זמירות חנוכה של הקנאים: "ציונים נקבצו עלי"

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

המנהלים: יאיר, אחד, המפצח

זמירות חנוכה של הקנאים: "ציונים נקבצו עלי"

הודעה שלא נקראהעל ידי עם הארץ » 07 דצמבר 2012, 12:49

זמירות של הקנאים בחנוכה
אמיתי
קבצים מצורפים
ציונים.jpg
ציונים.jpg (35.3 KiB) נצפה 16920 פעמים
עם הארץ

{ TOPIC_AUTHOR }
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: זמירות חנוכה של הקנאים: "ציונים נקבצו עלי"

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 08 דצמבר 2012, 21:32

ב"ה

הם מתייחסים לכך כאילו הם היחידים הנאמנים לתורה וכלל היהדות החרדית חוץ מהם גם כן אינה דרך אמתית.
אז זהו שההפך הוא הנכון, הם מיעוט בקרב היהדות החרדית ורובם ככולם של גדולי הדורות האחרונים מכל החוגים והעדות ובהם קדושי עליון ושרפי קודש, כולל אלו שהיו בירושלים כלל לא תמכו בדרכם.
וכפי שהבאתי באשכול "מצאתי רמז שיהדות התורה תגרוף הפעם תשעה מנדטים:" לגבי התייחסות למחלוקת השקפתית לא מעט גדולים וצדיקים מכל החוגים והעדות תמכו ברעיון הציוני.
"האהבה הגדולה שאנו אוהבים את אומתנו לא תסמא את עינינו מלבקר את כל מומיה, אך גם אחרי הביקורת היותר חופשית נקייה היא מכל מום. כולך יפה רעייתי ומום אין בך!" (מרן הראי"ה, "אורות ישראל", פרק ד' - "אהבת ישראל", סעיף ג')
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 08 דצמבר 2012, 22:12

ב"ה

לגבי פיוטים עכשוויים בהשראת פיוטים קדומים, אביא כאן את "קיצור דיני חנוכה" שכתב מרן הגאון הראי"ה קוק זצוק"ל שכפי שהובא באשכול הנ"ל, כלל גדולי היהדות החרדית התייחסו אליו ביחס שונה בתכלית מהקנאים.

סריקת השיר מ'אורות הראי"ה' שבו הודפס לראשונה:
https://sites.google.com/site/yahadutfo ... othanukkah

ביאור קצר לאחר כל בית: http://www.xn----2hcm6cgyhbh.com/2011/1 ... -laws.html
http://www.yeshiva.org.il/wiki/index.ph ... 7%9B%D7%94

התייחסות למבנה השיר ותוכנו בקצרה והסבר לחלקים מהשיר: http://shituf.piyut.org.il/story/943

השיר נכתב בהשראת הפיוט "אלוקי הרוחות" של רבי יוסף טוב עלם לשבת הגדול שבו מנה את עיקר דיני פסח. הידוע שבהם הוא . פיוט זה הוא חלק מ"הסדר", החלק השביעי של הקרובה לשבת הגדול "אלוקים בצעדך הכית פתרוס", הקרובה הידועה ביותר שלו (שהיא כפי שמובן מהדברים הקודמים, פיוט מורכב שבו כמה וכמה פיוטים משניים). הפיוט המפורסם ביותר שלו הוא "חסל סדר פסח כהלכתו" שבה לפני "נרצה" בליל הסדר.
"האהבה הגדולה שאנו אוהבים את אומתנו לא תסמא את עינינו מלבקר את כל מומיה, אך גם אחרי הביקורת היותר חופשית נקייה היא מכל מום. כולך יפה רעייתי ומום אין בך!" (מרן הראי"ה, "אורות ישראל", פרק ד' - "אהבת ישראל", סעיף ג')
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 08 דצמבר 2012, 23:33

טוב שאף אחד לא מתייחס לרואה הרעות.
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי אמיר » 08 דצמבר 2012, 23:42

משולש כתב:טוב שאף אחד לא מתייחס לרואה הרעות.
בתחילה היה נראה שזה טרול שבא חד פעמי, והיה די בהתעלמות, אבל כשזה עובר לכל האשכולות לדעתי הגיע הזמן לפנות להנהלה שיחסמו אותו, פתחו כאן פורום לחרדים ולא יתכן שכל מסית ומדיח יעשה כאן כטוב בעיניו, מחר תהיה כאן הטפה חילונית, מחרתיים רפורמית, ואחר כך נוצרית ואין מנהלים שיעשו סדר.
האם לשם כך פתחו את הפורום?

כתוב למעלה שהפורום מיועד לחרדים, ויש מגוון דעות מספיק רחב בין החרדים. אין מקום כאן לדעות שפסולות לדעת כל החרדים כולם.
אמיר

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 09 דצמבר 2012, 15:04

מה שמתייחסים או לא לא משנה את העובדה שלקנאים אין בעלות על ההשקפה ועל האמונה והשקפתם היא מעוט בין כלל היהדות החרדית מכל החוגים והעדות.
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי אלעזר » 09 דצמבר 2012, 15:06

רואה האורות כתב:

מה שמתייחסים או לא לא משנה את העובדה שלקנאים אין בעלות על ההשקפה ועל האמונה והשקפתם היא מעוט בין כלל היהדות החרדית מכל החוגים והעדות.

ככה גם אומרים החילונים - לחרדים אין בעלות על היהדות ויהדותם היא מיעוט בין כלל היהדות מכל החוגים והעדות (לא שאני משווה)
אם אני אני כי אתה אתה, ואתה אתה כי אני אני, אז אני לא אני ואתה לא אתה. אבל אם אני אני כי אני אני, ואתה אתה כי אתה אתה, אז אני אני ואתה אתה
אלעזר

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 09 דצמבר 2012, 15:12

אמיר כתב:
בתחילה היה נראה שזה טרול שבא חד פעמי, והיה די בהתעלמות, אבל כשזה עובר לכל האשכולות לדעתי הגיע הזמן לפנות להנהלה שיחסמו אותו, פתחו כאן פורום לחרדים ולא יתכן שכל מסית ומדיח יעשה כאן כטוב בעיניו, מחר תהיה כאן הטפה חילונית, מחרתיים רפורמית, ואחר כך נוצרית ואין מנהלים שיעשו סדר.
האם לשם כך פתחו את הפורום?

כתוב למעלה שהפורום מיועד לחרדים, ויש מגוון דעות מספיק רחב בין החרדים. אין מקום כאן לדעות שפסולות לדעת כל החרדים כולם.

1. דבריים לא קשורים לטרול כלל, אלא כשדובר בעניין מחלוקת בהשקפה, אז הבאתי דברים הקשורים לכך.
2. שני אשכולות הן אצלך כל האשכולות?!
3. לא מדובר כאן בהסתה והדחה ואין כל קשר להשקפה חילונית או רפורמית, אלא הבאתי דברים שהן אמת לאמתה: שגם כלל גדולי החרדים לא פסלו כל רב שלא הלך לפי ההשקפה החרדית הקלאסית, ולמשל, התייחסו לרב קוק כאחד מגדולי הדור על אף המחלוקת ההשקפתית החריפה, כשהחרדים הקיצוניים מסלפים ומשקרים רבות בעניין זה וכן הראיתי שגם גדולי עום רבים נודעים תמכו ברעיון הציוני, בניגוד למה שחושבים שכמעט כל גדולי ישראל תמכו בהשקפה החרדית הקלאסית המתנגדת לציונות.
4. הרפורמיים עוקרים את מצוות התורה ולמעשה רבים מהם הם כחילונים גמורים לכל דבר, ולכל היותר כסוג של מסורתיים. והחילונים כופרים בעיקר. אך הגדולים הנ"ל תומכי הרעיון הציוני ודתיים-לאומים כמוני מאמינים בבורא עולם, תורה ובמצוותיה לא פחות מכלחרדי שהוא!
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 09 דצמבר 2012, 15:13

אלעזר כתב:
רואה האורות כתב:

ככה גם אומרים החילונים - לחרדים אין בעלות על היהדות ויהדותם היא מיעוט בין כלל היהדות מכל החוגים והעדות (לא שאני משווה)

ההבדל המהותי הוא שהחילונים לא מקבלים את הדת כלל. אך אני מדבר בתוך מסגרת האמונה הדתית.
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי שיראל » 09 דצמבר 2012, 15:15

"רואה האורות"
נשמע לא טוב,
נשמע, איזה משהו פסיכוטי,
מה זה השם הזה,
איזהו מכובד המכבד את הבריות
שיראל

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 09 דצמבר 2012, 15:28

זה המו"ל של "שבת הראי"ה" מאתר "אור האורות". והם רוצים להכשיר את מה שכתב הרב קוק בספר "אורות" שעליו אמר הגרי"ח זוננפלד שהוא כפירה ואסור לקרוא בו, וכן כתבו עוד הרבה מגדולי אותו הדור.
שם הוא משבח את הרשעים על זה שהם משתתפים בבנין הארץ, ואומר שיש קדושה בשחקני הכדורגל מחללי השבת.
עיקר עבודתם היא הפצה של תורת הרב קוק בציבור החרדי, לאחר שנכשלו בציבור הדתי לאומי שכבר לא שומעים לדבריו של הרב קוק ולא זוכרים אותו כלל.
הם אינם הולכים בדרכו, אלא משתמשים בשמו כדי לטהר את השרצים שלהם.
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 09 דצמבר 2012, 16:00

שיראל כתב:"רואה האורות"
נשמע לא טוב,
נשמע, איזה משהו פסיכוטי,
מה זה השם הזה,

השאלה שלך היא שאלה פסיכוטית!
זה ביטוי ככל הביטויים, והוא כינוי לרב קוק של התומכים במשנתו, וכפי שהראיתי הראה היטב באשכול על רמז שיהדות התורה תזכה לתשעה מנדטים (שהגיע לדיון לגבי המחלוקת ביחס לבחירות ולמדינה ואז אני הבאתי את דבריי), גם כלל החולקים על דעותיו מגדולי היהדות החרדית העריצו אישית, וכן שלא מעט גדולי עולם אף תמכו בדרכו.
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי אלעזר » 09 דצמבר 2012, 17:17

רואה האורות כתב:
אלעזר כתב:
רואה האורות כתב:מה שמתייחסים או לא לא משנה את העובדה שלקנאים אין בעלות על ההשקפה ועל האמונה והשקפתם היא מעוט בין כלל היהדות החרדית מכל החוגים והעדות.

ההבדל המהותי הוא שהחילונים לא מקבלים את הדת כלל. אך אני מדבר בתוך מסגרת האמונה הדתית.

אז למה הם צמים ביום כיפור?
אם אני אני כי אתה אתה, ואתה אתה כי אני אני, אז אני לא אני ואתה לא אתה. אבל אם אני אני כי אני אני, ואתה אתה כי אתה אתה, אז אני אני ואתה אתה
אלעזר

הודעה שלא נקראהעל ידי סקאפלער » 09 דצמבר 2012, 17:22

נשמע לא טוב,
נשמע, איזה משהו פסיכוטי,
מה זה השם הזה,

רואה האורות כידוע הוא התרנגול שמרגיש באור כשרק מתחיל להאיר
והוא צועק וקורא בקול גדול: קוק - קוק - קוקו ריקו.
סקאפלער יש רק אחד!
סקאפלער

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 09 דצמבר 2012, 17:43

סקאפלער כתב:
נשמע לא טוב,
נשמע, איזה משהו פסיכוטי,
מה זה השם הזה,

רואה האורות כידוע הוא התרנגול שמרגיש באור כשרק מתחיל להאיר
והוא צועק וקורא בקול גדול: קוק - קוק - קוקו ריקו.

אז זה בדיוק מה שהראיתי והוכחתי היטב, שהזלזול שלכם ברב קוק, הוא המיעוט שבמיעוט בקרב היהדות החרדית המתנגדת לציונות ולדעותיו של הרב קוק וכלל גדולי היהדות החרדית מכל החוגים והעדות, ראו ברב קוק גדול שבגדולים, ואף מגדולי "העדה החרדית" ותומכיה.
וכאן אביא דוגמאות ספורות ממה שכבר הבאתי -
ראה למשל כאן על יחס הגר"פ אפשטיין והגרז"ר בנגיס באותיות ל"ו-ל"ז (עמ' 47-46): http://www.scribd.com/doc/2402596/%D7%A ... 7%90%D7%9C
ראה כאן על יחס הח"ח כולל מכתב חתנו מתרפ"ח נגד הקנאים שבו כותב שחותנו מוקיר ומחבב מאוד את הרב קוק ושכלל גדולי ישראל מתנגדים לקנאים:
http://www.bhol.co.il/forum/topic.asp?w ... rum_id=771
ראה מכתב הרב קניג שבו כותב לגבי יחס הרב זוננפלד לרב קוק (פסקה לפני אחרונה): http://www.orhaorot.022.co.il/BRPortal/ ... arc=249325
ראה הכבוד הרב שחלק הס"ק לרב קוק (ולמלוויו הרב חרל"פ והרב אהרונסון): http://jpress.org.il/Default/Scripting/ ... wMode=HTML
וכן כלל גדולי היהדות החרדית.
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי נחמן » 09 דצמבר 2012, 18:42

אז ככה:

מצאנו בהוויכוח יעקב עם לבן, אחרי כל הדרשה של יעקב: "מה פשעי ומה חטאתי וכו' זה לי עשרים שנה בביתך, עבדתיך ארבע עשרה שנה בשתי בנותיך ושש שנים בצאנך", יעקב אמר לו ברור: שתי בנותיך לי המה, דהלא קבלתי אותן בעבודה קשה של ארבעה עשרה שנה, וכן כל הצאן שלי הם, דהלא הרווחתי אותן אחרי עבודה קשה של שש שנים, הכל ברור!

ומה ענה לו לבן הארמי על כל זה: הבנות בנותי, והבנים בני, והצאן צאני, וכל אשר אתה רואה לי הוא!

יעקב רואה שפשוט אין כאן עם מי לדבר! עם הארמי הזה חבל על הוויכוחים! חבל על כל דיבור! לכן הוא עזב אותו לגמרי - "ויעקב הלך לדרכו".

יש אנשים כ"רואה האורות" כשיורקים עליו חושבים שזה גשם... על כל דבר שתאמרו לו, הוא יחזור בדיוק אותו דבר עוד הפעם ועוד הפעם גם אלף פעמים, ככלב שב על קיאו, פשוט הוא לא מבין, הוא לא מסוגל להבין, ואף פעם הוא לא יבין! - וחבל על הזמן.

ודורשי רשימות רמזו לזה: "טענו את בעירכם" - לך תטעון עם בהמות!

(אגב, גם דורשי רשימות: "קוק" - גימטריה "עוף טמא")
נחמן

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 09 דצמבר 2012, 20:34

נחמן כתב:אז ככה:

מצאנו בהוויכוח יעקב עם לבן, אחרי כל הדרשה של יעקב: "מה פשעי ומה חטאתי וכו' זה לי עשרים שנה בביתך, עבדתיך ארבע עשרה שנה בשתי בנותיך ושש שנים בצאנך", יעקב אמר לו ברור: שתי בנותיך לי המה, דהלא קבלתי אותן בעבודה קשה של ארבעה עשרה שנה, וכן כל הצאן שלי הם, דהלא הרווחתי אותן אחרי עבודה קשה של שש שנים, הכל ברור!

ומה ענה לו לבן הארמי על כל זה: הבנות בנותי, והבנים בני, והצאן צאני, וכל אשר אתה רואה לי הוא!

יעקב רואה שפשוט אין כאן עם מי לדבר! עם הארמי הזה חבל על הוויכוחים! חבל על כל דיבור! לכן הוא עזב אותו לגמרי - "ויעקב הלך לדרכו".

יש אנשים כ"רואה האורות" כשיורקים עליו חושבים שזה גשם... על כל דבר שתאמרו לו, הוא יחזור בדיוק אותו דבר עוד הפעם ועוד הפעם גם אלף פעמים, ככלב שב על קיאו, פשוט הוא לא מבין, הוא לא מסוגל להבין, ואף פעם הוא לא יבין! - וחבל על הזמן.

כשאתם חוזרים על אותו דבר, אז גם אני צריך לחזור כמו כעת לאחר כשחזרת על טענתך בצורה של "דורשי רשומות". אז כל "דורשי הרשומות" האלו לא ישנו את העובדה שכלל גדולי היהדות החרדית שהתנגדו לדרכו של הרב קוק ראה בו את אחד מגדולי הדור ולא ראו בו כטמא אלא כקדוש עליון, על אף המחלוקת ההשקפתית החריפה, וכל כל "דורשי הרשומות" האלו לא ישנו את העובדה שהיו גדולי עולם רבים שדווקא תמכו בדרכו.
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי סקאפלער » 09 דצמבר 2012, 23:14

חבר רואה האורות
ת'לא חי אתנו בחברה החרדית ת'לא נמצא בישיבות בשטיבלך במקואות ובבתי הספר ת'לא יודע מה אנחנו חיים ומה אנחנו נושמים מה אנחנו מקבלים בעל פה מרבותינו החיים אתנו ואלו שמנוחתם עדן. אתה כמו חוקר קרח פרופיסור שמוציא מכתבים וכתבים ומנסה להסביר לנו מה אנחנו חושבים.
אז תדע'ך שאצל כולנו החרדים לא מיעוט ולא שמיעוט אצל כולנו הרב קוק הוא מישהו שהקדיח את תבשילו כזה שהוציא הרבה לכלוך ומקומו מחוץ למחנה. גם אם תכתוב מגילות ארוכות ותביא מסמכים ודיקומינטים אבל החיים שלנו לימדו אותנו מה שכולנו חושבים עליו. אתה מנסה להסביר לנו שאנחנו לא יודעים מה אנחנו חושבים. כל החרדים צוחיקים ממך מכירים את כל הניירות שאתה מעתיק ואת כל המלים ובכל זאת נחנו יודעים הרב קוק הוא מחוץ למחנה. חבל על הקוק קוק קוק קוקו ריקו שלך תה עושה מעצמך לעג וכלס וצחוק ובדיחה.
ותדע שיש הרבה שכותבים הרב קוק רק לא להעליב אנשים שנעלבים מזה, אבל כל החרדים יודעים ומחונכים מקטנותם על ידי הרבנים והאדמורים והראשי ישיבות שהוא מחוץ למחנה גם אם הם הכירו את כל המלים היפות שאתה יודע להעתיק.
אז תחפש לך מקום של סרוגים של מפדלניקים שמה יעריכו את הכתיבה שלך כמה אתה חכם וכמה אתה יודע.
אצלנו אתה מבלבל ת'מוח.
סקאפלער יש רק אחד!
סקאפלער

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 09 דצמבר 2012, 23:56

אני לא מסתפק ב"שלח תודה" רגילה לסקאפלער. תגובתך היא יוצאת מן הכלל! אל תתפשרו על שום סקאפלער!! לא מקורי לא חדש ולא האמיתי, רק סקאפלער סתם!!
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 10 דצמבר 2012, 00:50

סקאפלער כתב:חבר רואה האורות
ת'לא חי אתנו בחברה החרדית ת'לא נמצא בישיבות בשטיבלך במקואות ובבתי הספר ת'לא יודע מה אנחנו חיים ומה אנחנו נושמים מה אנחנו מקבלים בעל פה מרבותינו החיים אתנו ואלו שמנוחתם עדן. אתה כמו חוקר קרח פרופיסור שמוציא מכתבים וכתבים ומנסה להסביר לנו מה אנחנו חושבים.
אז תדע'ך שאצל כולנו החרדים לא מיעוט ולא שמיעוט אצל כולנו הרב קוק הוא מישהו שהקדיח את תבשילו כזה שהוציא הרבה לכלוך ומקומו מחוץ למחנה. גם אם תכתוב מגילות ארוכות ותביא מסמכים ודיקומינטים אבל החיים שלנו לימדו אותנו מה שכולנו חושבים עליו. אתה מנסה להסביר לנו שאנחנו לא יודעים מה אנחנו חושבים. כל החרדים צוחיקים ממך מכירים את כל הניירות שאתה מעתיק ואת כל המלים ובכל זאת נחנו יודעים הרב קוק הוא מחוץ למחנה. חבל על הקוק קוק קוק קוקו ריקו שלך תה עושה מעצמך לעג וכלס וצחוק ובדיחה.
ותדע שיש הרבה שכותבים הרב קוק רק לא להעליב אנשים שנעלבים מזה, אבל כל החרדים יודעים ומחונכים מקטנותם על ידי הרבנים והאדמורים והראשי ישיבות שהוא מחוץ למחנה גם אם הם הכירו את כל המלים היפות שאתה יודע להעתיק.
אז תחפש לך מקום של סרוגים של מפדלניקים שמה יעריכו את הכתיבה שלך כמה אתה חכם וכמה אתה יודע.
אצלנו אתה מבלבל ת'מוח.

אז זהו שזה רק אצל הקיצוניים ביותר, לא כללהחרדים.
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי aron » 10 דצמבר 2012, 00:52

משולש כתב:אני לא מסתפק ב"שלח תודה" רגילה לסקאפלער. תגובתך היא יוצאת מן הכלל! אל תתפשרו על שום סקאפלער!! לא מקורי לא חדש ולא האמיתי, רק סקאפלער סתם!!
סקאפלער יש רק אחד!
aron

הודעה שלא נקראהעל ידי aron » 10 דצמבר 2012, 00:54

רואה האורות כתב:
אצלנו אתה מבלבל ת'מוח.

או שרוב החרדים הם קיצונים (על זה לא חשבת)
aron

הודעה שלא נקראהעל ידי סקאפלער » 10 דצמבר 2012, 01:02

חבר יקר
אנ'לא יכול לעשות לך השתלת שכל, אנ'רק יכול להסביר לך שאני חי בצבור החרדי ואתה לא ואתה יכול לעשות דמיונות מכל הניירות והמכתבים והכתבים והלאיודעמה שיש לך, אבל כולנו למדנו בויזניץ ובבעלז בפוניבז ובחברון שהרב קוק מחוץ למחנה, אז אתה שמה בקרית שמואל תגיד לי מה אנחנו חושבים? ת'יודע'מה אתה יכול להיות בדחן טוב בחתונות, תרויח הרבה כסף מהצחוקים
סקאפלער יש רק אחד!
סקאפלער

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 10 דצמבר 2012, 13:29

סקאפלער כתב:חבר יקר
אנ'לא יכול לעשות לך השתלת שכל, אנ'רק יכול להסביר לך שאני חי בצבור החרדי ואתה לא ואתה יכול לעשות דמיונות מכל הניירות והמכתבים והכתבים והלאיודעמה שיש לך, אבל כולנו למדנו בויזניץ ובבעלז בפוניבז ובחברון שהרב קוק מחוץ למחנה, אז אתה שמה בקרית שמואל תגיד לי מה אנחנו חושבים? ת'יודע'מה אתה יכול להיות בדחן טוב בחתונות, תרויח הרבה כסף מהצחוקים

לך צריך לעשות השתלת שכל במקום זה הקנאי שלך!
אתה חי בין החרדים הקיצוניים ביותר, ודעתך היא דעתם של קבוצה זו בלבד שהייתה ועודנה ותהיה המיעוט ביהדות החרדית.
אם אתה רוצה לדעת, חלק נכבד מקרובי משפחתי המורחבת הם חרדים (דודים ודודות ובני דודים ובנות דודות וצאצאיהם) מחסידי גור והציבור הליטאי, והם מכבדים מאוד את הרב קוק כקדוש וצדיק וגאון.
כך כלל היהדות החרדית וגדוליה. וכפי שכתב ה"אמרי אמת" מגור במכתבו המפורסם מהאונייה: מצד אחד ביקורת חריפה על דעותיו ומצד שני הערכה אישית עצומה.
וכך אף עיקר גדולי "העדה החרדית" שהוקמה כמחאה על בחירת הרב קוק לרבה של ירושלים בידי כלל הקהילה האשכנזית, וכן תומכיה, ובראשם הרב זוננפלד שהיה הגאב"ד הראשון שלה (=רבה הראשון) כשבכל מפגש בינו לבין הרב הקוק עד פטירת הרב זוננפלד בתרצ"ב, הם דיברו באהבה וברעות כמו אין מחלוקת ביניהם וכפי שהבאתי עדויות על כך וכפי שכותב נכדו ב"האיש על החומה" ולא הסילוף הקנאי של "מרא דארעא דישראל". כך הרב פנחס אפשטיין (כיהן כראב"ד "העדה החרדית") ששלח לרב קוק מכתב בו מציע לפניו עניין הלכתי מסוים ואף כתב 'האב"ד דפה עה"ק'(!!!)
כך המקובל הרב מ"י ויינשטוק שלמרות תמיכתו ברב זוננפלד השתתף בסעודה השלישית שערך הרב קוק.
כך המקובל הרב מנחם מנכין ה[יי]לפרין שכתב לרב קוק: 'ידיד עליון ב"ה וידיד עמו ישראל ה"ה הרב הגאון הגדול, צדיק יסוד עולם, מפורסם לתהילה בכל קצווי הארץ, שבחו מי ימלל, כבוד קדושתו מי יספר, מו"ה מרנא ורבנא...", ובהתייחסו לדברי הרב קוק בספרו "ראש מילין" הוא כותב בתוכן המכתב: 'ב"ה זכיתי להשיג את ספרו הנפלא הפלא ופלא, ונקרא שמו 'ראש מילין', שמה ראיתי לפי מיעוט שכלי כוחו וגבורתו עד אין חקר!" והוא דיבר עם הרב קוק בנגלה ובנסתר כשנפגשו (עד פטירת רמ"מ הלפרין בתרפ"ד או תרפ"ו).
וכן למשל, הרב בנימין יהושע זילבר שהיה מגדולי הרבנים החרדיים ומגדולי הפוסקים בדורו שעל אף ההשקפה החרדית שלו ותמיכתו בחזו"א נגד היתר המכירה בשמיטה כיבד מאוד את הרב קוק ויש הסכמה שלו למהדורה השנייה של "שבת הארץ" וכותב בהסכמה שספר זה היה מספרי היסוד בענייני שביעית שעיין בהם כשכתב את ספריו בנושא.
וכך כלל גדולי היהדות החרדית שעל אף שהתנגדו לציונות בחריפות לא פסלו רבנים שתמכו ברעיון הציוני ולמשל, התייחסו לרב קוק כאחד מגדולי דורו, על אף המחלוקת ההשקפתית החריפה, בין אם זה ימצא בעיניכם או לא, אך דעתכם המבוססת על פסילה ללא היכרות אישית מקרוב, היא נחלת מיעוט שבמיעוט מהיהדות החרדית מכל החוגים והעדות, וגם אינה עומדת במבחן המציאות כעובדתי ומעשית הרב קוק היה איש אלוקים וציס"ע וגאון אדיר בכל חלקי התורה וכפי שהתייחסו ומתייחסים אליו כלל גדולי היהדות החרדית וכפי שרואים היטב ממעשיו והנהגותיו: http://www.esaenay.co.il/151730/%D7%9E% ... %A7-%D7%9C
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 10 דצמבר 2012, 14:34

aron כתב:
רואה האורות כתב:
אצלנו אתה מבלבל ת'מוח.

או שרוב החרדים הם קיצונים (על זה לא חשבת)

החרדים הקיצוניים, אלו שרואים את המדינה כמעשה זאת ואת ההשתתפות בבחירות לכנסת כאיסור גמור, היו והינם המיעוט ביהדות החרדית. כדי שתתתעדכן ותבדוק, לפני שאתה אומר שרוב החרדים הם קיצוניים.
הקיצוניים האלו הם המיעוט שבמיעוט בקרב היהדות החרדית מכל החוגים והעדות, גם ביחס לרב קוק ורבנים ציוניים אחרים כמו הרב הרצוג והרב עוזיאל והעילוי ממייצ'יט וכו', גם ברמת ההתנגדות לציונות ומדינה ולבחירות, וגם בנושא "שלוש השבועות".
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי אלעזר » 10 דצמבר 2012, 14:50

רואה האורות כתב:החרדים הקיצוניים, אלו שרואים את המדינה כמעשה זאת ואת ההשתתפות בבחירות לכנסת כאיסור גמור, היו והינם המיעוט ביהדות החרדית. כדי שתתתעדכן ותבדוק, לפני שאתה אומר שרוב החרדים הם קיצוניים.
הקיצוניים האלו הם המיעוט שבמיעוט בקרב היהדות החרדית מכל החוגים והעדות, גם ביחס לרב קוק ורבנים ציוניים אחרים כמו הרב הרצוג והרב עוזיאל והעילוי ממייצ'יט וכו', גם ברמת ההתנגדות לציונות ומדינה ולבחירות, וגם בנושא "שלוש השבועות".

עכשיו כשאני קורא את מה שאתה כותב פשוט נופל לי האסימון - התבלבלת בין בחדרי חרדים - שהם חרדים בדיוק כמו שאתה מגדיר, לבין פורום לדעת שהם חרדים יותר חזקים (או בלשון העם 'אולטרא אורטדוקסיים')
בבח"ח נמצאים כל האנשים עם סגנון ההשקפה שלך ונראה שאתה תהנה יותר שם מאשר כאן בפורום עם אנשי 'התנועה הקיצונית' (שממש במקרה הם רוב רובם של היהדות החרדית, לא של החרדים החדשים ולא החרדלי"ם ולא החרדים בלב ולא ה'אנוסים' אלא החרדים הפשוטים)
אלעזר

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 10 דצמבר 2012, 15:15

אלעזר כתב:
רואה האורות כתב:החרדים הקיצוניים, אלו שרואים את המדינה כמעשה זאת ואת ההשתתפות בבחירות לכנסת כאיסור גמור, היו והינם המיעוט ביהדות החרדית. כדי שתתתעדכן ותבדוק, לפני שאתה אומר שרוב החרדים הם קיצוניים.

עכשיו כשאני קורא את מה שאתה כותב פשוט נופל לי האסימון - התבלבלת בין בחדרי חרדים - שהם חרדים בדיוק כמו שאתה מגדיר, לבין פורום לדעת שהם חרדים יותר חזקים (או בלשון העם 'אולטרא אורטדוקסיים')
בבח"ח נמצאים כל האנשים עם סגנון ההשקפה שלך ונראה שאתה תהנה יותר שם מאשר כאן בפורום עם אנשי 'התנועה הקיצונית' (שממש במקרה הם רוב רובם של היהדות החרדית, לא של החרדים החדשים ולא החרדלי"ם ולא החרדים בלב ולא ה'אנוסים' אלא החרדים הפשוטים)

אתה זה שמתבלבל! אני לא מתכוון לבח"ח אלא לחרדים כמו בחסידות גור וכלל החסידים וכלל הליטאים, וכלל החרדים מכל העדות. מה שהבאתי זוהי הדעה העיקרית אצלם והם הדעה המיצגת את כלל החרדים ורבניהם.
רב"צ מוצפי, למשל, בתשובותיו יש לו תשובה בעניין כת הדרדעים התימנית שכפרה בקבלה (בניגוד לרובה ככולה של יהדות תימן) שבו מזכיר דעתם רבנים ציוניים יחד עם דעתם של רבנים חרדיים מאותה תקופה והראשון שמזכיר הוא "הגאון הרב קוק". האם הרב מוצפי הוא בעיניך ברמה של בח"ח?!
האם רב"י זילבר (כאמור ישנה הסכמה שלו על מהדורהשנייה של שבת הארץ" של הרב קוק וכותב שם שזה היה מספרי היסוד בענייני שביעית שעיין בהם בכותבו את ספריו בנושא זה וזאת כשהתנגד בתוקף נגד היתר המכירה) הוא לדעתך ברמה של בח"ח?!
האם האם "הסבא קדישא" (שמתועדת פגישה שבה קיבל בכבוד רב את הרב קוק ומלוויו הרב חרל"פ והרב אהרונסון), הח"ח (שבמכתב חתנו נגד הקנאים בתרפ"ח כותב שחותנו צוקיר ומחבב מאוד את הרב קוק), ר"ש אלישוב (שאמר לר' אריה לוין שהרב קוק הוא כליל השלמות ושכל רז לא אניס ליה בכל שיטות הקבלה ואף כתב לרב קוק 'כבוד ידידי מאז, הרב הגאון, המאור הגדול, שמו נודע לתהילה ולתפארת, כש"ת מוהרא"י הכהן קוק שליט"א, רב הכולל בירושלים עיה"ק תוב"ב' וכן ראה סריקת מכתב נוסף ב- http://www.otzar.org/forums/viewtopic.p ... 93dd1cb760)), רמ"מ הלפרין ורמ"י ויינשטוק, הם בעיניך ברמה של בח"ח?!
האם האדמו"רים ה"אמרי אמת" (שבמכתבו הידוע רואים הערכה אישית גדולה לרב קוק לצד ההתנגדות החריפה לדעותיו ווכן בביקוריו בארץ הקפיד לבקר את הרב קוק לפני הרב זוננפלד ומביקורו השני קנה מהבשר שנשחט בהשגחת הרב קוק ולא זה שבהשגחת הרב זוננפלד), ר' שלמה מזוויהל (ביקר את הרב קוק בר"ח והיה יושב לפני בשתיקה ונהנה מזיו פניו ומשיעת דבריו אל מבקריו וכן יש לציין ששלח ל"מרכז הרב" את נכדו ר' מרדכי שר' שלמה עסק בחינוכו) וריי"צ מלובביץ' (שבביקוריו בארץ נפגש עם הרב קוק בידידות רבה [בדיוק כמו ה"אמרי אמת" מגור] וכן התכתב עימו בידידות רבה), הם בשבילך ברמה של בח"ח?!
האם רי"ח זוננפלד, ר"פ אפשטיין ורמ"מ ז'ק מריגה (שהיה מועמד לגאב"ד השני של "העדה החרדית" ובין השאר כתב לרב קוק 'להוד כבוד ידיד ד' וידיד עמו וידיד נפשי עד מאד ה"ה הרב הגאון הגדול הנשגב ונעלה בנגלה ונסתר, חוקר ומקובל צדיק במעשיו וחסיד בדיעותיו ואוצר כל מדה נכונה ומפורסם לתפארת ישראל וכו' וכו' וכו' כבקש"ת כמוהר"ר ר' אברהם יצחק הכהן קוק שליט"א הגאב"ד דירושלם תבב"א') הם לגביך ברמה של בח"ח?!
האם "הסבא מסלבודקה" (ששלח לראי"ה בקשה לסמוך בסמיכת חכמים תלמידים שלו ובו כתב 'כבוד ועונג רוחני וגשמי להו"כ הגאון הגדול, המפורסם בקצוי ארץ בגאון תורתו, חכמתו וצדקתו, ובנועם מדותיו העמוקות והנשגבות באור התורה, אוהב עם ישראל במסי"נ כו', כקש"ת מרנא הגרא"י הכהן שליט"א אב"ד ור"מ דירושלם עיה"ק' וכן בהמשך כותב לו 'כגודל גאון ערכו הרם' וכן אמר לתלמידו ר"י הוטנר על הרב קוק "הוא אמנם לא למד בישיבות המוסר אך הוא הצורה של המוסר"), רי"ל חסמן (שהשתתף בהלוויית הרב קוק ואמר לפני הקבורה שעכשיו קוברים ראש השקול כנגד כל הראשים כאן), ר"י המשגיח ממיר (שכתב לרב קוק דברים כמו '...צדיק וחסיד, כליל המעלות והטוהר, רשכבה"ג ומרא דארעא דישראל, אדמו"ר הגאון א"י הכהן קוק שליט"א', ו'הגאון הגדול, נר ישראל, אור עולם, כקש"ת מהרא"י קוק נ"י ויזרח לעולם באורו ותורתו' ובסוף המכתב כתב "והנני המשתחווה לפניו באהבה וברוב הדרת הכבוד..." ולרצי"ה כתב 'הו"כ ידיד נפשי הרב הגאון וכו', בנם של קדושים אור ישראל ומאורו, ה"ה כש"ת מהרצי"ה קוק נ"י ויזרח לעולמי עד' ואף אמר לר"ש ישראלי שהיה חצי שנה במיר "תגיד בשמי לגאון הרב קוק שיחי', שאני מקנא בעוה"ב שלו, בזכות מה שהוא עושה למען התורה") ורב"ד מקמניץ (שכתב לרב קוק 'אל כבוד הגאון האמיתי, פאר הדור והדרו, כקש"ת ר' אברהם יצחק הכהן קוק שליט"א, נרו יאיר, שיחי' לאורך ימים ושנים טובים אמן, האב"ד בירושלים עיה"ק תובב"א'), הם בעיניך ברמה של בח"ח?!
כל גדולי העולם האלו הם ברמה של בח"ח בעיניך?! הם לא היו "אולטרה אוקטודוקסים"?! הם בתוך כלל גדולי היהדות החרדית, למעט הקיצוניים ביותר, על אף התנגדותם החריפה לציונות לא פסלו רבנים ציוניים בגלל תמיכתם בציונות וכיבדו מאוד רבנים ציוניים רבים כמו הרב קוק שראו בו את אחד מגדולי הדורות האחרונים, וכאמור לעיל בדבריי ובקישוריי, וכן ה"פחד יצחק" (ר"י הוטנר שהוזכר בהקשר של "הסבא מסלבודקה") אמר עליו שהוא היה "גדול בתורה ביראה ובחסידות מכל אשר חלקו עליו", וכן בעל "אבן האזל" אמר עליו ש"יחיד בדורו בגאונות, בצדקתו, בחסידותו ובמעשיו הגדולים" וכן רש"ז אויירבך עליו בין השאר: "הרב היה גדול בכל, איש האשכולות. מאיזה צד שהיית מתבונן בו, היית רואה את גדולתו, את יחידותו. גאון ששלט בכל מכמני התורה, בנגלה ובנסתר, צדיק בכל דרכיו ובכל מעשיו, בדקדוקי מצוות ובמעלות המידות, בשקידת הלימוד ובמעשי החסד", "...לא היו גדולים כמוהו בדורו. זו הייתה גדלות מיוחדת... היה הרב גדול לא רק בדורו אלא בדורות!" וכן אמר עליו שהיה היחיד בדורו שידע ללמוד את חכמת הקבלה ואת חכמת האגדה לעומקה של הלכה.
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי aron » 11 דצמבר 2012, 02:28

הכל טוב ויפה, אבל תצא לרחוב בכל עיר חרדית תשאל לעשר אנשים מה הם יודעים על הרב קוק, אחרי זה תגיע בחזרה לפורום ותגיד לי אם רוב החרדים הם קיצונים או לא
aron

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 11 דצמבר 2012, 15:20

aron כתב:הכל טוב ויפה, אבל תצא לרחוב בכל עיר חרדית תשאל לעשר אנשים מה הם יודעים על הרב קוק, אחרי זה תגיע בחזרה לפורום ותגיד לי אם רוב החרדים הם קיצונים או לא

עובדה היא שקרובי משפחתי החרדים (מחסידות גור והציבור הליטאי) יודעים היטב על הרב קוק ומתייחסים אליו כאחד הגדולים.
ובכל מקרה מה שנשמע מחרדים ברחוב לא משנה את דעתם של כלל גדולי היהדות החרדית, כמו אלו שהבאתי ועוד רבים אחרים, שהם הקובעים את דעת התורה בכל עניין ודעתם היא שהרב קוק היה מגדולי הדור, על אף התנגדותם החריפה לדעותיו.
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי אלעזר » 11 דצמבר 2012, 15:24

רואה האורות כתב:
aron כתב:הכל טוב ויפה, אבל תצא לרחוב בכל עיר חרדית תשאל לעשר אנשים מה הם יודעים על הרב קוק, אחרי זה תגיע בחזרה לפורום ותגיד לי אם רוב החרדים הם קיצונים או לא

עובדה היא שקרובי משפחתי החרדים (מחסידות גור והציבור הליטאי) יודעים היטב על הרב קוק ומתייחסים אליו כאחד הגדולים.
ובכל מקרה מה שנשמע מחרדים ברחוב לא משנה את דעתם של כלל גדולי היהדות החרדית, כמו אלו שהבאתי ועוד רבים אחרים, שהם הקובעים את דעת התורה בכל עניין ודעתם היא שהרב קוק היה מגדולי הדור, על אף התנגדותם החריפה לדעותיו.

עזוב אותך מחס"ג, הם עושים מה שמשתלם להם, כשזה משתלם להם הם גם יריצו ראש עיר המחלל שבת בפרהסיא
אלעזר

הודעה שלא נקראהעל ידי aron » 11 דצמבר 2012, 16:00

רואה האורות כתב:

עוד פעם אתה מתחמק, אתה לא יכול להביא ראיה מהקרובים שלך ומכל הרבנים שרוב החרדים חושבים שהרב קוק היה גדול הדור וקדוש וטהור,
הראיה הכי חזק הוא אם תצא לרחוב ותשאל 10 אנשים, ואת זה אתה לא יכול לעשות בגלל שאתה יודע לבד התשובה, אז תפסיק לשגע אותנו
aron

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 11 דצמבר 2012, 17:34

אלעזר כתב:
רואה האורות כתב:

עזוב אותך מחס"ג, הם עושים מה שמשתלם להם, כשזה משתלם להם הם גם יריצו ראש עיר המחלל שבת בפרהסיא

ראשית, מדובר גם בליטאים כפי שכתבתי.
שנית, עניין מינוי ראש עירייה מחל שבת אינו שייך לעניין היחס לרב קוק, כי ה"אמרי אמת" ואדמו"רי גור אחריו התייחסו בהערצה אישית לרב קוק למרות המחלוקת החריפה על דרכו, ולפיהם הולכים החסידים.
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 12 דצמבר 2012, 12:57

aron כתב:
רואה האורות כתב:

עוד פעם אתה מתחמק, אתה לא יכול להביא ראיה מהקרובים שלך ומכל הרבנים שרוב החרדים חושבים שהרב קוק היה גדול הדור וקדוש וטהור,
הראיה הכי חזק הוא אם תצא לרחוב ותשאל 10 אנשים, ואת זה אתה לא יכול לעשות בגלל שאתה יודע לבד התשובה, אז תפסיק לשגע אותנו

אני לא מתחמק כל, אלא אתם מתחמקים מהאמת כפי שהיא.
קורבי משפחתי החסידים והליטאים מונים הרבה יותר מעשרה ואינם פחות מעשר כלשהם ברחוב.
גדולי התורה קובעים ולא אנשים ברחוב, וכלל גדולי התורה החרדיים ראו ורואים את הרב קוק כאחד מגדולי הדור, וזו דעת תורה הקובעת ולא של אנשים מהרחוב. אתה נתת דוגמה לאנשים מהרחוב, אז הבאתי לך את קרובי משפחתי שהפם לא פחות מעשרה כלשהם ברחוב, אך הדעה הקובעת היא דעתם של הגדולים, וכלל הגדולים החרדיים התייחסו ומתייחסים לרב קוק כאל קדוש עליון, ציס"ע וגאון אדיר בכל חדרי התורה, זו האמת כפי שהיא וממנה אתה מתחמק.
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי aron » 12 דצמבר 2012, 16:14

רואה האורות כתב:
קורבי משפחתי החסידים והליטאים מונים הרבה יותר מעשרה ואינם פחות מעשר כלשהם ברחוב.
גדולי התורה קובעים ולא אנשים ברחוב, וכלל גדולי התורה החרדיים ראו ורואים את הרב קוק כאחד מגדולי הדור, וזו דעת תורה הקובעת ולא של אנשים מהרחוב. אתה נתת דוגמה לאנשים מהרחוב, אז הבאתי לך את קרובי משפחתי שהפם לא פחות מעשרה כלשהם ברחוב, אך הדעה הקובעת היא דעתם של הגדולים, וכלל הגדולים החרדיים התייחסו ומתייחסים לרב קוק כאל קדוש עליון, ציס"ע וגאון אדיר בכל חדרי התורה, זו האמת כפי שהיא וממנה אתה מתחמק.

הבנתי, מצאת לך כמה גדולים שאולי חשבו את הרב קוק כאחד מגדולי הדור, וגם קרובי משפחה מחוג אחד, ובזה אתה רוצה להגיד שכל גדולי הדור האחרים, וחוג שאינו מקרובי משפחה שלך שחושבים הפוך הם קיצונים כדוגמא צאנז סאטמר בעלזא וכו.
aron

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 12 דצמבר 2012, 16:29

aron כתב:
רואה האורות כתב:

הבנתי, מצאת לך כמה גדולים שאולי חשבו את הרב קוק כאחד מגדולי הדור, וגם קרובי משפחה מחוג אחד, ובזה אתה רוצה להגיד שכל גדולי הדור האחרים, וחוג שאינו מקרובי משפחה שלך שחושבים הפוך הם קיצונים כדוגמא צאנז סאטמר בעלזא וכו.

לא מצאתי כמה גדולים שאולי, אלא גדולים רבים שראו את הרב קוק כאחד מגדולי הדור כפי שהבאתי בתגובותיי בקצרה יותר ובקישורים שבהם יש יותר בהרחבה.
אתה מוזמן לשאול את האדמו"רים מבלז וצאנזשל היום את דעתם בעניין.
דעת סטמר היא המייצגת המיעוט בקרב היהדות החרדית גם ביחס לרב קוק (ורבנים ציוניים אחרים), גם במידת ההתנגדות לציונות ולמדינה וגם ביחס לשלוש השבועות.
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 12 דצמבר 2012, 16:51

האם מישהו היה צריך לחפש על הח"ח מכתבים (שחלקם חשודים בזיוף) עם תארים מגדולי הדור כדי להחליט אם הוא צדיק או לא? האם מישהו הסתפק בגדלותו של ר' אלחנן וסרמן או הגרי"ח זוננפלד? ממתי מחליטים על גדול בתורה לפי כמות התארים שכותבים עליו אחרים גדולים ככל שיהיו? (יש לציין שמדובר באדם שהוא קרוב למלכות, (הבריטית והציונית) שבידו הכוח בצו השלטונות לעשות כחפצו. אבל אל תיצמד לטענה השולית הזו.)
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי אמיר » 12 דצמבר 2012, 17:03

לא עניתי לו, ולא נכנסתי לאשכולות בהם הוא כותב את שקריו, כי אין טעם להתווכח על הבליו כאן בפורום חרדי, אדרבא אני מוכן להתווכח בפורום של סרוגים ולהביא שם ציטטות מגדולי ישראל.

אבל היום נכנסתי לרגע, וראיתי תגובות לדבריו, שמהם משתמע שמעט מדבריו התקבלו על דעת חלק מהמגיבים, אז אכתוב חד פעמי ואשתדל לא להכנס לאשכולותיו שמטרתם הסתה והדחה מדרך היהודים הדבקים בתורה, ולא בוחרים רק בחלק מהמצוות.

בתקופתו יצאו נגד דעותיו רוב גדו"י, אולם לאחר שברור לכולם שדבריו פסולים מלבוא בקהל ה', והחרדים לדבר ה' יודעים שאין לעיין בדבריו, אין טעם יותר לעסוק בו, ולכן אך טבעי הוא שמרבית החרדים לא ידעו לצטט דברים רבים אודותיו, וזה מה שנותן ל'רואה' אפשרות לסלף.

הרב קוק היה תלמיד חכם גדול וכשהסתייגו מדעותיו הפסולות עשו זאת בדרך של כבוד, ולכן ההסתייגות באה ביחד עם שבח לגדלותו בתורה.
כמעט כל השבחים המובאים כאן ע"י הרואה באו כחלק מפסילת דעותיו. בנוסח של: אמנם הוא ת"ח וכו' אבל יש להתרחק מדעותיו הנוגדות את הדת.

ועכשיו בא ה'רואה' לאחר שנות דור ואוסף דברים שנאמרו נגדו, ומביא רק את החלק של השבח, ולפעמים כדי להראות אמין מצטט אי אלו הסתייגות רפות מדעותיו, אבל את עיקר הדברים שנאמרו כדי לשמר את יראי השם מדעותיו שעלולות להוריד לבאר שחת, הוא מעלים.

עקב דברי האיוולת שהוא כתב כאן בשם קרוביו הגוראים, אסיים בציטוט מה'אמרי אמת' שביקש לעמוד על אישיותו ונפגש עימו, ולאחר מכן כתב עליו 'איש האשכולות בתורה ובמידות תרומיות, ומרוב אהבת ישראל שבו אומר על טמא טהור ועל טהור טמא ... ומכאן הדברים הזרים שבחיבוריו.

הציטוט מהזכרון, חפשתיו כעת בויקיפדיה והוא נעלם, בעבר היה בויקיפדיה ציטוטים רבים שנאמרו אודותיו, אולם בשנים האחרונות נעשה שם חריש עמוק כנראה ע"י אותו 'רואה' שערך את הערך 'הרב קוק' ושינה כרצונו.

אפשר לסכם את הדברים כך, אלה המכונים בפי 'הרואה' קיצונים הם רבים וטובים מגדולי ישראל כמו רבי יואל מסאטמר זצ"ל ורבי אלחנן וסרמן זצ"ל שסברו שמי שמשמיע דעות כה מנוגדות לדרך התורה ודאי שהוא רקוב מבפנים וגדלות בתורה אינה שוה מאומה כשהאדם משמיע דברים המנוגדים ליהדות, ולכן פסלו אותו מכל וכל והם לא ראו בזה שהוא ת"ח שבח.
ואילו רבים אחרים כדוגמת הציטוט שהובא כאן מהאמרי אמת, בבואם להסתייג מדרכו ודעותיו, עדיין גדלותו בתורה היוותה שבח אצלם. אלא ששיבוש חל בדעותיו שאותם הם פסלו מכל וכל בדיוק כמו המכונים בפי הרואה 'קיצונים'.
אמיר

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 12 דצמבר 2012, 17:20

אמיר, עכשיו החזרת למדמיין הרעות את הכוח. על הרבה מטענותיך הוא ענה לפני כן.
אם תסתיר את המציאות לא תרויח כלום. מציאות היא שהרבה מקומות כותבים עליו שהוא גדול בתורה. (כל אחד יכול לחפש באוצר החכמה) גם בלי להזכיר שהוא לא בסדר.
התשובה היותר מתקבלת היא מה שאמרתי, שאין שום ראי"ה מתארי כבוד של גדולים אחרים, אלא להיפך, הצורך לחפש "ראיות" כאלו מראה על דלותו ועניותו של מי שמביאים עליו ראיה.
גדלות בתורה נמדדת בעולם התורה. באיזה בית מדרש לומדים את ספרי ההלכה של הרב קוק? מיהם תלמידיו שהולכים בדרכו. (רואה הרעות וחבריו "מצפצפים" על הרב קוק ופסקיו. כתבתי על זה כאן: viewtopic.php?f=1&t=314&p=7883#p7883 )
מזמן שבתי צבי לא מצאנו גדול בתורה כמוהו שקיבל את תואר הכבוד "רשע ומחטיא הרבים" מתלמידו המובהק של החפץ חיים.
וכל הרבנים שהוא מצטט אף אחד מהם לא הלך בדרכו לעודד את הרשעים ולהחשיב את הכופרים כצדיקים.
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 12 דצמבר 2012, 17:23

משולש כתב:האם מישהו היה צריך לחפש על הח"ח מכתבים (שחלקם חשודים בזיוף) עם תארים מגדולי הדור כדי להחליט אם הוא צדיק או לא? האם מישהו הסתפק בגדלותו של ר' אלחנן וסרמן או הגרי"ח זוננפלד? ממתי מחליטים על גדול בתורה לפי כמות התארים שכותבים עליו אחרים גדולים ככל שיהיו? (יש לציין שמדובר באדם שהוא קרוב למלכות, (הבריטית והציונית) שבידו הכוח בצו השלטונות לעשות כחפצו. אבל אל תיצמד לטענה השולית הזו.)

1. על הרב וסרמן והרב זוננפלד, למשל, אין סילופים ושקרים עליהם כפי שיש כלפי הרב קוק. אמנם כן ישנם שקרים על גדולים ביהדות החרדית שפורסמו כמזלזלים ברב קוק בגלל דעותיו, כשהמציאות היא שהם כיבדו מאוד את הרב קוק למרות שחלקו בחריפות על דעותיו, וכך כלל גדולי היהדות החרדית. אך בכל מקרה אין שקרים לגבי מעשים שפרסמו שעשו כשלא היו דברים מעולם וכדומה, כי הם היו בהשקפה חרדית המתנגדת לציונות לכן לא פורסמו שקרים כאלו נגדם ולא פקפקו בגדלותם. ועל כך אמר הגרש"ז אויירבך ביחס לרב קוק בשאחת משיחותיו עם הגרמ"צ נריה: "הרב היה גאון מופלא וקדוש עליון, וחבל מאוד שבגלל ניגודי דעות בתוך הציבור התורני ממעטים את דמותו ומתנכרים אפילו לספריו ההלכתיים. והלא ספריו מצטיינים בישרותם ומתשובותיו הבהירות לשאלות השונות שנתעוררו בזמנו אפשר ללמוד דרכי פסיקה והוראה".

2. תארים מופלגים במכתבי ידידות ומכתבי תורה בהחלט מעידים בלי קשר אם זה לרב קוק או למישהו אחר. גם כן מכתבים שבו למשל מבקשים ממנו להאציל מברכתו כמו ששלח הרב שפירא מלובלין לרב קוק כשפתח את יח"ל, או מכתב שבו ה"סבא מסלבודקה" מבקש ממנו להעניק סמיכת חכמים לשניים מתלמידיו, או מכתב של המקובל רמ"מ הלפרין מגרודנה (ממייסדי ישיבת "שער השמים") לרב קוק שבו כותב לגבי ספרו של הרב קוק "ראש מילין": "שמה ראיתי מיעוט שכלי לעומת כוחו וגבורתו עד אין חקר", ועוד מכתבי גדולי עולם רבים שמהותם מעיד עליהם על הערצת שולחיהם לרב קוק.

3. ומפני שהזכרת את הרב זוננפלד אביא כאן דברים שיש לי ביחסו לרב קוק:
וב"האיש על החומה" בכרך השלישי בפרק "האמת והעימות" המתחיל בעמוד 399, מובא שגם במחלוקות הקשות ביותר, שרר בין שניהם יחס של הערצה הדדית, כלומר גם מצד הרב זוננפלד לרב קוק.

וב"יחידי סגולה" של הרב איסר פרנקל מובא בפרק על הרב זוננפלד שבתשובה לשאלת אנשיו מדוע הוא מדבר עם הרב קוק בדברי תורה בפגישותיהם ברחוב, ענה: "הרב קוק הוא צדיק גמור, אך דרכינו נפרדות!"

נכד של מקורב לרב זוננפלד ונכדה של מקורב לרב קוק, הרב אברהם יצחק לבקוביץ זצ"ל, באו בברית הנישואין ובתר"ץ נולד להם בן. המקורב לרב זוננפלד הזמינו להיות הסנדק, וכך הרב לבקוביץ מרחובות, שאצלו נפש הרב קוק בימי הקיץ, הזמין את הרב קוק להתכבד בסנדקאות. הכפילות הזו נודעה לרב לבקוביץ ברגע האחרון, ובדרך לברית המילה שהתקיימה בבית החולים "ביקור חולים" אמר זאת הרב לבקוביץ לרב קוק, והרב קוק אמר שהוא יסדר את העניין. כשהגיעו למקום הברית כבר היה שם הרב זוננפלד וכשראה את הרב קוק נכנס, קם מיד לכבודו. הרב קוק אמר לרב זוננפלד: "כיבדו אותי בסנדקאות ואני מכבד את מר". הרב זוננפלד סירב ולא הסכים בשום אופן לקבל את הכבוד להיות סנדק במקום הרב קוק.

בברית מילה אחרת שהתקיימה באותו בית חולים וגם בה נפגש הרב קוק עם הרב זוננפלד, עם סיום הברית רצו להזמין עגלה בעבור הרב קוק, אך הוא סירב והתעקש ללכת ברגל. הרב זוננפלד הלך עימו וליווהו עד ביתו של הרב קוק. הרב קוק ביקש מהרב זוננפלד להתפלל לרפואת אמו שהיית חולה אז. הרב זוננפלד הגיב מיד: "להתפלל על אותה צדקת, מרת פערלה זאלטא, די גאלדענע בויך ("בטן הזהב")? הרב קוק הוסיף שגם הוא אינו חש בטוב וביקש מר' יוסף חיים להתפלל לשלומו. מיד בירכו ר' יוסף חיים ואמר: "אורך ימים ושנות חיים ושלום יוסיפו לך".

הרב הוטנר סיפר שבערב פסח אחד הוא ליווה את הרב קוק בדרכו לכותל המערבי וראו את הרב זוננפלד צועד לקראתם. הרב קוק הזדרז להקדים בברכת "חג כשר ושמח", והרב זוננפלד השיבו בברכת החג והוסיף: "אני מברך אותו שלשנה הבאה אראהו שוב כאן כשהוא טובל רגלו בדם, וכוונתו שיזכה להקריב קורבן פסח, לפי הגמרא בפסחים ס"ה, ע"ב: "שבח הוא לבני אהרן שילכו עד ארכובותיהם בדם", והכוונה שם לדם קורבן פסח.

הגאון הרב מנחם יהודה אושפיזאי זצ"ל ליווה בבוקר אחד מחגי השבועות את הרב קוק בדרכו לכותל לאחר תפילת ותיקין בבית מדרשו, בית המדרש של ישיבת "מרכז הרב" בזמנו. בסמטה שליד הכותל נפגשו ברב זוננפלד שחזר מתפילת ותיקין בכותל, ובירך הרב זוננפלד את הרב קוק שיזכה להיות כהן גדול בבית המקדש.

לא פעם הרב זוננפלד והרב קוק נפגשו בשמחות, וכשהרב קוק נכנס כשהרב זוננפלד כבר נכח במקום, הרב זוננפלד היה קם לכבוד הרב קוק ומציע לו את כסאו, אך הרב קוק בענוותו היה מסרב ופעם אחת לפחות הגיב: "אינני רוצה לתפוס את כסאו של מר!"

כשהזדמנו שניהם לסעודות מצווה כגון בחנוכת הבית לבניין חדש של ישיבת "חיי עולם" בתרפ"ז, היה הרב זוננפלד לוקח "שיריים" מסעודת הרב.

הגאון הרב אברהם חיים בביוף שליט"א שהיה ממשמשיו של הרב זוננפלד סיפר כי שררו יחסים טובים מאוד בין הרב זוננפלד לבין הרב קוק שאותו הוא מכנה "צדיק יסוד עולם".

בכל מפגש מזדמן ביניהם ברחוב או באירוע, הרב קוק והרב זוננפלד היו משוחחים ביניהם בדברי תורה במשך זמן רב באהבה ואחווה כאילו אין כל מחלוקת ביניהם.
למשל, בברית של בן הגרחי"ל אויירבך ואחי הגרש"ז, הגאון הרב אברהם דב אויירבך זצ"ל שהיה רבה של שכונת בקעה בירושלים וראש ישיבת "אור שמח", היה הרב זוננפלד המוהל והרב קוק הסנדק. הרב זוננפלד והרב קוק שוחחו לאחר הברית שעה ארוכה בדברי תורה.
כן סיפר הגאון ר' שמואל יוסף ברנדויין-מוריה זצ"ל, הרבי מסטרטין בירושלים, שבתרפ"ב נולד לו בנו הבכור יעקב. הוא כיבד את הרב קוק בסנדקאות, את הרב זוננפלד שהיה גם מוהל בחיתוך, ואת הרב חרל"פ שהיה רבו כיבד בברכות. וסיפר האדמו"ר מסטרטין ששררה אהבה בין הרב קוק לרב זוננפלד והם דיברו באריכות בזמן סעודת המצווה.

כך כתב לרב נריה הרב גדליה אהרן הניג זצ"ל, מגדולי חסידי ברסלב (ראה בעיקר את המודגש בפסקה הלפני אחרונה):
'בעזה"י היום יום שני בשבת ה' שמיני כ' לחודש אד"ש שנת תשל"ו לפ"ק.
לכבוד ידיד נפשי החה"ש אוהב נאמן לתורת אדמו"ר ציס"ע נחל נובע מקור חכמה כש"ת הרב משה צבי נריה שליט"א.
אחרי דרישת שלומו הטוב כיאות לרוממות מעלת כבוד תורתו הרמה. אודיעהו כי לנכון הגיעתני הגלויה מיום ה' אדר שני במועדה, ועם מעכת"ה הסליחה על איחור תשובתי. בוודאי ידינני לכף זכות כפי האמת אשר טרדותי כי רבו לא נתנוני השב תשובה מיד.
ועתה אודיע נאמנה למעכת"ה אשר מפי מו"ר עט"ר הגאון החסיד האמיתי כקש"ת הרב רבי אברהם זיע"א שטרנהארץ (כוכב לב) לא שמעתי בשום פעם בנוגע למרן הגרא"י קוק זצוק"ל, והדבר פשוט כי לא הכירו, כי מו"ר זיע"א הגיע לארצנו הקדושה בער"ח אדר דשנת תרצ"ו, היינו חצי שנה אחרי הסתלקותו של מרן הגאב"ד זצ"ל, ולא הכירו פנים אל פנים, ותמיד כשבאתי אליו ז"ל (= אל רבי אברהם) היה מדבר רק מחידושי תורותיו הק' של רבינו ננמ"ח זיע"א וסיפורי מעשיותיו ושיחותיו, ומהמאורעות שעברו עליו במשך ימי חייו הק' ובמשך חיי תלמידיו הק' זיע"א.
אבל מפי אדוני אבי מורי החסיד האמיתי מוהר"ר אליעזר מרדכי זצ"ל, כן שמעתי הרבה מפליג בשבחו (של הראי"ה), בגאונותו ובחסידותו, מאז היותי עלם רך ועד היותי אב לבתי הבכירה תחי' ובעיני ראיתי איך שמחה על זלזול בכבוד הרב זצ"ל, ובאוזני שמעתי הצעקות שצעק בכל כוחותיו בימי זקנתו, מתוך כאב ליבו באמת, על זלזול קל שזלזלו מתנגדי מרן הרב זצ"ל ומעשה שהיה כך היה:
היה זה בשנת תרצ"ב, אחי הבכור לאמי ע"ה הר"ר יוסף הלל ז"ל, התארס עם ב"ג בת הר"ר צבי בלויא, אחיו של הרב משה בלויא ז"ל, בקיץ שנה הנ"ל. כשבועיים לפני הנישואין, הופיעו בבית אבי ז"ל כמה אברכים משולהבים ממשפחת הכלה, אבי ז"ל קיבל אותם בסבר פנים יפות, כדרכו תמיד לקבל כל הבא לביתו ומכבדו במאכל ובמשתה, ובפרט קרובי הכלה, בחשבו שבאו באיזה שליחות מהמחותנים, לסדר מה שצריך לפני נישואין כנהוג. והנה התחילו לדבר דברי קנאות, ואמרו לו לאבי ז"ל, היות ושמענו שאתם מבאי ביתו של הרב קוק, תדעו שאם לא תפסיקו הקשר אתו, נבטל התנאים של בנך החתן. אבי ז"ל נדהם לשמע הדברים, ולא התחיל ליכנס עמם בשום ויכוח, אלא מיד עמד מכסאו וצעק כלפיהם: 'שקצים! על מי אתם מדברים, על קדוש ישראל כמוהו!' והרים כסא כאומר לזרוק עליהם, ודחפם מביתו החוצה בכוח... האברכים התחילו להתנצל שלא חשבו לצער אותו... אבל הוא באחת: 'הצער שלי אני מוחל לכם, אבל לדבר על איש מורם מעם אשר משכמו ומעלה גבוה מכל העם... על זה אין ברשותי לסלוח, ואיני רוצה להסתכל יותר בפניכם', וסגר הדלת והשאירם בחוץ עד שהלכו להם...
סוף דבר נתברר שהאברכים הנזכרים עשו זאת על דעת עצמם, בלי שאלת מי שהוא מהמחותנים... כי באמת עד כמה שהכרנו את המחותן הר"ר צבי בלויא ע"ה שהיה איש תמים וישר שומר פיו ולשונו שפל בעיניו וסבלן - תנצב"ה.
עוד מה ששמעתי מפי זקני אבי אמי הר"ר שמואל יעקב ווינברג ז"ל שפעם אחת בסעודת פדיון הבן ישבו יחד כ"ק מרן הגרא"י קוק זצוק"ל ועל ידו יושב כ"ק מרן הגר"ח זצוק"ל זוננפלד, וכשמרן הגרא"י הכהן בירך ברהמ"ז על הכוס וטפטפו כמה טיפות מידיו, שם מרן הגר"ח ידיו תחת ידי הכהן, לקבל הטיפות שטפטפו מהכוס, וליקק אותם כמה וכמה פעמים. ואמר לי אא"ז שמאז לא האמין לשום דבר לשון הרע על מרן הגרא"י הכהן זצוק"ל. כשסיפר לי זאת אא"ז ז"ל הייתי בגיל צעיר, וסיפור זה נחקק כל כך עמוק בלבבי, שאין אני יכול לשכוח, כי נדמה לי לפעמים כמו שאני בעצמי הייתי רואה בעיני את הדבר. זה מה שאנוכי יודע מפי הורי, בנוגע לצדקתו ואמיתותו של כ"ק מרן הגרא"י הכהן קוק זצוק"ל, וביותר הבינותי זאת כשגדלתי וזכיתי להתקרב בס"ד לתורת אדמו"ר הננמ"ח זיע"א, עד כמה שהבעל דבר וכו' מתגרה להרבות מחלוקת בישראל, ובפרט בין חכמי וצדיקי הדור, ועד כמה שצריכים ליזהר מלקבל דברי לשון הרע ורכילות וכו', שמדברים המדברים לזלזל ח"ו באחד המיוחד שבהם, ודיי בזה כעת.
גדליה אהרן קעניג.'
נערך לאחרונה על ידי רואה האורות בתאריך 12 דצמבר 2012, 17:34, נערך 2 פעמים בסך הכל.
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 12 דצמבר 2012, 17:27

הוא התחיל שוב עם המגילות, אין עם מי לדבר...
רק שתדעו שבכל המגילה הוא לא ענה על אף אחת מהטענות שלי.
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 12 דצמבר 2012, 17:37

משולש כתב:הוא התחיל שוב עם המגילות, אין עם מי לדבר...
רק שתדעו שבכל המגילה הוא לא ענה על אף אחת מהטענות שלי.

עניתי בסעיף הראשון.
האריכות היא רק בסעיף השלישי, ובאה להראות שגם הרב זוננפלד, רבה של "העדה החרדית" וממנהיגי המתנגדים לדרכו של הרב קוק, העריצו מבחינה אישית ולא זלזל בו כלל.
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 12 דצמבר 2012, 17:40

אמיר כתב:לא עניתי לו, ולא נכנסתי לאשכולות בהם הוא כותב את שקריו, כי אין טעם להתווכח על הבליו כאן בפורום חרדי, אדרבא אני מוכן להתווכח בפורום של סרוגים ולהביא שם ציטטות מגדולי ישראל.

אבל היום נכנסתי לרגע, וראיתי תגובות לדבריו, שמהם משתמע שמעט מדבריו התקבלו על דעת חלק מהמגיבים, אז אכתוב חד פעמי ואשתדל לא להכנס לאשכולותיו שמטרתם הסתה והדחה מדרך היהודים הדבקים בתורה, ולא בוחרים רק בחלק מהמצוות.

בתקופתו יצאו נגד דעותיו רוב גדו"י, אולם לאחר שברור לכולם שדבריו פסולים מלבוא בקהל ה', והחרדים לדבר ה' יודעים שאין לעיין בדבריו, אין טעם יותר לעסוק בו, ולכן אך טבעי הוא שמרבית החרדים לא ידעו לצטט דברים רבים אודותיו, וזה מה שנותן ל'רואה' אפשרות לסלף.

הרב קוק היה תלמיד חכם גדול וכשהסתייגו מדעותיו הפסולות עשו זאת בדרך של כבוד, ולכן ההסתייגות באה ביחד עם שבח לגדלותו בתורה.
כמעט כל השבחים המובאים כאן ע"י הרואה באו כחלק מפסילת דעותיו. בנוסח של: אמנם הוא ת"ח וכו' אבל יש להתרחק מדעותיו הנוגדות את הדת.

ועכשיו בא ה'רואה' לאחר שנות דור ואוסף דברים שנאמרו נגדו, ומביא רק את החלק של השבח, ולפעמים כדי להראות אמין מצטט אי אלו הסתייגות רפות מדעותיו, אבל את עיקר הדברים שנאמרו כדי לשמר את יראי השם מדעותיו שעלולות להוריד לבאר שחת, הוא מעלים.

עקב דברי האיוולת שהוא כתב כאן בשם קרוביו הגוראים, אסיים בציטוט מה'אמרי אמת' שביקש לעמוד על אישיותו ונפגש עימו, ולאחר מכן כתב עליו 'איש האשכולות בתורה ובמידות תרומיות, ומרוב אהבת ישראל שבו אומר על טמא טהור ועל טהור טמא ... ומכאן הדברים הזרים שבחיבוריו.

הציטוט מהזכרון, חפשתיו כעת בויקיפדיה והוא נעלם, בעבר היה בויקיפדיה ציטוטים רבים שנאמרו אודותיו, אולם בשנים האחרונות נעשה שם חריש עמוק כנראה ע"י אותו 'רואה' שערך את הערך 'הרב קוק' ושינה כרצונו.

אפשר לסכם את הדברים כך, אלה המכונים בפי 'הרואה' קיצונים הם רבים וטובים מגדולי ישראל כמו רבי יואל מסאטמר זצ"ל ורבי אלחנן וסרמן זצ"ל שסברו שמי שמשמיע דעות כה מנוגדות לדרך התורה ודאי שהוא רקוב מבפנים וגדלות בתורה אינה שוה מאומה כשהאדם משמיע דברים המנוגדים ליהדות, ולכן פסלו אותו מכל וכל והם לא ראו בזה שהוא ת"ח שבח.
ואילו רבים אחרים כדוגמת הציטוט שהובא כאן מהאמרי אמת, בבואם להסתייג מדרכו ודעותיו, עדיין גדלותו בתורה היוותה שבח אצלם. אלא ששיבוש חל בדעותיו שאותם הם פסלו מכל וכל בדיוק כמו המכונים בפי הרואה 'קיצונים'.

1. מי שמביא שקרים זה אתה! כי אני כתבתי במפורש בהתייחסות לאמרי אמת שבמכתבו המפורסם תקף בחריפות ת דעותיו את שבחלו מאוד מבחינה אישית וכותב עליו בכבוד רב על אף דבריו החריפים נגד דעותיו, ואתה מביא את הדברים התוקפים את דעותיו ומתעלם מהשבחים האישיים.
בשום מקום בהתייחסותי לעניין לא התעלמתי מההתנגדות לדעותיו, אלא כתבתי שגם רובם ככולם של המתנגדים להשקפתו ראו בו קדוש עליון, ציס"ע וגאון אדיר בכל חלקי התורה.
וכן השבחים על הרב קוק לא היו חלק מפסילת דעותיו אלא בפני עצמם מתוך כבוד רב לגדולתו האישית למרות ההתנגדות לדעותיו, וכן שבחים רבים כתבו לרב קוק גדולי עולם הידועים בדעתם החרדית מאוד במכתבי ידידות ומכתבי תורה שכתבו מיוזמתם לרב קוק וזה מראה שהעריצו את הרב קוק לא כחלק מפסילת דעותיו.
ראה כאן מהמקרה השני ותגיד עם השבחים האלו הם חלק מפסילת דעותיו: http://haredim.info/%D7%93%D7%A2%D7%95% ... A7-133999/

2. הרבים והטובים מגדולי ישראל כמו ר' יואל מסטמר הם המיעוט ביהדות החרדית בכל החוגים והעדות שבתוכה, ואין בכך כדי להוריד מגדולתם, אך הם המיעוט.
הרב וסרמן בסופו של דבר לא התייחס כך לרב קוק כי בחלק ב' של "ליקוטי מאמרים ואגרות" בעמ' קכ"ד במהדורה השנייה (בכרך אחד עם חלק ג') במכתב לאחיו שהיה אז ירושלים מתאריך כ"ט בתמוז תרצ"ה מתעניין בשלומו של הרב קוק וכותב: "מהי מחלתו של הרב קוק ומה מצבו כעת?" אם זלזל ברב קוק כמו הרבי מסטמר, אז מדוע קורא לא "הרב" ללא צורך בטובה כלשהי ממנו ובמכתב פרטי לאחיו?
נערך לאחרונה על ידי רואה האורות בתאריך 12 דצמבר 2012, 18:21, נערך 2 פעמים בסך הכל.
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי אמיר » 12 דצמבר 2012, 17:57

אינני קורא את המגילות, הגבתי בגלל ראיה ברפרוף של כותבים אחרים.

אולם די בדבריך הקצרים בתגובתך האחרונה, כדי לתמוה איך אדם משים עצמו רשע.
לדבריך כל גדו"י הן 'הקיצונים' שפסלו אותו מכל וכל, והן המתונים שפסלו רק את דעותיו, הסכימו שדבריו פסולים, ונוגדים את היהדות.
ואתה שעוסק כל הזמן בלהפיץ את דבריו הפסולים הרי שאינך שוגג, אלא מסית ומדיח במזיד.
אמיר

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 12 דצמבר 2012, 18:19

אמיר כתב:אינני קורא את המגילות, הגבתי בגלל ראיה ברפרוף של כותבים אחרים.

אולם די בדבריך הקצרים בתגובתך האחרונה, כדי לתמוה איך אדם משים עצמו רשע.
לדבריך כל גדו"י הן 'הקיצונים' שפסלו אותו מכל וכל, והן המתונים שפסלו רק את דעותיו, הסכימו שדבריו פסולים, ונוגדים את היהדות.
ואתה שעוסק כל הזמן בלהפיץ את דבריו הפסולים הרי שאינך שוגג, אלא מסית ומדיח במזיד.

1. אז זהו כשם שהיו רבים שראו את דבריו כפסולים היו גדולי עולם רבים שדווקא תמכו בדעותיו ואלו ואלו דברי אלוקים חיים! ולדוגמה, אף ה"פחד יצחק" (הוטנר) שהיה מתנגד לציונות אעפ"כ ראה את דברי המחשבה של הרב קוק כ"תורת ארץ ישראל", וכן הרב מטפליק התבטא על דברי התורה של הרב קוק שהם "תורת כנסת ישראל", בעל "אבן האזל" (מלצר) במכתב לכבוד הוצאה של ספרים של הרב קוק חוץ ממה שכת על עוצם גדולתו של הרב קוק בכל מקצועות התורה וגדולתו בדבקות בה', מעודד את הוצאת "ספריו הגדולים" של הרב קוק, כפי שמכנה אותם. ועוד גדולי עולם כמו הגר"ד שפרבר מבראשוב, הגר"י ליפשיץ מקליש, הגר"י בוימל (ה"עמק הלכה" שהיה מגדולי יהדות ארה"ב) ועוד, הביעו תמיכה נלהבת בדברי המחשבה של הרב קוק, ואף הגרש"נ גרינשפאן שהיה במקורו תלמיד מובהק לרידב"ז ומתנגד לדרכו של הרב קוק, הפך למעריץ נלהב של הרב קוק והגן בכל עוז על דבריו של הרב, כולל בספר "אורות", וכן גדולי העולם הרבים מכל העדות והחוגים שהביעו תמיכה בהתיישבות הציונית ובמדינה, זה בהכרח אומר תמיכה בדבריו של הרב קוק. כל הגולים האלו הם פסולים בעיניך?! אלא אלו ואלו דברי אלוקים חיים!
וראה בהרחבה כאן: http://haredim.info/%D7%93%D7%A2%D7%95% ... ndex2.html
וכן כאן: http://haredim.info/%D7%93%D7%A2%D7%95% ... 95-133982/

2. לא הפצתי את דבריו אלא באתי לומר שכשם שגדולים רבים התנגדו לדעותיו, כך רבים תמכו בה, ואלו ואלו דברי אלוקים חיים! וכן שגם כלל המתנגדים לדעותיו, ראו בו גדול שבגדולים.
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי שכל חד וצלול » 12 דצמבר 2012, 19:20

רואה האורות - איזה אור אתה רואה אור אמיתי או אור מתעה?
שכל חד וצלול

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 12 דצמבר 2012, 20:48

רועה האורוות אינו יודע להשיב אז הוא חוזר שוב על המלל שכתב קודם (ואיני בטוח שהבין את כל מה שהוא כותב)
אני שאלתי שאלה פשוטה: האם היה עוד גדול בתורה מזמן שבתי צבי שהעיז מישהו לקרוא לו "רשע ומחטיא הרבים" כמו שר' אלחנן וסרמן קרא לרב קוק באיגרתו?
אני יודע שאתה חזק במגילות. אנא בבקשה, ענה לי קצר ולעניין על הנקודה הזו, ואחר כך נמשיך הלאה.
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 12 דצמבר 2012, 22:48

משולש כתב:רועה האורוות אינו יודע להשיב אז הוא חוזר שוב על המלל שכתב קודם (ואיני בטוח שהבין את כל מה שהוא כותב)
אני שאלתי שאלה פשוטה: האם היה עוד גדול בתורה מזמן שבתי צבי שהעיז מישהו לקרוא לו "רשע ומחטיא הרבים" כמו שר' אלחנן וסרמן קרא לרב קוק באיגרתו?
אני יודע שאתה חזק במגילות. אנא בבקשה, ענה לי קצר ולעניין על הנקודה הזו, ואחר כך נמשיך הלאה.

1. אני מבין היטב מה שאני כותב וההבנה לא קשור לאורך. . בכל מקרה התגובה האחרונה לא הייתה ארוכה והביאה גדולי עולם שידועים בעולם התורה שתמכו במשנתו של הרב קוק.
2. אענה לך בקצרה: בחלק ב' של "קובץ מאמרים ואגרות", עמ' קכ"ד במהדורה שנייה במכתב לאחיו שהיה אז בירושלים מתאריך כ"ט בתמוז תרצ"ה כותב הרב ורסמן: "מהי מחלתו של הרב קוק ומה מצבו כעת?" אם התייחס לרב קוק כשבתי צבי מדוע קורא לרב קוק "הרב" במכתב פרטי לאחיו? אלא שחזר בו מיחסו השלילי האישי לרב קוק.
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 12 דצמבר 2012, 22:54

ראיה למופת!
אין לי תשובה לראייתך החותכת. אכן זוהי הרמה של ה"ראיות" שלך. מכתב שבו הוא שואל בשלומו סותר את כל המכתב המפורש שבו הוא כותב בצורה נחרצת נגדו.
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 13 דצמבר 2012, 14:40

משולש כתב:ראיה למופת!
אין לי תשובה לראייתך החותכת. אכן זוהי הרמה של ה"ראיות" שלך. מכתב שבו הוא שואל בשלומו סותר את כל המכתב המפורש שבו הוא כותב בצורה נחרצת נגדו.

מה שהבאתי מוכיח שחזר בו מיחסו האישי השלילי! כי אם המשיך באותו יחס לו הי כותב עליו "הרב" במכתב אישי לאחיו!
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 13 דצמבר 2012, 16:23

רואה האורות כתב:מה שהבאתי מוכיח שחזר בו מיחסו האישי השלילי! כי אם המשיך באותו יחס לו הי כותב עליו "הרב" במכתב אישי לאחיו!

זה התואר שבו הוא מוכר. ולכן השתמש בו כדי שידעו למי הוא מתכווין.
ואדרבה, היכן ברכה לשלומו? (שיהיה בריא, שליט"א, וכדומה) איזה צורת שאלה זו "מהי מחלתו ומה מצבו"? זו שאלה מאוד טכנית, והסיבה שעניין את ר''א מצבו של הרב קוק כי הוא הסתכל קדימה מי יהיה המחליף שלו.
ואכן לאחר שנפטר הרב קוק נלחמו גדולי ישראל (ר"א וסרמן, ור' חיים עוזר, ושאר גדולי א"י וחו"ל) שהרבנות לא תעבור לתלמידו הרב חרל"פ, אלא לרב הרצוג (למרות שהיה נחשב יותר מזרחי מהרב חרל"פ).
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 13 דצמבר 2012, 16:39

משולש כתב:
רואה האורות כתב:מה שהבאתי מוכיח שחזר בו מיחסו האישי השלילי! כי אם המשיך באותו יחס לו הי כותב עליו "הרב" במכתב אישי לאחיו!

ואדרבה, היכן ברכה לשלומו? (שיהיה בריא, שליט"א, וכדומה) איזה צורת שאלה זו "מהי מחלתו ומה מצבו"? זו שאלה מאוד טכנית, והסיבה שעניין את ר''א מצבו של הרב קוק כי הוא הסתכל קדימה מי יהיה המחליף שלו.
ואכן לאחר שנפטר הרב קוק נלחמו גדולי ישראל (ר"א וסרמן, ור' חיים עוזר, ושאר גדולי א"י וחו"ל) שהרבנות לא תעבור לתלמידו הרב חרל"פ, אלא לרב הרצוג (למרות שהיה נחשב יותר מזרחי מהרב חרל"פ).

גם ללא התואר "הרב" אחיו היה יודע היטב למי הוא היה מתכוון... לא היה עוד מפורסם כמוהו עם שם משפחה כזה.

בכל מקרה, כפי שכבר הראיתי היטב, גם אם הרב וסרמן לא היה חוזר בו מכך, היחס האישי השלילי כלפי הרב קוק, היה והינו נחלת מיעוט שבמיעוט מגדולי היהדות החרדית מכל החוגים והעדות, וכלל גדולי החרדים ראו ורואים ברב קוק גדול שבגדולים.
לגבי הרב חרל"פ, הסבא קדישא (רש"א אלפנדארי), שהיה מענקי הרוח בדורות האחרונים שהתכתב בצעירותו עם החת"ם סופר, דווקא היה עימו בידידות רבה.
כאמור כלל גדולי החרדים העריצו אישית את הרב קוק למרות המחלוקת ההשקפתית.

כך הח"ח, רבו המובהק של הרב וסרמן, שחתנו (ר"א הכהן בעל "עבודת הקרבנות") פרסם מכתב בתרפ"ח נגד מעשי הקנאים ופרסומיהם ביחס לרב קוק ומעיד שחמיו מוקיר ומחבב מאוד את הרב קוק, מה שמוכיח שפרסום כאילו הח"ח זלזל ברב קוק בגלל סיבה זו או אחרת היא שקר.

כך הסבא קדישא שבגיליון "דאר היום" מכ"ה בכסלו תרפ"ד, עמ' 4 מתועדת פגישה שהתקיימה בכ' בכסלו בביתו של הסבא קדישא בצפת שבה קיבל בכבוד גדול את הרב קוק ומלוויו הרב חרל"פ והרב אהרונסון. ובמכתב לרב חרל"פ בעניין מחלוקת בישיבה מסוימת מכנה את הרב קוק 'הכהן הגדול מוהרא"י קוק שליט"א' ווכן "הרבי קוק" ו"הגאון הרב קוק" וכדומה וכן בסוף המכתב כותב "דרישת שלום להכהן הגדול" ובקשר למחלוקת בישיבה מסוימת שבה הרב קוק הזהיר מישהו שהוא בעיקר היה הגורם למחלוקת וגידף את הרב קוק, כותב הסבא קדישא שאותו אחד "גדף מערכות ישראל ואלופי ישורון" ו"תאלמנה שפתי שקר הדוברות על צדיק עתק".

כך ר"ש אלישוב (בעל ה"לשם [שבו ואחלמה]") שהתייחס לרב קוק במכתביו אליו כידיד נפשו וכן כרבה של ירושלים וכמו כן אמר לר"א לוין (שבתו נישאה לנכד ר"ש אלישוב, הוא רי"ש אליישיב) שהרב קוק הוא כליל השלמות.

כך רמ"מ ה[יי]לפרין (ממייסדי ישיבת "שער השמים") שבמכתב לרב קוק התייחס לספרו של הרב קוק "ראש מילין" וכותב: "...שמה ראיתי מיעוט שכלי לעומת כוחו וגבורתו עד אין חקר".

כך רמ"י וינשטוק (מגדולי המקובלים ומחבר "סידור הגאונים והמקובלים והחסידים") שהשתתף בסעודה השלישית שערך הרב קוק ואמר עליו שהוא כמלאך ה' צבאות".

כך רי"י מונסה (מגדולי אר"צ) שלאחר שראה את פניו של הרב קוק כשנכנס לבית הכנסת החורבה כדי להתחיל את דרשת שבת הגדול בתרפ"ו, אמר שפניו כפני מלאך אלוקים ושקר בפי המדברים בגנותו.

כך רי"ח זוננפלד שבכל מפגש עם הרב קוק ברחוב או באירוע דיבר עימו באהבה כמו אין מחלוקת ביניהם וכפי שכותב נכדו ב"האיש על החומה", כרך שלישי, הפרק "האמת והעימות" (מעמ' 399) שגם במחלוקות הקשות ביותר הייתה הערצה הדדית ביניהם, וכפי שהעיד רא"ד אויירבך (לא זה מטבריה אלא אחיו של הגרש"ז ודודו של רא"ד אויירבך מטבריה, שהיה ר"י "אור שמח" ורב שכונת בקעה), וכפי שהעיד ר' יוסף-שמואל מוריה (לשעבר ברנדויין) שהיה הרבי מסטרטין-ירושלים לגבי הברית של בנו מאיר שבו כובד הרב קוק בסנדקאות והרב זוננפלד בחיתוך ובמשך זמן ניכר לאחר טקס הברית דיברו ביניהם באהבה ואחווה, ופי שכתב הרב גדליה-אהרן קניג (מגדולי חסידי ברסלב) לרב נריה שבמכתבו אליו כתב שבסעודת פדיון בן מסוימת הרב זוננפלד שם את ידיו תחת כוס היין שבירך עליו הרב קוק שכובד בברכות ואח"כ ליקק את זוננפלד את הטיפות שנטפו על ידיו מכוסו של הרב קוק.

כך "הסבא מסלבודקה" שבין השאר שלח לרב קוק מכתב בקשה להעניק סמיכת חכמים לשניים מתלמידיו וכן אמר לר"י הוטנר (ה"פחד יצחק") שאף שהרב קוק לא למד בישיבות המוסר הוא "הצורה של המוסר".

כך רי"ל חסמן (המשגיח של "חברון") שלפני הקבורה בלוויית הרב קוק אמר שעכשיו קוברים ראש השקול כנגד כל הראשים כאן.

כל ר"י המשגיח ממיר שבמכתבי ידידות לרב קוק התייחס אליו כ'רשכבה"ג', "כליל המעלות והטוהר", "מרא דארעא דישראל", "אור ישראל וקדושו" וכדומה, וכן אמר לר"ש ישראלי שהיה חצי שנה במיר שיאמר לרב קוק שהוא מקנא בעולם הבא שלו על תרומתו לעולם התורה.

כך רב"ד מקמניץ (ה"ברכת שמואל") שבמכתב אליו התייחס אליו בביטויי הערצה מופלגים וכרבה של ירושלים.

כך ה"פחד יצחק" שאמר על הרב קוק שהוא היה "גדול בתורה ביראה ובחסידות מכל אשר חלקו עליו".

כך הרבי מזוויהל שהיה מבקר את הרב קוק בר"ח ומתיישב לפניו בשתיקה ונהנה מזיו פניו ומדבריו אל מבקריו, וכן הצטרף לכרוז לתפילה לרפואת הרב קוק שבו הוגדר כגאון ישראל וקדושו.

כך כלל גדולי החרדים מכל החוגים והעדות. כך שדעת הפוסלים לא משנה את דעת כל הגדולים הנ"ל ורבים אחרים.
נערך לאחרונה על ידי רואה האורות בתאריך 13 דצמבר 2012, 17:40, נערך פעם אחת בסך הכל.
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 13 דצמבר 2012, 17:00

רואה האורות כתב:
משולש כתב:

גם ללא התואר "הרב" אחיו היה יודע היטב למי הוא היה מתכוון... לא היה עוד מפורסם כמוהו עם שם משפחה כזה.

תשובה עלובה.
שימוש בתואר "הרב" (שזה היה כינויו בגלל שעבד כרב ברבנות הראשית) מראה שחזר בו מכל טענותיו נגדו?
וז"ל ר"א וסרמן: (קובץ מאמרים ואגרות ח"א עמ' קנג) "הוא מחטיא את הרבים במדרגה היותר נוראה... יודעים אנו שזהו רשע גמור באופן שהדבר ברור שאסור להתחבר לאיש כזה..."
ועדיין לא ענית מדוע כתב בצורה כ"כ קרירה ולא הוסיף אפי' ברכה קלושה לרפו"ש, ומדוע נלחם אח"כ שתלמידו לא ימלא את מקומו.
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 13 דצמבר 2012, 20:05

משולש כתב:
רואה האורות כתב:
משולש כתב:גם ללא התואר "הרב" אחיו היה יודע היטב למי הוא היה מתכוון... לא היה עוד מפורסם כמוהו עם שם משפחה כזה.

תשובה עלובה.
שימוש בתואר "הרב" (שזה היה כינויו בגלל שעבד כרב ברבנות הראשית) מראה שחזר בו מכל טענותיו נגדו?
וז"ל ר"א וסרמן: (קובץ מאמרים ואגרות ח"א עמ' קנג) "הוא מחטיא את הרבים במדרגה היותר נוראה... יודעים אנו שזהו רשע גמור באופן שהדבר ברור שאסור להתחבר לאיש כזה..."
ועדיין לא ענית מדוע כתב בצורה כ"כ קרירה ולא הוסיף אפי' ברכה קלושה לרפו"ש, ומדוע נלחם אח"כ שתלמידו לא ימלא את מקומו.

1. גם אם זה כינוי בגלל שהיה הרב הראשי, מי שמתייחס אליו כרשע גמור לא יכתוב עליו בכל מקרה "הרב" כפי שבחסידות סטמר ודומותיה לא עשו זאת ולא עושים זאת. והצד השני של המטבע: מי שמשתמש ביחס לרב קוק "הרב" זה אומר שלא מתייחס אליו כרשע גמור ולכן פירושו של דבר שהרב ורסמן חזר בו מיחסו האישי השלילי נגד הרב קוק.

2. כפי שכבר אמרתי, גם אם אתה צודק שלא חזר בו, עדיין הפוסלים אותו היו מעוט שבמיעוט בקרב גדולי היהדות החרדית, כשכולם פסלו אותו על סמך דברים ששמעו ממה שאמר או כתב ללא היכרות אישית עימו באותה תקופה. לעומת זאת כל אלו מגדולי היהדות החרדית שהכירוהו אישית בהיותו בירושלים מו הסבא קדישא, ר"ש אלישוב, רמ"מ הלפרין, רמ"י וינשטוק, רי"ח זוננפלד, הסבא מסלבודקה, רי"ל חסמן, ה"פחד יצחק", הרבי מזוויהל, הרבי ממודז'יץ', ה"אמרי אמת" מגור, ריי"צ מלובביץ', האחים האדמו"רים מרחמסטריווקה (ר' זאב ור' מנחם נחום שהיו מארבעת בניו של ר' יוחנן טברסקי מרחמסטריווקה), רז"ר ברוורמן (ר"י "מאה שערים"), רי"מ הורוביץ ("ר' מכל דיין" שהיה מקורב לרב זוננפלד ולרב קוק גם יחד), המקובל ר"י ברנדוויין (הוסמך לרבנות גם בידי הרב קוק וגם בידי הרב זוננפלד), ועוד, כולם התייחסו בהערצה אישית אליו, למרות המחלוקת ההשקפתית.
כך שדברי המיעוט שגם פסלו אישית את הרב קוק, וגם אם זה כולל את הרב וסרמן, אינם משנים דברים והם מוטעים ושגויים ואינם עומדים במבחן המציאות, אחרת לא היו מוצאים את כלל גדולי היהדות החרדית, כולל כל מי שהכירוהו אישית מקרוב בירושלים.

3. בנוסף לכך הראיתי גם שגדולי עולם רבים שתמרו ברעיון הציוני ובדעותיו של הרב קוק וביניהם אף שהיו מהמתנגדים לציונות כמו ה"פחד יצחק" שאמר על "דברי המחשבה של הרב קוק שהם "תורת ארץ ישראל" והרב מטפליק שאמר על דברי התורה של הרב קוק שהם "תורת כנסת ישראל". יש לציין כאן שרש"נ גרינשפאן (היה כמה שנים רב בלידס שבאנגליה) שהיה בתחילה תלמיד מובהק לרידב"ז (שגם הוא אגב כיבד מאוד את הרב קוק למרות שחלק בחריפות על דרכו ולמשל היה מדי פעם מטריח את עצמו מצפת ליפו כדי לבקר את הרב קוק ואז הדרכים היו הרבה יותר קשות ומשובשות מהיום ולא הייתה תחבורה כמו היום) ומתנגד לדרכו של הרב קוק, אך לאחר שהכיר את הרב קוק בזמן שהרב קוק היה באנגליה נעשה למעריץ נלהב שלו ואף תומך נלהב בדרכו שהגן בכל עוז על דעותיו של הרב קוק בכלל ועל תוכן ספר "אורות" בפרט.
כך שכמו שהיה מתנגדים רבים לדעותיו של הרב קוק ולרעיון הציוני, כך היו תומכים רבים לדעותיו וגם לציונות כשתמיכה בציונות היא בהכרח תמיכה בדעותיו של הרב קוק (הפוך זה לא בכל המקרים כפי שראינו לעיל הגם שזה לרוב), ודבריך לא משנים זאת כלל.

4. מהי הראיה שהרב וסרמן נלחם נגד בחירת הרב חרל"פ?
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 13 דצמבר 2012, 20:50

רואה האורות כתב:
משולש כתב:

בכל מקרה, כפי שכבר הראיתי היטב, גם אם הרב וסרמן לא היה חוזר בו מכך, היחס האישי השלילי כלפי הרב קוק, היה והינו נחלת מיעוט שבמיעוט מגדולי היהדות החרדית מכל החוגים והעדות, וכלל גדולי החרדים ראו ורואים ברב קוק גדול שבגדולים.
לגבי הרב חרל"פ, הסבא קדישא (רש"א אלפנדארי), שהיה מענקי הרוח בדורות האחרונים שהתכתב בצעירותו עם החת"ם סופר, דווקא היה עימו בידידות רבה.
כאמור כלל גדולי החרדים העריצו אישית את הרב קוק למרות המחלוקת ההשקפתית.

כך הח"ח, רבו המובהק של הרב וסרמן, שחתנו (ר"א הכהן בעל "עבודת הקרבנות") פרסם מכתב בתרפ"ח נגד מעשי הקנאים ופרסומיהם ביחס לרב קוק ומעיד שחמיו מוקיר ומחבב מאוד את הרב קוק, מה שמוכיח שפרסום כאילו הח"ח זלזל ברב קוק בגלל סיבה זו או אחרת היא שקר.

כך הסבא קדישא שבגיליון "דאר היום" מכ"ה בכסלו תרפ"ד, עמ' 4 מתועדת פגישה שהתקיימה בכ' בכסלו בביתו של הסבא קדישא בצפת שבה קיבל בכבוד גדול את הרב קוק ומלוויו הרב חרל"פ והרב אהרונסון. ובמכתב לרב חרל"פ בעניין מחלוקת בישיבה מסוימת מכנה את הרב קוק 'הכהן הגדול מוהרא"י קוק שליט"א' ווכן "הרבי קוק" ו"הגאון הרב קוק" וכדומה וכן בסוף המכתב כותב "דרישת שלום להכהן הגדול" ובקשר למחלוקת בישיבה מסוימת שבה הרב קוק הזהיר מישהו שהוא בעיקר היה הגורם למחלוקת וגידף את הרב קוק, כותב הסבא קדישא שאותו אחד "גדף מערכות ישראל ואלופי ישורון" ו"תאלמנה שפתי שקר הדוברות על צדיק עתק".

כך ר"ש אלישוב (בעל ה"לשם [שבו ואחלמה]") שהתייחס לרב קוק במכתביו אליו כידיד נפשו וכן כרבה של ירושלים וכמו כן אמר לר"א לוין (שבתו נישאה לנכד ר"ש אלישוב, הוא רי"ש אליישיב) שהרב קוק הוא כליל השלמות.

כך רמ"מ ה[יי]לפרין (ממייסדי ישיבת "שער השמים") שבמכתב לרב קוק התייחס לספרו של הרב קוק "ראש מילין" וכותב: "...שמה ראיתי מיעוט שכלי לעומת כוחו וגבורתו עד אין חקר".

כך רמ"י וינשטוק (מגדולי המקובלים ומחבר "סידור הגאונים והמקובלים והחסידים") שהשתתף בסעודה השלישית שערך הרב קוק ואמר עליו שהוא כמלאך ה' צבאות".

כך רי"י מונסה (מגדולי אר"צ) שלאחר שראה את פניו של הרב קוק כשנכנס לבית הכנסת החורבה כדי להתחיל את דרשת שבת הגדול בתרפ"ו, אמר שפניו כפני מלאך אלוקים ושקר בפי המדברים בגנותו.

כך רי"ח זוננפלד שבכל מפגש עם הרב קוק ברחוב או באירוע דיבר עימו באהבה כמו אין מחלוקת ביניהם וכפי שכותב נכדו ב"האיש על החומה", כרך שלישי, הפרק "האמת והעימות" (מעמ' 399) שגם במחלוקות הקשות ביותר הייתה הערצה הדדית ביניהם, וכפי שהעיד רא"ד אויירבך (לא זה מטבריה אלא אחיו של הגרש"ז ודודו של רא"ד אויירבך מטבריה, שהיה ר"י "אור שמח" ורב שכונת בקעה), וכפי שהעיד ר' יוסף-שמואל מוריה (לשעבר ברנדויין) שהיה הרבי מסטרטין-ירושלים לגבי הברית של בנו מאיר שבו כובד הרב קוק בסנדקאות והרב זוננפלד בחיתוך ובמשך זמן ניכר לאחר טקס הברית דיברו ביניהם באהבה ואחווה, ופי שכתב הרב גדליה-אהרן קניג (מגדולי חסידי ברסלב) לרב נריה שבמכתבו אליו כתב שבסעודת פדיון בן מסוימת הרב זוננפלד שם את ידיו תחת כוס היין שבירך עליו הרב קוק שכובד בברכות ואח"כ ליקק את זוננפלד את הטיפות שנטפו על ידיו מכוסו של הרב קוק.

כך רז"ר בנגיס שהיה ראב"ד וגאב"ד "העדה החרדית" ([לא יחד) כתב לרב קוק כחלק מחילופי מכתבים ידידותיים ללא צורך בצורה כלשהי: 'הוד כבוד ידי"ע וידי"נ, הרב הגאון האדיר, תפארת ישראל וכו', כקש"ת מו"ה ר' אברהם יצחק קוק שליט"א, הכהן הגדול מאחיו, רב הראשי לאה"ק בתוככי ירושלים עיר קדשנו ת"ו, שלום לו ולתורתו, ושלום לכל החוסים בצל חכמתו ויראתו, וכל אנשי עדתו, יתברכו בכל טוב סלה איש איש כברכתו...' וכן לאחר פטירתו שלח לבנו הרצי"ה: 'ראשון תחילה הגדתי היום לכתר"ה מעט מהרבה דברי תנחומין מאוחרים מפני אי הכירי אותו אלא בידיעה בלא ראי', להסתלקותו הדר"ג מר אביו פאר הדור זצלה"ה, שאין זה אבל פרטי למשפחתו רק (אלא) אבל כללי לכל עדת ישראל למקומותם למושבותם...'.

כך רמ"מ ז'ק מריגה שהיה מועמד לרשת את הרב זוננפלד כרבה של "העדה החרדית" שכתב לרב קוק במכתב אליו: 'להוד כבוד ידיד ד' וידיד עמו וידיד נפשי עד מאד ה"ה הרב הגאון הגדול הנשגב ונעלה בנגלה ונסתר, חוקר ומקובל צדיק במעשיו וחסיד בדיעותיו ואוצר כל מדה נכונה ומפורסם לתפארת ישראל וכו' וכו' וכו' כבקש"ת כמוהר"ר ר' אברהם יצחק הכהן קוק שליט"א הגאב"ד דירושלם תבב"א'.

כך "הסבא מסלבודקה" שבין השאר שלח לרב קוק מכתב בקשה להעניק סמיכת חכמים לשניים מתלמידיו שבו כתב בראשו 'כבוד ועונג רוחני וגשמי להו"כ הגאון הגדול, המפורסם בקצוי ארץ בגאון תורתו, חכמתו וצדקתו, ובנועם מדותיו העמוקות והנשגבות באור התורה, אוהב עם ישראל במסי"נ כו', כקש"ת מרנא הגרא"י הכהן שליט"א אב"ד ור"מ דירושלם עיה"ק', ובסוף כתב 'וע"ז באתי עה"ח כגודל גאון ערכו הרם...'. וכן אמר לר"י הוטנר (ה"פחד יצחק") שאף שהרב קוק לא למד בישיבות המוסר הוא "הצורה של המוסר".

כך רי"ל חסמן (המשגיח של "חברון") שלפני הקבורה בלוויית הרב קוק אמר שעכשיו קוברים ראש השקול כנגד כל הראשים כאן.

כך רמ"ס מני מחברון שכתב לרב קוק בהתכתבות בעניין בעיה של מקווה מסוים: 'לכבוד מ"ע עטרת תפארת ישראל, ראש גולת אריאל, כתר תורה, הוא זיוה הוא הדרה, הרב הגאון המפורסם לשם טוב ולתהלה, ראשון לציון וראש רבני עיה"ק ירושלם ת"ו, כקש"ת כמוהר"ר אברהם יצחק קוק שליט"א, ויהי שמו לעולם, כירח יכון עולם, כי"ר...'

כך ר"י המשגיח ממיר שבמכתב ידידות לרב קוק כתב: '...צדיק וחסיד, כליל המעלות והטוהר, רשכבה"ג ומרא דארעא דישראל, אדמו"ר הגאון א"י הכהן קוק שליט"א' ובאחר: '...נר ישראל, אור עולם, כקש"ת מהרא"י קוק נ"י ויזרח לעולם באורו ותורתו', ובסוף המכתב חתם : "והנני המשתחווה לפניו באהבה וברוב הדרת הכבוד". במכתב ששלח ר' ירוחם לרצי"ה הקדים ר' ירוחם שורות אלו: "ברוך הבא בשם ה', הו"כ ידיד נפשי הרב הגאון וכו', בנם של קדושים אור ישראל ומאורו, ה"ה כש"ת מהרצי"ה קוק נ"י ויזרח לעולמי עד...". וכן אמר לר"ש ישראלי שהיה חצי שנה במיר: "תגיד בשמי לגאון הרב קוק שיחי', שאני מקנא בעוה"ב שלו, בזכות מה שהוא עושה למען התורה!"

כך רב"ד מקמניץ (ה"ברכת שמואל") שלמשל, במכתב אליו לאחר ששמע על מחלתו של הרב קוק כתב לו כך: 'החיים והשלום ורפואה שלימה מן השמים, אל כבוד הגאון האמיתי, פאר הדור והדרו, כקש"ת ר' אברהם יצחק הכהן קוק שליט"א, נרו יאיר, שיחי' לאורך ימים ושנים טובים אמן, האב"ד בירושלים עיה"ק תובב"א'. ובתוכן המכתב כתב בין השאר: 'העליון ית"ש יאריך ימיו ושנותיו על ממלכתו להאיר עין ישראל בתורתו הקדושה...'

כך ה"פחד יצחק" שאמר על הרב קוק שהוא היה "גדול בתורה ביראה ובחסידות מכל אשר חלקו עליו" ושכל רז לא אניס ליה בכל חלקי התורה.

כך ר"א וולקין מפינסק-קרלין שכתב לרב קוק במכתב שבו פירט את התלבטותו בקבלת משרה רבנית במקום גדול יותר: 'אישי כהן גדול ידידי חביבי, הרב הגאון הגדול המפורסם לתהלה ולתפארת, פאר ישראל והדרו, כקש"ת מוהר"ר אברהם יצחק הכהן קוק שליט"א, מרא דארעא דישראל...'

כך רח"י מישקובסקי שבמכתב שבו מודה לרב קוק על מכתבו וברכותיו אליו וכותב: 'להארז אשר בלבנון, תפארת ארץ הצבי, נזר ועטרה, הרב הגאון הגדול, נודע ביהודה ובישראל גדול שמו, אוצר כל יקר וסגולה, אבן פינה בציון המצוינת, הכהן הגדול מאחיו, מרן אברהם יצחק הכהן קוק הי"ו, ראש הרבנים ונשיא קרתא קדישא וארעא קדישא'. ובתטכו המכתב כותב: ''מכתבו הטהור מיום כ"ט לחודש העבר ותוכנו רצוף אהבה וכבוד ויקר ברכה מקודש ברכות כהן גדול נשיא ארץ הקודש... תודתו לרום כתר"ה גאון ישראל ותפארתו... יפוצו מעינותיו הטהורות היצאות מקודהק"ד... ויאציל מואור המבהיק והבהיר... יגדל שמו ותרבה השפעתו על כל שדרות עמנו...'.

כך רד"ב איינהורן מאמסטוב שבמכתב שבו ממליץ לרב קוק על קבלת תלמידו ל"מרכז הרב" כותב: 'לכבוד הרב הגאון הגדול פ"ה פה"ד החכם הכולל חוקר אלקי דמטמרין גלין ליה מרא דארעא דישראל כקש"ת אברהם יצחק שליט"א כהן לאל עליון ורב והגאון אב"ד דעה"ק ירושלים תובב"א.' ומסיים את מכתבו ב'דברי המשתחוה מול הדר"ג וקדושתו הרמה דוב בעריש בהרה"ג א"צ.'
בקשר לכך, ראשי ישיבות רבים מישיבות אירופה שלחוו לרב קוק מכתבי המלצה על קבלת תלמידים שלהם ל"מרכז הרב", מה שמראה על הערצתם לרב קוק. ביניהם: רי"ש כהנמן מפוניבז' (שהוא היה דווקא ציוני וראה את מדינת ישראל כ"אתחלתא דגאולה" וציווה לתלות את דגל ישראל מעל ישיבתו וכן תלה ביום העצמאות את הדגל גם בביתו ורעייתו המשיכה בכך אחרי פטירתו), ר"מ סוקולובסקי מ"תורת חסד" בבריסק, רנ"ט מראדין, ר"מ אטלס משאוול, רי"ל פיין מסלונים, ר"י שפירא מוולוז'ין המחודשת, ועוד רבים.

כך הרבי מזוויהל שהיה מבקר את הרב קוק בר"ח ומתיישב לפניו בשתיקה ונהנה מזיו פניו ומדבריו אל מבקריו, וכן הצטרף לכרוז לתפילה לרפואת הרב קוק שבו הוגדר בין השאר כ"גאון ישראל וקדושו".

כך ריי"צ מלובביץ' שנפגש בידידות רבה עם הרב קוק כמה וכמה פעמים והתכתב עימו בידידות רבה וכתב לו: 'כבוד הרה"ג הנודע ומפורסם לשם תהלה ותפארת בתוככי גאוני יעקב בכל מרחבי תבל וקצוי ארץ עה"י פה"ח רב פעלים כש"ת מוהר"ר אברהם יצחק הכהן שליט"א...'

כך ר"ד מסוכצ'וב (הרבי מסוכצ'וב השלישי) שבמכתב לרב קוק שבו כותב לו עד כמההתענג לפוגשו בביקורו בירושלים וכותב בראשו: 'השוכן בציון ובוחר בירושלים יחון בספר החיים את כבוד ידידנו ידיד ישראל והרב הגאון הנפלא, הצדיק המפורסם, חכם חרשים ונבון לחשים, דורש טוב לעמו, כקש"ת מו"ה אברהם יצחק הכהן שליט"א, רב הראשי לעה"ק ירושלים תובב"א ולארץ ישראל'.

כל ה"אמרי אמת" מגור שבכל ביקוריו בארץ נפגש בידידות רבה עם הרב קוק והקפיד לבקרו לפני שביקר את הרב זוננפלד ורי"י דיסקין, וכן מביקורו השני בארץ ועד פטירת הרב קוק קנה מהבשר ששחיטתו בהשגחת הרב קוק ולא מזה ששחיטתו בהשגחת "העדה החרדית".

כך כלל גדולי החרדים מכל החוגים והעדות. כך שדעת הפוסלים לא משנה את דעת כל הגדולים הנ"ל ורבים אחרים.

הוזכר רח"ע גרודזנסקי. ובכן ככלל גדולי היהדות החרדית, הוא חלק כבוד רב לרב קוק והתכתב עימו בידידות רבה וכן כששמע על מחלתו הקשה של הרב קוק שלח מכתב מיוחד לרב שזורי (ובר) שהיה מזכיר הרבנות הראשית לא"י ובו מאחל רפואה שלמה לרב קוק וכותב 'ידידנו הגאון מוהרא"י קוק שליט"א'.
נערך לאחרונה על ידי רואה האורות בתאריך 13 דצמבר 2012, 22:11, נערך פעם אחת בסך הכל.
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 13 דצמבר 2012, 21:44

לא הצלחת להתאפק מלכתוב מגילות ולסטות מהנושא. דיברנו על ר' אלחנן וסרמן. הוא אומר שהרב קוק רשע גמור. אתה מנסה להוכיח מזה שפעם הזכיר אותו בשם "רב" סימן שחזר בו. אף אחד פה בפורום לא השתכנע מהראיה המבריקה שלך.
זה הסיכום שלי לנושא של ר' אלחנן.
ועכשיו אפשר לעבור לנושא שני: הגרי"ח זוננפלד שאתה מספר על הערצתו לרב קוק כותב על הרב קוק: "הפיץ כבר חוברות ברוח העת החדשה רוח הכפירה ותרבות חדשה. אבל האחרון הכביד אשר בשם רואות קראה אותה מחוללה, ורעל מות בתוכה, יש בה הרבה דברים שאסור לשמען וכ"ש לכתבם ולהדפיסם."
דהיינו לדעתו של הגרי"ח זוננפלד הרב קוק כתב דברי כפירה ורעל מוות. האם היה אחד מגדולי ישראל שמישהו מצא בחיבורו כפירה?
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 13 דצמבר 2012, 22:03

משולש כתב:לא הצלחת להתאפק מלכתוב מגילות ולסטות מהנושא. דיברנו על ר' אלחנן וסרמן. הוא אומר שהרב קוק רשע גמור. אתה מנסה להוכיח מזה שפעם הזכיר אותו בשם "רב" סימן שחזר בו. אף אחד פה בפורום לא השתכנע מהראיה המבריקה שלך.
זה הסיכום שלי לנושא של ר' אלחנן.
ועכשיו אפשר לעבור לנושא שני: הגרי"ח זוננפלד שאתה מספר על הערצתו לרב קוק כותב על הרב קוק: "הפיץ כבר חוברות ברוח העת החדשה רוח הכפירה ותרבות חדשה. אבל האחרון הכביד אשר בשם רואות קראה אותה מחוללה, ורעל מות בתוכה, יש בה הרבה דברים שאסור לשמען וכ"ש לכתבם ולהדפיסם."
דהיינו לדעתו של הגרי"ח זוננפלד הרב קוק כתב דברי כפירה ורעל מוות. האם היה אחד מגדולי ישראל שמישהו מצא בחיבורו כפירה?

1. לא סטיתי מהנושא וכתבתי שגם אם אתה צודק לגבי הרב וסרמן, זוהי הדעה של מיעוט שבמיעוט מגדולי היהדות החרדית מכל החוגים והעדות וה"מגילה" שהבאתי מוכיחה זאת.
2. לגבי דברי הרב זוננפלד, כמו שכבר הבאתי היו גדולים רבים שהתנגדו לדעותיו של הרב קוק אך היו רבים שתמכו, ואף מהגדולים מתנגדי הציונות היו שתמכו במשנתו של הרב קוק כמו ה"פחד יצחק" והרב מטפליק, וגם ביחס לרעיון הציוני היו גדולים רבים שהתנגדו, אך גם רבים שתמכו וגם שנים לאחר הקמת המדינה, וכמו שכבר הראיתי היטב.
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 13 דצמבר 2012, 22:18

יפה,
סיימנו מהר עם הגרי"ח.
סיכום ביניים: ר' אלחנן ווסרמן: "רשע ומחטיא הרבים", הגרי"ח זוננפלד: "כפירה ורעל מוות".
עכשיו ביחד עם הגרי"ח זוננפלד נוסיף גם את כל אלו שחתמו אתו על הדברים הנ"ל: הרב יצחק ירוחם דיסקין, ר' משה יוסף הופמן, (מפאפא) ר' מרדכי ליב רובין, ר' משה נחום וולענשטיין, ר' יצחק פרענקעל, כף החיים (ר' יעקב חיים סופר) והחכם יצחק ברוך.

עד כאן מוסכם? אפשר להמשיך?
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 14 דצמבר 2012, 12:53

משולש כתב:יפה,
סיימנו מהר עם הגרי"ח.
סיכום ביניים: ר' אלחנן ווסרמן: "רשע ומחטיא הרבים", הגרי"ח זוננפלד: "כפירה ורעל מוות".
עכשיו ביחד עם הגרי"ח זוננפלד נוסיף גם את כל אלו שחתמו אתו על הדברים הנ"ל: הרב יצחק ירוחם דיסקין, ר' משה יוסף הופמן, (מפאפא) ר' מרדכי ליב רובין, ר' משה נחום וולענשטיין, ר' יצחק פרענקעל, כף החיים (ר' יעקב חיים סופר) והחכם יצחק ברוך.

עד כאן מוסכם? אפשר להמשיך?

אינך סותר את דבריי, כי גם כלל גדולי החרדים שראו בדעותיו מסוכנות, כולל הגרי"ח, התייחסו אליו כגדול שבגדולים.
והיו לא מעטים שגם תמכו בדעותיו.
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 14 דצמבר 2012, 13:27

רואה האורות כתב:אינך סותר את דבריי, כי גם כלל גדולי החרדים שראו בדעותיו מסוכנות, כולל הגרי"ח, התייחסו אליו כגדול שבגדולים.

זה נקרא גדול שבגדולים? שמוציא ספרי כפירה? אם לדעתם כל החוברות שהוציא הם ספרי כפירה, (כמבואר שם) הרי שהוא... "כופר" לפי דעתם. ואם הוא גדול בתורה, אז הוא כופר גדול בתורה. (גם שבתי צבי היה גדול בתורה יותר מהרב קוק ואז מה?)
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 14 דצמבר 2012, 15:34

משולש כתב:
רואה האורות כתב:אינך סותר את דבריי, כי גם כלל גדולי החרדים שראו בדעותיו מסוכנות, כולל הגרי"ח, התייחסו אליו כגדול שבגדולים.

זה נקרא גדול שבגדולים? שמוציא ספרי כפירה? אם לדעתם כל החוברות שהוציא הם ספרי כפירה, (כמבואר שם) הרי שהוא... "כופר" לפי דעתם. ואם הוא גדול בתורה, אז הוא כופר גדול בתורה. (גם שבתי צבי היה גדול בתורה יותר מהרב קוק ואז מה?)

אז עובדה כפי שהראיתי שלמרות שהתנגדו לדעותיו, התייחסו אליו אישית בכבוד רב ולא כמו שבתי צבי, ולמשל הרב זוננפלד שהבאת מדבריו לגבי אורות, כפי שכותב הרב קניג (מגדולי חסידי ברסלב) לרב נריה, ליקק את הטיפות שנטפו על ידיו מהכוס שבירך עליו הרב קוק בסעודת פדיון בן. כך מתייחסים לכופר?!
וכמ שכותב נכדו של הרב זוננפלד שהייתה הערצה הדידית בין הרב זוננפלד לרב קוק גם במחלוקות הקשות ביותר.
אז יחס להשקפה לחוד, ויחס אישי לחוד. כך כלל גדולי היהדות החרדית שהתייחסו לדעותיו של הרב קוק כמסוכנות אך לא אישית כאחד מגדולים ביותר.
וכבר הבאתי שגדולים רבים תמכו גם בדרכו של הרב קוק.
נערך לאחרונה על ידי רואה האורות בתאריך 14 דצמבר 2012, 16:49, נערך פעם אחת בסך הכל.
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 14 דצמבר 2012, 15:43

גם רבי יוחנן בן זכאי נתן יחס אישי חביב מאוד לאספסינוס מחריב המקדש.
אם הגרי"ח נתן יחס טוב לרב קוק זה מראה שהוא לא חושב אותו לכופר?
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 14 דצמבר 2012, 15:49

מי שמבזה את הרב קוק יותר מכולם זה אתה כמו שראית באשכול השני. viewtopic.php?f=1&t=314&p=8101#p8101
לכן, עד כמה שתראה שהוא היה גדול וצדיק, ככה אתה עושה את עצמך יותר נלעג.
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 14 דצמבר 2012, 16:50

משולש כתב:מי שמבזה את הרב קוק יותר מכולם זה אתה כמו שראית באשכול השני. viewtopic.php?f=1&t=314&p=8101#p8101
לכן, עד כמה שתראה שהוא היה גדול וצדיק, ככה אתה עושה את עצמך יותר נלעג.

אין לזה קשר למה שהוא היה באמת ולאיך שהתייחסו אליו כלל גדולי החרדים שהמציאות היא שהתייחסו אליו כקדוש, צדיק וגאון אדיר, ושום דבר לא ישנה זאת.
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 14 דצמבר 2012, 17:02

אז למה אתה מצפצף עליו? למה לא איכפת לך מה הוא אומר? למה אתה משתמש בו רק בשביל להצדיק את עברותיך?
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 15 דצמבר 2012, 22:26

משולש כתב:אז למה אתה מצפצף עליו? למה לא איכפת לך מה הוא אומר? למה אתה משתמש בו רק בשביל להצדיק את עברותיך?

מצפצף עליו במה?
באלו דברים שאמר הרב קוק?
לגבי גיוס בני ישיבות, דעתי היא שמי שיושב ולומד בהתמדה, יש לאפשר לו ללמוד, וזה בוודאי דעת הרב קוק.
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 15 דצמבר 2012, 22:40

רואה האורות כתב:
משולש כתב:אז למה אתה מצפצף עליו? למה לא איכפת לך מה הוא אומר? למה אתה משתמש בו רק בשביל להצדיק את עברותיך?

מצפצף עליו במה?
באלו דברים שאמר הרב קוק?
לגבי גיוס בני ישיבות, דעתי היא שמי שיושב ולומד בהתמדה, יש לאפשר לו ללמוד, וזה בוודאי דעת הרב קוק.

אבל אתה לא מקיים את דעתך זו, ושולח (אתה וכל חבירך) את הבנים לישיבות הסדר, שם לומדים גם אלו שיכלו להתמיד לו למדו בישיבה קדושה.
לגבי שירות לאומי שתלמידו המובהק של הרב קוק אסר ב"יהרג ואל יעבור" ואצלך זה מצווה.
אז למה אתה מיתמם?
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 16 דצמבר 2012, 13:44

משולש כתב:
רואה האורות כתב:

מצפצף עליו במה?
באלו דברים שאמר הרב קוק?

אבל אתה לא מקיים את דעתך זו, ושולח (אתה וכל חבירך) את הבנים לישיבות הסדר, שם לומדים גם אלו שיכלו להתמיד לו למדו בישיבה קדושה.
לגבי שירות לאומי שתלמידו המובהק של הרב קוק אסר ב"יהרג ואל יעבור" ואצלך זה מצווה.
אז למה אתה מיתמם?

1. גם לישיבות הסדר ישנם כוללים שבהם לומדים הבחורים שממשיכים לגדול בתורה אחרי סיום מסלולל ההסדר, כמו כל ישיבה גבוהה. עם הבעיה שישנה של לא מעט בחורים שהיו צריכים להמשיך לגדול כת"ח ולא עושים זאת, ישנם לא מעט מהבחורים האלו שממשיכים לעסוק בתורה אחרי ישיבת ההסדר.

2. שוב, ה"יהרג ואל יעבור" לא שייך שיהיה מכוון לעצם השירות הלאומי בכל מצב, כיוון שזה לא דעה אפשרית אצל מי שתומך בציונות. אלא הכוונה לכל מקום שבו ישנו חשש מקלקול ומירידה דתית ומוסרית (בזמנו של הרב חרל"פ בכל מקרה כל המקומות היו כאלו או לפחות רובם המכריע), אז שירות לאומי שבמקומות כאלו הוא "יהרג ואל יעבור". אך מדוע שרב דתי-לאומי שרואה כמצווה לשרת את המדינה כמו שהייתה דעתו של הרב חרל"פ, יתייחס כ"יהרג ואל יעבור" לשירות לאומי במקומות רבים כמו שיש בימינו כ"אל עמי", "חסדי נעמי" ושאר ארגונים ומוסדות של שומרי מצוות, שבו אין חששות כאלו?

3. כמו שאמרתי כל הדיון הזה לא משנה את העובדות ההיסטוריות שכלל גדולי היהדות החרדית ראו ברב קוק את אחד מגדולי הדור על אף המחלוקת ההשקפתית, וכן שהיו גדולי עולם רבים שתמכו ברעיון הציוני ובדעותיו של הרב קוק (ואף ממתנגדי הציונות היו כאלו שתמכו בדעותיו של הרב קוק כמו שכבר הבאתי לעיל.
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי נחמן » 16 דצמבר 2012, 14:47

נחמן כתב:יש אנשים כ"רואה האורות" כשיורקים עליו חושבים שזה גשם... על כל דבר שתאמרו לו, הוא יחזור בדיוק אותו דבר עוד הפעם ועוד הפעם גם אלף פעמים, ככלב שב על קיאו, פשוט הוא לא מבין, הוא לא מסוגל להבין, ואף פעם הוא לא יבין! - וחבל על הזמן.

נחמן

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 16 דצמבר 2012, 16:01

רואה האורות כתב:1. גם לישיבות הסדר ישנם כוללים שבהם לומדים הבחורים שממשיכים לגדול בתורה אחרי סיום מסלול ההסדר, כמו כל ישיבה גבוהה.

אבל לרב קוק אסור לקחת בני ישיבות כלל לצבא, אפילו לא הסדר.
רואה האורות כתב:2. שוב, ה"יהרג ואל יעבור" לא שייך שיהיה מכוון לעצם השירות הלאומי בכל מצב, כיוון שזה לא דעה אפשרית אצל מי שתומך בציונות. אלא הכוונה לכל מקום שבו ישנו חשש מקלקול ומירידה דתית ומוסרית (בזמנו של הרב חרל"פ בכל מקרה כל המקומות היו כאלו או לפחות רובם המכריע), אז שירות לאומי שבמקומות כאלו הוא "יהרג ואל יעבור". אך מדוע שרב דתי-לאומי שרואה כמצווה לשרת את המדינה כמו שהייתה דעתו של הרב חרל"פ, יתייחס כ"יהרג ואל יעבור" לשירות לאומי במקומות רבים כמו שיש בימינו כ"אל עמי", "חסדי נעמי" ושאר ארגונים ומוסדות של שומרי מצוות, שבו אין חששות כאלו?

אתה ממשיך להתעלם מדברי רבותיך בטענה ש"זה לא דעה אפשרית". אבל הם אסרו את זה בשום אופן אפילו אם אין ירידה.
רואה האורות כתב:3. כמו שאמרתי כל הדיון הזה לא משנה את העובדות ההיסטוריות שכלל גדולי היהדות החרדית ראו ברב קוק את אחד מגדולי הדור על אף המחלוקת ההשקפתית, וכן שהיו גדולי עולם רבים שתמכו ברעיון הציוני ובדעותיו של הרב קוק (ואף ממתנגדי הציונות היו כאלו שתמכו בדעותיו של הרב קוק כמו שכבר הבאתי לעיל.

לכן אנחנו הולכים בדרכו של הרב קוק ולא מגייסים בני ישיבות לצבא, וכן לא מכניסים בישיבות לימודי חול, לא משרתים שירות לאומי, לא משנים את מבטא לשון הקודש האשכנזי, לא הולכים עם כיפה סרוגה אלא שחורה כמו של הרב קוק, לא הולכים לתנועות נוער מעורבות כמו בני עקיבא, לא מלמדים בבתי ספר ספרות של כופרים ומומרים, וכל שכן לא ביקורת המקרא שהרב קוק התנגד לה מפורשות, איננו מצביעים לנשים, ובקיצור עושים את כל הדברים הטובים והנכונים שהרב קוק אמר.
רק את קליפתו (החלק של הכפירה שבספריו) אנחנו זורקים. הבעיה שאתם לוקחים רק את הקליפות וזורקים את הפרי.
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 16 דצמבר 2012, 17:12

משולש כתב:
רואה האורות כתב:1. גם לישיבות הסדר ישנם כוללים שבהם לומדים הבחורים שממשיכים לגדול בתורה אחרי סיום מסלול ההסדר, כמו כל ישיבה גבוהה.

רואה האורות כתב:2. שוב, ה"יהרג ואל יעבור" לא שייך שיהיה מכוון לעצם השירות הלאומי בכל מצב, כיוון שזה לא דעה אפשרית אצל מי שתומך בציונות. אלא הכוונה לכל מקום שבו ישנו חשש מקלקול ומירידה דתית ומוסרית (בזמנו של הרב חרל"פ בכל מקרה כל המקומות היו כאלו או לפחות רובם המכריע), אז שירות לאומי שבמקומות כאלו הוא "יהרג ואל יעבור". אך מדוע שרב דתי-לאומי שרואה כמצווה לשרת את המדינה כמו שהייתה דעתו של הרב חרל"פ, יתייחס כ"יהרג ואל יעבור" לשירות לאומי במקומות רבים כמו שיש בימינו כ"אל עמי", "חסדי נעמי" ושאר ארגונים ומוסדות של שומרי מצוות, שבו אין חששות כאלו?

אתה ממשיך להתעלם מדברי רבותיך בטענה ש"זה לא דעה אפשרית". אבל הם אסרו את זה בשום אופן אפילו אם אין ירידה.
רואה האורות כתב:3. כמו שאמרתי כל הדיון הזה לא משנה את העובדות ההיסטוריות שכלל גדולי היהדות החרדית ראו ברב קוק את אחד מגדולי הדור על אף המחלוקת ההשקפתית, וכן שהיו גדולי עולם רבים שתמכו ברעיון הציוני ובדעותיו של הרב קוק (ואף ממתנגדי הציונות היו כאלו שתמכו בדעותיו של הרב קוק כמו שכבר הבאתי לעיל.

לכן אנחנו הולכים בדרכו של הרב קוק ולא מגייסים בני ישיבות לצבא, וכן לא מכניסים בישיבות לימודי חול, לא משרתים שירות לאומי, לא משנים את מבטא לשון הקודש האשכנזי, לא הולכים עם כיפה סרוגה אלא שחורה כמו של הרב קוק, לא הולכים לתנועות נוער מעורבות כמו בני עקיבא, לא מלמדים בבתי ספר ספרות של כופרים ומומרים, וכל שכן לא ביקורת המקרא שהרב קוק התנגד לה מפורשות, איננו מצביעים לנשים, ובקיצור עושים את כל הדברים הטובים והנכונים שהרב קוק אמר.
רק את קליפתו (החלק של הכפירה שבספריו) אנחנו זורקים. הבעיה שאתם לוקחים רק את הקליפות וזורקים את הפרי.

1. בדברים של הרב קוק מדובר על שירות בצבא הבריטי, וכאן מדובר בצבא של מדינת העם היהודי. ודבריו של הרב חרל"פ לגבי מה שדובר על גיוס בני הישיבות לאחר הקמת המדינה, היה בזמן שלא היה דבר כמו ישיבות הסדר שבה קבוצות חיילים דתיים ולא היו תנאים נוחים לשירות של חיילים שומרי מצוות בהקפדה, ובמצב זה הרב חרל"פ התנגד בתוקף שבחורי הישיבות שיושבים ולומדים צריכים לאפשר ללמוד תורה ללא כל הפרעה. שירותי צבאי היה יכול לפגוע בהם קשה מבחינה רוחנית כי לא היו תנאים בסיסיים לשירות של חיילים שומרי תורה ומצוות כמו שיש היום, ויש מסגרות מוצלחות של חרדים המתגייסים כמו הנח"ל החרדי, "שחר כחול" וכדומה.
2. ממה אתה למד שהם אסרו גם כשאין כל חחש מבעיה רוחנית, ומה אצל רב ציוני? מאף דברים של רבנים ציוניים שדיברו נגד שירות לאומי, א"א להבין שזה גם כשאין חשש כזה. מאיזה סיבה רב ציוני יאסור לשרת את המדינה שהוא תומך בה, ללא חשש של ירידה רוחנית ומוסרית?
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 16 דצמבר 2012, 17:17

רואה האורות כתב:
משולש כתב:

1. בדברים של הרב קוק מדובר על שירות בצבא הבריטי, וכאן מדובר בצבא של מדינת העם היהודי. ודבריו של הרב חרל"פ לגבי מה שדובר על גיוס בני הישיבות לאחר הקמת המדינה, היה בזמן שלא היה דבר כמו ישיבות הסדר שבה קבוצות חיילים דתיים ולא היו תנאים נוחים לשירות של חיילים שומרי מצוות בהקפדה, ובמצב זה הרב חרל"פ התנגד בתוקף שבחורי הישיבות שיושבים ולומדים צריכים לאפשר ללמוד תורה ללא כל הפרעה. שירותי צבאי היה יכול לפגוע בהם קשה מבחינה רוחנית כי לא היו תנאים בסיסיים לשירות של חיילים שומרי תורה ומצוות כמו שיש היום, ויש מסגרות מוצלחות של חרדים המתגייסים כמו הנח"ל החרדי, "שחר כחול" וכדומה.
2. ממה אתה למד שהם אסרו גם כשאין כל חחש מבעיה רוחנית, ומה אצל רב ציוני? מאף דברים של רבנים ציוניים שדיברו נגד שירות לאומי, א"א להבין שזה גם כשאין חשש כזה. מאיזה סיבה רב ציוני יאסור לשרת את המדינה שהוא תומך בה, ללא חשש של ירידה רוחנית ומוסרית?
3. א. באף ישיבה גבוהה ציונית כולל ישיבות הסדר, לא מלמדים לימודי חול.
ב. יותר ויותר סניפים של בני עקיבא הם נפרדים, והפעילות גם בסניפים המעורבים היא יותר ויותר נפרדת. בנוסף ישנם את תנועות אריאל ועזרא הנפרדות שגם הם תנועות דתיות-לאומיות.
ג. באף מוסד חינוכי דתי ובוודאי תורני של החרד"ליים לא מלמדים ביקורת המקרא אלא רק לפי הפרשנים המסורתיים וגם הבגרות בתנ"ך בחינוך הדתי היא רק לפי הפרשנים המסורתיים. וכן לימודי התנ"ך הקיימים בישיבות הגבוהות הציוניות לא כל ביקורת המקרא.
ד. אני כבר הראיתי שהיו גדולי עולם רבים שתמכו בדעותיו של הרב קוק ולא ראו בהם כפירה כלל, וגם כלל הגדולים החרדיים שראו בדעותיו דעות מסוכנות, לא ראו בו כופר אלא קדוש, ציס"ע וגאון אדיר. אך כאמור גדולים רבים תמכו בדעותיו וברעיון הציוני כשאף בין מתנגדי הציונות ישנם כאלו שתמכו בדעותיו כמו ה"פחד יצחק" והרב מטפליק. ראה שוב כאן: http://haredim.info/%D7%93%D7%A2%D7%95% ... ndex2.html
נערך לאחרונה על ידי רואה האורות בתאריך 16 דצמבר 2012, 17:39, נערך 2 פעמים בסך הכל.
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 16 דצמבר 2012, 17:20

אתה מתחיל לעשות חילוקים ופלפולים למה התכוונו גדולי התורה. אז אל תגיד שאתה הולך בשמם. זה פלפולים שלך.
לגבי שירות לאומי הרב מרדכי אליהו כותב מפורש שאין שום היתר, ואתה אומר שיש היתר. בגלל שאתה לא רוצה להבין.
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 16 דצמבר 2012, 17:32

משולש כתב:אתה מתחיל לעשות חילוקים ופלפולים למה התכוונו גדולי התורה. אז אל תגיד שאתה הולך בשמם. זה פלפולים שלך.
לגבי שירות לאומי הרב מרדכי אליהו כותב מפורש שאין שום היתר, ואתה אומר שיש היתר. בגלל שאתה לא רוצה להבין.

תענה אתה: מה שייך לרב ציוני להתנגד לשרת את המדינה כשאין כל בעיה רוחנית. כשאומרים שאין היתר יש סיבה מדוע אומרים. אז מה הסיבה לרב ציוני להתנגד לשירות לאומי שאין בו כל חשש לפגיעה רוחנית?
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 16 דצמבר 2012, 17:33

דעתו של הרב מרדכי אליהו מפורסמת וידועה שאין שום היתר ללכת לשירות לאומי. גם בעל פה וגם בכתב.
אחרי שתודה בזה, אסביר לך מה הבעיה.
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 16 דצמבר 2012, 17:35

משולש כתב:דעתו של הרב מרדכי אליהו מפורסמת וידועה שאין שום היתר ללכת לשירות לאומי. גם בעל פה וגם בכתב.

כדי שיהיה אפשר להודות בזה שאי אפשר להבין כפי שאמרתי וכפי שהבן שלו מבין, צריך לדעת מה הבעיה...
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי סקאפלער » 16 דצמבר 2012, 17:39

משולש כתב:דעתו של הרב מרדכי אליהו מפורסמת וידועה שאין שום היתר ללכת לשירות לאומי. גם בעל פה וגם בכתב.

אנ'חושב שהוא לא יודע להסביר והוא לא יודע להבין
תראה בחתימה שלו הוא מביא ציטוט ואנ'בטוח שגם הוא לא מבין שם שום משמעות הגיונית איך יכול להיות שאנחנו נבקר את המומים ובסופו של דבר אין שום מום, זה כמו שאנ'אומר עליך שכמה שתדבר שטויות זה הכל דברי חכמה. הם התרגלו לטקסטים בלתי הגיוניים והשכל שלהם ככה ככה, אין לך מה להתוכח אתו.
סקאפלער יש רק אחד!
סקאפלער

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 16 דצמבר 2012, 17:43

כי הוא אסר בשום אופן. במפורש. ואתה מוזמן לשאול את אלו שהיו מקורבים לו מה דעתו.
בכל זאת אסביר לך משהו. האם אתה יודע כמה בנות שירות לאומי הגיעו לגילוי עריות בגלל השירות הלאומי?
דהיינו במציאות לא הצלחתם לעשות שירות צנוע רק לבת של הרב שמואל אליהו ועוד כמה צדיקים בסדום. האם זה לא מספיק סיבה לאסור את כל השירות הלאומי שלא מועיל לאף אחד ורק מבזבז את כספי המדינה ומוסיף אנשים למעגל האבטלה.
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 16 דצמבר 2012, 17:44

סקאפלער אתה חזק!!
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 16 דצמבר 2012, 18:44

סקאפלער כתב:

אנ'חושב שהוא לא יודע להסביר והוא לא יודע להבין
תראה בחתימה שלו הוא מביא ציטוט ואנ'בטוח שגם הוא לא מבין שם שום משמעות הגיונית איך יכול להיות שאנחנו נבקר את המומים ובסופו של דבר אין שום מום, זה כמו שאנ'אומר עליך שכמה שתדבר שטויות זה הכל דברי חכמה. הם התרגלו לטקסטים בלתי הגיוניים והשכל שלהם ככה ככה, אין לך מה להתוכח אתו.

הכוונה של הציטוט שלמרות הפגמים הקיימים, במהותו עם ישראל (במילים אחרות: כנסת ישראל) זך וטהור ונקי מכל מום. בהקשר לזה ראה כאן: http://www.hebrewbooks.org/pagefeed/heb ... 758_41.pdf
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 16 דצמבר 2012, 18:47

משולש כתב:כי הוא אסר בשום אופן. במפורש. ואתה מוזמן לשאול את אלו שהיו מקורבים לו מה דעתו.
בכל זאת אסביר לך משהו. האם אתה יודע כמה בנות שירות לאומי הגיעו לגילוי עריות בגלל השירות הלאומי?
דהיינו במציאות לא הצלחתם לעשות שירות צנוע רק לבת של הרב שמואל אליהו ועוד כמה צדיקים בסדום. האם זה לא מספיק סיבה לאסור את כל השירות הלאומי שלא מועיל לאף אחד ורק מבזבז את כספי המדינה ומוסיף אנשים למעגל האבטלה.

אלו שהגיעו לגילוי עריות ר"ל, זה כי הלכו למקומות בעייתים שמלכתחילה יש לגביהם חששות שיגרמו לבעיות כאלו.
אך בנות שהולכות למקומות כמו "אל עמי", כפי שבת-דודה שלי הלכה לשם לשירות לאומי ("אל עמי - צפון", במעלות כמדומני), לא תגענה לגילוי עריות.
השירות הלאומי בהחלט הועיל לבנות רבות ולאלו שהן עזרות להם במסגרת השירות הלאומי, ויש בנות רבות שלא הגיעו לגילוי עריות השאלה היא שוב לאלו מקומות מגיעים. אלו עובדות שישנם מקומות שלא מגיעים לשם לגילוי עריות. יש כמובן לבדוק מראש את המקומות והתנאים שיש שם, אך היום ישנם מקומות רבים ללא חשש של גילוי עריות, ובנות רבות שעשו את הבדיקות הנדרשות, לא הגיעו לדברים כאלו והשירות תרם להן רבות ואלו שעזרו להם במסגרת שירותן.
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 16 דצמבר 2012, 19:14

משולש כתב:זה המו"ל של "שבת הראי"ה" מאתר "אור האורות". והם רוצים להכשיר את מה שכתב הרב קוק בספר "אורות" שעליו אמר הגרי"ח זוננפלד שהוא כפירה ואסור לקרוא בו, וכן כתבו עוד הרבה מגדולי אותו הדור.
שם הוא משבח את הרשעים על זה שהם משתתפים בבנין הארץ, ואומר שיש קדושה בשחקני הכדורגל מחללי השבת.
עיקר עבודתם היא הפצה של תורת הרב קוק בציבור החרדי, לאחר שנכשלו בציבור הדתי לאומי שכבר לא שומעים לדבריו של הרב קוק ולא זוכרים אותו כלל.
הם אינם הולכים בדרכו, אלא משתמשים בשמו כדי לטהר את השרצים שלהם.

אני לא מו"ל של 'שבת הראי"ה' אלא ארגון "אור האורות", ובכל מקרה עלון זה כבר לא יוצא לאור.

שנית, אין בכל כתבי הרב קוק שבחים למשחק הכדורגל ולא כותב בשום מקום שיש קדושה במשחק כדורגל בכלל ובוודאי לא כשמשוחק בשבת. אלא להיפך הוא פעל נגד חילול שבת, אם זה בכדורגל ואם זה בקולנוע, או אחר.

מה שכתוב ב"אורות", "אורות התחייה", פרק ל"ד הוא על "ההתעמלות של צעירי ישראל" שעושים זאת כדי להיות "גבורי כח לאומה". הכוונה לאימונים בשביל המלחמה נגד הערבים. וגם דבר זה, כמו כל פעילות גופנית אחרת כעולה ממקומות אחרים בכתביו וכן מכתביו, בעניין זה, הערך החיובי של הדבר הוא רק כשנעשה לפי ההלכה מתוך הקדושה, כשהגבורה הגופנית באה מתוך גבורה רוחנית, כפי שהיה למשל, אצל משה רבנו, דוד המלך וחייליו ושמשון הגיבור, ושכשההתעמלות הזו מנותקת מתורה ומצוות היא פסולה.
דבריו מוסברים אף מדברים על ההתעמלות ב"אורות" ובמקומות אחרים ב"אורות" ו"אורות הקודש" (כלומר מדובר באותם דברים מ"שמונה קבצים" שנכנסו ל"אורות" שערך הרצי"ה ול"אורות הקודש" שערך הגאון הרב דוד יהודה אריה לייב הכהן זצ"ל, "הרב הנזיר"):
באותו עמוד ב"אורות" (עמ' פ') כתוב: 'גדולה היא תביעתנו הגופנית, גוף בריא אנו צריכים... שכחנו שיש לנו בשר קודש לא פחות ממה שיש לנו רוח הקודש ("תיקוני זוהר", תיקון י"ט, ושם בביאור הגר"א ובשל"ה "בית ישראל": 'הגוף קדוש והנשמה ק"ק'). עזבנו את החיים המעשיים... ואת הקישור עם המציאות הגופנית המוחשית מפני יראה נפולה, מפני חוסר אמונה בקדושת הארץ... כל תשובתנו תעלה בידינו רק אם תהיה... תשובה גשמית יוצרת דם בריא, גופים חטובים ואיתנים, רוח לוהט זורח על גבי שרירים חזקים, ובגבורת הבשר המקודש תאיר הנשמה שנחלשה.'
וכן כותב בסוף עמ' ע"ט-תחילת עמ' פ' (וכן ב"אורות הקודש" א' עמ' קמ"ו, וב' בעמ' שי"ג): "כשמתרבה הכוח החומרי של האומה, נשמה מתפשטת ומתגדלת יותר, וכך היחידים שואבים כל אחד לפי צינורו חיים מהמעיין הכללי." מקור הדברים ב"מורה נבוכים" (ג', כ"ה) ובשמונה פרקים (פרק ה') לנשר הגדול הרמב"ם זיע"א.
אותו רעיון בסגנון אחר מופיע בעמ' קמ"א ב"אורות": "כשעם הקודש יהיה בריא וחזק בגופו תתגבר ותתחזק הקדושה בעולם... ומובן בזה שהבריאות והיתרון הגשמי של כללות ישראל זהו היסוד לאור עולם, לקודש העולם, לגילוי האלוקות בעולם, לטהרת המידות לרוממות הצדק והופעת המוסר בניצחונו בעולם... כל דבר גשמי ישראלי הוא מוכן לקדוש ואצילות עליונה. פיתוח האומץ הגופני שבישראל יוציא מן הכוח אל הפועל אימוצי נשמה נפלאים, ואורה העליון של תורה ימצא את הבסיס האיתן הראוי לו."
מכל הדברים האלה הכתובים בדברי הרב עצמו שהחיוב באומץ הגופני, הגבורה הגופנית, הוא רק כשהיא נעשית לפי ההלכה, קשורה בקדושה ומשרתת אותה.
במכתב לגאון הרב יוסף משאש זצ"ל, אז ראב"ד תלמסאן באלג'יר ובהמשך רבה הראשי הספרדי של חיפה, בי"ג באדר תרפ"ח כתב: 'אפילו אלה הצעירים שרוצים להתפתח בבריות גופא כדי שיהיה כוחם חזק להגן על אומתנו הקדושה... דרכי להגיד להם שיכולים לכוון מעשיהם לשם שמים להוסיף אומץ וגבורה בכנסת ישראל כדי שקדושת השי"ת ואור שכינתו הקדושה תהיה מופיעה בגבורה בעולם, אז שכרם רב וחלקם יהיה חלק צדיקים קדושי עליון כמו שיהיו אבותינו הגיבורים חיילותיו של בית דוד, גבורי כח ואזורי גבורה, ובזה חזקו את אור הקדושה, ודברים כאלה ראויים כל חכמי ישראל צדיקי הדור להגיד לדורנו, ויקרבו הרבה לבבות לאבינו שבשמים... ואם אפשר להכניס רוח קדושה גם באלה שהם מתגדרים בגבורה גופנית, הלא נוציא יקר מזולל, ובזה כוחם של צדיקים מתעלה וגבורת הקודש מתרוממת בתפארת עוזה...'
ובמכתב לרב ד"ר חנה (אלחנן) אנסבכר, רבה של דוויסבאדן, בט' בתמוז תרפ"ז, בעניין בחורים שיכולים לשבת וללמוד ונמשכים למשחקי כדור, כותב שמטרתו "להראות לצעירים השטופים באימוץ הגוף ע"י ההתעמלות, שהם חושבים את זה לשלמות רבה, ומבזים הם את תופסי התורה בחשבם שאין להם מושג באמוץ החיים, שאין הדבר כן, שאם רק יקדשו את דרכיהם ואת מחשבותיהם יש ג"כ אפשרות לרומם כ"כ את הרעיון של אימוץ הגוף של כלל ישראל עד שיהיה עומד במדרגה קדושה ונפלאה עד מאוד, שייתן כח ואומץ ג"כ על ידי זה לצדיקים ולקדושים בישראל להיות מתעלים בקדושה...", והוסיף בסוף המכתב: "אבל התעסקות והתעמלות בפריקת עול תורה ומצות, חס ושלום לומר עליה אלו המדות האמורות בקדושת גבורת ישראל".
ומצד אחר כותב לגאון הרב יעקב זריהן זצ"ל, רב בטבריה, בי"ב בטבת תרפ"א: '...כלפי קדושתה של כנסת ישראל הכל הוא קדוש ונשגב לאין חקר. ושמשון שנשתבח בגבורת גופו, הוא קְדוש השם... ונקרא על שמו של הקב"ה (סוטה י' ע"א). ומתוך הצורך הגדול של התגברות הקדושה בעולם באחרית הימים על ידי כנסת ישראל, מוכרחת גם הגבורה הגופנית להתעורר ברב כח. ועל עובדי ה' באמת, החובה מוטלת לזכך היסוד הפנימי של הגבורה בגבורה קדושה ברוחניות... וכשם שהעבודה הפנימית של קדושי עליון שבדורות כולם היא נמשכת מהשפעת קדושתו של בניהו בן יהוידע ע"ה כן כל העבודה של התגברות הגבורה הגופנית בכללות כנסת ישראל, היא נמשכת מקדושת נזיר אלוקים שמשון הגיבור ע"ה.'
וכן אמר לפני שלושה מתלמידיו: "קדושה זקוקה גם לגבורה, אף לגבורה גופנית. שמשון הגיבור היה גבור בגופו והייתה שכינה מקשקשת לפניו כזוג (סוטה ט' ע"ב) ודוד המלך היה גיבור ממש, גיבור בגופו והיה כולו קדושה". ('שבחי ראי"ה', עמוד קס"ג, מפי הרב אברהם יצחק שרייבר, וראה המשך דבריו לפני התלמידים בפסקה הבאה בעניין העלאת ניצוצות הקדושה מתוך החול והטומאה)
בעניין הקודש שבחול לעומת הקודש שבקודש, הקשור ישירות לעניין ההתעמלות, כוונתו היא שכשמעלים את ניצוצות הקדושה שבחול ומבטלים את ההשפעה השלילית של דברי החול, אז מקדשים ומעלים את החול ומבטלים את הרע, ולכן במצב זה הקודש שבחול מעולה מהקודש שבקודש כי על ידו ניתן לבטל את הרע, אך היתרון הזה בפועל קיים רק במצב של אחרי ביטול הרע, וכל עוד ההשפעה הרעה קיימת, ברור שהקודש שבקודש עדיף לאין שיעור גם לדעת הרב קוק. ובדברים לפני שלושה מתלמידיו אמר: "יש ערך גם לניצוץ של קדושה. אם יש אפילו ניצוץ קטן של קדושה אף בתוך תוכה של הטומאה, הרי כשהניצוץ הזה מתגלה, כלה הטומאה בהכרח ועוברת מן העולם. משום כך אין הסטרא אחרא מניחה לגלות את הניצוץ של קדושה'. ולגבי ניצוץ הקדושה שבהתעמלות ההתעמלות אמר בהמשך דבריו לפני שלושת התלמידים: 'ההתעמלות יש בה ניצוץ של קדושה, אך יש ונלווים אליה ע"י צעירינו היום דברים של טומאה, על כן יש לגלות את ניצוץ הקדושה שבהתעמלות ואז תכלה ותעבור מן העולם כל הטומאה הנלווית אליה..."

הגאון הרב נחמן שלמה גרינשפאן זצ"ל, ראש ישיבת 'עץ חיים' בלונדון, היה ממתנגדי דרכו של מרן הגאון הראי"ה קוק זצוק"ל ותלמיד מובהק למרן הגאון רידב"ז זצוק"ל ואף כתב דברים קשים נגד "היתר המכירה" לשנת השמיטה שבו תמך הרב קוק. הוא היה מגאוני הדור ועמד בקשרים עם גדולי הדור הוא כמו הגאון הרב חיים הלוי סולובייצ'יק מבריסק זצוק"ל. בעקבות פגישה ישירה עם מרן הרב קוק, בזמן שהרב קוק היה רב קהילת היראים בלונדון, הפך לחסידו ותומך נלהב בדרכו.
כאשר הוציא מרן הראי"ה את ספרו "אורות", התקבל הספר בברכה ע"י מבקשי תורת הראי"ה. וגם הרב גרינשפאן, עם השתייכותו ל"אגודת ישראל", הרי שהתלהבותו מן הספר הייתה גדולה ושלמה. קנאי ירושלים פרסמו מכתבי שטנה כנגד הספר ונגד הרב קוק, אך רובם ככולם של גדולי היהדות החרדית התנגדו להתקפות האישיות על הרב קוק וגם לאחר פרסום "אורות" המשיכו לראות בו את אחד הגדולים, גם אם התנגדו בחריפות להשקפותיו. גדולים לא מעטים גם תמכו בדרכו ובדבריו ב"אורות". רק מיעוט מבין הרבנים, פסל אישית את הרב קוק בגלל דעותיו. הרב גרינשפאן הביע זעזוע עמוק ממעשיהם הנלוזים של הקנאים. הוא שלח מכתב נרגש לעורך העיתון "הדרך", בו הוא מוחה על מעשי הקנאים, ומבקש ממערכת העיתון שיפרסמו מאמר שכתב על ספר "אורות" כתגובה לדברי הקנאים.
המאמר לא פורסם בעיתון זה, ולכן החליט הרב גרינשפאן לשלוח את מאמרו לירחון הירושלמי "שערי ציון". בקובץ תורני זה, שנערך ע"י הרב שלמה בלאזר זצ"ל והרב אהרן יצחק זסלנסקי זצ"ל שהיו ממקורבי מרן הראי"ה, היו כותבים בו רבים מגדולי ירושלים, כגרצ"פ פראנק, הגרמ"נ אויערבאך, הגר"ש וינוגרד ועוד. גם הרב גרינשפאן פרסם מספר מאמרים בירחון זה, ובתוכם גם את המאמר הבא [שהתפרסם בגיליון של חודש שבט-אדר תרפ"א], וזה לשונו:
'לבקרת ספר 'אורות' להגאון פאר דורנו מוהר"י הכהן קוק שליט"א. "אור זרוע לצדיק":
חסרון גדול ישנו אצלנו במה שנוגע לקריאת ספרים ולהבקורת, כי רגילים אנחנו בהסגנון הפשוט של הספרות היום-יומית שאינו דורש שימת-לב מיוחדה, ומפני כך נשתרש בנו ההרגל לקריאה שטחית, ובראותנו ספר בתוכן מדעי או פילוסופי כתוב בסגנון רציני אין אנו חפצים לטפל בו, אולם הדבר הזה כשהוא לעצמו איננו כ"כ נורא, גרוע ביותר ועיקר הרעה הוא מה שקוראים אותו בהשטחיות הרגילה, בלי עיון וחדירה, ובזה מעקמים ומעוותים עלינו את הכתוב ומיחסים להספר ולהמחבר מסקנות והחלטות שלא עלה על ליבו, ותחת למצוא את המרגליות היקרות הבלתי ספורות, הטמונות בתוך עומק ההרצאה הפילוסופית והסגנון האצילי, הם מוצאים בו מקום לערעורים ולסתירות.
מה שמעציב ומדאיב ביותר הוא גם מה שרבים מאלה הקבועים באוהלה של תורה הרגילים לתשומת לב ועיון מרובה לכל דקדוק קל וסברה דקה כמו"מ של הלכה, מכיוון שהם באים להיכנס להיכל הספרות הקדושה של האמונות והדעות והמושכלות המופשטות, שדורשות לכה"פ, אותו העיון וההתבוננות מקיבעא הרגיל בגופי ההלכות המעשיות, סוברים להסתפק בהעברה שטחית וקריאה מקופיא וזהו הגורם הראשון להשרשת פורה ראש ולענה של קטגוריה בתלמידי חכמים.
בדברי אלה אני מכווין בייחוד כנגד אלה המערערים על הספר הנשגב "אורות" של הגאון הדגול מרבבה מוהרא"י הכהן קוק שליט"א, אשר כל מאמריו וספריו מלאים כל טוב ממיטב הגיוני היהדות הנבואית, והממלאים את לב כל איש יהודי הנאמן למסורת אבות שירה ופיוט, תקווה נחמה, ואהבה רבה לסגולות העם וקדשיו, אם רק נקראים הם ברצינות ובעיון הראוי (אין אני בא בדברי אלה להיודעים את האמת ומכוונים למרוד בה אוי לנו שכך עלתה בימינו).
קראתי ושניתי את ספר 'אורות' מתחילתו ועד סופו ומצאתיו לספר יקר הערך המכיל אוצר גדול של רעיונות עמוקים קדושים ונשגבים לכל ענפי המחשבה הישראלית. הספר כתוב בסגנון מחקרי ובשפה אצילית, כדרך הרב שליט"א בכל ספריו המלאים חקירות עמוקות ונשגבות בכל סעיפי החיים החומריים והמוסריים של העם, ויחד עם זה עלה ביד הרב באמנות נפלאה לעטות את רעיונותיו הנשגבים במעטה הוד וקסם פיוטי של תורת הסוד.
נפלאתי מאד על אלה התופסים את הרב בפרק ל"ד שמשבח את הצעירים המתעמלים לחזק את גופם לטובת כלל האומה. כאלו לא היה גם רצון תורה הקדושה לשמור את בריאותנו, הגלות עשתה אותנו לרפויי המזג, לנרגזי עצבים, והאם אין זה מצווה גדולה שבגדולות לפקח על בריאות העם וחיזוקו? והדברים פשוטים ואינם צריכים לבאורים, אלא שאצל הרב מתבטא ענין פשוט זה בבטויי המקובלים, כמו "גילוי האור" או "הבלטת האור", "ואין גלוי אור עומד בלי חבירו כלל ושניהם כאחד משכללים את סדרי הקדושות". וכלל העניין כמו שמצווה עלינו להשגיח ולפקח על נשמת האומה ורוחניותה שתתפתח ותשתכלל בכל השכלולים המוסריים עד שתעלה לאותו הגובה שגבלה ההשגחה העליונה בשביל ישראל עם סגולתו כך מצווה עלינו לא פחות להשתדל להיות עם חזק, מוצק ואיתן בגופנו, ודבר ידוע הוא כי במקום שהגוף לקוי, גם הרוח לקויה, כי חלישות הגוף הוא שורש מחלת שליטת הדמיון על ההיגיון הבריא, ותוצאותיה ידועות: הזיות, אמונות טפלות, הקטנת כוח השכל, וציורים מטושטשים גם במושגי הקדושה.
היוצא מזה, כי בתיקון גופני אנו מועילים הרבה לתקון נשמתנו "ושניהם כאחד משכללים את סדרי הקדושות", וכל מה שכתב הרב המחבר בפרק זה מתאים מאוד למה שהרחיב לבאר במאמרו "ישראל בתקופתו" בפרק י"ג, שהמוסר הכלול והשלם הוא המוסר העליון המקיף את החיים הטבעיים וכל תפקידיהם, שאינו נזקק לשום מלחמות פנימיות, לא "מוסר צולע" הצריך סעד ותמיכה בגזירות והתבודדות מן החיים ונטיותיהם הטבעיות, תורת היהדות רחוקה מאד ממוסר כזה, ואפילו נזירות מן המותרות, אם היא במידה קיצונית רחקה התורה "ונזיר נקרא חוטא". וכבר העיר הרמב"ם במו"נ ח"ג פרק כ"ה וז"ל: כי אשר יעשה פעולות ההתעמלות להתמיד בו הבריאות, בשחוק בכדור, או ההתאבקות, או משיכת הידיים, או עצירת הנשימה, יהיה אצל אנשים סכלים פעולות שחוק, ואצל החכמים אינו פעולות שחוק עכ"ל.
עוד תפסו על הגאון המחבר ספר "אורות" על דבריו בפרק מ"ג שהנפש מתוקנת יותר אצל פושעי ישראל העובדים לטובת העם. אבל הרוח מתוקן הרבה יותר אצל שומרי תורה ומצות. כל מי שיש לו ידיעה כל שהיא מתורת הנפש של החוקרים הקדמונים והמקובלים, האוחזים בשיטת פלוגת התוכן הנשמתי לכוחות שונים כמו נפש הצומחת, נפש החיונית וכו' בטח יודע כי כוח החיים הטבעיים, הוא הנפש הבהמית, משותף לכל בעלי החיים, ודבר טבעי הוא כי הפושעים בפרקם מעליהם עול תורה ומצוות השקיעו את עצמם בכל עושק הרגשתם בעבודה ארציית לטובת הכלל, כדי למלאות את הריקניות שבנשמתם וכדי להרוות את הצימאון הטבעי לנעלה ונשגב. כי השאיפה הרוממה והשתלמות נפשית הנטועה, בעצת החכמה העליונה, בתוך עומק תכונת האדם ומהותו הטבעית, תובעת את תפקידה, ואפילו החופשים הקיצונים לא יוכלו להשתחרר ממנה, אלא שמפני לקוי נשמתם וחוסר רגש האמונה הם חושבים כי עבודה ארצית לבדה, על יסוד גמילות חסדים וטובת הכלל תספיק להם, ולפיכך הכרת החובה לפעל לטובת כלל האומה מפותחה אצלם יותר מאצל החרדים, שומרי תורה ומצות, שמפני תשוקתם העזה להשתלם ולעלות מעלה בתורת המוסר על יסוד למוד התורה וקיום מצוותיה, הם מסיחים דעתם, פחות או יותר, מתפקידי החיים הטבעיים, ומאד צדק הרב בהביעו רעיון זה במילים אחדות: "הנפש מתוקנת אצל החופשים והרוח משוכלל יותר אצל שומרי תורה ומצוות" כי כשם שיש ארץ שלנו, כך יש שמים שלנו, "שמי יעקב", החופשים מתרחקים משמינו, והחרדים מתנתקים מארצנו. והתקווה תעודדנו כי לא רחוק היום, ואור חדש מציון יופיע עלינו ויאיר עיני כל העם לכל מפלגותיו לראות נכוחה ולהכיר את האמת, כי רק תורת המוסר הרחבה והשלמה המכירה את קדושת חיינו הארציים לכל צדדיהם לחטיבה בלתי נפרדת מן השקפותינו התוריות המוסריות, זוהי תורת היהדות האמתית, שעליה הטיפו נביאנו מעל במת הנבואה. עין הקורא המעיין היטב תראה בעליל כי גם מה שכתב הרב בפרק מ"ה ובפרקים שאחריו הוא ממש רעיון אחד שהביע בפרק ל"ד.
ומה נמלצו דברי הגאון המחבר בפרקים אלו שתארו לנו את "המרידה הרוחנית" שתתחולל בסוף גלותנו, אחרי כשלון הכוחות הטבעיים של האומה בתקופת הגלות, שגרמה בהכרח לדחות הצורך בעבודה ארצית, שהיא היסוד הראשון והעיקרי לקיומו של כל עם, תתעורר תנועה כבירה בקרב האומה לעבודה חומרית, העם ישקיע את עצמו בעבודה ארצית בכל חומו הטבעי, בכל התלהבותו, באותה המסירת נפש שהגין על מעמדו הרוחני בגולה אז בעת שעריצי הגויים בכל תקופות הגלות העיקו עלינו בתגרת ידם באמצעים שונים כדי לעשות את תנאי חיינו קשים ובלתי אפשריים, ושללו מאתנו את האפשרות לשמוח בעמלנו וליהנות מטובת החיים הטבעיים, נתחכמנו למעט את דמות חיי הגוף ולהקטין את ערך חיי השעה, הגנה מושכלת זו הייתה חזקה מאוד, מפניה נשתברו כל כלי זינם של העמים שחתרו חתירות תחת בניין הרוחני של העם על ידי הצרת צעדינו בחיים הגופנים, אבל עם כל תועלתה הגדולה הביאה לנו גם הפסד ונזק רב גם לגופנו גם לרוחנו.
כמו בחיי הפרט כן הוא בחיי הכלל. אם בחיינו הפרטיים לא נדאג במשך זמן ארוך לצרכי הגוף אז בהכרח הוא נהרס לגמרי ואז אין מקום לרוח לדור, והוא עוזב את גופנו, כן הדבר בחיי כלל האומה. על ידי הריסות הבניין הגופני של האומה משכן רוחנו, החל רוח ישראל סבא לעזבנו. נגף הטעימה (?) החל בעם, ורבבות באחינו מתו במגפה זו. ואלה שנשארו נאמנים למסורת אבות גם הם לא נוקו לגמרי מהתוצאות הרעות של הריסת בניננו הטבעי. חשכת הגלות, התלאות הבלתי פוסקות האפילו את מאור התורה, החלישו את ההיגיון שלנו, עקמו את ישרות דעתינו. במצב כזה אי אפשר עוד להישאר והעם עמד על ההכרה כי נחוץ לתקן את גופנו, לחזקו, לחדשו ולבסס את קיומנו הטבעי. עבודה זו גדולה וכבירה מאוד, ועמל הבונים העובדים בחריצות מפליאה הסיח את דעתם מנשמת האומה ורוחה. שכחו כי עוסקים הם בבנין מדור הגון ויאות לרוח העם, והשקיעו את כל תוקף "רצונם הגס" אך בבנין אבנים: אמנם בפעולת הבניין הם גורמים "קיום ועמדה לשפעת החיים כולם אפילו של הצדיקים". אבל לעזוב לגמרי את תוכן הקודש הוא דבר המתנגד ניגוד גמור לטבע העם, כאשר ישקוט עמנו מעט מעבודת הבניין וישביע את עצמו מתענוגות חייו החדשים המסודרים והמתוקנים בארץ אבות יתעורר בו הצימאון הטבעי לקדושה וטהרה, יכיר תיכף כי "דירתו הנאה" היא רק אמצעי "להרחבת דעתו" דעת תורתו, התעוררות זאת תהיה בראשונה על ידי צדיקים אנשי הרוח מעולם, ואחרי כן יקיצו כל שדרות העם לכל מפלגותיו לחיי קודש, לטהר המידות, למוסר רם ונשגב, רחב ושלם, מוסר גאוני ומקורי הנובע מעומק נפש העם, ממעין קדושתו הטבעית ואשר מריחו הטוב יתבסס כל העולם.
אחרי הצעת הדברים מה נאמנו דברי הגאון המחבר ספר 'אורות' שליט"א באמרו כי "הרצון הגס של הרשעים" הועיל הרבה לסדור החיים של העם במובן זה שהם עסקו הרבה בבנין ביתנו הטבעי וע"י זה עזרו ג"כ להתעלות רוחנו "והקב"ה מנהיג עולמו בצדיקים ורשעים" [זוהר שמות], "וכל האומר יברכוך טובים הרי זה דרך המינות" [מגילה כ"ה] לפי "שאינו כולל רשעים בשבחו של מקום וכו' שמצריכן הכתוב בהרצאתן להיותם באגודה אחת" [רש"י שם] ולפי "שמוציא את הפושעים מן הכלל" [תוס' שם].'

ראה כאן בקישור זה (שבו גם הדברים הנ"ל גדולי עולם שתמכו בדעותיו של הרב קוק והסבר לדברים נוספים של הרב קוק שהובנו לא כפי שהוא עצמו התכוון): http://haredim.info/%D7%93%D7%A2%D7%95% ... ndex2.html

וכן כאן ראה גדולי עולם רבים שתמכו ברעיון הציוני שזה אומר בהכרח תמיכה במחשבתו של הרב קוק (לפניהם מובאים גדולים מלפני הציונות שדעתם מתאימה להשקפה דתית-לאומית וגדולים חרדיים בתקופת הציונות שאמרו שייתכן ורצון ה' שהארץ תיבנה ע"י החילוניים ואין להפריעם או שאפשרי שמדובר באתחלתא דגאולה): http://haredim.info/%D7%93%D7%A2%D7%95% ... 95-133982/
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 16 דצמבר 2012, 19:43

משולש כתב:התשובה היותר מתקבלת היא מה שאמרתי, שאין שום ראי"ה מתארי כבוד של גדולים אחרים, אלא להיפך, הצורך לחפש "ראיות" כאלו מראה על דלותו ועניותו של מי שמביאים עליו ראיה.
גדלות בתורה נמדדת בעולם התורה. באיזה בית מדרש לומדים את ספרי ההלכה של הרב קוק? מזמן שבתי צבי לא מצאנו גדול בתורה כמוהו שקיבל את תואר הכבוד "רשע ומחטיא הרבים" מתלמידו המובהק של החפץ חיים.
וכל הרבנים שהוא מצטט אף אחד מהם לא הלך בדרכו לעודד את הרשעים ולהחשיב את הכופרים כצדיקים.

1. בדיוק להפך: עצם זה שכלל גדולי היהדות החרדית התייחסו אליו בהערצה אישית ולא רק על גדלותו בתורה, אלא על מידותיו וגדולתו הרוחנית בכלל, מראה דווקא על גדולתו העצומה ולא על דלותו. וכבר הבאתי גדולי עולם חרדיים כמו ה"ברכת שמואל" שאיחלו לו שיאריך ימים על ממלכתו ולהשפיע מתורתו. וראה שוב כאן: http://haredim.info/%D7%93%D7%A2%D7%95% ... A7-133999/ וכן כאן: http://www.bhol.co.il/forums/topic.asp? ... rum_id=771.
2. בבתי מדרש דתיים-לאומיים לומדים גם את ספרי ההלכה של הרב קוק. בעבר היו ספרים של הרב קוק גם בישיבות חרדיות, כולל אחת המפורסמות ביותר שהספרים האלה נעלמו מספרייתה. במצב כזה ברור שלא ימשיכו להיות ספרים אלו בישיבות חרדיות, אך לא בגלל שהישיבות הן נגד.
3. דברי הרב וסרמן אינם ראיה, כיוון שזו דעת המיעוט מבין כלל גדולי היהדות החרדית מכל החוגים והעדות, כך שאין ללמוד ממנה דבר.
יתרה מזו, דעת הח"ח עצמו ביחס לרב קוק הייתה שונה בתכלית כפי שחתנו (בעל עבודת הקרבנות") העיד במכתב נגד הקנאים בתרפ"ח שבו כתב שחמיו מוקיר ומחבב מאוד את הרב קוק ושדחה בבוז את מכתבי השמצה נגד הרב קוק שנשלחו אליו, ודברי התלמיד ודברי הרב, דברי מי שומעין. בנוסף לכך, גם יחס חותנו, ר"מ אטלס משאוול ביחס לרב קוק הייתה שונה בתכלית כי כביא שהבאתי הוא היה מראשי הישיבה הרבים באירופה שהמליצו לרב קוק על שליחת תלמידים שלהם ל"מרכז הרב", תוך שהוא כותב במכתבו לרב קוק 'מרן... שליט"א'. יש לציין שלמעשה הוא לא המליץ על תלמיד שלו אלא על תלמידי חתנו, כן תלמיד של הרב וסרמן בברנוביץ'!
כך שגם רבו המובהק של הרב ורסמן הביע דעה שונה לחלוטין ביחס האישי לרב קוק, וגם חותנו הגדול התייחס לרב קוק כמו הח"ח, אז דברי הרב וסרמן אינם מעלים ואינם מורידים!
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 16 דצמבר 2012, 20:15

אין לך מה לומר אז אתה עובר נושא?
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 16 דצמבר 2012, 20:53

לסיכום:
לדעת כל גדולי ישראל כולל תלמידו המובהק של הרב קוק וכולל הרב מרדכי אליהו, שירות לאומי אסור בשום אופן ביהרג ואל יעבור.
לדעת הרב הגדול רואה האורות מותר בתנאי שזה מקום צנוע.
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 17 דצמבר 2012, 13:44

משולש כתב:אין לך מה לומר אז אתה עובר נושא?

לא עברתי נושא אלא הגבתי לדברים שאתה אמרת בתגובה שעליה הגבתי וסימנתי בהדגשה את דבריך שהתייחסתי אליהם בתגובתי. אף אחד מהם הוא לא נושא שעברתי אליו, אלא כל הדברים הם בהתייחסות ישירה לדברים המודגשים בתגובתך.
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 17 דצמבר 2012, 13:48

משולש כתב:לסיכום:
לדעת כל גדולי ישראל כולל תלמידו המובהק של הרב קוק וכולל הרב מרדכי אליהו, שירות לאומי אסור בשום אופן ביהרג ואל יעבור.

זה הסיכום שלך הלא מחייב! כשאומרים על דבר "יהרג ואל יעבור", אין זה מחייב שהכוונה שדבר זה הוא יהרג ואל יעבור בכל מצב ובכל מציאות, אלא בהתייחס למציאות מסוימת ולמצב מסוים.
רק כשאומרים במפורש שהדבר יהרג ועל יעבור בכל מצב ומציאות, או לעניינינו אם הרב חרל"פ והרב מרדכי אליהו היו אומרים ששירות לאומי הוא יהרג ואל יעבור בכל המקומות ובכל התמאים, אז זה היה כדבריך. אך מפני שלא נאמר כך, אין כל סיבה לומר שרבנים ציוניים יתנגדו לשירות לאומי כשאין כל בעיה רוחנית.
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 17 דצמבר 2012, 14:00

אלעזר כתב:
רואה האורות כתב:ההבדל המהותי הוא שהחילונים לא מקבלים את הדת כלל. אך אני מדבר בתוך מסגרת האמונה הדתית.

אז למה הם צמים ביום כיפור?

הם צמים כפולקלור ככקשר למסורת כיהודים, אך לא מאמינים באמונה הדתית היהודית.
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 17 דצמבר 2012, 14:14

משולש כתב:גם רבי יוחנן בן זכאי נתן יחס אישי חביב מאוד לאספסינוס מחריב המקדש.
אם הגרי"ח נתן יחס טוב לרב קוק זה מראה שהוא לא חושב אותו לכופר?

מה הקשר?! הוא נתן יחס טוב לאספסינוס כדי שיהיה סיכוי שאספסינוס יקבל את בקשותיו. פשוט שהוא לא יתייחס בזלזול למי שהוא בא לבקש דברים ממנו, אף אם הוא מחריב המקדש!

אך הגרי"ח כיבד את הגראי"ה ללא שהיה צריך לבקש ממנו. אף אחד לא הכריח אותו לשים את ידיו תחת הכוס שבירך עליו הרב קוק בסעודת פדיון הבן וללקק את הטיפות שנטפו על ידיו מהכוס שבירך עליו הרב קוק, כפי שכותב הרב קניג לרב נריה מעדות סבו ואבי אמו. אף אחד לא הכריח את הרב זוננפלד לדבר עם הרב קוק באחווה וברעות בכל מפגש ביניהם ברחוב או באירוע כפי שהעידו הגרא"ד אויירבך שהיה ר"י "אור שמח" ורב שכונת בקעה (אחי הגרש"ז ודודו של הגרא"ד מטבריה), האדמו"ר הגאון ר' יוסף-שמואל מוריה (לשעבר ברנדויין) מסטרטין-ירושלים, הגר"י הוטנר (ה"פחד יצחק"), הגאון הרב אושפיזאי מר"ג, ועוד. וכפי שנכדו של הרב זוננפלד כותב ב"האיש על החומה", כרך שלישי, הפרק "האימת והעימות" שהייתה הערצה הדדית ביניהם, וכפי שהר איסר פרנקל כותב ביחידי בגולה בפרק על הרב זוננפלד שאמר לכמה מקנאי "העדה החרדית" שרצו למנוע ממנו ללכת לחתונה שהרב קוק היה מסדר הקידושין שלה: "הרב קוק הוא צדיק גמור, אך דרכינו הן נפרדות!"
לכן הכבוד הרב שחלק הרב זוננפלדלרב קוק היה כי ראה בו אדם גדול וצדיק אמתי ולא כופר!
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 17 דצמבר 2012, 14:39

רואה האורות כתב:

זה הסיכום שלך הלא מחייב! כשאומרים על דבר "יהרג ואל יעבור", אין זה מחייב שהכוונה שדבר זה הוא יהרג ואל יעבור בכל מצב ובכל מציאות, אלא בהתייחס למציאות מסוימת ולמצב מסוים.
רק כשאומרים במפורש שהדבר יהרג ועל יעבור בכל מצב ומציאות, או לעניינינו אם הרב חרל"פ והרב מרדכי אליהו היו אומרים ששירות לאומי הוא יהרג ואל יעבור בכל המקומות ובכל התמאים, אז זה היה כדבריך. אך מפני שלא נאמר כך, אין כל סיבה לומר שרבנים ציוניים יתנגדו לשירות לאומי כשאין כל בעיה רוחנית.

הרב מרדכי אליהו אמר במילים אלו: "אין שום היתר לאפשר לבנות ללכת לשרות לאומי אפילו מה שנקרא בהתנדבות" האם זה לא מספיק? הוא חייב להשתמש גם במילים "בכל מצב ומציאות"?
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 17 דצמבר 2012, 17:13

משולש כתב:
רואה האורות כתב:

הרב מרדכי אליהו אמר במילים אלו: "אין שום היתר לאפשר לבנות ללכת לשרות לאומי אפילו מה שנקרא בהתנדבות" האם זה לא מספיק? הוא חייב להשתמש גם במילים "בכל מצב ומציאות"?

שוב, גם כשאומרים שאסור גם בהתנדבות, זה עדיין לא אומר בכל מקום ובכל מצב, באותו מידה ש"יהרג ואל יעבור" בפני עצמו לא מחייב שזה בכל מצב ומציאות אפשריים.
רואה האורות

הודעה שלא נקראהעל ידי אספן » 17 דצמבר 2012, 19:37

למיסטר 'רואה האורות' אנא שוטט בפורומים המתאימים לך כגון כיפה ערוץ 7 ועוד. כאן פשוט מיצת!
אספן

הודעה שלא נקראהעל ידי רואה האורות » 17 דצמבר 2012, 21:00

ב"ה

אמצה את העניין ולא אגיב יותר בעניין זה כשאדע שרובם ככולם של אנשי האתר וגולשיו מבינים ויודעים ומודעים לאמת כפי שהיא:
שגם כלל גדולי היהדות החרדית ראו ברב קוק איש קדוש על אף המחלוקת החריפה;
ושהיו גדולים רבים שתמכו בדעותיו וברעיון הציוני (וכאמור גם בין מתנגדי הציונות היו שתמכו בהשקפתו).
רואה האורות

חזור אל חרדים לדעת

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: טריסקער, יוסי כהן, יעלה ויבוא ו־80 אורחים