Re: אשכול הנוסטלגיות - בני ברק

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

המנהלים: יאיר, אחד, המפצח

Re: אשכול הנוסטלגיות - בני ברק

הודעה שלא נקראהעל ידי שילת » 13 ינואר 2014, 22:56

[quote="משוגענער"]מי זה הרופא הזה
ומאיפה כולם מכירים אותו[/quת הote]
ד"ר פלוצ'ניק הוא רופא ילדים (ואולי גם משפחה) ותיק בבני ברק. יהודי חרדי חם, נחשב למקצוען מומחה, ואהוד מאוד על מטופליו. דומני שהוא שוויצרי במקור.
האשכול הזה הזכיר לי נשכחות. אני זוכר עוד את המרפאה הישנה שלו ברחוב רש"י (הוא עדיין שם? המרפאה עברה שיפוץ בתקופה האחרונה שביקרתי אצלו בנערותי), את המזכירה המבוגרת גב' בירנבוים (כמדומני זה היה שמה), את המרצפות החומות המאוירות, ואת האוירה המשפחתית והנעימה - ויחד עם זה ה"יקית" - במרפאה.
בזמני העסק עוד עבד עם כרטסת... היינו מגיעים והמזכירה הייתה מחטטת במגירות ומוציאה את הכרטיסיה שלי... היו ימים...
דומני שלא היה אז מושג של כרטיס קופ"ח כפי שיש היום.
אחח... זכרונות ילדות תמימה בבני ברק... כשעוד היו בה בתים נמוכי קומה עם עצי הדר בחצרות... כשאיצקוביץ היה קטן וישן וחצר שלו היה ספסל ברזל כתום... כשהיית יכול לדפוק בבית של הרב שך ולהיכנס, לגשת לר' אהרן לייב (כך קראנו לו) ברחוב ולשאול שאלה (והוא היה מתחמק...), כשהיית רואה את הרבי מגור (שאז היה "הבן של הרבי" וזקנו אפרפר) הולך לשטיבל ברחוב רש"י עם ידיים שלובות מאחור ועיניים חצי עצומות. הרבה זכרונות נעימים ומתוקים העלה בי האשכול הזה.
"עומד על גשר ההלכה, מחפש את דרך השלום"
שילת

{ TOPIC_AUTHOR }
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: אשכול הנוסטלגיות

הודעה שלא נקראהעל ידי שילת » 13 ינואר 2014, 23:17

צריך להביא לכאן איזה זקן מופלג שיספר חוויות מתקופת ילדותו...
אני בסה"כ נזכרתי בבני ברק של לפני עשרים שנה ויותר.
הנה משהו בשביל ההתחלה: מישהו זוכר את הסוסיתא (בטח יש כאן כאלו שלא יודעים מה זה) הלבנה שהייתה חונה ברחוב חפץ חיים ליד המקווה?
שילת

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי שלמה קוסטליץ » 13 ינואר 2014, 23:20

זוכרים... זוכרים...
לחתום אינו רשאי שלא לחתום
סמל אישי של המשתמש
שלמה קוסטליץ

הודעה שלא נקראהעל ידי mmw » 13 ינואר 2014, 23:22

לך דווקא מתאים לדעת
שנשמע ונתבשר בשורות טובות
סמל אישי של המשתמש
mmw

הודעה שלא נקראהעל ידי שילת » 13 ינואר 2014, 23:24

ואת הרבי מויז'ניץ (ר"י) בתקופה שהיה מתפלל בביהכ"נ "ווישווא" ברחוב רש"י פינת ברטנורא?
אני נזכר איך היה מגיע לגיסו הרבי מטשרנוביל ללמוד איתו חברותא אחה"צ. היה דופק בדלת שליד הביהמ"ד של טשרנוביל ברחוב ראב"ד, והרבי מטשרנוביל היה שואל באידיש מי זה, והוא היה צועק "שרול, שרול"...
נערך לאחרונה על ידי שילת בתאריך 13 ינואר 2014, 23:33, נערך פעם אחת בסך הכל.
שילת

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי פעם חשבתי » 13 ינואר 2014, 23:25

הסוסיתא? זה היה של ההוא, נדמה לי שמו היה שמואל, שהיה הגזבר של פוניביז'.

זה חתיכת נוסטלגיה בפני עצמה, בישיבת פוניביז' היה חדר גזברות. שם היו מביאים מלא כסף מזומן לכספת בגודל של מקרר, והגזבר היה כותב בפנקס כל הכנסה והוצאה, כל התשלומים לספקים ולמשכורות היו במזומן, על ידי המשרד אחרי ששמואל הגזבר אישר...

ומה עם הסוסיתא של בורר, זוכרים?
חברים יקרים, פרשתי מניהול הפורום,
עזרו למנהלים שיחיו לשמור על אופי הפורום מכל משמר!
אנא בטובכם, לרענן מדי פעם את קריאת כללי הפורום - ולהתבטא בויכוחים בכבוד ובהוגנות...

viewtopic.php?f=1&t=2305
סמל אישי של המשתמש
פעם חשבתי

הודעה שלא נקראהעל ידי שילת » 13 ינואר 2014, 23:27

הסוסיתא של בורר - אני זוכר שהייתה לו, אבל לא עומד לי מול העיניים. יכול להיות שהיא הייתה ירוקה?

אם הסתובבת בפוניבז' בימים ההם, אתה בודאי זוכר עוד דמות מעניינת, ר' נתן טייץ. אני זוכר אותו מטפס להחליף את המנורות שתלויות על הקיר החיצוני של העזרת נשים (מול הארון קודש).
נערך לאחרונה על ידי שילת בתאריך 13 ינואר 2014, 23:33, נערך פעם אחת בסך הכל.
שילת

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי אריה ענק משער האריות » 13 ינואר 2014, 23:39

אני זוכר את הטוסטוס עם הסירה בצד
היה לנו אחד בשכונה היה מעמיס שם בתוך הסירה 5 ילדים לקחת לחיידר
יום אחד כמעט תפס אותו שוטר
הוא שם גז
ו....הופ
הגלגל הקידמי ברח מסוף עזרא למעלה עד מתחם המזבלות בסוף "מצדה" למטה
סמל אישי של המשתמש
אריה ענק משער האריות

הודעה שלא נקראהעל ידי שילת » 13 ינואר 2014, 23:41

חחח...
גם אצלנו בשכונה היה אחד עם זקן ארוך שהיה מעמיס חצי משפחה בסירה של הטוסטוס.
אגב, לפני כמה ימים (!) ראיתי טוסטוס עם סירה בירושלים. מעניין אם זה חוקי.
שילת

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי אורח נוטה ללון » 13 ינואר 2014, 23:43

האם העצים של המאפיה בחצר של בורר ברחוב רשב"ם עוד קיימים?
ואת הווספה של דר' רוטשילד בוודאי כולם זוכרים לא כך?
אורח נוטה ללון

הודעה שלא נקראהעל ידי פעם חשבתי » 13 ינואר 2014, 23:53

ר' נתן טייץ ז"ל, תלמיד של הרב מפונוביז' מהעיירה פונוביז', ומתנדב בסיוע לישיבה בבני ברק, החלפת מגבות, החלפת שמשות שבורות, וכדומה.

ניגש פעם לראש הישיבה ר' דוד, ושאל אותו באידיש: מה הפשט אשרי העם שככה לו? מה זה "ככה".
ר' דוד לא ענה לו, והורה לו שיענה...
אמר ר' נתן: אם שואלים בן אדם איך אתה מרגיש, או איך הפרנסה או הבריאות וכדו', והוא עונה "אזוי", זה סימן טוב. אבל אם הוא עונה "אזוי אזוי" זה גרוע... לכן אשרי העם שככה לו - פעם אחת...
ר' דוד זצוק"ל נידב לו חיוך של הסכמה, וזה המון!!!! במושגים של ר' דוד למי שזוכר.
אנא בטובכם, לרענן מדי פעם את קריאת כללי הפורום - ולהתבטא בויכוחים בכבוד ובהוגנות...

viewtopic.php?f=1&t=2305
סמל אישי של המשתמש
פעם חשבתי

הודעה שלא נקראהעל ידי האח הקטן » 14 ינואר 2014, 00:03

אני למדתי בישיבה קטנה ברחוב רש"י, ומשכך יש לי כמה זכרונות מהאזור -

דבר ראשון כמובן ר' ישראל (שהיה מכונה שרולצ'ה) שהיינו משלימים לו מנין מידי פעם - זה היה עוד לפני שידעתי בכלל מכל המריבות שהיו וכו' - אבא שלנו תמיד מנע מאיתנו נייעס מהסוג הזה. ובתחילת הרחוב - בחנות הירקות של ברמינקה, עם המשאית התכלת הגדולה, דבר שכמובן לא רואים היום. דרך אגב, ברמינקה בעצמו נפטר לפני תקופה לא ארוכה, כמה חודשים או שנה שנתיים.

הלאה - ד"ר פלוצ'ניק בפינת רח' רבנו תם, כמובן זה היה אז 'וילה', עם הדשא מסביב - מחזה נדיר במרכז ב"ב. דרך אגב, לפני כשנה נסעתי ברחוב רש"י לכיוון הרב שך ופתאום משמאלי מכיוון רח' בעש"ט מלמעלה הגיח ילד רכוב על אופניים ללא ברקסים וכמובן ללא קסדה (ב"ב בכל זאת) ובום - נכנס לי באוטו כמה שניסיתי לבלום. עצרתי אך הילד התחיל לרוץ ולברוח ואני רדפתי אחריו תוך כדי שאני צורח לו שיעצור מיד כי זה מסוכן ולא אעשה לו כלום. אתם יכולים לתאר לעצמכם כמה אנשים מצטברים תוך שניות בארוע כזה במקום כזה, כן? -
א קיצער, הילד עצר, הושבתי אותו על המדרכה והוא רק התחנן שלא נקרא לאבא או לאמבולנס וכו' כנהוג, ואני לא יודע מה לעשות, בכל זאת הילד צריך בדיקה אי אפשר לשחרר אותו, ומלא אנשים מסביב כל אחד נותן עצה אחרת. פתאום הגיח ד"ר פלוצ'ניק משום מקום, והוא אומר לי הכל בסדר, קח אותו הביתה, אמרתי לו 'על אחריותך?' הוא אומר לי כן, הילד בסדר גמור. סוף דבר לקחתי אותו באוטו הביתה מפוחד כולו, צלצלתי מהדרך לאבא שלו והרגעתי אותו.

אבל הסיפור הכי גדול והזכרון הכי חזק ומרגש שלי מהתקופה הזו של נערותי באזור הזה, לפני כ20 שנה -
זה שלפעמים היינו עושים משמר בישיבה - ואז היינו הולכים להתפלל נץ באיצוקביץ'. כמובן לא היה שם את מה שיש היום, רק גדר ברזל בחוץ שהיה עשוי בעצם מצינורות מים (הסיפורים אז היו שהחלק הזה של הבית היה הרפת של איצקוביץ' - אבל אני לא בטוח מה המקור של זה) וכמה חדרים מאולתרים בפנים -
הענין הוא שמנין הנץ הזה היה מורכב מכל הסלתה ושמנה של ב"ב, כשכמובן מרן הגראי"ל בראשם, ד"ר רוטשילד ששימש כגבאי ומזרז הענינים, ועוד ועוד. אחרי התפילה מרן שליט"א היה הולך ברגל הביתה, אם איני טועה זה היה לבד! וד"ר רוטשילד היה נוסע בווספה.
בזמנו לא ראינו בזה משהו מיוחד - רק תראו איך צריך לשים לב היום למה שיהיה נוסטלגי בעוד 30 שנה.
האח הקטן

הודעה שלא נקראהעל ידי פעם חשבתי » 14 ינואר 2014, 00:23

המנין של הנץ באיצקוביץ התחיל רק לפני בערך 20 שנה.
לפני זה כל הכבודה היתה מתפללת נץ בכולל הלפרין - ויז'ניץ בסימטת האר"י.
אני זוכר משם את ה"תהלות לקל עליון" וכו' של ר' נחום מילצקי הענק זצ"ל...

viewtopic.php?f=1&t=2305
סמל אישי של המשתמש
פעם חשבתי

הודעה שלא נקראהעל ידי האח הקטן » 14 ינואר 2014, 00:32

אתה צודק! נחום מילצקי היה הגבאי, לא ד"ר רוטשילד! והוא היה זה שמלווה את הרב שטינמן הביתה - בזמנו הוא היה נקרא המשבק שלו.
אני לא יודע מתי המנין שם התחיל, הזכרון שלי בענין הוא רק 18 שנה.
אם מישהו זוכר עוד דמויות מהמנין הזה - יבורך.
האח הקטן

הודעה שלא נקראהעל ידי האח הקטן » 14 ינואר 2014, 00:34

ודרך אגב מילצקי היה נחשב הגבאי הראשי שם, עד שהגיע יצחק שיינין וכל החבורה וסייעו לו (לקראת סוף חייו, מתברר) להפוך את איצקו למה שהוא היום.
אני גם מכיר אישית את מי שעשה (שעשתה, בעצם) את הזכוכיות בביהמ"ד ה'חדש' למעלה, של י"ב השבטים, אבל זה כבר נושא אחר.
האח הקטן

הודעה שלא נקראהעל ידי שילת » 14 ינואר 2014, 00:45

תיקון קטן: המרפאה של פלוצ'ניק היא בפינת אור החיים ולא בפינת רבינו תם.

לגבי מנין הנץ. על פי מה שזכור לי, ביום חו זה היה באיצקוביץ ובשבת בבית הכנסת הלפרין למטה (ולא בכולל הלפרין שזה למעלה לכיוון פוניבז'). אח"כ גם בשבת זה עבר לאיצקוביץ. אבל אולי פע"ח מדבר על תקופה מוקדמת יותר.

זכרון אישי מר' דוד פוברסקי. נכנסתי אליו עם אבא שלי לפני הבר מצוה לקבל מזל טוב. הוא ישב ובירך וכו', ואח"כ צעק לשלום בנו הצעיר "שלעמקע, ברענגט א-היי" כשכנוונתו לישועת דוד חלק ה'.
אגב, מענין לענין באותו ענין, כשנכנסנו באותה תקופה להזמין את ר' מיכל יהודה ליפקוביץ, הוא עשה לי פתאום מבחן (כנראה קלט שאני טיפוס מסוכן בדעותיו כפי שידוע כאן...) ושאל אותי אם יהיו לי שתי חברותות, האחד "בעל כשרון" (בלשונו "בל-כישרען") והשני "בעל מידות" ("בל-מידעס"), במי אבחר? כמובן שקלטתי מה הוא רוצה שאענה ואמרתי לו שאבחר את ה"בעל מידות". אבל הוא היה פיקח יותר ממני ושאל אותי למה... כאן כבר לא יעדתי מה לענות ואז הוא הסביר לי שמי שלא בעל מידות לא יהיה מוכן להקשיב לי ורק ירצה לומר את דעתו. נראה לי שהוא התכוון לומר לי שכדאי לי להיות בעל מידות ולתת לאחרים לדבר ג"כ (מאיפה הוא קלט אותי אין לי מושג).
וואו, זה נהפך באמת לאשכול נוסטלגיה בני ברקית...

מישהו זוכר את לדרמן בליל שבת עם הלוקסים? (מה יש שם היום? גנרטור או עדיין לוקסים? שנים שלא הייתי שם) בזמנו הייתי משוכנע שזו פסגת העבודת ה' שיש, להתפלל בליל שבת עם הלוקסים המחממים... היום אני צוחק על זה ברחמים...

מה עוד? ר' גדליה נדל, תמיד פחדתי ממנו, הוא עשה לי רושם של אדם עצבני (לא היה לו כח לשטויות שאנשים בלבלו לו את המח, והיה אומר למטרידים "בקומה למעלה יש רבנית גדולה" (הרבנית בת שבע קניבסקי). אגב, שאלות בהלכה ר' חיים היה שולח אליו.
שילת

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי שילת » 14 ינואר 2014, 00:46

האח הקטן כתב:ודרך אגב מילצקי היה נחשב הגבאי הראשי שם, עד שהגיע יצחק שיינין וכל החבורה וסייעו לו (לקראת סוף חייו, מתברר) להפוך את איצקו למה שהוא היום.
אני גם מכיר אישית את מי שעשה (שעשתה, בעצם) את הזכוכיות בביהמ"ד ה'חדש' למעלה, של י"ב השבטים, אבל זה כבר נושא אחר.

אם כבר הזכוכיות, כתוב שם היארצייט של השבטים, ושם קלטתי דבר נורא פשוט, מתי היום הולדת של בנימין בן יעקב... מישהו יודע?
שילת

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי שילת » 14 ינואר 2014, 00:47

האח הקטן כתב:אתה צודק! נחום מילצקי היה הגבאי, לא ד"ר רוטשילד! והוא היה זה שמלווה את הרב שטינמן הביתה - בזמנו הוא היה נקרא המשבק שלו.

ר' וועלוול איידלמן לא היה מתפלל שם?
שילת

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי 3128000 » 14 ינואר 2014, 00:48

שילת כתב:צריך להביא לכאן איזה זקן מופלג שיספר חוויות מתקופת ילדותו...
הנה משהו בשביל ההתחלה: מישהו זוכר את הסוסיתא (בטח יש כאן כאלו שלא יודעים מה זה) הלבנה שהייתה חונה ברחוב חפץ חיים ליד המקווה?

ב'אנה אתה מדהים!!!
שיחזרת לי את החיים הבני ברקים המתוקים שעברתי כילד קטן.
בדיוק כך!!! הספסל הכתום של איצקוביץ כמדומני זה היה מוטות ברזל? ובחלק מהבית היה בית חרושת לצבע עד שקנו את כל השטח?
וד"ר פלוצ'ניק... אוהו איזה ד"ר נעים הליכות ומרגיע... כמדומני הוא מתגורר בשכונת אור החיים והמרפאה שלו היתה משהו נוסטלגי.. ואת הסוסיתה של בורר אתה זוכר?
המדהים הוא שכל הזמן היינו מקנאים בבני דודים הירושלמים ובוכים על כך שאנו בני ברקים תקועים...
אתה זוכר את האוטובוס המקרטע של דן? זה שהנהג היה מושך את ידית ההילוכים ומנווט אותה בין שיניים גדולות והאוטובוס היה פולט נשיפות גניחה חזקות והספסלים בו היו נוקשים ללא ריפוד.. הכי אהבתי אותם.. וכן את כסא הבודד שהיה מקביל לנהג וכל ילד היה בודק מלמטה לפני שהאוטובוס עצר לגמרי בתחנה האם הוא זכה שהמקום הזה יהיה ריק והוא יזכה לשבת ליד הנהג? וכן היינו מושכים את החבל עד לריצפה בשביל שהפעמון העצבני והבולט יצלצל? ומסכן הנהג שתמיד לפני תחנה היה צריך להרים את הראש לפעמון לבדוק האם הוא דלוק... וזוכר את הנהג משה התימני שבליהע"ר עד היום כמדומני הוא נהג באותו קו 2...
זוכר את הנהגים שהיו מפרגנים לנו לנקב בכרטיסיות הנוסעים כמו הנהג משה? זוכר את הנוסעים שתמיד היו מביאים חצי כרטיסיה כי את החצי השני הוא הביא לאח שלו?...
אח... החיים היפים של בני ברק לפני בסך הכל כעשרים וחמש שנה ותראה איך הכל השתנה כזה מהר...
המדהים הוא שכילד הבטחתי לעצמי שכשאתחתן אעבור לירושלים שעד היום ליבי סוער אלי'ה אך תכל'ס נתקעתי בצפון הנעים.. אך מאמין אני בכל ליבי שיום יבוא ואזכה להגשים את משאלתי לעשות את ילדיי ירושלמים...
3128000

הודעה שלא נקראהעל ידי פלוני » 14 ינואר 2014, 00:52

שילת כתב:
האח הקטן כתב:ודרך אגב מילצקי היה נחשב הגבאי הראשי שם, עד שהגיע יצחק שיינין וכל החבורה וסייעו לו (לקראת סוף חייו, מתברר) להפוך את איצקו למה שהוא היום.

אם כבר הזכוכיות, כתוב שם היארצייט של השבטים, ושם קלטתי דבר נורא פשוט, מתי היום הולדת של בנימין בן יעקב... מישהו יודע?

ביום פטירת רחל אמנו
פלוני

הודעה שלא נקראהעל ידי mmw » 14 ינואר 2014, 00:52

איזה זכרונות
אולי יש לכם גם מירושלים ?
סמל אישי של המשתמש
mmw

הודעה שלא נקראהעל ידי שילת » 14 ינואר 2014, 00:54

האמת שלא נסעתי הרבה באוטובוסים בבני ברק...
אבל אני זוכר משהו! את האוטובוס של "דוד הנהג" מרחוב ישמח משה! משהו טרנטה שלא יאומן.
וכמובן, הזכירו כבר את המשאית של ברמינקה.

אוי, אני נזכר בקטע. הייתה תקופה ש"למדתי" במתמידים בבית כנסת נארול ברחוב רש"י ליד רבי עקיבא, ופעם אחת הנכד של הרבי עלה על כסא שעמד על השולחן כדי להחליף מנורה, ומה קרה? כמובן, השלייקעס נמתחו יותר מדי והמכנסיים קרסו... לא אשכח את הקריאה שהדהדה מצד אחד לצד השני - "אהרן, דעם הויזן!"

כשאני מסתובב היום בבני ברק אני לא מרגיש שום חיבור. כל בקתה הפכה למגדל מרובה מרפסות סוכה ומצופה שיש.
שילת

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

Re: לקוחות לאומית תדעו ד"ר פלוצ'ניק לא מקבל אתכם לפנות דחוף

הודעה שלא נקראהעל ידי 3128000 » 14 ינואר 2014, 00:58

אריה ענק משער האריות כתב:שכחתם משהו קטן עליו
(יש כמה בדיחות על זה, אבל בדיחות זה לא הקטע שלי לכן שכחתי אותם)
בכל אופן משהו מיוחד מתאפיין אצלו
שיותר קל להביא את המשיח
מאשר להוציא ממנו מרשם לאנטיביוטיקה...

אני מתחיל לחשוב שכל חברי הפורום הם בוגרי בני ברק...
יש מצב??
בחיים לא הייתי מאמין ששילת הוא בוגר עירינו המעטירה...
ועכשיו הפתיעני במקצת גם האריה הענק...
חבר'ה לא נעים לגלות שזה מה שיצא מבבני ברק.. מטקבקים בלדעת נט... אי אי אי... איפה ר' ראובן קרלינשטיין ור' אריה שכטר ור' משה שלוזינגר שירביצו בנו שמוע'ס...
אגב, התגעגעתי לשמוע'ס של ר' אריה שכטר בביהכ"נ החסידי של הרב סילמן ברמת אלחנן בלילות שבת בשיעור אור החיים...
ולטיש של האדמו"ר מנדבורנא זצ"ל שהיה המבין בנפש הכי גדול! ובטיש שלו היו אברכים מוזיקליים מחוננים לדעתי לא פחות מהטיש של הפיטסבורג באשדוד..
לעולם לא אשכח את התפילות בכולל הלפרין ובכולל חזו"א ובסיומן היינו רצים בליל שבת לישיבת פוניב'ז לומר למרן הרב שך גוט שאבעס.
אי אי איי היו ימים.
3128000

הודעה שלא נקראהעל ידי פעם חשבתי » 14 ינואר 2014, 01:01

בית החרושת לצבע היה מעבר למדרכה, בפינה.
בחלק השני של הצריף של איצקוביץ גרה אשה חילוניה, והיה לה קיוסק בבית עם חלון למדרכה, קנו אצלה כוסות גזוז...

והחוט של הפעמון של דן, נזכרתי שר' יענקלה גלינסקי היה עולה על הספסל (האדום) למשוך...

viewtopic.php?f=1&t=2305
סמל אישי של המשתמש
פעם חשבתי

הודעה שלא נקראהעל ידי האח הקטן » 14 ינואר 2014, 01:02

3128000, המפעל של הצבעים היה במגרש של בנדיקט, לא באיצקוביץ'.
המגרש של בנדיקט הוא קצת הלאה ברחוב הרב שך, פינת רחוב 'אדמורי ספינקא' (שפעם היה נקרא פשוט רחוב הדקלים). היום יש שם קרוואנים כמובן של גני ילדים, וחניון.
הדקלים שם מאד גבוהים וקרחים לכל אורכם - הסיבה לכך היא שלא פעם פרצה שרפה במפעל הצבעים, שכילתה את הענפים הישנים. אבל דקל כמו דקל - גם אם ישרף מאה פעם - תמיד יבצבץ ויצמח בראשו מחדש (ידעתם את זה?).

אפשר לעשות אשכול שלם מסיפורי רמת אהרן ומסתמא מכל שכונה ושכונה - אבל לא בטוח שיש 'קונים' לסיפורים האלה. למרכז העיר כולם יכולים להתחבר.
האח הקטן

הודעה שלא נקראהעל ידי האח הקטן » 14 ינואר 2014, 01:03

האח הגדול, ספר מה היה לך עם הרב שך.
האח הקטן

הודעה שלא נקראהעל ידי האח הקטן » 14 ינואר 2014, 01:09

שילת כתב:
האח הקטן כתב:אתה צודק! נחום מילצקי היה הגבאי, לא ד"ר רוטשילד! והוא היה זה שמלווה את הרב שטינמן הביתה - בזמנו הוא היה נקרא המשבק שלו.

אני לא זוכר אותו משם - אני מניח שאם הוא היה שם הייתי זוכר.

דרך אגב, בסוף ימיו היה לו בחור תימני שהיה צמוד אליו ועוזר לו - מישהו יודע מי הוא?
אני זוכר שהיה לי מוזר ומופלא כאחת שר' וועלוול שהיה כמובן בריסקר בכל נימי נשמתו היה מתיחס אליו בצורה של 'אל תחשוב שאני קונה את כל גינוני הכבוד שאתה מנסה להשית עלי'
האח הקטן

הודעה שלא נקראהעל ידי mmw » 14 ינואר 2014, 01:10

האח הקטן כתב:האח הגדול, ספר מה היה לך עם הרב שך.

מי זה האח הגדול ?
סמל אישי של המשתמש
mmw

הודעה שלא נקראהעל ידי 3128000 » 14 ינואר 2014, 01:10

נכון אתם צודקים התבלבלתי בקשר לבית חרושת לצבע, אך לא זכור לי שהיה חנות של אשה בחלק השני של הבית. נו שוין.. כנראה שהיינו כל כך תפרנים שלכן לא ידענו על קיום הקיוסק כי לא היה בזה נפק"מ...
אגב, לקרוב משפחתי היה קטע עם מרן הרב שך שכילד בן שלוש הוא היה עם הורי אצל מרן ותוך כדי שיחת הוריי עם מרן, מרן קם וניגש לארון ואמר מסכן הילד מה הוא אשם שהוא לא מבין אותנו לפחות שיקבל סוכריה.. ואז הוא הגיש לילד הקטן סוכריה והילד ניגש בשקט להוריו ושאל אם זה עם הכשר וההורים נתקפו במבוכה קשה ונאדמו פניהם אך מרן כל כך נהנה ואמר גוט גוט!! זה חינוך!!
3128000

הודעה שלא נקראהעל ידי האח הקטן » 14 ינואר 2014, 01:12

חחח צפתי, סיפור גדול!
האח הקטן

הודעה שלא נקראהעל ידי האח הקטן » 14 ינואר 2014, 01:12

mmw כתב:

מי זה האח הגדול ?

אחי הגדול שחבר בפורום
האח הקטן

הודעה שלא נקראהעל ידי mmw » 14 ינואר 2014, 01:13

השאלה מי זה
סמל אישי של המשתמש
mmw

הודעה שלא נקראהעל ידי אין שם » 14 ינואר 2014, 01:14

חבריא ,שאלה קטנה לי אליכם למה אחרי כל כך הרבה נוסטלגיה, הצעירים בורחים מבני ברק ?
כשאדם יודע שכל מארעותיו הם לטובתו, זאת הבחינה היא מעין עולם הבא. (ר' נחמן מברסלב)
סמל אישי של המשתמש
אין שם

הודעה שלא נקראהעל ידי פעם חשבתי » 14 ינואר 2014, 01:15

ר' ועלוול אידלמן היה ממתפללי נץ של כולל הלפרין עשרות שנים, ועבר איתם יחד לאיצקוביץ'. אבל בתקופת איצקוביץ' כבר היה זקן וחולה וסדר היום שלו היה מבולבל כנראה בגלל מחלה או חולשה, לכן לא זוכרים אותו שם.
היו לו כמה שהסתובבו איתו, אחד עמרני, אח של המוכר של הבאזר, שהיו בנים של המנקה של הבית שלו. ועוד אחד בעל תשובה בשם גל שילון שנהרג בפיגוע בעימנואל הי"ד.

מי שרוצה לראות נוסטלגיה בעיניים והיה ילד בנהברקי בשנות ה-80 שרץ בהתרגשות לראות את הרב שך, קחו משהו מעניין:

האולדסמוביל של הרב שך, זוכרים??
זה נטוע היום בשלמותו באדמה בחצר בית פרטי ברחוב גורדון מספר 7. חתיכת נוסטלגיה פשוטה כמשמעה, כשראיתי את זה בלי משים, פתאום צצו לי אסוציאציות... לכו לראות.

viewtopic.php?f=1&t=2305
סמל אישי של המשתמש
פעם חשבתי

הודעה שלא נקראהעל ידי mmw » 14 ינואר 2014, 01:16

כי זה לא הכי מקום נחמד וגם פעם זה היה סוג של כפר היום זה כבר מאד עיר
וזה עיר שחונקת כל דבר שאתה עושה כולם יודעים
סמל אישי של המשתמש
mmw

הודעה שלא נקראהעל ידי שילת » 14 ינואר 2014, 01:17

אח קטן,
אתה בטוח שהוא היה תימני?
היה בחור בשם גל שילון, בעל תשובה שאח"כ התקרב לברסלב, ששימש אותו בזקנותו מספר שנים והיה קרוב אליו מאוד. אולי חוץ ממנו היה מישהו אחר תימני. (עכשיו ראיתי שפע"ח כתב על עמרני, נכון, גם הוא שימש אותו)
ראוי להקדיש לו מספר מילים. היה אדם אמיד, וכשחזר בתשובה פיזר צדקות מעל ליכולותיו עד שירד מנכסיו. אח"כ התחתן וגר בעמנואל, נהרג בפיגוע בכניסה לעמנואל יחד עם בתו וחמותו שהיו באוטובוס. הבת השניה נפצעה (כששמע על הפיגוע, הוא הגיע מתוך הישוב לעזור, וניגש לאחד המחבלים שהיה לבוש מדי צה"ל, והמחבל ירה בו).
שילת

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי 3128000 » 14 ינואר 2014, 01:19

האח הקטן כתב:
שילת כתב:

אני לא זוכר אותו משם - אני מניח שאם הוא היה שם הייתי זוכר.

דרך אגב, בסוף ימיו היה לו בחור תימני שהיה צמוד אליו ועוזר לו - מישהו יודע מי הוא?
אני זוכר שהיה לי מוזר ומופלא כאחת שר' וועלוול שהיה כמובן בריסקר בכל נימי נשמתו היה מתיחס אליו בצורה של 'אל תחשוב שאני קונה את כל גינוני הכבוד שאתה מנסה להשית עלי'

הבחור שהיה עוזר לר' וועלוועל לא היה תימני אלא פרסי ושם משפחתו זה עמרני ואביו הוא רב'ה מיוחד מאוד שנערץ על הורי תלמידיו בת"ת של הרב יהודה עדס בסניף בבני ברק.
והבחור הזה כיום הוא אברך ת"ח ירא שמים מופלג, ולא פלא..
3128000

הודעה שלא נקראהעל ידי האח הקטן » 14 ינואר 2014, 01:20

אני זוכר את עמרני, כן, ואני באמת נזכר שהיה עוד אחד - לא תימני.
בטוח שאם אראה תמונה שלו אזכר.
יאוורדי, איזה קטע. לא ידעתי את הסיפור הזה, שהוא אחר כך נהרג בפיגוע. איזה עולם קטן.
האח הקטן

הודעה שלא נקראהעל ידי mmw » 14 ינואר 2014, 01:21

נוו מי זה אחיך הגדול ???
סמל אישי של המשתמש
mmw

הודעה שלא נקראהעל ידי האח הקטן » 14 ינואר 2014, 01:22

סוד...

עכשיו אתה מבין את משמעות הניק שלי?...
נערך לאחרונה על ידי האח הקטן בתאריך 14 ינואר 2014, 01:24, נערך פעם אחת בסך הכל.
האח הקטן

הודעה שלא נקראהעל ידי mmw » 14 ינואר 2014, 01:23

האח הקטן כתב:סוד...

אחיך הגדול כן יודע מי אתה ?
סמל אישי של המשתמש
mmw

הודעה שלא נקראהעל ידי האח הקטן » 14 ינואר 2014, 01:24

ברור
האח הקטן

הודעה שלא נקראהעל ידי אולפני לדעת » 14 ינואר 2014, 01:26

שילת כתב:צריך להביא לכאן איזה זקן מופלג שיספר חוויות מתקופת ילדותו...

בטח שזוכרים. הבעה"ב התגורר ממול במרפסת הפתוחה ופעם כששחקנו באוטו צעק עלינו...
שיבנה בית המקדש במהרה בימינו
סמל אישי של המשתמש
אולפני לדעת

הודעה שלא נקראהעל ידי אין שם » 14 ינואר 2014, 01:26

mmw כתב:כי זה לא הכי מקום נחמד וגם פעם זה היה סוג של כפר היום זה כבר מאד עיר
וזה עיר שחונקת כל דבר שאתה עושה כולם יודעים

בקיצור אי אפשר לשחזר את מה שהיה מיום ליום החיים נהיים יותר ויותר מגושמים ופחות רוחניים.
כשאדם יודע שכל מארעותיו הם לטובתו, זאת הבחינה היא מעין עולם הבא. (ר' נחמן מברסלב)
סמל אישי של המשתמש
אין שם

הודעה שלא נקראהעל ידי 3128000 » 14 ינואר 2014, 01:28

פעם חשבתי כתב:ר' ועלוול אידלמן היה ממתפללי נץ של כולל הלפרין עשרות שנים, ועבר איתם יחד לאיצקוביץ'. אבל בתקופת איצקוביץ' כבר היה זקן וחולה וסדר היום שלו היה מבולבל כנראה בגלל מחלה או חולשה, לכן לא זוכרים אותו שם.
היו לו כמה שהסתובבו איתו, אחד עמרני, אח של המוכר של הבאזר, שהיו בנים של המנקה של הבית שלו. ועוד אחד בעל תשובה בשם גל שילון שנהרג בפיגוע בעימנואל הי"ד.

מי שרוצה לראות נוסטלגיה בעיניים והיה ילד בנהברקי בשנות ה-80 שרץ בהתרגשות לראות את הרב שך, קחו משהו מעניין:

זה נטוע היום בשלמותו באדמה בחצר בית פרטי ברחוב גורדון מספר 7. חתיכת נוסטלגיה פשוטה כמשמעה, כשראיתי את זה בלי משים, פתאום צצו לי אסוציאציות... לכו לראות.

ר' פע"ח, תרשה לי להעיר את תשומת ליבך, אך הרב עמרני מוכר מאוד על רבים בבני ברק וגם עליי אישית ולא נעים שאתה מציין את זאת שהוא ראה כזכות לנקות את ביתו של הצדיק הנשגב הזה, שבעיני אנשים פשוטים יכול לפרש על האדם כאדם נחות שמנקה בתים.
מהיכרות אישית אני יכול הלעיד לך שמדובר בירא שמים מופלג ביותר ות"ח שמכבד כל אדם במאור פנים ולא מוצדק לציין פרט שיכול להמעיט מכבודו בעיני אנשים שלא ידעו להביט בזה נכון.
אישית הייתי רואה בכך זכות לנקות את ביתו של ר' שמואל אוייערבאך או של ר' חיים וכו' אך לא כולם מבינים זאת בצורה חיובית.
ע"כ אודה במאוד אם כבוד הוד מע"כ ימחק פרט שולי זה וישמור על כבודו, ובהתאם לכך גם ימחק את הודעתי זו..
3128000

הודעה שלא נקראהעל ידי האח הקטן » 14 ינואר 2014, 01:28

אתם יכולים להגדיר את ב"ב איך שאתם רוצים, אבל אני בטוח שלילדים שם היום יש חוויות שתהפכנה לנוסטלגיות בבוא הזמן.
האח הקטן

הודעה שלא נקראהעל ידי שילת » 14 ינואר 2014, 01:30

האח הקטן, יש ספר על ר' וועלוול איידלמן, ושם יש תמונות של גל שילון. היה די נמוך, בהיר בפנים, עם שער מאפיר וכיפה גדולה.
שילת

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי האח הקטן » 14 ינואר 2014, 01:31

נו מאיפה אני אביא עכשיו את הספר?

נראה לי אני מתחיל לזהות במי מדובר.
האח הקטן

הודעה שלא נקראהעל ידי 3128000 » 14 ינואר 2014, 01:33

תראו מה זה ילדים בני ברקים... :P :P :P
היפר אקטיביים היינו וככה נשארנו.. :) :) :)
רק העלו לנו את הזכרונות מבני ברק וכולנו משפריצים...
בתוך שעות מעטות וכבר חמישה עמודים לאשכול...
סאכטיין.. :D :D :D
נערך לאחרונה על ידי 3128000 בתאריך 14 ינואר 2014, 01:34, נערך פעם אחת בסך הכל.
3128000

הודעה שלא נקראהעל ידי האח הקטן » 14 ינואר 2014, 01:34

פשוט הירושלמים בפייסבוק
האח הקטן

הודעה שלא נקראהעל ידי אין שם » 14 ינואר 2014, 01:34

האח הקטן כתב:אתם יכולים להגדיר את ב"ב איך שאתם רוצים, אבל אני בטוח שלילדים שם היום יש חוויות שתהפכנה לנוסטלגיות בבוא הזמן.

אני גדלתי בילדותי בבני ברק , ובבחרותי בירושלים , בלי לזלזל בבני ברק , מירושלים הזכרונות שלי הרבה יותר צרובים , אני לא מתווכח על גופו של עניין יש גם בזה עניין של טעם , אבל אני מציין עובדה פשוטה.
סמל אישי של המשתמש
אין שם

הודעה שלא נקראהעל ידי אולפני לדעת » 14 ינואר 2014, 01:39

מישהו זוכר את ד"ר אהרונוביץ הזקנה שהיתה בהסתדרות כללית ואח"כ מכבי???

היא היתה מחלקת חצאי טופי...
שיבנה בית המקדש במהרה בימינו
סמל אישי של המשתמש
אולפני לדעת

הודעה שלא נקראהעל ידי ארבע אמהות » 14 ינואר 2014, 01:52

בפורום הקודם זכרו לברכה היה פורום תרבות תורנית ובו אשכול שירה. אחד הניקים (אולי הניק מי שם?) שניחן בכשרון גדול כתב שיר בשם 'בני ברק שלי'. זה היה שיר נפלא שתיאר את ייחודה של בני ברק.

הזיכרונות שלי חוליים יותר משל היתר, אבל הוצפתי בכזה גל נוסטלגיה שאיני יכולה להתאפק מלהעלותם:

בני ברק, זו שיכולתי לדלג בין רחוב עזרא לרחוב רשב"ם דרך המגרש הצמוד לבית הגר"ח קנייבסקי, שהיום מאכלסת אותו הישיבה של הרב לסמן (אומרים שהמגרש שייך ליהודי הדר באירן ונתקבל פסק הלכה המתיר את השימוש בו עד לעלייתו ארצה), ואז להמשיך ברשב"ם ולראות בחצר הוילה של בורר את גזרי העצים דלעיל, שאז קראתי להם 'עצי המערכה' כי ככה הם התדמיינו לי, להמשיך משם לפרדס ברמן שהמשכו היה נראה כמו חוץ לארץ.

באותם ימים בצרכניית 'יד עזרה' קנו שם אלו שהציגו כרטיסי חבר, 'עזרה ואחווה' שכנה במבנה מעל המאפייה של כהן ברחוב מתתיהו (היום במקום המאפיה יש סניף של ברכל), ישיבת נתיבות עולם שכנה בה בוילה ענתיקה עם גרם מדרגות ענק במרכז רחוב אבני נזר, בעיבורו של מגרש רחב ידיים.

מה עוד היה בבני ברק שלי? חנות של אמריקה שתיים מול המקווה של ויז'ניץ, אבל את זה רק הבנות תזכורנה. החנות הזו היתה משאת חלומותינו. וקנדקס בשלמה המלך, וגומבו הותיקה ברחוב רש"י - כל אלו פסו מן העולם.

המאפיה של 'שובע' שכנה במבנה של יד עזרה, אבל בירכתיים, סמוך לחניון. במגרש ליד, בבן יעקב, היכן שהיום בונים, היו הקראוונים של סמינר כהנא. אומרים שפעם שתי תלמידות דילגו משטח הסמינר מבעד פשפש קטן, כשפניהן מועדות ל'שובע', הישר לזרועותיה הנדהמות של הרכזת...
סמל אישי של המשתמש
ארבע אמהות

הודעה שלא נקראהעל ידי שילת » 14 ינואר 2014, 01:57

מצאתי תמונה של גל שילון הי"ד, מהאתר של היישוב עמנואל.

השמאלי למעלה.
קבצים מצורפים
87-UBCCJreNoU.jpg
87-UBCCJreNoU.jpg (182.37 KiB) נצפה 6753 פעמים
שילת

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי mmw » 14 ינואר 2014, 02:01

האח הקטן כתב:סוד...

עכשיו אתה מבין את משמעות הניק שלי?...

וודאי כבר מזמן כתבת שיש לך פה אח
סמל אישי של המשתמש
mmw

הודעה שלא נקראהעל ידי mmw » 14 ינואר 2014, 02:03

האח הקטן כתב:פשוט הירושלמים בפייסבוק

למה ככה ?
סמל אישי של המשתמש
mmw

הודעה שלא נקראהעל ידי אריה ענק משער האריות » 14 ינואר 2014, 02:06

הזכירו כאן את יד עזרא
אי אי איי...
שם בשלמה המלך
יורדים את הירידה אל המקלט החשוך...
מפרקים שקים לדליים ומתחלקים...
מכאן אתה שומע מי רוצה גזר
מצד שני צועק מישהו תפוחי אדמה
כל כמה שניות שואל אותך מישהו גמרת עם הדלי...
סמל אישי של המשתמש
אריה ענק משער האריות

הודעה שלא נקראהעל ידי שילת » 14 ינואר 2014, 02:08

איפה שעומד היום הכית כנסת של אוז'רוב, בחזון איש ליד נחמיה, עמד פעם בית קטן בן שתי קומות. למטה היה גן ילדים ו"אופטיקה גורא" (עדיין קיים?) שאח"כ עברה לבנין ליד, קומה מתחת "פרסול" (עדיין קיים?). בקומה העליונה גרה אשה זקנה שמשום מה החלטנו שהיא מפחידה, והמבין יבין. בושה לספר את התעלולים שעשינו אז, אבל ככה זה ילדים.
שילת

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי ארבע אמהות » 14 ינואר 2014, 02:10

גורא קיים, בטח, במבנה ליד.
ובעלי החנות פרסול נפטר לפני שלושה שבועות בערך. כילדה חשבתי שהוא בן מאה לפחות.
סמל אישי של המשתמש
ארבע אמהות

הודעה שלא נקראהעל ידי שילת » 14 ינואר 2014, 02:26

ראיתי בעיתון פרסול שנפטר, לא ידעתי אם זה הוא. (גם לפי ההתרשמות שלי כילד, הוא צריך להיות מבוגר מאוד).
שילת

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי פעם חשבתי » 14 ינואר 2014, 02:57

3128000 כתב:
פעם חשבתי כתב:ר' ועלוול אידלמן היה ממתפללי נץ של כולל הלפרין עשרות שנים, ועבר איתם יחד לאיצקוביץ'. אבל בתקופת איצקוביץ' כבר היה זקן וחולה וסדר היום שלו היה מבולבל כנראה בגלל מחלה או חולשה, לכן לא זוכרים אותו שם.

ר' פע"ח, תרשה לי להעיר את תשומת ליבך, אך הרב עמרני מוכר מאוד על רבים בבני ברק וגם עליי אישית ולא נעים שאתה מציין את זאת שהוא ראה כזכות לנקות את ביתו של הצדיק הנשגב הזה, שבעיני אנשים פשוטים יכול לפרש על האדם כאדם נחות שמנקה בתים.
מהיכרות אישית אני יכול הלעיד לך שמדובר בירא שמים מופלג ביותר ות"ח שמכבד כל אדם במאור פנים ולא מוצדק לציין פרט שיכול להמעיט מכבודו בעיני אנשים שלא ידעו להביט בזה נכון.
אישית הייתי רואה בכך זכות לנקות את ביתו של ר' שמואל אוייערבאך או של ר' חיים וכו' אך לא כולם מבינים זאת בצורה חיובית.
ע"כ אודה במאוד אם כבוד הוד מע"כ ימחק פרט שולי זה וישמור על כבודו, ובהתאם לכך גם ימחק את הודעתי זו..

התכוונתי מנקה בל' נקבה. האמא שלהם.
כמובן זכות גדולה, ואין שום זלזול בכבוד ח"ו.

אגב:
אם נפליג יותר אחורה, מבנהברק של שנות ה-80, לבנהברק של שנות ה-70... מישהו איתי??
יד עזרה שהזכרתם, עם הדליים, היה ברחוב צפניה.
את הבנין בשלמה המלך רק תיכננו לבנות.
ממול המבנה הישן חד קומתי בצפניה, מעבר לכביש בנין חד קומתי אחר של מד"א, מחסן של מחטים ומזרקים לפני או אחרי חיטוי.
מי חלם אז שיהיו מזרקים ומחטים חד פעמיים??

מישהו זוכר את הסופר מרקט של שלמה לוין?
ואת "בנק אמריקאי ישראלי"??

viewtopic.php?f=1&t=2305
סמל אישי של המשתמש
פעם חשבתי

הודעה שלא נקראהעל ידי סקולקא » 14 ינואר 2014, 02:59

שילת כתב:מצאתי תמונה של גל שילון הי"ד, מהאתר של היישוב עמנואל.

השמאלי למעלה.

התמונה לא בדיוק מעודכנת הוא היה עם פאות גדולות מאחורי האזניים.
סקולקא

הודעה שלא נקראהעל ידי mmw » 14 ינואר 2014, 03:10

דווקא מתאים לך להיות בנברקי
סמל אישי של המשתמש
mmw

הודעה שלא נקראהעל ידי סקולקא » 14 ינואר 2014, 03:13

mmw כתב:דווקא מתאים לך להיות בנברקי

נו מה רע בבני ברק ?
סקולקא

הודעה שלא נקראהעל ידי האח הקטן » 14 ינואר 2014, 08:45

שילת, תודה על התמונה! ואכן נזכרתי שזה הוא!

ושוק 4 מינים שהיה במגרש אליצור, ואחר כך עבר למגרש ברחוב חבקוק, איפה שהיום מודז'יץ וכל הבנינים שם.
זה היה שוק אמיתי. מאולתר, לא מאורגן, עם צעקות, כמו שצריך.
האח הקטן

הודעה שלא נקראהעל ידי פעם חשבתי » 14 ינואר 2014, 09:09

תגיד במגרש ליד בית ספר סגולה.....
והמגרש שליד האם וילד........

viewtopic.php?f=1&t=2305
סמל אישי של המשתמש
פעם חשבתי

הודעה שלא נקראהעל ידי שימי » 14 ינואר 2014, 10:31

איי בני ברק מכורתי...
ערבי החגים על שלל המכירות שעל המדרכות...
ה"מכשושות" ו"המכשושים": סטרילה - ליד שומרי אמונים, האיש כחול, האיש הגבוה, האומללה עם השקית הריקה, ראובן - "אני רעב"... ועוד ועוד...
"ביצים טריות"...
הרעבי'ס והראש ישיבות שהלכו ברחוב לבדם בפשטות. לא יכול לשכוח את ר' יענקל - היום הרבי מגור, צועד בהליכה-ריצה, וכולם מפנים לו ביראת כבוד את הדרך...
ואיך אפשר בני ברק בלי תקופות של בחירות...
האלמנה איצקוביץ שגרה בדירת חדר בקומת בית הכנסת.
הקבצן הקיטע התימני(?) שרעדתי מפחד כשעברתי לידו ברחוב ר"ע פינת חזו"א....
היו ימים... ותודה על הזכרונות...
שימי

הודעה שלא נקראהעל ידי אין שם » 14 ינואר 2014, 10:52

מי זוכר את ראובן שהיה נושך את האצבע שלו כל הזמן ותמיד היה מסביבו ילדים , וגם את סבא דוד המתוק שהיה נותן ברכות לכל אחד , ואיך לא את דוד לייב שוורץ שהיית נותן לו 10 אג' והיה צובט אותך ואומר "שתזכה להיות א גרויסע חניוק".
סמל אישי של המשתמש
אין שם

הודעה שלא נקראהעל ידי טבעי » 14 ינואר 2014, 11:22

בקשר למנין הנץ באיצקוביץ. עדיין קיים המניין של ד"ר רוטשילד. בעלי מתפלל במניין הזה.
טבעי

הודעה שלא נקראהעל ידי אבי ר. » 14 ינואר 2014, 11:39

כירושלמי בלב ובנשמה
הופתעתי פעם להיות ב11 בלילה בבני ברק ולראות שהכל שוקק חיים כאילו 4 אחרי הצהרים
כנראה שגם בפורום כך הבניברקים משוטטים בלילה והירושלמים ביום..........

גם אותי תקף פרץ של נוסטלגיה מירושלים (לנו היה את הרב אלישיב ר' שלמה זלמן ועוד)
אבל אשאיר את הבמה לבני ברקים חבל לקלקל
אם אין לך מה לעשות תעשה את זה כאן..... עדיף משם.......
סמל אישי של המשתמש
אבי ר.

הודעה שלא נקראהעל ידי אבי » 14 ינואר 2014, 12:36

תודה לפותח האשכול שימחת אותי הבוקר אחרי הזכרונות שהזכרת לי

כאחד תושב בני ברקי מהאזור של ויזניץ

נזכרתי השבוע ביוסף עם הכלבים מול יד עזרה.
ובכלל כל האזור השומם של שלמה המלך שהיינו מסתובבים שם בשבתות אחה"צ הארוכות

לקחת נסורת לל"ג בעומר ועוד

ומי מכיר את הרב זית שהיה תופר חורים בראש

גלר שמכר קפואים מאחורי מוניות דקר

את הוילה של הרב שכטר

דגל ירושלים לפני המבחנים ברח' ?????

העיקר שהיו זמנים טובים ונחמדים ב"ה וגם היום טוב ב"ה
אבי

הודעה שלא נקראהעל ידי אורח נוטה ללון » 14 ינואר 2014, 13:03

וחלילה לא לשכוח את הקבצן אולי הכי מפורסם יוסף לא זוכר איך כינו אותו ושנראה לי שאמרו שהיה גאון
ולהבדיל את ההומלס המפורסם מנשה שליל שבת אחד פרץ בסערה לבני ברק והיה יושן ברחובות והיה ענק כעוג מלך הבשן עם קול מהאגדות

וכמובן איך לא נזכור מה שנטבע בדמינו את הנאום של הרב שך בירחי כלה שכולם היו עולים לגבעת הישיבה, גם מי שלא הבין אידיש , אך, אביהם של ישראל..
אורח נוטה ללון

הודעה שלא נקראהעל ידי אורח נוטה ללון » 14 ינואר 2014, 13:05

איזה יופי
אני הייתי נותן לאשכול הזה מקום ראשון בתחרות האשכולים
אורח נוטה ללון

הודעה שלא נקראהעל ידי אורח נוטה ללון » 14 ינואר 2014, 13:21

ואיך האמא היתה יודעת מתי יוצאת השבת עוד לפני שאבא חזר מבית הכנסת ולפי שהיה לוח של קופת העיר?
בוודאי היו מסתכלים בחלון מכל קצוות העיר ורואים אם בפונוביז' נדלקו האורות.
אורח נוטה ללון

הודעה שלא נקראהעל ידי האח הקטן » 14 ינואר 2014, 13:25

שימי כתב:איי בני ברק מכורתי...
ערבי החגים על שלל המכירות שעל המדרכות...
ה"מכשושות" ו"המכשושים": סטרילה - ליד שומרי אמונים, האיש כחול, האיש הגבוה, האומללה עם השקית הריקה, ראובן - "אני רעב"... ועוד ועוד...
"ביצים טריות"...
הרעבי'ס והראש ישיבות שהלכו ברחוב לבדם בפשטות. לא יכול לשכוח את ר' יענקל - היום הרבי מגור, צועד בהליכה-ריצה, וכולם מפנים לו ביראת כבוד את הדרך...
ואיך אפשר בני ברק בלי תקופות של בחירות...
האלמנה איצקוביץ שגרה בדירת חדר בקומת בית הכנסת.
הקבצן הקיטע התימני(?) שרעדתי מפחד כשעברתי לידו ברחוב ר"ע פינת חזו"א....
היו ימים... ותודה על הזכרונות...

הקבצן הקיטע התימני שהיה שם בצומת, היתה לו קופסה של קפה עלית, שזו היתה הקופה שלו.
כל פעם שמישהו היה עובר, בדיוק ברגע שהוא לא מוכן, הוא היה מנער אותה ולך זה היה נשמע כאילו מתרחשת מתקפת יריות ונפל לך הלב לנעליים
האח הקטן

הודעה שלא נקראהעל ידי mmw » 14 ינואר 2014, 13:27

האשכול שאני פתחתי
סמל אישי של המשתמש
mmw

הודעה שלא נקראהעל ידי האח הקטן » 14 ינואר 2014, 13:27

אורח נוטה ללון כתב:וחלילה לא לשכוח את הקבצן אולי הכי מפורסם יוסף לא זוכר איך כינו אותו ושנראה לי שאמרו שהיה גאון
ולהבדיל את ההומלס המפורסם מנשה שליל שבת אחד פרץ בסערה לבני ברק והיה יושן ברחובות והיה ענק כעוג מלך הבשן עם קול מהאגדות

וכמובן איך לא נזכור מה שנטבע בדמינו את הנאום של הרב שך בירחי כלה שכולם היו עולים לגבעת הישיבה, גם מי שלא הבין אידיש , אך, אביהם של ישראל..

קראו לו יוסף ברכות, כי הוא היה מברך את כל מי שהיה נותן לו כסף. הוא היה מחזיק תמיד את המכנסיים ביד כיון שהיה רזה כל כך שהמכנסיים תמיד היו במצב ליפול - בפרט אם הם היו מלאים במטבעות ואכמ"ל...

בזמנו סיפרו שהוא היה מתקלח אצל משפחה אחת ברמת אהרן, ומכיוון שלא רצה 'ללכלך' להם את האמבטיה, היה מתקלח בעודו עומד מחוץ לאמבטיה - אתם יכולים לתאר לעצמכם כמה מים היו מוצפים שם.
האח הקטן

הודעה שלא נקראהעל ידי האח הקטן » 14 ינואר 2014, 13:31

מישהו זוכר את הלונה פארק שהגיע למגרש אליצור?
אני זוכר שהיה שם אוהל של 'קיר המוות', שעל פי השמועות היה שם אופנוע שנסע על הקירות.

כילדים לא זכינו להכנס ללונה פארק - הסיבה הרשמית של הוריי היתה שזה 'לא מתאים', היום אני חושד שהיה זה משיקולי חסכנות...
האח הקטן

הודעה שלא נקראהעל ידי ארבע אמהות » 14 ינואר 2014, 13:32

מי זה יוסף? זה יוסל פאפיר שהסתובב בבעלז בבן יעקב?

צדקו ההורים שלא הרשו ללכת ללונה פארק במגרש אליצור. ארטיק קרח עלה שם חמישה שקלים!
סמל אישי של המשתמש
ארבע אמהות

הודעה שלא נקראהעל ידי mmw » 14 ינואר 2014, 13:33

יש כאן גם ירושלמים ???
סמל אישי של המשתמש
mmw

הודעה שלא נקראהעל ידי אורח נוטה ללון » 14 ינואר 2014, 13:34

סיפור אמיתי שהיה מתקלח אצל משפחה זו במשך שנים מחוץ האמבטיה והיה מוצף מים.
ואגב אותה משפחה מיוחדת היתה מארחת הרבה אדם גלמוד שהיה נמוך עם כובע לא זוכר איך היו מכנים אותו היה נראה סביר ויום אחד כשישב במטבח אצלם נפטר בפתאומיות
אמרו שהיה צדיק גדול.
אורח נוטה ללון

הודעה שלא נקראהעל ידי מבין דבר מתוך דבר » 14 ינואר 2014, 13:35

גבעה בדרום בני ברק - רחוב צפת . עד לאזור זה הגיע המחנה הצבאי בו המצוי כיום מתחם השלישות (ברמת גן). עצי הקליפטוסים הינם השריד האחרון לנוכחות הבריטית במקום.
קבצים מצורפים
Hill_south_of_Bnei_Brak.jpg
Hill_south_of_Bnei_Brak.jpg (87.63 KiB) נצפה 6979 פעמים
מבין דבר מתוך דבר

הודעה שלא נקראהעל ידי mmw » 14 ינואר 2014, 13:36

מדהים !!!
סמל אישי של המשתמש
mmw

הודעה שלא נקראהעל ידי האח הקטן » 14 ינואר 2014, 13:37

ונועם! העוזר של פוקסברומר הנגר!

מי שזוכר אותו (הוא עדיין חי ומדווש על אופניו) מוזמן. מה איתו? מה הוא עושה היום?
האח הקטן

הודעה שלא נקראהעל ידי אורח נוטה ללון » 14 ינואר 2014, 13:38

לגבי הלונה פארק גם לי זכור סוג של התנגדות אבל הוריי כן נתנו להיכנס לשם ולעשות אטרקציות רק ההתנגדות היתה לקיר המוות שהיה לכאו' לא ראוי
שהיה כנראה כרוך בסיכון חיים.

ולגבי נועם מדובר על אותם האופניים?
אורח נוטה ללון

הודעה שלא נקראהעל ידי mmw » 14 ינואר 2014, 13:39

לא יאומן איך שהאשכול הזה העיר אותך
סמל אישי של המשתמש
mmw

הודעה שלא נקראהעל ידי מבין דבר מתוך דבר » 14 ינואר 2014, 13:39

מי זוכר אותו
קבצים מצורפים
Tic.jpg
Tic.jpg (23.72 KiB) נצפה 6966 פעמים
מבין דבר מתוך דבר

הודעה שלא נקראהעל ידי אורח נוטה ללון » 14 ינואר 2014, 13:40

MMW ממה נדהמת?
אורח נוטה ללון

הודעה שלא נקראהעל ידי אורח נוטה ללון » 14 ינואר 2014, 13:43

ומי זוכר את ה"בית מרזח" של נהגי המוניות בר' עקיבא למעלה לפני הפניה להרב קוק שהיו שותים ספלי בירה גדולים. האם זה קיים?
אורח נוטה ללון

הודעה שלא נקראהעל ידי האח הקטן » 14 ינואר 2014, 13:49

אורח נוטה ללון כתב:ומי זוכר את ה"בית מרזח" של נהגי המוניות בר' עקיבא למעלה לפני הפניה להרב קוק שהיו שותים ספלי בירה גדולים. האם זה קיים?

למה נהגי מוניות? בחורים מסלבודקה היו אורחים קבועים שם ;)

ולא, זה כבר לא קיים במתכונתו הנוכחית , אני חושב שיש שם קיוסק רגיל, או חנות בגדים
האח הקטן

הודעה שלא נקראהעל ידי אבי » 14 ינואר 2014, 13:50

ועכשיו על צדיקי בני ברק

ר' דוד לייב שהיינו אוהבים לשמוע הברכות 'וואקסען א גרוסע חנוייוק'
אבי

הודעה שלא נקראהעל ידי אורח נוטה ללון » 14 ינואר 2014, 13:55

והספסלי ברזל ברחוב רשב"ם שבנו לסטייפלער והיה הולך כמה מטרים ונח וממשיך ונח עד לדרמן, מספרים שהסטייפלער לא רצה שיעשו בשבילו אז אמרו לו שעושים את זה ליהודי אחר שגר ברחוב והיה חולה נדמה לי שקראו לו ר' נח סלומונס או משהו כזה.
אורח נוטה ללון

הודעה שלא נקראהעל ידי שלמה קוסטליץ » 14 ינואר 2014, 13:56

וזיכרון קצת יותר עדכני....

מי לא מכיר את הקבצנית שיושבת כבר 10 שנים לפחות בכניסה לאיצקוביץ', ופזמון חוזר בפיה:
אני אלמנה, עם חמישה יתומים, ואני צריכה לעבור ניתוח. בבקשה תעזרו לי...

יום אחד, ראיתי בנאדם ניגש אליה, ואומר לה, קחי כמה שאת רוצה ותעברי כבר את הניתוח...
לחתום אינו רשאי שלא לחתום
סמל אישי של המשתמש
שלמה קוסטליץ

הודעה שלא נקראהעל ידי שילת » 14 ינואר 2014, 14:00

היה את הצבעי עם הקסקט שהיה נוסע על אופניים עם שלושה גלגלים.
והיה את "פרנקל" של החומרי נקיון ליד חב"ד ברחוב רש"י. חנות מפוזרת להדהים, ממש אמנות, אבל מחירים ברצפה.
והזכירו את המשגעים, האיש הכחול, מנשה, ראובן. ומי זוכר את "אטלס"?
שילת

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי טבעי » 14 ינואר 2014, 14:01

מבין דבר מתוך דבר כתב:גבעה בדרום בני ברק - רחוב צפת . עד לאזור זה הגיע המחנה הצבאי בו המצוי כיום מתחם השלישות (ברמת גן). עצי הקליפטוסים הינם השריד האחרון לנוכחות הבריטית במקום.

היום נמצא שם סמינר תהילה
וזה לא דרום בני ברק אלא מערב בני ברק.
טבעי

הודעה שלא נקראהעל ידי mmw » 14 ינואר 2014, 14:20

אורח נוטה ללון כתב:MMW ממה נדהמת?

התמונה היפה
סמל אישי של המשתמש
mmw

הודעה שלא נקראהעל ידי פעם חשבתי » 14 ינואר 2014, 15:20

שילת כתב:היה את הצבעי עם הקסקט שהיה נוסע על אופניים עם שלושה גלגלים.
והיה את "פרנקל" של החומרי נקיון ליד חב"ד ברחוב רש"י. חנות מפוזרת להדהים, ממש אמנות, אבל מחירים ברצפה.
והזכירו את המשגעים, האיש הכחול, מנשה, ראובן. ומי זוכר את "אטלס"?

ר' משה פרנקל נפטר לפני בערך 6 שנים, היה שכן של ר' אברהם גנחובסקי ברחוב אבטליון 5. ארגנטיני. צדיק יסוד עולם. אדם פשוט של פעם. לב רך מחמאה, חייכן ונינוח. היה רבה בתשב"ר ואח"כ מוכר ניילונים ונרות בחנות הרעועה שחסרים בה רצפות, והקיר החיצוני עד היום מאז הבניה עוד לא מטוייח. מהבתים העתיקים ביותר בזכרון מאיר. היתה לו קופה רושמת של נייר ועיפרון, ליד כל סיפרה רשם במילים מה זה צלחות או טישו וכו' כדי שיוכלו לעקוב אם אין לו טעות, ותמיד ביקש שיבדקו את החשבון שוב, שלא יכשל בגזל של אגורה.

אגב מישהו זוכר את יריד לייפציג ממול?? ליד וישווה ששם היה ר' שרול מתפלל...

החנות של הניילונים עדיין קיימת, נכנסתי לשם לפני בערך 6 שנים ואני רואה תמונה של ר' משה פרנקל על הברזל, עם בקשה שימחלו לר' משה אם יש לו חוב...
על המדף ליד המוכר היו מונחים משקולות קדושים שעמהם היה ר' משה פרנקל שוקל. של 100 גרם, 250 גרם, חצי קילו, וכו'. ועל כל אחד מהם דבוקים בסלוטייפ ישן מיושן כמה מטבעות, כדי להכריע את המשקל לטובת הקונה!!! מחשש אונאה במשקל.
התרגשתי מאוד!
נזכרתי ברבי ברוך בער שעבר בשבת קודש ברחוב באמריקה, והיה חנות את סגורה על מנעול לרגל שבת קודש, ועמד ונישק את המנעול ואמר שזה זועק שבת היום לה' וזה תשמישי מצווה... כך המשקולות של ר' משה פרנקל זצ"ל.

viewtopic.php?f=1&t=2305
סמל אישי של המשתמש
פעם חשבתי

הודעה שלא נקראהעל ידי אין שם » 14 ינואר 2014, 16:58

אבי כתב:ועכשיו על צדיקי בני ברק

ר' דוד לייב שהיינו אוהבים לשמוע הברכות 'וואקסען א גרוסע חנוייוק'

סבא דוד המתוק מי לא זוכר את הברכות שהיה נותן לכל אחד עם מאור פנים אמיתי.
סמל אישי של המשתמש
אין שם

הודעה שלא נקראהעל ידי אפס מאופס » 14 ינואר 2014, 17:17

מישהו יודע מה עלה בגורלו של הסנדלר עם הזקן הלבן ארוך שהיה מחלק לילדים סוכריות בעבור שיגידו תהלים
ברחוב יצחק מאיר הכהן פינת שרת בבני ברק
הוא היה רווק מבוגר
אפס מאופס

הודעה שלא נקראהעל ידי אפס מאופס » 14 ינואר 2014, 17:19

מישהו מכיר את המתמידים המיתולוגי של יונתן בשכונת אור החיים ?
אפס מאופס

הבא

חזור אל חרדים לדעת

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: מחשבה טובה ו־62 אורחים