 22:24
{ TOPIC_AUTHOR }
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: בג"ץ נגד השבת

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 20 אפריל 2017, 16:42

מחטף השבת: הכנסת מיותרת, בג"ץ נטל לעצמו בכח את מושכות השלטון
14:59 כ״ד בניסן תשע״ז 20.04.2017 בצלאל קאהן
חובה לטפל אחת ולתמיד בדיקטטורה השיפוטית של הקליקה הסגורה בבית המשפט העליון. ברגע שהשופטים פוגעים פגיעה קשה ואנושה בסמל השבת, אין שום ערך לערכאת השיפוט העליונה של מדינת ישראל • הגיע הזמן להחזיר את הכוח לעם ולנציגיו שנבחרו בבחירות דמוקרטיות ולא בחדר סגור שכולו דיל פוליטי המדיף צחנה למרחוק
הפגנת חצי המיליון, תשנ"ט הפגנת חצי המיליון, תשנ"ט צילום: אבי אוחיון, לע"מ
הרב אברהם רביץ ז"ל הטיח את האמת: ברק - שלא בכוונת מכוון - הפך עצמו לסכנה קיומית ולאויב מספר אחד של תפיסתנו הבסיסית כחוליה בשרשרת הארוכה רבת השנים של היהדות. הוא הפך עצמו לאויב מספר 1
דקות אחדות לאחר השעה 17:00, יום רביעי בשבוע, הגיע העדכון הדרמטי מדסק החדשות של "קול חי": שופטי בג"ץ, כך הדיווח, מאפשרים את פתיחת המרכולים בשבתות בתל אביב. התקשרתי למגיש החדשות כדי להציע לו ניסוח מעט תקיף לנוכח החלטת השופטים החילונים במדינה היהודית. "השבת תחולל בתל אביב. כך קבעו שופטי בג"ץ", הצעתי, וכך שודר ברדיו.

דקות אחדות לאחר מכן, בדרכי לביתי מפגישה בירושלים, חלפתי בצומת הרחובות יפו ושרי ישראל במרכז העיר ונזכרתי באחת הפעמים הקודמות שהייתי כאן, בגלל השופטים האלה. זה קרה לפני 18 שנה. כאן, למקום הזה, הגיעו בכ"ח שבט תשנ"ט, חצי מיליון יהודים לזעוק את זעקת היהדות בארץ ישראל, נגד הדיקטטורה המשפטית של השופטים.

העצרת ההיא בראשות גדולי ישראל, הביאה את ההמונים אל הרחובות המרכזיים של ירושלים, במחאה על הפרת הסטטוס-קוו על-ידי השופטים בעניין צירוף נציגי הרפורמים והקונסרבטיבים למועצות הדתיות האורתודוכסיות; אי חוקיות הסדר תורתו אומנותו והחלטות נוספות שפגעו בסטטוס-קוו ובמה שבאמת חשוב לנו: יהדותה של המדינה ותושביה.


נדמה לי, שיותר מאשר השבת שתחולל בתל אביב – ואולי, לדאבון לב, בעוד ערים בישראל – מדובר כאן בעליית מדרגה בהשתלטות המשפטית של קבוצת אנשים מלומדים, שממקום עבודתם בבית המשפט העליון הם הורסים ומחריבים את כל הקדוש והיקר לנו, שומרי השבת באשר הם, במיוחד כשהפעם מדובר בסוג של מחטף מצידם של השופטים.


ומה שקרה היום, הוא צעד נוסף בשרשרת האין-סופית של הריסת כל חלקה טובה במדינה היהודית, אבל יותר מהכל, הוא הופך את השופטים לפוליטיקאים מהדרג הנמוך ביותר.

הם הרי יודעים היטב שבממשלה יש עיסוק שלם סביב עניין השבת בתל אביב; הם יודעים ששר הפנים מנסה לקדם את העניין והוא אף ביקש את הערות הציבור לכך; הם יודעים שזה נושא נפיץ שיכול לערער את שלמות הממשלה והקואליציה. ואולי דווקא משום כך, הם מיהרו להוציא את הערמונים מן האש ולעשות מעשה פוליטי מובהק: להתערב בעבודת הממשלה והכנסת.

קראתי אין ספור תגובות של פוליטיקאים חרדים בשעות האחרונות נגד בג"ץ. והם צודקים. אבל אם יש משהו פרקטי שהיה צריך לעשות (חוץ מזעקת ה"שאבעס" שתהדהד בעצרת-שני-המיליון הנוספת שראוי לקיימה מול מגדל השן המשפטי בגבעת רם בירושלים נגד הדיקטטורה השיפוטית), זה פשוט לרסן את השופטים.

יש כמה פוליטיקאים שכבר למדו על בשרם התערבות בג"צית מהי. אבל במקום לשנות את השיטה, במקום להעמיד את השופטים על מקומם, במקום לטפל אחת ולתמיד בדיקטטורה השיפוטית של קליקה סגורה – הם ימשיכו להושיט את הלחי השנייה לעבר השופטים, פעם אחר פעם, בשם הממלכתיות ובשם ההגנה על סמלי המדינה. אבל כשהשופטים שוב הולכים צעד אחד קדימה ופוגעים פגיעה קשה ואנושה בסמל האמיתי של המדינה, השבת והיהדות, אין שום ערך לערכאת השיפוט העליונה של מדינת ישראל. הגיע הזמן להחזיר את הכוח לעם ולנציגיו שנבחרו בבחירות דמוקרטיות ולא בחדר סגור שכולו דיל פוליטי המדיף צחנה למרחוק.

לפני כ-13 שנים, ביום בו אהרן ברק, אבי הדיקטטורה השיפוטית סיים את תפקידו, התראיין ח"כ הרב אברהם רביץ ז"ל לאחד מכלי התקשורת, והטיח בו את האמת: "ברק – שלא בכוונת מכוון – הפך עצמו לסכנה קיומית ולאויב מספר אחד של תפיסתנו הבסיסית כחוליה בשרשרת הארוכה רבת השנים של היהדות. הוא הפך עצמו לאויב מספר 1".

מאז, נדמה שבית המשפט מעט ריסן את עצמו, אבל הוא ממשיך באותה הדרך שהיתווה אבי המהפכה, ברק, ואם לא נעצור את ההידרדרות כאן – היום זו השבת, מחר זה הכותל והרפורמים, ומחרתיים מי יודע לאן נגיע. זה הזמן של הפוליטיקאים לעבור מדיבורים למעשים ולקחת את השליטה לידיים, ולו בשם השבת, שבת קודש ולכבודה.
סמל אישי של המשתמש
משולש
 
{ AUTHOR_TOPIC }
הודעות: 12199
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 22:24
{ TOPIC_AUTHOR }
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: בג"ץ נגד השבת

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 21 אפריל 2017, 00:55

להלן הודעת שר הביטחון אביגדור ליברמן בעקבות החלטת בג"צ בעניין מסחר בשבת, כפי שפרסם בדף הפייסבוק שלו:

"אני מברך על החלטת בג"ץ לאשר פתיחה של מרכולים ומתחמי מסחר בתל אביב בשבת. מדובר בחוק עירוני מידתי המאפשר, מצד אחד, לשמור על השבת כיום מנוחה, ומצד שני מעניק לאזרחים רבים מאוד אפשרות לבלות בשבת על פי רצונם ודרכם. לתל אביב יש אופי מסוים שהתפתח מאז קום המדינה, ואין שום סיבה שהמדינה תתערב ותפגע במרקם העירוני שהתגבש".

תקשורת שר הביטחוןלכל האוהדים של ה"שונא ישראל והתורה " ליברמן..
סמל אישי של המשתמש
משולש
 
{ AUTHOR_TOPIC }
הודעות: 12199
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 22:24
{ TOPIC_AUTHOR }
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: בג"ץ נגד השבת

הודעה שלא נקראהעל ידי כתבן » 21 אפריל 2017, 16:14

משולש כתב:
לכל האוהדים של ה"שונא ישראל והתורה " ליברמן..

לא חושב שנשארו לו אוהדים, אחרי שנהיה סר הבטחון.
השקרן הכי גדול בתבל, בהצהרות הוא הכי ימין, במעשים הכי שמאל.
הוא כל כך שקוף כשקרן שאפילו לא מצפים ממנו לקיים את דבריו, כולם יודעים שאין קשר בין מה שהוא אומר למה שיעשה.
אף אחד אפילו לא מזכיר לו את האמירות שלו כמו למשל: "אני אומר לך ואתה יכול לתפוס אותי במילה ופה הכל מוקלט, אם אני שר הבטחון, אני נותן לאדון (אסמאעיל) הניה, 48 שעות. או שאתה מחזיר את הגופות והאזרחים או שאתה מת, מבחינתי אתה פשוט תזמין לעצמך מקום בבית קברות הכי קרוב אליך.

הזכרון של הצבור קצר ולכן עדיין יש שבוחרים ברמאי כמותו, רבים כבר לא זוכרים את הבחירות שהוא רץ בשם חוק 'נאמנות אזרחות' מערכת בחירות שלמה התנהלה על זה, הערבים יצאו לקלפיות באחוזים יותר גבוהים בגללו, מרגע סגירת הקלפיות החוק הזה נעלם בתהום הנשיה כאילו לא היה.
והמעניין שגם התקשורת לא הזכירה לו את זה, תראו כמה מזכירים לכחלון את מחירי הדיור, כי ממנו מצפים שיעשה את מה שהבטיח, לליברמן אף אחד לא הזכיר את הבטחותיו, כי הוא יצר סוג חדש של נוכלות, נוכל שכולם יודעים שהוא לא מתכוון לאף מילה שיוצאת מפיו, ולכן גם אף אחד לא מצפה ממנו שיעשה את מה שהבטיח.

לצערינו, טפשים לא חסרים, לקראת הבחירות הוא יצהיר כמה הצהרות ימניות ושוב יהיו פתאים שיצביעו לו, ואחרי הבחירות ימשיך במעשיו את המדיניות של גלאון.
כתבן
 
הודעות: 779
הצטרף: 13 ינואר 2015, 16:15
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: בג"ץ נגד השבת

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 23 אפריל 2017, 00:17

מלחמה בין אתר לדעת (יחד) לבין אתר קול חי (ש"ס) האם דרעי אשם בחוק או שהוא לא אשם. (יבואו המומחים וילנקקו).
סמל אישי של המשתמש
משולש
 
{ AUTHOR_TOPIC }
הודעות: 12199
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 22:24
{ TOPIC_AUTHOR }
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: בג"ץ נגד השבת

הודעה שלא נקראהעל ידי שיך » 23 אפריל 2017, 13:29

קרדיט לבחדרי
החשד של החרדים: מנדלבליט הדליף לבג"ץ את ההחלטה של דרעי
השר דרעי, העומד בעין הסערה מאז החלטת "בג"ץ המרכולים", התבטא מפורשות בנוגע לזהותו של "המדליף", שעל פי הטענות של גורמים חרדים עומד מאחורי החלטתו השערורייתית של בית המשפט העליון • החרדים מנסים להבין - הלנו או לצרנו?
מה שהפוליטיקאים החרדים אמרו בימים האחרונים ברמיזה, שר הפנים אריה דרעי אמר הבוקר (ראשון) כמעט בגלוי - בישיבת הממשלה התייחס דרעי להחלטת בג"ץ בנושא פתיחת המרכולים בשבת בתל אביב, ומדבריו ניתן להבין כי הוא חושד שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הדליף לבג"ץ את תשובתו בנושא הבוער.

דרעי אמר כי "בהחלטת בג״ץ נמתחה ביקורת על שרי הפנים בעבר ועלי כי לא קיבלנו החלטה בעניין פתיחת המרכולים בשבת. אני מודיע לממשלה כי קיבלתי החלטה בעניין בערב חג הפסח. פסלתי את חוק העזר העירוני של עיריית ת״א ואף הודעתי על החלטתי ביום שלישי האחרון, מיד לאחר חג הפסח, ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שאמר כי יגן על ההחלטה בבגץ".

שר הפנים ממשיך לגולל את סדר הדברים: "למחרת, ביום רביעי האחרון, נמסרה החלטתי בכתב ליועץ מנדלבליט שביקש לעבור עליה וראה זה פלא: כעבור כמה שעות פורסמה באתר בתי המשפט הודעה כי בשעה 17:00 יפרסם בג"ץ את החלטתו בעניין המרכולים בשבת. הרי בגץ המתין שנים להחלטת שר הפנים, ולאחר שקיבלתי החלטה הזדרזו לפרסם החלטה".

לטענתו של דרעי, "בהחלטה נאמר כי שר הפנים לא קיבל החלטה ולכן בגץ נאלץ לקבל החלטה במקומו. זה לא נכון. היועץ מנדלבליט קיבל ממני את ההחלטה, ביקש לעבור עליה וגם מנע ממני לשלוח את ההחלטה לעיריית ת״א, לאחר שאתר בית המשפט הודיעה כי צפויה החלטה של בגץ בנושא".

"לעצם העניין: ההחלטה הזאת התקבלה בהרכב של שלושה שופטים. אני מבקש שיתקיים דיון בבגץ בהחלטה שקיבלתי ובהרכב מורחב. מדובר בהחלטה חשובה, ערכית וחשוב ביותר שהרכב מורחב של בגץ ידון בה. היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט, כבר הודיע לי כי יקיים דיון ביום רביעי בבקשתי לדיון נוסף, ואני מקווה שכך יהיה", אמר דרעי לסיום.

כאמור, דרעי שיגר מכתב למנדלבליט מניד לאחר פרסום החלטת בג"ץ שאף בו הוא מרמז לו על חשדו – שהוא או גורמים מטעמו הדליפו לבג"ץ את ההחלטה: "זאת כאשר כידוע לכבודו במהלך התקופה הקצרה מאז הועברה אלי הסמכות ע"י הממשלה והכנסת לקבלת ההחלטה בעניין חוק העזר, שקדתי על הנושא, קיימתי שימוע ציבורי והשלמתי עוד לפי חג הפסח את הכנת החלטתי בנוגע לחוק העזר שהוצע ולפסילתו. החלטה אשר לא נשלחה לעירית ת"א בסופו של יום בשל סמיכות מועד השלמת הכנתה לחג הפסח ובהמשך לשיחתי עם כב' אמש נשלח נוסח ההחלטה למשרדך, ולפתע תוך ההמתנה לקבלת התייחסות הגורמים הרלבנטיים במשרד המשפטים לנוסח הודיע בית המשפט העליון על מתן החלטתו אך כשעה ספורה לפני פרסומה ועל פי הצעתך לא נשלחה החלטתי זו לעירית ת"א יפו טרם פרסום פסק הדין".

כאמור, היום ראשי המפלגות החרדיות צפויים לדרוש מראש הממשלה – את התערבותו בסוגיה הבוערת ואת תמיכת הקואליציה בחוק השבת החדש שהם מגבשים, שצפוי לחזק את סמכותו של שר הפנים.
שיך
 
הודעות: 834
הצטרף: 24 ינואר 2016, 13:49
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב


חזור אל חרדים לדעת

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: 771977, [G], המוזיקאי, מצפה לישועת השם, ניסן גוק, שוע, שיך ו־83 אורחים