האם יש כשל בהסברה?

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

המנהלים: יאיר, אחד, המפצח

האם יש כשל בהסברה?

הודעה שלא נקראהעל ידי חיים שיש בהם » 03 פברואר 2014, 00:34

חבר מוכשר שלח לי מאמר מושחז שעיקרו בדק בית בהסברה. אני לא יודע אם הוא צודק. תשפטו אתם.

דברו ישראלית, בבקשה

א.
ושוב הרוטינה הקבועה-הבלתי-נגמרת חוזרת על עצמה. ביום ראשון מפציע הפובליציסט החרדי הרענן, חמוש ברוח צעירה ונחושה ובעט סופרים מוכשר, והוא בטוח שהנה הוא עומד להנחית על ראש החילונים את קיתון הרותחים שמגיע להם ביושר רב, תוך שימוש בטענות מוצקות והוכחות חותכות באשר לקיומה של אפליה ושנאה, איך הכל מבוסס על טעויות והפחדות, על מסע דה-לגיטימציה מתועב, על שנאת האחר, על התנשאות לא מוצדקת.
המאמר המושחז מחולל סערה זוטא בכוס המים הבלתי נדלה של העיתונות שוחרת הסקופים והסיפוקים, גורם לדיונים סוערים בפרלמנטים הווירטואליים די בכל אתר ואתר (תרתי משמע), ועד מהרה מתנדף ומפנה את מקומו לסקופ המרעיש הבא בתור; זה על חרדי שנתפס מועל/מעלים-מסים/מתנכל-לילדים/סתם-כך-משתמט/בכלל-פרזיט-חסר תקנה (מחק את המיותר). ושוב נפערים שערי הגיהינום התקשורתי, וקיתונות של רותחין מאיימים לכלות עד תום את דמותו הארכאית של החרדי שחוח הגו האומלל, המגלה כי כל טיעון, הגיוני וצודק ככל שיהיה, אינו מחזיק מים מול שטף השנאה העיוורת.
וכל זאת למה? איך זה, שעם דוברים כה רהוטים, מסבירנים כה נמלצים, אנשי תקשורת מחויטים ומסבירי פנים, אתרי קירוב המתרבים כחול אשר על חוף כרתים, רבנים נחמדים ("אחח, אם כל החרדים היו כמוך", מוכר?) אשר משנתם סדורה בפיהם, והיא הגיונית, מושכת את הלב ומתיישבת עליו בנוחות, איך זה שסכר השנאה עדיין לא נסדק? איך זה שברירת המחדל של החרדי המצוי תמיד תהיה בבחינת "חשוד-עד-שלא-יוכח-אחרת (ובינינו, אף אם הוכח אחרת)"?

ב.
אם חשבתם שאלהטט ואשלוף מכובעי השחור והמרוט את נוסחת הקסם שתתקבל על לב כולם בן-רגע, תוך צקצוקי לשון נדהמים בסגנון של 'איך לא חשבנו על זה קודם', אז זהו - שלא. הסוגיא הזאת היא כה רגישה, שבירה ומסובכת, וכמה שנחפור פנימה עדיין נגלה כי לא הגענו לחצי המלכות. אף לא לרבע.
מה שכן אפרוש לפניכם, הם כמה הגיגי-לב-מוח שנבטו מתוך נבירה מאומצת ועבודה קשה כדי לנסות ולהיכנס אל נבכי ראשו של הצד השני, ולנסות להבין: מי נגד מי, מה לעומת מה, ולנסות להאיר זווית אחת מתוך מאה.
רובם, רובם המכריע אפילו, של הוויכוחים היומיומיים בין בני האנוש החולקים עמנו את חייהם על הכדור הכחלחל שלנו, היו נמנעים או לפחות מיושבים בקלות אילו עשו הצדדים המעורבים בו מאמץ כן לחלוץ את נעליהם מעל רגליהם ולקפוץ בבת ראש אל נעליהם של העומדים מנגד. חז"ל כינו זאת "אל תדון את חברך עד שתגיע למקומו", והוסיפו על כך חכמים במרוצת הדורות כי הכוונה היא שלעולם לא תוכל לדון באמת את רעך, כי לעולם לא תוכל להיות במקומו באמת, עם כל נתוניו ותכונותיו, קשייו ותהפוכות נפשו.

ג.
מה אני מתכוון לומר? כנסו לרגע אל מוחו ותפיסת עולמו (השגויה אמנם לטעמנו) של חילוני מצוי, ותנסו להאזין לטענות ולתשובות ששולף הדוס השחור השנוא בעת ויכוח או דיון. מה יענה לדוגמא היצור הלז על טענת ה"משתמטים" הקבועה? "גם אצלכם יש חמישים אחוז משתמטים". ועל טענת "צאו לעבוד!" יענה "מפלים אותנו". על השאגה "למה אנחנו צריכים לממן את אברכי הכולל הבטלנים" תבוא תשובה ניצחת וחכמה: "סטונדט מקבל פי ארבע. הנה, 'המבשר' עשה על זה אפילו תחקיר מקצועי שהתפרסם אצלכם בעיתונות".
תשובות לענין, נכון? אז זהו - שלא. התשובות הללו מותאמות להלך הרוח החרדי, לעולם המושגים התורני, לתפיסת העולם הרוחנית, לסולם הערכים השונה כל כך שאנו אמונים עליו. תשובות אמתיות צריכות להיות מכוונות לתפיסת העולם השגויה, המעוותת, החומרית, הלא-הגיונית-בעליל, איך שהיא נראית בעיניים חרדיות. צריך לדבר אליהם בשפתם הם! האם הם מבינים את השפה המדוברת אליהם? חוששני שלא.
קצפם לא יצא על כמות המשתמטים, אלא על הרשמיות שבדבר. על החוצפה שבפטור אוכלוסיה שלמה משירות צבאי. חרונם אינו עולה באפם מעצם העובדה שאיננו עובדים, אלא מזה שטיפחנו (לטענתם, כמובן) דרך חיים שמושתתת על נדבות, על ניצול משאבים, על קידוש ההתבדלות, על הסתגרות בגטאות, על זה שבטלנות של אברך כולל מקודשת אצלנו. ומשכך, כמה נתונים שתביאו לשולחן על כמות היוצאים לעבוד לא יעזרו ולא יעבדו, משום שבעיניהם קידשנו את האבטלה כדרך חיים, וכל אלו שיוצאים לעבוד אינם מלמדים על הכלל.
הטענה שסטודנט מקבל פי ארבע מאברך לא מזיזה אותם מעמדתם כמלוא נימה, כי הם לא התחנכו על ערך לימוד התורה! מבחינת החילוני המצוי, אברך שלומד תורה כל היום וחי בדוחק ובעניות הוא בטלן המכלה את זמנו לריק! הם אינם מבינים את הערך הנשגב שבלימוד התורה, בשונה מהערך המקודש של לימוד בפקולטה למדעי תרבות הסינים/היפנים/ההודים, המזרח הרחוק, הקרוב או התיכון. זה מדבר אליהם. עם הערך הזה הם מזדהים. אז מדוע אנו מצפים שיבינו, שיזדהו?
השבוע נופף ח"כ מאיר פרוש בהיסטריה רבתית מעל דוכן הכנסת בנתונים מדהימים על כח אדם מיותר ובזבזני בצבא, ובמלוא גרונו שאג: איך אתם מדברים על שוויון בנטל אם אינכם צריכים אותנו כלל בצבא? ואני גיחכתי לעצמי. אם אני כחרדי מבטן ומלידה מבין שהטענה הזאת הזויה וחוטאת לאמת, איך לא יבינו זאת החילונים? ומתי יבינו זאת שלוחנו בכנסת, מתי יפנימו שהם משתמשים בזריקה המיועדת למחלה מסוג A לריפוי מחלה מסוג B? הם אינם רוצים אותנו בצבא כי חסר להם כח אדם, אלא כי הם רוצים אותנו לצידם ב'נטל' הכבד מנשוא. הם גם לא רוצים את כולנו בצבא, מספיק להם מכסות. הם רוצים שוויון בהגדרות, שלא תבוא הגדרה רשמית ותפטור פלח מן העם משירות צבאי, מאיזה סיבה שלא תהיה. אז למה לא עונים להם כמו שצריך?

ד.
מה כן? גירדתי בעמל רב שני טיעונים מרכזיים, לעניות דעתי, בסוגיית הכלכלה והצבא, המסוגלים, שוב - לעניות דעתי, לקלוע להלך הרוח החילוני. כמובן שאידך זיל גמור, ויש עוד טיעונים הגיוניים רבים המחכים לצוף על המים העכורים בתקווה לרפא במשהו את האיבה והשנאה.
שמתי לב, אגב, שבדרך-כלל ככל שדעת האדם משמאילה, הרי ששנאת החרדים מפעפעת בקרבו ביתר עוז. זוהי תופעה מעניינת. לדעתי המפתח הרעיוני הוא פשוט: כמה שאתה יותר שמאלני, הכוונה לדעות השמאל המצוי, הגורס כי אנו עם ככל העמים ואין לנו מחוייבות כלשהיא לדת ולאמונה, תוצאה נגזרת היא שאין לנו זכות על האדמה הזאת יותר ממה שיש לאחמד ומחמוד מעזה. הכל ענין של כיבוש בזרוע. אז מה באמת הלגיטימיות שלנו כאן בארץ? הבה נרצה את הערבים האומללים, הנדרסים תחת אסקופת הD-9 ומגפי החיילים הציוניים האכזריים, וכך נחיה בשלווה כתף לצד כתף. אם כן, הסלידה מן הדתיים החשוכים, הנאחזים בקרנות המזבח הפרימיטיבי והמיושן של חיבור שורשי עם האדמה הספיציפית הזאת, הטומנת בחובה גם מחויבות לשמירת אי-אלו חוקים המזכירים את ימי הביניים, מתגברת והולכת עד מחנק.
בכל אופן, לו יצוייר שאנשי הימין, ובכללם הימין הקיצוני, היו משתלטים על מוסדות הצבא. טיפוסים כגון ישראל קליין או אדם ורטה (בגרסה ימנית כמובן) היו מקבלים שליטה על חינוך החיילים, וכל צעיר שהתייצב בבקו"ם יצא ביום השחרור אחרת משנכנס. לפעמים זה היה מתבטא בעריקה גלויה, לפעמים בבעיטה עדינה, או בשבירת מוסכמות, כללו של דבר: אף אחד לא יצא שלם כפי שנכנס.
היית מבין, שאלתי את בן שיחי, אם השמאלנים היו נלחמים בכל כוחם נגד חובת הגיוס לצבא? כעת תהפוך את הפולמוס לחרדי-חילוני. אין אחד שיוצא כפי שהוא נכנס, ואם כך זכותי המלאה הנגזרת מהדמוקרטיה, לקבל פטור מלא לכל הצעירים החרדים. אם הייתם משכילים ליצור מסגרת חרדית לחלוטין שאינה כפופה במאום לדרג החילוני, הייתם צודקים. כרגע אתם ממש לא.

ה.
וכעת לכלכלה. אתם הרי טוענים שאנו בטלנים, פרזיטים, נתמכים על ידי המדינה כי איננו רוצים לעבוד. אוקיי, אין בעיה.
תגיד, כמו כל ציבור, מגיע לנו ליהנות מסעיף "תרבות"? מבתי קולנוע ייחודיים, מתיאטרונים מותאמים? לימוד התורה היא התרבות שלנו. גיבורי הספורט שלכם מלהטטים עם גופם בכדור, גיבורי הרוח שלנו עושים זאת עם הגמרא. תנו לנו את הרסיס התקציבי, את הפסיק הקטן שמגיע לנו בחלק התרבות, כדי לטפח את התרבות היהודית. תנו לנו להחליט מהי התרבות שלנו. אנו חיים בדמוקרטיה, לא?
זה לגבי תקציבי האברכים. כעת, לגבי טענת הסרק של "אינכם רוצים לעבוד", נא עשה חישוב פשוט (למדת ליב"ה, לא?): מהי עלות המחיה למשפחה ממוצעת בת שמונה נפשות? נניח עשר אלף ש"ח. כעת, כמה המשפחה (שוב הממוצעת, לא הנתמכת) מקבלת מן המדינה, גם בהנחה שהאב יושב בכולל? הרי אי אפשר לחיות ממלגת הכולל, מקצבת ילדים ומהבטחת-הכנסה. כמה ההפרש? שש-שבע אלף ש"ח? מאין הם נוחתים לכיסו של האברך הנ"ל? יש עשרות אלפי משפחות כאלה במגזר החרדי. אז מאיפה, אלוקים אדירים, הן חיות? הם גונבות מהבנק, שודדות את הדואר?
כאשר תברר, ותדע את התשובה, תבין לבד שאין דבר כזה "כולכם לא עובדים". כי אם לא עובדים, אז לא חיים. ואנחנו חיים, ונמשיך לחיות באושר, עד שהגאולה תפציע בקרוב, ואז תבלעו את הלשון.

בתיאבון.
חברים יקרים, עזרו לנו לשמור על אופי הפורום מכל משמר!
בכבוד רב ובתקווה להבנה: חש"ב - מנהל פורום 'לדעת'
סמל אישי של המשתמש
חיים שיש בהם

{ TOPIC_AUTHOR }
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: האם יש כשל בהסברה?

הודעה שלא נקראהעל ידי שכל הישר » 03 פברואר 2014, 12:16

סלח לי, הכותב קוטל בשחצנות את כל המסבירנים, ולבסוף עושה אותו דבר, במילים קצת אחרות חוזר על אותם טיעונים בדיוק.

אין לי אלא לצטט את עצמו "ושוב הרוטינה הקבועה-הבלתי-נגמרת חוזרת על עצמה. ביום ראשון מפציע הפובליציסט החרדי הרענן, חמוש ברוח צעירה ונחושה ובעט סופרים מוכשר, והוא בטוח שהנה הוא עומד להנחית על ראש החילונים את קיתון הרותחים שמגיע להם ביושר רב".

איך ידע לתאר את עצמו כל כך טוב!
שכל הישר

הודעה שלא נקראהעל ידי חיים שיש בהם » 03 פברואר 2014, 14:43

שכל הישר כתב:סלח לי, הכותב קוטל בשחצנות את כל המסבירנים, ולבסוף עושה אותו דבר, במילים קצת אחרות חוזר על אותם טיעונים בדיוק.

אין לי אלא לצטט את עצמו "ושוב הרוטינה הקבועה-הבלתי-נגמרת חוזרת על עצמה. ביום ראשון מפציע הפובליציסט החרדי הרענן, חמוש ברוח צעירה ונחושה ובעט סופרים מוכשר, והוא בטוח שהנה הוא עומד להנחית על ראש החילונים את קיתון הרותחים שמגיע להם ביושר רב".

איך ידע לתאר את עצמו כל כך טוב!

איני יודע אם הטיעונים המדוברים כן יסייעו בהסברה, אבל מה שברור שהם אינם טיעונים זהים למה שהוא מעלה בתחילה. זה מכבר הצבעתי על בעיה זהה, שהח"כים המסורים שלנו לא מדברים כל כך לעניין. בפרט לא לאוזניים חילוניות. עם הטיעון הזה אני די מזדהה. רק שהוא עדיין לא ריפא את הבעיה, וזאת בלשון המעטה.
לדעתי אין כאן משהו שיכול להיפתר. ראשית זו שנאה רוחנית ששורשיה לא נראים לעין, ושנית: היחסיות הממש לא מאוזנת של הגישה למוחם של החילונים, מסבירה לענ"ד את הכל.
סמל אישי של המשתמש
חיים שיש בהם

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי פעמון זהב ורימון » 04 פברואר 2014, 03:28

אני מספיק מוכר ורהוט לדברר את ההשקפה החרדית בכל נושא לפני כל התקשורת החילונית!

טוב, אחרי שגיחכתם עלי. צדקתם.
אני לא. ממש לא.
ולא חשבתי שכן, רק אמרתי בקול מה שחושב ההוא הטיפש שמתנצח בהתלהבות או בגמגום עם כתב או עיתונאי חילוני. כן, זה הדובר התורן שכולנו צוחקים על עילגותו.
לכו תסבירו להם שהם לא... אין עם מי לדבר.
פאר מיר, לשון הרע רעדט זיך נישט!
(מצוואתי). בקנין דמתנת בריא ומעכשיו. ולא אחזור בי עד לאחר מיתה
סמל אישי של המשתמש
פעמון זהב ורימון

הודעה שלא נקראהעל ידי חיים שיש בהם » 04 פברואר 2014, 13:28

פעמון,

אהבתי.
(השורות הריקות, הן אלו שעושות את זה... ;))
סמל אישי של המשתמש
חיים שיש בהם

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי גרוינעם » 04 פברואר 2014, 20:33

שלום לכולם, ונעים מאד.

תגובה למאמר הנ"ל:

בקצרה, הסברה מקצועית לא תפתור לנו את הבעיות, מהסיבה הפשוטה שהם מפחדים מהריבוי הטבעי שלנו וממה שאנחנו מייצגים, בתקופה הנוכחית כל התותחים מופנים לעברנו במטרה לשבור לנו את המפרקת רח"ל היל"ת.

יחד עם זאת, אני מסכים שישנן לפעמים אמירות שנשמעות מפי הנציגים שלנו בכנסת, הן עלובות ולוקות בחוסר אינטלגנציה, הציבור שלנו בהחלט ראוי לדוברים שיודעים לנסח היטב את עמדותינו ולהשמיע אותן ברמה ללא כחל ושרק, דוגמת הרב נויגרשל, אבל מכיוון שזה לא קריטי, ואין שלימות, בסך הכללי המסרים שיוצאים מפי חכי"נו הם סבירים ובהירים.
גרוינעם

הודעה שלא נקראהעל ידי שש משזר » 06 פברואר 2014, 00:10

די! נמאס לי!
נמאס לי מלראות בכל יום כתבה על "מה הבעיה בהסברה חרדית".
נמאס לי מלהבין שמה שהיה הוא שיהיה ולא יועילו עוד אלפי מאמרים.
נמאס לי מלהתבונן ביחצני"ם למיניהם שמתקוטטים על "איך לדבר עם החילונים".
נמאס לי בהיזכרי בכמה וכמה אנקדות שלא שינו את המצב למרות שהיו שחשבו כך [עי' ערך החרדים - סרטו של אמנון לוי, ביקורי אלעזר שטרן ומי-יודע עוד-כמה-משוגעים בפונוביז' וכו', הידברות, וכמובן כל המסבירנים...].
נמאס לי מהרגשה הכללית בעדת החרדים שצריכים להתגונן ולהתגונן ושוב פעם להתגונן...
ובעיקר נמאס לי ממחשבת אנשים יקרים שאם נאמר כך המצב ישתנה ואם נגיד כך המצב ישתפר. כאילו שהחילונים פתאום "יבינו" החרדים.
תמימים שכמותכם, שלא תחיו באשליות: מה שהיה הוא שיהיה (ושנאת עם הארץ לת"ח לא פסקה מאז היו עמי הארץ בישראל בזמן בית שני).
[אין כונתי לפגוע באף אחד ח"ו.]
סמל אישי של המשתמש
שש משזר

הודעה שלא נקראהעל ידי חיים שיש בהם » 06 פברואר 2014, 01:14

שש, אני מזדהה עמוקות עם דבריך ששזורים תבונה עמוקה.
למה אנו צריכים לדברר את עצמנו בפני כל צרוע וכל זב חילוני דפוק ונחות? בגלל שהוא יושב באולפן נוצץ?
כל יום נפתחים עשרות תיקים על אלימות ברברית קשה ברחבי המדינה, על ידי בני נוער רכים בשנים ואבות בעבריינות, וכל מה שיש להם זה להתעסק בדמו של הציבור הערכי ביותר על פני כדור הארץ? אנו צריכים להתנצל בפניהם? על מה, על זה שאנו מסרבים בכל תוקף להתערב בהם ולהיות כמותם? ילכו הם ושכמותם לארבע רוחות השמים ואנו בשלנו נתגאה!
סמל אישי של המשתמש
חיים שיש בהם

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי שש משזר » 06 פברואר 2014, 01:23

חיים שיש בהם כתב:שש, אני מזדהה עמוקות עם דבריך ששזורים תבונה עמוקה.
למה אנו צריכים לדברר את עצמנו בפני כל צרוע וכל זב חילוני דפוק ונחות? בגלל שהוא יושב באולפן נוצץ?
כל יום נפתחים עשרות תיקים על אלימות ברברית קשה ברחבי המדינה, על ידי בני נוער רכים בשנים ואבות בעבריינות, וכל מה שיש להם זה להתעסק בדמו של הציבור הערכי ביותר על פני כדור הארץ? אנו צריכים להתנצל בפניהם? על מה, על זה שאנו מסרבים בכל תוקף להתערב בהם ולהיות כמותם? ילכו הם ושכמותם לארבע רוחות השמים ואנו בשלנו נתגאה!

אני רק חושב מה יקרה כאשר נהיה הרוב במדינה. החילונים יצטרכו למסבירנים למה יש במיעוט החילוני כ"כ הרבה מקרה אונס, רציחה, סמים, גניבות, וכו'....
הם יסבירו לנו בטוב טעם ודעת שהם לא ממש דומים להערבים ולאתיאופים...
פתאום נשמע מהם כמה חשוב לאהוב כל יהודי באשר הוא...
עוד יבואו ימים......
סמל אישי של המשתמש
שש משזר

הודעה שלא נקראהעל ידי y t » 06 פברואר 2014, 01:37

גם אני מצטרף לדברי שש האמיתיים והנכונים

הגיע הזמן להבין אחת ולתמיד.
לא יעזור לנו כלום, הם שונאים אותנו והם ישנאו אותנו עד שהם יחזרו בתשובה.
אנחנו צריכים להודות להקב"ה על שנאתם הגדולה כי זה מונע התחברות אליהם, וכסיפור הידוע שהיה עם הבעש"ט כשיצא מהמקוה וגוי שעבר לידו הסתלק ממנו ואמר שהוא מאוס וכו', ואמר הבעש"ט שזהו פי' הפסוק הן עם לבדד ישכון ע"י שובגוים לא יתחשב.
שנית, המצב הנוכחי גורם לנו אישית ובפרט לדור הצעיר הרבה הרבה חיזוק, כי אנחנו צריכים כל הזמן להתחזק ולחזור שוב ושוב 'אשרינו מה טוב חלקנו', וכולם שומעים שוב ושוב שאנחנו לא נזיז כמלא נימה מדרך התורה האמיתית.

ובנוגע לכל הגזירות עלינו להפנים שוב ושוב, היה לנו את פרעה את אנטיוכוס את המן את היטלר וכו', וב"ה עברנו את כולם ונשארנו חיים וקיימים בתורתינו ובאמונתינו.
נכון, לטווח הקצר זה קצת קשה, אבל לטווח הארוך עם ישראל חי... וגם לטווח הקצר אין ספק שכמה שנתחזק באמונתנו ובתורתנו נראה אותות ומופתים וסיעתא דשמיא בכל הענינים.

נתחזק ונתאמץ יחד ונזכה לראות בקרוב ממש במפלת הרשעים הארורים כימי מרדכי ואסתר, ובהתגברות האור על החושך...
y t

חזור אל חרדים לדעת

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: [G] ו־72 אורחים