לדמותן של הישיבות הקטנות

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

המנהלים: יאיר, אחד, המפצח

לדמותן של הישיבות הקטנות

הודעה שלא נקראהעל ידי בצלאל_כהן » 10 אפריל 2018, 11:20

כמה פעמים בעבר התבקשתי לכתוב באופן מסודר ושיטתי את עמדתי לגבי החינוך החרדי, אולם למרות רצוני לא הצלחתי עד עכשיו להתפנות לעשות זאת, כעת אני מבקש להתמקד ב"ישיבות הקטנות". לשם כך, אשרטט בקצרה את המודל המקובל של הישיבות הקטנות החרדיות בישראל, ואח"כ אפרט את הסוגיות השונות הדורשות לענ"ד עיון ובירור.
בראשית דבריי, חשוב לי להביע את הערכתי הגדולה למוסד של "הישיבה הקטנה". אני עצמי חייב רבות לשנותיי בישיבה הקטנה, ולצוות של הישיבה שהעמידני על רגליי במובנים רבים. אני סבור שהמוסד הזה הוכיח את עצמו בהעמדת עשרות אלפי תלמידי חכמים, אולם יחד עם זאת אני סבור שלא נכון להתעלם משאלות שונות חדשות וישנות הנוגעות למוסד הזה.

תיאור המודל הקיים
"ישיבה קטנה" היא מוסד תלת-שנתי (ט'-י"א) עבור בנים חרדים מסיימי ת"תים ו"חיידרים" (א'-ח'), ובסיומה הם ממשיכים ב"ישיבה גדולה".
סדר היום בישיבה קטנה הוא מבוקר עד ערב, והוא כולל מלבד השיעורים וסדרי הלימוד שלוש תפילות ושלוש ארוחות (יש כמדומני מעט ישיבות שהתלמידים יוצאים הביתה לארוחת צהריים). בישיבה נלמדים לימודי קודש בלבד, ובעיקר לימודי גפ"ת ומפרשים. בנוסף לומדים גם הלכה, מוסר, פרשת שבוע, חסידות וכיו"ב. לימודי הגמרא מתקיימים בשיעורים פרונטליים בכיתות ובלמידה עצמאית בזוגות ("חברותא") בבית המדרש. סדרי הלימוד מחולקים ל"עיון", "בקיאות" ו"הכנה".
חלק ניכר מהישיבות הקטנות הן פנימייתיות, בחלקן יש מקומות לינה למנוחת צהריים ולשבתות ובלילה התלמידים לנים בבית. שבתות ישיבה מתקיימות בתדירות גבוהה, והן כוללות סדרי לימוד ארוכים.
הצוות של הישיבה הקטנה מורכב בדרך כלל מ"ראש ישיבה" (ברוב המקרים הוא יהיה ר"מ בעיון בשיעור ג'), ר"מים בעיון, ר"מים בבקיאות, משגיח (אחראי על התחום החינוכי והרוחני) ו"משיבים".
יש כיום בישראל למעלה מ-300 "ישיבות קטנות" ובהן לומדים כ-30 אלף תלמידים (כ-10,000 במחזור), במרבית הישיבות ישנה כיתה אחת בשכבה עם ממוצע של כ-30 תלמידים. קהל היעד של הישיבות נקבע לפי מיקום גיאוגרפי (מרבית התלמידים לומדים קרוב למקום מגוריהם), לפי השתייכות קבוצתית (ליטאי, חסידי, ספרדי וכיו"ב), ולפי רמה לימודית ורוחנית.

מכאן ואילך, אני מבקש לפרט סוגיות שונות שניתן לדון בהן בנוגע ל"ישיבות הקטנות"

תכנית לימודים

כאמור, תכנית הלימודים ב"ישיבה קטנה" היא קודש בלבד, ובעיקר לימודי גמרא מסדרי "נשים" ו"נזיקין" ובסגנון מסוים (אולי יש הבדל בעניין זה בין הישיבות הליטאיות לישיבות הספרדיות והחסידיות). בכל פעם שניסו בישראל לפתוח מוסדות לגיל זה עם לימודים כלליים, הדבר נתקל בהתנגדות של גדולי התורה. יחד עם זאת, יש לבחון האם לכל התלמידים מתאימה תכנית הלימודים הזו, או שאולי ניתן להציע מסכתות אחרות / סגנון לימוד שונה / מקצועות קודש אחרים (משנה / תנ"ך / רמב"ם / מדרש וכיו"ב).

דרכי הוראה

למיטב ידיעתי, במרבית "הישיבות הקטנות" ההוראה בכיתה מתבצעת ללא שום אמצעי עזר, אפילו ללא לוח כיתה. הר"מ יושב מול התלמידים כשלפני כל אחד מונחת גמרא בלבד. חלק מהתלמידים יכתבו ויסכמו את השיעור, וחלקם רק יאזין בעל פה. האם מדובר כאן בעניין עקרוני? האם אין אמצעי עזר שיוכלו לסייע לתלמידים מסוימים להבין טוב יותר את הסוגיה? (מה העמדה לגבי גמרות מבוארות כמו מהדורת שוטנשטיין / מתיבתא / חברותא?).

הכשרת צוות

צוות הישיבות הקטנות איננו נדרש כמדומני לשום הכשרה מוקדמת, ולמעשה כל אברך כולל יכול להצטרף לתפקיד ר"מ או משגיח, ללא הכשרה בתחום החינוכי והפדגוגי. ברור שישנם רבים וטובים שמצליחים באופן טבעי לעשות את מלאכתם באופן הטוב ביותר, אבל האם לא היה נכון יותר לדאוג לתת לצוות הישיבה כלים מקצועיים יותר? האם כל הר"מים והמשגיחים יודעים הכול מעצמם?

מענה רגשי וטיפולי

נערים רבים סובלים מקשיים שונים, אם בתחום הלימודי ואם בתחום הרגשי והנפשי. חלקם נמצאים במצבים לא פשוטים מבחינה חברתית או משפחתית וכיו"ב, והדבר דורש מענה של איש מקצוע כמו יועץ חינוכי או עובד סוציאלי או פסיכולוג. האם ה"משגיח" יודע ומסוגל לתת את המענה הזה? בכמה ישיבות יש יועץ חינוכי או איש מקצוע אחר?

פעילות פנאי

בדרך כלל יש ב"ישיבה קטנה" הפסקת צהריים ארוכה (כשעתיים), אולם במרבית הישיבות אין לתלמידים מקום לפעילות ספורטיבית ובמקומות רבים הדבר אסור, כך גם היחס בדרך כלל למשחקי חברה וקופסה כמו שחמט וכיו"ב. נראה שהתפיסה היא שהדבר איננו מתאים לבוגר ולבן תורה, או שישנו חשש שהדבר יגרור את התלמידים לתחומים אחרים מלימוד תורה. האם זו הייתה הגישה תמיד בישיבות? האם ניתן לבחון את הדברים מחדש?

השקפת עולם

נערים בגילאי 14-17 מתחילים בדרך כלל בגיל זה לעצב את השקפת עולמם מבחינה ערכית והבנת העולם שסביבם, האם הישיבות דואגות להקנות לתלמידים השקפת עולם מסודרת (בשיחות, ב"ועדים", בסדר מוסר) או שמשאירים את הנושא לבית ולסביבה?

אמצעי הערכה

כמדומני שבמרבית הישיבות מתקיימים באופן מסודר מבחנים על הנלמד, אולם נראה לי שבמרבית הישיבות אין תעודות הערכה ולא אספות הורים, מלבד זימון של הורים או הרחקה של תלמיד במקרי קיצון. מה בדיוק הסיבה לכך?

טיולים ופעילות חברתית

בתקופתי בישיבה קטנה הפעילות חברתית הסתכמה ב"שמחת בית השואבה", מסיבת חנוכה, "שבת זכור" (הכנה לפורים), ומסיבת סיום שנה. כיום מקובל בישיבות רבות לקיים קעמפ במהלך "בין הזמנים" בחודש אב. האם יש מקום ליזום גם במהלך הזמן טיולים ויציאות ופעילות חברתית, או שאולי הדבר כבר נעשה?

כללים ותקנון

קוד הלבוש בישיבות החרדיות הוא לבוש שחור לבן, חליפה ומגבעת, ובדרך כלל ישנה הקפדה גבוהה גם דקדוקים שונים בלבוש ועל פריטי לבוש נוספים. בחלק מהמקומות הכללים חלים גם מחוץ לישיבה וגם בזמני חופשה. בנוסף, ישנם כללים רבים שנועדו להגביל את פעילות הפנאי המותרת, ואת השימוש באמצעים טכנולוגיים שונים ובפרט את החשיפה לאינטרנט ולסמארטפונים. האם כל בחורי הישיבות מצליחים לעמוד בכללים הללו? מה קורה עם אלו שאינם מצליחים לעמוד בכללים הללו?

קהל היעד

עולם הישיבות החרדי ובכללו "הישיבות הקטנות" נבנה ברוח עולם הישיבות הליטאי ששרשיו בישיבת וולוז'ין וממשיכי דרכה, וכיום לומדים בו כל בני הציבור החרדי לגווניו. האם המודל הזה מתאים לכולם? האם הנשירה הגבוהה של נערים מקבוצות אוכלוסייה שונות (קירוב, בעלי תשובה, עולים, מזרחיים, ילדי רווחה, לקויי למידה ובעיות התנהגות), איננה מעוררת ספק בדבר התאמת המודל לכלל הקהילה החרדית?
העליתי כאן עשר נקודות שעל כל אחת מהן ניתן לדעתי לפתח דיון ארוך, עם שאלות רבות שנוגעות לכל אחת מהסוגיות הללו. כוונתי היא להצביע על כך שגם אם נסכים שאין מקום ללימודים כלליים ב"ישיבות הקטנות" עדיין יש נושאים רבים לדון בהם, וגם אני לא ציינתי כאן כעת את כל הנושאים.

המשימה החשובה ביותר בעיניי היא עצם הדיבור של אנשי חינוך על השאלות השונות, ואני מאמין שהדבר גם נעשה במקומות שונים, אבל לדעתי הוא צריך להיעשות בהיקפים הרבה יותר גדולים. הכנס של ר"מים בישיבות קטנות שאמור להיערך היום ע"י "לב שומע" הוא המשך של מסורת של שנים רבות שייסד הרב ברוך צבי גרינבוים ראש ישיבת "דרך השם", אבל בעיניי מדובר בטיפה מן הים.

בכדי לדון בחלק גדול מהשאלות שציינתי, יש צורך בעבודת תחקיר של איסוף נתונים ובירור עובדות, על מנת לקבל החלטות נכונות ומושכלות. כך לדוגמה, אנחנו יודעים ששיעורי הנשירה בישיבות הקטנות (בפרט באוכלוסיות הנ"ל) הם גבוהים מאוד, אבל אין לנו כמעט ידע רציני בגורמים לכך ובדרכים להתמודד עם הבעיה.

בסופו של דבר הצגתי כאן יותר שאלות מתשובות, גם מפני שלי עצמי אין תשובות מוחלטות לכל השאלות הללו, אבל אני מקווה שיש כאן "שאלת חכם, חצי תשובה".
בצלאל_כהן

{ TOPIC_AUTHOR }
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: לדמותן של הישיבות הקטנות

הודעה שלא נקראהעל ידי 1010 » 10 אפריל 2018, 17:52

מי הכותב?
ומי ביקש ממנו לכתוב את דעתו?
סמל אישי של המשתמש
1010

הודעה שלא נקראהעל ידי יאיר » 10 אפריל 2018, 18:33

בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!
סמל אישי של המשתמש
יאיר
מנהל ראשי

הודעה שלא נקראהעל ידי מדען צמרת » 10 אפריל 2018, 22:58

אני לא חושב שהשאלות הנ"ל מיותרות.
אישית לימדתי שנים רבות בי"ק ייחודית שהיו שם תשובות טובות ומענה הולם על כל הנקודות שהועלו. הכל היה מקצועי, ובהכוונה של איש חינוך מיוחד וידוע, שעד כמה שידוע לי אין לו מתחרה. המקום נמצא עכשיו בהליכי סגירה, ולכן אי אפשר לחשוף אותו כאן. אבל יש דברים כאלה, ויבורך כל מי שירים את הכפפה.
העובדה שבח"ח הנושא מופיע בביקורתיות, זה לא אומר שזה נושא לא נכון ולא ראוי לדיון.
אני מזמין את הנוכחים כאן לחוות דעתם והלוואי שהאשכול הזה יתרומם וגם יפיץ אור החוצה.
סמל אישי של המשתמש
מדען צמרת

הודעה שלא נקראהעל ידי יוסי200 » 11 אפריל 2018, 01:58

בצלאל כהן מחכמי לב ?
יוסי200

הודעה שלא נקראהעל ידי בצלאל_כהן » 11 אפריל 2018, 11:48

שמי בצלאל כהן ואני אכן ראש ישיבת "חכמי לב"
אני משתתף כבר כ-14 שנים בדיונים בפורום "בחדרי חרדים" בשם בן ציון כהנא, ובשנים האחרונות אני חבר בקבוצות חרדיות בפייסבוק ומעלה דברים בבלוג האישי שלי "בתוך עמי".
את הפורום הזה לא הכרתי, וכשהצטרפתי כעת חשבתי לנכון להעלות לדיון את נושא החינוך שאני עוסק בו.
בצלאל_כהן

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי חויזר » 11 אפריל 2018, 12:43

בצלאל_כהן כתב:שמי בצלאל כהן ואני אכן ראש ישיבת "חכמי לב"
אני משתתף כבר כ-14 שנים בדיונים בפורום "בחדרי חרדים" בשם בן ציון כהנא, ובשנים האחרונות אני חבר בקבוצות חרדיות בפייסבוק ומעלה דברים בבלוג האישי שלי "בתוך עמי".
את הפורום הזה לא הכרתי, וכשהצטרפתי כעת חשבתי לנכון להעלות לדיון את נושא החינוך שאני עוסק בו.

יש דרך להוכיח זאת?
גדולי ישראל מנהיגים ולא מונהגים !
(הגרב''מ אזרחי חשוון תשע''ט)
סמל אישי של המשתמש
חויזר

הודעה שלא נקראהעל ידי בצלאל_כהן » 11 אפריל 2018, 13:12

חויזר כתב:יש דרך להוכיח זאת?

מה צריך להוכיח?
בצלאל_כהן

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי חויזר » 11 אפריל 2018, 13:29

בצלאל_כהן כתב:
חויזר כתב:יש דרך להוכיח זאת?

מה צריך להוכיח?

טוב,שומע.....
סמל אישי של המשתמש
חויזר

הודעה שלא נקראהעל ידי עלה זית » 11 אפריל 2018, 14:28

כל השאלות אכן יפות, מעוררות מחשבה ומעניינות.

אבל מה לעשות, אין כאן מקומן. כשם שלא יעלה על הדעת שבפורום כלשהו יקום מישהו ויאמר 'מי אמר שכך וכך מבצעים ניתוח לב פתוח, אולי הפוך' ואז יבואו כל הטוקבקיסטים ויהנהנו במרץ 'צודק, צודק'.. ולמה באמת לא? כי כל אחד מבין שניתוח לב פתוח זה עניינם של גדולי המומחים לתחום ולהמון אין הבנה בזה בכלל.

ובכן, אתה מבקש לערוך דיון אודות שינוי (כזה או אחר) בחינוך הילדים - הלב של הציבור היראים, שהוא הלב של העם היהודי, שהוא הלב של העולם, שהוא הלב של כל העולמות כולם, וכי כאן המקום לעורר כזה דיון?? גש נא אל טובי המומחים בתחום,הלא הם זקני הדור דוגמת מרן הגרי"ג ודעימיה, שם תפרוש את שאלותיך ותקבל תשובות נכונות וישרות. העלאת הנושא בפורום של חולין (עם כל הכבוד לפורומינו החביב..) מעידה על שאינך מבין את גודל חשיבות העניין שאינו נתון כלל לשיפוט דעת הקהל הרחב.
עלה זית

הודעה שלא נקראהעל ידי משיח שיבוא » 11 אפריל 2018, 14:59

אכן כן שאלות חשובות מאוד, אין ספק כי נראה שאתה בקיא בנעשה בישיבות וכי ליבך ממש כואב על המצב ה"לא טוב" של הישיבות וע"כ שיש תלמידים שאינם מתחברים למסגרת.

אבל !
בתוך עמי אני יושב ושמעתי על קבוצות פייסבוק ואינסטגרם וואצטפ וכו' וכו' וכו', אך להגיד הגדרה ברורה קבוצת פייסבוק חרדית עדיין לא שמעתי, זה פחות או יותר כמו שתגיד יש חוף ים מעורב חרדי. (ונקטתי בדוגמא מיזערית)

ולכן מאחד ששוחה בחוף ים מעורב אני לא חפץ לשמוע דעות או רעיונות בפרט לא בענינים גדולים כמו עולם התורה,

תחזור בתשובה תתקן את עצמך ולפתע תראה שהבעיות לא כאלו גדולות, מי שמצייר את הבעיות הם אנשים כמוך שנמצאים בחוץ אך חושבים שהם בפנים ומנסים להסביר ולהוכיח (בעיקר לעצמם) שהם לא כאלו גרועים.

בהצלחה
משיח שיבוא

הודעה שלא נקראהעל ידי כתבן » 11 אפריל 2018, 16:44

משיח שיבוא כתב:

אכן כן שאלות חשובות מאוד, אין ספק כי נראה שאתה בקיא בנעשה בישיבות וכי ליבך ממש כואב על המצב ה"לא טוב" של הישיבות וע"כ שיש תלמידים שאינם מתחברים למסגרת.

אבל !
בתוך עמי אני יושב ושמעתי על קבוצות פייסבוק ואינסטגרם וואצטפ וכו' וכו' וכו', אך להגיד הגדרה ברורה קבוצת פייסבוק חרדית עדיין לא שמעתי, זה פחות או יותר כמו שתגיד יש חוף ים מעורב חרדי. (ונקטתי בדוגמא מיזערית)

ולכן מאחד ששוחה בחוף ים מעורב אני לא חפץ לשמוע דעות או רעיונות בפרט לא בענינים גדולים כמו עולם התורה,

תחזור בתשובה תתקן את עצמך ולפתע תראה שהבעיות לא כאלו גדולות, מי שמצייר את הבעיות הם אנשים כמוך שנמצאים בחוץ אך חושבים שהם בפנים ומנסים להסביר ולהוכיח (בעיקר לעצמם) שהם לא כאלו גרועים.

בהצלחה

תודה!!!

ראיתי את האשכול וצרם לי מאד, איך אדם ששוחה במדמנת בח"ח מקום שמלא כפירה ושאר החמורות, מטיף בנושא 'חינוך'.

אך לא היה לי אז פנאי להגיב, עכשיו פתחתי וראיתי את תגובת 'משיח שיבוא' ולא נותר לי אלא לענות אמן על דבריו.
כתבן

הודעה שלא נקראהעל ידי חויזר » 11 אפריל 2018, 16:46

עם חלק משהאלות הסכמתי,עם חלקם פחות.

בכ''מ כמו שכבר ציינו שום מהלך משמעותי בעולם החרדי לא מתבצע ע''י הדרכה מגדולי ומאורי הדור,
הייתי ממליץ לך לסור (במחשבה שנייה זה מן הסתם קצת בעייתי בשבילך ואכמ''ל) לאחד מהם (הגריג''א מאד פתוח ומקבל בנושאים הללו כיודע ואכמ''ל) ולנסות להציג בפניו את הנקודות הנ''ל.

שתי נקודות שכן הייתי רוצה להתייחס אליהם :

הנקודה שהעלית לגבי המשחקים וכו' אכן טענה ראוייה מאין כמוה לעיתים אנו שוכחים ש'בחור' ישיבה קטנה הוא בעצם ילד בן 13... וזה גם נוגע לעוד כמה נקודות שהעלית.

לגבי השאלה איזה הכשרה חינוכית יש לר''מ או למשגיח אז באותה מידה אתה יכול לשאול איזו הכשרה יש לרב'ה בחיידר ששם זה אף קריטי לעיתים יותר מבישיבה קטנה או למשגיח בישיבה גדולה וכן ע''ז הדרך..
סמל אישי של המשתמש
חויזר

הודעה שלא נקראהעל ידי 1010 » 11 אפריל 2018, 18:53

והכל בהנחה ששמו אכן בצלאל כהן.
סמל אישי של המשתמש
1010

הודעה שלא נקראהעל ידי יאיר » 11 אפריל 2018, 22:05

לכבוד הוא לנו
חבר'ה קצת כבוד לאדם שדעתו שונה משלכם..(לא תמיד ולא אצל כולם מדובר בכוונות זדון וכו')
https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%91%D7 ... 7%94%D7%9F

[ולדווקנים שבינכם, אני מעיד בידיעה גמורה שמדובר בר' בצלאל כהן]
סמל אישי של המשתמש
יאיר
מנהל ראשי

הודעה שלא נקראהעל ידי כתבן » 11 אפריל 2018, 23:12

יאיר כתב:לכבוד הוא לנו
חבר'ה קצת כבוד לאדם שדעתו שונה משלכם..(לא תמיד ולא אצל כולם מדובר בכוונות זדון וכו')
https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%91%D7 ... 7%94%D7%9F

[ולדווקנים שבינכם, אני מעיד בידיעה גמורה שמדובר בר' בצלאל כהן]

דעתו שונה משלכם? זהו? בזה זה מסתכם?
להבדיל, גם הרבאיי הרפורמי והקונסרבטיבי דעתו שונה משלנו, גם אותו האיש ימ"ש דעתו שונה משלנו. אז נקבל מהם ייעוץ והכוונה איך לחנך את הדור הצעיר.

אדם שפעיל ודוגל בהוצאת חרדים צעירים מלימוד תורה, ולשלבם בצבא וכו', ועוד מעללים רבים, ואתה רואה בו מתאים ללמד את ראשי הישיבות איך לחנך את תלמידיהם.

היה כאן פורום חרדי, היחיד שהוא באמת חרדי. (פורום כללי ולא תורני או מקצועי כמו אוצר החכמה ופרוג) על תהפוך גם אותו למקום שנותן במה לשבבניקים ומקולקלים, ל'שנה ופירש' הקשה מכולם.
נערך לאחרונה על ידי כתבן בתאריך 11 אפריל 2018, 23:24, נערך פעם אחת בסך הכל.
כתבן

הודעה שלא נקראהעל ידי יאיר » 11 אפריל 2018, 23:17

כל מי שקצת שונה ממך הוא רפורמי?!

צריך שיהיו כמה סוגי ישיבות כדי לספק לשונות של הנוער אלטרנטיבה לכאלה שלא מסוגלים ללמוד בישיבות הרגילות על כל כלליהן

ובמקום לתסכל אותם ושיבעטו בעיטה חזקה, מלכתחילה בונים מסגרת חרדית מותאמת לאותם נערים.

[כמובן שגם דעתי שונה מדעתו ואיני מסכים עם חלק ניכר מהשקפותיו]
סמל אישי של המשתמש
יאיר
מנהל ראשי

הודעה שלא נקראהעל ידי אני פה » 11 אפריל 2018, 23:25

בין השנים 2004 - 2010 היה פעיל בתחום השתלבות צעירים חרדים בשוק העבודה, בלימודים אקדמיים ובצה"ל. הוא הצטרף לארגון הג'וינט ועסק בפיתוח וניהול תוכניות תעסוקה לציבור החרדי, בין השאר באמצעות המערך הצבאי ולימודים אקדמיים. במקביל היה שותף להקמת קרן ק.מ.ח[1] (2007), המסייעת לאלפי חרדים לרכוש מקצוע[2], בעזרת מלגה ליזמות חברתית של קרן IVN[3] לשנים 2006 - 2007.
סמל אישי של המשתמש
אני פה

הודעה שלא נקראהעל ידי כתבן » 11 אפריל 2018, 23:35

יאיר כתב:כל מי שקצת שונה ממך הוא רפורמי?!

צריך שיהיו כמה סוגי ישיבות כדי לספק לשונות של הנוער אלטרנטיבה לכאלה שלא מסוגלים ללמוד בישיבות הרגילות על כל כלליהן

ובמקום לתסכל אותם ושיבעטו בעיטה חזקה, מלכתחילה בונים מסגרת חרדית מותאמת לאותם נערים.

[כמובן שגם דעתי שונה מדעתו ואיני מסכים עם חלק ניכר מהשקפותיו]

לא כתבתי שהוא רפורמי, אל תוציא דברים מהקשרם.

הוא הרבה יותר גרוע, שנה ופירש קשה מכולם אמרו חז"ל.
הוא יודע לדבר בשפתינו, וע"י כך מצליח להסית ולהדיח, רבים התקלקלו בהשפעתו.
ולא, הוא לא פתח ישיבה לנושרים, שזה דבר חיובי, והלוואי והיו עוד ישיבות כאלה.

הוא דוגל בדרך הקלוקלת, הנשירה מהישיבות הקדושות היא לדעתו חיובית, והוא מנסה להרחיבה כמה שיותר. הוא סובר שגדולי התורה טועים, ומנסה להשפיע על טובים ולקלקל אותם.
נערך לאחרונה על ידי כתבן בתאריך 11 אפריל 2018, 23:38, נערך פעם אחת בסך הכל.
כתבן

הודעה שלא נקראהעל ידי יאיר » 11 אפריל 2018, 23:37

בא נאמר שלא מתחשק לי כרגע להכנס לויכוח ואם האמת כדבריך אני אכן חוזר בי.
סמל אישי של המשתמש
יאיר
מנהל ראשי

הודעה שלא נקראהעל ידי חויזר » 11 אפריל 2018, 23:50

כתבן כתב:
הוא דוגל בדרך הקלוקלת, הנשירה מהישיבות הקדושות היא לדעתו חיובית, והוא מנסה להרחיבה כמה שיותר. הוא סובר שגדולי התורה טועים, ומנסה להשפיע על טובים ולקלקל אותם.

לא הבנתי!
יש לך טצדקי והוכחות לדבר
או שאתה סתם נהנה להשמיץ יהודי ??
סמל אישי של המשתמש
חויזר

הודעה שלא נקראהעל ידי אני פה » 12 אפריל 2018, 00:30

הנה מאמר שלו הוא לבד מעיד מה רצונו:
קבצים מצורפים
בצלאל כהן מאמר.pdf
(2.13 MiB) הורד 84 פעמים
סמל אישי של המשתמש
אני פה

הודעה שלא נקראהעל ידי כתבן » 12 אפריל 2018, 00:56

חויזר כתב:
כתבן כתב:

לא הבנתי!
יש לך טצדקי והוכחות לדבר
או שאתה סתם נהנה להשמיץ יהודי ??

אם אתה שואל באמת, אז כן זה נוטף מכל מילה במאמריו, גם כתבו עליו ועל מעלליו בעיתונך 'יתד', אמנם פה הוא 'רק' הציג שאלות, (אולי זה כדי לרכך את ההתנגדות הטבעית, במטרה שיפתח דיון, ואז הוא יציג גם את התשובות) אבל במקומות אחרים הוא כתב הרבה יותר מזה.

משום מה יש לי תחושה, שאתה לא באמת שואל, רק מנסה תמיד לתקוף אותי, מאז ששאלתי אותך מה עושה כאן ובכלל באינטרנט ישיבה בוחר, ולא אדם שצריך אינטרנט לפרנסתו.
כתבן

הודעה שלא נקראהעל ידי יוסי200 » 12 אפריל 2018, 02:18

ועדיין אפשר לשמוע בצורה פתוחה יותר, יש כאן מקום למגוון דיעות .. ואני לא חושב שהוא דוגל בנשירה מהישה"ק .. אתה מקצין וזה בסדר, אבל זה לא יכול לדחות אותו מכאן ...
וסתם מציין למי שהגיב למעלה שילך להתייעץ עם הגריג"א .. שבעברו בצלאל כהן היה מתלמידי הגריג"א ..
יוסי200

הודעה שלא נקראהעל ידי כתבן » 12 אפריל 2018, 02:31

יוסי200 כתב:ואני לא חושב שהוא דוגל בנשירה מהישה"ק .. אתה מקצין וזה בסדר,

אולי הלשון קצת הבהילה אותך, אז ננסח את זה כך: מבחינתו ישיבה תיכונית זה לכתחילה, ולדעתו עדיף שכל הישיבות ישלבו לימודי חול ומקצוע וכמובן שירות צבאי.
יוסי200 כתב:וסתם מציין למי שהגיב למעלה שילך להתייעץ עם הגריג"א .. שבעברו בצלאל כהן היה מתלמידי הגריג"א ..

אכן כן, ולכן הוא המסוכן ביותר לאידישקייט, 'שנה ופירש קשה מכולם', ו'מינות משכא'.
כתבן

הודעה שלא נקראהעל ידי בצלאל_כהן » 12 אפריל 2018, 11:33

תודה לכל המגיבים

המעלה הגדולה ביותר שלכם היא כפי שכתב רש"י על השבטים שלא דיברו "אחד בפה ואחד בלב" אף אתם נראה שמקלדתכם ולבכם שווים.
אני מבין שהנושא העיקרי כעת הוא עצם הלגיטימיות לדון אתי בנושאים שונים, אני מכבד בהחלט את מי שאיננו מעוניין להשתתף אתי בדיון, ואם עצם הימצאותי בפורום תהיה לא לרצונכם אני אעזוב.
לכל הטענות הכלליות כלפיי אינני מתכוון כעת להתייחס, אבל אני מבקש להגיב בקצרה לדברים ספציפיים שיוחסו לי.

כתבן כתב "הוא דוגל בדרך הקלוקלת, הנשירה מהישיבות הקדושות היא לדעתו חיובית, והוא מנסה להרחיבה כמה שיותר. הוא סובר שגדולי התורה טועים, ומנסה להשפיע על טובים ולקלקל אותם."
ובכן, הנשירה מהישיבות הקדושות היא בעיניי דבר שלילי מאוד, ואני מבקש לצמצם אותה ככל שניתן, וזו בדיוק מטרת הדיון שפתחתי כאן. אני סבור בהחלט שגם גדולי תורה עלולים לטעות וכפי שנאמר בחז"ל "הדר אוקים רבה בר רב הונא אמורא עליה ודרש (ישעיהו ג, ו) והמכשלה הזאת תחת ידיך אין אדם עומד על דברי תורה אלא אם כן נכשל בהן" (גיטין מג,א), ובכל אופן כמעט בכל נושא ניתן למצוא דעות שונות גם בקרב גדולי תורה ו"אלו ואלו דברי אלוקים חיים".
בהודעה נוספת הוא כתב "מבחינתו ישיבה תיכונית זה לכתחילה, ולדעתו עדיף שכל הישיבות ישלבו לימודי חול ומקצוע וכמובן שירות צבאי."
ובכן, "ישיבה תיכונית" היא בעיניי לכתחילה עבור נערי מסוימים ו"ישיבה קטנה" גם היא כמובן לכתחילה עבור רבים וטובים, אני לא בעד שכל הישיבות ילמדו לימודי חול ובוודאי אינני בעד שכל תלמידי הישיבות ישרתו בצה"ל.

היות ואינני מסתיר את דעותיי בכל דבר ועניין, אין טעם לטפול עלי דברים שלא נאמרו על ידי ושאף הבעתי את דעתי בהם להיפך.
בצלאל_כהן

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי יוסי200 » 12 אפריל 2018, 11:47

אני חושב שהמודד האמיתי צריך להיות להיכן הוא שולח את ילדיו, וככל הידוע לי בצלאל כהן שולח את ילדיו למוסדות על טהרת הקודש (מאשר ?) ..... כך שגם הויכוח הוא האם יש להקים אופציה כזאת והאם אכן ישנם שהדבר מתאים להם וכו'
יוסי200

הודעה שלא נקראהעל ידי בצלאל_כהן » 12 אפריל 2018, 11:54

יוסי200 כתב:אני חושב שהמודד האמיתי צריך להיות להיכן הוא שולח את ילדיו, וככל הידוע לי בצלאל כהן שולח את ילדיו למוסדות על טהרת הקודש (מאשר ?) ..... כך שגם הויכוח הוא האם יש להקים אופציה כזאת והאם אכן ישנם שהדבר מתאים להם וכו'

ניתן כמובן לדון מהי "טהרת הקודש".
בני הבכור למד בת"ת "חוות דעת", בישיבה קטנה "חברון" וכעת הוא בועד רביעי בישיבה גדולה "אור ישראל"
בני השני למד בת"ת "חוות דעת" עד סוף כיתה ז', אח"כ שנתיים בבי"ס "אהבת ישראל" (רפפורט), ישיבה תיכונית "נהורא" וכעת בישיבה גדולה "שיח ידידיה" בגבעת שאול (ר' שלמה קליימן). למעשה, כל הרעיון של "חכמי לב" בא בעקבות הבן הזה.
בני השלישי למד בת"ת "חוות דעת", ישיבה קטנה "תורת רפאל" וכעת ב"כנסת הגדולה" במודיעין עילית (מיסודו של ר' הלל זקס זצ"ל).
בני הרביעי לא התקבל ל"חוות דעת" והוא לומד כעת בת"ת "בית רבן" בנוה יעקב (ממלכתי חרדי).
בצלאל_כהן

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי אני פה » 12 אפריל 2018, 15:34

אם גדולי ישראל יכולים לטעות אתה ודאי יכול לטעות, אתה לוקח כזו אחריות על עצמך?
סמל אישי של המשתמש
אני פה

הודעה שלא נקראהעל ידי בצלאל_כהן » 12 אפריל 2018, 15:59

אני פה כתב:אם גדולי ישראל יכולים לטעות אתה ודאי יכול לטעות, אתה לוקח כזו אחריות על עצמך?

אין אדם שאיננו יכול לטעות, והחובה על האדם היא לברר עד היכן שידו משגת ועל השאר הוא בגדר "אונס רחמנא פטריה".
לא הבנתי את השאלה על אחריות, כל אדם צריך לקחת אחריות על הדברים שהוא עושה ועל הדברים שהוא איננו עושה, הנזקים מעשיה והנזקים מאי עשיה יכולים תמיד להיות גדולים, ולכן חובה על האדם לברר כל דבר שהוא עושה ככל יכולתו.
האם אתה לוקח על עצמך את האחריות למה שאתה אינך עושה?
בצלאל_כהן

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי אני פה » 12 אפריל 2018, 16:34

אני סומך על גדולי ישראל , ואם אני טועה לא יבואו אלי בטענות. אתה לא סומך וכל האחריות עליך בלבד!
סמל אישי של המשתמש
אני פה

הודעה שלא נקראהעל ידי יעבץ » 12 אפריל 2018, 16:36

לר' בצלאל:
אולי טרם נדון על הישיבות קטנות. נודה לך אם תבהיר לנו מהי דעתך - כיצד צריך להראות הדמות החרדית, בנושאים דלהלן:
הקשר והפתיחות עם העולם החוץ חרדי / פתיחות לטכנולגיות מתקדמות (אינטרנט, אייפון) / הטמעת ערכי עולם המערבי - במקרים שהם סותרים לערכי 'עולם הישן' / מידת הערכה ל'יושב אוהל' שאינו עוסק לפרנסתו כלל.

דומני שלאחר שנשמע את הבהרת השקפתך בנידונים האמורים, יקל עלינו לשפוט גם יתר שאלותיך והצעותיך.
סמל אישי של המשתמש
יעבץ

הודעה שלא נקראהעל ידי אני פה » 12 אפריל 2018, 16:55

אתה שואל מישהו שמצהיר שיש לו קבוצה בפייסבוק?
סמל אישי של המשתמש
אני פה

הודעה שלא נקראהעל ידי יאיר » 12 אפריל 2018, 17:09

אגב, בכוונה בחרת להקים את הישיבה בכתובת תורה ועבודה 1 בי-ם או ש"במקרה" (מקרה = רק מה' / ה' רקם) יצא כך? :P ...

הישיבה שלכם היא בסגנון 'כפר זיתים'? (בלי ה"חוגים") ידוע לי שיש עוד ישיבות דומות, כפר סיטרין, כמה כאלו יש? (ואם תוכל לפרט שמם)
סמל אישי של המשתמש
יאיר
מנהל ראשי

הודעה שלא נקראהעל ידי בצלאל_כהן » 12 אפריל 2018, 21:06

יעבץ כתב:לר' בצלאל:
אולי טרם נדון על הישיבות קטנות. נודה לך אם תבהיר לנו מהי דעתך - כיצד צריך להראות הדמות החרדית, בנושאים דלהלן:
הקשר והפתיחות עם העולם החוץ חרדי / פתיחות לטכנולגיות מתקדמות (אינטרנט, אייפון) / הטמעת ערכי עולם המערבי - במקרים שהם סותרים לערכי 'עולם הישן' / מידת הערכה ל'יושב אוהל' שאינו עוסק לפרנסתו כלל.

דומני שלאחר שנשמע את הבהרת השקפתך בנידונים האמורים, יקל עלינו לשפוט גם יתר שאלותיך והצעותיך.

כמובן שכל אחד מהנושאים שהעלית הוא עולם מלא וראוי לדיון מקיף בפני עצמו, ולמרות זאת פטור בלא כלום אי אפשר.
שני הנושאים הראשונים נוגעים בעיניי בעיקר לאמצעי, והדרך לקבוע בהם עמדה היא עד כמה הם מתאימים למטרה. המטרה העיקרית של האדם כפרט ושל הציבור ככלל היא כמובן לעבוד את ה' ולקיים את התורה והמצוות, והשאלה היא באיזו דרך נגיע יותר למטרה זו. הנחת המוצא שלי בשתי הסוגיות הללו היא שבכל דרך שנבחר יש לנו סיכויים וסיכונים, ולכן הדבר תלוי מאוד בזמן ובמקום שאנחנו דנים עליו. לפי ההיכרות שלי את הזמן והמקום שבו אנחנו חיים, הסיכונים שבהסתגרות מוחלטת היא גדולה מאוד ובמובן מסוים אף בלתי אפשרית, ולכן עלינו לבחור בפתיחות זהירה ומפוקחת.
השאלה על סתירה בין "ערכי העולם המערבי" ל"ערכי העולם הישן" היא כוללנית ולא מספיק ברורה לי, בכל אופן ברור שהתורה הקדושה על כל חלקיה היא דרך החיים שלנו, אלא שכידוע יש לה פנים רבות ועל כל אחד מאיתנו לעמול למצוא בה את הדרך ילך בה ואת המעשה אשר יעשה.
לגבי ההערכה ליושב אוהל שאיננו עוסק לפרנסתו כלל, אינני יכול לענות תשובה כללית. הרי כל אחד ואחד הוא מקרה הנידון לגופו, עד כמה הוא עוסק בתורה ככל יכולתו, ומהיכן מזומנת לו פרנסתו, והאם הוא ממלא את חובותיו לבני ביתו. הרי הקב"ה בוכה בכל יום (חגיגה ה,ב) גם "על שאפשר לעסוק בתורה ואינו עוסק" וגם "על שאי אפשר לעסוק בתורה ועוסק"
בצלאל_כהן

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי 1010 » 12 אפריל 2018, 21:21

רבי בצלאל, האם לשיטתך חייבית לציית לגדולי הדור גם כאשר לא מבינים מה שהם מורים?
ומה הדין, אם מבינים הפוך ממה שהם אומרים?
סמל אישי של המשתמש
1010

הודעה שלא נקראהעל ידי חכם מכל אדם » 12 אפריל 2018, 21:28

1010 כתב:רבי בצלאל, האם לשיטתך חייבית לציית לגדולי הדור גם כאשר לא מבינים מה שהם מורים?

רבי 1010 היקר, וכי אינך מבין מסגנון ההודעות הקודמות את התשובות לשאלותיך?
על שלושה דברים העולם עומד
על כסף על געלט ועל money
סמל אישי של המשתמש
חכם מכל אדם

הודעה שלא נקראהעל ידי 1010 » 12 אפריל 2018, 21:39

חכם מכל אדם כתב:
1010 כתב:רבי בצלאל, האם לשיטתך חייבית לציית לגדולי הדור גם כאשר לא מבינים מה שהם מורים?

רבי 1010 היקר, וכי אינך מבין מסגנון ההודעות הקודמות את התשובות לשאלותיך?

אני רוצה בכנות לשמוע את תשובתו לשאלה זאת.
ואני מעדיף עכשיו לא להבין דבר מתוך דבר.
סמל אישי של המשתמש
1010

הודעה שלא נקראהעל ידי אני פה » 12 אפריל 2018, 21:41

התשובה שלו בערך כך: ודאי שזה עניין גדול לשמוע לגדולי הדור, אבל מי אומר שהם גדולי הדור, אולי הם לא מבינים את הדור הצעיר, ובכלל הרי כבר אמרו חז"ל שבעים פנים לתורה, ומתוך תחושת אחריות יש לפעול לפי דל שכלינו להצלת הדור ולערבבו כמה שיותר עם הציבור הכללי.
סמל אישי של המשתמש
אני פה

הודעה שלא נקראהעל ידי בצלאל_כהן » 12 אפריל 2018, 21:56

אינני מכיר בכלל "חובה" לשמוע לגדול בתורה מעבר להוראת חז"ל לכל אדם "עשה לך רב"
במקרה שמבינים בוודאות הפוך, השאלה איננה אם יש "חובה" אלא אם יש "היתר", והתשובה ככל הנראה שלילית לפחות למי שהגיע להוראה.
בצלאל_כהן

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי בצלאל_כהן » 12 אפריל 2018, 22:10

אני פה כתב:יללה עוף מהפורום פה, לך לכל הרוחות לפייסבוק ולבחדרי חרדים.

בסדר גמור
בצלאל_כהן

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי סודנא » 12 אפריל 2018, 22:28

בבקשה תעשה את זה מהר.
סודנא

הודעה שלא נקראהעל ידי אני פה » 12 אפריל 2018, 22:55

למנהלים למחוק את הנושא זה לא מתאים לפורום חרדי!
סמל אישי של המשתמש
אני פה

הודעה שלא נקראהעל ידי חכם מכל אדם » 12 אפריל 2018, 23:00

סודנא כתב:בבקשה תעשה את זה מהר.

ברוך הבא צדיק.
על כסף על געלט ועל money
סמל אישי של המשתמש
חכם מכל אדם

הודעה שלא נקראהעל ידי 1010 » 12 אפריל 2018, 23:50

אני פה כתב:למנהלים למחוק את הנושא זה לא מתאים לפורום חרדי!

גם את האיש.
סמל אישי של המשתמש
1010

הודעה שלא נקראהעל ידי חכם מכל אדם » 13 אפריל 2018, 00:15

1010 כתב:

גם את האיש.

אוי ואבוי!!! :shock: :shock: :shock:
בטח התכוונת רק לניק.
על כסף על געלט ועל money
סמל אישי של המשתמש
חכם מכל אדם

הודעה שלא נקראהעל ידי 1010 » 13 אפריל 2018, 00:36

חכם מכל אדם כתב:
1010 כתב:

גם את האיש.

אוי ואבוי!!! :shock: :shock: :shock:
בטח התכוונת רק לניק.

דעביד כמר עביד, ודעביד כמר עביד.
סמל אישי של המשתמש
1010

הודעה שלא נקראהעל ידי יאיר » 13 אפריל 2018, 00:55

"וְשָׁמַרְתָּ לַעֲשׂוֹת כְּכֹל אֲשֶׁר יוֹרוּךָ: {יא} עַל פִּי הַתּוֹרָה אֲשֶׁר יוֹרוּךָ וְעַל הַמִּשְׁפָּט אֲשֶׁר יֹאמְרוּ לְךָ תַּעֲשֶׂה לא תסור מן הדבר אֲשֶׁר יַגִּידוּ לְךָ יָמִין וּשְׂמֹאל"

https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7 ... 7%99%D7%9D

ושמעתי שאם אומר לך מפורש נגד התורה אין שומע לו שנאמר "על פי התורה" דוקא אם אומר עפ"י התורה ולא שאומר מפורש נגד התורה.

[הרי אפילו אם משה רבינו "יבוא ויאמר" שאין יותר מצוות תפילין אין שומעין לו!
(אם לא כהוראת שעה). אני מדגיש זאת כיון שהיו "רבנים" שהתברר שאינם רבנים..ע"ע ש"ץ, ברלנד ועוד...]
סמל אישי של המשתמש
יאיר
מנהל ראשי

Re: לדמותו של בצלאל כהן

הודעה שלא נקראהעל ידי מרן ראש הממשלה שליט''א » 13 אפריל 2018, 01:06

לדעתי כדאי לשמוע את ספקולציותיו של האיש המעניין הזה שהקים את הישיבה התיכונית החרדית

אם אמנם שאיני חושב שהוא החרדי הקלאסי.
כיון שכפי דבריו כאן למעלה הוא אינו דוגל בהשקפת החזון-איש של ציות לגדולי-ישראל.

אבל למען חדד את השקפתנו, ושיתאפשר לערוך דיון, בצורה הטרוגנית
(ושלא ייפתחו אשכולות כמו: משעמם בפורום, הפורום מת וכדו')
איני מבקש לקבל דעתו ואני עצמי גם איני מקבל דעתו, אבל נשמע שמדובר באדם עם הסברה למעשיו,
לדעתי כדאי לתת לו להסביר את מעשיו ודעותיו התמוהות בעינינו, (ולו כדי שנוכל ללמד זכות על יהודי אחר)

ייתכן כי אני טועה, אך בינתיים זו דעתי.
תלמידיי היקרים אנא מכם!
נצלו את הזמן, ואל תשתטו!
סמל אישי של המשתמש
מרן ראש הממשלה שליט''א

הודעה שלא נקראהעל ידי עטרת תפארת » 13 אפריל 2018, 01:11

מרן ראש הממשלה שליט''א כתב:לדעתי כדאי לשמוע את ספקולציותיו של האיש המעניין הזה שהקים את הישיבה התיכונית החרדית

אם אמנם שאיני חושב שהוא החרדי הקלאסי.
כיון שכפי דבריו כאן למעלה הוא אינו דוגל בהשקפת החזון-איש של ציות לגדולי-ישראל.

אבל למען חדד את השקפתנו, ושיתאפשר לערוך דיון, בצורה הטרוגנית
(ושלא ייפתחו אשכולות כמו: משעמם בפורום, הפורום מת וכדו')
איני מבקש לקבל דעתו ואני עצמי גם איני מקבל דעתו, אבל נשמע שמדובר באדם עם הסברה למעשיו,
לדעתי כדאי לתת לו להסביר את מעשיו ודעותיו התמוהות בעינינו, (ולו כדי שנוכל ללמד זכות על יהודי אחר)

ייתכן כי אני טועה, אך בינתיים זו דעתי.

אם כן מה ההבדל בין פורום "לדעת" לכל שאר הפורומים?
אין עוד מלבדו!
סמל אישי של המשתמש
עטרת תפארת

הודעה שלא נקראהעל ידי אני פה » 13 אפריל 2018, 01:17

בשום אופן לא לתת יד ורגל למי שבא לחלוק על סמכות גדולי ישראל. מי שרוצה לשמוע אותו שילך לפייסבוק!
סמל אישי של המשתמש
אני פה

הודעה שלא נקראהעל ידי מרן ראש הממשלה שליט''א » 13 אפריל 2018, 01:23

עטרת תפארת כתב:אם כן מה ההבדל בין פורום "לדעת" לכל שאר הפורומים?

תשובה: הכללים,
לדעתי, כל זמן שעמיתנו יישמר מלעבר על תקנות הפורום אין סיבה לגרשו.
תלמידיי היקרים אנא מכם!
נצלו את הזמן, ואל תשתטו!
סמל אישי של המשתמש
מרן ראש הממשלה שליט''א

הודעה שלא נקראהעל ידי אני פה » 13 אפריל 2018, 01:27

עושה רושם חזק שהוא מקבל הון תועפות מהמדינה ועוד קרנות למיניהם בשביל לקלקל את הציבור מבפנים, סכנה!
סמל אישי של המשתמש
אני פה

הודעה שלא נקראהעל ידי עטרת תפארת » 13 אפריל 2018, 01:40

מרן ראש הממשלה שליט''א כתב:

ז. הפורום הינו במה פתוחה לכל דעה באשר היא כל עוד היא עומדת בקריטריונים דלעיל, קרי שפה נקיה ושמירה על כבוד התורה וגדוליה, ואפשר להביע עמדות נחרצות וברורות חד משמעיות גם נגד עמדות ברורות הפוכות, בדרך כבוד הדדי. אין לפגוע אישית בכותב ולרדת לתת-רמה של הכפשות או נאצות והעלבות וכדומה.
אין עוד מלבדו!
סמל אישי של המשתמש
עטרת תפארת

הודעה שלא נקראהעל ידי עברי אנוכי » 13 אפריל 2018, 01:49

היו כבר רבים בהיסטוריה שהצהירו שבאו להרבות תורה וכבוד שמים ומגמתם הייתה הפוכה, בדרך כלל הדברים מסורים ללב ומתגלים רק באחריתם, לפעמים הדברים צצים מיד.
מהכרותי רבים מאנשי שלומו של בצלאל כהן, זה פשוט לא אמיתי, חלקם כוונתם מלכתחילה היתה לטובה, אבל הענין גמיש והמדרון חלקלק.
אחד הביטויים הבולטים לכך הוא הנחיתות לאדוניהם הנאורים, נחיתות זו ספוגה באוירה וריחה נודף בכל הארועים המשותפים שבהם הם מסובים וגם במרבית כתביהם, (מצער לראות שתרבות הנחיתות פושה גם למיינסטרים עיין ערך ועידת המודיע ועוד). באופן כללי רע להם עם זהותם והם פשוט רוקדים מה יפית לנאורים. הם גילו את האור באיחור והם רוצים ממנו עוד ועוד. הכפרה על כך שעדיין אינם מספיק נאורים היא להפיץ את האור להמון החרדי הנבער.
הדיבורים השגורים בפיהם על "השתלבות בחברה הישראלית" וכיו"ב, הן בעצמם דיבורים של נחיתות, הציבור הישראלי הוא אוסף ציבורים ושבטים, שהתכופפו כולם ונכנעו במדה זו או אחרת לציבור ההומאני הנאור הנותן את הטון, למרות היותו מיעוט שהולך ומתמעט עוד ועוד. הציבור החרדי הוא היחיד שקורא תיגר על כך, הוא מציב אלטרנטיבה. ולבצלאל וחבריו זה מפריע, הם משתפים פעולה עם המיעוט השולט להכפיף גם את הציבור הזה למהלך של ככל הגויים בית ישראל (לשם מה בעצם? אין מספיק עמים?) במקום לקורא לכולם להשתלב אצלנו, במקום לתת סיכוי לעם ישראל לחזור ליעודו ויחודו. שואפים הם להשתלב במרחב וכבנט וחבריו ישמרו על הוואי וצבע חרדי, הם התרגלו כך, לפעמים הם אפילו אוהבים את זה, חלקם ישמרו (בינתיים?) בתוך ביתם על קלה כבחמורה. אבל לדידם אין הדברים אמורים לשלוט בציבוריות ולהשפיע על הדברים בכללותם.
זו גם אחת הסיבות שלמרות בקיאותו הרבה של בצלאל כהן בדברי תורה אין דעתו שווה כלום למול מה שאנו מכנים "גדולי תורה" מה ערך יש לתורתו אם הוא עצמו חש ומבטא תדיר שפלות רוח כלפי העולם שאין לו תורה.
חכמה בגויים תאמין, אפשר וצריך לקחת מה שנרצה ונחליט מחכמת הגויים להשתמש לרצון ה' ולתועלת עמו, אך אמות המידה כמה, מה, מתי, ואיזה משקל לתת למה. את זה לא לומדים באקדמיה, את זה שוכחים שם. תורה בגויים אל תאמין.
עברי אנוכי

הודעה שלא נקראהעל ידי יאיר » 13 אפריל 2018, 01:55

עטרת תפארת כתב:
מרן ראש הממשלה שליט''א כתב:

ז. הפורום הינו במה פתוחה לכל דעה באשר היא כל עוד היא עומדת בקריטריונים דלעיל, קרי שפה נקיה ושמירה על כבוד התורה וגדוליה, ואפשר להביע עמדות נחרצות וברורות חד משמעיות גם נגד עמדות ברורות הפוכות, בדרך כבוד הדדי.
אין לפגוע אישית בכותב ולרדת לתת-רמה של הכפשות או נאצות והעלבות וכדומה.
הוא לא פגע בשום גדול. הוא כתב שאינו מכיר חיוב מעבר ל''עשה לך רב''.
סמל אישי של המשתמש
יאיר
מנהל ראשי

הודעה שלא נקראהעל ידי חויזר » 13 אפריל 2018, 02:25

לבוא ולתקוף בן אדם בצורה קטנונית ודוחה זו בוודאי לא הדרך !
ניתן לחלוק על דרכו של האיש אך מוטל עלינו לעשות זאת בצורה מכובדת מבלי לפגוע באיש,
דומני שכמה מן החברים פה תקפו את בצלאל כהן הנ''ל בצורה פוגענית ולא מכובדת בעליל.
סמל אישי של המשתמש
חויזר

הודעה שלא נקראהעל ידי יוסי200 » 13 אפריל 2018, 02:41

האלימות (מילולית כמובן) בפורום עוברת כל גבול, בצלאל כהן העלה מושא לדיון, נושא שלא קשור לגדו"י, הוא נשאל שאלה בקשר להשקפתו, וענה תשובה בכנות, כך שגם מי שחושב שיש בזה זלזול לא זה הנושא, אלא השקפתו ודעותיו (ואגב כל מי שהולך אחר רבו או האדמו"ר שלו, על אף שהוא לא טיפש ויודע שהאדמו"ר שליט"א לא יותר תלמיד חכם וצדיק מ... לדוגמא הגר"ח קניבסקי, אז הוא באותה דעה בדיוק, ושיפסיק לגלגל עיניים), ולא ראוי לדבר כך על מי שאוחז בדעה שונה, הדבר חוזר על עצמו כל הזמן גם לגבי העצניקים, משהו עם השקפה אחרת (ושם הלכו עם הגר"ש) , יאללה עוף מהפורום .. ואחר כך שואלים בתמימות לאיפה נעלמו כל העצניקים, עכשיו גם בצלאל בדרך לברוח, ואולי כבר ברח, ואז נחדש כולנו את האשכול 'הפורום בגסיסה', וננסה להבין למה ...
לילה טוב
יוסי200

הודעה שלא נקראהעל ידי יאיר » 13 אפריל 2018, 02:43

דפח"ח
סמל אישי של המשתמש
יאיר
מנהל ראשי

הודעה שלא נקראהעל ידי חויזר » 13 אפריל 2018, 02:48

יאיר כתב:דפח"ח

הייתי מציע למחוק את כל ההודעות הרדודות והדוחות שנכתבו לעיל...

וחברים,בנימה אישית.
אנו נמצאים בימי הספירה שבהם אנו מתאבלים על פטירתם של עשרים וארבעה אלף תלמידי ר''ע 'שלא נהגו כבוד זה בזה'
בואו ונקבל על עצמנו דווקא בימים האלה להשתדל ולנהוג כבוד זה בזה,להתייחס לגופו של עניין בצורה מכובדת וראוייה.
שלכם
חויזר
סמל אישי של המשתמש
חויזר

הודעה שלא נקראהעל ידי אני פה » 13 אפריל 2018, 02:53

עדות בעל דין: "אני סדין אדום בעיניהם. אבל אני מתמיד בדרך שלי, כי אני חושש ממה שיקרה אם לא אמשיך לעשות מה שאני עושה. אם צעירי הקהילה החרדית לא ייצאו לעבודה, לא ישרתו בצבא ולא ישתלבו באקדמיה, יקרה אסון. אם לא יהיו מסגרות חינוך רבות כמו זאת שהקמתי, החברה החרדית מועדת לאבדון. העתיד יהיה עוד יותר רע אם לא יחול שינוי משמעותי", חשף מייסד מוסד השעטנז בראיון ל"ישראל היום". עד כאן לשונו.

רבותי יש כבוד לכולם, אבל לא למי שכוונתו לשנות מן היסוד את עם ישראל. ואם אתם לא חושבים כך אז המצב שלנו באמת קשה. לילה טוב!
נערך לאחרונה על ידי אני פה בתאריך 13 אפריל 2018, 02:56, נערך 2 פעמים בסך הכל.
סמל אישי של המשתמש
אני פה

הודעה שלא נקראהעל ידי יאיר » 13 אפריל 2018, 02:55

סופסוף אני שומע תגובה עניינית. אכן דברים קשים.
סמל אישי של המשתמש
יאיר
מנהל ראשי

הודעה שלא נקראהעל ידי אני פה » 13 אפריל 2018, 03:14

...
סמל אישי של המשתמש
אני פה

הודעה שלא נקראהעל ידי מרן ראש הממשלה שליט''א » 13 אפריל 2018, 03:24

יאיר כתב:סופסוף אני שומע תגובה עניינית. אכן דברים קשים.

דברים קשים
אך לא עבירה על כללי הפורום

אם נדקדק בציציותיו של כל ניק וניק מאמרותיו או מעשיו במקומות אחרים לא יישאר לנו מניין.

אין אומרים בפני מת אלא מדבריו של מת.

כשדנים על ניק מסויים, דעתי הענייה שיש לדונו לפי דבריו שכתב כאן בפורום.

איני מכיר את בצלאל כהן וייתכן שהוא אכן אדם שעזב את ההשקפה החרדית וחבל.
אבל אם כדבריו מטרתו היא אך ורק להציל את הבחורים שלגמרי לא מתאימים למסגרת ישיבתית ורק יתדרדרו במסגרת נוקשה
(וכן לטענתו הוא מתייעץ עם רבנים חשובים על כל עניין בישיבתו)
בראבו, שיצליח בדרכו.
אקווה שאת בניי לא אצטרך לשלוח לישיבתו, אך למי שאכן מתאימה סביבה כזו, טוב שיש בורסקי בעירנו...

אם ר' בצלאל עדיין כאן אבקשהו שיענה בכנות מה יעשה כשיפנה להתקבל לישיבתו בחור שמסוגל ומתאים לחלוטין למסגרת ישיבתית
כפי הדרך המסורה, האם ידחהו ב2 ידיים?
(הנ"ל נכתב בהנחה שר' בצלאל מבין שישנם {מספיק} בחורים כאלו בדורנו, אם לא אין לי שיח עמו...)

בהצלחה לכולם
תלמידיי היקרים אנא מכם!
נצלו את הזמן, ואל תשתטו!
סמל אישי של המשתמש
מרן ראש הממשלה שליט''א

הודעה שלא נקראהעל ידי חכם מכל אדם » 13 אפריל 2018, 05:10

נרדמתם??
על כסף על געלט ועל money
סמל אישי של המשתמש
חכם מכל אדם

הודעה שלא נקראהעל ידי בצלאל_כהן » 13 אפריל 2018, 07:11

אמש כשהתבקשתי ע"י כמה חברים לעזוב את הפורום, וכשראיתי בקשות למחוק את האשכול ואת הניק שלי (או אותי), החלטתי לכבד את הבקשה. כשקמתי בבוקר, נוכחתי לראות שיש גם עמדות אחרות, אולם למרות זאת אני סבור שלא מן הראוי שאשאר כאן למורת רוחם של חלק מהחברים.
בשל כך, אשתדל להתייחס כאן לכמה דברים, וככל הנראה תהיה זו הודעתי האחרונה בפורום. יחד עם זאת, אני מקווה מאוד שהאשכול הזה לא יימחק, מפני שאני סבור שיש הרבה מה ללמוד ממנו.

הנושאים שאני מבקש להתייחס אליהם הם:
1. עמדת נחיתות כלפי העולם שבחוץ
2. כבוד לגדולי תורה
3. תרבות דיון
4. למה הגעתי כאן?

עמדת נחיתות כלפי העולם שבחוץ
אינני יודע איך ועל פי מה נקבע שיש לי עמדות נחיתות כלפי העולם האקדמי / המערבי / החילוני / הדתי לאומי או כל דבר אחר, לא זכור לי שאמרתי דבר כזה ולא זכור לי שהייתי אצל פסיכולוג. אם הייתי סבור שיש ציבור שחי באופן נכון וטוב יותר, הייתי מן הסתם עוזב את הציבור החרדי ומצטרף אליו. כשם שאינני מהסס להביע את ביקורתי על הנעשה בקהילה החרדית, אין לי שום בעיה לבקר בחריפות את הנעשה במקומות אחרים, וכמובן שאינני נמנע מלדבר בשבח החרדיות ובשבח הקהילה החרדית. אין לי מושג מי הם "אנשי שלומי" ולכן אינני יכול להתייחס אליהם, בעולם מקובל שכשאדם עולה לגדולה או כשהוא נאשם בפלילים יש לו "מקורבים" המדברים בשמו, ואני ברוך ה' לא עליתי לגדולה ולמיטב ידיעתי אינני נאשם בפלילים.

כבוד לגדולי תורה
למיטב ידיעתי אני משתדל לכבד את התורה ולומדיה, ולדעתי אני מכבד את הגרא"מ שך, הגרי"ש אלישיב, הגר"ע יוסף, הגראי"ל שטיינמן, הגר"ש אויערבאך, הגר"ח קנייבסקי, הגרי"ג אידלשטיין ועוד רבים וטובים לא פחות ממרבית החברים בפורום הזה. ואני סבור שהדיבורים על כבוד לגדולי תורה, הם בדרך כלל "חומרא דאתי לידי קולא", ואתייחס לדוגמה בנידון שהיה לי כאן עם חברים בנוגע ליכולת של גדולי תורה לטעות. ברור שעל פניו מי שאומר שגדולי תורה אינם טועים מהדר בכבודם, אבל אז אנחנו רואים שכשמישהו טעה מיד קובעים שהוא איננו גדול בתורה. ומי לנו גדול ממשה רבינו ששלוש פעמים בא לכלל כעס בא לכלל טעות? ביקורת כשהיא נכתבת באופן מכובד איננה ח"ו פגיעה בכבוד, וחבל שצריך להסביר דבר כל כך פשוט.
בנוגע ל"חובת" הציות לגדולי תורה, הדבר דורש כמובן אריכות גדולה. טענו כאן שדבריי בנידון מנוגדים ל"חזון איש", אז כמובן שאינני מתיימר להיות בר פלוגתא שלו החזו"א אבל נראה לי שכמו בכל סוגיה בלימוד צריך גם כאן לברר את הדבר לאורכו ולרוחבו ובפרט לבחון איך היו הדברים לאורך כל ההיסטוריה של עמנו.

תרבות דיון
בעיניי זו הבעיה הגדולה ביותר שלנו, והיא הגורמת להרבה תולדות אחרות. היהדות לאורך כל הדורות ידעה להכיל בתוכה מחלוקות קשות ומרות בכל דבר ועניין, והנה אלו המתיימרים לייצג בעולם את "דעת תורה" אינם מסוגלים להתווכח עם מישהו שדעותיו שונים במעט (בעיניכם הפערים בינינו הם עצומים, אבל כל עומד מהצד יביט כמשתומם ולא יבין על מה אנחנו חלוקים) מדעתם. אין לי בעיה עם אמירות קשות וביטויים חריפים, אבל נראה שאנשים חכמים ונבונים פשוט מעוניינים לדבר רק עם עצמם. אני מזדהה לחלוטין עם מי שטען שזו הבעיה הקשה גם במחלוקת שמפלגת כיום את הציבור הליטאי, ולצערי הרב זו בעיה שמאפיינת את כל הצדדים.

למה הגעתי לכאן?
כפי שציינתי, אני נמצא בפורום "בחדרי חרדים" כבר 14 שנים, ולצערי הרב למרות שהחשיפה של הפורום גדולה מאוד, רמת השיח בו היא רדודה ווולגרית. בעבר הייתה לי קבוצה איכותית ופעילה בשם "אגודה אחת", אבל היא דעכה וכבר כמה שנים אין בה פעילות. בפייסבוק יש אמנם אלפי (או עשרות אלפי) חרדים, אבל מדובר בדרך כלל ב"חרדים חדשים" ואותי מעניין בעיקר להתדיין עם אנשי בית המדרש. מטרתי איננה לשכנע אדם כזה או אחר, אלא בעיקר בשביל עצמי לבחון את הנושאים שמעסיקים אותי, ותמיד אני משתדל לשמוע את הדעות ההפוכות יותר מאשר תנא דמסייע.
הפורום שאני אוהב לקרוא בו הוא "אספקלריא" בפורומי "אוצר החכמה", אבל לצערי אפילו לא אישרו לי לפתוח שם ניק. במקרה ראיתי לפני כמה זמן את הפורום שלכם והוא סקרן אותי והחלטתי לנסות את מזלי, אז לא נותר לי אלא להודות על ההזדמנות המעניינת הזו.

תודה ובהצלחה לכולכם.
בצלאל_כהן

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי מישהו מיוחד » 13 אפריל 2018, 07:39

תמשיך לכתוב
מישהו מיוחד

הודעה שלא נקראהעל ידי חכם מכל אדם » 13 אפריל 2018, 07:45

בצלאל_כהן כתב:אמש כשהתבקשתי ע"י כמה חברים לעזוב את הפורום, וכשראיתי בקשות למחוק את האשכול ואת הניק שלי (או אותי), החלטתי לכבד את הבקשה. כשקמתי בבוקר, נוכחתי לראות שיש גם עמדות אחרות, אולם למרות זאת אני סבור שלא מן הראוי שאשאר כאן למורת רוחם של חלק מהחברים.
בשל כך, אשתדל להתייחס כאן לכמה דברים, וככל הנראה תהיה זו הודעתי האחרונה בפורום. יחד עם זאת, אני מקווה מאוד שהאשכול הזה לא יימחק, מפני שאני סבור שיש הרבה מה ללמוד ממנו.

הנושאים שאני מבקש להתייחס אליהם הם:
1. עמדת נחיתות כלפי העולם שבחוץ
2. כבוד לגדולי תורה
3. תרבות דיון
4. למה הגעתי כאן?

עמדת נחיתות כלפי העולם שבחוץ
אינני יודע איך ועל פי מה נקבע שיש לי עמדות נחיתות כלפי העולם האקדמי / המערבי / החילוני / הדתי לאומי או כל דבר אחר, לא זכור לי שאמרתי דבר כזה ולא זכור לי שהייתי אצל פסיכולוג. אם הייתי סבור שיש ציבור שחי באופן נכון וטוב יותר, הייתי מן הסתם עוזב את הציבור החרדי ומצטרף אליו. כשם שאינני מהסס להביע את ביקורתי על הנעשה בקהילה החרדית, אין לי שום בעיה לבקר בחריפות את הנעשה במקומות אחרים, וכמובן שאינני נמנע מלדבר בשבח החרדיות ובשבח הקהילה החרדית. אין לי מושג מי הם "אנשי שלומי" ולכן אינני יכול להתייחס אליהם, בעולם מקובל שכשאדם עולה לגדולה או כשהוא נאשם בפלילים יש לו "מקורבים" המדברים בשמו, ואני ברוך ה' לא עליתי לגדולה ולמיטב ידיעתי אינני נאשם בפלילים.

כבוד לגדולי תורה
למיטב ידיעתי אני משתדל לכבד את התורה ולומדיה, ולדעתי אני מכבד את הגרא"מ שך, הגרי"ש אלישיב, הגר"ע יוסף, הגראי"ל שטיינמן, הגר"ש אויערבאך, הגר"ח קנייבסקי, הגרי"ג אידלשטיין ועוד רבים וטובים לא פחות ממרבית החברים בפורום הזה. ואני סבור שהדיבורים על כבוד לגדולי תורה, הם בדרך כלל "חומרא דאתי לידי קולא", ואתייחס לדוגמה בנידון שהיה לי כאן עם חברים בנוגע ליכולת של גדולי תורה לטעות. ברור שעל פניו מי שאומר שגדולי תורה אינם טועים מהדר בכבודם, אבל אז אנחנו רואים שכשמישהו טעה מיד קובעים שהוא איננו גדול בתורה. ומי לנו גדול ממשה רבינו ששלוש פעמים בא לכלל כעס בא לכלל טעות? ביקורת כשהיא נכתבת באופן מכובד איננה ח"ו פגיעה בכבוד, וחבל שצריך להסביר דבר כל כך פשוט.
בנוגע ל"חובת" הציות לגדולי תורה, הדבר דורש כמובן אריכות גדולה. טענו כאן שדבריי בנידון מנוגדים ל"חזון איש", אז כמובן שאינני מתיימר להיות בר פלוגתא שלו החזו"א אבל נראה לי שכמו בכל סוגיה בלימוד צריך גם כאן לברר את הדבר לאורכו ולרוחבו ובפרט לבחון איך היו הדברים לאורך כל ההיסטוריה של עמנו.

תרבות דיון
בעיניי זו הבעיה הגדולה ביותר שלנו, והיא הגורמת להרבה תולדות אחרות. היהדות לאורך כל הדורות ידעה להכיל בתוכה מחלוקות קשות ומרות בכל דבר ועניין, והנה אלו המתיימרים לייצג בעולם את "דעת תורה" אינם מסוגלים להתווכח עם מישהו שדעותיו שונים במעט (בעיניכם הפערים בינינו הם עצומים, אבל כל עומד מהצד יביט כמשתומם ולא יבין על מה אנחנו חלוקים) מדעתם. אין לי בעיה עם אמירות קשות וביטויים חריפים, אבל נראה שאנשים חכמים ונבונים פשוט מעוניינים לדבר רק עם עצמם. אני מזדהה לחלוטין עם מי שטען שזו הבעיה הקשה גם במחלוקת שמפלגת כיום את הציבור הליטאי, ולצערי הרב זו בעיה שמאפיינת את כל הצדדים.

למה הגעתי לכאן?
כפי שציינתי, אני נמצא בפורום "בחדרי חרדים" כבר 14 שנים, ולצערי הרב למרות שהחשיפה של הפורום גדולה מאוד, רמת השיח בו היא רדודה ווולגרית. בעבר הייתה לי קבוצה איכותית ופעילה בשם "אגודה אחת", אבל היא דעכה וכבר כמה שנים אין בה פעילות. בפייסבוק יש אמנם אלפי (או עשרות אלפי) חרדים, אבל מדובר בדרך כלל ב"חרדים חדשים" ואותי מעניין בעיקר להתדיין עם אנשי בית המדרש. מטרתי איננה לשכנע אדם כזה או אחר, אלא בעיקר בשביל עצמי לבחון את הנושאים שמעסיקים אותי, ותמיד אני משתדל לשמוע את הדעות ההפוכות יותר מאשר תנא דמסייע.
הפורום שאני אוהב לקרוא בו הוא "אספקלריא" בפורומי "אוצר החכמה", אבל לצערי אפילו לא אישרו לי לפתוח שם ניק. במקרה ראיתי לפני כמה זמן את הפורום שלכם והוא סקרן אותי והחלטתי לנסות את מזלי, אז לא נותר לי אלא להודות על ההזדמנות המעניינת הזו.

תודה ובהצלחה לכולכם.

ברור לכל בר דעת שגדולי ישראל יכולים לטעות,שאם לא כן לא היינו מוצאים בתורה מצוות פר העלם דבר של ציבור ופר כהן משיח,
השאלה היא האם נקודת המוצא שלך שבכל פעם שגדול בישראל אומר משהו שלא נוח לך, הוא מיד טועה,
או שנקודת המוצא היא של ועשית ככל אשר יורוך וציות לגדולי תורה לא אנשים קטנים כמונו נקבע אם הם טועים או לא.
שתהיה בריא ושתזכה לחזור בתשובה שלימה.
על כסף על געלט ועל money
סמל אישי של המשתמש
חכם מכל אדם

הודעה שלא נקראהעל ידי חכם מכל אדם » 13 אפריל 2018, 07:46

מישהו מיוחד כתב:תמשיך לכתוב

למה ??
שיעוף לנו מהעיינים!!
על כסף על געלט ועל money
סמל אישי של המשתמש
חכם מכל אדם

הודעה שלא נקראהעל ידי יאיר » 13 אפריל 2018, 09:40

אני פה כתב:עדות בעל דין: "אני סדין אדום בעיניהם. אבל אני מתמיד בדרך שלי, כי אני חושש ממה שיקרה אם לא אמשיך לעשות מה שאני עושה. אם צעירי הקהילה החרדית לא ייצאו לעבודה, לא ישרתו בצבא ולא ישתלבו באקדמיה, יקרה אסון. אם לא יהיו מסגרות חינוך רבות כמו זאת שהקמתי, החברה החרדית מועדת לאבדון. העתיד יהיה עוד יותר רע אם לא יחול שינוי משמעותי", חשף מייסד מוסד השעטנז בראיון ל"ישראל היום". עד כאן לשונו.

רבותי יש כבוד לכולם, אבל לא למי שכוונתו לשנות מן היסוד את עם ישראל. ואם אתם לא חושבים כך אז המצב שלנו באמת קשה. לילה טוב!

מרן ראש הממשלה שליט''א כתב:אבקשהו שיענה בכנות מה יעשה כשיפנה להתקבל לישיבתו בחור שמסוגל ומתאים לחלוטין למסגרת ישיבתית
כפי הדרך המסורה, האם ידחהו ב2 ידיים?
(הנ"ל נכתב בהנחה שר' בצלאל מבין שישנם {מספיק} בחורים כאלו בדורנו, אם לא אין לי שיח עמו...)

אלו שתי שאלות שעדיין לא זכו להתייחסות כלשהי. אבקש לא לשאול עוד שאלות עד שנקבל תשובות לאלו וכן אשמח גם על זה ;) (או לפחות בפרטי)... viewtopic.php?p=430318#p430318

מעתה תגובות מתלהמות (כעין זו שמעלי) עלולות להוביל לחסימה זמנית.
סמל אישי של המשתמש
יאיר
מנהל ראשי

הודעה שלא נקראהעל ידי 1010 » 13 אפריל 2018, 09:56

חברה, פתאום התעורר ברבכם הכבוד לכל אדם, וזה הזכיר לי משום מה [בדרך משח הרחוקה מהנמשל] את הגרמנים שנישקו כלבים...
הוי עז פנים, נאמר כאן, אם מישהו בא לקרר את הדברים המוסכמים לכל, ומצהיר על כך במפורש ויש כאן כאלו שרוצים להבין את הטעם שלו, בכדי שהפורום לא ימות ולא יהיה משעמם?!
תביאו לכאן רפורמים, נשים חילוניות [או חרדיות], תביאו אפיקורסים, אתיאסתים ורק נשמע את דעותיהם ובדרך כבוד, ולא נפגע בהם בכדי שלא יברכו כמו העצניקים.

קידשתם מטרה והקדשתם את האמצעים לכך?
עברתם את כל הגבולות.
סמל אישי של המשתמש
1010

הודעה שלא נקראהעל ידי יאיר » 13 אפריל 2018, 10:13

מי שמפריע לו שלא יכנס לאשכול!!!
סמל אישי של המשתמש
יאיר
מנהל ראשי

הודעה שלא נקראהעל ידי עברי אנוכי » 13 אפריל 2018, 10:32

בצלאל תהיה כנה, אולי אתה כבר לא מרגיש, אבל הנחיתות ספוגה בכל השיח שלך ובפעילותך לאורך ולרוחב, אי אפשר להביא כאן דוגמאות, כי אתה כותב מוצלח מדי ועלול להדביק אנשים בהרגשות אלו, אולי באמת תפתח כאן אשכול או עדיף בבחדרי חרדים או בכיכר השבת (אני לא אוכל לראות זאת, אבל שם כנראה זה יותר חסר), תפתח אשכול תכתוב כתבות תקים במות דיון, וכתבי עת, שבהם אתה מבקר בחריפות את המקומות האחרים שאותם אתה מכיר טוב כל כך. אתה מכיר מבפנים, ולדבריך אתה רוצה למנוע נשירה, אז קדימה. צריך לרחם על האנשים, למה לתת להם ללמוד בדרך הקשה? תספר להם. תמנע נשירה של החרדים העייפים שבעקבות פעילותך ודבריך נתנו לקרירות ולעייפות להשתלט עליהם במקום לחזק את עצמם, אולי בכך תזכר גם אתה עצמך ש"שולחנך גדול משולחנם". כמו כל דומיך בדורות הקודמים, אתה מדבר על גשר, ובונה גשר חד סטרי.
את הבעיות שיש אצלנו כולם מכירים, לב יודע מרת נפשו, ויש דרכים אמיתיות לטפל בהם אם רוצים (אגב רוב הבעיות שאתה מדבר עליהם הם בעיות אנושיות הקיימות בצורות אחרות בציבורים השונים, ולכן אין לנו מה ללמוד מהם איך לתקן אותם). אתה "מטפל" בבעיות בדרכים דומות לדרך הטיפול של המשכילים הראשונים, ושל כל המשתלבים שלפניהם. ולכן כוונותיך חשודות בלשון המעטה.
רצונך באי מחיקת האשכול הוא ברור, אתה כותב מוצלח מכולנו, אתה עושה זאת שנים, רצונך שכולם יראו איך אתה שאלת שאלות עניניות ונענית בעיקר בגידופים ובביקורת אישית. זה הגיוני אבל זה גם מתנשא. חלק מהמגיבים הגיבו כך, לא בגלל שאין להם מה לענות ל"טענותיך" אלא משום שאכפת להם, משום שהם "חרדים" באמת לחייהם הרוחניים והנצחיים. כפי שאתה ושכמותך חרדים בעיקר לחיי העולם הזה, ולא הייתם מנסים לבדוק ולטעום מאכל מסופק האם יש בו רעל או לא.
עברי אנוכי

הודעה שלא נקראהעל ידי כתבן » 13 אפריל 2018, 10:47

1010 כתב:חברה, פתאום התעורר ברבכם הכבוד לכל אדם, וזה הזכיר לי משום מה [בדרך משח הרחוקה מהנמשל] את הגרמנים שנישקו כלבים...
הוי עז פנים, נאמר כאן, אם מישהו בא לקרר את הדברים המוסכמים לכל, ומצהיר על כך במפורש ויש כאן כאלו שרוצים להבין את הטעם שלו, בכדי שהפורום לא ימות ולא יהיה משעמם?!
תביאו לכאן רפורמים, נשים חילוניות [או חרדיות], תביאו אפיקורסים, אתיאסתים ורק נשמע את דעותיהם ובדרך כבוד, ולא נפגע בהם בכדי שלא יברכו כמו העצניקים.

עברתם את כל הגבולות.

זה לא יעזור הם שומעים ורואים רק את מה שהם רוצים, גם כשמצטטים ממנו דברים ברורים כמו הציטוט ש'אני פה' הביא כאן:
'אם צעירי הקהילה החרדית לא ייצאו לעבודה, לא ישרתו בצבא ולא ישתלבו באקדמיה, יקרה אסון.'
הם ימשיכו לשאול ולתת לו להיתמם כאילו הוא לא מתכוון לשנות את כל החרדים, כי הוא קלט את הלך הרוח כאן, אבל במאמריו הוא דוגל בלשנות את החרדים. 'צעירי הקהילה החרדית' לא חלקם, לא הנושרים.

בהגדה יש חכם ורשע, ששניהם שואלים את אותה שאלה, בניסוח מעט שונה, מדוע האחד חכם והשני רשע?

החכם שואל כדי ללמוד, ולו צריך לענות להסביר ללמד.
אצל הרשע זו לא שאלה, הוא איננו מתכוון לקבל תשובה, 'לכם ולא לו', הוא בליבו כבר לא איתנו, ולא יקבל שום תשובה, כי הוא לא מדבר אלינו אלא אל עצמו, הוא תוקף, מתריס, ומחפש בנו חסרונות כדי להרגיע את מצפונו.

היה מקרה שבא אל הרב מבריסק זצ"ל ראש ישיבה ושאל אותו: מה לעשות עם תלמיד שהחל לרדת ברוחניות ולזלזל במצוות, כשפנה אליו ראש הישיבה לברר מה קרה לו הוא אמר שיש לו שאלות באמונה. ותשובתו של הרב מבריסק: תברר מה הגיע קודם, אם קודם הגיעו השאלות אז תענה על שאלותיו, כי אלו שאלות, ועל כל שאלה יש תשובה. אבל אם קודם החלה הירידה ברוחניות ואח"כ באו השאלות, אין מה לדבר איתו, כי אלו לא שאלות אלא תירוצים, הוא לא יקבל ממך שום דבר וגם אם תפריך את שאלותיו באותות ובמופתים, על כל שאלה שתפריך יצוצו שאלות רבות אחרות. כי יש לו צורך להצדיק את מצפונו.

שים לב שאותם ניקים שקיבלו אותו בכבוד בתחילה כשחשבו שהוא תמים, ממשיכים בכך הלאה, גם כשמביאים ציטוטים מדבריו שמטרתו לשנות את הציבור החרדי, שהוא סבור שגדולי התורה טועים, שהוא אומר שיש לשלב את הצעירים החרדים בעבודה, צבא ואקדמיה, הם כביכול לא ראו ולא שמעו, ממשיכים "להאמין" שהוא תמים ורק דואג לחלק שלא מצליח בישיבה וכו'.
והסיבה כי הם בליבם פנימה רחקו מעט, ובמוצאו חסרונות (כביכול) בחינוך הטהור, הוא להם כמים קרים לנפש עייפה להצדיק את מצפונם.
כתבן

הודעה שלא נקראהעל ידי אני פה » 13 אפריל 2018, 10:57

שמי יאיר לפיד רציתי לשתף אותכם בכמה שאלות שעולות בי מידי פעם על הציבור החרדי, לא שיש לי משהו נגדם, והאמת שאין לי כלל דיעה בנושאים הללו, אלא שאני באמת רוצה ללמוד את הנושא עם החברים פה.

א. למה החרדים הם כאלו שחורים מפחידים, אולי כדאי לשנות את הלבוש לכחול לבן. בכלל הרי הכיפה זה רק מנהג ולא מההלכה אולי כדאי להוריד בשביל להיות יותר מקובל בחברה.
ב. למה החרדים לא משתלבים בציבור שלנו הרי גם אני עושה הפרשת חלה ומכבד את הרוח היפה שהיהדות מנחילה לנו לדורי דורות. ובכל זאת אם לא תשתלבו עתיד החרדים בסכנת הכחדה.
ג למה כל דבר אתם שומעים לרבנים שלכם, נכון גם לי היה סבא רב וזה מעורר בי תחושת גאווה, אך הרי הם זקנים מהדור של פעם והם יכולים לפעמים לטעות כמו שידידי בצלאל כהן הסביר.

נקווה שנברר את הדברים ברוח יפה כדרך ישראל סבא, שבת שלום!
סמל אישי של המשתמש
אני פה

הודעה שלא נקראהעל ידי חויזר » 13 אפריל 2018, 11:09

הבה ונשים דברים על השולחן ללא משוא וללא חת
ר' בצלאל כהן,
האם יש לך טענות והשגות על עולם הישיבות המוכר לנו מקדמת דנא רבות בשנים מימי ר' חיים מוואלז'ין ?
האם אתה חולק על גדולי ישראל במשך הדורות שהם אלו שהתוו את הדרך של עולם הישיבות כפי המוכר לנו כיום ?
אם כן,פרט אותם כאן,למה להסתתר מאחורי מילים יפות ? שים את הטענות על השולחן ! !

(נ.ב כתבן, היה לי לעונג לקרוא את האשמתך המופרכת וחסרת הבסיס. דומני שמוטלת עליך החובה לבקש מחילה ממני ומניקים כמותי על האשמה מופרכת ופוגענית שכזו..)
סמל אישי של המשתמש
חויזר

הודעה שלא נקראהעל ידי ליטאי » 13 אפריל 2018, 11:11

ב"ה הפורום שוקק חיים, אם ניתן לקרוא לזה חיים.
ליטאי

הודעה שלא נקראהעל ידי חויזר » 13 אפריל 2018, 11:16

ליטאי כתב:ב"ה הפורום שוקק חיים, אם ניתן לקרוא לזה חיים.

אם לזאת קראת חיים,
אמר נא לי מה זה מת.
סמל אישי של המשתמש
חויזר

הודעה שלא נקראהעל ידי כתבן » 13 אפריל 2018, 11:22

כתבן כתב:
1010 כתב:חברה, פתאום התעורר ברבכם הכבוד לכל אדם, וזה הזכיר לי משום מה [בדרך משח הרחוקה מהנמשל] את הגרמנים שנישקו כלבים...

עברתם את כל הגבולות.

זה לא יעזור הם שומעים ורואים רק את מה שהם רוצים, גם כשמצטטים ממנו דברים ברורים כמו הציטוט ש'אני פה' הביא כאן:
'אם צעירי הקהילה החרדית לא ייצאו לעבודה, לא ישרתו בצבא ולא ישתלבו באקדמיה, יקרה אסון.'
הם ימשיכו לשאול ולתת לו להיתמם כאילו הוא לא מתכוון לשנות את כל החרדים, כי הוא קלט את הלך הרוח כאן, אבל במאמריו הוא דוגל בלשנות את החרדים. 'צעירי הקהילה החרדית' לא חלקם, לא הנושרים.

בהגדה יש חכם ורשע, ששניהם שואלים את אותה שאלה, בניסוח מעט שונה, מדוע האחד חכם והשני רשע?

החכם שואל כדי ללמוד, ולו צריך לענות להסביר ללמד.
אצל הרשע זו לא שאלה, הוא איננו מתכוון לקבל תשובה, 'לכם ולא לו', הוא בליבו כבר לא איתנו, ולא יקבל שום תשובה, כי הוא לא מדבר אלינו אלא אל עצמו, הוא תוקף, מתריס, ומחפש בנו חסרונות כדי להרגיע את מצפונו.

היה מקרה שבא אל הרב מבריסק זצ"ל ראש ישיבה ושאל אותו: מה לעשות עם תלמיד שהחל לרדת ברוחניות ולזלזל במצוות, כשפנה אליו ראש הישיבה לברר מה קרה לו הוא אמר שיש לו שאלות באמונה. ותשובתו של הרב מבריסק: תברר מה הגיע קודם, אם קודם הגיעו השאלות אז תענה על שאלותיו, כי אלו שאלות, ועל כל שאלה יש תשובה. אבל אם קודם החלה הירידה ברוחניות ואח"כ באו השאלות, אין מה לדבר איתו, כי אלו לא שאלות אלא תירוצים, הוא לא יקבל ממך שום דבר וגם אם תפריך את שאלותיו באותות ובמופתים, על כל שאלה שתפריך יצוצו שאלות רבות אחרות. כי יש לו צורך להצדיק את מצפונו.

שים לב שאותם ניקים שקיבלו אותו בכבוד בתחילה כשחשבו שהוא תמים, ממשיכים בכך הלאה, גם כשמביאים ציטוטים מדבריו שמטרתו לשנות את הציבור החרדי, שהוא סבור שגדולי התורה טועים, שהוא אומר שיש לשלב את הצעירים החרדים בעבודה, צבא ואקדמיה, הם כביכול לא ראו ולא שמעו, ממשיכים "להאמין" שהוא תמים ורק דואג לחלק שלא מצליח בישיבה וכו'.
והסיבה כי הם בליבם פנימה רחקו מעט, ובמוצאו חסרונות (כביכול) בחינוך הטהור, הוא להם כמים קרים לנפש עייפה להצדיק את מצפונם.

כתבתי כאן על ניקים מסויימים, ואיני חוזר בי, אבל ברצוני לסייג, יאיר נ"י בדר"כ עושה רושם שהוא חרדי קלאסי ואיננו בצד הקלוקל, ואינני חושב שהוא מה שמכנים חרד"ק, אז אולי אצלו זה בא ממקום אחר, אולי כמנהל הוא מרגיש טוב מכך שמישהו מחייה את הפורום, וזה מה שגורם לו לטעות בין טמא לטהור.

אגב, אני לא קראתי לו לעוף מכאן, ומצידי גם יאיר לפיד יכול לכתוב כאן.
המצב צריך להיות שבפורום חרדי, הם לא יבואו, כי יבינו שלא מקבלים את דבריהם.
כמו שאותם שנה ופירש שיש בבח"ח לא באים לכאן כי הם מבינים שאין להם חברים פה.
ואם יש כאן שמקבלים אותו/ם בזרועות פתוחות, אז הבעיה היא בפורום, שגם לכאן כבר חדרו חרד"קים, וכבר איננו על טהרת החרדים כשהיה בעבר.
כתבן

הודעה שלא נקראהעל ידי כתבן » 13 אפריל 2018, 11:35

חויזר כתב:הבה ונשים דברים על השולחן ללא משוא וללא חת
ר' בצלאל כהן,
האם יש לך טענות והשגות על עולם הישיבות המוכר לנו מקדמת דנא רבות בשנים מימי ר' חיים מוואלז'ין ?
האם אתה חולק על גדולי ישראל במשך הדורות שהם אלו שהתוו את הדרך של עולם הישיבות כפי המוכר לנו כיום ?

(נ.ב כתבן, היה לי לעונג לקרוא את האשמתך המופרכת וחסרת הבסיס. דומני שמוטלת עליך החובה לבקש מחילה ממני ומניקים כמותי על האשמה מופרכת ופוגענית שכזו..)

מחילה אם נפגעת, אבל אולי עדיף שתבדוק את עצמך, ותחשוב מעט האם טעיתי, נתנו כאן מקורות למאמריו בח"ח ועוד, הביאו כאן ציטוטים ממנו, במאמריו הוא מטיף לשינוי החרדים, הוא רואה אסון, (כן, אסון לא פחות מכך) בהמשך קיומם של הישיבות במתכונת הקיימת. ולא, הוא לא מדבר על המעטים שבשבילם אכן צריך מסגרות אחרות, הוא מדבר על כלל החרדים. אני לא רוצה לצטט מדבריו, כדי לא להביא לכאן את דברי הכפירה, אבל יש אחרים שציטטו ואפשר בקלות למצוא אותם במקומות אחרים.
למה אתה ממשיך לשאול? למה אתה מתעלם מדבריו במקומות אחרים?
למה אתה ממשיך לתת לו לעטוף כאן את דבריו במתק שפתיים כי כאן יש חרדים אמיתיים, וצריך ללכת איתם בזהירות ובצעדים קטנים?
כתבן

הודעה שלא נקראהעל ידי חויזר » 13 אפריל 2018, 11:44

כתבן כתב:
ר' בצלאל כהן,

מחילה אם נפגעת, אבל אולי עדיף שתבדוק את עצמך, ותחשוב מעט האם טעיתי, נתנו כאן מקורות למאמריו בח"ח ועוד, הביאו כאן ציטוטים ממנו, במאמריו הוא מטיף לשינוי החרדים, הוא רואה אסון, (כן, אסון לא פחות מכך) בהמשך קיומם של הישיבות במתכונת הקיימת. ולא, הוא לא מדבר על המעטים שבשבילם אכן צריך מסגרות אחרות, הוא מדבר על כלל החרדים. אני לא רוצה לצטט מדבריו, כדי לא להביא לכאן את דברי הכפירה, אבל יש אחרים שציטטו ואפשר בקלות למצוא אותם במקומות אחרים.
למה אתה ממשיך לתת לו לעטוף כאן את דבריו במתק שפתיים כי כאן יש חרדים אמיתיים, וצריך ללכת איתם בזהירות ובצעדים קטנים?

יש לי גישה לבחדרי חרדים ???
לישראל היום ???

אני ניזונתי מחומרים של בצלאל כהן שכתב הוא בעצמו,כאן!!
מה שהוא כתב בבמות אחרות ,אין לי מושג,למעט ציטוט אחד מישראל היום,לא הובא כאן כלום!
אדרבא,תביא ציטוטים מלאים ואז נבין בדיוק מי הוא האיש.
סמל אישי של המשתמש
חויזר

הודעה שלא נקראהעל ידי כתבן » 13 אפריל 2018, 11:46

כתבן כתב:
ר' בצלאל כהן,

ושוב מחילה מחויזר, ומכל מי שנפגע, לא התכוונתי להכליל, רק לומר את הדברים הנכונים כשלעצמם, ותקפים לפחות לגבי חלק מהניקים. ושיבדוק מי שמתלהב ממנו, מאיפה זה בא לו.
כתבן

הודעה שלא נקראהעל ידי חויזר » 13 אפריל 2018, 11:52

טוב,עשיתי קצת עבודת תחקיר על האיש ופועלו והנה ציטוט מדבריו לפני קרוב לשנתיים:

ראש ישיבת חכמי לב הרב בצלאל כהן מגיב לאבי מימרן במהדורה המרכזית על דבריו של יצחק פינדרוס: "אני לא באתי לשנות את הציבור החרדי הישיבה הוקמה לאפשר להורים לשלוח את ילדם למוסד שהם יחפצו בהם ואני מאמין שזה טוב" לדבריו:
"בציבור החרדי צריך להיות מוסדות בצורה שונה מאשר נקבע ע"י גדולי ישראל".

במילים אחרות אליבא דשיטתו עולם הישיבות בא''י כפי שהתוו לנו מרנן החזו''א זיע''א הגרי''ז זיע''א והאבי עזרי זיע''א לא נכונה לימינו אנו וצריך לפתוח מסגרות חדשות. (ככה אני מפרש את הדברים בכ''א)

בדקות הקרובות אחפש עוד ציטוטים מאמרותיו ואעלה כאן ע''מ שיתייחס לדברים.
סמל אישי של המשתמש
חויזר

הודעה שלא נקראהעל ידי 1010 » 15 אפריל 2018, 10:42

יאיר כתב:מי שמפריע לו שלא יכנס לאשכול!!!

אפשר גם לפתוח אשכול עם תמונות נשים, שבו תשים את ההודעה הנ"ל.
סמל אישי של המשתמש
1010

הודעה שלא נקראהעל ידי אני פה » 15 אפריל 2018, 11:43

אפשר לקרוא לאשכול: לדמותו של בצלאל כהן.
סמל אישי של המשתמש
אני פה

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 15 אפריל 2018, 19:00

האם יש מישהו שיש לו גישה לפייסבוק?
זה יכול לשפוך אור על הרבה נקודות עלומות.
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי כתבן » 15 אפריל 2018, 20:29

לא הספיק לכם מה שכבר צוטט?
אז קחו עוד ציטוט: "אני מאמין ש"ישיבות תיכוניות חרדיות" הן חובת השעה, ושחובה עלינו להגיע למצב שבו כל נער חרדי בסוף כיתה ח' יכול לבחור בין "ישיבה קטנה" ל"ישיבה תיכונית" (אולי צריך אופציות נוספות).
זו לדעתי הסיבה למאבק בישיבת "חכמי לב" יותר מבישיבות תיכוניות חרדיות אחרות, שאינן פונות לבוגרי ת"תים ו"חיידרים" מן השורה," ......
כתבן

הודעה שלא נקראהעל ידי ליטאי » 15 אפריל 2018, 20:34

משולש כתב:האם יש מישהו שיש לו גישה לפייסבוק?

מה זה פייסבוק?
ליטאי

הודעה שלא נקראהעל ידי אני פה » 15 אפריל 2018, 20:43

כל המלחמה שלו בישיבות, כי בגיל הזה הנער מגבש את דמותו הרוחנית לכל החיים, וברגע שבחור ייפתח לעולם הגדול מובטח לו שהוא כבר לא יגדל ירא שמים.
סמל אישי של המשתמש
אני פה

הודעה שלא נקראהעל ידי ליטאי » 15 אפריל 2018, 20:55

האם אין ארחות חיינו ברורים לנו כ"כ שאיננו מפחדים להתווכח עליהם?
כנראה שמ"מ הציבור כאן מפחד להתקרר משהו, מבואר מכאן שמדובר כאן בציבור חרדי רציני.
ליטאי

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 16 אפריל 2018, 14:01

ליטאי כתב:
משולש כתב:האם יש מישהו שיש לו גישה לפייסבוק?

מה זה פייסבוק?

חומת מגן כתב:סבתא שוחחה עם נכדה.
סבתא: "תגיד חמודי, מה זה פייסבוק?"
הנכד התלהב: "זה סוף הדרך סבתא!
את יכולה למצוא שם את כל החברות שפגשת אי פעם במשך חייך!"
סבתא: "אה... אז תגיד בית קברות!"
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי מדען צמרת » 18 אפריל 2018, 23:29

איזה "צחוקות",
האשכול נפתח בנושא האם אפשר לשפר דברים בישיבות קטנות,
וגלש לדמותו של פותח האשכול, ולהשקפותיו בנושאים אחרים.
לצערי זה קצת אופייני להרבה דיונים.
כן, יש מה לשפר, ונראה מה אתם עונים על הנקודות שבהודעה הפותחת.
אני לא חושב שמישהו מגדולי ישראל חולק על כמה תיקונים אפשריים.
למשל, לגבי הכשרה מקצועית, ידוע לי שהרב שך תמך בכך שמלמדים בתלמודי תורה יעברו הכשרה.
אל תחפשו את זה בעיתונים, כי את הדברים הגדולים עשו הגדולים מתחת הרדאר המטופש של העיתונאים (כולל החרדים).
אני יודע על הגר"י אברמסקי שאמר למישהו שהיה מתמיד גדול ורצה שגם הילדים שלו יהיו מתמידים וגרר אותם לביהמ"ד - "תן להם לשחק היום, אחרת הם ישחקו מחר". שמעתי את זה במקרה מאותו ילד, כשהיה אברך שלא-יכול-ללמוד (כי יש לו קוצים) - כמה הוא צדק !!!
תתפלאו לשמוע שיש הרבה ישיבות קטנות שנותנות לתלמידים לשחק כדורגל (בלילה, או אולי לא כל יום), הרבה ישיבות יוצאות לטיולים, הרבה ישיבות מחפשות משגיח שמבין באמת, ולא שיש לו זקן מרשים ועיניים יוקדות.
תתפלאו לשמוע שיש ישיבות קטנות שיש להן תקנון מסודר, ומי שאינו יכול בלי סמארטפון מוזמן ללכת לישיבה אחרת, אבל זוכה לפני כן לטיפול מסור.
תתפלאו לשמוע שיש ישיבות קטנות שעוסקות ברצינות בהענקת מסרים ברורים לחיים, השקפות במכלול תחומים, ולא בורחים מהאתגר הזה.
אז מי אמר שהשינויים הללו מנוגדים לדעת גדולי התורה???
שאלתם???
אפילו בצלאל כהן לא יודע שזה לא מנוגד, והוא מנסתה להתפתל.

חברים, נשמו עמוק, תנסו לחזור לנושא עצמו.

קדימה !!
סמל אישי של המשתמש
מדען צמרת

הודעה שלא נקראהעל ידי חזן » 19 אפריל 2018, 17:53

כבר היה לעולמים

בזמן הרה"ק מהרש"ב אדמו"ר מליובאוויטש זצ"ל, רצה מישהו לייסד ישיבה כזה, ואז יצא נגדו הרה"ק בקול מחאה וכתב מכתב לגדולי ישראל, ונדפס בספר "אגרות קודש".
וז"ל:
ושמעתי אשר החליטה הכתה הנ"ל ליסד ישיבה גדולה, הנה בהישיבה הזאת כוונתם ליחד תורה עם למודיות, והיא תהי' סעמינאר ממש, ואם ח"ו תפיק מחשבתה הרעה הזאת, תעשה ח"ו שמות בהיהדות כולה, ומה שלא עלה בידי הח' מפיצי השכלה לפעול בכמה עשיריות שנים, תפעול ח"ו הכתה הזאת בזמן קצר, ולדעתי חובה היא על הרבנים הגדולים גאוני זמנינו לצאת נגדה במחאה גלוי' ולפרסם רעתה ברבים למען לא יכשלו בה, ונשען על מארז"ל אבות פ"ד מ"ד ע"פ פרש"י ועוד מפ'. תקותי חזקה אשר תתגלה רעתה וידעו הכל ענינה, ואתם אחינו היראים החפצים באמת בקיום נפשם אליכם אקרא, סורו נא מאהליהם, ואל תגעו בכל אשר להם, אל תבקשו לכם חדשות, ואל תדמו להיטיב מצבכם הרוחני והגשמי בחדשות כאלה השנואים ליוצרינו, לכו בדרך אבותיכם אשר היו נאמנים לה' ולתורתו בלי התחכמות יתירות, ואור התורה הי' נר לרגלם בכל עניניהם הפנימיים, לבקש עצות רק ע"פ התורה לבד, והשי"ת הי' בעזרם וככה יעזור לכם.
סמל אישי של המשתמש
חזן

הודעה שלא נקראהעל ידי כתבן » 19 אפריל 2018, 21:21

מדען צמרת כתב:אני לא חושב שמישהו מגדולי ישראל חולק על כמה תיקונים אפשריים.

תתפלאו לשמוע שיש הרבה ישיבות קטנות שנותנות לתלמידים לשחק כדורגל (בלילה, או אולי לא כל יום), הרבה ישיבות יוצאות לטיולים, הרבה ישיבות מחפשות משגיח שמבין באמת, ולא שיש לו זקן מרשים ועיניים יוקדות.
תתפלאו לשמוע שיש ישיבות קטנות שיש להן תקנון מסודר, ומי שאינו יכול בלי סמארטפון מוזמן ללכת לישיבה אחרת, אבל זוכה לפני כן לטיפול מסור.
תתפלאו לשמוע שיש ישיבות קטנות שעוסקות ברצינות בהענקת מסרים ברורים לחיים, השקפות במכלול תחומים, ולא בורחים מהאתגר הזה.
אז מי אמר שהשינויים הללו מנוגדים לדעת גדולי התורה???
שאלתם???
אפילו בצלאל כהן לא יודע שזה לא מנוגד, והוא מנסתה להתפתל.

קדימה !!

אתה מדבר על דברים שלא מנוגדים לדעת גדולי ישראל, אבל הוא אומר שגדולי ישראל טועים, ורוצה להכניס את הדברים שגדולי ישראל כן מתנגדים להם.
אתה מדבר על דברים שיש בישיבות, הוא רוצה לשנות את הישיבות מן היסוד, ולהכניס דברים שאין בהם, לימודיים אקדמאים, צבא, עבודה.
את כל זה הוא רוצה להכניס לכלל תלמידי הישיבות ולא מדבר על הנחשלים.

הוא יודע בדיוק מה מנוגד לדעתם ומה לא, הוא מתפתל לא בגלל שאינו יודע, הוא מתפתל כדי שאתה לא תדע ותיפול ברשתו. מתחיל בשאלות "תמימות" כדי להתחיל דיון ולגלוש לאט לאט.
הוא טוען שגדולי ישראל מובילים אותנו (החרדים) לקראת אסון, והוא זה שיצילנו מידם.

על הדברים שכתבת אין חולק, וצריך להתאימם לפי צרכי התלמידים 'חנוך לנער על פי דרכו'. ועל דעת גדולי ישראל.
כתבן

חזור אל חרדים לדעת

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: [G] ו־69 אורחים