טור של בן כספית: מי הם אנשי 'הפלס'

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

המנהלים: יאיר, אחד

טור של בן כספית: מי הם אנשי 'הפלס'

הודעה שלא נקראהעל ידי חיים שיש בהם » 16 פברואר 2014, 13:38

מדהים ביותר. לא נגעתי.

***

"אפרופו ההפגנות: החרדים פרסמו שיצאו להפגין גם משום שלפיד עצר להם את הקצבאות (קשקוש, מה שנעצר זה כסף קטן), וגם בגלל מעצרו של אברך מישיבת גרודנה, הישיבה החרדית הכי קיצונית, אחת היחידות שאברכיה קיבלו הוראה של הרב אוירבך לא להתייצב אפילו לצו גיוס ראשון (כל שאר האברכים כן מתייצבים).
מה שהחרדים לא סיפרו, זה שאותו בחור ישיבה צעיר שנעצר יצא במוצאי שבת (במקום ללמוד בישיבה) לטיול עם ארבעה מחבריו במכונית. בין יקנעם לעפולה הרכב נעצר במחסום משטרתי. הבעיה הייתה שלנהג לא היה רישיון. חמשת האברכים נמלטו, התפתח מרדף, הם נעצרו. כשהתברר לשוטרים שלנהג אין רישיון, הוא נעצר. זו הייתה עילת המעצר היחידה, ולא ההשתמטות מצו ראשון.
העובדות הללו לא קלקלו לאנשי "הפלס" את הסיפור. כשמם, כן הם. פלס בנאים. הם רצו להבעיר את הארץ, והבעירו, כולל הצתת ניידת משטרה באשדוד ומשיכת זנבותיהם של סוסי משטרה ברחבי הארץ. שיהיה שמח.
בעזרת השם
הבעיה של אנשי "הפלס" היא כסף. המעיינות הכלכליים שלהם מתייבשים. העיתונות החרדית חיה על מודעות ופרסום. "הפלס" מתקשים לגייס מפרסמים, שחוששים לאבד את הציבור החרדי הגדול של הרב שטיינמן, את הרוב השפוי, את המסה האמיתית של חרדים שלא מאמינים במיליטנטיות הקיצונית מבית נטורי קרתא, שלא חושבים שצריך לסקול באבנים ילדה שהשרוולים שלה קצרים מדי, או משהו. שאפשר לחיות במדינה היהודית בדו-קיום כלשהו. שמי שמקבל את קצבאותיה של המדינה, הגנתה, שירותי הרפואה, התברואה וההטבות השונות, יכול לסגל לעצמו כללי משחק סבירים.
בעוד "יתד נאמן" מלא במודעות (קיומו של העיתון הזה מובטח בין היתר גם בזכות נדבנים חרדים בעלי ממון שתומכים בו), "הפלס" שומם. כדי להבעיר את המדינה צריך כסף. כדי להוציא הפגנות ענק, צריך ממון. בעיתונות החרדית אין כללים מסודרים. מדובר במערב פרוע מאוד שבו כל עיתונאי יכול להיות גם יחצן או פעיל פוליטי, אפשר לאיים ולהטיל טרור, אפשר אפילו לפרסם מודעות מפוברקות, כדי לייצר רושם שיש מפרסמים ויש קהל.
כל זה קרה עם החברים ב"הפלס", אבל כנראה שזה לא הספיק. מה שקורה בחודשים האחרונים, הוא מסע של שיסוי וטרור של אנשי "הפלס" במפרסמים, במשרדי פרסום של המגזר החרדי, בכל מה שזז. הם מתקשרים באמצע הלילה, הם שולחים קומוניקטים, הם מאיימים ב"חרם צרכנים", הם לא בוחלים בשום שיטה כדי לקושש מפרסמים שיממנו את העיתון, וגרוע מזה, יממנו את הפעילות הקיצונית של העומדים מאחוריו. בלי כסף אין כלום, כידוע, ומתברר שבניגוד לאידיאולוגיה שלהם, ששוללת יציאה לעבודה כלשהי, אנשי "הפלס" דווקא עובדים לא רע. מסביב לשעון.
מדובר במפרסמים הכי גדולים במשק. תנובה, שטראוס, יוניליוור, קוקה קולה, אוסם, רשימה חלקית. השבוע התקשר חיים אפשטיין, סגן ראש עירית ירושלים, וביקש פגישה אישית דחופה עם אחד מבעלי הקונצרנים הללו. ככל הידוע, הוגשו בקשות דומות גם לבעלים האחרים. על הפרק: פרסום ב"הפלס", עכשיו ומיד. ואם לא? אם לא, ייפתחו שערי הגיהינום. ויהיה חרם צרכנים.
מי זה חיים אפשטיין? שאלה מצוינת. זה החרדי ההוא, שהתמודד לראשות עיריית ירושלים, לא הסכים להסיר את מועמדותו והביא, כנראה, לבחירתו של ברקת. אף על פי שזכה במספר זעום מאוד של קולות, נתן לו ברקת, במסגרת הדיל ביניהם, את תפקיד סגן ראש העיר בשכר. אפשטיין הוא מאנשי "הפלס" והרב אוירבך. דווקא הוא נושא עכשיו בתואר סגן ראש עיריית בירת ישראל הריבונית. הוא משגר את מכתביו עם הסמל של ירושלים והמדינה, מה שלא מפריע לו להתנכר אליה.
ומי הוא העוזר הבכיר של אפשטיין בעיריית ירושלים? ישעיהו ויין, הכתב הקיצוני ההוא מ"יתד נאמן", שפרש ל"הפלס" והיום מתפקד כסגן העורך. איך יכול סגן עורך עיתון להיות גם עוזר של סגן ראש עיריית ירושלים? יכול וחצי. אצל החרדים הכל אפשרי. בעזרת השם (של אפשטיין).
אז עכשיו אפשטיין מנסה לעבור ממפרסם למפרסם, ללחוץ על הבעלים או המנהלים של כל התנובות והשטראוסים בעולם, שיפרסמו ב"הפלס", אחרת יחרימו אותם. חשוב מאוד שהחברים האלה יידעו: מדובר בקשקוש חסר מהות. האקדח שבו מאיימים עליכם אנשי "הפלס" מלא בקפצונים שיכולים, במקרה הטוב, לייצר קצת רעש.
אפשר להתעניין אצל מנחם כרמל, חרדי עשיר שיש לו אולמות אירועים ורשת מרכולים ("ברכל"). כרמל היה המפרסם המשמעותי היחיד שהסכים לפרסם ב"הפלס", עד שקם הרב קנייבסקי, מאנשיו של הרב שטיינמן, והודיע שלא ישתתף בחתונת נכדתו שתתקיים באחד האולמות של כרמל. המהלך הביא לכך שרוב האולמות של כרמל שוממים היום, ורשת המרכולים שלו איבדה עשרות אחוזים מתזרים המזומנים שלה. כרמל מיהר "לחזור בתשובה" ולבטל את הפרסומות שלו ב"הפלס", אבל הנזק שספג היה משמעותי וטרם תוקן.
המסקנה הפשוטה היא שכוח החרם האמיתי נמצא בצד של המחנה השפוי, הגדול, של הציבור החרדי הסביר, שנוהה אחר הרב שטיינמן, שיהיה בריא וחזק, ולא בצד של המטורפים.
שוחחתי השבוע עם אנשים שנמצאים בלב המהומה הזו. מדובר במלחמת חורמה. ג'יהאד, מישהו אמר. הקיצונים נלחמים על חייהם ולא בוחלים באמצעים. הם מטילים אימה וטרור. לנו, אין מה להתערב במאבק הזה. הוא לא שלנו. בכל מה שקשור להתקדמותם של החרדים לעבר המאה ה-21, צריך לתת לדברים להתנהל מעצמם. החרדים יגלו את הדרכים שיאפשרו להם להמשיך באמונתם תוך עדכון אורח החיים והתפקוד הסביבתי.
כל מה שאנחנו צריכים לדאוג לו כרגע, זה לא לממן את הטרור שמנסים להטיל על החרדים ועל המדינה כולה אותם פלגים קיצוניים שלא מהססים לירוק לבאר שהם שותים ממנה, או לעקוץ את היד שמאכילה אותם. תנובה, שטראוס, אוסם, יוניליוור, קוקה קולה וכל האחרים: אין לכם מה לחפש ב"הפלס". כל שקל שתשקיעו במודעה שם, ילך להצתת ניידת משטרה באשדוד, או למימון הפגנה בירושלים. ובמילים אחרות: אל תפחדו מהם".
חברים יקרים, עזרו לעמיתיי מנהלי הפורום היקרים לשמור על אופי הפורום מכל משמר!
בכבוד רב ובתקווה להבנה: חש"ב - מנהל פורום 'לדעת' לשעבר
סמל אישי של המשתמש
חיים שיש בהם
 
הודעות: 2323
הצטרף: 19 נובמבר 2012, 23:40
מיקום: עקבתא דמשיחא
{ TOPIC_AUTHOR }
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: טור של בן כספית: מי הם אנשי 'הפלס'

הודעה שלא נקראהעל ידי גרוינעם » 16 פברואר 2014, 13:48

אל תתנו לכתב לתעתע בכם, הוא אוהב את הרב שטיינמן ואת הרב אוייערבך באותה מידה, הוא בסך הכל מנסה לאחז עיניים ולגרום לתחושת סלידה לקו הבלתי מתפשר, ולעזור למדינה לבצע 'הפרד ומשול'. בל ניפל בפח.
גרוינעם
 
הודעות: 194
הצטרף: 04 פברואר 2014, 20:08
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: טור של בן כספית: מי הם אנשי 'הפלס'

הודעה שלא נקראהעל ידי מישהו שמבין » 16 פברואר 2014, 14:45

הנה קטע שקודם לקטע שהביאו למעלה:מילים רבות נשפכו השבוע על דיוניה של "ועדת שקד" לניסוח חוק "השוויון בנטל". כדאי להירגע מראש: שוויון אמיתי בנטל לא יהיה. גם לא יכול להיות. ההישג יהיה בצמצום העוול והעיוות ובהשקתו מחדש של תהליך שיהפוך את החרדים לאזרחים ישראלים אמיתיים, עם חובות וזכויות, בלי לפגוע בחרדיותם.

התהליך הזה כבר החל, במסגרתו התגייסו אלפים מהם לצה"ל ועשרות אלפים יצאו ללימודים ולעבודה. אבל הקצב היה איטי מדי. בג"ץ פסל, לפיכך, את חוק טל ועכשיו מנסים להגדיר את הכללים מחדש. אני מקווה שתוך כדי הגדרת הכללים, לא יישברו הכלים. אי אפשר להתעלם ממה שנעשה עד כה ויכול להיות שאנחנו משתמשים בפטיש 5 קילו כדי לתקן כלי פורצלן.

מדובר במהלך מורכב, מסובך, היסטורי, אתני, חברתי, פסיכולוגי, נפשי. צריך להתפלל להצלחתו. עד שמעשה המרכבה לא יושלם, אי אפשר לחוות דעה אמיתית על המתרחש. אני מתרשם שאיילת שקד, יחד עם עפר שלח, מנהלים את זה לא רע. יעקב פרי מתאושש מניתוח, אבל נחישותו לא פחתה. יאיר לפיד יודע שהסיפור החרדי (יחד עם מחירי הדיור) יקבעו את גורלו הפוליטי ואין לו כוונה לוותר. נקווה שכולם יצליחו. אבל אני אעסוק היום בסיפור שמשיק לפרשה הזו. סיפור מרתק מאין כמוהו. סיפור מלחמה.

מאז מותו לפני כשנה וחצי, בגיל 102, של "גדול הפוסקים" בעולם החרדי, הרב יוסף שלום אלישיב, נחשב הרב אהרן לייב שטיינמן ליורש הבלתי מעורער. הרב שטיינמן, שבקרוב יחגוג 100, הוא המנהיג המוכתר של הליטאים, אבל בכירותו מתקבלת גם על ידי כל שאר הפלגים, כולל החסידויות.

הרב שטיינמן הוא רפורמטור וליברל במושגים חרדיים. גישתו מתונה ושפויה. הוא נגד גיוס לצבא על חשבון לימוד תורה, אבל הוא לא ירדוף וינדה את אלה שכן מתגייסים. הוא חושב שהחרדים צריכים לחיות במדינת ישראל בדו-קיום. לא להילחם בה עד חורמה ולא לראות בה אויב. החרדים, וגם אנחנו, צריכים להתפלל לבריאותו של הרב שטיינמן ולאריכות ימיו.

מול הרב שטיינמן, מתייצב הרב שמואל אוירבך, שמחזיק בדעות קיצוניות, ומקצין עוד יותר כל הזמן. מדובר בקואליציה של אנשי אוירבך עם פלגים של נטורי קרתא והעדה החרדית, שמתנגדים למדינה ולציונות. החרדים, ובכללם הרב אוירבך, לא חברו לכנופיות הקיצוניות הללו עד היום. מדובר בקואליציה מסוכנת לכל הצדדים. רובם המכריע של החרדים, הנשמעים לשטיינמן, לא השתתפו בהפגנות הללו. תכף נחזור לשם.

אחד השינויים שהכניס הרב שטיינמן, הוא היחס של המגזר החרדי לאלה שיוצאים לעבודה. סוגיית העבודה חיונית לכולנו יותר אפילו מסוגיית הגיוס. שיעור ההשתתפות בעבודה בישראל נמוך, בעיקר בגלל העובדה שחרדים רבים עדיין לא עובדים. בטווח הבינוני והקצר, מדובר בסכנה קיומית של ממש שעלולה לדרדר את הכלכלה הישראלית לעבר העולם השלישי. החרדים נהגו עד לאחרונה להפלות את ילדיהם של היוצאים לעבודה בקבלה למוסדות הלימוד השונים. כשהובאה הסוגיה לשולחנו של הרב שטיינמן, הוא הורה להפסיק עם זה. הוא פגש קבוצה של חרדים שעובדים, ועמדתו שלפיה אין להפלות את ילדיהם פורסמה ברבים.

הרב שטיינמן מבין שמדובר בתהליך חברתי, כלכלי, בלתי ניתן לבלימה. שאי אפשר יותר להחזיק משפחות גדולות על נדבות, גמלאות וקצבאות. שיהודי גם צריך, לפעמים, לעבוד למחייתו ואסור להעניש את ילדיו על כך. למחרת פרסם עורך "יתד נאמן", נתי גרוסמן, חרדי קיצוני במיוחד, מאמר מערכת תקיף נגד הגישה החדשה של הרב שטיינמן. מדובר ברעידת אדמה. "יתד נאמן" הוא הביטאון הליטאי החשוב ביותר, עיתון הבית של הרב שטיינמן, והנה פרץ מרד בתוך הבית פנימה.

בסופו של התהליך הודח גרוסמן מעריכת "יתד נאמן", כמה שבועות אחריו הלך גם המנכ"ל, יעקב לבין, וגם הכתב הבולט ביותר, שהוביל את הקו הקיצוני, ישעיהו ויין, נאלץ לעזוב. הרב שטיינמן אישית הורה על המהלך, בישיבת עמותה שקיים בביתו, לאחר שכמה ניסיונות לשנות את הרכב "הוועדה הרוחנית" של העיתון נכשלו.

אבל המודחים לא נכנעו. הם הקימו קואליציה קיצונית, שאליה גויס הרב אוירבך כמנהיג הרוחני, ויחד הקימה החבורה עיתון מתחרה ל"יתד נאמן", הלא הוא עיתון "הפלס". אלטרנטיבה קיצונית ל"יתד נאמן" הוותיק. בעיתון הזה מסיתים ללא הרף את החרדים לנקוט התנגדות אלימה וקשה מול המדינה בכל הסוגיות שעל הפרק. אנשיו של הרב אוירבך, המקורבים ל"פלס", הם אלה שזעקו בשבוע שעבר במהלך ההפגנות שאם הם יבואו לגייס אותנו, "פלוגות של מתאבדים יחכו להם".

מה כל זה ענייננו? תכף נגיע לזה.

אפרופו הפגנות וכו'

ההודעה נערכה בחלקה ע"י חש"ב עקב שפה לא נאותה מספיק כלפי גדו"י.
אין עוד מלבדו מלא כל הארץ כבודו הקב״ה הוא מלך ואני עבדו
סמל אישי של המשתמש
מישהו שמבין
 
הודעות: 169
הצטרף: 12 דצמבר 2013, 16:01
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: טור של בן כספית: מי הם אנשי 'הפלס'

הודעה שלא נקראהעל ידי חיים שיש בהם » 16 פברואר 2014, 14:50

תיכף יבואו אנשי הפלס ויזעקו: 'אמור לי מי חברך ואומר לי מי אתה'. אם לבלר חילוני זב חוטם סובר שמרן רה"י צודק בסוגי' כלשהיא, זה לא גורם לי לחיזוק, אף לא מזערי. המדהים הוא, איך הוא פורס את סוגיית הפלס מנקודת מבטו.
שאר הדברים, עפרא לפומיה.
חברים יקרים, עזרו לעמיתיי מנהלי הפורום היקרים לשמור על אופי הפורום מכל משמר!
בכבוד רב ובתקווה להבנה: חש"ב - מנהל פורום 'לדעת' לשעבר
סמל אישי של המשתמש
חיים שיש בהם
 
{ AUTHOR_TOPIC }
הודעות: 2323
הצטרף: 19 נובמבר 2012, 23:40
מיקום: עקבתא דמשיחא
{ TOPIC_AUTHOR }
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: טור של בן כספית: מי הם אנשי 'הפלס'

הודעה שלא נקראהעל ידי mmw » 16 פברואר 2014, 14:52

אגב לגבי הפרסום
אחותי שהיא מפרסמת הרבה גם קבלה מהם שהיא חייבת לפרסם אצלם
שנשמע ונתבשר בשורות טובות
סמל אישי של המשתמש
mmw
 
הודעות: 7051
הצטרף: 30 יוני 2013, 18:25
מיקום: ירושלים
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: טור של בן כספית: מי הם אנשי 'הפלס'

הודעה שלא נקראהעל ידי מישהו שמבין » 16 פברואר 2014, 14:53

mmw כתב:אגב לגבי הפרסום
אחותי שהיא מפרסמת הרבה גם קבלה מהם שהיא חייבת לפרסם אצלם

והיו איומים???
אין עוד מלבדו מלא כל הארץ כבודו הקב״ה הוא מלך ואני עבדו
סמל אישי של המשתמש
מישהו שמבין
 
הודעות: 169
הצטרף: 12 דצמבר 2013, 16:01
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: טור של בן כספית: מי הם אנשי 'הפלס'

הודעה שלא נקראהעל ידי mmw » 16 פברואר 2014, 14:53

מישהו שמבין כתב:
mmw כתב:אגב לגבי הפרסום
אחותי שהיא מפרסמת הרבה גם קבלה מהם שהיא חייבת לפרסם אצלם

והיו איומים???

לא נראה לי
שנשמע ונתבשר בשורות טובות
סמל אישי של המשתמש
mmw
 
הודעות: 7051
הצטרף: 30 יוני 2013, 18:25
מיקום: ירושלים
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: טור של בן כספית: מי הם אנשי 'הפלס'

הודעה שלא נקראהעל ידי חיים שיש בהם » 16 פברואר 2014, 15:05

גילוי נאות:
חלקו הראשון של המאמר לא הובא לידיעתי. חשבתי לתומי שהמאמר הרלוונטי מתחיל מהקטע שהבאתי. מיותר לציין שהייתי מביא את כולו לו ידעתי.
חברים יקרים, עזרו לעמיתיי מנהלי הפורום היקרים לשמור על אופי הפורום מכל משמר!
בכבוד רב ובתקווה להבנה: חש"ב - מנהל פורום 'לדעת' לשעבר
סמל אישי של המשתמש
חיים שיש בהם
 
{ AUTHOR_TOPIC }
הודעות: 2323
הצטרף: 19 נובמבר 2012, 23:40
מיקום: עקבתא דמשיחא
{ TOPIC_AUTHOR }
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: טור של בן כספית: מי הם אנשי 'הפלס'

הודעה שלא נקראהעל ידי שילת » 16 פברואר 2014, 15:22

מה רע בקטע הראשון שהובא כאן?
יש שם משהו לא נכון?
"עומד על גשר ההלכה, מחפש את דרך השלום"
שילת
 
הודעות: 668
הצטרף: 12 דצמבר 2012, 00:52
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: טור של בן כספית: מי הם אנשי 'הפלס'

הודעה שלא נקראהעל ידי פעם חשבתי » 16 פברואר 2014, 15:39

שילת כתב:מה רע בקטע הראשון שהובא כאן?
יש שם משהו לא נכון?


נמוך מדי בשביל להתפלמס איתו.
זה כל כך רדוד, שה"לא נכון" מתגמד.

ושיהיה ברור, זה לא נכון. לא בגלל שאני חסיד של הגראי"ל, ואני לא.
אלא אני יודע קצת יותר ממה שהוא מנסה להאכיל את קוראיו, ומנצל את חוסר ההתמצאות שלהם בעולמנו החרדי.

שילת - אם אתה נהנה ממנו, או הולך לדון על מה שכתב בתור אדם חושב ובוגר - אתה מאכזב אותי בתת רמה.
חברים יקרים, פרשתי מניהול הפורום,
עזרו למנהלים שיחיו לשמור על אופי הפורום מכל משמר!
אנא בטובכם, לרענן מדי פעם את קריאת כללי הפורום - ולהתבטא בויכוחים בכבוד ובהוגנות...

viewtopic.php?f=1&t=2305
סמל אישי של המשתמש
פעם חשבתי
 
הודעות: 1820
הצטרף: 10 אפריל 2013, 18:47
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: טור של בן כספית: מי הם אנשי 'הפלס'

הודעה שלא נקראהעל ידי שילת » 16 פברואר 2014, 16:12

פע"ח, מה רדוד?
אני חושב שהוא מציג תמונה די נכונה, אם כי הוא לא יודע להגדיר במדויק ולרדת לרזולוציות שרק חרדי מבטן ומלידה יכול לראות אותן. בסה"כ התמונה שהוא מציג, החשיבה של הרב שטינמן ושל ר"ש אויערבאך מוצגת כאן בצורה די ישרה.
"עומד על גשר ההלכה, מחפש את דרך השלום"
שילת
 
הודעות: 668
הצטרף: 12 דצמבר 2012, 00:52
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: טור של בן כספית: מי הם אנשי 'הפלס'

הודעה שלא נקראהעל ידי האח הקטן » 16 פברואר 2014, 20:38

הרדידות בדבריו של בן כספית היא בחלוקה המפוצלת של שחור לבן.
'הרב שטינמן לא מסכים לכינוי 'החרדים החדשים', אז אנחנו (בן כספית ושות') צריכים להתפלל לשלומו'. זו ילדותיות. אם הוא היה יודע מה הרב שטינמן חושב עליו ועל המדינה - אני לא בטוח שהוא היה כל כך שמח ורוצה בטובתו.
לומר על הרב שטינמן שהוא חושב שצריך לחיות בשלום עם המדינה ולהפסיק 'לינוק' ממנה ולהבין שיש גם חובות למי שמקבל תקציבים, זו הבל ורעות רוח, שלא לומר חוצפה.
דעת מרן שליט"א היא כפי המקובל מדור דור - שאנחנו אלו שמחזיקים אותם, למרות חטאיהם הרבים, והצבא הוא המקולקל והפושע ביציאה למלחמות מיותרות ומשחק בפיקוח נפש כתוצאה מגחמותיהם הפוליטיות של כמה קצינים פורקי עול.

מה שמייחד את מרן וההולכים בדרכו מכל הפלגים האחרים, הוא שמירה על כל התורה כולה ורק עליה. לא מוסיפים מצוות של השתוללות ומשיכת זנבות סוסים בהפגנות על הגיוס, ולא מורידים מצוות של ואהבת לרעך כמוך ושמירת השלום וכבוד חברך. תרי"ג מצוות.
אבל בעיקר בעיקר מרן שליט"א חושב על איך להרבות כבוד שמים ולא פועל מרגש לאומני אלים של עקמימות - הדרך המבדילה אותנו הן מהציונות והן מהסיקריקיות, החדשה והישנה.
ימים על ימי מלך תוסיף שנותיו כמו דור ודור.
האח הקטן
 
הודעות: 590
הצטרף: 10 ינואר 2013, 04:18
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: טור של בן כספית: מי הם אנשי 'הפלס'

הודעה שלא נקראהעל ידי יודית » 16 פברואר 2014, 21:16

אינני בטוחה שאדע להציג את הדברים נכונה, אבל הבנתי שדעת הרב שטיינמן הוא שאנחנו כעת בגלות. אמנם מדובר בגלות תחת יהודים, אבל זו גלות.
ולכן הדרך אינה דרך של הפגנות ומלחמות, בדיוק כמו שברוסיה לא הפגינו ונלחמו נגד גזירת הקנטוניסטים.
סמל אישי של המשתמש
יודית
 
הודעות: 4424
הצטרף: 13 נובמבר 2013, 15:45
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: טור של בן כספית: מי הם אנשי 'הפלס'

הודעה שלא נקראהעל ידי פעם חשבתי » 16 פברואר 2014, 22:27

מה שלא יהיה הקו של מרן הרב שטינמן - תודו לי בבקשה, שלפחות חלק מנכדיו וניניו הבוגרים שכולם סובבים אותו ואת שולחנו כשתילי זיתים, אמורים להיות מחונכים ופעילים לפי המתווה של הקו של הסבא המחנך.כעת תסתכלו [ומי שלא מכיר, שיברר] מה הדרך והשיטה וההשקפה וההתנהגות והדעה וכו' של כל עשרות הנכדים והנינים, בלי עין הרע.
האם אחד מהם פתוח לכיוון ליברלי? יש איזו פתיחות לחילוניות או לציונות או למדינה? שלא נאמר לצבא או לכל גוף מגופי המדינה.
הם הכי-הכי-הכי אדוקים קיצוניים סגורים קנאים בחרדיות הבנהברקית לתורה וליראת שמים טהורה, לקיום מצוות בדקדוק לחומרא, להתעסק רק בעניני שמים ולא בפרנסה ולא בעניני העולם. בזים בכל הלב, ולא בהסתרה, לכל רעיון של עולם-הזה. לקריירה, לעבודה להתפרנס, לכל מה שהעולם שמחוץ לתורה יכול לייצג או להביע.

אז מי שטופל עליו מילים של "הבנה" לסביבה או למדינה - כנראה מדבר על עצמו בלבד.
חברים יקרים, פרשתי מניהול הפורום,
עזרו למנהלים שיחיו לשמור על אופי הפורום מכל משמר!
אנא בטובכם, לרענן מדי פעם את קריאת כללי הפורום - ולהתבטא בויכוחים בכבוד ובהוגנות...

viewtopic.php?f=1&t=2305
סמל אישי של המשתמש
פעם חשבתי
 
הודעות: 1820
הצטרף: 10 אפריל 2013, 18:47
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: טור של בן כספית: מי הם אנשי 'הפלס'

הודעה שלא נקראהעל ידי שילת » 16 פברואר 2014, 22:35

פע"ח,
אין ספק שעש פער עצום בין איך שהרב שטינמן חי, ומחנך את צאצאיו, ובין ההנהגה הציבורית שלו.
כשבן כספית כותב על ההנהגה הציבורית, הוא כותב דברים די נכונים. לדעתי אתה קורא אותו בניגון לא נכון. הרעיון במילים ספורות - כי אין לי זמן - הוא: הרב שטינמן יכול לאחוז בדעות קיצוניות, אבל הוא לא מנותק מהמציאות ומתחשב בה בהנהגתו הציבורית. אם המציאות מכתיבה שיש חרדים שהולכים לאקדמיה, לשוק העבודה, לצה"ל וכדומה, הוא מבין שהוא צריך ללמוד לחיות עם זה, גם אם ביחס לנכדיו לא יעלה על דעתו לשלוח אותם למגמות אלו.
"עומד על גשר ההלכה, מחפש את דרך השלום"
שילת
 
הודעות: 668
הצטרף: 12 דצמבר 2012, 00:52
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: טור של בן כספית: מי הם אנשי 'הפלס'

הודעה שלא נקראהעל ידי צדק צדק » 16 פברואר 2014, 23:05

שילת, לדעתי אתה מוסת מכל הפשקוילים שיצאו נגד הגראי"ל, אלא שלדעתך זו איננה הסתה, אלא דרך חיים.
הגראי"ל מעולם לא היה פשרן, ומלבד נתינת גושפנקא לענינים מסויימים שהיו נצרכים להצלת הדור, כמעט ולא התפשר על כלום, ואדדרבא הוא דאג לסגור את הכולל לאברכים שלומדים חצי יום ועובדים חצי יום, וכדו' לענין חב"ד ועוד ועוד, הגראי"ל הוא קיצוני בדיוק כמו הגרש"א, אין ביניהם הבדלי השקפות כלל, יש ביניהם הבדלי גישה בדברים מסויימים כדרך שנחלקו חכמי הדור בכל הדורות.
לצערינו כמה פרחחים החליטו שהגראי"ל פשרן והוציאו פשקוילים על כך, והשתכנעת מהם.
צדק צדק
 
הודעות: 881
הצטרף: 17 נובמבר 2012, 20:46
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: טור של בן כספית: מי הם אנשי 'הפלס'

הודעה שלא נקראהעל ידי פעם חשבתי » 16 פברואר 2014, 23:34

שילת, אני סבור בדיוק כמוך, רק להיפך.
אין ספק שאין פער כלל בין מה שהרב שטינמן אוחז על עצמו ועל ילדיו ובני משפחתו, לבין מה שהוא אוחז על בני הישיבות בכללם ועל כל הציבור החרדי בכללו. לא רק בגלל שכך הוא שומר על עולם הישיבות והעולם החרדי - אהבת מרדכי, אלא גם מאוד הרבה משאטת הצד השני - שנאת המן. וזה לא יכול להתהפך ע"י שהרבה חרדים הולכים לאקדמיה וכדומה. כספית כותב מה שבא לו בראש, וזה הפרנסה שלו. הוא לא מכיר מקרוב ויכול לכתוב על הרב שטינמן כמו שיכול לכתוב על כת ההימיש - כל מה שבא לו בבטן. ברור שהוא גם מדברר הרגשות שנכנסו לו מנתי גרוסמן וחבורתו...
חברים יקרים, פרשתי מניהול הפורום,
עזרו למנהלים שיחיו לשמור על אופי הפורום מכל משמר!
אנא בטובכם, לרענן מדי פעם את קריאת כללי הפורום - ולהתבטא בויכוחים בכבוד ובהוגנות...

viewtopic.php?f=1&t=2305
סמל אישי של המשתמש
פעם חשבתי
 
הודעות: 1820
הצטרף: 10 אפריל 2013, 18:47
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: טור של בן כספית: מי הם אנשי 'הפלס'

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 16 פברואר 2014, 23:36

שילת,
עליך חובת ההוכחה, איפה מצאת את הרב שטיינמן מדבר כמו שמספרים עליו שונאיו שר"י?
סמל אישי של המשתמש
משולש
 
הודעות: 13754
הצטרף: 07 נובמבר 2012, 22:24
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: טור של בן כספית: מי הם אנשי 'הפלס'

הודעה שלא נקראהעל ידי YACOV » 17 פברואר 2014, 23:12

אין ספק שהמעלה העליונה היא לשבת וללמוד תורה, זה מבואר בכל הספרים שעליהם עומד העולם היהודי, הנדון הוא רק באם יבוא אברך ויאמר להגראי"ל שליט"א שהוא רוצה לצאת לעבוד הרי שהוא לא יעכב בעדו. ודרך אגב, אין לזה שום שייכות עם הנושא השונה לגמרי של קשר חרדים - מדינה, כידוע גדול הקנאים הרבי מסאטמר שהורה לחסידיו לצאת לעבוד.
YACOV
 
הודעות: 212
הצטרף: 12 נובמבר 2012, 22:44
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: טור של בן כספית: מי הם אנשי 'הפלס'

הודעה שלא נקראהעל ידי צדק צדק » 17 פברואר 2014, 23:28

גם הגרש"א יורה לאברך שקשה לו מאד ללמוד שהוא יכול לצאת לעבוד. הרבה מתלמידיו של הגרש"א הם עובדים, לכו"ע אין בזה חסרון. [יש מעלה למי שמצליח ללמוד, אבל אין חסרון למי שלצערו צריך לעבוד].
צדק צדק
 
הודעות: 881
הצטרף: 17 נובמבר 2012, 20:46
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: טור של בן כספית: מי הם אנשי 'הפלס'

הודעה שלא נקראהעל ידי פעם חשבתי » 17 פברואר 2014, 23:31

כשמגיע אברך לגראי"ל [ומגיעים מאות כאלו בשנה, וכבר אלפים באו אליו במשך השנים מסיבה כנ"ל] שרוצה לעבוד כי רוצה כסף למחייה, התשובה שלו היא: לחם להיום יש לך? אז בשביל מה אתה רוצה להפסיק היום בשביל שאלה של כסף לחתן ילדים בעוד עשר שנים? שב ותלמד.

רק אברך שאומר לו שרוצה לעבוד כי נמאס לו ללמוד, ולא בגלל שרוצה כסף לפרנסה - אז הוא יכול להסכים איתו שהוא לא בר מעלה בשביל להשאר אברך.

הוא אומר בדרך קבע ליחידים ולרבים, שאין מי שלומד וחסר לו לחם ובגלל זה עוזב כולל!
לא קרה אחד שעזב כולל בעצת הגראי"ל שטינמן לטובת פרנסה.
חברים יקרים, פרשתי מניהול הפורום,
עזרו למנהלים שיחיו לשמור על אופי הפורום מכל משמר!
אנא בטובכם, לרענן מדי פעם את קריאת כללי הפורום - ולהתבטא בויכוחים בכבוד ובהוגנות...

viewtopic.php?f=1&t=2305
סמל אישי של המשתמש
פעם חשבתי
 
הודעות: 1820
הצטרף: 10 אפריל 2013, 18:47
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: טור של בן כספית: מי הם אנשי 'הפלס'

הודעה שלא נקראהעל ידי שש משזר » 18 פברואר 2014, 06:35

צדק צדק כתב:גם הגרש"א יורה לאברך שקשה לו מאד ללמוד שהוא יכול לצאת לעבוד. הרבה מתלמידיו של הגרש"א הם עובדים, לכו"ע אין בזה חסרון. [יש מעלה למי שמצליח ללמוד, אבל אין חסרון למי שלצערו צריך לעבוד].

מסכים לדבריך. אוסיפה נא בזאת, שיש מתלמידיו שעובדים ולומדים בחדא מחתי, היכי תימצי, הא?...
עי' ערך יעקב ב. פרידמן בבקהילה ותמצא נחת....
סמל אישי של המשתמש
שש משזר
 
הודעות: 4822
הצטרף: 15 ינואר 2014, 04:21
מיקום: ארה"ב
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: טור של בן כספית: מי הם אנשי 'הפלס'

הודעה שלא נקראהעל ידי פעם חשבתי » 18 פברואר 2014, 07:45

הוא לומד את העבודה....
הגדרה מעניינת
חברים יקרים, פרשתי מניהול הפורום,
עזרו למנהלים שיחיו לשמור על אופי הפורום מכל משמר!
אנא בטובכם, לרענן מדי פעם את קריאת כללי הפורום - ולהתבטא בויכוחים בכבוד ובהוגנות...

viewtopic.php?f=1&t=2305
סמל אישי של המשתמש
פעם חשבתי
 
הודעות: 1820
הצטרף: 10 אפריל 2013, 18:47
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב


חזור אל חרדים לדעת

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אני פה, מתלמידיו של אהרון, עקיב'לה ו־92 אורחים