מועצת גדולי התורה

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

המנהלים: יאיר, אחד, המפצח

Re: מועצת גדולי התורה

הודעה שלא נקראהעל ידי עקיב'לה » 22 יוני 2018, 09:01

''רוב האדמורי"ם משוכנעים / משכנעים שהם צדיקים הכי גדולים''. ציטוט מדוייק של האויבער חכם המשכיל התורן, ציטוט שמצטרף ליריעה שלימה קודמת של דברי הגות מחוכמים שכמובן כאן ה''חסידים'' ימשיכו לקרוא אותה ולהתנצל, שוב. הכי יפה שהוא מטבל את דבריו בציטוטים מספרים קדמוניים ואין, אין אחרי דבריו כלום. מאומה...
חבר'ה, תקשיבו טוב. יש כאלו שמנצלים, כבר שנים, את העובדה שהחסידים עדינות טבועה בנפשם ואינם משיבים על כל מיני הגיגים מחוכמים ונבונים. בעלי האינטליגנציה המה ואבירי ההשקפה. הם יודעים ''היסטוריה'', הם יודעים ''הנהגה'' והם גם יודעים ואפילו מכתיבים מהלכים בעולמות הווירטואליים של עצמם מי ''גדול'' ומי ''קטן'' וכן הלאה.
אבל שוב, מי שגודל באיזושהי חצר חסידית מהמאות שקמו בצורה פלאית לאחר חורבן אירופה, ומחנך את ילדיו ואת נכדיו להתבטל לרבי (כן, להיכנס עם קוויטל כמו אורים ותומים ולעמוד בטיש ולחטוף שיריים. אלו הדוגמאות שמשום מה בהם דאג הפיקח ההוא לזלזל) וחי ונושם את האווירה הטהורה והמלוכדת, אין לו מה לענות לדברי פיקחות אלו, ואין לו גם שום סיבה להתייחס אליהם. ''טרור''? האם מישהו ראה פעם בחור חסידי כשפניו מעונות ומכורכמות מחמת הטרור שעבר? אולי בעולם הווירטואלי של הפיקחים מסתובבים אלפי בחורים חסידיים שעברו עינויים וטרור. אבל המציאות לא משנה ולא מבלבלת את הנתונים הנמצאים בארכיוניהם של בעלי ''ההשקפה''. אני משום מה רואה בחורים ואברכים שמחים ומאושרים. וודאי שישנם כמה פיקחים מהסוג הזה בכל מקום שאינם מרוצים והם, הזכות בידם לעזוב את החסידות שלהם לטב לחיין ולשלם, שערה מראשם לא תיפול. רק לא להיות בפנים ולהרוס את האווירה, מה רע?
אין לי בעיה שיהיה כאן דיון ער במשנת החסידות וההתנגדות, בביאור דרך המוסר והחסידות לענפיה, בתיאור ההבדלים בין חצר לחברתה וכו', אבל הליצנות ונימת הזלזול וההתנשאות, לאיפה זה הביא אתכם עד הלום ומה יש לכם מזה?
ואני הקטן, חסידות טהורה ושורשית תשכון בליבי לעד, בד בבד עם הערכה עצומה לכל גדולי ישראל המכתתים עצמם באהלי תורה, מכל העדות והחוגים , כל העדות והחוגים!!!
עקיב'לה

{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

הודעה שלא נקראהעל ידי 1010 » 22 יוני 2018, 10:05

דברים כדרבנות.
סמל אישי של המשתמש
1010

הודעה שלא נקראהעל ידי אני פה » 22 יוני 2018, 11:17

יישר כח דברים מאירים עיניים.
סמל אישי של המשתמש
אני פה

הודעה שלא נקראהעל ידי טירון פלוס » 22 יוני 2018, 13:21

משה יודלזון כתב:
טירון פלוס כתב:משה יודלזון.
לא הבנתי על איזה סברא מופרכת אתה מדבר.
לגופם של דברים.
א. אם אתה חושב שכל מי שהגיע בציבור הליטאי להנהגה הוא גדול וצדיק במובן שאתה חולם עליו, בגלל שאתה חושב שיש מדד כלשהוא שהוא זה שקידם אותם, והוא ורק הוא מה שהביא אותם להנהגה, שיהיה לך בהצלחה.
ב. באין ספור מקומות מובא שיש מושג של תלמיד חכם ויש מושג של צדיק, וידוע מה שאמר החוזה מלובלין (אין לי כוח להאריך בסיפור), על דברי רש"י בכך שמרים דיברה אודות משה רבינו, וכתוב שם 'מדוע לא יראתם לדבר בעבדי במשה', וברש"י שם כתב, עבדי אע"פ שאינו משה, משה אע"פ שאינו עבדי, יש מושג של משה, ויש מושג של עבדי - עבד ה'. ובחז"ל מובא שרבי יוחנן ביקש מרבי חב"ד שיתפלל על ביתו, ושאלה אותו אשתו, וכי הינך לא גדול דייך שיכול להתפלל, ואתה צריך את תפילתו, וענה שאכן, אלא שאני כשר בפני המלך והוא כעבד בפני המלך, וראה בספרים על כך. וכן אין ספור דוגמאות.
ועל קצה המזלג, כדאי לך לבדוק מה היה בתקופה של ריש גלותא, ואם תרצה תאריך בספר שלשלת הקבלה להראב"ד ותגיד לי אם לא היה כך לאורך ההיסטוריה היהודית שהיו מנהיגים והיו גדולים. כמו"כ בתקופת הגאונים וכו'.
ופרקטית, חבל להתווכח על מציאות ברורה, יש כאלו שהקב"ה הועיד אותם למנהיגים גם אם אני ואתה לא רואים את זה עין בעין, אבל מה לעשות הקב"ה כך רוצה, למה? ככה! וברגע שאדם נהיה פרנס על הציבור כנראה שהסיבה היא גדולה מהמסובב מכך.
הרבה הצלחה.

א. לא 'כל' מי שהגיע בציבור הליטאי להנהגה הוא צדיק וגדול וכו' כדבריך, אבל ברור שא"א לשוות ולדמות כלל לההנהגה אצל החסידים. אדרבה, לכו נא וניווכחה: גדולי מנהיגי החסידים הם האדמו"ר מגור, מבעלז, מסאטמר, מויזניץ, וכו'. כולם כולל כולם נעשו למנהיגים/אדמורי"ם רק בגלל שנולדו במקום הנכון. מאידך, הגראי"ל שטיינמן, הגרי"ש אלישיב, הרב שך, הסטייפלר, הגרי"ג אדלשטיין וכו' וכו', ואף השניים במספר כמו הגר"א פילץ, הגר"ד כהן, הגרש"י בורנשטיין, וכו' וכו', נעשו לחלק מההנהגה הליטאית בעקבות עבודתם בלבד, בתורה ויראה ומידות. וה"ה אצל הספרדים, כגון הגר"ש כהן, הגר"מ מזוז, הגר"ש עמאר, הגר"ע יוסף, הגר"מ צדקה, וכו' וכו'.

ב. שוב ושוב אתה/ם מתעלם מזה שאף אחד לא כופר במושג 'צדיק'. כל מה שאני אומר הוא, שלא מצאנו בתלמודים ומדרשים ואצל רבותינו הראשונים שום רמז ומושג כזה של צדיק שאינו ת"ח. ברור שיתכן ת"ח מופלג שאינו צדיק מופלג, או צדיק מופלג שאינו ת"ח מופלג, אבל עצם המציאות של "צדיק" לא יתכן ללא היותו בקי בתורה [אף אם לא בדומה להת"ח המופלג], וכמו שאמרתי לעיל במשל של האדמו"ר מסקולן והגרי"ש אלישיב. לכן ממש לא נוגע הרעיון של החוזה מלובלין, והא דר"ח בן דוסא, ודוק. ואכן כשכתבתי בתגובה קודמת שהצדיקים שבספרות חז"ל הובא דברים משמם גם בלימוד, כדי שלא נשריש בקרבנו דבר מוטעה זה שיתכן צדיק שאינו ת"ח כלל, התכוונתי בין היתר לרחב"ד.

ג. ושוב פעם... הריש גלותא היה המושל בכיפה, הוא היה הפרנס שצריך לשמוע בקולו, אבל האם היה גדול בתורה? האם שמעו ל"דעת תורה" שלו? האם היו לו חסידים? האם מישהו היה מתבונן בדרכיו ומשתדל לעשות כמוהו? לא ולא! בו בשעה שהם היו המושלים בעם וכולם היו כפופים להם, היו גדולי הדור ואדירי התורה שלהם ורק להם היו נשמעים כאשר משהו היה נוגע לדעת תורה. התנאים והאמוראים - שאף אחד מהם לא היה ריש גלותא - הם היו מוסרי התורה, ובצלם היו מסתופפים, ולהם היו כל ה"חסידים" שהתאבקו בעפר רגליהם. וככה זה נמשך במשך כל הדורות, היה ראש הקהל, פרנס, טובי העיר, נגיד וקצין ושר ומושל, אבל רק למי שהגה בתורה - ולא ירש כתרה של תורה - היו נשמעים.

ד. חבל 'לי' להתווכח על מציאות ברורה? חבל לך להתווכח על מציאות ברורה! המציאות מוכיחה שישנם צדיקים וגאונים שזכו להיות מורי הדרך לרוב מנין ובנין של כלל ישראל, תודות לעמלם בתורה ועבודה ויראה ועבודת המידות, ורואים למשל איך הגראי"ל שטיינמן זכה לכתרה של תורה ואיך אף גדולי החסידים והספרדים יחלו למוצא פיו, וכ"ז בשעה שהיה מדבר בקול שקט והיה איש מופנם, והיה בנו של שמש בביהכ"נ, והיה יתום בנערותו, והיה פליט בשויצריה עוד לפני השואה, והתחתן אף סתם בחורה ללא כסף וללא שתהיה בת ראשישיבה כלשהו, ומצד עצמיותו היה הולך תמיד בצדי דרכים, ורק התורה בעצמה היתה מכרזת עליו מבחוץ לאמר כזה ראה וקדש. וה"ה אצל עוד כמה וכמה גדולי הדור אצל הליטאים והספרדים. זוהי המציאות שרואים איך הקב"ה סיבב הכל כדי שהיגיעה העצומה של אלו גדולי ישראל ישתלם עוד בעוה"ז.
מאידך, כבר אחז"ל בב"ק ל"ג ע"א כד רגיז רעיא על ענא, עביד לנגדא סמותא, דוק בזה וא"צ לפרש אלא שלא תאמר שכל מי שהגיע להנהגה ע"כ יש בו משהו. ועי' גם ברמב"ם סוף הל' מלכים מש"כ בדבר דומה לזה ואכמ"ל.

אין לי כל כך עניין להתווכח יתר על המידה ולהגיע לפסים לא רצויים.
דבר אחד אומר לך, שאם אינני טועה, יש מספיק תלמידי חכמים חסידיים שמתקרים חסידים 'פשוטים' וגם ליטאים, שידיעתם בתורה גדולה בהרבה ממה שהיתה ידיעתו של הרב שטיינמן זצוק"ל (מקוה שלא ארים כאן את כל הפורום...) אלא שהקביעה שלך במי נבחר ע"י מלך עליון להנהיג את גדולי ישראל, היא לא באמת מידה נכונה.
ומה תאמר? שצירוף הצדקות היא...? אולי תוכל לתת לנו את אמת המידה הנכונה, 76 אחוז צדקות. 24 תורה? או 42 צדקות, 48 תורה?
כנראה שהקב"ה יש לו דרכים משלו האיך לסלול לאדם צדיק ות"ח, ירא ה' ועובד ה' - להנהגה.
עד היום, אין אחד מגדולי ישראל שחולק על גדולותו הנשגבה של האר"י הקדוש, וכל מילה שמובאת משמו נלמדת בעיון עמוק לאין ערוך, ואולם כשתסתכל ב'פני יהושע' למשל, תראה גדלות תורתית גדולה פי כמה (ל-כ-א-ו-ר-ה-!!) וד"ל.
טירון פלוס

הודעה שלא נקראהעל ידי אני פה » 22 יוני 2018, 13:24

אָמַר רַבִּי יְהוּדָה בַּר סִימוֹן עַד שֶׁאָדָם הָרִאשׁוֹן מֻטָּל גֹּלֶם לִפְנֵי מִי שֶׁאָמַר וְהָיָה הָעוֹלָם, הֶרְאָה לוֹ דּוֹר דּוֹר וְדוֹרְשָׁיו, דּוֹר דּוֹר וַחֲכָמָיו, דּוֹר דּוֹר וְסוֹפְרָיו, דּוֹר דּוֹר וּמַנְהִיגָיו, שֶׁנֶּאֱמַר: גָּלְמִי רָאוּ עֵינֶיךָ, גֹּלֶם שֶׁרָאוּ עֵינֶיךָ כְּבָר הֵם כְּתוּבִים עַל סִפְרוֹ שֶׁל אָדָם הָרִאשׁוֹן, הֱוֵי זֶה סֵפֶר תּוֹלְדוֹת אָדָם.
סמל אישי של המשתמש
אני פה

הודעה שלא נקראהעל ידי יאיר » 23 יוני 2018, 22:18

עד עכשיו דיברת לענין
יש מספיק תלמידי חכמים חסידיים שמתקרים חסידים 'פשוטים' וגם ליטאים,
שידיעתם בתורה גדולה בהרבה ממה שהיתה ידיעתו של הרב שטיינמן זצוק"ל
מאיפה הבאת את זה??....
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!
סמל אישי של המשתמש
יאיר
מנהל ראשי

הודעה שלא נקראהעל ידי טירון פלוס » 23 יוני 2018, 22:35

יאיר כתב:עד עכשיו דיברת לענין
יש מספיק תלמידי חכמים חסידיים שמתקרים חסידים 'פשוטים' וגם ליטאים,
שידיעתם בתורה גדולה בהרבה ממה שהיתה ידיעתו של הרב שטיינמן זצוק"ל
מאיפה הבאת את זה??....

עזוב. זה לא נושא שכדאי או צריך להרחיב עליו, כל אחד מבין שגם אם הרב שטיינמן היה גדול בתורה, יש אלפי יהודים צדיקים שעמלים בתורה, ולא נעשה מבחן אי פעם שתוצאותיו אבסולוטיות, שאנו יודעים על מישהו מסויים שיודע ללמוד יותר מכולם.
את זה גם אתה מבין.
ואי לכך, הרעיון הוא שלאו דווקא גדלותו בתורה העולה על כולם היא זו שהכתירתו למעמדו, אלא גורמים נוספים. כמובן שבין הגורמים שקידתו ועמלתו בתורה וכו'.
טירון פלוס

הודעה שלא נקראהעל ידי ועד » 23 יוני 2018, 22:37

טירון פלוס כתב:
משה יודלזון כתב:
טירון פלוס כתב:משה יודלזון.
לא הבנתי על איזה סברא מופרכת אתה מדבר.
לגופם של דברים.
א. אם אתה חושב שכל מי שהגיע בציבור הליטאי להנהגה הוא גדול וצדיק במובן שאתה חולם עליו, בגלל שאתה חושב שיש מדד כלשהוא שהוא זה שקידם אותם, והוא ורק הוא מה שהביא אותם להנהגה, שיהיה לך בהצלחה.
ב. באין ספור מקומות מובא שיש מושג של תלמיד חכם ויש מושג של צדיק, וידוע מה שאמר החוזה מלובלין (אין לי כוח להאריך בסיפור), על דברי רש"י בכך שמרים דיברה אודות משה רבינו, וכתוב שם 'מדוע לא יראתם לדבר בעבדי במשה', וברש"י שם כתב, עבדי אע"פ שאינו משה, משה אע"פ שאינו עבדי, יש מושג של משה, ויש מושג של עבדי - עבד ה'. ובחז"ל מובא שרבי יוחנן ביקש מרבי חב"ד שיתפלל על ביתו, ושאלה אותו אשתו, וכי הינך לא גדול דייך שיכול להתפלל, ואתה צריך את תפילתו, וענה שאכן, אלא שאני כשר בפני המלך והוא כעבד בפני המלך, וראה בספרים על כך. וכן אין ספור דוגמאות.
ועל קצה המזלג, כדאי לך לבדוק מה היה בתקופה של ריש גלותא, ואם תרצה תאריך בספר שלשלת הקבלה להראב"ד ותגיד לי אם לא היה כך לאורך ההיסטוריה היהודית שהיו מנהיגים והיו גדולים. כמו"כ בתקופת הגאונים וכו'.
ופרקטית, חבל להתווכח על מציאות ברורה, יש כאלו שהקב"ה הועיד אותם למנהיגים גם אם אני ואתה לא רואים את זה עין בעין, אבל מה לעשות הקב"ה כך רוצה, למה? ככה! וברגע שאדם נהיה פרנס על הציבור כנראה שהסיבה היא גדולה מהמסובב מכך.
הרבה הצלחה.

א. לא 'כל' מי שהגיע בציבור הליטאי להנהגה הוא צדיק וגדול וכו' כדבריך, אבל ברור שא"א לשוות ולדמות כלל לההנהגה אצל החסידים. אדרבה, לכו נא וניווכחה: גדולי מנהיגי החסידים הם האדמו"ר מגור, מבעלז, מסאטמר, מויזניץ, וכו'. כולם כולל כולם נעשו למנהיגים/אדמורי"ם רק בגלל שנולדו במקום הנכון. מאידך, הגראי"ל שטיינמן, הגרי"ש אלישיב, הרב שך, הסטייפלר, הגרי"ג אדלשטיין וכו' וכו', ואף השניים במספר כמו הגר"א פילץ, הגר"ד כהן, הגרש"י בורנשטיין, וכו' וכו', נעשו לחלק מההנהגה הליטאית בעקבות עבודתם בלבד, בתורה ויראה ומידות. וה"ה אצל הספרדים, כגון הגר"ש כהן, הגר"מ מזוז, הגר"ש עמאר, הגר"ע יוסף, הגר"מ צדקה, וכו' וכו'.

ב. שוב ושוב אתה/ם מתעלם מזה שאף אחד לא כופר במושג 'צדיק'. כל מה שאני אומר הוא, שלא מצאנו בתלמודים ומדרשים ואצל רבותינו הראשונים שום רמז ומושג כזה של צדיק שאינו ת"ח. ברור שיתכן ת"ח מופלג שאינו צדיק מופלג, או צדיק מופלג שאינו ת"ח מופלג, אבל עצם המציאות של "צדיק" לא יתכן ללא היותו בקי בתורה [אף אם לא בדומה להת"ח המופלג], וכמו שאמרתי לעיל במשל של האדמו"ר מסקולן והגרי"ש אלישיב. לכן ממש לא נוגע הרעיון של החוזה מלובלין, והא דר"ח בן דוסא, ודוק. ואכן כשכתבתי בתגובה קודמת שהצדיקים שבספרות חז"ל הובא דברים משמם גם בלימוד, כדי שלא נשריש בקרבנו דבר מוטעה זה שיתכן צדיק שאינו ת"ח כלל, התכוונתי בין היתר לרחב"ד.

ג. ושוב פעם... הריש גלותא היה המושל בכיפה, הוא היה הפרנס שצריך לשמוע בקולו, אבל האם היה גדול בתורה? האם שמעו ל"דעת תורה" שלו? האם היו לו חסידים? האם מישהו היה מתבונן בדרכיו ומשתדל לעשות כמוהו? לא ולא! בו בשעה שהם היו המושלים בעם וכולם היו כפופים להם, היו גדולי הדור ואדירי התורה שלהם ורק להם היו נשמעים כאשר משהו היה נוגע לדעת תורה. התנאים והאמוראים - שאף אחד מהם לא היה ריש גלותא - הם היו מוסרי התורה, ובצלם היו מסתופפים, ולהם היו כל ה"חסידים" שהתאבקו בעפר רגליהם. וככה זה נמשך במשך כל הדורות, היה ראש הקהל, פרנס, טובי העיר, נגיד וקצין ושר ומושל, אבל רק למי שהגה בתורה - ולא ירש כתרה של תורה - היו נשמעים.

ד. חבל 'לי' להתווכח על מציאות ברורה? חבל לך להתווכח על מציאות ברורה! המציאות מוכיחה שישנם צדיקים וגאונים שזכו להיות מורי הדרך לרוב מנין ובנין של כלל ישראל, תודות לעמלם בתורה ועבודה ויראה ועבודת המידות, ורואים למשל איך הגראי"ל שטיינמן זכה לכתרה של תורה ואיך אף גדולי החסידים והספרדים יחלו למוצא פיו, וכ"ז בשעה שהיה מדבר בקול שקט והיה איש מופנם, והיה בנו של שמש בביהכ"נ, והיה יתום בנערותו, והיה פליט בשויצריה עוד לפני השואה, והתחתן אף סתם בחורה ללא כסף וללא שתהיה בת ראשישיבה כלשהו, ומצד עצמיותו היה הולך תמיד בצדי דרכים, ורק התורה בעצמה היתה מכרזת עליו מבחוץ לאמר כזה ראה וקדש. וה"ה אצל עוד כמה וכמה גדולי הדור אצל הליטאים והספרדים. זוהי המציאות שרואים איך הקב"ה סיבב הכל כדי שהיגיעה העצומה של אלו גדולי ישראל ישתלם עוד בעוה"ז.
מאידך, כבר אחז"ל בב"ק ל"ג ע"א כד רגיז רעיא על ענא, עביד לנגדא סמותא, דוק בזה וא"צ לפרש אלא שלא תאמר שכל מי שהגיע להנהגה ע"כ יש בו משהו. ועי' גם ברמב"ם סוף הל' מלכים מש"כ בדבר דומה לזה ואכמ"ל.

אין לי כל כך עניין להתווכח יתר על המידה ולהגיע לפסים לא רצויים.
דבר אחד אומר לך, שאם אינני טועה, יש מספיק תלמידי חכמים חסידיים שמתקרים חסידים 'פשוטים' וגם ליטאים, שידיעתם בתורה גדולה בהרבה ממה שהיתה ידיעתו של הרב שטיינמן זצוק"ל (מקוה שלא ארים כאן את כל הפורום...) אלא שהקביעה שלך במי נבחר ע"י מלך עליון להנהיג את גדולי ישראל, היא לא באמת מידה נכונה.
ומה תאמר? שצירוף הצדקות היא...? אולי תוכל לתת לנו את אמת המידה הנכונה, 76 אחוז צדקות. 24 תורה? או 42 צדקות, 48 תורה?
כנראה שהקב"ה יש לו דרכים משלו האיך לסלול לאדם צדיק ות"ח, ירא ה' ועובד ה' - להנהגה.
עד היום, אין אחד מגדולי ישראל שחולק על גדולותו הנשגבה של האר"י הקדוש, וכל מילה שמובאת משמו נלמדת בעיון עמוק לאין ערוך, ואולם כשתסתכל ב'פני יהושע' למשל, תראה גדלות תורתית גדולה פי כמה (ל-כ-א-ו-ר-ה-!!) וד"ל.

נעבאך!!!!!!!!!!!!!!
ועד

הודעה שלא נקראהעל ידי מרן ראש הממשלה שליט''א » 26 יוני 2018, 19:54

קראתי (אם כי ברפרוף) את מרבית ההודעות באשכול הזה,
ונשתוממתי על דברי ר' משה יודלזון שליט"א
שאם כי איני מכירו, אך, לטענתו, הוא מרקע חסידי ועדיין מחשיב עצמו לחסיד, ותולה דברי אחרים כשיטת סאטמאר משמע לא לחצר זו משתייך
כמו"כ עם דברי טירון פלוס איני מסכים במלואם אך קשה בעיני ואין עתותיי בידי להגיב על כל תגובה ותגובה כראוי,
אשר על כן אותיר את התגובות דלעיל בהצהרה כי איני מסכים עם מרביתן,
על נקודה אחת שהעלה יודלזון על הכתרה אוטומטית של בן לעלות על כס אביו באדמו"רות
והגיבו לו על כך כי כך היא דרך החסידים מימות הבעש"ט הק' זיעועכי"א, באתי בדבריי למחות על כבודו של אותו צדיק,
(אם כי, אכן הגדלות שע"פ תורת החסידות היא גדלות נשמת הצדיק שע"י גדלות נשמתו יכול לתקן את נשמת מקושריו בשורשה, ועוד עניינים כאלה, ועל כגון דא, אכן זכות אבות מסייעת להשיג נשמה גדולה יותר עם כח רב יותר)
בחצרות רוז'ין מקובל הסיפור, כי אחר פטירת הבעש"ט, התבטלו מרבית תלמידיו תחת הנהגת בנו הרה"ק ר' צבי,
אחר שנה (בחג השבועות ה'תקכ"א) נתגלה אליו [או לגרסאות אחרות אליהם{היינו לכל התלמידים}] והורה לבנו לפרוש מההנהגה
ולהעביר את השרביט לתלמידו הרה"ק רד"ב המגיד ממעזריטש זיע"א,
בחצרות רוז'ין מסבירים כי היות והמגיד לא הורה כן אזי מוכרח כי הוא כן רצה שההנהגה תעבור לבניו אחריו
ואכן כך הם מאמינים ברבותיהם כממשיכי דרך ומקום הנהגת הבעש"ט והמגיד,
מלבד חצרות רוז'ין בכל המקומות האחרים ג"כ היו כמה וכמה דורות של העברת הנהגה מרב לתלמידו
עד שנוצרו שושלות הזהב של צדיקי הדורות הקודמים עד צדיקי דורנו אנו.
בעבר היה מקובל כי כשנסתלק צדיק לבית עולמו, אזי כל חסיד לפי טעמו חיפש לו רבי,
אם מבני רבו שנסתלק אם מחצר אחרת הדומה בהשקפתה ודרכה לדרך רבו, או מדרך אחרת לגמרי,
בדורנו השפל כשאין איש שם על לב ורוב הקשר בין החסיד לרבו עומד על עניינים אחרים מאשר התדבקות רוחא ברוחא וכדו'
תיקון הנשמות בשרשם ועוד כזה, אזי כשנסתלק הצדיק, אין כ"כ עניין בחיפוש מנרות ונרות מנר לילך ולבקש לו איזה צדיק מופלג
ויכול להסתפק בבן רבו שנסתלק, אם גדול הוא כאביו ואם לאו, אבל לחשוב שהחסידים עוברים בירושה זו טעות של ההמון עם
ובהרבה חצרות אכן רואים מגמות של חסידים שהיו מקושרים בלונ"ח לרבי, ולאחר פטירתו התקשרו לצדיק מחצר אחרת.
אין אני מביע דעתי מה ראוי וצריך לעשות, אבל לומר שמימים ימימה הכתירו את בן האדמו"ר על מעמדו ומצבו
וכל תלמידי וחסידי אביו קיבלוהו עליהם ללא עוררין, זהו סילוף המציאות והוצאת שם רע על כלל עדת החסידים.
מתנצל על התקיפות אך עצור במלין לא אוכל על סילופין כאלו
אקוה כי תובן כוונתי
בהצלחה
תלמידיי היקרים אנא מכם!
נצלו את הזמן, ואל תשתטו!
סמל אישי של המשתמש
מרן ראש הממשלה שליט''א

הודעה שלא נקראהעל ידי אגיל ואשמח » 26 יוני 2018, 20:25

לכבוד כל המגיבים למיניהם ושמותיהם הע"י קרנם ירום בכבוד,

אכן, הנכם צודקים במדה מרובה, כי כאן בפורומים באינטרנט הוא המקום הנכון לברר ולנתח כללי הנהגת החסידים לדורותיהם, דרכי התקשריות החסידים לרבותיהם וכל כגון דא, וכן הגדרת כללי הנהגה אצל אחינו היקרים ציבור הליטאי, בבית המדרש לא נשאר מקום לברר דברים אלו, כי אחרי שעסוקים שמה בתורה ובעבודה, לא נמצא רגע קט להתעסק בכל הנ"ל, ועל כן אתם עושים מלאכתכם בנאמנה כאן בפורום, ויהא רעווא דתאמרו מילתא דתתקבל ותתאמרי בבי מדרשא.

הק' אגיל ואשמח המתגורר לע"ע על אם הדרך לירושלים עיה"ק
אגיל ואשמח

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 26 יוני 2018, 20:49

אני אוהב את אלו שיושבים וכותבים בפורום ממרומי רום דרגתם הנוראה: "אתם גולשי האינטרנט", ואתה מה?
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי אני פה » 26 יוני 2018, 21:04

מרן ראש הממשלה שליט''א כתב:קראתי (אם כי ברפרוף) את מרבית ההודעות באשכול הזה,
שאם כי איני מכירו, אך, לטענתו, הוא מרקע חסידי ועדיין מחשיב עצמו לחסיד, ותולה דברי אחרים כשיטת סאטמאר משמע לא לחצר זו משתייך
כמו"כ עם דברי טירון פלוס איני מסכים במלואם אך קשה בעיני ואין עתותיי בידי להגיב על כל תגובה ותגובה כראוי,
והגיבו לו על כך כי כך היא דרך החסידים מימות הבעש"ט הק' זיעועכי"א, באתי בדבריי למחות על כבודו של אותו צדיק,
(אם כי, אכן הגדלות שע"פ תורת החסידות היא גדלות נשמת הצדיק שע"י גדלות נשמתו יכול לתקן את נשמת מקושריו בשורשה, ועוד עניינים כאלה, ועל כגון דא, אכן זכות אבות מסייעת להשיג נשמה גדולה יותר עם כח רב יותר)
בחצרות רוז'ין מקובל הסיפור, כי אחר פטירת הבעש"ט, התבטלו מרבית תלמידיו תחת הנהגת בנו הרה"ק ר' צבי,
אחר שנה (בחג השבועות ה'תקכ"א) נתגלה אליו [או לגרסאות אחרות אליהם{היינו לכל התלמידים}] והורה לבנו לפרוש מההנהגה
בחצרות רוז'ין מסבירים כי היות והמגיד לא הורה כן אזי מוכרח כי הוא כן רצה שההנהגה תעבור לבניו אחריו
מלבד חצרות רוז'ין בכל המקומות האחרים ג"כ היו כמה וכמה דורות של העברת הנהגה מרב לתלמידו
אם מבני רבו שנסתלק אם מחצר אחרת הדומה בהשקפתה ודרכה לדרך רבו, או מדרך אחרת לגמרי,
בדורנו השפל כשאין איש שם על לב ורוב הקשר בין החסיד לרבו עומד על עניינים אחרים מאשר התדבקות רוחא ברוחא וכדו'
תיקון הנשמות בשרשם ועוד כזה, אזי כשנסתלק הצדיק, אין כ"כ עניין בחיפוש מנרות ונרות מנר לילך ולבקש לו איזה צדיק מופלג
ויכול להסתפק בבן רבו שנסתלק, אם גדול הוא כאביו ואם לאו, אבל לחשוב שהחסידים עוברים בירושה זו טעות של ההמון עם
ובהרבה חצרות אכן רואים מגמות של חסידים שהיו מקושרים בלונ"ח לרבי, ולאחר פטירתו התקשרו לצדיק מחצר אחרת.
אין אני מביע דעתי מה ראוי וצריך לעשות, אבל לומר שמימים ימימה הכתירו את בן האדמו"ר על מעמדו ומצבו
וכל תלמידי וחסידי אביו קיבלוהו עליהם ללא עוררין, זהו סילוף המציאות והוצאת שם רע על כלל עדת החסידים.
אקוה כי תובן כוונתי
בהצלחה

יש בדבריך הרבה דברי טעם, אך החילוק מהיום לפעם, שפעם החסידים היו גרים כל אחד בכפרו ובעירו ורק כמה פעמים בשנה נסע לרבו אשר ליבו חפץ, ולכן כדבריך בפטירת הרבי היו הרבה שהחליפו חצר. משא"כ היום הסדר השתנה לחלוטין שחלק נכבד מהחסידים גרים בסמיכות לרבי ומאוגדים באותו קהילה ובאותה ישיבה וכולל ובית ספר, לכן טבעי הדבר שגם אחר פטירת הרבי נשארים אצל ממשיך דרכו, ודי בזה לבינתיים.
סמל אישי של המשתמש
אני פה

הודעה שלא נקראהעל ידי לב טוב » 27 יוני 2018, 00:26

אני פה כתב:
מרן ראש הממשלה שליט''א כתב:קראתי (אם כי ברפרוף) את מרבית ההודעות באשכול הזה,
אקוה כי תובן כוונתי
בהצלחה

יש בדבריך הרבה דברי טעם, אך החילוק מהיום לפעם, שפעם החסידים היו גרים כל אחד בכפרו ובעירו ורק כמה פעמים בשנה נסע לרבו אשר ליבו חפץ, ולכן כדבריך בפטירת הרבי היו הרבה שהחליפו חצר. משא"כ היום הסדר השתנה לחלוטין שחלק נכבד מהחסידים גרים בסמיכות לרבי ומאוגדים באותו קהילה ובאותה ישיבה וכולל ובית ספר, לכן טבעי הדבר שגם אחר פטירת הרבי נשארים אצל ממשיך דרכו, ודי בזה לבינתיים.

אבל הקהילתיות הזאת כבר לא קשורה לחסידות.
לב טוב

הודעה שלא נקראהעל ידי אני פה » 27 יוני 2018, 00:34

חסידת=קהילה.
סמל אישי של המשתמש
אני פה

הודעה שלא נקראהעל ידי לב טוב » 27 יוני 2018, 00:48

אני פה כתב:חסידת=קהילה.

חסידות זה משהו עמוק עם קשר אישי לאדמו"ר שמורה דרך, וחייב להיות אדם גדול.
קהילה זה מוסדות וכו', ומנהיג שיכול להיות כל גדלותו שהוא בן של האדמו"ר הקודם.
ולכן תלמידי הבעש"ט הקדוש נהיו אדמורי"ם לפי גדלותם, ולאו דוקא הבן של הבעש"ט.
לב טוב

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 27 יוני 2018, 18:48

מאיזה דור התחילו השושלות? הדור השלישי של החסידות? (ככה זכור לי).
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי 1010 » 28 יוני 2018, 08:39

משולש כתב:מאיזה דור התחילו השושלות? הדור השלישי של החסידות? (ככה זכור לי).

מבחינת סדיגורא זה המשיך מיד אחרי פטירת המגיד, כי בנו היה הרה"ק ר' אברהם המלאך, אבי אביו של הרה"ק מרוז'ין שהוא אבי שושלת סדיגורא.
אבל באמת נמשכו השושלת של התלמידים גם הלאה כאשר מהמגיד המשיכו הלאה בעיקר התמידים ובראשם הרה"ק ר' אלימלך מליז'ענסק.
ואחריו המשיכו גם הרבה תלמידים, ורק מתלמידי הרה"ק מליז'ענסק נשתלשלו השושלות.
סמל אישי של המשתמש
1010

הודעה שלא נקראהעל ידי טירון פלוס » 28 יוני 2018, 10:59

מאה שנה לאחר פטירת הבעש"ט עדיין היו תלמידים שהמשיכו לאחר רבם בהנהגה, מלבד נכדיו של הבעש"ט למשל, כמו הדגל מחנה אפרים, ור' נחמן, ועוד ועוד.
אבל כמובן שלא כך היה בהרבה חסידויות שתחילת השושלת היתה בתלמידו של הבעש"ט או אצל המגיד בעיקר, כמו חב"ד רוז'ין ועוד.
ברוב החסידויות הפולניות התחילה השושלת כ-100 שנה לאחר פטירת הבעש"ט. כך באמשינוב, כך באלכסנדר, כך בגור, כך במודזי'ץ ועוד.
יש לקחת בחשבון שרוב החסידויות לא היו בעלות שושלת משפחתית (למעט בשנים האחרונות שצצים השכם והערב נכדים שתופסים את המקום...), ואולי זו גם הסיבה שלא נשאר מהם היום המשך הנהגה, למשל, הנועם אלימלך, האוהב ישראל, ועוד.
טירון פלוס

הודעה שלא נקראהעל ידי יוסים » 28 יוני 2018, 12:47

אני פה כתב:אָמַר רַבִּי יְהוּדָה בַּר סִימוֹן עַד שֶׁאָדָם הָרִאשׁוֹן מֻטָּל גֹּלֶם לִפְנֵי מִי שֶׁאָמַר וְהָיָה הָעוֹלָם, הֶרְאָה לוֹ דּוֹר דּוֹר וְדוֹרְשָׁיו, דּוֹר דּוֹר וַחֲכָמָיו, דּוֹר דּוֹר וְסוֹפְרָיו, דּוֹר דּוֹר וּמַנְהִיגָיו, שֶׁנֶּאֱמַר: גָּלְמִי רָאוּ עֵינֶיךָ, גֹּלֶם שֶׁרָאוּ עֵינֶיךָ כְּבָר הֵם כְּתוּבִים עַל סִפְרוֹ שֶׁל אָדָם הָרִאשׁוֹן, הֱוֵי זֶה סֵפֶר תּוֹלְדוֹת אָדָם.

דור דור ומנהיגיו לצערנו זה כולל גם את נתניהו.. וממילא זה לא ראיה לכלום..
יוסים

הודעה שלא נקראהעל ידי 1010 » 28 יוני 2018, 16:44

יוסים כתב:
אני פה כתב:אָמַר רַבִּי יְהוּדָה בַּר סִימוֹן עַד שֶׁאָדָם הָרִאשׁוֹן מֻטָּל גֹּלֶם לִפְנֵי מִי שֶׁאָמַר וְהָיָה הָעוֹלָם, הֶרְאָה לוֹ דּוֹר דּוֹר וְדוֹרְשָׁיו, דּוֹר דּוֹר וַחֲכָמָיו, דּוֹר דּוֹר וְסוֹפְרָיו, דּוֹר דּוֹר וּמַנְהִיגָיו, שֶׁנֶּאֱמַר: גָּלְמִי רָאוּ עֵינֶיךָ, גֹּלֶם שֶׁרָאוּ עֵינֶיךָ כְּבָר הֵם כְּתוּבִים עַל סִפְרוֹ שֶׁל אָדָם הָרִאשׁוֹן, הֱוֵי זֶה סֵפֶר תּוֹלְדוֹת אָדָם.

דור דור ומנהיגיו לצערנו זה כולל גם את נתניהו.. וממילא זה לא ראיה לכלום..

מהיכן לקחת שטויות אלו?
סמל אישי של המשתמש
1010

הודעה שלא נקראהעל ידי 1010 » 28 יוני 2018, 16:48

טירון פלוס כתב:מאה שנה לאחר פטירת הבעש"ט עדיין היו תלמידים שהמשיכו לאחר רבם בהנהגה, מלבד נכדיו של הבעש"ט למשל, כמו הדגל מחנה אפרים, ור' נחמן, ועוד ועוד.
אבל כמובן שלא כך היה בהרבה חסידויות שתחילת השושלת היתה בתלמידו של הבעש"ט או אצל המגיד בעיקר, כמו חב"ד רוז'ין ועוד.
ברוב החסידויות הפולניות התחילה השושלת כ-100 שנה לאחר פטירת הבעש"ט. כך באמשינוב, כך באלכסנדר, כך בגור, כך במודזי'ץ ועוד.
יש לקחת בחשבון שרוב החסידויות לא היו בעלות שושלת משפחתית (למעט בשנים האחרונות שצצים השכם והערב נכדים שתופסים את המקום...), ואולי זו גם הסיבה שלא נשאר מהם היום המשך הנהגה, למשל, הנועם אלימלך, האוהב ישראל, ועוד.

הרה"ק המגיד ר' מרדכי מטשערנאביל היה תלמידו של הבעש"ט והמגיד וממנו נמשכה שושלת טשערנוביל על כל ענפיה למיניה.
הרה"ק האהבת שלום מקאסוב היה תלמיד המגיד וממנו שושלת ויז'ניץ
הרה"ק השר שלום מבעלזא היה תלמיד של החוזה מלובלין וממנו שושלת בעלזא.
הרה"ק ר' יחזקאל מקוז'מיר היה תלמיד של הרה"ק הרר"א מליז'ענסק וממנו שושלת טשערנוביל.
הרה"ק מקוצק והרה"ק מפרעשיסחא היו תלמידי הרה"ק מלובלין ומהם יצאו שושלת גור ואלכסנדר.
עכ"פ נדמה לי שלא נפתחו שושלות חדשות אצל תלמידיו של תלמידי הרה"ק מלובלין.
סמל אישי של המשתמש
1010

הודעה שלא נקראהעל ידי טירון פלוס » 28 יוני 2018, 22:26

1010 כתב:
טירון פלוס כתב:מאה שנה לאחר פטירת הבעש"ט עדיין היו תלמידים שהמשיכו לאחר רבם בהנהגה, מלבד נכדיו של הבעש"ט למשל, כמו הדגל מחנה אפרים, ור' נחמן, ועוד ועוד.

הרה"ק המגיד ר' מרדכי מטשערנאביל היה תלמידו של הבעש"ט והמגיד וממנו נמשכה שושלת טשערנוביל על כל ענפיה למיניה.
הרה"ק ר' יחזקאל מקוז'מיר היה תלמיד של הרה"ק הרר"א מליז'ענסק וממנו שושלת טשערנוביל.
הרה"ק מקוצק והרה"ק מפרעשיסחא היו תלמידי הרה"ק מלובלין ומהם יצאו שושלת גור ואלכסנדר.

לא כל כך הבנתי, אם רצית להוסיף או לשנות ממה שכתבתי.
במילים פשוטות, עד כ-100 שנה לאחר הבעש"ט היו חסידויות שהמשיכו בשושלת משפחתית, והיו שהמשיכו על ידי תלמידים, לאחר מכן חוץ ממקרים בודדים מאוד, החסידויות המשיכו בשושלות משפחתיות.
טירון פלוס

הודעה שלא נקראהעל ידי משה יודלזון » 28 יוני 2018, 23:46

1010 כתב:
משולש כתב:מאיזה דור התחילו השושלות? הדור השלישי של החסידות? (ככה זכור לי).

מבחינת סדיגורא זה המשיך מיד אחרי פטירת המגיד, כי בנו היה הרה"ק ר' אברהם המלאך, אבי אביו של הרה"ק מרוז'ין שהוא אבי שושלת סדיגורא.
אבל באמת נמשכו השושלת של התלמידים גם הלאה כאשר מהמגיד המשיכו הלאה בעיקר התמידים ובראשם הרה"ק ר' אלימלך מליז'ענסק.
ואחריו המשיכו גם הרבה תלמידים, ורק מתלמידי הרה"ק מליז'ענסק נשתלשלו השושלות.

ממש לא נכון.

א. ר' אברהם המלאך לא הנהיג עדה, והיה איש מופנם בטבעו שלא התערב עם הבריות. בנו ר' שלום שכנא מפרוביטש התחיל להנהיג עדה, והתרחבה בימי בנו הרוז'ינר.

ב. מתלמידי הרר"א מליזנסק לא התחילו השתלשלויות השושלות. גזע טשרנוביל התחיל מבעל מאור עינים שהיה תלמידו של הבעש"ט עצמו ואח"כ אצל המגיד. גזע חב"ד התחיל מבעל התניא תלמיד המגיד. גזע קאסוב-ויזניץ התחיל מר' קאפל חסיד תלמיד הבעש"ט, והקאסובר הראשון בעל אהבת שלום היה תלמידו של ר' זאב מטשרני-אוסטראה תלמיד המגיד. גזע אוסטראה - שושלת שהמשיכה עד השואה - התחיל מרב ייב"י תלמיד המגיד. גם גזע ליניץ שנמשכה עד השואה התחילה מר' גדלי' ליניצער תלמיד המגיד. גזע ראשקוב וגזע קאמינקא מר' שמואל קאמינקער התחילו מתלמידים של הבעש"ט עצמו. גזע אמדורא התחילה מר' חיים חייקל אמדורער תלמיד המגיד. גזע זוועהיל, ראדוויל, ועוד התחילו מר' מיכלה מזלוטשוב בן ר' איציקל מדרוהוביטש, שהסתופפו אצל הבעש"ט. ואפשר להאריך בעוד הרבה דוגמאות...

ג. עיקר הענין שכולם מפספסים פה הוא, שבאותם השנים לא היה קיבוץ של עשרות אדמורי"ם בעיר אחת, ולכן כיון שכל האדמורי"ם היו מפוזרים כל אחד בעיירה שלו, הרי כיון שהאדמו"ר נסתלק היה בנו ממשיך לנהל העדה באותו העיר, אבל כיון שרוב חסידי האדמו"ר לא התגוררו באותה עיירה אלא לאורך המדינה/ות כולה/ן, הרי לא שמו עיניהם בבן האדמו"ר הקודם אא"כ החליטו שהוא גם הצדיק הכי גדול לאחר פטירת האדמו"ר הקודם [מה שבדרך כלל לא היה נכון מבחינת החסידים], ולכן הכתירו לתלמידים הכי גדולים של האדמו"ר הקודם להיות הממשיכים בדרכו, והתחילו להסתופף בצלו.

בזה יובן איך יתכן ששושלות כמו ליזנסק, קוזניץ, אוסטראה, ועוד עשרות חצרות שהתחילו מאדמו"ר מפורסם ונמשכה ע"י בניהם ובני בניהם, עדיין לא זכו הבנים והנכדים להמשיך הנהגת רוב הציבור, והשפעתם הצתמצמה לאותו עיר וגלילותיה שהתגורר בו. ולדוגמא, תלמידיו המפורסמים ביותר של הרר"א מליזנסק היו הצדיקים המפורסמים החוזה מלובלין, ר' מנדלי מרימנוב, האוהב ישראל מאפטא, המגיד מקוזניץ, והמאור ושמש מקראקא, ורוב חסידי הרר"א מליזנסק נהו אחריהם, למרות שבנו של הר"ר אלימלך, ה"ה ר' אלעזר, המשיך לנהל העדה בעיירה ליזנסק, והיה ג"כ מפורסם כצדיק גדול, אלא שבעיני החסידים היו תלמידי האב גדולים מבן האב, ולכן נהו עדת חסידי הר"ר אלימלך אחרי תלמידיו, ומעט מאוד - בעיקר אלו שהתגוררו בליזנסק וגלילותיה - המשיכו להסתופף אצל ר' אלעזר.

אילו היתה מגמה זו נמשכת בימינו אלה, הרי שחסידות היתה בשיא תפארתה, כי "מתנגדים" שרופים אינם נמצאים בזמנינו ואף אחד לא יהין לעשות חרם ולרדוף החסידים, ומצד שני היינו זוכים לקבל השפעות מהצדיק הכי גדול, תלמיד של צדיק הכי גדול, תלמיד של צדיק הכי גדול, עד להבעש"ט. אבל מכיון שבמשך הזמן התחילו לקדש אצל חוגים מסוימים עצם ענין המשכת ה"שושלת" מאב לבן, ומגמה זו התחילה להתפשט בכל חצרות החסידים, ומה גם שבזמנינו שיש מוסדות וכו' ובכה"ג קשה מאוד לתת הנהגת העדה לתלמיד ולא לבן כשאר דיני ירושה, לכן נמצאנו במקום שבו כל בן הוא אוטומטית גם צדיק, גם אדמו"ר, גם בעל רוח הקודש, וגם בעל מופת, וכל העדה נוהה אחריו וצועק אחריו מקודש מקודש, אף אם היו יכול להיות רחוק מצדקות וקדושה ק"כ מילין.

ד. ראוי לציין, שהיו גם כמה אדמורי"ם שחזו בעיני רוחם שדבר זה לא יוביל למקום ראוי ונכבד ביותר, ולכן אסרו לבניהם להמשיך בהנהגת העדה, והתירו רק לתלמידים להמשיך אחריהם (או אף בלא זה ראוי לנכון שרק תלמידיהם ימשיכו אחריהם). ביניהם אפשר למנות הרה"ק ר' מנדלי מוויטפסק, החוזה מלובלין, ר' נחמן מברסלב, המגיד ממזריטש, ר' פנחס מקוריץ, בעל קדושת לוי מברדיטשוב, ר' צבי הירש מנדבורנה, והבעש"ט עצמו.

אגב, מכאן תראו ותיווכחו שאכן חסיד אני מבטן ומלידה...
משה יודלזון

הודעה שלא נקראהעל ידי משה יודלזון » 29 יוני 2018, 00:34

1010 כתב:

שניכם כתבתם כמה טעויות.

א. לא רק מאה שנה לאחר פטירת הבעש"ט עדיין היו תלמידים שהמשיכו לאחר רבם, אלא דבר זה נמשכה בשנים מאוחרות הרבה יותר. ר' העניך מאלכסנדר [לא להתערבב עם שושלת אלכסנדר של ר' יחיאל ובניו] היה אדמו"ר משנת תרכ"ו, לאחר פטירת החידושי הרי"ם. וכן ר' אברהם מטשכנוב התחיל באדמורו"ת רק משנת תרכ"ו מטעם זה. ר' יחאל מאיר מגסטינין נעשה לאדמו"ר רק לאחר פטירת ר' אברהם מטשכנוב בשנת תרל"ה. ר' דוב בעריש מביאלה התחיל הנהגת העדה הוורקאית לאחר פטירת ר' מנדלי מוורקא בשנת תרכ"ח. ר' צדוק הכהן מלובלין נעשה לאדמו"ר בשנת תרמ"ח לאחר פטירת ידידו ר' לייבלה איגר מלובלין. ויש עוד ע"ז הדרך.

ב. רוב החסידויות כן היו בעלות שושלות משפחתיות, וכמו שהבאתי בתגובה קודמת דוגמאות לרוב. ושתי הדוגמאות שהבאת, של הנוע"א והאוהב ישראל, הן דוגמאות טובות לשושלות משפחתיות, ולא להיפוך. אצל שני האדמורי"ם האלו המשיכו בניהם בהנהגת החצר, למרות שרוב תלמידי הנוע"א המשיכו להסתופף אצל גדולי תלמידיו ולא אצל בנו, וכמש"כ בתגובה הקודמת.

עד כאן ההערות לדברי טירון פלוס, ומכאן ואילך על 1010:

ג. ר' מנדלי מקוסוב לא היה תלמידו של המגיד ממזריטש, אלא תלמידם של ר' זאב מטשרני-אוסטראה ור' פייביש מזבריז. הראשון תלמיד המגיד ממזריטש והשני תלמיד המגיד מזלוטשוב. מצד שני אפשר לייחסו לתלמיד תלמידו של הבעש"ט עצמו, ע"י אביו ר' קאפל חסיד שהיה תלמיד הבעש"ט.

ד. השר שלום מבעלזא היה גם תלמידו של ר' שלום מסקאהל, תלמידו של המגיד. כך שאפשר לייחסו לתלמיד תלמידו של המגיד, ולא רק לתלמיד החוזה, שהיה תלמיד הנוע"א תלמידו של המגיד [למרות שהחוזה כבר התסופף אצל המגיד. אבל עיקר תורתו קיבל אצל הנוע"א].

ה. ר' יחזקאל מקוזמיר לא היה תלמיד הרר"א מליזנסק (הוא היה בחור צעיר בן ט"ו כשנסתלק הרר"א מליזנסק), אלא תלמיד של תלמידיו, החוזה מלובלין, המגיד מקוזניץ, היוד הק' מפשיסכא, ור' שמואל מקאריב שהיה גם תלמיד החוזה.

ו. ממנו יצאה חצר מודזיץ וזוואהלין, לא חצר טשרנוביל.

ז. טעות לכתוב "הרה"ק מקוצק והרה"ק מפרעשיסחא היו תלמידי הרה"ק מלובלין ומהם יצאו שושלת גור ואלכסנדר". קודם כל, הרי היו שני הרה"ק מפרשיסכא, היוד הק' והר"ר בונם. הקוצקר היה תלמיד של שניהם, אבל עוד רשימה ארוכה היו תלמידם של שניהם, כמו הרבי מווארקא, מגסטינין, מאיזביצה, מגריצא, מאלכסנדר [ר' העניך], מרדזימין, מגור, ועוד ועוד. שושלת גור יצאה מהחידושי הרי"ם שקיבל עליו לרבו גם את הרבי מקאצק, רעו וידידו אצל הר"ר בונם. שושלת אלכסנדר יצאה מווארקא, לאחר שר' יחיאל מאלכסנדר התחיל בהנהגה לאחר פטירת רבו ר' בעריש מביאלא תלמיד ר' מנדלי מווארקא בן ר' יצחק מוורקא.

ח. גם סיום דבריך "עכ"פ נדמה לי שלא נפתחו שושלות חדשות אצל תלמידיו של תלמידי הרה"ק מלובלין", טעות היא בידך, וכמו שהבאתי דוגמאות לרוב בתגובה זו והקודמת, של חצרות שהתפתחו אף אצל תלמידי-תלמידי-תלמידי-תלמידי-תלמידי-החוזה.
משה יודלזון

הודעה שלא נקראהעל ידי מרן ראש הממשלה שליט''א » 29 יוני 2018, 00:41

טעותו של 1010 נבעה מכך שבחצר טשערנוביל היה אדמו"ר רבי מרדכי מקוזמיר בנו של המגיד מטריסק
(ומכאן גם אולי טעותו דבר תלמיד הרבי ר' אלימלך...)
נדמה לי שבאבוב הוציאו מדברי תורתו ספר 'מאמר-מרדכי' או שם דומה
עכ"פ ב'שער-בלאט' יש את המסגרת עם הדוגמא הבאבובאית הידועה

אבל לא היה קשור לרבי יחזקאל מקוזמיר
שהיה אביו של רבי שמואל אליהו מזוואהלין
שהיה אביו של ה'דברי-ישראל שהיה הרבי הראשון של חצר מודז'יץ
תלמידיי היקרים אנא מכם!
נצלו את הזמן, ואל תשתטו!
סמל אישי של המשתמש
מרן ראש הממשלה שליט''א

הודעה שלא נקראהעל ידי משה יודלזון » 29 יוני 2018, 00:46

אבל מהיכן נבעה טעותו שהיה תלמידו של הרר"א מליזנסק? מה לו לחצר טשרנובילי וליזנסק?
משה יודלזון

הודעה שלא נקראהעל ידי מרן ראש הממשלה שליט''א » 29 יוני 2018, 00:48

כמו"כ רואני שר' משה יודלזון מיודענו מתמצא בחצרות חסידויות פולניה
מה שרוב החסידים לא מתמצאים ולא יודעים,
אדרבה,
אולי תשתף אותנו ותפתח אשכול או אשכולות מיוחדים על שושלות אלו
עם אפיזודות או סיפורים מעניינים מההווי שהיה בהם

בתודה מראש,

הנני מתנצל על דברי דלעיל, שקצת זלזלתי בדעותיו, בהיות והרושם הראשוני שעלה לי מתגובותיו היה מוטעה,
וכעת קבל עם ועדה אני מתנצל בפני הניק החשוב ר' משה יודלזון שליט"א
ואדרבא מבקש אני ממנו שיחכים את הציבור מידיעותיו
ויפיח רוח חיה בפורום ואז נחסוך לנו אשכולות מוזרים על תרנגולים מתאבדים וחכמים...
או ברכות ברוך הבא וברוך השב שפותחים אשכולות מניק לניק-כפול שלו עצמו
וכדומה

אזור כגבר חלציך ותהנה את הציבור
ייש"כ
מרן.
תלמידיי היקרים אנא מכם!
נצלו את הזמן, ואל תשתטו!
סמל אישי של המשתמש
מרן ראש הממשלה שליט''א

הודעה שלא נקראהעל ידי מרן ראש הממשלה שליט''א » 29 יוני 2018, 00:48

משה יודלזון כתב:אבל מהיכן נבעה טעותו שהיה תלמידו של הרר"א מליזנסק? מה לו לחצר טשרנובילי וליזנסק?

על כן כתבתי אולי...
תלמידיי היקרים אנא מכם!
נצלו את הזמן, ואל תשתטו!
סמל אישי של המשתמש
מרן ראש הממשלה שליט''א

הודעה שלא נקראהעל ידי טירון פלוס » 29 יוני 2018, 01:42

משה יודלזון, דבריך נכונים בהחלט, לא יודע משום מה נראה לך שכתבתי אחרת.
בכל אופן, אם תדייק בדבריי תראה שכתבתי כפי שהבאת, ואכן הוספתי שזה בעיקר בחסידויות הפולניות.
לגבי הנוע"א והאוה"י, כוונתי היתה שעיקר החסידים הלכו לתלמידים, ולא שבניהם לא המשיכו להנהיג.
בכל אופן, תודה על התגובה.
ניכר מדבריך שאתה ידען ואינטליגנט...:-
טירון פלוס

הודעה שלא נקראהעל ידי משה יודלזון » 29 יוני 2018, 04:36

תודה על המחמאות.

אין לי פנאי וכח לפתוח אשכולות אודות כל הצדיקים, אבל ב"ה וזכיתי להרבה ידיעות בחצרות ושושלות וכו', ואדרבה, אם יש לכם שאלה אשמח לעזור ולענות.
משה יודלזון

הודעה שלא נקראהעל ידי 1010 » 29 יוני 2018, 10:20

משה יודלזון כתב:
1010 כתב:

שניכם כתבתם כמה טעויות.

א. לא רק מאה שנה לאחר פטירת הבעש"ט עדיין היו תלמידים שהמשיכו לאחר רבם, אלא דבר זה נמשכה בשנים מאוחרות הרבה יותר. ר' העניך מאלכסנדר [לא להתערבב עם שושלת אלכסנדר של ר' יחיאל ובניו] היה אדמו"ר משנת תרכ"ו, לאחר פטירת החידושי הרי"ם. וכן ר' אברהם מטשכנוב התחיל באדמורו"ת רק משנת תרכ"ו מטעם זה. ר' יחאל מאיר מגסטינין נעשה לאדמו"ר רק לאחר פטירת ר' אברהם מטשכנוב בשנת תרל"ה. ר' דוב בעריש מביאלה התחיל הנהגת העדה הוורקאית לאחר פטירת ר' מנדלי מוורקא בשנת תרכ"ח. ר' צדוק הכהן מלובלין נעשה לאדמו"ר בשנת תרמ"ח לאחר פטירת ידידו ר' לייבלה איגר מלובלין. ויש עוד ע"ז הדרך.

ב. רוב החסידויות כן היו בעלות שושלות משפחתיות, וכמו שהבאתי בתגובה קודמת דוגמאות לרוב. ושתי הדוגמאות שהבאת, של הנוע"א והאוהב ישראל, הן דוגמאות טובות לשושלות משפחתיות, ולא להיפוך. אצל שני האדמורי"ם האלו המשיכו בניהם בהנהגת החצר, למרות שרוב תלמידי הנוע"א המשיכו להסתופף אצל גדולי תלמידיו ולא אצל בנו, וכמש"כ בתגובה הקודמת.

ג. ר' מנדלי מקוסוב לא היה תלמידו של המגיד ממזריטש, אלא תלמידם של ר' זאב מטשרני-אוסטראה ור' פייביש מזבריז. הראשון תלמיד המגיד ממזריטש והשני תלמיד המגיד מזלוטשוב. מצד שני אפשר לייחסו לתלמיד תלמידו של הבעש"ט עצמו, ע"י אביו ר' קאפל חסיד שהיה תלמיד הבעש"ט.

ד. השר שלום מבעלזא היה גם תלמידו של ר' שלום מסקאהל, תלמידו של המגיד. כך שאפשר לייחסו לתלמיד תלמידו של המגיד, ולא רק לתלמיד החוזה, שהיה תלמיד הנוע"א תלמידו של המגיד [למרות שהחוזה כבר התסופף אצל המגיד. אבל עיקר תורתו קיבל אצל הנוע"א].
ידוע על כך, אבל ברור שרבו העיקרי היה הרבי מלובלין, ואגב רבו של השר שלום מבעלזא תלמיד המגיד לא היה ר' שלום מסקאהל אלא ר' שלמה לוצקער ה'דברת שלמה'.

ה. ר' יחזקאל מקוזמיר לא היה תלמיד הרר"א מליזנסק (הוא היה בחור צעיר בן ט"ו כשנסתלק הרר"א מליזנסק), אלא תלמיד של תלמידיו, החוזה מלובלין, המגיד מקוזניץ, היוד הק' מפשיסכא, ור' שמואל מקאריב שהיה גם תלמיד החוזה.

טעות הקלדה, איידי דכתבתי למעלה טשערנוביל יצאה הדבר ממקלדתי באופן אוטומטי ובוואדי שאכן התכוונתי לשושלת מודז'יץ וזוואלין, (ולא התבלבלתי עם ר' מרדכי מקוז'מיר)
ז. טעות לכתוב "הרה"ק מקוצק והרה"ק מפרעשיסחא היו תלמידי הרה"ק מלובלין ומהם יצאו שושלת גור ואלכסנדר". קודם כל, הרי היו שני הרה"ק מפרשיסכא, היוד הק' והר"ר בונם. הקוצקר היה תלמיד של שניהם, אבל עוד רשימה ארוכה היו תלמידם של שניהם, כמו הרבי מווארקא, מגסטינין, מאיזביצה, מגריצא, מאלכסנדר [ר' העניך], מרדזימין, מגור, ועוד ועוד. שושלת גור יצאה מהחידושי הרי"ם שקיבל עליו לרבו גם את הרבי מקאצק, רעו וידידו אצל הר"ר בונם. שושלת אלכסנדר יצאה מווארקא, לאחר שר' יחיאל מאלכסנדר התחיל בהנהגה לאחר פטירת רבו ר' בעריש מביאלא תלמיד ר' מנדלי מווארקא בן ר' יצחק מוורקא.
איני בקי כמוך כ"כ בענין החסידיות הפולניות, אבל העיקר היא מה שכתבתי ששושלת גור יצא מתלמידי הרה"ק מלובלין זי"ע.
ח. גם סיום דבריך "עכ"פ נדמה לי שלא נפתחו שושלות חדשות אצל תלמידיו של תלמידי הרה"ק מלובלין", טעות היא בידך, וכמו שהבאתי דוגמאות לרוב בתגובה זו והקודמת, של חצרות שהתפתחו אף אצל תלמידי-תלמידי-תלמידי-תלמידי-תלמידי-החוזה.

בסיום דברי אכן הוכחת שאינו נכון, אבל בכל אופן זה נראה שהיה כך רק בשושלות הפולניות, במדינות אחרות לא מצינו כן.
סמל אישי של המשתמש
1010

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 29 יוני 2018, 14:15

שאלתי מתי התחילו השושלות התכוונתי כמובן למשפחתיות (אני מדגיש כי כמה ענו לי בשושלות תלמידים וזה בכלל לא מעניין השאלה, אלא זה בדיוק הפוך. הרי זה מה ששאלו פה קודם איך יתכן שבן יקבל בדיוק את כל ההשפעות הקדושה ממרומים, וכי גדולה בתורה זה משהו גנטי? אבל אם זה תלמידים זה מובן מאוד וככה צריך להיות, ושיטת השושלות היא שינוי לרעה מדרך החסידות הקדומה).
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי עקיב'לה » 29 יוני 2018, 14:21

לא אתה תאמר חלילה על שום רבי לא מדורינו וק"ו לא מהדורות הקודמים, מי הוא ה''שינוי לרעה'' ומי היה ''מובן מאוד'' ו''ככה צריך להיות''. תודה.
עקיב'לה

הודעה שלא נקראהעל ידי עקיב'לה » 29 יוני 2018, 14:35

ולעצם העניין, שום מקצוע בעולם אינו גנטי, לבד הנשמה הטהורה וכו' שהיא גנטית מאוד, והאבא משפיע נשמה טהורה וגבוהה לבנו לגודל קדושתו וערכו. מה השאלות המחוכמות האלו, מי שהציץ אי פעם בספרים הק' ולאוו דווקא ספרי הקבלה וגורי האר"י הק' זיע"א שאינם שווים לכל נפש, אלא גם באור החיים הק' ועוד, מי שיש לו קצת בקיאות במה שמעבר לשיעורי העיון ששמע או לא שמע אי פעם בישיבה, יודע ומבין שכל הפליאות והשאלות והקביעות האלו אינם ממין העניין. אלו דברים שגם המתנגדים לא זלזלו בהם. מה נאוו ומה שגבו גדולי שושלת בריסק , וכי מה, יש בהם משהו גנטי? כנראה שכן.
אולי לשיטתכם נבטל לגמרי את כל עניין הייחוס? למה הרמ"א בכלל הזכיר שהוא נכד התרומת הדשן? והשל"ה, והבית שמואל, וכל גדולי הדורות מכל החוגים, נכדי המהרש"א והסמ"ע והט"ז ועוד, כל הדורות יהודים הבליטו ודיברו בכל הזדמנות על כור מחצבתם ושורש ייחוסם.
גנטי?
גנטי?
גנטי?
עקיב'לה

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 29 יוני 2018, 17:01

יחוס הוא דבר גדול, אבל לא הכל.
לא זלזלתי, רק אמרתי שבתחילה מנהיגי החסידות היו נבחרים לפי גדלותם, ומתקופת השושלות התנאי הראשון הוא היחוס.
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי טירון פלוס » 29 יוני 2018, 17:23

עקיב'לה כתב:ולעצם העניין, שום מקצוע בעולם אינו גנטי, לבד הנשמה הטהורה וכו' שהיא גנטית מאוד, והאבא משפיע נשמה טהורה וגבוהה לבנו לגודל קדושתו וערכו. מה השאלות המחוכמות האלו, מי שהציץ אי פעם בספרים הק' ולאוו דווקא ספרי הקבלה וגורי האר"י הק' זיע"א שאינם שווים לכל נפש, אלא גם באור החיים הק' ועוד, מי שיש לו קצת בקיאות במה שמעבר לשיעורי העיון ששמע או לא שמע אי פעם בישיבה, יודע ומבין שכל הפליאות והשאלות והקביעות האלו אינם ממין העניין. אלו דברים שגם המתנגדים לא זלזלו בהם. מה נאוו ומה שגבו גדולי שושלת בריסק , וכי מה, יש בהם משהו גנטי? כנראה שכן.
אולי לשיטתכם נבטל לגמרי את כל עניין הייחוס? למה הרמ"א בכלל הזכיר שהוא נכד התרומת הדשן? והשל"ה, והבית שמואל, וכל גדולי הדורות מכל החוגים, נכדי המהרש"א והסמ"ע והט"ז ועוד, כל הדורות יהודים הבליטו ודיברו בכל הזדמנות על כור מחצבתם ושורש ייחוסם.
גנטי?
גנטי?
גנטי?

ואם כדבריך, הרי כולנו מיוחסים לגדולי האומה, כל אחד ממקור אחר ומדור אחר, אחד יש לו עשר דורות אחרי גדול כלשהו, והשני 11 דורות, והשלישי 9 דורות, אולי תסביר לי היכן נגמר היחוס שהנשמה שלי או שלך (שמן הסתם גם אתה מיוחס) לא מספיק גדולה כמו אותו רבי שהוא בן של או נכד של?
אולי תסביר לי למה אם הסבא של הסבא שלי לא לקח איזה תואר של אדמו"ר לעצמו, למה אין לי את הנשמה הגדולה הזו?
מה אתה סתם מדבר שטויות?
דוקא דבריך, הם המסבירים שהדברים אינם כמו שמספרים... מתוך אלף שושלות שהיו בליטא, נשארו כמה אחוזים בודדים, נו, וכי מה רצית שכל מי שהוא גדול בנו לא יהיה גדול בדווקא? יש כאלו שכן ויש כאלו שלא.
התורה ויראת שמים לא עוברים בירושה, נכון שתורה מחזרת על אכסניא שלה, אבל לא עוברת בירושה.
טירון פלוס

הודעה שלא נקראהעל ידי עקיב'לה » 29 יוני 2018, 17:43

קודם כול אני לא דיברתי שטויות. זכותך לחלוק אבל זה עוד לא עושה את דבריי לדברי שטות.
וכדאי להתמקד ברישא של דבריי שהם בעצם היו עיקרי הדברים, ההוא שאל האם קדושה וכו' עוברת בגנטיקה, הואלתי קצת להזכיר את מה שכל ילדון יודע, וזה מלא בספרי הקודש לאו דווקא מחוגי החסידים, שכן. האבא, מעניק בקדושתו נשמה קדושה ועליונה וגם מאציל עליו את יכולת ההנהגה. ולראיה, עובדה היא שכבר מאתיים וחמישים שנה עוברת לה כחוט השני הנהגת העדות הקדושות מאב לבן, ומי שהסתופף בצילם של צדיקים ויודע אורחות קדשם יודע בכל ליבו ונפשו שזה בהחלט כן עובר בירושה... שהמתנגדים יעדיפו לומר שתמיד היו החסידים חסרי דעת ובינה, ניחא, יאמרו המה את שהם רוצים. אינני חושב אבל שיש יהודי רציני אחד שיפקפק בשגב דרך הקודש הזו ובאופן שהצילה את כלל ישראל בימי הרת עולם, למרות מה שילהגו המה ויצפצפו, ובכן, אם באופן כזה התבססה דרך החסידות ורוב מניין ובניין של יהודי מזרח אירופה על כל רבדיהם, החזיקו עצמם בנקודת היהדות שלהם ע"י דרך הקודש הזו, לכן הייתי מציע בכל ליבי לכל מיני חכמים בעיניהם שישכילו נא אם יניחו מעצור להגיגיהם ובפרט אם זה גובל בליצנות על קדושי עליון ודרך קדשם והנהגתם.
הוספתי את הקטע של הייחוס כי הבנתי מדבריו שהוא בכלל מפקפק בעניין זה של גנטיקה וכו'.
עקיב'לה

הודעה שלא נקראהעל ידי אני פה » 29 יוני 2018, 17:46

דפח"ח.
סמל אישי של המשתמש
אני פה

הודעה שלא נקראהעל ידי טירון פלוס » 29 יוני 2018, 18:49

עקיב'לה כתב:קודם כול אני לא דיברתי שטויות. זכותך לחלוק אבל זה עוד לא עושה את דבריי לדברי שטות.
וכדאי להתמקד ברישא של דבריי שהם בעצם היו עיקרי הדברים, ההוא שאל האם קדושה וכו' עוברת בגנטיקה, הואלתי קצת להזכיר את מה שכל ילדון יודע, וזה מלא בספרי הקודש לאו דווקא מחוגי החסידים, שכן. האבא, מעניק בקדושתו נשמה קדושה ועליונה וגם מאציל עליו את יכולת ההנהגה. ולראיה, עובדה היא שכבר מאתיים וחמישים שנה עוברת לה כחוט השני הנהגת העדות הקדושות מאב לבן, ומי שהסתופף בצילם של צדיקים ויודע אורחות קדשם יודע בכל ליבו ונפשו שזה בהחלט כן עובר בירושה... שהמתנגדים יעדיפו לומר שתמיד היו החסידים חסרי דעת ובינה, ניחא, יאמרו המה את שהם רוצים. אינני חושב אבל שיש יהודי רציני אחד שיפקפק בשגב דרך הקודש הזו ובאופן שהצילה את כלל ישראל בימי הרת עולם, למרות מה שילהגו המה ויצפצפו, ובכן, אם באופן כזה התבססה דרך החסידות ורוב מניין ובניין של יהודי מזרח אירופה על כל רבדיהם, החזיקו עצמם בנקודת היהדות שלהם ע"י דרך הקודש הזו, לכן הייתי מציע בכל ליבי לכל מיני חכמים בעיניהם שישכילו נא אם יניחו מעצור להגיגיהם ובפרט אם זה גובל בליצנות על קדושי עליון ודרך קדשם והנהגתם.
הוספתי את הקטע של הייחוס כי הבנתי מדבריו שהוא בכלל מפקפק בעניין זה של גנטיקה וכו'.

ח"ו לא היתה כוונתי שאתה מדבר שטויות, אלא בשיטפא דכתיבא.... אם הייתי חושב שאתה כותב שטויות לא הייתי מגיב.
לגופם של דברים, לא מה שנכון 100 שנה, נכון 1000 שנה, אין ספק כשאבא גדול, יש סיבה שהבן יהיה גם גדול, אלא שכמו שאתה מבין שככל שעובר השנים הגדולה שנשארה לך מהאבות הקדושים, ומהשבטים ירדה, כך גם זה יורד, ואין טעם להשאר אלף שנה במה שהצליח קצת יותר ממאה שנים.
כמעט כולנו נכדים של בעלי התוספות, היכן זה נפסק? ברור שאם לא היתה כאן איזשהי סוג של יחצנות ובניית מוסדות לא היה נשאר כמעט כלום מכל השושלות, והא ראיה, שאותם אדמורי"ם שנהרגו חסידיהם בשואה, ולא הצליחו לשקם מוסדות לאחר מכן, נשארו בניהם ונכדיהם כאחד האדם... ועד היום הם מחפשים את ה'נשמות אני עשיתי' שלהם...
הרבה הצלחה
א גיט'ן שבת, אל תשכח! 13 אני מאמין חובה של הרמב"ם! זה חובה ללא שום הרהור!
טירון פלוס

הודעה שלא נקראהעל ידי משה יודלזון » 29 יוני 2018, 23:57

1010 כתב:
משה יודלזון כתב:
1010 כתב:

שניכם כתבתם כמה טעויות.

ידוע על כך, אבל ברור שרבו העיקרי היה הרבי מלובלין, ואגב רבו של השר שלום מבעלזא תלמיד המגיד לא היה ר' שלום מסקאהל אלא ר' שלמה לוצקער ה'דברת שלמה'.

טעות הקלדה, איידי דכתבתי למעלה טשערנוביל יצאה הדבר ממקלדתי באופן אוטומטי ובוואדי שאכן התכוונתי לשושלת מודז'יץ וזוואלין, (ולא התבלבלתי עם ר' מרדכי מקוז'מיר)
איני בקי כמוך כ"כ בענין החסידיות הפולניות, אבל העיקר היא מה שכתבתי ששושלת גור יצא מתלמידי הרה"ק מלובלין זי"ע.

בסיום דברי אכן הוכחת שאינו נכון, אבל בכל אופן זה נראה שהיה כך רק בשושלות הפולניות, במדינות אחרות לא מצינו כן.

1. אכן התכוונתי לר' שלמה לוצקער, שהיה גם אבד"ק סקאהל, ואגב שיטפי' דלישנא כתבתי ר' שלום מסקאהל, כי היה גם אדמו"ר ר' שלום מסקאהל, ה"ה בנו של ר' יהושע מבעלזא [וחותנו הראשון של אחיינו ר' אהרן מבעלזא].

2. מה שכתבתי שחצרות התפתחו אף אצל תלמידי תלמידי וכו' החוזה, אינו נכון רק לגבי שושלות פולניות בלבד, אלא לגבי כל מושבות החסידים ממש.
ולדוגמה, בהונגריה התחילה חצר ליסקא לאחר פטירת רבו הישמח משה, שהיה תלמיד החוזה. ואילו חצר קרסטיר התחילה לאחר פטירת ר' צבי הירש מליסקא בשנת תרל"ד. הרי שר' ישעי' מקרסטיר התחיל חצר בהיותו תלמיד-תלמיד-תלמידו של החוזה.
ר' הירצקא'לע מראצפרט התחיל הנהגתו בהיותו תלמיד הדברי חיים מצאנז, תלמיד ר' נפתלי מראפשיץ, תלמיד החוזה.
גם הנאסוידער רב הנהיג בהיותו חסיד צאנז ושינאווע.
האדמו"ר ר' אליעזר פיש שהתחיל הנהגתו בביקסאד היה תלמיד הקדושת יו"ט מסיגוט, בן הייטב לב מסיגוט, בן ר' אלעזר ניסן מדראביטש בן הישמח משה תלמיד החוזה!
ר' אהרן ראטה התחיל הנהגתו לאחר פטירת רבו הצבי לצדיק מבלוזוב בן ר' דוד מדינוב בן הבני יששכר מדינוב תלמיד החוזה, ומשם נסתעפה חצרות תולדות אהרן/תולדות אברהם יצחק/שומרי אמונים [וגם יתר הבנים לקחו להם שמות כגון מבקשי אמונה].
חצר טאהש התחילה מר' משולם פייש תלמיד ר' אייזיק מקומרנה, תלמיד ר' צבי הירש מזידיטשוב, תלמיד החוזה. וכמו"כ היה תלמיד ר' דוד מדינוב, בן הבני יששכר מדינוב, תלמיד החוזה.
באופן דומה התפתחו חצרות אף בליטא הרחוקה. חצר סלונים התחילה מהיסוד עבודה שהיה תלמיד ר' משה מקוברין, תלמיד ר' מרדכי ובנו ר' נח מלכוביץ', תלמיד ר' שלמה מקארלין, תלמיד ר' אהרן הגדול מקארלין והמגיד. התחיל לאחר פטירת רבו בשנת תרי"ח.
ואילו לאחר פטירתו, התחילה חצר נוספת של קוברין בביאלוסטוק, ע"י תלמידו ר' מנחם נחום עפשטיין, חצר שהמשיכה לפחות עד השואה.

3. בעצם, לא נפסקה מציאות זו אף בזמנינו, למרות שאינה שכיחה [ובעיקר, מחמת הקושי להתחיל במוסדות, ורוב אנשים בוחרים לשבת בנוחות מאשר להתחיל הכל מחדש. שני דברים שלא היו נוגעים עד השואה]. כמו שראינו חצרות דושינסקי, פינסק-קארלין, סטיטשין של ר' מאטל זילבר, נחלת יעקב של ר' צבי מאיר זילברברג [הגם שדואג לומר בכל פעם מחדש שאינו רבי], דאראג, עד לאדמו"ר הצעיר הבעל תשובה ממבקשי ה'...
משה יודלזון

הודעה שלא נקראהעל ידי משה יודלזון » 30 יוני 2018, 00:03

משולש כתב:שאלתי מתי התחילו השושלות התכוונתי כמובן למשפחתיות (אני מדגיש כי כמה ענו לי בשושלות תלמידים וזה בכלל לא מעניין השאלה, אלא זה בדיוק הפוך. הרי זה מה ששאלו פה קודם איך יתכן שבן יקבל בדיוק את כל ההשפעות הקדושה ממרומים, וכי גדולה בתורה זה משהו גנטי? אבל אם זה תלמידים זה מובן מאוד וככה צריך להיות, ושיטת השושלות היא שינוי לרעה מדרך החסידות הקדומה).

התשובה האמיתית על שאלתך היא, שתלוי באיזה מקום. היו מתלמידי הבעש"ט שהתחילו הנהגה שעברה מיד לבניהם (טשרנוביל, רשקוב, זלאטשוב ועוד), למרות שעפ"ר לא עברה לבניהם.
במשך הזמן התרחבה 'שיטה' זו אצל כל החצרות (למרות שהפולנים היו האחרונים להתחיל הנהגת אב-בן-ונכד), ואכן ע"ז דוה לבנו כפי שכתבת בסוגריים.

מי שמתקשה בקושיות הנוראות ומופלגות של העילוי עקיב'לה, יכול לבקש ממני תשובה ע"ד. אני פשוט לא מתייחס לדבריו והבליו, במח"כ.
משה יודלזון

הודעה שלא נקראהעל ידי א יודעלע » 01 יולי 2018, 08:56

משה יודלזון,
ברשותך אחלק את תגובותך לעובדות ולפרשנויות.
העובדות: השלשלות המשפחתיות החסידיות לא החלו מיד עם תחילת החסידות, אלא רק מהדור השלישי והרביעי לחסידות.

הפרשנויות:
א. לולא ההנהגה של מעבר האדמורות מאב לבן היו הליטאים והרחוב מעריכים יותר את החסידות, והחסידות היתה מקובלת היום אצל כולם.
ב. נוצר מצב שהחסידים מאמינים באנשים ריקים ופוחזים שיש בהם רוח הקודש והם רואים את המרכבה וכו'...

על עובדות לא מתווכחים, אבל על פרשנויות כן.
א. המציאות היא שלליטאים יש גאווה פנימית ובוז חזק מאוד כלפי החסידים, בלי קשר בכלל לאדמו"ר, שכן אתה מוצא אותם בזים גם לחסידים שאינם משתייכים לחצר חסידית מסוימת, וגם לחסידים שאין להם כיום אדמו"ר כלל, כדוגמת חב"ד וברסלב, ומנגד, אינך רואה שהם מעריכים יותר את החסידים שאדמו"רם הוא ת"ח, כדוגמת חסידי צאנז. כך שלא זו הנקודה המרכזית.
ב. רוב ככל החסידים לא מאמינים שהאדמו"ר שלהם הוא הת"ח הכי גדול, המנהיג הכי גדול, בעל רוח הקודש , מלאך אלוקים צבקות ורואה מעשה מרכבה. הגיע הזמן להפסיק עם השטויות האלה.
ג. היות והשלשלות החסידיות כבר קיימות לפחות 200 שנה, איך אתה מסביר את זה שרק ב50 שנים האחרונות הגיעו למלוכה אנשים ריקים? והגם שאתה צודק שהאדמורים בימינו אינם דומים לאדמורי הדור הקודם, אולם גם כל דורינו אינו דומה לדור הקודם, וגם הגדוילים הליטאים אינם דומים לגדולי הדור הקודם. מה לעשות, ירידת הדורות קיימת אצל כולם. השאלה היא איך אתה מסביר שפתאום רק האדמורים החסידיים הם ריקים ופוחזים יותר?
ד. זה שהחסיד הממוצע, הבינוני, הגם שיכול להיות שהוא ת"ח ויודע ללמוד, אבל עדיין הוא מצומצם ומתבטל לרבו, אפשר להבין.
אבל איך אתה מסביר, שאתה רואה גם אנשים שיצאו מד' האמות של הטריטוריה החסידית הראשונית, והפכו למו"צים ולדיינים בב"יד שאינם שייכים כלל לחסידות, אלא הם מורים הלכה לכל עם ישראל, ויש כאלה שאף חברים בבי"ד העירוני, או כאלה שמשמשים כראשי ישיבות מחוץ לחסידות, ראשי חבורות בישיבת מיר, ואף רבני קהילות שונות בארץ ובעולם, עדיין נכנעים לאדמורים?
איך אתה מסביר שאנשים חכמים שפתחו עיניים, למדו פסיכולוגיה וכו', לפעמים אף באקדמיה, מאמנים שונים, יועצים מהדרגה הראשונה- נכנעים לאדמו"ר (אני שוב מדבר על אלה ששמעם יוצא גם מחוץ לחסידות המקורית) ?
איך את מסביר שאנשים עשירים, מודרניים, מכל העולם, מרגישים חסידים כלפי אדמו"ר מסוים ואוהבים לתרום לו?
א יודעלע

הודעה שלא נקראהעל ידי א יודעלע » 01 יולי 2018, 09:11

שמתי לב שבנקודה ג' כבר דנו כאן מקודם,
אמנם זה עדיין מעט תמוה בעיני.
אולי באמת הגיע הזמן שגולשי האינטרנט ימנו את הרבנים החדשים?

כמו"כ נקודה נוספת,
לא מצאתי בספרי החסידות שמוכרחים לדבוק בצדיק הגדול ביותר,
ההיפך מה שמובא זה שגם אם יתאספו החסידים וימנו עליהם אחד מבני החבורה שהוא באותו מדריגה שלהם, ברגע שכולם יקבלו מנהיגותו הוא יקבל כוחות מיוחדים ברוחניות ובגשמיות.
(ורעיון זה מובן מאוד גם לפי כל כללי הפסיכולוגיה)
א יודעלע

הודעה שלא נקראהעל ידי יהיה טוב » 01 יולי 2018, 09:45

א יודעלע כתב:לא מצאתי בספרי החסידות שמוכרחים לדבוק בצדיק הגדול ביותר,
ההיפך מה שמובא זה שגם אם יתאספו החסידים וימנו עליהם אחד מבני החבורה שהוא באותו מדריגה שלהם, ברגע שכולם יקבלו מנהיגותו הוא יקבל כוחות מיוחדים ברוחניות ובגשמיות.
(ורעיון זה מובן מאוד גם לפי כל כללי הפסיכולוגיה)

ספר ליקוטי מוהר"ן - מהדורא קמא סימן ל
[א] הַשָֹּגוֹת אֱלֹקוּת, אִי אֶפְשָׁר לְהַשִֹּיג כִּי אִם עַל יְדֵי צִמְצוּמִים רַבִּים. מֵעִלָּה לְעָלוּל, מִשֵֹּכֶל עֶלְיוֹן לְשֵֹכֶל תַּחְתּוֹן. כְּמוֹ שֶׁאָנוּ רוֹאִים בְּחוּשׁ, שֶׁאִי אֶפְשָׁר לְהַשִֹּיג שֵֹכֶל גָּדוֹל, כִּי אִם עַל יְדֵי הִתְלַבְּשׁוּת בַּשֵֹּכֶל הַתַּחְתּוֹן. כְּמוֹ הַמְלַמֵּד כְּשֶׁרוֹצֶה לְהַסְבִּיר שֵֹכֶל גָּדוֹל לְהַתַּלְמִיד, הוּא צָרִיךְ לְהַלְבִּישׁ אוֹתוֹ בְּשֵֹכֶל תַּחְתּוֹן וְקָטָן, כְּדֵי שֶׁיּוּכַל הַתַּלְמִיד לַהֲבִינוֹ. דְּהַיְנוּ שֶׁהוּא מַצִּיעַ לוֹ מִתְּחִלָּה הַהַקְדָּמוֹת וְשִֹכְלִיּוֹת קְטַנִּים שֶׁמְּסַבֵּב לוֹ תְּחִלָּה, כְּדֵי לַהֲבִינוֹ עַל יְדֵי זֶה הַמְכֻוָּן, שֶׁהוּא שֵֹכֶל עֶלְיוֹן וְגָדוֹל:
[ב] וְצָרִיךְ כָּל אֶחָד לְבַקֵּשׁ מְאֹד מְלַמֵּד הָגוּן כָּזֶה, שֶׁיּוּכַל לְהַסְבִּיר וּלְהָבִין אוֹתוֹ שֵֹכֶל עֶלְיוֹן וְגָדוֹל כָּזֶה, דְּהַיְנוּ הַשָֹּגוֹת אֱלֹקוּת. כִּי צָרִיךְ לָזֶה רַבִּי גָּדוֹל מְאֹד מְאֹד, שֶׁיּוּכַל לְהַסְבִּיר שֵֹכֶל גָּדוֹל כָּזֶה, עַל יְדֵי הַשֵֹּכֶל הַתַּחְתּוֹן כַּנַּ"ל, כְּדֵי שֶׁיּוּכְלוּ הַקְּטַנִּים לַהֲבִינוֹ. וְכָל מַה שֶּׁהוּא קָטָן בְּיוֹתֵר, וּמְרֻחָק בְּיוֹתֵר מֵהַשֵּׁם יִתְבָּרַךְ, הוּא צָרִיךְ רַבִּי גָּדוֹל בְּיוֹתֵר. כְּמוֹ שֶׁמָּצִינוּ בְּעֵת שֶׁהָיוּ יִשְֹרָאֵל בְּמַדְרֵגָה קְטַנָּה מְאֹד, דְּהַיְנוּ בְּמִצְרַיִם, שֶׁהָיוּ מְשֻׁקָּעִים בְּמ"ט שַׁעֲרֵי טֻמְאָה, הָיוּ צְרִיכִים רַבִּי גָּדוֹל וּמְלַמֵּד גָּדוֹל וְנוֹרָא מְאֹד, דְּהַיְנוּ משֶׁה רַבֵּנוּ, עָלָיו הַשָּׁלוֹם. כִּי כָּל מַה שֶׁהוּא קָטָן וּמְרֻחָק בְּיוֹתֵר, צָרִיךְ מְלַמֵּד גָּדוֹל בְּיוֹתֵר. שֶׁיִּהְיֶה אֻמָּן כָּזֶה, שֶׁיּוּכַל לְהַלְבִּישׁ שֵֹכֶל עֶלְיוֹן כָּזֶה, דְּהַיְנוּ הַשָֹּגָתוֹ יִתְבָּרַךְ שְׁמוֹ, לְקָטָן וּמְרֻחָק כְּמוֹתוֹ. כִּי כָּל מַה שֶּׁהַחוֹלֶה נֶחֱלֶה בְּיוֹתֵר, צָרִיךְ רוֹפֵא גָּדוֹל בְּיוֹתֵר:
עַל כֵּן אֵין לְהָאָדָם לוֹמַר: דַּי לִי אִם אֶהְיֶה מְקֹרָב אֵצֶל אִישׁ נִכְבָּד וִירֵא ה', אַף, שֶׁאֵינוֹ מֻפְלָג בְּמַעֲלָה, כִּי הַלְוַאי שֶׁאֶהְיֶה מִקֹּדֶם כָּמֹהוּ. אַל יֹאמַר כֵּן, כִּי אַדְּרַבָּא, כְּפִי מַה שֶּׁיֵּדַע אֱנָשׁ בְּנַפְשֵׁהּ גֹּדֶל פְּחִיתוּתוֹ וְגֹדֶל רִחוּקוֹ שֶׁנִּרְחַק מְאֹד מֵהַשֵּׁם יִתְבָּרַךְ, כָּל אֶחָד וְאֶחָד כְּפִי מַה שֶּׁיּוֹדֵעַ בְּנַפְשׁוֹ. וּכְמוֹ כֵן כָּל מַה שֶּׁיּוֹדֵעַ בְּעַצְמוֹ שֶׁהוּא מְרֻחָק בְּיוֹתֵר, צָרִיךְ לְבַקֵּשׁ לְנַפְשׁוֹ רוֹפֵא גָּדוֹל מְאֹד מְאֹד, הַגָּדוֹל בְּמַעֲלָה בְּיוֹתֵר, דְּהַיְנוּ שֶׁיַּחֲזִיר וִיבַקֵּשׁ תָּמִיד לִזְכּוֹת לְהִתְקָרֵב לְהָרַבִּי הַגָּדוֹל מְאֹד מְאֹד כַּנַּ"ל. כִּי כָּל מַה שֶּׁהוּא קָטָן בְּיוֹתֵר, צָרִיךְ מְלַמֵּד גָּדוֹל בְּיוֹתֵר כַּנַּ"ל:
יהיה טוב

הודעה שלא נקראהעל ידי א יודעלע » 01 יולי 2018, 11:02

עכשיו אני מבין שני דברים:
1. למה לא לומדים אצלינו ליקוטי מוהר"ן.
2. מדוע לברסלברס היום אין מנהיג.

בל"נ אשתדל לחפש את המקור לדברי בקדושת לוי ובעוד ספרים.
א יודעלע

הודעה שלא נקראהעל ידי אני פה » 01 יולי 2018, 11:10

גם רבי שלומקע מזוייהל אמר שכל אחד יכול לקבל מרבו השפעות ברו"ג אפי' אם הוא לא צדיק הדור. מבוא בספר של ליקוט מתורותיו.
סמל אישי של המשתמש
אני פה

הודעה שלא נקראהעל ידי חזן » 01 יולי 2018, 15:58

יהיה טוב כתב:ספר שמעצבן אותי, גם אם יאמר דברי אמת, לא אלמד אותו

יש אנשים שמפחדים ללמוד בספר "שבט מוסר", כיון שהוא אומר את האמת בפרצוף!
סמל אישי של המשתמש
חזן

הודעה שלא נקראהעל ידי משה יודלזון » 01 יולי 2018, 22:45

א יודעלע כתב:משה יודלזון,
ברשותך אחלק את תגובותך לעובדות ולפרשנויות.
העובדות: השלשלות המשפחתיות החסידיות לא החלו מיד עם תחילת החסידות, אלא רק מהדור השלישי והרביעי לחסידות.

הפרשנויות:
א. לולא ההנהגה של מעבר האדמורות מאב לבן היו הליטאים והרחוב מעריכים יותר את החסידות, והחסידות היתה מקובלת היום אצל כולם.
ב. נוצר מצב שהחסידים מאמינים באנשים ריקים ופוחזים שיש בהם רוח הקודש והם רואים את המרכבה וכו'...

על עובדות לא מתווכחים, אבל על פרשנויות כן.
א. המציאות היא שלליטאים יש גאווה פנימית ובוז חזק מאוד כלפי החסידים, בלי קשר בכלל לאדמו"ר, שכן אתה מוצא אותם בזים גם לחסידים שאינם משתייכים לחצר חסידית מסוימת, וגם לחסידים שאין להם כיום אדמו"ר כלל, כדוגמת חב"ד וברסלב, ומנגד, אינך רואה שהם מעריכים יותר את החסידים שאדמו"רם הוא ת"ח, כדוגמת חסידי צאנז. כך שלא זו הנקודה המרכזית.
ב. רוב ככל החסידים לא מאמינים שהאדמו"ר שלהם הוא הת"ח הכי גדול, המנהיג הכי גדול, בעל רוח הקודש , מלאך אלוקים צבקות ורואה מעשה מרכבה. הגיע הזמן להפסיק עם השטויות האלה.
ג. היות והשלשלות החסידיות כבר קיימות לפחות 200 שנה, איך אתה מסביר את זה שרק ב50 שנים האחרונות הגיעו למלוכה אנשים ריקים? והגם שאתה צודק שהאדמורים בימינו אינם דומים לאדמורי הדור הקודם, אולם גם כל דורינו אינו דומה לדור הקודם, וגם הגדוילים הליטאים אינם דומים לגדולי הדור הקודם. מה לעשות, ירידת הדורות קיימת אצל כולם. השאלה היא איך אתה מסביר שפתאום רק האדמורים החסידיים הם ריקים ופוחזים יותר?
ד. זה שהחסיד הממוצע, הבינוני, הגם שיכול להיות שהוא ת"ח ויודע ללמוד, אבל עדיין הוא מצומצם ומתבטל לרבו, אפשר להבין.
אבל איך אתה מסביר, שאתה רואה גם אנשים שיצאו מד' האמות של הטריטוריה החסידית הראשונית, והפכו למו"צים ולדיינים בב"יד שאינם שייכים כלל לחסידות, אלא הם מורים הלכה לכל עם ישראל, ויש כאלה שאף חברים בבי"ד העירוני, או כאלה שמשמשים כראשי ישיבות מחוץ לחסידות, ראשי חבורות בישיבת מיר, ואף רבני קהילות שונות בארץ ובעולם, עדיין נכנעים לאדמורים?
איך אתה מסביר שאנשים חכמים שפתחו עיניים, למדו פסיכולוגיה וכו', לפעמים אף באקדמיה, מאמנים שונים, יועצים מהדרגה הראשונה- נכנעים לאדמו"ר (אני שוב מדבר על אלה ששמעם יוצא גם מחוץ לחסידות המקורית) ?
איך את מסביר שאנשים עשירים, מודרניים, מכל העולם, מרגישים חסידים כלפי אדמו"ר מסוים ואוהבים לתרום לו?

א. מה שציינת בתור "עובדות", אינן עובדות אמיתיות.

לא אבין מדוע לא עברת על כל מה שכתבתי עד כה, שהרי הבאתי הרבה דוגמאות מחצרות שהשושלות שלהם התחילה מיד ע"י תלמידי הבעש"ט עצמם, או מתלמידי המגיד ממזריטש.

ב. עובדה היא, שבזמנינו רבו גם רבו ספסלי ביהמ"ד של "משפיעים" [וע"ע להלן]. אצל כל משפיע חסידי, יהיה מי שיהיה, תמצא ליטאים מבקשים את ה', שמתלהבים ומתלהטים בדרכי החסידות המקורית, ללא שמץ שייכות לרביסטיווע סוג של חסידות. הוי אומר, מתוך זה אתה למד על ההשפעה שהחסידות היתה יכולה להטיל על כלל ישראל, לולי הבעיה שנידונה לעיל.

יתירה מזו, שמעתי בעצמי מפיו של הגה"צ המשפיע רבי אלימלך בידרמן שליט"א, שפ"א התקשרו אליו מבית מרן הגראי"ל שטיינמן זצוק"ל, ואמרו לו שהראש ישיבה מבקש ממנו שיואיל לתת שיחה בישיבתו (כמדומה אורחות תורה), וכמובן שנענה לו. לאחר כמה דקות התקשרו אצלו שוב מבית הראש ישיבה, ואמרו לו שהראש ישיבה ביקש להוסיף, שלא יתן סתם שיחה ליטאית טיפוסית (שר' מיילך ג"כ יכול לתת, בבקיאותו הנפלאה בכל סוגי ספרות ההשקפה והמוסר), אלא - כהגדרתו - יתן שיחה חסידי עם כל הלהט, ובדיוק כמו שהוא נותן שיחה בישיבה חסידי. הוסיף ר' מיילך ואמר, שכהיום כמעט כולם מכירים שצריך הברען החסידי כדי לא להימשך אחר הרחוב...

והאמת היא, שאם מסתכלים בהיסטוריה רואים שבכל פעם שהיה אדמו"ר מפורסם בגדולתו בתורה, נמשכו אליו הרבה מבחוץ, ואף אם לא - הרי העלה קרנו אף אצל המתנגדים. כך היה אצל החוזה מלובלין, אצל חצרות פולין מהיהודי הק' מפשיסכא והלאה, אצל הדברי חיים מצאנז, אצל הישמח משה מאוהל וחתנו הארי' דבי עילאה, עד לזמנינו אצל הדברי יואל מסאטמר, הדברי יציב מצאנז, הרמ"מ מליובאוויטש, וכו'.

ג. מש"כ שהחסידים שבזמנינו אינם חושבים שהרבי שלהם הוא הצדיק הכי גדול וכו'. קודם כל, יש ויש. תדבר עם סקוויראי, ויזניצאי-שוואנצאי, סלונימאי, תו"א, ועוד המון חצרות, ותראה שבמקומות מסוימות דואגים להמשיך במסר של "רבינו הוא הכי גדול וקדוש וחכם" וכו'. אבל אם אף לא, מה זה נוגע לענינינו? הכי הבעיה היא הטפשות להאמין שבור וריק הוא צדיק וקדוש? הבעיה היא שהבור וריק הוא המנהיג! בצלו מסתופפים, שירייו חוטפים, בחדרו מתברכים, שאלות שואלים, קוויטלך נותנים, וכל הדבר הקשה בגשמיות וברוחניות אליו מובאים. זוהי הבעיה. ואם תראה שאצל רוב החסידויות רוב רובם של החסידים הם מגושמים בטבעם ואינם "עובדים", וחסידים מופלגים כדרך שהיה לפני מאה שנה, תדע איפה טמונה הבעיה.

ואדרבה, פוק חזי מאי עמא דבר. הבאתי לעיל דוגמה של ר' מיילך בידרמן, כמוהו ישנם משפיעים חסידיים לרוב - דבר שלא היה אף פעם בתולדות החסידות (ואני לא מדבר במשפיעים בתוך החסידות שהם כביכול עושי דברו של הרבי). כמו ר' צבי מאיר זילברברג, ר' מאטל זילבר, ר' משה וואלפסן, הרב קלוגר, ר' איצ'ה מאיר מורגנשטרן, ר' ישראל ארנסון, ר' יצחק משה ערלנגר, ר' גמליאל רבינוביץ, הרב בונקר, ועוד רשימה בלתי נגמרת.

איך זכה תופעה זו לעדנה? כי העובדים האמיתיים שנפשם קצה בלחם הקלוקל, התחילו להסופף בצל אלו האנשים שמראים להם דרך אמיתית בעבודת ה'. אבל לזה צריך להיות איתן וחזק בדעתו וברוחו, שהרי חצר חסידי הוא דבר ממוסד שיש בה הכל מן המסד ועד הטפחות, ואצל משפיע אין שום דבר במקרה הטוב, ובזיונות והשפלות במקרה הפחות טוב (ע"ע קלוגר ועוד). ונמצא שסתם חסיד מן השורה נמצא בחצר החסידי ולא אצל מי שהיה יכול להשפיע עליו מן הטוב הגנוז ברעיון החסידות המקורית.

ד. על הנקודה שהעלית, מה נשתנו הימים האלה מימים ההם, כבר עניתי כוכ"פ לעיל, שהכל תלוי בזה שהחסידויות נעשו מוסדות לכל דבר, וכולם נקבצו לאותם עיירות, ולכן הכל צריך לעבור מאב לבן - אף אם הבן אינו ראוי להיות מנהיג אף של עדר בהמות באחו. ואם לפני מאה שנה היה בן שלא היה ראוי לאיצטלא, הרי מיד התחילו החסידים של האב להסתופף אצל גדולי תלמידי האב ולא אצל בנו.

ה. דבר פשוט ופסיכולוגי, שמי שהוא באקוועם ומקבל הכבוד ותשומת לב במקום כלשהי, לא ינתק קשריו לאותו מקום אלא אדרבה יוודא שהכל ימשיך כמתכונתו הראשונה. ולדוגמה, כאשר הגרמ"ש קליין נכנס לוויזניץ, מיד נותנים לו כבוד ויקר - ובאמת כבוד ויקר הוא לחצר ויזניץ שגאון כמותו הוא חסיד ויזניץ - ועונדים עטרה לראשו. מדוע יכריז ויאמר שאין לו שייכות לוויזניץ?

וחוצמזה, הרי ישנם עוד הרבה נקודות בזה: הוא בא מבית ויזניצאי, ולמה לו לחנך את בניו באופן אחר? לאיזה מוסדות ישלח את בניו? ומאן יימר שאם גדול כוחו בתורה גדול כוחות גם בהבנת דרכי החסידויות לדורותיהן? ומאן יימר שהוא אינו חסיד מופלג ברבו, הכי המציאות שהתורה מכרזת עליו מבחוץ היא סיבה מיידית להחליט שהרבי שלו אינו הצדיק הכי גדול?

(לקחתי סתם שם לדוגמה. כמו"כ אפשר לתת שמות מכל החצרות, כמו ר' גבריאל צינר בעל נטעי גבריאל - תלמיד פאפא, ר' שמעי' גרינבוים - בעל סייעתא דשמיא על משניות, ור' ישראל דוד הרפנס בעל ישראל והזמנים - חסידי סאטמר, ר' יעקב יצחק גורדון [אאל"ט בשמו] בעל פרדס יצחק חסיד סקווער, וכו' וכו')

והמודרניים מקבלים כבוד ויקר, והבעלי תשובה רואים היופי של החסידות והמהלך של החסידות, ואינו מתבונן ואף לא איכפת לו בטיב המנהיג.
משה יודלזון

הודעה שלא נקראהעל ידי אני פה » 01 יולי 2018, 22:51

יש גם אדמורי"ם צדיקי אמת, ולדעתי רוב אדמור"י ארץ ישראל של החצרות המפורסמות הם אנשים צדיקים, יכול להיות שהם לא מספיק מכניסים דרך החסידות, אך כל אחד יכול ללמוד זאת אצל משפיעים וכו'.

וחבל שפגעת בכבוד אדמורי"ם צדיקים כמו תו"א סלונים וכו', ששמת אותם כביכול ברשימה של הבורים רח"ל.
סמל אישי של המשתמש
אני פה

הודעה שלא נקראהעל ידי אני פה » 01 יולי 2018, 22:58

חוץ מזה אתה מצייר ציור עקום כאילו בדורות עברו רוב המסתופפים אצל האדמורי"ם היו חסידים עובדי ה', זו טעות גדולה ידוע שרוב ככל האדמורי"ם קרבו את העמי ארצות ובעלי עברה הכי גדולים, ולכן נשארו ביהדותם. ותמיד היו את כל הסוגים שהסתופפו בכל חצר.
סמל אישי של המשתמש
אני פה

הודעה שלא נקראהעל ידי אני פה » 02 יולי 2018, 00:00

ועוד נקודה, גם אצל המשפיעים שהזכרת הרבה מסתובבים בגלל המילה הטובה והיחס שהם מקבלים שם, מה שאתה מכנה "כבוד" ולאו דווקא דרך הבעש"ט שנמסרת רק אצלם.
סמל אישי של המשתמש
אני פה

הודעה שלא נקראהעל ידי חזן » 02 יולי 2018, 00:05

יהודי אחד ושמו ר' שניאור נ"י היה מסתובב בשיטבלאך מאה שערים ורגיל על לשונו 'לא טוב להתחתן, לא טוב להתחתן'.
פעם אמר לו איזה חכם, האם כיון שיש לך אשה רעה אזי לכולם יש אשה רעה? לא! כן טוב להתחתן!

ר' משה יודלזון, כנראה שרבך במקרה אינו מספק לך הסחורה הטובה, ומוכרח אתה לחפש התעוררות דייקא מכל מיני המשפיעים, לכן אתה מסתכל בעין עקומה על כל האדמורי"ם, - אמנם דע, שלא כל האדמורי"ם כמורה רבך...
סמל אישי של המשתמש
חזן

הודעה שלא נקראהעל ידי מרן ראש הממשלה שליט''א » 02 יולי 2018, 04:07

משה יודלזון כתב:ג. מש"כ שהחסידים שבזמנינו אינם חושבים שהרבי שלהם הוא הצדיק הכי גדול וכו'. קודם כל, יש ויש. תדבר עם סקוויראי, ויזניצאי-שוואנצאי, סלונימאי, תו"א, ועוד המון חצרות, ותראה שבמקומות מסוימות דואגים להמשיך במסר של "רבינו הוא הכי גדול וקדוש וחכם" וכו'. אבל אם אף לא, מה זה נוגע לענינינו?
הכי הבעיה היא הטפשות להאמין שבור וריק הוא צדיק וקדוש? הבעיה היא שהבור וריק הוא המנהיג! בצלו מסתופפים, שירייו חוטפים, בחדרו מתברכים, שאלות שואלים, קוויטלך נותנים, וכל הדבר הקשה בגשמיות וברוחניות אליו מובאים. זוהי הבעיה. ואם תראה שאצל רוב החסידויות רוב רובם של החסידים הם מגושמים בטבעם ואינם "עובדים", וחסידים מופלגים כדרך שהיה לפני מאה שנה, תדע איפה טמונה הבעיה.

אני פה כתב:חוץ מזה אתה מצייר ציור עקום כאילו בדורות עברו רוב המסתופפים אצל האדמורי"ם היו חסידים עובדי ה', זו טעות גדולה ידוע שרוב ככל האדמורי"ם קרבו את העמי ארצות ובעלי עברה הכי גדולים, ולכן נשארו ביהדותם. ותמיד היו את כל הסוגים שהסתופפו בכל חצר.

לא חושב שכיון דבריו לומר שבור וריק הוא המנהיג על חצר מסויימת,
כי אפי' על סקווירא או שויז'ניצנות לא יאה לומר כן.
אלא על תחילת דבריו נסב שבחצרות אלו מקובל להאמין שהרבי שלהם מדרגותיו עד לב השמים...
(או איך שהילדים אומרים: הרבי שלנו הוא הכי בעולם...)
תלמידיי היקרים אנא מכם!
נצלו את הזמן, ואל תשתטו!
סמל אישי של המשתמש
מרן ראש הממשלה שליט''א

הודעה שלא נקראהעל ידי 1010 » 02 יולי 2018, 08:46

בסך הכל יש כאן אחד שמתמצא בצורה נפלאה בהיסטוריית החסידות, בשמות הצדיקים הקדושים ובעיתות הנהגתם ופטירתם.
ומשכך נדמה לו כי ניתנה הרשות בידו, ללכת ולעורר לעז על הדרך המסורה לנו דורות ארוכים מקדושי וצדיקי עליון, מלאכי אלוקים שרפי מעלה.
סמל אישי של המשתמש
1010

הודעה שלא נקראהעל ידי זעיר שם » 02 יולי 2018, 10:56

אמרתי פעם לילד היזהר אל תלך לכביש, ישנם הרבה שלא נזהרו והלכו על הכביש ונזוקו, לך על המדרכה שם אתה על דרך סלולה ומוגנת, ענה לי הילד הרי גם במדרכה יש כאלו שהלכו וקרה להם נזק.
מיהו הילד?
סמל אישי של המשתמש
זעיר שם

הודעה שלא נקראהעל ידי משה יודלזון » 03 יולי 2018, 00:37

אני פה כתב:וחבל שפגעת בכבוד אדמורי"ם צדיקים כמו תו"א סלונים וכו', ששמת אותם כביכול ברשימה של הבורים רח"ל.

ח"ו!
לא כתבתי אף מילה שיכולה להשתמע ממנה כדבריך.

כתבתי שבחצרות אלו רוב החסידים מאמינים שהרבי שלהם הוא הכי קדוש וכו', ואינו תלוי בצדקת הדבר מהי אלא "שיטה" היא.
יודע אני שדווקא האדמורי"ם מתו"א וסלונים הם ת"ח מופלגים בנגלה ונסתר, ועובדי ה' באמת ובתמים עשרות בשנים.
משה יודלזון

הודעה שלא נקראהעל ידי משה יודלזון » 03 יולי 2018, 00:41

אני פה כתב:חוץ מזה אתה מצייר ציור עקום כאילו בדורות עברו רוב המסתופפים אצל האדמורי"ם היו חסידים עובדי ה', זו טעות גדולה ידוע שרוב ככל האדמורי"ם קרבו את העמי ארצות ובעלי עברה הכי גדולים, ולכן נשארו ביהדותם. ותמיד היו את כל הסוגים שהסתופפו בכל חצר.

גם לא נכון. לא ציירתי ציור זו, ואינני ע"ה בהיסטוריית החסידות - כפי שכבר הוכחת לדעת.
מה שכתבתי הוא, שבעבר היה ה"יסוד" של כל חצר חסידי - עבודת ה' בסילודין, ולכן עובדי ה' התחממו בחממה חסידית 200 שנה, על אף שגם הפשוטי עם הסתובבו שם. ולא זו אף זו, אלא שהעובדים השפיעו על האנשים הפשוטים והעלו גם את הנבערים לאיזו דרגה גבוה ממה שהיו בה מקודם.

משא"כ בזמנינו, שהעובדים אינם מקבלים מזון לנשמתם השוקקת בתוך החצר, ופוזלים לעבר המשפיעים החסידיים שמלהיבים את לבותיהם לעבודת ה', ומאידך - הפשוטים שבעם שנשארים בתוך החצר הממוסד הרי נשארים פשוטים כפי שהיו מקודם, נמצא שלא רק שהעיקר חסר מן הספר [העובדים, בתוך החסידות], אלא שגם הפשוטים מפסידים מכך.
משה יודלזון

הודעה שלא נקראהעל ידי אני פה » 03 יולי 2018, 00:42

ישר כח על ההבהרה

דווקא יש לי במשפחה כמה חסידי סלונים מהחשובים שם, והם לא עושים בכלל רעש מהרבי שלהם שהוא הכי הכי. אדרבה הם שונאים את כל הכבוד המדומה והיחצנות לרבי שלהם. הם באמת אוחזים שהוא קדוש עליון ויש להם גאוות יחידה אבל לא חושבים ומפמפצים כל היום לתלמידים ולבנים שלהם שהוא הכי הכי. ולענ"ד כ"ש בתולדות אהרן שזה לא המצב.
סמל אישי של המשתמש
אני פה

הודעה שלא נקראהעל ידי משה יודלזון » 03 יולי 2018, 00:47

חזן כתב:יהודי אחד ושמו ר' שניאור נ"י היה מסתובב בשיטבלאך מאה שערים ורגיל על לשונו 'לא טוב להתחתן, לא טוב להתחתן'.
פעם אמר לו איזה חכם, האם כיון שיש לך אשה רעה אזי לכולם יש אשה רעה? לא! כן טוב להתחתן!

ר' משה יודלזון, כנראה שרבך במקרה אינו מספק לך הסחורה הטובה, ומוכרח אתה לחפש התעוררות דייקא מכל מיני המשפיעים, לכן אתה מסתכל בעין עקומה על כל האדמורי"ם, - אמנם דע, שלא כל האדמורי"ם כמורה רבך...

ממש לא.

דווקא הרבי שלי מוכר בפי כל כצדיק נשגב, עובד ה' בסילודין, שהגה בתורה עשרות בשנים בהתמדה עד שנתמנה להיות רבי, ועוסק בצדקה וחסד כל ימי חייו במסי"נ מופלגת, בורח מן הכבוד - ובעצם אינו יודע פירושו של כבוד מהו, די לו בקב חרובין והוא מסתגף מאז ימי חלדו, וגם בפירותיהם ותולדותיהם כיוצא בהם - אפשר לראות שבניו גם הם צדיקים מופלגים שניכר מהם איזה חינוך קיבלו ואיזה דמות של אב הם ראו.

אני מדבר מהצדיק הנשגב - האדמו"ר הזקן ביותר בדורנו, שעדיין לא נס ליחו והוא עובד את ה' במסי"נ מדי יום ביומו - מסקולען.

ודווקא מתוך כך, מתוך ההבנה האמיתית בתיאור של צדיק אמיתי, ממשיך יאה לתלמידי הבעש"ט האמיתיים, אני מסתכל על המצב בדורנו.
משה יודלזון

הודעה שלא נקראהעל ידי אני פה » 03 יולי 2018, 00:49

ואפ"ה תלמידו הדגול גולש באינטרנט, אי איזה ירידת הדורות כמה אתה צודק....
סמל אישי של המשתמש
אני פה

הודעה שלא נקראהעל ידי משה יודלזון » 03 יולי 2018, 00:52

זעיר שם כתב:אמרתי פעם לילד היזהר אל תלך לכביש, ישנם הרבה שלא נזהרו והלכו על הכביש ונזוקו, לך על המדרכה שם אתה על דרך סלולה ומוגנת, ענה לי הילד הרי גם במדרכה יש כאלו שהלכו וקרה להם נזק.
מיהו הילד?

גם אצלי קרה דבר כזה, אבל הסיפור המשיך קצת:

אמרתי פעם לילד היזהר אל תלך לכביש, ישנם הרבה שלא נזהרו והלכו על הכביש ונזוקו, לך על המדרכה שם אתה על דרך סלולה ומוגנת, ענה לי הילד הרי גם במדרכה יש כאלו שהלכו וקרה להם נזק.

אמרתי לו, בני חביבי, כשהולכים על הכביש אכן הרבה יותר מסוכן מללכת על המדרכה, אבל בוודאי לא ביקשתי ממך לעצום עינים ולא להיזהר גם כשאתה נמצא על המדרכה! ברור שאם לא מסתכלים ימין ושמאל היכן הולכים, אפשר להינזק וליפול אף על המדרכה! פקח עיניך וראה את הדרך הישר והרצוי לפניך...!

מי ענה יותר טוב לילד שלו?
משה יודלזון

הודעה שלא נקראהעל ידי משה יודלזון » 03 יולי 2018, 00:58

1010 כתב:בסך הכל יש כאן אחד שמתמצא בצורה נפלאה בהיסטוריית החסידות, בשמות הצדיקים הקדושים ובעיתות הנהגתם ופטירתם.
ומשכך נדמה לו כי ניתנה הרשות בידו, ללכת ולעורר לעז על הדרך המסורה לנו דורות ארוכים מקדושי וצדיקי עליון, מלאכי אלוקים שרפי מעלה.

ט"ס, וצריך לגרוס: המסורה לנו מאז השואה.

ואי גריס הכי גרסינן: ומשכך נדמה לו כי ניתנה הרשות בידו, ללכתו לעורר על המצב שנעשה בעקבות השואה, שהחצרות החסידויות ממוסדות ולכן כל החסידים נשארים בלית ברירה באותה חסידות תחת הנהגת בן האדמו"ר, דבר שהוא בעצם מנוגד לדרך המסורה לנו דורות ארוכים מקדושי וצדיקי עליון, מלאכי אלוקים שרפי מעלה.
משה יודלזון

הודעה שלא נקראהעל ידי אני פה » 03 יולי 2018, 01:01

תגיד לי אדוני בבקשה בסקולען כל או רוב החסידים הם במעלה של תלמידי הבעש"ט כמו שאתה מתיימר להבין?
סמל אישי של המשתמש
אני פה

הודעה שלא נקראהעל ידי אני פה » 03 יולי 2018, 01:13

משה יודלזון כתב:
1010 כתב:בסך הכל יש כאן אחד שמתמצא בצורה נפלאה בהיסטוריית החסידות, בשמות הצדיקים הקדושים ובעיתות הנהגתם ופטירתם.

ואי גריס הכי גרסינן: ומשכך נדמה לו כי ניתנה הרשות בידו, ללכתו לעורר על המצב שנעשה בעקבות השואה, שהחצרות החסידויות ממוסדות ולכן כל החסידים נשארים בלית ברירה באותה חסידות תחת הנהגת בן האדמו"ר, דבר שהוא בעצם מנוגד לדרך המסורה לנו דורות ארוכים מקדושי וצדיקי עליון, מלאכי אלוקים שרפי מעלה.

רוב החסידיות הגדולות שיש היום גם לפני השואה זה עבר מאב לבן לפחות מאה שנה קודם השואה.

גור, ויזניץ, בעלזא, נדבורנא, טשרנוביל, רחמסטריווקא, חב"ד, באבוב, סלונים, זוווהיל, סדיגורה, ועוד עשרות רבות.
סמל אישי של המשתמש
אני פה

הודעה שלא נקראהעל ידי משה יודלזון » 03 יולי 2018, 01:19

ממש לא, ולא הסכלתי לחשוב כן.

זאת אוכל להגיד לך, שכאשר הרבי היה יותר צעיר וכוחותיו במותניו, היו צעירי הצאן שומעים ממנו בפרוטרוט יסודות החסידות ומקבלים עידוד מפורטת מפי מורם ורבם, ואכן ישנם כמה עובדי ה' שהתחממו בצלו כשהיה צעיר יותר, וגם יש לי ידיד מבוגר ממני שזכה לקבל תשובות לעשרות שאלות בעבודת ה' והחבר שלי כתב הכל למשמרת.

לדאבוני הרבי מאוד חלש ותשוש כח כבר קרוב לעשרים שנה, והגם שעבודתו עבודת מלאך ומהסתכלות בעבודתו אפשר להתפעל ולהפנים ולהתלהב לעבודת ה', מ"מ אינו יכול לדבר עם צעירי הצאן כבעבר ולחנכם לעבודת ה'.

אבל לא השבית לנו גואל, ובנו בכורו הצדיק המופלג ר' יעקב ישעי'לה מוסר שיחות בעבודת ה' וכל המסתובבים אצלו יכולים לקבל דרכי העבודה [אלא שגם זה קשה, כי הוא מתגורר במונטריאול].

---
ובבקשה, אל תקרא לי אדוני, לא בזלזול ובוודאי לא ברצינות. אפשר לשוחח-להתווכח בנימה נורמלית.
משה יודלזון

Re: מועצת גדולי התו

הודעה שלא נקראהעל ידי אני פה » 03 יולי 2018, 01:26

לך מותר לזלזל ברוב החסידים היום כמו שכתבת שרוב רובם מגושמים. ובך אסור לזלזל.
סמל אישי של המשתמש
אני פה

הודעה שלא נקראהעל ידי משה יודלזון » 03 יולי 2018, 01:26

אני פה כתב:
משה יודלזון כתב:

רוב החסידיות הגדולות שיש היום גם לפני השואה זה עבר מאב לבן לפחות מאה שנה קודם השואה.

גור, ויזניץ, בעלזא, נדבורנא, טשרנוביל, רחמסטריווקא, חב"ד, באבוב, סלונים, זוווהיל, סדיגורה, ועוד עשרות רבות.

אני מרגיש שאתה סתם הולך סחור-סחור עד שנעשה סחרחורת.

כבר הבאתי לעיל כ"פ מה קרה מאז ועד הלום, ובקיצור: רוב החצרות היה להם בן שהמשיך אותה החצר, אבל לא בהכרח ירש את החסידים של האב... אם הרבי ר' אלימלך מליזנסק היה לו בן - גם צדיק מופלג, אבל כנראה שתלמידי האב היו מפורסמים יותר בגדלותם - ר' אלעזר, שהמשיך אותה החצר בליזנסק, ואח"כ המשיך בנו ואח"כ בנו וכו' עד השואה, עדיין נהה רוב העדה אחרי התלמידים הדגולים.

בזה זכינו לדין, שעל אף שכל החצרות שמנית יש להם שושלת כבר מאה שנים ויותר, עדיין זאת לא אומרת שהחסידים של המייסד השושלת נהו אחרי בנו של המייסד, למרות שהבן המשיך להנהיג החסידות במקום אביו. ועובדה היא שהאדמורי"ם הגדולים לפני השואה - היו בכל כמה שנים מחצר אחר, והיה תלוי בעצם המנהיג ולא בגודלה של החסידות אותה ירש.
משה יודלזון

הודעה שלא נקראהעל ידי אני פה » 03 יולי 2018, 01:30

אז מה אתה ממליץ?
סמל אישי של המשתמש
אני פה

Re: מועצת גדולי התו

הודעה שלא נקראהעל ידי משה יודלזון » 03 יולי 2018, 01:33

אני פה כתב:לך מותר לזלזל ברוב החסידים היום כמו שכתבת שרוב רובם מגושמים. ובך אסור לזלזל.

לא אמרתי שאסור, ביקשתי ותו לא. אם תעיין תראה שלא עניתי לאף תגובה שזלזלה בי אלא לתגובה שהגיב ורצה להפריך דבריי. איני מתייחס למי שמדבר אודותיי, אלא שזה מקשה לנהל שיחה נורמלית.
ועוד, שאני לא דיברתי על אדם ספציפי ואתה מדבר עלי ספציפית.
ועוד, שמעודי לא זלזלתי ברוב החסידים של היום, והלשון מגושמים התכוונתי לומר שאינם "עובדים" אלא סתם אנשים מן השוק, וכדרך שיש סתם ליטוואק יש סתם חסיד, ואין לו שייכות למושג חסיד של פעם, וכפי שהסברתי עד כה. אם הלשון מגושמים צרמה לך, אבקש מחילה, אבל לא התכוונתי לומר שהם מגושמים יותר מסתם ליטאי/ספרדי וכו'.

ובסופו של דבר, אם אפשר לנהל שיח רציני ודו"ד כראוי, אני שמח להמשיך, והיה אם לא - אין שום סיבה להגיב, כי בפעם האחרון שהייתי בגן ילדים בתור ילד - היה לפני כמה עשרות שנים.
משה יודלזון

הודעה שלא נקראהעל ידי משה יודלזון » 03 יולי 2018, 01:39

אני פה כתב:אז מה אתה ממליץ?

אין בידי מטת הקסם של משה רבינו, ואני לא ממליץ שום דבר.
הדבר היחיד שאני אומר הוא, שב"ה שלא נעשיתי חסיד לרבי שיש לו מוסדות ולכן יוכלו יו"ח שלי לחפש להם רבי שהוא גדול בעיניהם - ולאו דווקא בן האדמו"ר הקודם.
ואם מישהו נולד בחצר כלשהי, הנהו יכול לשנות הגישה שלו לחצר שלו, ולשמוע דא"ח ממשפיעים רוחניים וליהנות ממוסדותיו של החצר בו נולד.
ואם יש מישהו שיש לו הכוחות הנפשיים לחפש לו רבי שהוא צדיק ומשפיע מתורת החסידות לחסידיו, יפה שעה אחת קודם - לעשותו.

אבל מי אמר שאפשר להמליץ משהו? יש בעיה והדבר הראשון להוציא את העגלה מן הבוץ הוא להודות שהעגלה נמצאת בתוכו.
משה יודלזון

הודעה שלא נקראהעל ידי אני פה » 03 יולי 2018, 01:44

מי מפריע היום לאלפי אברכים מכל החצרות הכי טובים ללכת לרבי אלימלך בידרמן וכדו'. וגם היום יש אלפי אלפים חסידים מבקשים ועובדים בעלי מדרגה גם במקומות שהזכרת כמו תו"א סלונים בעלזא גור.

ועוד, שהמסגרת של היום עם כל החיצוניות שיש בזה הוא שמירה עליונה בדור השפל היום מפני כל פגעי הרחוב, ובזה ניכר ההבדל בין ליטאי שאין לו מסגרת לחסיד.
סמל אישי של המשתמש
אני פה

הודעה שלא נקראהעל ידי שימי התימני » 03 יולי 2018, 13:15

אני לא כ"כ בקי בהיסטוריה של החסידות אבל לפי מה שידוע לי שחוץ מדורות הראשונים של החסידות שאז כאמור ההנהגה עברה לתלמידים אבל אח"כ הוא כן עבר דרך הבנים
ואפילו בנו של הבעש"ט זי"ע הנהיג תחילה את העדה ורק לאחר שאביו הקדוש בא איליו בחלום עבר ההנהגה לרבנו המגיד זי"ע
נ נח נחמ נחמן מאומן
סבא הוא המלך
סמל אישי של המשתמש
שימי התימני

הודעה שלא נקראהעל ידי מרן ראש הממשלה שליט''א » 03 יולי 2018, 22:54

משה יודלזון,
אתה בטוח שאתה סקולענער?
למיטב ידיעתי בן האדמו"ר נקרא ר' ישעי'-יענק'לע ולא ר' יעקב-ישעי'לע
אבל לא נורא
תלמידיי היקרים אנא מכם!
נצלו את הזמן, ואל תשתטו!
סמל אישי של המשתמש
מרן ראש הממשלה שליט''א

הודעה שלא נקראהעל ידי משה יודלזון » 05 יולי 2018, 00:05

סליחה, טעות אגב ריהטא.

מה אתה רוצה לדעת אודות סקולען, ואקוה להשיב לך...
כבר בתור ילד הסתובבתי אצלו, הנחתי תפילין אצלו, הלכתי לטישים שלו, אני מכיר הניגונים ודרך הנעימות שלו, וכו'.
משה יודלזון

הודעה שלא נקראהעל ידי אני פה » 05 יולי 2018, 00:06

אתה גר בארץ?
סמל אישי של המשתמש
אני פה

הודעה שלא נקראהעל ידי חכם מכל אדם » 05 יולי 2018, 01:54

אני פה כתב:אתה גר בארץ?

אם תעקב אחר הודעותיו תגלה שהוא שלח הודעות בזמן שבארץ שבת....
על שלושה דברים העולם עומד
על כסף על געלט ועל money
סמל אישי של המשתמש
חכם מכל אדם

הודעה שלא נקראהעל ידי משה יודלזון » 05 יולי 2018, 04:57

נכון.
אני חוצ'ניק.
משה יודלזון

הודעה שלא נקראהעל ידי פעמון זהב ורימון » 05 יולי 2018, 14:56

גם בביטויי לשון בתגובות ניכר. ויש"כ ר"מ יודלזון!
באמת שמהתגובות הראשונות היה קשה לשפוט שמדובר בכוונה טובה ובתוכן מלא משמעות
פאר מיר, לשון הרע רעדט זיך נישט!
(מצוואתי). בקנין דמתנת בריא ומעכשיו. ולא אחזור בי עד לאחר מיתה
סמל אישי של המשתמש
פעמון זהב ורימון

הודעה שלא נקראהעל ידי זעיר שם » 05 יולי 2018, 23:40

מרן ראש הממשלה שליט''א כתב:משה יודלזון,
אתה בטוח שאתה סקולענער?
אבל לא נורא

הוא גם לא סקאהלער שהרי טעה למעלה בתיקון טעות וכתב על בנו הגדול של מהר"י מבעלזא ר' שלום מסקאהל אך האמת ששמואל בקוראי שמו.
משה יודלזון כתב: אכן התכוונתי לר' שלמה לוצקער, שהיה גם אבד"ק סקאהל, ואגב שיטפי' דלישנא כתבתי ר' שלום מסקאהל, כי היה גם אדמו"ר ר' שלום מסקאהל, ה"ה בנו של ר' יהושע מבעלזא [וחותנו הראשון של אחיינו ר' אהרן מבעלזא].
סמל אישי של המשתמש
זעיר שם

הודעה שלא נקראהעל ידי 1010 » 06 יולי 2018, 00:48

זעיר שם כתב:
מרן ראש הממשלה שליט''א כתב:משה יודלזון,
אתה בטוח שאתה סקולענער?
אבל לא נורא

הוא גם לא סקאהלער שהרי טעה למעלה בתיקון טעות וכתב על בנו הגדול של מהר"י מבעלזא ר' שלום מסקאהל אך האמת ששמואל בקוראי שמו.
משה יודלזון כתב: אכן התכוונתי לר' שלמה לוצקער, שהיה גם אבד"ק סקאהל, ואגב שיטפי' דלישנא כתבתי ר' שלום מסקאהל, כי היה גם אדמו"ר ר' שלום מסקאהל, ה"ה בנו של ר' יהושע מבעלזא [וחותנו הראשון של אחיינו ר' אהרן מבעלזא].

ר' שלום סקאהלער היה בנו - גר בסוף ימיו בב"ב ונפטר בשנת תשכ"ב, חתן האהבת ישראל זצ"ל - גיסו של האמרי חיים והמקור ברוך זצ"ל.
סמל אישי של המשתמש
1010

הקודם

חזור אל חרדים לדעת

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: [G] ו־83 אורחים