מצבור אשכולות העימות דגל / עץ

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

המנהלים: יאיר, אחד, המפצח

הבידוד המזהיר של אנשי עץ

הודעה שלא נקראהעל ידי בעל דעה » 13 נובמבר 2014, 16:37

יום רודף ודווקא מבעד לכל המלל והספינים, התמונה מתבהרת במלוא יופיה.
כל סדר היום הציבורי כולו, מתנהל על ידי מרן ראש הישיבה הישיש הק' הרב שטיינמן שליט"א.
מכלל עמך ישראל, דרך אישי הציבור, ראשי מוסדות ומחנכים, ועד הישיבות, מועצת גדולי התורה, גדולי האדמור"ים שליט"א, הכל מנוהל על ידו ללא עוררין וללא פקפוק.
מי שרוצה לדון, ללבן לברר, עולה אל ביתו לדון, ללבן, להתייעץ, עד לרגע בו מתקבלת ההכרעה השקולה האחראיות התוירדי'ג המחייבת והמוחלטת.

ובצידי דרכים, ניצבת לה כת זובחי מתים קטנה ועלובה אשר עומדת וצווחת בעליבות מחפירה ומעוררת רחמים: כולכם משוגעים, כולכם רשעים שפלים, רק אנחנו טובים צדיקים וצודקים וישרי דרך.

וכל שהמציאות הטובה והאמיתית מתחזקת, כך הטרוף שלהם נהיה היסטרי ובלתי נשלט.
מתקוטטים הם ביתר שאת עם כולם, מנסים לפרק כל דבר קיים, להפריע להרוס לקלקל כל מה שזז בלי שום חשבון ובלי קשר לכלום, רק דבר אחד מעניין אותם: אם גדול הדור הכריע לעשות כך - חובה לקלקל ולהרוס.
אז מה, אם במקום קטן שלו ומרוחק אי שם בנגב, כל תושבי המקום ללא יוצא מן הכלל, בתמיכת כל גדולי ישראל התאגדו,
את מי זה מעניין בכלל?!
שיישרף המקום שיישרפו תושביו ושיישרפו כל גדולי ישראל ביחד - אנחנו נקלקל!

ובשטף מרוצתם החולנית אינם שמים לב כיצד הם מעוררים מיאוס וגועל בכל סביבותם. הם נהיים מאוסים ובלתי נסבלים בעיני כולם ממש.
לא שידוכים לא שותפויות לא חברותות לא ידידויות ותיקות - כלום.

אתם יודעים מה - תמשיכו כך!!

בא במייל
בעל דעה

{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: אמור לי מי חביריך, ואומר לך מי אתה.

הודעה שלא נקראהעל ידי 3128000 » 13 נובמבר 2014, 16:40

אור השמש כתב:
3128000 כתב:משולש, כמה שאני מעריך אותך אבל בקטע הזה אני חולק עליך לגמרי!!!
אמנם אני חש יותר חיבור לשיטת העצניקים בנחישותם נגד הצבא (ומאידך שונא את גרוסמן שהמציא את שיטת השטניות והעוקצנות וההתנשאות נגד החולקים עליו) אבל אני לא מצדד לגמרי בהם ואף מעבר לכך!! הנני אני מעריץ באמת ובתמים הערצה עצומה ואהבה גדולה למרן שר התורה שליט"א. ובכל הדברים נשמעתי ואשמע למרן בכל דבר אך מתקשה אני להתחבר לקו מרן הגראי"ל בעניין הייחס לצבא וכו'. ובזה אני נמשך לגמרי בקו של מרן הגר"ש.

אך כל זה היתה הקדמה.

מה שמפריע לי בדבריך זו ההיתממות כלפי בריוני המחנה של יתד דהיום.
אני רואה שוב ושוב את האגרסיביות שלהם נגד החולקים עליהם ואתה מנסה למכור שהצד השני הוא כזה??
זה מתסיס אותי.
אני רואה במו עיניי מקרים על ימין ועל שמאל של רדיפה רצחנית ויורדת וממררת חיים בשכונה של אאמו"ר נגד אלו שחשודים על נטיה לכיוון שיטת הגר"ש, ואתה מנסה למכור פה שאלו שעושים זאת הינם רק העצניקים??
אני מזמין אותך לבקר בבית הכנסת של הרב פרנקל בקריית הרצוג שמעולם לא הביע דעה נגד מרן ראש הישיבה ורק בגלל שהוא נזהר לא לבזות אף צד כולל את מרן הגר"ש אז פרויליך המטורף מקריית הרצוג שדואג לכבוד רבותינו כביכול, רודף אותו ויורד לחייו.
ולמרות שפרויליך הזה רדוף ייסורים קשים הוא לא לומד לקח!!!
הבן אדם מסתכסך חופשי עם בני משפחתו הקרובים ביותר כביכול בשם ההשקפה הצרופה למען כבוד מרן הגראי"ל, ויורד לחייהם של אצילי נפש כמו הרב פרנקל, ואצל בריוני יתד הוא נחשב לאחד מהעסקנים המסורים למען ההשקפה הטהורה..
אז ביחד עם שנאתינו את נתי גרוסמן על המצאת השיטה הליטאית של אלווה אכבר באידיש ובשם ההשקפה הוא שוחט אנשים, גם את מחנה יתד תשנא ובעיקר אותם כי היום בעץ יש רק את גרוסמן השנאוי ואולי עוד כמה בודדים כמותו אבל אצל מחנה יתד דהיום זה כבר נהיה בכמויות מטורפות של אברכים חולי נפש נשכנים גסי רוח שאם תעיז לצייץ את המילה עץ הם יטרפו אותך!!
מפחיד לפגוש היום אברך מקריית ספר שנמנה על מחנה יתד החדש. אם העזת לומר מילת הסכמה עם שיטת עץ נגד הצבא הרבה סיכויים שתראה אותו נתקף בחמת טירוף בעיניים ועם דם שמזנק לו מהגרביים לכיוון הראש ויאלללה עוד שניה והביס ביד מגיע...

אני לא מצדיק בשום אופן אלימות מכל סוג שהיא, וכבר טבעו מורי דרכנו כי האלימות זמורת זר במחננו.
אבל עם כל זה חשוב מאוד להבהיר שתי נקודות נחוצות:
א. מי שהכניס את רוח האלימות במחננו ודרך דחיקת האחר ומחיקתו היו הם אותם אנשים שמציגים עכשיו את פניהם כנרדפים.
במשך שנים כשהם חשבו שהגה השלטון בידיהם הם רדפו בצורה מחרידה את כל מי שחשב אחרת מהם, לא צריך לפרט איך ירדו לחיייו של מרן הגר"ד פוברסקי ובנו הגרב"ד שליט"א באכזריות נוראה, איך שפכו בחוצות את דמו של הגרי"מ פיינשטיין, איך ביזו והשפילו את הגר"ח גריינמן וכל הנוטים אחריו, איך לא יראה נפשם להרוס את מבצר התורה ישיבת סלבודקה המעטירה, אשר ראוי לציין כי החלק הנכבד מהמועצת של נצח הינם בוגריה בעבר, איך היכו באגרוף רשע ברחובה של עיר את הגרח"פ ברמן ראש ישיבת פוניבז' איך ביזו ותקפו את מרן הגרי"ג אדלשטיין, ועוד ועוד סיפורים מסמרי שיער שכאלו.
הם אלו שייצרו את השיטה, ועכשיו היא תוקפת אותם בחזרה!
אל להם להלין אלא על עצמם ולנסות לשפר את מעשיהם מכאן ולהבא, וכמים הפנים לפנים כן לב האדם.
ב. אני יכול להבין במידה מסוימת את הזעם הציבורי הנורא שקיים בכל שכבות הציבור נגד עסקני מפלגת נצח, שבתאוות השררה והשלטון שלהם המעבירה אותם על דעתם ועל דעת קונם החליטו לנקום בכל הציבור החרדי בכללותו.
ניקח לדוגמא את ירושלים, אין זה סוד שבמשך חמש שנות כהונתו של ניר ברקת בראשות עירית ירושלים סבל הציבור החרדי מרורות מידיו, אם זה בדחיקת רגליו מהשכונות או באי הקצאת מבנים למוסדות התורה והחסד, ועיקר העיקרים פרצות הדת המרובות שפרץ בעיר קדשנו, בהבאת רוח הטומאה החילונית והגברת חילולי השבת באופן מבהיל.
והנה לפני שנה היתה הזדמנות נאותה להיפטר מאותו אחד שהצהיר ברורות שמטרתו "לחלן את ירושלים", היה ניתן לבחור אדם שאמנם איננו לכתחילה שבלכתחילה, אבל רחוק מניר ברקת ושאיפותיו כרחוק מזרח ומערב, אך היו אלו אנשי נצח שתקעו טריז בחומה הבצורה של הציבור החרדי וניתצוה לרסיסים, בתרגיל המסריח שרקחו עם ברקת העמידו מועמד דחליל, וכך הגישו את ראשות עירית ירושלים לניר ברקת על מגש של כסף, אשר מאז במשך כל השנה האחרונה ממשיך במרץ במטרתו לחלל ולטמא את ירושלים ולדחוק את רגלי החרדים.
אין כל פלא שמעשה נפשע שכזה מביא לזעם ציבורי ענק נגד אלו האחראים לפשע.
ושלא לדבר על כל המסירות וההצקות שעשו הני אינשי דלא מעלי נגד הישיבות הקדושות והכוללים בארץ הקודש.
לאחרונה הם הגדישו את הסאה לגמרי כאשר בתמיכתם המוצהרת נבחר בירושלים רב ראשי שמכריז במפורש שכוונתו לעקור את חומות הקדושה והכשרות בעיר, וכל זאת בעבור ספק משרה שאולי יתנו להם, ואחרון הכביד תמיכתם במשנאי הדת בעיר ירוחם נגד החזית המאוחדת של כל הציבור החרדי בעיר.
אמור לי מעתה האם כל המעשים הנפשעים הללו לא גורמים לזעם ציבורי נרחב, ובעטיו יש כאלו שעל דעת עצמם נגררים גם לפעולות אשר לא כדת.
בסופו של דבר אנחנו צריכים להבין שמדובר כאן בכת שקמה על כל הציבור החרדי ורודפת אותנו בכל פינה ומקום.

אור השמש דיברת דברי טעם מאוד מאוד!! וכאן אני מבקש להגיב לדבריך ולדברי משולש.
אני מסכים איתך לחלוטין שעסקני נצח המציאו את השיטה ומחקו בשטניות מרושעת גדולים מובהקים באמצעות אמירות מושחזות או אפילו דרך אי אמירות... מומחיותם הארסית של יתד של פעם התבטאה יותר בין השורות מאשר השורות עצמם והעורכים כל כך התענגו שכך מגדירים אותם.
את הלמדנות החריפה שגרוסמן ינק מלימודו הוא כיוון בשטניות כלפי רבים וטובים.

אני מסכים אתך לחלוטין בדעה המזועזעת מאותם שטניים שממשיכים להחדיר רעל מתוחכם נגד מרן הגרי"ח והגראי"ל בתואנה לשמירת עולם הישיבות מחורבן הצבא.

אבל!!!!!!!!!!!

החבר'ה שהיו נרדפים עד עתה וזכו כעת לצאת מאפילה לאורה אינם מתנהגים בצורה שהייתי מצפה ממי שחש בעצמו מה זה להיות נרדף, אלא להיפך!!!

הם משתוללים כמו חיות פרא ללא גבולות בכלום!! אני לא מדבר על מעט אלא על רבים מאוד!!

אתן לך דוגמא קטנה שהייתי עד לה במו עיניי:
אחד מתושבי שכונת מגוריו של אבי בא לבנו של ראש כולל חשוב (לא ליטאי) שבין אנשי השכונה הוא ידוע כאיש אצילי שדבוק בגדולי ישראל ונזהר מאוד לא לנקוט צד שלילי נגד מישהו אלא להיפך!! הוא מעריץ בכל ליבו את כל הגדולים משני הצדדים.
אין לו בעיה לגשת למרן הגראי"ל להתייעץ עימו ומאידך לקרוא הפלס (באם הוא נתקל בזה -אך לא כמנוי) כי יש בחלק מהמאמרים השפויים דברים שמדברים אל ליבו בחיזוק וכו'.
אני גם מכיר את הרב הזה אישית ומתחייב לך שזה סגנונו ורק מתוך נייטרליות ולא כנקיטת צד נגד צד מסויים.
אותו אברך שמוכר בשכונה כאדם שליו ורגוע ומיושב, מגיע אל הבן של אותו ראש כולל ומתחיל להזהיר אותו ולאיים עליו שאם אביו ימשיך לקרוא את זה יעיפו אותו עם הכולל שלו מהאזור!!!

עוד דוגמא:
לפני כשנה הופעתי באחת הישיבות בבני ברק, שם אחד מהרמי"ם המרכזיים הינו נכד מוכר של אחד מהגדולים הליטאיים מהצד הבני ברקי. הפוזה החיצונית של אותו נכד מוכר הם רציניות עמקניות מחשבה וכו'.. פיאות קצרות מקדימה כשיטת חזונישניקים וכו'.. באמצע שאני שר בהתלהבות ומקפיץ את כולם בשירי דביקות כשהתחושה היא מרוממת בגלל איכות הישירם הטהורים חודרי הלב, הבן אדם מגיע בהתלהבות ילדותית אליי לבמה ומראה לי את הפלאפון שלו בו הוא כתב דרישה ממני להודיע תוך כדי השירה יציאות על הפלג הירושלמי שה' ישלח להם רפואה שלימה בנפשם וכו'..

הסתכלתי עליו בהלם!!

זה הרמה שלך??? להודיע במקום שאין בו שום אחד מהפלס ולצעוק יציאות על בני מגזר שונה ממך???
אתה מבין מי כאן החולה נפש??

אני מסכים איתך שנתי גרוסמן הרס כל חלקה טובה ורדף אותם ומחק ודרך והשפיל, אבל תסלח לי הם מחזירים חזרה בהתנהגות חייתית שמביישת אותם!!

ולגבי הרב פרנקל, תסלח לי אבל זה שקר גס!!! ואפילו מרושע לחלוטין!! לומר שהוא התמנה שם רק כרב זמני??? מי המטומטם שמסוגל להמציא כאלו שטויות???

שנים על גבי שנים הוא מנהל את הקהילה הנפלאה שיש שם ביד רמה ובאצילות מעוררת הערצה וזו התגובה??

ומה הראי'ה?? שהרב שוורץ (הרב השני של שכונת קריית הרצוג ומקורבו של מרן הגראי"ל) אמר שלא היתה רדיפה?? תגיד לי אתה בסדר?? ומה הראי'ה השניה?? שהרב פרנקל עצמו היה באירוע למרות מה שטוענים שעשו לו??? מי שטוען זאת הוא פסיכי מושלם!! הרב פרנקל היה באירוע כי זה מאוד אופייני לו. הוא מסוגל לספוג הכל ולא להחזיר מלחמה!! וזה בדיוק מה שהוא עשה.
ורק בגלל כך המלחמה הנחושה של פרויליך חולה הנפש לא הצליחה נגד הרב. כי אם בתחילה אנשים התחילו להיסחף אחרי הבלבולי שכל של פרויליך ולהשתכנע שזה בעבור כבוד רבותינו וצריך לרסק כל מי שלא מפגין נאמנות מוחלטת לצידו ושנאה מופגנת כלפי הצד הירושלמי אז צריך לרסק אותו. אבל אט אט אנשים קלטו שיש כאן מלחמה של אדם עם מידות רעות ומושחתות נגד תלמיד חכם אצילי ביותר שלא עשה מאומה לרעה!!
ולכן נקעה נפשם של רובם ככולם והחליטו להתעלם לחלוטין מדעתו של פרויליך נגד הרב פרנקל ולהמשיך להעריץ את הרב וכמנהיג בית המדרש.

תבין, הפלג הבני ברקי נלחם בחירוף נפש לא רק נגד ראשי עץ שבסגנון של גרוסמן אלא גם נגד אברכים ישרים ותמימים לחלוטין שבסך הכל מעיזים לקרוא הפלס כי הם מה לעשות מחוברים יותר לדעה הנלחמת נגד הצבא מאשר הדעה השניה שמסתדרת איתם בצורה אחרת. זה כל חטאם ועל כך הם יכולים להיות נרדפים בטירוף!!

אני אישית מעריץ ביותר את מרנן הגר"ח והגראי"ל ורק בנושא הצבא אני חש מזוהה עם הנהגת ר' שמואל ומצוא לכך ביטוי מתקבל על הדעת בעיתון הפלס, ועל כך שאני מעיז לחשוב כך, חטפתי אש מקרובי משפחתי שאחד מהם בא לשבת אצלי בבית על כיסא ולפתע שם לב שהעיתון שמונח עליו הוא הפלס הוא פשוט זינק כמו מטורף וכמעט הקיא!!! כן כן הוא פשוט היה בחלחלה מטורפת על כך שבטעות הוא נגע בפלס..

בקיצור אם יש כאלו חולי נפש ובכמויות כאלו לדעתי עליכם לדרוש מהביטוח לאומי פיצויים מגרוסמן שבהשפלתו גרם לכם להיות כאלו אך יחד עם זאת רוצו לטפל בעצמכם כי הטירוף מרקיע שחקים לכיוונים הזויים!!
3128000

Re: בזכות מפלגת עץ: היתר מכירה בירושלים

הודעה שלא נקראהעל ידי אור השמש » 13 נובמבר 2014, 16:41

הגיון כתב:
אור השמש כתב:
קקטוס כתב:שהיהודים אשמים בכל זו לא המצאה מודרנית. רק תפנה גם לאדמו"ר מערלוי שתמך בו ואף קיבלו בכבוד גדול לאחר בחירתו, וכן לחב"ד. כמובן שהיה אסור לתקוף אותם ביתד, זה היה מקלקל את ההצגה.

רק תענה לי בכנות מה הרב שמואל אליהו היה עושה, הוא לא היה מתיר?
ואם כבר העלת שוב את הנושא. לאחר גל הטרור זה נס שהרב אליהו לא נבחר, לאור היותו סדין אדום בעיני הערבים, ובפרט לאור אמירותיו הבעייתיות המתירות ומחזקות בכל עת ובוודאי בתקופה זו את העלייה להר הבית.

סופו מעיד על תחילתו. טוב שסיימת את תגובתך עם הזיה יפה. רק נזרום עם הפנטזיה שלך, אם הרב שמואל אליהו יהיה הנציג זה יהיה בסדר?

האדמו"ר מערלוי וחב"ד אינם צבועים ואינם באים לתקן את העולם, הם חיים את החיים שלהם לעצמם, ומן הראוי להסביר לציבור את ההשקפה הנכונה.
שונים מהם הם הצבועים שבאים לומר דעות לכל העולם ולכפות על כולם את כל תכתיביהם, והנה מתברר שמדובר בצבועים מהסוג הגרוע ביותר.

ולגבי העליה להר הבית, האם נציגכם הנאמן מרן ברקת יר"ה לא רמס ברגליו את מקום מקדשנו בהתגרות באומות, מדוע רק להר' שמואל אליהו אסור וליקירכם ניר ברקת מותר? האם מפני שהוא משרת את האינטרסם שלכם הותר לו הכל?

אני מסתפק האם אי פעם למדת סוגיה בעיון, כי חלקי הבונה והסותר השוואות וצורת החשיבה שלך עקומה, ולא מתאימה לבוגר בית המדרש.
לערלוי ולחבד מותר, ובפלפולים, שאני מניח גם אתה לא הבנת, לעץ זה אסור!... וכאמור, הכל הכל הכל אשמים אנשי עץ.... להם היה חמישה קולות שהכירעו את הבחירות ברבנות.... די לדמגוגיה ההזוייה הזו כבר.

כך אתם נראים כשלא לומדים עיון בישיבות של חס"ג, ומאידך מתחברים לאותם שמחפשים טענות על דרך לימודו של מרן הגרי"ג אדחלשטיין שהיא בדיוק כפי מה שצעק הגראמ"מ שך כל השנים, כך נראה הפלס הישר שלכם.
אין ספק שעסקני ורבני עץ בהצהרתם המוקדמת על תמיכה בשטרן שברו את החזית החרדית.

אתה חוזר להשוואה שממש לא במקומה לברקת, ברקת אזרח חילוני, לא רב ולא דתי, ודיעותיו בענייני הלכה לא מעניינים את אף אחד, לעומת הרב אליהו שכרב ראשי בעיר כמו ירושלים, יש בהחלט יכולת להרוס את האיסור החמור לעלות להר הבית. מה שמשתלב בחוסר הטאקט שלו בלאומנות הקיצונית שלו נגד ערבים. הוא בשום דבר לא יותר טוב משטרן!

אם כן אני לא מבין מדוע הר' אליהו נתמך ע"י כ"ק מרן האדמו"ר מגור שליט"א, שאף קיבל אותו בביתו.

ועוד, ברקת נתמך בידי ציבור חרדי גדול, המועצת החסידית לא תמכה באף אחד והשאירה את זה פתוח, וחוגים חסדיים גדולים כמו גור ובעלזא תמכו בו רשמי!

מעניין, בריכוזים החרדיים נרשמו בבחירות האחרונות קולות ספורים לברקת, האם ישנם כל כך מעט חסידי גור ובעלזא בירושלים?

אגב, מאז בעלזא מוחרמים בבית הגראיל, שלא הגיע לשמחות המשפחתיות האחרונות שלו, (זוכרים את הקריקטורה ביתד אז נגד בעלזא?) וכעת בכדי להעלות את המניות שלו בחצר בחזרה, האדמור מבעלזא ארגן את משלחת האדמורים בעניין ההתייצבות אצל הגראיל, גם במחיר אי קבלת דעת רוב חברי המועצת החסידית הנוטים לאסור את ההתייצבות. ולא סומכים על הבטחות הצבא בשום דבר כבר.
אבל ההתנהלות הפוליטית של בעלא מאז ומתמיד לא צפוייה ולא יציבה.

אז למה אתם בגור הולכים איתו עכשיו?

משה ליאון מגבעתיים, תכניסו את זה טוב טוב לראש שלכם, לא היה לו בדל סיכוי להיבחר, וחוץ נזה, היה גרוע מברקת, הוא היה מועמד הממשלה, הבית היהודי, התבוללות ביתנו, וליכוד, הבטחותיהם ונאומיהם לא שווים לצור על פי צלוחיתו! זה כמו לסמוך על 'היושר' של שקד ולגדי עגמון... (היום לא מאמינים אבל אותם תמימים ונאיבים ממשיכים לדבוק בגרסותיהם שהחוק לא נורא כאילו ואין שום מציאות... היום לילה....)

שקר וכזב! בנט תמך במוצהר במועמד מפלגת עץ ניר ברקת, וגם נתניהו לא הסכים לתמוך בליאון, למרות שבאופן רשמי הוא היה מועמד מטעם מפלגתו.
ואגב איך הגר"ש אויערבאך הסכים לפגוש בביתו את ליברמן, שהוא כדבריך אדריכל ופטרון ממשלת השמד.

ברקת לא כוס התא שלנו, (אגב, בני תורה הצביעו אפשטיין, אבל לגופו של עניין) יש בו הרבה בעיות, אבל הניסיון הוכיח, שיש תחום ברור שהוא לא חוצה, הוא לא מסית נגד חרדים, והוא שומר על הזכויות המינימאליות של המגזר החרדי במוסדות החינוך בעיקר בתוך השכונות שלו. ועל סטטוס קוו מסויים. הרע במיעוטו.
וכאמור גדולי ישראל לא מעטים הורו לתמוך בו, אבל הזעם הפוליטי משכתב היסטוריה ומפנה את זה רק לעץ בכדי לא לקלקל את ההצגה.

תכתוב עוד כמה מילות חנופה על הפריץ, ככה אולי תוכל לקבל ממנו עוד כמה עצמות.

ליאון זה היה הרבה יותר גרוע, ואם ללכת לפי הצהרותיו לתקשורת הלא חרדית הוא לא גמר לשדר זאת שישמור על 'ירושלים ציונית'... להפסיק להתמוגג מכל חובש כיפה שאומר 'ב"ה' שיהיה לו טיפת יכולת ואומץ לעמוד לימיננו, כשפטרוניו כל יום מחוקקים חוקים נוראים נגד החיים שלנו.

אני טורח לענות, כי אתם חוזרים על השקרים ומוציאים דיבה פרועה על ציבור חשוב שוב ושוב, ללא כל סיבה הגיונית, רק כי הם לא נכנעים לתכתבי השתלטנים, ומעיזים לעמוד על כבודם וזכויותיהם, מה שדגל עשו לאגודה, זה מה שקורה להם בעצמם.

חסיד גור חביב, אתה לא צריך להשפריץ את שנאתך גם כלפי הגראמ"מ שך, זה לא יהיה נח לניקים הכפולים שלך קקטוס, האמת, בהנחה שהם אינם חסידי גור.
אור השמש

Re: כך מעודד נציג דגה''ת בעריית ירושליים חילולי שבת

הודעה שלא נקראהעל ידי הגיון » 13 נובמבר 2014, 16:41

לא להאמין עד להכיןם הם יכולים להתדרדר בשביל לצבור הון פוליטי! בושה וחרפה! לא די על התמיכה התמוהה ברשת מחללת השבת תכלי'ס גם לא אוכפים את חוק השבת בכדי להגיד שהכל...........עץ אשמים! נבזים שכמותם.
הגיון

הודעה שלא נקראהעל ידי אור השמש » 13 נובמבר 2014, 16:46

ב"ה שאני לא חי בבני ברק ואני לא מכיר ולא רוצה לדעת את כל התופעות הנלוזות שכתבת.
אבל תזכור שוב, כל התופעות של הרדיפה שציינתי שנעשו בעבר על ידי אותם אנשים, נעשו גם הם בבני ברק, ועכשיו הם אוכלים את פרי הביאושים והחינוך הקלוקל שהם גידלו וטיפחו.
ובודאי שאין מקום להצדיק שום אלימות ורדיפה מכל סוג שהיא.
אור השמש

הודעה שלא נקראהעל ידי אור השמש » 13 נובמבר 2014, 16:49

הגיון כתב:לא להאמין עד להכיןם הם יכולים להתדרדר בשביל לצבור הון פוליטי! בושה וחרפה! לא די על התמיכה התמוהה ברשת מחללת השבת תכלי'ס גם לא אוכפים את חוק השבת בכדי להגיד שהכל...........עץ אשמים! נבזים שכמותם.

ומי התיר להפלס לפרסם מודעות של רשת מחסני חשמל המחללת שבת, ובנוסף לזה גם הוחרמה על ידי אתרא קדישא בפרשת הקברים ביפו?
האם מרן רשכבה"ג הגרי"י קלמנוביץ התיר זאת?
אור השמש

הודעה שלא נקראהעל ידי 3128000 » 13 נובמבר 2014, 17:01

אור השמש כתב:ב"ה שאני לא חי בבני ברק ואני לא מכיר ולא רוצה לדעת את כל התופעות הנלוזות שכתבת.
אבל תזכור שוב, כל התופעות של הרדיפה שציינתי שנעשו בעבר על ידי אותם אנשים, נעשו גם הם בבני ברק, ועכשיו הם אוכלים את פרי הביאושים והחינוך הקלוקל שהם גידלו וטיפחו.
ובודאי שאין מקום להצדיק שום אלימות ורדיפה מכל סוג שהיא.

כאן אני סגור איתך לגמרי ומסכים על כל מילה. פשוט זהב.
3128000

הודעה שלא נקראהעל ידי הגיון » 13 נובמבר 2014, 17:05

אני מסתפק האם אי פעם למדת סוגיה בעיון, כי חלקי הבונה והסותר השוואות וצורת החשיבה שלך עקומה, ולא מתאימה לבוגר בית המדרש.
לערלוי ולחבד מותר, ובפלפולים, שאני מניח גם אתה לא הבנת, לעץ זה אסור!... וכאמור, הכל הכל הכל אשמים אנשי עץ.... להם היה חמישה קולות שהכירעו את הבחירות ברבנות.... די לדמגוגיה ההזוייה הזו כבר.

כך אתם נראים כשלא לומדים עיון בישיבות של חס"ג, ומאידך מתחברים לאותם שמחפשים טענות על דרך לימודו של מרן הגרי"ג אדחלשטיין שהיא בדיוק כפי מה שצעק הגראמ"מ שך כל השנים, כך נראה הפלס הישר שלכם.
אין ספק שעסקני ורבני עץ בהצהרתם המוקדמת על תמיכה בשטרן שברו את החזית החרדית.

לא ראוי לתגובה. על תמיכה בשטרן כבר ענו לך מספיק.
אתה חוזר להשוואה שממש לא במקומה לברקת, ברקת אזרח חילוני, לא רב ולא דתי, ודיעותיו בענייני הלכה לא מעניינים את אף אחד, לעומת הרב אליהו שכרב ראשי בעיר כמו ירושלים, יש בהחלט יכולת להרוס את האיסור החמור לעלות להר הבית. מה שמשתלב בחוסר הטאקט שלו בלאומנות הקיצונית שלו נגד ערבים. הוא בשום דבר לא יותר טוב משטרן!

אם כן אני לא מבין מדוע הר' אליהו נתמך ע"י כ"ק מרן האדמו"ר מגור שליט"א, שאף קיבל אותו בביתו.

[color=#0040BF][color=#0040BF]נניח שזה נכון פגישה זה לא תמיכה, אגב אני לא כאן להגן על גור, ואפי' לא על עץ, אלא על הזכות הלגיטימית של בני תורה להתארגן ולהחזיק בדעת תורה של רבם הר"ש, בלי לעבור רדיפות מטורפות, ולהעליל אליהם שכל מה שלא מסתדר לך בחיים הם אשמים. אף אחד לא רואה את הר' אליהו או הר' שטרן כמועמד לכתחילה, זה היה בחירה בין הרע יותר לרע פחות, ובוודאי שזכותו של הגרש והאדמור מערלוי ועוד להעדיף את שטרן מאליהו שמתיר עלייה בהר הבית ולאומן חסר אחריות. שום 'ציפור הנפש' לא נשבר במינוי במוסד ממשלתי זה, קצת פרופורציות בבקשה.[/color][/color]

ועוד, ברקת נתמך בידי ציבור חרדי גדול, המועצת החסידית לא תמכה באף אחד והשאירה את זה פתוח, וחוגים חסדיים גדולים כמו גור ובעלזא תמכו בו רשמי!

[color=#0040BF][color=#FF4000]מעניין, בריכוזים החרדיים נרשמו בבחירות האחרונות קולות ספורים לברקת, האם ישנם כל כך מעט חסידי גור ובעלזא בירושלים?[/color]
[/color]
[color=#0040BF][color=#0040BF]את תוצאות הבחירות אין לי מולי, מה שברור שאלפי חרדים הצביעו עבורו בהוראת רבותיהם, ולליאון לא היה שום סיכוי גם לו כל החרדים היו מצביעים לו, כי היה לו כמעט אפס תמיכה בציבור הכללי.[/color][/color]

אגב, מאז בעלזא מוחרמים בבית הגראיל, שלא הגיע לשמחות המשפחתיות האחרונות שלו, (זוכרים את הקריקטורה ביתד אז נגד בעלזא?) וכעת בכדי להעלות את המניות שלו בחצר בחזרה, האדמור מבעלזא ארגן את משלחת האדמורים בעניין ההתייצבות אצל הגראיל, גם במחיר אי קבלת דעת רוב חברי המועצת החסידית הנוטים לאסור את ההתייצבות. ולא סומכים על הבטחות הצבא בשום דבר כבר.
אבל ההתנהלות הפוליטית של בעלא מאז ומתמיד לא צפוייה ולא יציבה.

אז למה אתם בגור הולכים איתו עכשיו?

[color=#0040BF][color=#0040BF]תשאל את גור, מה שאני יכול לחשוב, כי בניגוד לשתלטנות והכוחנות הדגלאית, באגודה יש זכות להביע דיעה אחרת בלי להיות 'פסול עדות'...[/color][/color]
משה ליאון מגבעתיים, תכניסו את זה טוב טוב לראש שלכם, לא היה לו בדל סיכוי להיבחר, וחוץ נזה, היה גרוע מברקת, הוא היה מועמד הממשלה, הבית היהודי, התבוללות ביתנו, וליכוד, הבטחותיהם ונאומיהם לא שווים לצור על פי צלוחיתו! זה כמו לסמוך על 'היושר' של שקד ולגדי עגמון... (היום לא מאמינים אבל אותם תמימים ונאיבים ממשיכים לדבוק בגרסותיהם שהחוק לא נורא כאילו ואין שום מציאות... היום לילה....)

שקר וכזב! בנט תמך במוצהר במועמד מפלגת עץ ניר ברקת, וגם נתניהו לא הסכים לתמוך בליאון, למרות שבאופן רשמי הוא היה מועמד מטעם מפלגתו.
[color=#008000][url][color=#0040BF][color=#0040BF]תיכנס לארכיון, ותראה שהליכוד ישראל ביתנו והבית היהודי תמכו רשמית בליאון! ביבי אישית שתק, ברקת נחשב יותר כשייך למרכז שמאל
[[/color]/url][/color]
ואגב איך הגר"ש אויערבאך הסכים לפגוש בביתו את ליברמן, שהוא כדבריך אדריכל ופטרון ממשלת השמד.
[/color]
[color=#0040BF][color=#0040BF][color=#0040BF]האדירכל זה משה ליאון שהיה המזכיר של נתניהו, וניסח את ההסכמים, ליברמן לא צדיק מליאון אבל התייחסתי למונח אדריכל ממשלת הזדון שליאון היה בין אבותיו.
לגופו של עניין, מהפגישה בבית הגר"ש תלמד מה זה לא תגורו מפני איש, ליברמן הגיע, וחטף על הראש בעניין גזירת הגיוס! להיפגש עם פוליטקיאם עשו כל הרבנים מהרב שך והגריש, אבל אף אחד לא חשב שלאיילת שקד יש אמינות של טייסים.... ולבנות אליה בנושא כה קריטי להמשך עולם התורה! זה אפי' לא חובנני, זה כמעט פשיעה
[/color].[/color][/color]

ברקת לא כוס התא שלנו, (אגב, בני תורה הצביעו אפשטיין, אבל לגופו של עניין) יש בו הרבה בעיות, אבל הניסיון הוכיח, שיש תחום ברור שהוא לא חוצה, הוא לא מסית נגד חרדים, והוא שומר על הזכויות המינימאליות של המגזר החרדי במוסדות החינוך בעיקר בתוך השכונות שלו. ועל סטטוס קוו מסויים. הרע במיעוטו.
וכאמור גדולי ישראל לא מעטים הורו לתמוך בו, אבל הזעם הפוליטי משכתב היסטוריה ומפנה את זה רק לעץ בכדי לא לקלקל את ההצגה.

תכתוב עוד כמה מילות חנופה על הפריץ, ככה אולי תוכל לקבל ממנו עוד כמה עצמות.

[color=#0040BF][color=#0040BF]אני מבין שאתה מתוסכל שהגו'בים אצל שנואי נפשיך מעץ ולא אצל המשתפי"ם מדגל.... לא יכול לעזור לך בזה[/color][/color]
ליאון זה היה הרבה יותר גרוע, ואם ללכת לפי הצהרותיו לתקשורת הלא חרדית הוא לא גמר לשדר זאת שישמור על 'ירושלים ציונית'... להפסיק להתמוגג מכל חובש כיפה שאומר 'ב"ה' שיהיה לו טיפת יכולת ואומץ לעמוד לימיננו, כשפטרוניו כל יום מחוקקים חוקים נוראים נגד החיים שלנו.

אני טורח לענות, כי אתם חוזרים על השקרים ומוציאים דיבה פרועה על ציבור חשוב שוב ושוב, ללא כל סיבה הגיונית, רק כי ם לא נכנעים לתכתבי השתלטנים, ומעיזים לעמוד על כבודם וזכויותיהם, מה שדגל עשו לאגודה, זה מה שקורה להם בעצמם.[/quote]
חסיד גור חביב, אתה לא צריך להשפריץ את שנאתך גם כלפי הגראמ"מ שך, זה לא יהיה נח לניקים הכפולים שלך קקטוס, האמת, בהנחה שהם אינם חסידי גור.[/quote]
[color=#0040BF]לא ראוי לתגובה.[/color]
הגיון

הודעה שלא נקראהעל ידי משה וולף » 13 נובמבר 2014, 17:10

זה שהתיר ליתד
משה וולף

הודעה שלא נקראהעל ידי אור השמש » 13 נובמבר 2014, 17:11

הגיון כתב:לא ראוי לתגובה.

[color=#0040BF]לא ראוי לתגובה.[/color]

לא ראוי לתגובה.
אור השמש

הודעה שלא נקראהעל ידי אור השמש » 13 נובמבר 2014, 17:14

משה וולף כתב:זה שהתיר ליתד

אוי ויי, רחמנא ליצלן איך אתם מתקלקלים בעקבות יתד נאמן, לא עזרו כל המאמרים חוצבי הלהבות בהפלס.
ואני לתומי חשבתי שהפלס הוא העיתון שנותן את הטון בצבור החרדי.
אור השמש

הודעה שלא נקראהעל ידי הגיון » 13 נובמבר 2014, 17:23

הרדיפות שעץ עוברים הם פי מיליון ממה שלטענת הפלג הבני ברקי הם עברו. אין שום השוואה!
סגרו ישיבות וכללים? העיפו מורות? מלמדים הכניסו ילדים בפח? הפכו אותם לפסולי עדות ויין נסך?? והוציאו אליהם חוזה אישי להרעיב ולהחרים עד שיכנעו לדיקטטורה???? מתי הי דבר כזה בדגל וביהדות החרדים בפרט, מתי??
הפלג הירושלמי כאשר היה בהנהגה נהג בהגינות ובכבוד לפלג הבני ברקי, ולא מחקו אותם ועסקניהם מכל וכל, היה לגראיל חבר כנסת בדגל והתייעצו איתו, גם אם המילה האחרונה וההנהגה הייתה בידי הגריש במצוות הרב שך.
הרב נתן זאב גרוסמן, גם אם לא מסכימים לשיטת העבודה שלו, כל ההשקפה שהוריד בעיתון היה השקפת המנהיגים! אין מה לטייח שלגריש היה עמדות ציבוריות אחרות מהגראיל! וכל מי שרצה לפגוע ברב שך או בגריש, תלה את זה כשעיר לעזעזל 'בנתי' גרוסמן...
כשם שהפלג הבני ברקי לא נאלץ לפתוח מפלגה ועיתון, כי לאחר הכל הוא קיבל הכרה וכבוד והשפעה, כך היה להם להיות חכמים, ולהתנהג באבירות של מנצחים לאחר פטירת הגריש כשהשליטה עברה לפלג הבני ברקי כלפי הירושלמים.
מי שזורע רוח שלא יתפלא שיקצור סופה. מכל רדיפה והתעללות קטנונית של ילדה בבית ספר וכו' עוד עשרות משפחות בסתר עוברים לעץ!
הגיון

הודעה שלא נקראהעל ידי 3128000 » 13 נובמבר 2014, 17:42

אני לא קונה את הסיפורים על נתי גרוסמן. לדעתי הבן יצר את השטניות ואוכל אותה בחזרה היום!!
לגבי זה שהרדיפה אחר העצניקים דוחפת אליהם עוד משפחות אני מסכים אתך לגמרי.
3128000

הודעה שלא נקראהעל ידי גדול הדור » 13 נובמבר 2014, 20:39

אור השמש כתב:ידוע כמה נלחם מרן רבינו הגרי"ש אלישיב זיע"א בהר' אריה שטרן שלא יבחר לרבה של ירושלים, אבל עכשיו כשאותנו עזב לאנחות קמו תחתיו תרבות אנשים חטאים שרוממות א-ל בגרונם וחרב פיפיות בידם והכתירו אותו לרב הראשי של ירושלים, שם הוא עושה כבתוך שלו והורס ומחבל במערכות הכשרות, והקולר תלוי בהני שועלים קטנים מחבלים כרמים.

והנה הכתבה מהיום:

רבה של ירושלים יצא לדרך: העניק תעודה ראשונה עם 'היתר מכירה'

הגאון רבי אריה שטרן חתם אתמול על תעודה ראשונה המתירה שימוש ב´היתר מכירה´ • בלשכתו אומרים: "התעודה הזו היא צעד ראשון במימוש מדיניותו" • בפנים: התעודה
נחמן גור כ' חשון התשע"ה / 13.11.2014 12:15
הרב אליעזר שטרן
צילום: בן-ארי בועז

לראשונה מזה עשור: רבה של ירושלים, הגאון רבי אריה שטרן, חתם אתמול על תעודה ראשונה המתירה שימוש ב'היתר מכירה' בכשרות רבנות ירושלים.

התעודה הוענקה לחנות הירקות של האחים יעקובי ברחוב יוסף נדבה בשכונת פסגת זאב בירושלים.

בלשכתו של הרב שטרן מספרים כי בשבועות האחרונים, מאז נכנס הרב לתפקיד, הוא האיץ את ההליכים לאישור תעודות כשרות הכוללות 'היתר מכירה'. בלשכה אמרו לחרדים10: "התעודה הזו היא צעד ראשון במימוש מדיניותו של הרב שטרן עליה הודיע לראשי המחלקות עם כניסתו לתפקיד, לספק כשרות לכלל האוכלוסייה, כדי למנוע מרבים מהציבור להיכשל".

אתמול, כחודש לאחר בחירתו לתפקיד רבה הראשי של ירושלים, נערך טקס הכתרה לכבודו של הגאון רבי אריה שטרן בקהילת 'חורב', בה כיהן כרב עד כה.

בטקס השתתפו ראש העיר ירושלים ניר ברקת, הגר"א שלזינגר – הרב הפוסק ברבנות ירושלים, שהתמודד אף הוא על התפקיד, והצהיר כי יתפטר במידה והרב שטרן יבחר, הגר"ש דייכובסקי מזכיר בתי הדין הרבניים היוצא, והגר"ח דרוקמן.

במהלך הטקס אמר הרב דרוקמן כי "כבר עכשיו חלים שיפורים עבור כלל תושבי העיר ולא למגזר אחד".

הרב הנבחר הבטיח לפעול ביחד עם כל הגורמים ובשיתוף פעולה מלא עם עמיתו הספרדי הראשל"צ הגרש"מ עמאר.

http://www.ch10.co.il/news/104643/#.VGScz_msXC8

wpid-wp-1415872589482.jpeg

כמו כן נציגי מפלגת נצח עובדים בימים אלו על דיל עם נפתלי בנט ראש הבית של גוים כאשר הם ירוצו איתו בבחירות לכנסת הקרובה והוא יבטיח להם בדל ל ג'וב.

גדולי עולם רבים התירו את היתר המכירה ובייחוד חכמי הספרדים שהתירוהו גם שלא בשעת הדחק. אך גם מגדולי אשכנז התירו לפחות בשעת הדחק וראו זאת כדבר כשר כולל פוסק הדור ורשכבה"ג מרן הגרי"א ספקטור מקובנה, מרן המקובל הגרנ"ה הלוי וידנבוים (היה רב יפו והמושבות לפני מרן הגראי"ה קוק שהיה גם הוא ממתירי היתר המכירה וגם שלא בשעת הדחק ככלל חכמי הספרדים), ה"ישועות מלכו" וה"נפש חיה" שהתירו לכתחילה כחכמי הספרדים, מרן הגרצ"פ פרנק, מרן פוסק הדור הגרש"ז אוירבך שקיבל את היתרו של הראי"ה למעט הסתייגות מפסקה אחת, ועוד. עיין למשל בשו"ת "יביע אומר" ח"י יו"ד סימנים ל"ז-מ"ג וחלק ח', חו"מ סימן ב' מאת מרן פוסק הדור הספרדי הגר"ע יוסף שבהם עונה לטענותיהם של המערערים על היתר המכירה, וכן ראה ב"משא עובדיה", עמ' קס"ו הרצאתו בעניין זה ובסוף חלק א' של "ילקוט יוסף - המצוות התלויות בארץ" ראה כ-80 עמ' על כך מהרב עובדיה והמשפט המסכם של הרצאה ו80 העמ' האלו ושל דבריו ביב"א חלק ח' הנ"ל הוא: "נתבאר היטב שמכירת הקרקעות לגוי נעשית כדת וכדין, ויש לסמוך על היתר המכירה כאשר הסכימו עליה גאוני עולם". וכן ראה בעניין זה את "קונטרס השמיטה" של הגר"מ לוי המוקדש להיתר המכירה. וא"א לעשות פלסתר את תורתם של גדולי העולם המתירים כפי שכותב ה"ישועות מלכו".

וראה עוד על תולדות היתר המכירה והפולמוס בעניין זה (באתר לפי דרכו של הרב עובדיה):
היתר המכירה

ההלכה היום ארוכה מעט מהרגיל, מפני שברובה היא עוסקת בסיפור דברים בלבד.

בהלכה הקודמת התבאר באופן כללי דין קדושת שביעית החל על פירות הגדלים בשנת השמיטה (שנה זו (תשס"ח) היא שנת שמיטה) ועל ירקות הנלקטים בשנה זו, אשר מחמת אותה הקדושה אסור לגרום להפסד אותם פירות, וכן אסור לסחור בהן כפי שאנו נוהגים תמיד לקנות פירות וירקות, אלא רק באופנים מיוחדים כפי שיבואר. כמו כן התבאר כבר, כי אסור לעשות בשדות מלאכות שונות לצורך עיבוד הקרקע ולהשבחת היבול הגדל בהן בשנת השמיטה. וכן ביארנו כי אין קדושת שביעית על יבול הגדל בקרקע של גוי, אלא אך ורק על יבול הגדל בקרקעות של יהודים.

מכיון שבארץ ישראל כיום רוב הקרקעות הן בבעלותן של יהודים, ואם לא נסחור ביבול הגדל אצלם כפי שנוהגים בכל השנים הם יבואו לידי הפסד גדול, יש כיום ועדות שמיטה הדואגות לפצות את החקלאים על ההפסד הנגדם להם בשביעית, כאשר חלק הארי מפיצוי זה מגיע מנדבות של אחינו בני ישראל בארץ ובתפוצות. אך בזאת עדיין לא נפתרו כל בעיות השמיטה, משום שיש יהודים רבים המסרבים להשבית את קרקעותיהם בשנה זו, וכמו כן משרד החקלאות הישראלי אינו מאפשר יבוא חילופי של פירות מיבול חוץ לארץ, ומחמת עוד בעיות שאי אפשר לפרטם, נהגו ברבנות הראשית לישראל, מימי הגאון רבי אברהם יצחק הכהן קוק, למכור את הקרקעות של החקלאים (המעונינים בכך) בארץ ישראל לגוי, כפי שנוהגים במכירת החמץ שבערב פסח, ועל ידי כך לא נתפסת קדושת שביעית בפירות השביעית, (וגידולים מתוצרת זו מצויים בשוקים ובחנויות בימים אלו, וככל שנכנס יותר לשנת השמיטה נראה עוד ועוד גידולים שעל גבי התעודה המעידה על כשרותם, מצוין כי הם מ"היתר המכירה") וכן יש אומרים שמותר באופן זה לישראל להמשיך לעבד את אדמתו כבכל שנה. וכעת נסביר את השתלשלות היתר זה בקיצור כפי שהתרחשה באמת.

בשנת תרמ"ה בערך (שנת 1885) התנדב הברון רוטשילד מצרפת (בהשפעת גיסו הנדיב הצדיק רבי משה מונטיפיורי ובהשפעת הגאון רבי שמואל מוהליבר אב"ד ביאליסטוק) לסייע ביד תושבי ארץ ישראל העניים לקנות עבורם קרקעות במושבה עקרון, ששמשה בתחילה בעיקר לגידול גפנים ליין, כאשר האיכרים בני ארץ ישראל היו עובדים בקרקעות עבור הברון, והוא היה משלם את משכורתם מידי חודש בחדשו. בכדי לפקח על המלאכה, מינה הברון פקידים מטעמו, מבני צרפת, אשר אינם שומרי תורה ומצוות, והמה היו מדווחים לו מפעם לפעם על התקדמות העבודה, בישוב ארץ ישראל, ובפיתוח אדמתה. מסיבות שונות, נתהוו סכסוכים קשים בין האיכרים יראי ה' לבין הפקידים הצרפתים, והפקידים מצידם לא דיווחו לברון על ההצלחה בגידול הגפנים (דבר שלא היה מובן מאליו כלל באותם ימים, ואף נחל כשלון חרוץ בתחילה). אך כאשר ביקר הברון בעצמו במושבה, וראה את ההצלחה הגדולה של בני הארץ בגידול הגפנים ובייצור יין, נתפעם מאד, וצוה לקרוא את שם המושבה על שם אמו, "מזכרת בתיה".

בשנת תרמ"ח, ערב שנת השמיטה תרמ"ט, הודיעו החקלאים לפקידים, כי בשנה הבאה הם אינם מתכוונים להמשיך בעבודת הקרקע מפני איסור שביעית. דבר שמשמעותו היתה ברורה מאד, כי רוב כספו של הברון ירד לטמיון, כי אם היהודים ישביתו את הקרקע במשך שנה, לבטח יגרמו נזקים עצומים לעצי הגפן, ויתכן גם כי הברון יפסיק את תמיכתו לחינם בבני המושבה, ומתוך כך אפשר גם שיבואו ממש לידי ספק סכנת נפשות.

כאשר שמע זאת הברון, פנה אל הרב נפתלי הרץ, שנתמנה אז כרבה של יפו והמושבות, על מנת לדרוש אצל חכמי ירושלים, אם יש דרך על פי ההלכה להתיר את המשך העבודות בשנת השמיטה. הרב רבי נפתלי הרץ, שהיה מתוקף תפקידו אחראי על עניני הדת גם בשאר המושבות שקמו בינתיים, ראשון לציון (תרמ"ב), נס ציונה (ואדי חנין), גדרה ויסוד המעלה (תרמ"ד), פנה בעניין לרבה של ירושלים הגאון רבי שמואל סלנט, והלה, מפני שלא רצה להכנס למחלוקת עם הגאון מהרי"ל דיסקין, ביקש מהגאון הראשון לציון רבי רפאל מאיר פאניז'ל להכנס בעובי הקורה ולהורות כתורה מה יעשה. והגאון הראשון לציון, הפנה את השאלה לגיסו הגאון רבי יעקב שאול אלישר (שהתמנה אחריו למשרת הראשון לציון) שיעיין בדבר. והגאון רבי יעקב שאול אלישר כתב בעניין זה תשובה, (שנדפסה בספרו שו"ת שמחה לאיש), ובה הורה להתיר את מכירת הקרקע לגוי, (כשם שאנו עושים מכירת חמץ בערב פסח) ובכך להפקיע את הקרקע מקדושתה, והכל יבוא על מקומו בשלום. הגאון ביסס את פסקו על דברי בעל ספר צרור המור, רבי מרדכי רוביין, מגאוני הספרדים לפני כשלש מאות שנה, שהורה כך הלכה למעשה.

ועם הגאון רי"ש אלישר, הצטרף להיתר גם הראשון לציון הרב פאניז'ל. אך עדיין חלק מהחקלאים ממושבת עקרון שהיו אשכנזים, מיאנו לקבל את הוראת גדולי הספרדים בעניין, וביקשו לערב בעניין את גאוני אשכנז, הלא הם: הגאון רבי יהושע מקוטנא (שהיה מגדולי רבני פולין), הגאון רבי שמואל מוהליבר (שבזכותו קמה בכלל המושבה, שכן הוא זה ששכנע את הברון לסייע לה, כפי שאולי נספר בהזדמנות אחרת), והגאון רבי שמואל זנוויל קלפפיש (מו"צ בוורשה). והגאונים הללו, איש איש בתורו, כולם ערכו תשובות בעניין ופסקו להקל למכור את קרקעות המושבה עקרון לגוי על מנת להפקיע את מצות השמיטה, תוך כדי שהם מסייגים את ההיתר לשעת הדחק שהיתה אז כפי שביארנו. ועל היתר זה סמכו ידיהם עוד גאונים רבים ועצומים, ובראשם, גאון הפוסקים האשכנזים, רבי יצחק אלחנן ספקטור, רבה של קובנא.

אלא שמנגד, קמו גאונים רבים, ומהם הגאונים, רבי יהושע לייב דיסקין (רבה של העדה החרדית בירושלים), רבי יוסף דוב סולוביצ'יק, (רבה של בריסק), רבי נפתלי צבי יהודה ברלין (ראש ישיבת ואלוז'ין), רבי דוד פרידמן מקרלין, ואחרים, כנגד היתר המכירה מטעמים רבים מאד, (כי היתר המכירה הוא היתר סבוך מאד, הנוגע להרבה מאד נושאים כבדי משקל, אשר לא נוכל לפרטם במסגרתינו.) ומחלוקת זו קמה וגם ניצבה בכל ערב שנת שמיטה מחדש עד היום הזה, כאשר נדפסו בעניין ספרים רבים, אלה אוסרים ואלה מתירים.

ובדורות האחרונים, תיקן הגאון, רבה הראשי של ישראל, רבי אברהם יצחק הכהן קוק זצ"ל, כי הרבנות הראשית, המוסמכת על עניני הכשרות בארץ, נוטלת יפוי כח מאת החקלאים המעונינים בכך, למכור את קרקעותיהם למשך שנה אחת לגוי (ישמעלי דוקא, בכדי להנצל מאיסור "לא תחנם", שאסור למכור קרקע לגוי עובד עבודה זרה בארץ ישראל), ובכך להפקיע את קדושת השביעית. ןלעומתו קם הגאון הרידב"ז מצפת, וערך תשובה כנגד היתר המכירה, ובמרוצת הדורות נוסף גם הגאון מופת הדור החזון איש לשוללים את היתר המכירה. ולעומתו הגאון רבי צבי פסח פראנק כתב, שגם הגאון מהרי"ל דיסקין חזר בו בשנת התרנ"ה וסמך על היתר המכירה, מפני שראה שרבים מן החקלאים שאינם אמונים על קיום מצוות, המשיכו בעבודתם בשביעית כרגיל, ובכך נכנסו לשוק פירות שביעית, וסחרו בהם באיסור, ובאו מתוך כך לבעיות רבות, על כן אף הוא עיין בדבר, וחזר והורה כדברי המיקלים. (אלא שסייג את ההיתר רק לשנה אחת.)

וכדי שלא להלאות את הקורא, נזכיר כאן את דברי הגאון מקוטנא, (שהיה מגדולי האשכנזים כפי שהזכרנו), בספרו שו"ת ישועות מלכו סי' נג, בתשובה לשאלת היתר המכירה, וזו לשונו: בדבר השמיטה, תמה אני, והלא למכור את הקרקע, היתר פשוט הוא, ובפרט כי גדולי רבני ספרד,(כונתו להגאון הרב אלישר), אשר צפורנם עבה מכריסם של חכמי אשכנז, הם מתירים שיעבדו הנכרים בשביעית על ידי מכירה, ואיך נוכל לעשות את תורתם פלסתר?, והוסיף עוד דברים ברוח זו כנגד מתנגדי המכירה.

והגאון רבי שלמה זלמן אוירבך זצ"ל, כתב ספר שלם בעניין היתר המכירה, ואף הוא הורה לרבנים הראשיים רבי אליהו בקשי דורון ורבי ישראל מאיר לאו שיעשו את המכירה כדת כמנהג הרבנות בכל השנים, בכדי שלא יווצר מצב שיעבדו החקלאים את אדמתם באיסור, וכן בכדי שלא יווצרו על ידי כך עוד בעיות רבות. והוסיף גם, כי יש לציין, שגאוני הספרדים לא סייגו את היתר המכירה לשעת הדחק בלבד, ואם כל שכן שבזמנינו יש להקל בזה. ובודאי כשנגאל ויהיו רוב ישראל על אדמתם, ותהיה מצות השמיטה מן התורה, אז תתקים ברכת התורה "וצויתי את ברכתי", ולא נזדקק להיתר זה כלל, אך בזמנינו, יש לנהוג בהיתר זה. וכן פסקו רוב מניין ובנין של גאוני הדורות האחרונים.

ולעומתו הגאון רבי יוסף שלום אלישיב, רוח אחרת עמו, ודעתו לאסור את המכירה בזמן הזה מכל וכל. אך אנו אין לנו אלא דברי הפוסקים, וכדברי הגאון רש"ז אוירבך, כי כל המעיין ישר יראה, כי יש כאן פנים לכאן ולכאן, והלא שביעית בזמן הזה דרבנן, ולכן אין לנו לתפוס כדברי המחמיר בזה. ואין להאריך.

אלא שבשנים האחרונות, נכנסו גורמים אינטרסנטים, אשר אינם יראי שמים, וכביכול בשם ההלכה, באים לזלזל בהיתר המכירה, עד שהשחירו פניו של היתר זה, תוך העלמה מכוונת של פרטים הנוגעים אליו, מתוך זלזול עמוק ברבותינו המיקלים, ומציגים את הדברים כאילו אין כלל מי שמיקל בזה בזמן הזה,, וכאילו גם בדורות הקודמים, המיקלים היו מרבני "המזרחי" הפשרניים, בזמן שהגאון הרב קוק כלל לא נמנה על חברי המזרחי, (ואף הקים כנגדם את תנועת "דגל ירושלים"), ובודאי שלא היה "פשרן", אלא היה חסיד קדוש כנודע. ואין זה עניין אלא לגדולי התורה, ולא למציגים עצמם כנאמני אותם גדולים האוסרים. (ובכלל, גם מהרבנים "החרדים", וגם מרבני "חובבי ציון", היו אוסרים והיו מתירים, כמו שהגאון רבי מרדכי גימפל יפה, שהיה מחובבי ציון, היה מהאוסרים, והו אף גרם לכך, שרבים מהחקלאים במזכרת בתיה, לא קיבלו את היתר המכירה, מפני שיחיאל מיכל פינס, שהיה פטרונם של החקלאים, היה נמנה על תלמידיו).

ומרן מופת דורינו, רבינו עובדיה יוסף שליט"א, ערך מערכה אדירה בעניין היתר המכירה, (אשר נדפסה לפני כארבעים שנה בירחון קול סיני, ולאחר מכן בספרו שו"ת יביע אומר ח"י), ולא הניח אבן על אבן בעניין זה, והעלה במסקנתו להקל בזה בזמנינו, וכל הרוצה לקנות תוצרת מהיתר המכירה, בודאי שיש לו על מהשיסמוך, כי היתר זה יסודתו מהררי קודש כמו שביארנו. אלא שהוסיף כי המחמיר לרכוש פירות מתוצרת שאינה של היתר המכירה, תבא עליו ברכה. אבל הרבנים הראשיים, מחוייבים לבצע מכירה עבור המעונינים בכך כפי שביארנו.

שאלות ותשובות על ההלכה
שאלה: אנו עובדים כעת באדמות שנמכרו בהיתר המכירה, ואנו מפקחים על פועלים גויים שעובדים כאן לחרוש ולעבד את האדמות, האם יש בזה איסור. (שמענו שלשיטת מרן בכסף משנה יש איסור ספיחין בזה).
תשובה: בודאי שמותרים אתם לסמוך על היתר המכירה גם לענין המלאכות, בפרט שלא אתם עובדים בקרקע, אלא רק הגויים שאתם מפקחים עליהם, ובזה יוצאים גם מידי חשש ההבנה בדברי מרן הכס"מ.
שאלה: למה לכתוב על רבני המזרחי בכזה זלזול ולכנותם פשרניים? האם הרב אברהם שפירא זצ"ל היה פשרני, האם הרב ישראלי זצ"ל או אולי הרב מרדכי אליהו שיבדל לחיים ארוכים? זה גם לא פוליטיקליקורקט לכתוב כך בתפוצה למנויים רבים על ההלכה היומית אשר חלק גדול מהם נמנים על ציבור המזרחי. מן הראוי לחזור בכם מן הדבר באחד ההלכות הבאות.
תשובה: באמת חבל שכך התקבל הרושם מדברי, כוונתינו היתה לדבר לפי שיטתם של אותם המזלזלים בהיתר, אשר הם באים בזלזול כלפי גדולי הרבנים שנמנו על חובבי ציון. אנו מכבדים אותם, (ובלי קשר למה שמצלצל יותר טוב לקוראים, אנו כותבים את האמת, אלא שכאן אין זו האמת ולא כוונתינו.) ומוצא שפתים אך למחסור, כי גם מרן שליט"א הוא תלמידו של הגרצ"פ פראנק שהיה כידוע ציוני. וגם היה מיודד באופן אישי עם הגאון הרב ישראלי שהזכרת. (בהלכה הבאה נכנסה הבהרה בענין).
שאלה: אני אברך ואשתי עקרת בית, אנו חיים בצמצום, וברצונינו לקנות מהיתר המכירה במחיר מוזל, האם הדבר מומלץ לנו?
תשובה: לדעת מרן הרב שליט"א, אין ספק שעליך לקנות מהיתר המכירה לכתחילה ולא יאונה לך כל רע. ההשתדלות לקנות מאוצר בית דין וכדומה אינה נכונה לאנשים דחוקים כמוך.
שאלה: ברצוני להבין איך פועל ההיתר מכירה. איך בית הדין יכול למכור את הקרקע של כל המדינה? האם זה שייך להם? ואם תאמר שהם מקבלים רשות מהמדינה, לכאורה הדבר תלוי האם יש דינא דמלכותא בארץ ישראל בזמנינו. ואם תאמר שכל בעלי הקרקע חותמים על המכירה הרי הם חילונים והם לא מאמינים במה שהם עושים ולא מתכונים ברצינות למה שהם עושים.
תשובה: הקרקעות הנמכרות שייכות לחקלאים פרטיים ולא למדינה, הן נמכרות על סמך הרשאה שנותנים החקלאים לרבנות, הן נמכרות למשך שנתים, ובאם יחפוץ בהן הקונה, יצטרך לשלם את שוויים של הקרקעות למשך שנתים, ואז על פי ההסכם הוא יוכל להנות מרוחים מהקרקעות, אך יהא עליו להמשיך להעסיק את היהודים בעלי הקרקעות כפועלים. אף על פי שיקשה עליו מאד לגייס סך עצום כל כך לצורך מימוש המכר, וכן למרות שהמוכרים חלקם אינם חפצים במכר, מכל מקום שני הצדדים מבינים את מהות המכירה, ויש כאן ענין רציני התופס על פי חוק המדינה, לכן הקנינים מועילים, ויש כאן קנין גמור, כשם שאנו סומכים על קנינים גרועים יותר במכירת חמץ שהוא איסור תורה. וכשם שאנו סומכים על מכירת בהמה לפני שהיא מבכרת את (יולדת את ולדה הראשון) ויש עוד דוגמאות לקנינים כגון אלו התופסים לכל הדעות.
שאלה: בענין היתר מכירה, בהלכה אחת כתבתם שאפשר לסמוך להקל על ההיתר בלי בעיות, אחרי כמה שבועות כתבתם שהמחמיר תבוא עליו הברכה?
תשובה: במקום או בסחורה שיש הפקעת מחירים רצינית, אין צורך להחמיר כלל, ובמקום שהמחירים קרובים, מידת חסידות להחמיר, אבל ההיתר היתר גמור.

וכן ראה את הערך "היתר המכירה" בויקיפדיה המפרט בהרחבה את טענות המערערים ותשובות התומכים:
היתר מכירה הוא פתרון הלכתי שנועד להפקיע את דין השמיטה לפיו עבודה חקלאית בארץ ישראל אסורה במשך שנה.

על פי ההיתר, האדמות החקלאיות של ארץ ישראל נמכרות לגוי למשך שנת השמיטה. על פי התומכים בהיתר זה, הפירות הגדלים בשדות המכורים אינם קדושים בקדושת שמיטה ועל כן ניתן לסחור בהם ולייצאם אל מחוץ לארץ ישראל. כמו כן, לדעת המתירים מותר לעשות בשדות המכורים עבודות האסורות בשמיטה רק מדרבנן (כלומר, לפי תקנות חכמים), ולאפשר לגויים לעשות בשדות מלאכות האסורות לפי התורה. חלק מהתומכים בהיתר גורסים שגם ליהודים מותר לעשות מלאכות בשדות המכורים.

ההיתר היה נושא לפולמוס רחב בעולם הרבני, שנתגלע בין תומכים למתנגדים, וגם היום הוא נושא מחלוקת בתוך הציבור הדתי, בעיקר בין חרדים אשכנזים מצד אחד לציונים דתיים וספרדים מנגד.

תוכן עניינים [הסתרה]
1 רקע הלכתי
1.1 תוקף מצוות שמיטה בימינו
2 איסורי השמיטה והיתר המכירה
3 אופן ביצוע המכירה
4 הצורך בהיתר
5 טענות הלכתיות נגד היתר המכירה
5.1 דחיית הטיעונים ההלכתיים לשלילת היתר המכירה
6 כשרות תוצרת היתר המכירה
7 תולדות ההיתר
8 פולמוס השמיטה בשנים האחרונות תשס"א, תשס"ח
9 ראו גם
10 לקריאה נוספת
11 קישורים חיצוניים
12 הערות שוליים
רקע הלכתי[עריכת קוד מקור | עריכה]
השימוש במכירה לגוי משמש במספר תחומים בהלכה על מנת לעקוף איסורים. בין השאר הוא משמש בפסח במכירת חמץ וכדי להיפטר מקדושת בכור בהמה טהורה ובגליציה שימש כדי לאפשר להחזיק חנויות פתוחות בשבת. אולם בעניין השמיטה ההיתר בעייתי יותר, כיוון שישנן דעות שחובת השמיטה חלה גם על אדמה של הגוי וכי יש איסור למכור אדמה בארץ ישראל לגוי.

קיימות שלוש דעות עיקריות לגבי תחולת השמיטה על אדמות בבעלות של גויים בארץ ישראל:

מצוות השמיטה חלה גם על אדמות של גויים, לפי שיטת המבי"ט (רבי משה מטראני). התוצרת החקלאית של גויים מאדמות ארץ ישראל קדושה בקדושת שביעית ואסור ליהודי לעבוד בשדה של גוי בשמיטה. עם זאת, בניגוד לאדמות בבעלות יהודית, מותר לאכול תוצרת חד-שנתית משדות הגויים, כלומר לא חלה עליה גזירת ספיחין, ואין חובה למנוע מגוי לעבד את השדה שלו, בתנאי שהוא לא עושה זאת בשליחותו של יהודי. חלק מההולכים בשיטה זאת סוברים שמותר לקנות פירות מגויים, וחלק, כמו השל"ה (רבי ישעיה הלוי הורוביץ), אוסרים על כך ומתירים רק לקבלם במתנה.‏[1]
מצוות השמיטה אמנם חלה על אדמת הגוי, אולם הפירות הגדלים באדמת הגוי אינם קדושים בקדושת שביעית.
מצוות השמיטה אינה חלה על אדמות בבעלות גוי. האיסור של התורה לעבד את האדמה בשנת השמיטה חל אך ורק בארץ ישראל, וגבולות ארץ ישראל בימינו נקבעים על סמך הבעלות היהודית. אדמות הנמכרות לגוי אינן חלק מארץ ישראל, ויהודים יכולים לעבד את האדמה בשמיטה, כמו בכל מקום אחר מחוץ לארץ.‏[2]
תוקף מצוות שמיטה בימינו[עריכת קוד מקור | עריכה]
ישנה מחלוקת לגבי התנאים הנדרשים להיות המצווה תקפה מהתורה. יש סוברים שמאז שיבת ציון קדושת ארץ ישראל לא בטלה ודי בכך בשביל להחיל את המצווה מן התורה. דעה זאת מבוססת על הבנה אחת של דברי הרמב"ם, ותמך בה בין השאר הנצי"ב מוולוז'ין (הרב נפתלי צבי יהודה ברלין). אך הדעה המקובלת היא שבדומה למצוות היובל, בשביל לחדש את מניין שנות השמיטה מהתורה יש צורך בישיבת רוב עם ישראל בארץ ישראל, או אף שיכירו את נחלת אבותיהם.

מבין הסוברים שאין חובת שמיטה מהתורה, הדעה המקובל היא שהיא נוהגת מדרבנן. ישנה דעה שניתן לה תוקף של תורה או שעיקרה מהתורה‏[3] ומאידך, ישנה דעה שהיא מידת חסידות בלבד. דעה זו אינה מקובלת להלכה, אך משמשת את מצדדי היתר המכירה כסמך לשעת הדחק.

איסורי השמיטה והיתר המכירה[עריכת קוד מקור | עריכה]
היתר המכירה מבוסס על כך שהאדמה החקלאית נמכרת לגוי, ועל כן חלים עליה הדינים של אדמת גוי. למכירה שלוש מטרות:

לדאוג שהתוצרת לא תהיה קדושה בקדושת שביעית, כדי שיהיה ניתן לסחור בתוצרת, שיהיה ניתן לייצאה לחוץ לארץ ושהצרכן לא יצטרך לשמור אותה בקדושת שביעית.
לאפשר עבודה בשדה, של יהודים או לפחות של גויים.
לדאוג שלא יחול על התוצרת החד-שנתית גזירת ספיחין, כדי שהיא תהיה מותרת לאכילה.
לגבי כל אחת ממטרות אלה, ישנה מחלוקת האם שייכותו של השדה לגוי פותרת את הבעיה:

בעניין קדושת שביעית של הפירות, לפי שיטת המבי"ט ובנו המהרי"ט (רבי יוסף מטראני), הפירות והירקות הגדלים בשדה של גוי קדושים בקדושת שביעית. לעומת זאת, רבי יוסף קארו כתב בספרו "כסף משנה",‏[4] שהתוצרת החקלאית של שדה גוי אינו קדוש בקדושת שביעית. היישוב הישן בירושלים נהג כשיטת רבי יוסף קארו, אך הרידב"ז (הרב יעקב דוד וילובסקי) והחזון איש (רבי אברהם ישעיהו קרליץ) פסקו כשיטת המבי"ט וכך למעשה נהוג בבני ברק. בסוף ימיו הוביל הרב יוסף שלום אלישיב את הגישה שגורסת כי יש בפירות של גויים קדושת שביעית, בעוד שהעדה החרדית ותומכי היתר המכירה טוענים שאין בפירות של גויים קדושת שביעית.
לגבי איסור העבודה בשביעית, ישנן גישות שונות בקרב התומכים בהיתר המכירה. לפי השיטה המקלה, פוסקים כשיטה שבשדות גויים לא חלה השמיטה כלל, וממילא מותר ליהודי לעבוד בשדה. גישה אחרת גורסת ששמיטה חלה בשדות של גויים, אולם הגוי אינו מצווה על השמיטה והיהודי אינו חייב למנוע ממנו לעבוד בשדה של גוי, ולכן את העבודות בשדה על הגויים לעשות. בנוסף, התומכים בהיתר המכירה גורסים שבמלאכות דרבנן ניתן להקל, מכיוון ששמיטה כולה היא בימינו מדרבנן, ועל כן ניתן לעשותם על ידי יהודי. הרב שאול ישראלי טען‏[5] שהמתירים לא התירו את כל ארבעת המלאכות שמקורן בתורה: זריעה, זמירה, קצירה ובצירה. לעומת זאת, הרב שלמה זלמן אוירבך טען שהרבנים המתירים התירו לגמרי קצירה ובצירה מאחר שקדושת שביעית פקעה, ובתנאי שהקצירה והבצירה אינן נעשות לצורך הקרקע או האילן אלא רק בשביל הפירות.‏[6]
לגבי גזירת ספיחין, ישנה הסכמה גורפת כמעט, שהיא אינה חלה על שדות של גויים שעובדו על ידי גויים. לעומת זאת, הרדב"ז כתב שאיסור ספיחין חל על עבודה של ישראל בשדה של גוי, ולכן רק כשהיהודי עובד בהיתר, לפי אחת השיטות בסעיף הקודם, התוצרת החד-שנתית מותרת באכילה. המתנגדים להיתר המכירה טוענים שייתכן כי איסור ספיחין חל על פירות שגדלו בשדה גוי בעבודת גוי שאורגנה על ידי יהודי, או שיש חובה על הגוי למכור אותם ליהודי.‏[7] בנוסף, המתנגדים להיתר המכירה חוששים שמא גם על מלאכות מדרבנן חל איסור ספיחין.‏[8] הרב זלמן נחמיה גולדברג כותב שאיסור ספיחין לא חל כלל על פירות שאינם קדושים בקדושת שביעית, כך שמי שסובר שפירות גוי אינם קדושים בקדושת שביעית לא צריך לחשוש לספיחין.‏[9]
אופן ביצוע המכירה[עריכת קוד מקור | עריכה]
אחת הבעיות המרכזיות של היתר המכירה של שמיטה לעומת שאר ההיתרים הנוגעים למכירה לגוי, היא שיש איסור למכור קרקע בארץ ישראל לגוי, מהפסוק לא תחנם. בעיה אחרת, הקיימת גם בהיתרים אחרים היא שעל מנת שהמכירה תחול יש צורך בכך שהמוכר באמת ובתמים יתכוון למכור את הקרקע, דבר הנקרא בלשון ההלכה "גמירות דעת". מגוון של פתרונות שונים ואף סותרים נתנו לבעית "לא תחנם", תוך דאגה להשגת גמירות דעת של המוכר. פתרונות אלו כוללים:

טענה כללית שמכיוון שהמכירה נועדה לחזק את ההתיישבות בארץ ישראל האיסור של לא תחנם אינו חל.‏[10]
טענה בדעת המהרש"א שמכירה חזרה לגוי של קרקע שקנו מגוי אינה אסורה.‏[11]
פיתרונות הנוגעים לאופן המכירה:

מכירה לזמן מוגבל. פתרון זה שימש בשמיטת תרמ"ט ותמך בה הרב יצחק אלחנן ספקטור.‏[12] על מנת להדגיש שהמכירה היא אכן מכירה מלאה, נרשם בחוזה המכירה שיש רשות לקונה לחפור בשדה בורות שיחין ומערות ולעשות בו כל שינוי.‏[13] מצד שני, רישום זה זכה לביקורת בטענה שהיא מעמידה בספק את גמירות הדעת של המכירה, שכן אין כל כוונה שהגוי יחפור בשדה וספק אם מישהו יאפשר לו זאת.‏[14] בפועל המכירה נעשית לשנתיים, כיוון שקדושת פירות שביעית ממשיכה חודשים רבים לתוך השנה שאחרי שנת השמיטה.
מכירה של העצים על מנת שהגוי יקצץ אותם, יחד עם האדמה שהעצים יונקים ממנה (אך לא הקרקע שתחתיה). פתרון זה מבוסס על כך שמותר למכור לגוי עפר ועצים המיועדים לכריתה. פתרון זה משמש ביחד עם המכירה לזמן מוגבל באופן שהגוי הוא זה שבוחר האם לקצץ את העצים ורק אם הגוי אינו מקצץ אותם המכירה חלה.‏[15]
מכירה מוחלטת של הקרקע לזמן בלתי מוגבל, עם אופציה לקנות בחזרה את הקרקע לאחר השמיטה.‏[16]
בחירת הקונה:

מכירה של הקרקע לידי אדם שאיננו נחשב עובד עבודה זרה, שכן לפי דעות מסוימות האיסור אינו חל על גויים שאינם עובדי עבודה זרה. בהתאם לכך, בשמיטות הראשונות בקשו הרבנים שהמכירה תהיה דווקא לערבי (ישמעאלי).‏[17] אמנם באחת השמיטות המכירה התבצעה לנוצרי מצרפת לבקשת הברון רוטשילד שהכירו. הרב שלמה גורן בהיותו הרב הראשי לישראל ביצע את המכירה לגוי שהיה בהליכי גיור והסכים לדחות את סיום הגיור לשנה על מנת להיות הבעלים של כל הקרקעות של ארץ ישראל עבור היתר המכירה.
מכירה לגוי שכבר יש לו קרקע משלו בארץ ישראל.‏[18]
אחת הטענות נגד היתר המכירה הכללית, שהועלתה על ידי החזון אי"ש, הייתה שמכיוון שהמכירה היא עבירה אם היא נעשית על ידי שליח היא אינה חלה על פי הכלל ההלכתי ש"אין שליח לדבר עבירה". כהתמודדות עם טענה זאת דאג הרב שלמה גורן שהחקלאים ימכרו את קרקעותיהם לרבנות הראשית והיא תמכור את הקרקעות שלה לגוי, באופן שאין במכירה שליחות. הרב ויטמן ביקש מאותה סיבה שנציג של כל קיבוץ יבצע את המכירה בפועל.‏[19] במכירה פרטנית, אך היה מי שדרש שכל חברי הקיבוץ יבצעו את הקניין.‏[20]

טענה נוספת שהועלתה נגד היתר המכירה לאחר הקמת המדינה הייתה שהחוק במדינת ישראל אוסר מכירה ללא רישום בטאבו. כמענה לכך, בה' אב תשל"ט, לקראת השמיטה בשנת תש"מ, חוקקה הכנסת, בלחצו של הרב שלמה גורן, תיקון לחוק המאפשר ביצוע עסקת מקרקעין לצורך היתר המכירה, ללא תשלום האגרה וללא רישום בטאבו.‏[21]

הצורך בהיתר[עריכת קוד מקור | עריכה]
מקובל בהלכה שאין להשתמש בהיתרים גורפים שכאלו אלא כאשר יש צורך גדול לכך. לכן מוסכם כמעט על כל הרבנים מאז ייסודו של ההיתר במאה ה-19 ועד היום, כי השימוש בהיתר המכירה לגיטימי רק במקרה של צורך דוחק ביותר המחייב את השימוש בו. כך, כל הרבנים שפעלו על פי ההיתר ציינו את המציאות הדוחקת המחייבת שימוש בהיתר וציינו כי ההיתר ניתן רק לשנה ספציפית והתנאים ייבחנו מחדש בשנים הבאות. גם המתנגדים להיתר המכירה התייחסו ברובם לטיעון ההכרח וטענו כי המצב אינו מחייב שימוש בהיתר (הגם שלשיטת חלק מהם אין להשתמש בהיתר בשום תנאי).

הטענות לגבי הצורך בהיתר כללו:

שמירת השמיטה היא סכנה לחקלאים אשר חלקם עלולים למות ברעב בהיעדר מקור פרנסה. טענה זאת הופיעה כבר בשמיטת תרפ"ט, התגברה לאחר מכן עם הגידול ביישוב היהודי בארץ ישראל.‏[22] ונעלמה כמעט לגמרי לקראת סוף המאה ה-20, כאשר היקף החקלאות מהתל"ג נהיה קטן מאוד. המתנגדים להיתר המכירה, ובהם הנצי"ב, טענו שאין בו צורך קיומי כי ניתן לגייס תרומות לפרנס את המתיישבים. ממבט היסטורי טוען פרופ' פרידמן שהמתנגדים להיתר אכן צדקו בתקופה ההיא שכן כל ההתיישבות בארץ ישראל באותה תקופה הייתה סמוכה על שולחנו של הברון רוטשילד. הרב אהרון אורלנסקי, רבה של פתח תקווה, כתב לגבי שמיטת תרפ"ט שאין צורך בהיתר המכירה ודווקא המנוחה מעבודת הקרקע תאפשר לקרקע לנוח ולחקלאים להשקיע במשק החי.‏[23]
הוברת השדות תפגע בחקלאות גם לאחר שנת השמיטה בשל אובדן קשרים מסחריים וכוח אדם.
שמירת השמיטה תביא לביטול ההתיישבות בארץ ישראל. טענה זאת מופיעה, למשל, במכתב של האדר"ת,‏[24] ולאחר מכן מופיע רבות בדברי הרב קוק.‏[25]
שמירת השמיטה תמנע הגעת תרומות למען יישוב הארץ, שכן התורמים ייראו במתיישבים בטלנים. במיוחד היה חשש מצד הרב שמואל מוהליבר שהברון רוטשילד לא יסכים לתמוך במושבות אם לא יעבדו את האדמה בשמיטה.‏[26] הנצי"ב, לעומת זאת, טען שאם ישמרו שמיטה כהלכתה יגיעו תרומות מספקות לתושבי המושבות שיחזיקו אותם בחיים וכי דווקא שמירת השמיטה תביא לזרם של תרומות.
עם הקמת מדינת ישראל, עלתה הטענה שיש צורך בשימוש בהיתר המכירה היות שהמדינה מוקפת אויבים ומחשש ממצור כלכלי.
טענה נוספת שעלתה בשנים יותר מאוחרות היא שללא היתר המכירה לא תוכל להתקיים חקלאות יהודית בארץ ישראל וקיום חקלאות יהודית הינו ערך חשוב.‏[27]
שמירת שמיטה תפגע בייצוא החקלאי לאורך שנים בגלל אובדן לקוחות.‏[28]
שמירת צביון השמיטה בתודעת היהודים והם לא יזלזלו בה בריש גלי. אי הזדקקות להיתר המכירה תגרום לרבים מהחקלאים לחלל אותה ותביא רבים מתושבי ישראל לקנות פירות האסורים באכילה בהיעדר מקור מזון אחר.‏[29]
אי שימוש בהיתר המכירה תגרום לחקלאים לעבוד את האדמה באיסור.‏[30]
חשש להתמוטטות מערכת הכשרות ללא שימוש בהיתר.
לעומת זאת, המתנגדים להיתר המכירה טוענים שהנזק הכלכלי בשמירת השמיטה אינו גדול ואינו מצדיק עקירת המצווה.‏[31] בנוסף, המתנגדים מנו את הטעמים הבאים מדוע לא כדאי להנהיג את היתר המכירה:

התרומות שהגיעו למושבות בארץ ישראל יתמעטו אם לא ישמרו שמיטה.‏[32]
אי שמירת המצווה עלולה להביא מארה על הארץ.‏[33]
טענות הלכתיות נגד היתר המכירה[עריכת קוד מקור | עריכה]
איסור "לא תחנם" (האיסור לתת לגויים חנייה בקרקע ארץ ישראל).
ביטול, הלכה למעשה, של מצוות השמיטה.
חשש שיעשה שימוש בעתיד בהיתר המכירה ללא צורך, גם כאשר מצב החקלאים ישתפר.
נטען שאין תוקף למכירה מאחר שאין רישום בטאבו על הקרקעות ואין לה תוקף משפטי (להבדיל ממכירת חמץ שתקפה במטלטלין) ופעמים שמדובר בקרקעות מנהל שלא ניתנות למכירה כלל.
האפשרות שביצוע היתר המכירה יעשה בצורה "חובבנית". קרו מקרים שקיבוצים חתמו על היתר המכירה רק בתוך שנת השמיטה לאחר שכבר סיפקו ירקות לשדות.[דרושה הבהרה]
דחיית הטיעונים ההלכתיים לשלילת היתר המכירה[עריכת קוד מקור | עריכה]
נטען שבזמן הזה איסור "לא תחנם" נוהג רק מדרבנן, כיוון שאין מתקיים התנאי של "כל יושביה עליה". וא"כ בעצם בימינו כל האיסור ענינו רק גזירת חכמים למנוע התיישבות גויים בארץ ישראל -ואיך ייתכן לומר שמכירת הקרקע לגוי, שנובעת מתוך רצון לחזק את ההתיישבות היהודית - תגרום לחיזוק אחיזת הגויים בארץ?
נטען שהאיסור מדאורייתא חל רק על מכירה לגוי שאין לו קרקע (חניה) בארץ ישראל ואילו המכירה היא לבעל קרקעות.‏[34]
נטען שאיסור "לא תחנם" חל רק על עובדי עבודה זרה בעוד שהמכירה היא למוסלמי.‏[35].
אמנם יש כאן "בריחה" מחיוב מצוות השמיטה, אך על ידי כך ימנע חילול פירות הקדושים בקדושת שביעית.
מצינו ש"הערמה" מותרת אפילו במצוות מדאורייתא (כגון מעשר שני), וכל שכן שאפשר לעשות הערמה בשמיטה בימינו, שנוהגת רק מדרבנן - שהרי כל תקנת רבנן היא כדי לשמש "זכר" לשביעית, וממילא גם אותה מכירה יכולה לשמש לצבור הרחב כתזכורת למצוות השמיטה המקורית.
כשרות תוצרת היתר המכירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוצר אחד, שתי כשרויות: מימין תפוצ'יפס מיבול חו"ל, בהכשר של הבד"ץ של העדה החרדית, ומשמאל תפוצ'יפס מיבול ארץ ישראל, על פי היתר מכירה, בהשגחת הרבנות המקומית נתיבות
התומכים בהיתר המכירה סוברים כמובן שהתוצרת כשרה לאכילה. ישנם מהתומכים בהיתר המכירה אשר מעדיפים להחמיר על עצמם ולא לאכול מפירות היתר המכירה. בגלל ההתנגדות להיתר המכירה, ישנם כאלו אשר בכוונה אוכלים מהיתר המכירה כדי להראות שהתוצרת היא כשרה.

המתנגדים להיתר המכירה מעדיפים לא לקנות מתוצרת היתר המכירה ממספר סיבות:

הם חוששים לדעות שהירקות אסורים משום ספיחין, למשל אם למכירה אין תוקף או שבגלל העבודה של היהודי חלה גזירת ספיחין.
הם אינם רוצים לאכול פירות שלא הופקרו (הנקראות "שמור ונעבד").
הם אינם רוצים לחזק את אלו המסתמכים על היתר המכירה.
הם חוששים לשיטה שהפירות קדושים בקדושת שביעית ואינם רוצים למסור לידי המוכרים כסף אשר לא ישמרו אותו בקדושת שביעית.‏[36]
לרוב הדעות של המתנגדים להיתר המכירה, פירות שלא חל עליהם איסור ספיחין מותר בדיעבד להשתמש בתוצרת של היתר המכירה וכך פסק הרב משה פיינשטיין, בניגוד לדעה אחרת לאסור, לגבי אתרוגים שהובאו מישראל משמיטת תשי"ג. בתשובותו של הרב פיינשטיין הוא כותב שהנימוק של סיוע לעוברי עבירה לא חל בנידון היתר המכירה מכיוון שהחקלאים פועלים על פי רבנים שפסקו להם היתר.‏[37] הרב יוסף דוב הלוי סולובייצ'יק (מבוסטון) פסק שלא לקנות מפירות היתר המכירה בארצות הברית, מכיוון שכל ההיתר נקבע משום שעת הדחק וגם אם ליהודי ישראל מדובר על שעת הדחק, ליהודי ארצות הברית זה לא שעת הדחק.‏[38]

תולדות ההיתר[עריכת קוד מקור | עריכה]
התומכים בהיתר המכירה מוצאים שורשים להיתר כבר בדברי המבי"ט, ‏[39] המהרי"ט והרב ישראל משקלוב בעל פאת השולחן.‏[40] באמצע המאה ה-18 התיר הרב מרדכי רוביו, בעל "שמן המר", להסתמך על מכירה של כרם לנכרי כדי לעקוף את מצוות השמיטה.‏[41] אזכורים לשמירת שמיטה בארץ ישראל בעת החדשה נמצאו בעיתון הלבנון כ"א באדר תרכ"ג (1863), ובו מכתב פנייה מתושבי ירושלים לחברת כל ישראל חברים בראשות משה מונטיפיורי ובו בקשת עזרה ברישיון להקמת אחוזה ביישוב מוצא (קלאניא) ליישוב. במכתב הם מפרטים את שמירת השמיטה בשנת תרכ"א. בשנת תרל"ה פנה קרל נטר לרבי אליהו גוטמכר בבקשת היתר לעבוד בשמיטה באדמות מקווה ישראל. הרב גוטמכר הורה לו לשמור את השמיטה כהלכתה. אם כי באופן כללי היהודים שעבדו בחקלאות (כמו במוצא), עבדו בשדות הערביים המקומיים.

עם הקמת המושבות הראשונות בימי העלייה הראשונה, התעורר מצב בו יישובים שלמים של יהודים התפרנסו מחקלאות בארץ ישראל. בשנת תרמ"ב (1882), התקיימו רק פתח תקווה, מוצא ובית הספר החקלאי מקווה ישראל והם שמרו את השמיטה על ידי הימנעות מכל עבודות חקלאיות.

עם הגידול במספר המושבות, לקראת השמיטה בשנת תרמ"ט (1889), החל לחץ מצד חלק מחקלאי ארץ ישראל אשר חששו ששמירת השמיטה תשאיר אותם ללא מקור פרנסה.פקידי הברון רוטשילד פנו לרבני חובבי ציון: הנצי"ב מוולוז'ין, רבי שמואל מוהליבר מביאליסטוק ורבי מרדכי אליאשברג בבקשת היתר. הנצי"ב סירב להתיר, הרב מוהליבר והרב אליאשברג צידדו בהיתר מכירה, אך רצו את הסכמתו של הרב יצחק אלחנן ספקטור, שנחשב לגדול הדור. הרב ספקטור הצטרף להיתר, וכן הצטרפו אליו הרבנים ישראל יהושע מקוטנא‏[42] ושמואל זאנוויל קלפפיש מורשה. פסק ההלכה היה שניתן למכור את הקרקע לשנתיים לנוכרים ובאופן זה לעבוד את האדמה בשנת שמיטה, אך הרב ספקטור הורה שאת המכירה יערכו בהסכמת ועל ידי בית הדין שבירושלים. הרב מקוטנא סייג את היתרו בכך שכמעט ואין חקלאות בארץ ישראל ואין את ברכת השמיטה. רבני ירושלים האשכנזים, ובראשם הרב יהושע לייב דיסקין (מהרי"ל דיסקין) והרב שמואל סלנט סירבו להצטרף להיתר וקבעו כי אין להתחמק משמירת השמיטה, ואדרבא יש לשמוח על ההזדמנות לשמור את השמיטה. גם הרב מרדכי גימפל יפה מחובבי ציון התנגד להיתר באמרו שלא ייתכן שמיד בשמיטה הראשונה לאחר הקמת המושבות לא יקיימו את מצוות שמיטה‏[43]. עם זאת, רבני העדה הספרדית - הרב יעקב שאול אלישר והרב רפאל מאיר פאניז'יל תמכו בהיתר המכירה.‏[44] בנוסף, הרב ספקטור סייג את תמיכתו בכך שיהודים לא יעבדו בשדות בשנה זו. פקידי הברון רוטשילד השמיטו את דעתו זו, מה שגרר מכתב חריף מצד הרב ספקטור.

רוב המושבות פעלו בהתאם להיתר המכירה ועבדו את האדמה. אולם חלק מחקלאי פתח תקווה (שהיו נאמנים לרבני ירושלים) וחקלאי עקרון (שהיו נאמנים לרב גימפל יפה) שמרו את מצוות השמיטה מבלי להסתמך על היתר המכירה. הדבר הביא לסכסוך חריף ביניהם לבין הברון רוטשילד, אשר ראה בהם עצלנים. לתמיכתם יצאו מספר רבנים, בהם רבי יהודה אריה ליב אלתר בעל ה"שפת אמת", הנצי"ב, הבית הלוי ובד"צ ירושלים בהקמת "ועד השמיטה", לסיוע כספי לאיכרים שלא הסתמכו על ההיתר. גם איכרי גדרה בהתחלה סירבו להסתמך על ההיתר, אך בלחצם של פקידי הברון הם נכנעו ולאחר מספר חודשים החלו לעבוד‏[45]. הברון האשים את הרב מוהליבר באחריות לאיכרי מזכרת בתיה, ובין השניים חל סכסוך מר‏[46].

בשתי השמיטות הבאות, הפולמוס שכך ורבני ירושלים, הרב דיסקין והרב שמואל סלנט הביעו תמיכה בעל פה בהיתר מכירת העצים על מנת לקוץ על מנת להתיר עבודות שאסורות מדרבנן, פתרון שהוצא על ידי הרב נפתלי הירץ הלוי וסודר על ידו ובהמשך על ידי חתנו הרב יוסף צבי הלוי.‏[47] היתר זה הוסכם על ידי הרב דיסקין רק כהוראת שעה, ואף הרב נפתלי הירץ הסתייג מהיתר זה באמרו שנראה כהערמה, והוא הוסיף תיקונים לנוסח ההיתר. בשמיטה שלאחריה, בשנת תר"ע, הופסק גם היתר זה על ידי מתנגדי ההיתר ובראשים הרידב"ז.

כשעלה הראי"ה קוק לארץ, סמך גם הרב קוק ידיו על ההיתר, בגלל המצוקה הגדולה של היישוב החדש אשר פרנסתו הייתה תלויה בחקלאות. מולו התייצב הרידב"ז, רבה של צפת, אשר שלל את ההיתר. בעקבות כיבוש הארץ בידי בריטניה, הקים הרב קוק את הרבנות הראשית לישראל, ומאז ההיתר מיושם באמצעותה. אך קיבוצי פועלי אגודת ישראל, בהתאם לפסיקותיו של החזון איש שאף הוא התנגד להיתר, מיישמים פתרון חלופי של אוצר בית דין תוך הסתמכות על פסיקותיו המקילות יותר של החזון איש לגבי הלכות שמיטה. נוהג זה נמשך מאז בכל שנות השמיטה עד היום, על ידי הרבנות הראשית לישראל. כיום רוב היישובים החקלאיים בארץ ישראל משתמשים בהיתר המכירה, אך רוב החרדים אינם סומכים על ההיתר ומעדיפים לקנות בשנת השמיטה תוצרת חקלאית מערבים או מחו"ל. חלק מהיישובים החקלאיים הדתיים אימצו את "אוצר בית דין" כפתרון.

הרב עובדיה יוסף גם כן הורה להיתר המכירה, וכן רבו הרב עזרא עטיה הסכים עמו.‏[48]

בסוף שנת 2007 תשס"ז לקראת שנת שמיטה שחלה בתשס"ח דווח כי המדינה מכרה על פי היתר המכירה את כל קרקעות המושבים, הקיבוצים והחקלאים בישראל - כ-1.75 מיליון דונם, ב-70 מיליארד ש"ח לידי אל"מ במיל' חאמדה גאנם.‏[49]

פולמוס השמיטה בשנים האחרונות תשס"א, תשס"ח[עריכת קוד מקור | עריכה]
מאז ראשית הפולמוס ההיסטורי בסוגיה, ובעיקר מאז שנות ה-50, התפתחה בישראל חלוקה חברתית בין חרדים לציונים דתיים: רוב החרדים האשכנזים הקפידו שלא להסתמך על היתר המכירה וצרכו תוצרת חקלאית שמקורה ביבוא מחו"ל או מגידולים על קרקע שגם ללא המכירה אינה בבעלות יהודית. הציונים דתיים, וכן רבים מן החרדים הספרדים, לעומת זאת, הסתמכו על היתר המכירה, על כל פנים כצרכנים. לקראת שנת השמיטה בתשס"א התחולל שינוי במדיניות החרדית: לראשונה בהיסטוריה נעשה ניסיון להחיל את ההחמרה ההלכתית לא רק על צרכנים חרדים ועל חנויות המשרתות את הציבור החרדי, אלא גם על חנויות שלקוחותיהן אינם חרדים. החרדים יצאו בהתקפות חריפות נגד הרב הראשי הספרדי, הרב אליהו בקשי דורון, שפעל להמשך ההתבססות על היתר מכירה בישראל. באחת הכותרות בעיתון 'יתד נאמן' הליטאי נכתב 'בושה וגלימה', רמז לגלימה המסורתית שלובש הרב הראשי הספרדי. הרב של תנובה, זאב ויטמן, הביע הסתייגות מהיתר המכירה הכללי של הרבנות הראשית ופעל לביצוע היתר מכירה פרטני לחלקות ספציפיות.‏[50]

הפולמוס החריף לאין שיעור לקראת שנת השמיטה בתשס"ח. לאחר שבמהלך השנים הגדילו החרדים את השפעתם על הרבנות הראשית (ואחת העדויות לכך היא בחירתו של הרב יונה מצגר בתמיכת החרדים), הרבנות הראשית החליטה להפריט את המדיניות באופן שכל רב יחליט כראות עיניו, אם בעירו תהיה אפשרות לצרוך תוצרת של היתר מכירה, או שתינקט המדיניות המחמירה שבעבר איפיינה רק את הציבור החרדי.

ארגון רבני צהר, ארגון ציוני דתי, איים שיקים מערך כשרות חלופי למערך הכשרות של הרבנות הראשית, על מנת לתת מענה במקומות בהם הרבנות הראשית אינה מכירה בהיתר מכירה.‏[51]‏[52] פרשה זו הסתיימה בכך שבג"ץ, בתשובה לעתירת ארגונים חקלאיים, פסל את החלטות הרבנות שנתנו אוטונומיה לכל רב מקומי לפסוק בעצמו בנוגע להיתר מכירה, וקבע כי בכל מקום בו יסרב הרב המקומי לתת היתרי כשרות המסתמכים על היתרי המכירה, על הרבנות הראשית למנות רב שיעניק תעודות כשרות.‏[53] בעקבות זאת החליטה הרבנות הראשית למנות מספר רבנים שיעניקו תעודות כשרות לתוצרת היתר מכירה בכל מקום שבו הרבנים המקומיים לא יעשו זאת.

בנוסף למחלוקת שפרצה בין החרדים הליטאים, לארגונים דתיים לאומיים, באותה תקופה הופיעה חוברת "מן השורש", שנכתבה על ידי הרב יוסף יקותיאל אפרתי, מקורבו של הרב יוסף שלום אלישיב, ובה הוא תקף בחריפות את דעתם של המקילים בהיתר המכירה, כאשר בין היתר כוונתו הייתה אל הרב עובדיה יוסף, שבאותה שנה היה ראש המתירים.

בתגובה לדברים אלה, הופיעה באותה שנה חוברת אנונימית בשם "מחולת המחניים", שתקפה בצורה קשה את דרכו של הרב אפרתי, ובאופן מפורט יותר, את התנהגותם ויחסם של הרבנים המחמירים בעניין השמיטה, כלפי פסקו של הרב עובדיה יוסף. בעיתונות פורסם, כי מחבר החוברת הוא נכדו של הרב עובדיה יוסף, דבר שהחמיר עוד יותר את הפולמוס סביב הנושא.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]
^ יעקב דוד רידב"ז, קונטריס השמיטה, תרס"ט, עמודים יא-יב.
^ ספר התרומות; הגר"א בביאורו על שולחן ערוך, יורה דעה, סימן של"א, סעיף ו' .
^ ספר השמיטה, עמוד מז, בשם המהרי"ל דיסקין.
^ על משנה תורה לרמב"ם, ספר זרעים, הלכות שמיטה ויובל, פרק ד', הלכה כ"ט.
^ התורה והמדינה, ד', עמודים קסא-קעב.
^ התורה והמדינה, קובץ ד', עמוד ק"פ.
^ אור ישראל, כסלו תשס"ב, עמוד קמה; הרב זלמן נחמיה גולדברג כתב שבמצב כזה לא חל איסור ספיחין, שם עמוד קנז.
^ אור ישראל, כסלו תשס"ב, עמוד קמה.
^ אור ישראל, כסלו תשס"ב, עמוד קנז; אך הרב וייסמנדל חלק עליו, שם עמוד קמו.
^ ספר השמיטה, עמוד ק"ח.
^ ספר השמיטה, עמוד קט.
^ ספר השמיטה, עמוד סא.
^ ספר השמיטה, עמוד עו.
^ מכתב של הרב זאב ויטמן, אור ישראל, כסלו תשס"ב, עמוד קנב.
^ ספר השמיטה, עמוד עה.
^ אור ישראל, כסלו תשס"ב, עמוד קנד.
^ ספר השמיטה, עמוד קט.
^ ספר השמיטה, עמוד קח.
^ אור ישראל, כסלו תשס"ב, עמוד קנ.
^ הרב מנחם מאיר ווייסמאנדל, אור ישראל, כסלו תשס"ב, עמוד קנה.
^ פסקי דין של בתי הדין הרבניים בישראל, כרך י"ב, עמוד 295.
^ אגרות הראי"ה, כרך א', עמוד שנז.
^ תקות אהרן, ז', עמוד ב' וח' עמוד א'; נראה שבשמיטת תרס"ג הוא סבר אחרת, לפי עדותו של האדר"ת, אגרות הראיה חלק א', נוספות ט'.
^ "אבל ההפסד לא יתואר, אינו משום חיי נפש של האיכרים, אשר גם כן יעלו ליותר משלוש מאות בתי אבות (משפחות) הי"ו, רק פשוטו כמשמעו שכל היישוב יתבטל לגמרי באין שום שם וזכר לו חלילה." אגרות הראי"ה, חלק א, נוספות ט.
^ למשל באגרות הראי"ה, כרך א, עמוד שסא: "אמנם אני הנני בעניי מן המתירים, בשביל תקון יישוב ארץ הקודש".
^ יוסי צינדוביץהרב שמואל מוהליבר והקונגרס הציוני הראשון, הצופה, 3 ביוני 2004.
^ הרב שלמה אבינר, עיטורי כהנים (תשרי התשס"ח, עמוד 9): "אמר לי הוגה דתי אחר: כיוון שהשמיטה אינה נוחה, יש לפתור את הבעיה על ידי הקמת מדינה תעשייתית. כאשר סיפרתי על כך לרבנו הרב צבי יהודה, הוא הזדעזע מאוד. כיצד יעלה על הדעת לבטל את החקלאות בארץ ישראל?!". וגם עמוד 24.
^ הרב שלמה אבינר, עיטורי כהנים, תשרי התשס"ח, עמוד 20, טענה משנת תשל"ג.
^ על הלוחמים נגד "היתר המכירה" בשביעית, הרב משה צוריאל.
^ היתר המכירה, מאתר הלכה יומית מפסקי הרב עובדיה יוסף, בשם הרב שלמה זלמן אוירבך לגבי שמיטת ה'תשנ"ד.
^ שופר, תשרי תשס"ח, עמוד 9.
^ שו"ת משיב דבר, סימן נ"ו עמוד 116-117.
^ הנצי"ב בשו"ת "העמק דבר", והרידב"ז.
^ הראי"ה קוק, ‏שבת הארץ, באתר HebrewBooks
^ תירוץ זה הובא על ידי הרב קוק (שו"ת משפט כהן, סימן סב) בהתבסס על הבנה בדברי הבית חדש (חושן משפט, סימן רמט). מאוחר יותר התברר שהבנה זו הסתמכה על נוסח משובש, מעשה ידי הצנזורה הנוצרית, ובאמת בדברי הב"ח מפורש שלא כך.[1]. אמנם הרב עובדיה יוסף (שו"ת יביע אומר חלק י יורה דעה סימן מא) כתב שזו הייתה דעת הראשונים (שו"ת הרשב"א חלק א סימן ח, המאירי עבודה זרה כ, א)
^ קונטריס השמיטה, עמוד יב.
^ אגרות משה, כרך א', סימן קפ"ו.
^ אור ישראל, כסלו תשס"ב, עמוד קמג.
^ תשובות חכמי צפת בעניין השמיטה.
^ הרב צבי יהודה קוק, עיטורי ירושלים, תשרי התשס"ח, עמוד 3.
^ שופר, תשרי תשס"ח, עמוד 10.
^ שו"ת ישועות מלכו, יו"ד סימן נ"ג, עמוד 43.
^ "כי איך שתהיה ההלכה קבועה בעניין השמיטה בזמן הזה, דאורייתא או דרבנן, ראויים ומחויבים אנו לקיימה בזה עכ"פ בשמיטה הראשונה אשר זכינו למושבות, ולתת לנו יתד במקום קודשו" ("החבצלת" תרמ"ט, גיליון 34).
^ היתר המכירה, באתר הלכה יומית - מפסקי הרב עובדיה יוסף. שם כתוב שההיתר התחיל מהרבנים הספרדים והרבנים האשכנזים הצטרפו אליו.
^ ראו חבצלת י"ב אב תרמ"ט. הצפירה גיליון 10 תרמ"ט.
^ הרב שמואל מוהליבר זצ"ל ומזכרת בתיה באתר דעת.
^ ספר השמיטה, עמוד ס'.
^ ילקוט יוסף עמ' תרטו מהדורת תש"ס.
^ קובי נחשוני, היתר המכירה יצא לדרך, ynet.
^ צהר ל"ב, הרב זאב ויטמן, היתר המכירה בשמיטה תשס"ח - שינויים וחידושים.
^ קובי נחשוני, יוזמה: מערך כשרות עוקף רבנות, באתר ynet‏, 28 בספטמבר 2007
^ יאיר שפירא, ‏הופכים את הבאסטה, באתר בשבע - ערוץ 7
^ בג"ץ עם רבני צהר, באתר nrg‏, 24 באוקטובר 2007

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7% ... 7%A8%D7%94
"האהבה הגדולה שאנו אוהבים את אומתנו לא תסמא את עינינו מלבקר את כל מומיה, אך גם אחרי הביקורת היותר חופשית נקייה היא מכל מום. 'כולך יפה רעיתי ומום אין בך'."
גדול הדור

הודעה שלא נקראהעל ידי עלה זית » 13 נובמבר 2014, 20:50

אור השמש כתב:
משה וולף כתב:זה שהתיר ליתד

אוי ויי, רחמנא ליצלן איך אתם מתקלקלים בעקבות יתד נאמן, לא עזרו כל המאמרים חוצבי הלהבות בהפלס.
ואני לתומי חשבתי שהפלס הוא העיתון שנותן את הטון בצבור החרדי.

לייק
עלה זית

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 13 נובמבר 2014, 20:55

אנחנו רודפים אחרי העצניקים כמו שמשה רבינו רדף אחרי קורח ועדתו "סורו נא מעל אהלי האנשים הרשעים האלה ואל תגעו בכל אשר להם, פן תספו בכל חטאתם". ולכן אנחנו גם צריכים לברוח ולהתרחק מקורח של ימינו. (כהגדרת הגר"ח קנייבסקי).
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי עלה זית » 13 נובמבר 2014, 20:57

3100000000 צדיק שלי,
לך תכין שיעורי בית לפני שאתה כותב.
יש ביהכנ"ס כרם ישראל שהרב פרנקל היה ויישאר הרב שם.
ויש ביהכנ"ס החדש של הצעירים (כמדומני ברח' נויפלד) שם הוא היה רב זמני, שם היה הבלאגן
וכעת הרב שם הוא הרב יוסף ליברמן
ושם גם הייתה ההכנסת ס"ת.
אוקיי?
עלה זית

הודעה שלא נקראהעל ידי תם שבהגדה » 13 נובמבר 2014, 20:58

מכתירי ברקת פושטים את טלפיהם, אבל במקום לומר טהורים אנחנו, הם אומרים גם השני רשע.
לא יאומן כי יסופר עד כמה חצופים הרשעים הללו, במקום להחבא בבושת פנים, מטיפים הם מוסר לאחרים.
כי התורה כוללת כל הטובות שבעולם
תם שבהגדה

הודעה שלא נקראהעל ידי איירתן » 13 נובמבר 2014, 20:59

.
נערך לאחרונה על ידי איירתן בתאריך 13 נובמבר 2014, 21:04, נערך פעם אחת בסך הכל.
איירתן

הודעה שלא נקראהעל ידי איירתן » 13 נובמבר 2014, 21:00

.
נערך לאחרונה על ידי איירתן בתאריך 13 נובמבר 2014, 21:05, נערך פעם אחת בסך הכל.
איירתן

הודעה שלא נקראהעל ידי איירתן » 13 נובמבר 2014, 21:01

טיפש!!!! מה הקשר להגיב את זה על העניין שהעלו כאן ???
נשבר לך מהאשכול שלך ?? הרסו לך אותו עם הרעיון המוצלח של התגובות נגד הארוכות??? תפנים את זה ותשלים עם זה ועוףף לנו מהעיניים עוףףףף
איירתן

הודעה שלא נקראהעל ידי 3128000 » 13 נובמבר 2014, 21:14

עלה זית כתב:3100000000 צדיק שלי,
לך תכין שיעורי בית לפני שאתה כותב.
יש ביהכנ"ס כרם ישראל שהרב פרנקל היה ויישאר הרב שם.
ויש ביהכנ"ס החדש של הצעירים (כמדומני ברח' נויפלד) שם הוא היה רב זמני, שם היה הבלאגן
וכעת הרב שם הוא הרב יוסף ליברמן
ושם גם הייתה ההכנסת ס"ת.
אוקיי?

אתה רואה שאתה לא יודע כלום????
המדובר לא היה על בית הכנסת של הצעירים (שנמצא בבית ספר) אלא על מקומו כרב בכרם ישראל שמעל אישי ישראל!!
משם רצו להעיף אותו!! ורק בגלל שהוא לא נסחף בטירוף של פרויליך המדוכא בייסורים ל"ע "בזכות" מפעליו הכבירים להרבצת כבוד רבותינו...
3128000

Re: יתד לא נאמן ודגל התורה, לאן?

הודעה שלא נקראהעל ידי האמת » 13 נובמבר 2014, 21:40

שש משזר כתב:
עלה זית כתב:ואם בגניבות עסקינן, להלן גניבה חיננית מבית הפלס
[/urlforum.otzar.org/forums/viewtopic.php?f=19&t=20088][/url]

הנה הקישור המתוקן:
http://forum.otzar.org/forums/viewtopic ... 19&t=20088

האמת שדי שמחתי לראות שזה מה שמצאת
בהזדמנות אולי אני יעלה לך עשרות כתבות של יתד הלא נאמן שלדבריך נקרא גנובים מכתבי עת ישנים ומאמרים מעיתונים ישנים ומספרים שונים ומובאים במוסף שבת קודש וביתד השבוע ובקטיפה.
האמת

הודעה שלא נקראהעל ידי האמת » 13 נובמבר 2014, 21:43

דגל התורה לאן?????
השנאה שלהם מעבירה אותם על דעתם וממציאים סיפורי בדיות ללא שום בסיס.

להלן מכתב ששלח אחד מבני התורה למשה גפני:
בס"ד יום רביעי י"ט מר-חשוון ה' תשע"ה
אל כבוד חבר הכנסת משה גפני.
השלום והברכה!!!
אני ]מ.כ[ תושב העיר ירוחם נמנה בס"ד אל ציבור בני התורה ההולך בדרך המסורה מדור דור.
לפני שבועיים פניתי אל מורי ורבי מרן ראש הישיבה שליט"א ופניתי אליו בשאלה מה להצביע בבחירות בירוחם, ומרן ענה לי
שאיננו מודע לנעשה שם מספיק, ולכך אל תפרוש מן הציבור ותלך יחד עם רשימת שס"ג, מיד לאחר מכן כשחזרתי לירוחם
פניתי למטה הפעילים שס"ג להציע את עזרתי, ואכן מיד ביקשו ממני להירתם עם הרכב שלי לשליחויות של כמה דברים.
אף ביום הבחירות הקדמתי קום כדי לסייע בעד רשימת הציבור החרדי בירוחם שס"ג, ונסעתי הלוך ושוב משך כל יום הבחירות
לסייע בעד הרשימה.
אך יום לאחר מכן כשקמתי שמעתי וראיתי את דבריך, בהם יצאת בהשתלחות חסרת הרסן נגד ציבור בני התורה וכביכול ציבור
בני התורה הם אלו שמנעו את ההצלחה הגדולה יותר עבור המנדט השלישי.
ואני לא מאמין למשמע הדברים הלא בושה תכסה פניך
א.האיך אתה יוצא נגד ציבור שלם שנאמן לרבותיו ללא שום בסיס.
על סיפורי ההקלטות שאתה מדבר עליהם חשבת לרגע לפני שהשתלחת בציבור הקדוש הזה אולי זה היה
טריק ונסיון לסחוף בוחרים של המועמד השני???? הלא מרן ראש הישיבה ר' שמואל שליטא הורה לי
במפורש להצביע עבור הרשימה של שסג.
ב. ממתי מעניין אותך מה קורה בירוחם??? מה עשית במשך השנתיים האחרונים למען ירוחם? ורק בערב הבחירות נזכרת
לבוא ולזעוק "מערכה על קיום היהדות"....
ג. באיזו זכות בכלל אתה בא בתביעה ועוד מוצא לתקוף אותם ]שהם דברי שקר כנ"ל[ לאחר שבמשך השנה האחרונה ציבור בני
התורה סובל ונרדף ללא הפסקה בגיבוי הרב המקומי, ובעקבות כך פוטרו נשים וסולקו אברכים מהכוללים, ועוד כהנה וכהנה
כמידת סדום. מישהו אז מחברי המועצה פה ומחברי הכנסת של דגל התורה חשב לרגע לצאת להגנתם, שלא יגיעו למצב של
פת לחם?? על איזה מערכות של קיום היהדות אתה מדבר??.
ד.חשבת לרגע לפני שהלכת לצעוק "שמאז ומעולם התמקדנו להגדיל את הכוח החרדי ועכשיו שברו פה מוסכמות"- אולי- אנו
ציבור בני התורה בשביל שנצביע עבור רשימת שס"ג צריך חתימה של מורינו ראש הישיבה ר' שמואל אויערבך שליט"א.
למה לא הלכת לבקש ממנו חתימה למען הרשימה? הלא כל כך אכפת לך מירוחם, הלא זוהי מערכה על קיום היהדות, הלא
הרשימה ידעה בשביל לסחוב עוד כמה מצביעים ללכת לבקש חתימה מהרב שלום הרוש, ומהרב ברלנד וממועצת חכמי התורה.
ומכל מי שאפשר-] אבל כולנו יודעים את האמת והרב קראוס אמר זאת מפורשות שאסור ללכת לבקש מהרה"י חתימה כי אז זה
יתפרש כלגיטימציה.-הלא בושה תכסה את פנינו בכלל על עצם משפט, מישהו צריך את הלגיטימציה שלך???[
ה. לא אתייחס למספרים המדויקים בם מתברר למעיין בהם כי הכל שקר וכזב ואף אי ציבור בני התורה לא הצביעו כלל עבור
הרשימה לא היו מכניסים את המועמד השלישי, אך לשקר אין רגלים, ואם יש אפשרות אולי שעוד תמימים יקנו לוקשים שלך אז
למה לא למכור אותם, כאילו אין דין ואין דיין.
אבל מה לעשות בשביל לשרוד צריך לייצר לפחות כותרות, ואם אין הצלחות אז אולי לבכות על תבוסות ולהאשים אחרים
בשקרים.
החותם
באכזבה גדולה מהכפיות הטובה
ומתבייש בשבילכם
מ.כ.
פה ירוחם תבבו"א
נ.ב.-אנא!!!אל תשכח להעביר כמה שיותר את כספיי הבחירות ]לפני שאתה מעביר ליתד[ לממונים פה כדי שיוכלו לשלם לי
לפחות על הדלק ששילמתי מכספי.
האמת

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 13 נובמבר 2014, 22:12

האמת כתב:דגל התורה לאן?????
השנאה שלהם מעבירה אותם על דעתם וממציאים סיפורי בדיות ללא שום בסיס.

להלן מכתב ששלח אחד מבני התורה למשה גפני:
אל כבוד חבר הכנסת משה גפני.
השלום והברכה!!!
אני ]מ.כ[ תושב העיר ירוחם נמנה בס"ד אל ציבור בני התורה ההולך בדרך המסורה מדור דור.
לפני שבועיים פניתי אל מורי ורבי מרן ראש הישיבה שליט"א ופניתי אליו בשאלה מה להצביע בבחירות בירוחם, ומרן ענה לי
שאיננו מודע לנעשה שם מספיק, ולכך אל תפרוש מן הציבור ותלך יחד עם רשימת שס"ג, מיד לאחר מכן כשחזרתי לירוחם
פניתי למטה הפעילים שס"ג להציע את עזרתי, ואכן מיד ביקשו ממני להירתם עם הרכב שלי לשליחויות של כמה דברים.
אף ביום הבחירות הקדמתי קום כדי לסייע בעד רשימת הציבור החרדי בירוחם שס"ג, ונסעתי הלוך ושוב משך כל יום הבחירות
לסייע בעד הרשימה.
אך יום לאחר מכן כשקמתי שמעתי וראיתי את דבריך, בהם יצאת בהשתלחות חסרת הרסן נגד ציבור בני התורה וכביכול ציבור
בני התורה הם אלו שמנעו את ההצלחה הגדולה יותר עבור המנדט השלישי.
ואני לא מאמין למשמע הדברים הלא בושה תכסה פניך
א.האיך אתה יוצא נגד ציבור שלם שנאמן לרבותיו ללא שום בסיס.
על סיפורי ההקלטות שאתה מדבר עליהם חשבת לרגע לפני שהשתלחת בציבור הקדוש הזה אולי זה היה
טריק ונסיון לסחוף בוחרים של המועמד השני???? הלא מרן ראש הישיבה ר' שמואל שליטא הורה לי
במפורש להצביע עבור הרשימה של שסג.
ב. ממתי מעניין אותך מה קורה בירוחם??? מה עשית במשך השנתיים האחרונים למען ירוחם? ורק בערב הבחירות נזכרת
לבוא ולזעוק "מערכה על קיום היהדות"....
ג. באיזו זכות בכלל אתה בא בתביעה ועוד מוצא לתקוף אותם ]שהם דברי שקר כנ"ל[ לאחר שבמשך השנה האחרונה ציבור בני
התורה סובל ונרדף ללא הפסקה בגיבוי הרב המקומי, ובעקבות כך פוטרו נשים וסולקו אברכים מהכוללים, ועוד כהנה וכהנה
כמידת סדום. מישהו אז מחברי המועצה פה ומחברי הכנסת של דגל התורה חשב לרגע לצאת להגנתם, שלא יגיעו למצב של
פת לחם?? על איזה מערכות של קיום היהדות אתה מדבר??.
ד.חשבת לרגע לפני שהלכת לצעוק "שמאז ומעולם התמקדנו להגדיל את הכוח החרדי ועכשיו שברו פה מוסכמות"- אולי- אנו
ציבור בני התורה בשביל שנצביע עבור רשימת שס"ג צריך חתימה של מורינו ראש הישיבה ר' שמואל אויערבך שליט"א.
למה לא הלכת לבקש ממנו חתימה למען הרשימה? הלא כל כך אכפת לך מירוחם, הלא זוהי מערכה על קיום היהדות, הלא
הרשימה ידעה בשביל לסחוב עוד כמה מצביעים ללכת לבקש חתימה מהרב שלום הרוש, ומהרב ברלנד וממועצת חכמי התורה.
ומכל מי שאפשר-] אבל כולנו יודעים את האמת והרב קראוס אמר זאת מפורשות שאסור ללכת לבקש מהרה"י חתימה כי אז זה
יתפרש כלגיטימציה.-הלא בושה תכסה את פנינו בכלל על עצם משפט, מישהו צריך את הלגיטימציה שלך???[
ה. לא אתייחס למספרים המדויקים בם מתברר למעיין בהם כי הכל שקר וכזב ואף אי ציבור בני התורה לא הצביעו כלל עבור
הרשימה לא היו מכניסים את המועמד השלישי, אך לשקר אין רגלים, ואם יש אפשרות אולי שעוד תמימים יקנו לוקשים שלך אז
למה לא למכור אותם, כאילו אין דין ואין דיין.
אבל מה לעשות בשביל לשרוד צריך לייצר לפחות כותרות, ואם אין הצלחות אז אולי לבכות על תבוסות ולהאשים אחרים
בשקרים.
החותם
באכזבה גדולה מהכפיות הטובה
ומתבייש בשבילכם
מ.כ.
פה ירוחם תבבו"א
נ.ב.-אנא!!!אל תשכח להעביר כמה שיותר את כספיי הבחירות ]לפני שאתה מעביר ליתד[ לממונים פה כדי שיוכלו לשלם לי
לפחות על הדלק ששילמתי מכספי.

להלן מכתב ששלח אחד מבני הקהילה בירוחם למ.כ.:
אל כבוד המורד בגדולי הדור בדרך המסורה מדור דור מאז קורח עד היום:
השלום והברכה!!!
אני ]ב.ת[ תושב העיר ירוחם נמנה בס"ד אל ציבור האברכים בקהילת ירוחם.

אני לא מאמין למשמע הדברים הלא בושה תכסה פניך
א.האיך אתה יוצא נגד ציבור שלם שנאמן לרבותיו הגראי"ל והגר"ח ללא שום בסיס.
הלא מרן פטרוב אמר במפורש שהוא יטרפד את המועמד של הציבור החרדי.
ב. ממתי מעניין אותך האמונה במשיח? מה עשית בשנתיים האחרונות כדי לחזק אנשים באמונה במשיח?
ג. באיזו זכות בכלל אתה בא בתביעה ועוד מוצא לתקוף אותם אחרי שאתה מבזה את אחד מהפוסקים החשובים בדרום, בטענה ש"נוהגים כמידת סדום "בגיבוי הרב המקומי"????
ד. ממתי אתם כל כך איכפתיים "לתת לגיטימציה" לכל מי שלא מצא חן בעיניכם? ועוד באותו שורה שאתה קורא לרב "מידת סדום"?
ה. מעניין מאוד שתמיד אתם מראים ש"לא היה סיכוי" וש"ממילא ההוא היה נבחר" (שזה באמת נכון לעומת המספר הזעום של עדת קרח החדשה ב"ה, מעניין שאתמול חשבנו שאתם שליש מהציבור הליטאי....) כך עשיתם גם בסיפור של ברקת, וגם בסיפור של שטרן.
בשקרים.
החותם
בצער רב,
ומתבייש בשבילכם
אבל לא ציפיתי ממכם ליותר מזה.
ב.ת.
פה ירוחם תבבו"א
נ.ב. בהנחה שאתה באמת תמים והלכת לעבוד עבור הרשימה למרות התנגדות מנהיגך פטרוב, אז באמת מגיע לך חזרה את הגרושים ששילמת על זה בטעות.
סמל אישי של המשתמש
משולש

Re: דעת מרן הגראי"ל

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 13 נובמבר 2014, 22:19

קקטוס כתב:דווקא ביתד היום נראה להיפך. מי היה מאמין שכך יהיה לגבי ההוראה התקיפה של מרן החזו"א.

מי היה מאמין שבני תורה יסחרו בפירות שביעית רק בגלל שהם צריכים לעשות הפוך משארית ישראל.
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי עלה זית » 13 נובמבר 2014, 22:47

31000000 הנכבד,
א. אתה צודק ואני צודק. פרויליך אכן ניסה לעשות בעיות בכרם-ולא הלך לו. חוצמזה, היה את הסיפור הנוסף שהתפרסם יותר.
אוקיי?
ב. אני מסכים בכל לב לטענה שהרדיפה יוצרת הזדהות עם הצד הנרדף.
ג.שומו שמים: המחבלים השליכו גביע לבן על הצדיק הנשגב ר' חיים ברמן!!!!!!!!!!!!!!!!
ד.תקשיבו טוב: הסיבה שלא ראינו עד היום כזו רדיפה היא אך ורק מפני שלא עלה על דעת אף בני-ברקי למרוד בהנהגה ולהקים מפלגה. לו היו מנסים- אוהו אוהו אוהו....
עלה זית

הודעה שלא נקראהעל ידי גדול הדור » 13 נובמבר 2014, 23:13

איירתן כתב:

טיפש!!!! מה הקשר להגיב את זה על העניין שהעלו כאן ???
נשבר לך מהאשכול שלך ?? הרסו לך אותו עם הרעיון המוצלח של התגובות נגד הארוכות??? תפנים את זה ותשלים עם זה ועוףף לנו מהעיניים עוףףףף

אני הגבתי כאן כי ראיתי לפי שם האשכול שמזלזלים בהיתר המכירה שהתירוהו גדולי עולם ובפרט חכמי הספרדים שרובם ככולם התירו אף שלא בשעת הדחק וראה תחילת תגובתי הקודמת.
לכן הקשר הוא לעניין היתר המכירה.
"האהבה הגדולה שאנו אוהבים את אומתנו לא תסמא את עינינו מלבקר את כל מומיה, אך גם אחרי הביקורת היותר חופשית נקייה היא מכל מום. 'כולך יפה רעיתי ומום אין בך'."
גדול הדור

הודעה שלא נקראהעל ידי קקטוס » 13 נובמבר 2014, 23:38

עלה זית כתב:ג.שומו שמים: המחבלים השליכו גביע לבן על הצדיק הנשגב ר' חיים ברמן!!!!!!!!!!!!!!!!
[/b]

http://www.kikarhashabat.co.il/video.ph ... 346-206780
בוידאו שבלינק המצורף (שאגב פורסם ע"י השונאים, תראו שם את הכותרת) רואים מי בדיוק מבזה את כבוד התורה תוך קריאות המבזות את הגר"ש מרקוביץ בהיכל הישיבה. ולא מדובר ביחיד שעוד אפשר לדון האם הוא מייצג או לא, אלא ישיבה שלמה צועקת יחד בצורה מבזה ובשנאה גלויה. קו אדום נחצה פה!
אני מוחה על ביזוי כבודו של הגר"ח ברמן. רק שבלהט המהומה שהלכה שם מניין לך שהלבן לא נזרק ע"י השונאים ובדיוק פגע בו?
קקטוס

הודעה שלא נקראהעל ידי אור השמש » 14 נובמבר 2014, 00:23

משולש, לאור תגובותיו של "גדול הדור" באשכול זה בהן הוא מגן על צבועי הפלס, היה מן הראוי לשנות גם את הכותרת של אשכול זה כמו הכותרת באשכול הסמוך "אמור לי מי חבריך ואומר לך מי אתה".
ילכו צבועי הפלס יחד עם משומדי הבית של גוים בחטיבה אחת, אולי מרן נתפלי בנט יר"ה יואיל לפרגן להם בדל ג'וב.
אור השמש

הודעה שלא נקראהעל ידי אור השמש » 14 נובמבר 2014, 00:28

הגאון הצדיק המפורסם חו"פ רבי חיים ברמן שליט"א פאר גידולי מרן המשגיח הגר"י לעווינשטיין אשר דורות של צורבים צעירים גדלו על סיפורי שקידתו העילאיים שאין כדוגמתם בדורנו, אותו העיזו לתקוף הני אנשי דמים ומרמה.
צריך לזכור טוב כי אין מדובר באחד מהנהלת הישיבה כמו הרב מרקוביץ או הרב כהנמן, שכאשר הוא נכנס בעובי הקורה של המחלוקת עליו לקחת בחשבון שיתכן מאוד שהוא יספוג מהלומות כאלו ואחרות מטבע הדברים, מדובר כאן באדם צדיק נשגב תלמיד חכם שאין כדוגמתו עובד ה' מנעוריו שבוזה בצורה כל כך מחפירה בהיכל בית ה', בו בזמן שאינו מבעלי המחלוקת עצמה, והפשע הנורא זועק שבעתיים.
אור השמש

הודעה שלא נקראהעל ידי גדול הדור » 14 נובמבר 2014, 00:37

אור השמש כתב:משולש, לאור תגובותיו של "גדול הדור" באשכול זה בהן הוא מגן על צבועי הפלס, היה מן הראוי לשנות גם את הכותרת של אשכול זה כמו הכותרת באשכול הסמוך "אמור לי מי חבריך ואומר לך מי אתה".
ילכו צבועי הפלס יחד עם משומדי הבית של גוים בחטיבה אחת, אולי מרן נתפלי בנט יר"ה יואיל לפרגן להם בדל ג'וב.

מה הקשר מגן?! אני התייחסתי לתגובת הפתיחה שזלזלה בהכשר שנתן הרב שטרן היתר המכירה שגדולי עולם רבים תמכו בו וגם הרב עובדיה בין גדולי הדור האחרון שתמכו בו. כל דברי לא נוגעים ל"פלס" אלא רק לעניין היתר המכירה
גדול הדור

Re: להפסיק להתייחס, בבקשה.

הודעה שלא נקראהעל ידי יענקלה לולו » 14 נובמבר 2014, 00:59

גדול הדור כתב:
אור השמש כתב:משולש, לאור תגובותיו של "גדול הדור" באשכול זה בהן הוא מגן על צבועי הפלס, היה מן הראוי לשנות גם את הכותרת של אשכול זה כמו הכותרת באשכול הסמוך "אמור לי מי חבריך ואומר לך מי אתה".

מה הקשר מגן?! אני התייחסתי לתגובת הפתיחה שזלזלה בהכשר שנתן הרב שטרן היתר המכירה שגדולי עולם רבים תמכו בו וגם הרב עובדיה בין גדולי הדור האחרון שתמכו בו. כל דברי לא נוגעים ל"פלס" אלא רק לעניין היתר המכירה

אייי גדול החור.. מה העניינים????
שמך גדול החור נאה לך תמיד יוצא מהחור בלי קשר....
אני חושב שאני ממש חייב לחזור להעסיק אותך בניק שלך, ולהעמיס עליך צומי [מסכן חולה נפש], אחרת תהרוס את כל האשכולות כאן...
דרך אגב מה עם אבא שלך אוהב שמן זית פטרוזליה...
כתבת רק מה שאמא שלך ואתה אוהבים מה עם שאר בני המשפחה???
יענקלה לולו

הודעה שלא נקראהעל ידי שש משזר » 14 נובמבר 2014, 01:03

משולש, חזק!!
סמל אישי של המשתמש
שש משזר

Re: מצבור אשכולות העימות דגל / עץ

הודעה שלא נקראהעל ידי קקטוס » 14 נובמבר 2014, 01:34

אור השמש כתב:הגאון הצדיק המפורסם חו"פ רבי חיים ברמן שליט"א פאר גידולי מרן המשגיח הגר"י לעווינשטיין אשר דורות של צורבים צעירים גדלו על סיפורי שקידתו העילאיים שאין כדוגמתם בדורנו, אותו העיזו לתקוף הני אנשי דמים ומרמה.
צריך לזכור טוב כי אין מדובר באחד מהנהלת הישיבה כמו הרב מרקוביץ או הרב כהנמן, שכאשר הוא נכנס בעובי הקורה של המחלוקת עליו לקחת בחשבון שיתכן מאוד שהוא יספוג מהלומות כאלו ואחרות מטבע הדברים, מדובר כאן באדם צדיק נשגב תלמיד חכם שאין כדוגמתו עובד ה' מנעוריו שבוזה בצורה כל כך מחפירה בהיכל בית ה', בו בזמן שאינו מבעלי המחלוקת עצמה, והפשע הנורא זועק שבעתיים.

רגע, אז לפי דבריך אני מבין שאתה לא רואה בעיה בזריקת הלבן על הגרי"ג אידלשטיין שג"כ נכנס במודע למחלוקת זו. עגום לומר כך.
אין שום היתר לבזות ת"ח מפני שהוא לקח חלק במחלוקת.
קקטוס

הודעה שלא נקראהעל ידי אור השמש » 14 נובמבר 2014, 01:39

קקטוס כתב:
אור השמש כתב:הגאון הצדיק המפורסם חו"פ רבי חיים ברמן שליט"א פאר גידולי מרן המשגיח הגר"י לעווינשטיין אשר דורות של צורבים צעירים גדלו על סיפורי שקידתו העילאיים שאין כדוגמתם בדורנו, אותו העיזו לתקוף הני אנשי דמים ומרמה.

רגע, אז לפי דבריך אני מבין שאתה לא רואה בעיה בזריקת הלבן על הגרי"ג אידלשטיין שג"כ נכנס במודע למחלוקת זו. עגום לומר כך.

ח"ו אין שום היתר לבזות שום תלמיד חכם.
אך כאן הפשע הוא פי שבעתיים באשר תקפו יהודי ת"ח מצדיק נשגב שאינו מבעלי המחלוקת, ןחצו גבול נוסף בפחזותם.
אור השמש

הודעה שלא נקראהעל ידי שש משזר » 14 נובמבר 2014, 01:44

3128000 כתב:
אור השמש כתב:
3128000 כתב:משולש, כמה שאני מעריך אותך אבל בקטע הזה אני חולק עליך לגמרי!!!
אמנם אני חש יותר חיבור לשיטת העצניקים בנחישותם נגד הצבא (ומאידך שונא את גרוסמן שהמציא את שיטת השטניות והעוקצנות וההתנשאות נגד החולקים עליו) אבל אני לא מצדד לגמרי בהם ואף מעבר לכך!! הנני אני מעריץ באמת ובתמים הערצה עצומה ואהבה גדולה למרן שר התורה שליט"א. ובכל הדברים נשמעתי ואשמע למרן בכל דבר אך מתקשה אני להתחבר לקו מרן הגראי"ל בעניין הייחס לצבא וכו'. ובזה אני נמשך לגמרי בקו של מרן הגר"ש.

אך כל זה היתה הקדמה.

מה שמפריע לי בדבריך זו ההיתממות כלפי בריוני המחנה של יתד דהיום.
אני רואה שוב ושוב את האגרסיביות שלהם נגד החולקים עליהם ואתה מנסה למכור שהצד השני הוא כזה??
זה מתסיס אותי.
אני רואה במו עיניי מקרים על ימין ועל שמאל של רדיפה רצחנית ויורדת וממררת חיים בשכונה של אאמו"ר נגד אלו שחשודים על נטיה לכיוון שיטת הגר"ש, ואתה מנסה למכור פה שאלו שעושים זאת הינם רק העצניקים??
אני מזמין אותך לבקר בבית הכנסת של הרב פרנקל בקריית הרצוג שמעולם לא הביע דעה נגד מרן ראש הישיבה ורק בגלל שהוא נזהר לא לבזות אף צד כולל את מרן הגר"ש אז פרויליך המטורף מקריית הרצוג שדואג לכבוד רבותינו כביכול, רודף אותו ויורד לחייו.
ולמרות שפרויליך הזה רדוף ייסורים קשים הוא לא לומד לקח!!!
הבן אדם מסתכסך חופשי עם בני משפחתו הקרובים ביותר כביכול בשם ההשקפה הצרופה למען כבוד מרן הגראי"ל, ויורד לחייהם של אצילי נפש כמו הרב פרנקל, ואצל בריוני יתד הוא נחשב לאחד מהעסקנים המסורים למען ההשקפה הטהורה..
אז ביחד עם שנאתינו את נתי גרוסמן על המצאת השיטה הליטאית של אלווה אכבר באידיש ובשם ההשקפה הוא שוחט אנשים, גם את מחנה יתד תשנא ובעיקר אותם כי היום בעץ יש רק את גרוסמן השנאוי ואולי עוד כמה בודדים כמותו אבל אצל מחנה יתד דהיום זה כבר נהיה בכמויות מטורפות של אברכים חולי נפש נשכנים גסי רוח שאם תעיז לצייץ את המילה עץ הם יטרפו אותך!!
מפחיד לפגוש היום אברך מקריית ספר שנמנה על מחנה יתד החדש. אם העזת לומר מילת הסכמה עם שיטת עץ נגד הצבא הרבה סיכויים שתראה אותו נתקף בחמת טירוף בעיניים ועם דם שמזנק לו מהגרביים לכיוון הראש ויאלללה עוד שניה והביס ביד מגיע...

אני לא מצדיק בשום אופן אלימות מכל סוג שהיא, וכבר טבעו מורי דרכנו כי האלימות זמורת זר במחננו.
אבל עם כל זה חשוב מאוד להבהיר שתי נקודות נחוצות:
א. מי שהכניס את רוח האלימות במחננו ודרך דחיקת האחר ומחיקתו היו הם אותם אנשים שמציגים עכשיו את פניהם כנרדפים.
במשך שנים כשהם חשבו שהגה השלטון בידיהם הם רדפו בצורה מחרידה את כל מי שחשב אחרת מהם, לא צריך לפרט איך ירדו לחיייו של מרן הגר"ד פוברסקי ובנו הגרב"ד שליט"א באכזריות נוראה, איך שפכו בחוצות את דמו של הגרי"מ פיינשטיין, איך ביזו והשפילו את הגר"ח גריינמן וכל הנוטים אחריו, איך לא יראה נפשם להרוס את מבצר התורה ישיבת סלבודקה המעטירה, אשר ראוי לציין כי החלק הנכבד מהמועצת של נצח הינם בוגריה בעבר, איך היכו באגרוף רשע ברחובה של עיר את הגרח"פ ברמן ראש ישיבת פוניבז' איך ביזו ותקפו את מרן הגרי"ג אדלשטיין, ועוד ועוד סיפורים מסמרי שיער שכאלו.
הם אלו שייצרו את השיטה, ועכשיו היא תוקפת אותם בחזרה!
אל להם להלין אלא על עצמם ולנסות לשפר את מעשיהם מכאן ולהבא, וכמים הפנים לפנים כן לב האדם.
ב. אני יכול להבין במידה מסוימת את הזעם הציבורי הנורא שקיים בכל שכבות הציבור נגד עסקני מפלגת נצח, שבתאוות השררה והשלטון שלהם המעבירה אותם על דעתם ועל דעת קונם החליטו לנקום בכל הציבור החרדי בכללותו.
ניקח לדוגמא את ירושלים, אין זה סוד שבמשך חמש שנות כהונתו של ניר ברקת בראשות עירית ירושלים סבל הציבור החרדי מרורות מידיו, אם זה בדחיקת רגליו מהשכונות או באי הקצאת מבנים למוסדות התורה והחסד, ועיקר העיקרים פרצות הדת המרובות שפרץ בעיר קדשנו, בהבאת רוח הטומאה החילונית והגברת חילולי השבת באופן מבהיל.
והנה לפני שנה היתה הזדמנות נאותה להיפטר מאותו אחד שהצהיר ברורות שמטרתו "לחלן את ירושלים", היה ניתן לבחור אדם שאמנם איננו לכתחילה שבלכתחילה, אבל רחוק מניר ברקת ושאיפותיו כרחוק מזרח ומערב, אך היו אלו אנשי נצח שתקעו טריז בחומה הבצורה של הציבור החרדי וניתצוה לרסיסים, בתרגיל המסריח שרקחו עם ברקת העמידו מועמד דחליל, וכך הגישו את ראשות עירית ירושלים לניר ברקת על מגש של כסף, אשר מאז במשך כל השנה האחרונה ממשיך במרץ במטרתו לחלל ולטמא את ירושלים ולדחוק את רגלי החרדים.
אין כל פלא שמעשה נפשע שכזה מביא לזעם ציבורי ענק נגד אלו האחראים לפשע.
ושלא לדבר על כל המסירות וההצקות שעשו הני אינשי דלא מעלי נגד הישיבות הקדושות והכוללים בארץ הקודש.
לאחרונה הם הגדישו את הסאה לגמרי כאשר בתמיכתם המוצהרת נבחר בירושלים רב ראשי שמכריז במפורש שכוונתו לעקור את חומות הקדושה והכשרות בעיר, וכל זאת בעבור ספק משרה שאולי יתנו להם, ואחרון הכביד תמיכתם במשנאי הדת בעיר ירוחם נגד החזית המאוחדת של כל הציבור החרדי בעיר.
אמור לי מעתה האם כל המעשים הנפשעים הללו לא גורמים לזעם ציבורי נרחב, ובעטיו יש כאלו שעל דעת עצמם נגררים גם לפעולות אשר לא כדת.
בסופו של דבר אנחנו צריכים להבין שמדובר כאן בכת שקמה על כל הציבור החרדי ורודפת אותנו בכל פינה ומקום.

אור השמש דיברת דברי טעם מאוד מאוד!! וכאן אני מבקש להגיב לדבריך ולדברי משולש.
אני מסכים איתך לחלוטין שעסקני נצח המציאו את השיטה ומחקו בשטניות מרושעת גדולים מובהקים באמצעות אמירות מושחזות או אפילו דרך אי אמירות... מומחיותם הארסית של יתד של פעם התבטאה יותר בין השורות מאשר השורות עצמם והעורכים כל כך התענגו שכך מגדירים אותם.
את הלמדנות החריפה שגרוסמן ינק מלימודו הוא כיוון בשטניות כלפי רבים וטובים.

אני מסכים אתך לחלוטין בדעה המזועזעת מאותם שטניים שממשיכים להחדיר רעל מתוחכם נגד מרן הגרי"ח והגראי"ל בתואנה לשמירת עולם הישיבות מחורבן הצבא.

אבל!!!!!!!!!!!

החבר'ה שהיו נרדפים עד עתה וזכו כעת לצאת מאפילה לאורה אינם מתנהגים בצורה שהייתי מצפה ממי שחש בעצמו מה זה להיות נרדף, אלא להיפך!!!

הם משתוללים כמו חיות פרא ללא גבולות בכלום!! אני לא מדבר על מעט אלא על רבים מאוד!!

אתן לך דוגמא קטנה שהייתי עד לה במו עיניי:
אחד מתושבי שכונת מגוריו של אבי בא לבנו של ראש כולל חשוב (לא ליטאי) שבין אנשי השכונה הוא ידוע כאיש אצילי שדבוק בגדולי ישראל ונזהר מאוד לא לנקוט צד שלילי נגד מישהו אלא להיפך!! הוא מעריץ בכל ליבו את כל הגדולים משני הצדדים.
אין לו בעיה לגשת למרן הגראי"ל להתייעץ עימו ומאידך לקרוא הפלס (באם הוא נתקל בזה -אך לא כמנוי) כי יש בחלק מהמאמרים השפויים דברים שמדברים אל ליבו בחיזוק וכו'.
אני גם מכיר את הרב הזה אישית ומתחייב לך שזה סגנונו ורק מתוך נייטרליות ולא כנקיטת צד נגד צד מסויים.
אותו אברך שמוכר בשכונה כאדם שליו ורגוע ומיושב, מגיע אל הבן של אותו ראש כולל ומתחיל להזהיר אותו ולאיים עליו שאם אביו ימשיך לקרוא את זה יעיפו אותו עם הכולל שלו מהאזור!!!

עוד דוגמא:
לפני כשנה הופעתי באחת הישיבות בבני ברק, שם אחד מהרמי"ם המרכזיים הינו נכד מוכר של אחד מהגדולים הליטאיים מהצד הבני ברקי. הפוזה החיצונית של אותו נכד מוכר הם רציניות עמקניות מחשבה וכו'.. פיאות קצרות מקדימה כשיטת חזונישניקים וכו'.. באמצע שאני שר בהתלהבות ומקפיץ את כולם בשירי דביקות כשהתחושה היא מרוממת בגלל איכות הישירם הטהורים חודרי הלב, הבן אדם מגיע בהתלהבות ילדותית אליי לבמה ומראה לי את הפלאפון שלו בו הוא כתב דרישה ממני להודיע תוך כדי השירה יציאות על הפלג הירושלמי שה' ישלח להם רפואה שלימה בנפשם וכו'..

הסתכלתי עליו בהלם!!

זה הרמה שלך??? להודיע במקום שאין בו שום אחד מהפלס ולצעוק יציאות על בני מגזר שונה ממך???
אתה מבין מי כאן החולה נפש??

אני מסכים איתך שנתי גרוסמן הרס כל חלקה טובה ורדף אותם ומחק ודרך והשפיל, אבל תסלח לי הם מחזירים חזרה בהתנהגות חייתית שמביישת אותם!!

ולגבי הרב פרנקל, תסלח לי אבל זה שקר גס!!! ואפילו מרושע לחלוטין!! לומר שהוא התמנה שם רק כרב זמני??? מי המטומטם שמסוגל להמציא כאלו שטויות???

שנים על גבי שנים הוא מנהל את הקהילה הנפלאה שיש שם ביד רמה ובאצילות מעוררת הערצה וזו התגובה??

ומה הראי'ה?? שהרב שוורץ (הרב השני של שכונת קריית הרצוג ומקורבו של מרן הגראי"ל) אמר שלא היתה רדיפה?? תגיד לי אתה בסדר?? ומה הראי'ה השניה?? שהרב פרנקל עצמו היה באירוע למרות מה שטוענים שעשו לו??? מי שטוען זאת הוא פסיכי מושלם!! הרב פרנקל היה באירוע כי זה מאוד אופייני לו. הוא מסוגל לספוג הכל ולא להחזיר מלחמה!! וזה בדיוק מה שהוא עשה.
ורק בגלל כך המלחמה הנחושה של פרויליך חולה הנפש לא הצליחה נגד הרב. כי אם בתחילה אנשים התחילו להיסחף אחרי הבלבולי שכל של פרויליך ולהשתכנע שזה בעבור כבוד רבותינו וצריך לרסק כל מי שלא מפגין נאמנות מוחלטת לצידו ושנאה מופגנת כלפי הצד הירושלמי אז צריך לרסק אותו. אבל אט אט אנשים קלטו שיש כאן מלחמה של אדם עם מידות רעות ומושחתות נגד תלמיד חכם אצילי ביותר שלא עשה מאומה לרעה!!
ולכן נקעה נפשם של רובם ככולם והחליטו להתעלם לחלוטין מדעתו של פרויליך נגד הרב פרנקל ולהמשיך להעריץ את הרב וכמנהיג בית המדרש.

תבין, הפלג הבני ברקי נלחם בחירוף נפש לא רק נגד ראשי עץ שבסגנון של גרוסמן אלא גם נגד אברכים ישרים ותמימים לחלוטין שבסך הכל מעיזים לקרוא הפלס כי הם מה לעשות מחוברים יותר לדעה הנלחמת נגד הצבא מאשר הדעה השניה שמסתדרת איתם בצורה אחרת. זה כל חטאם ועל כך הם יכולים להיות נרדפים בטירוף!!

אני אישית מעריץ ביותר את מרנן הגר"ח והגראי"ל ורק בנושא הצבא אני חש מזוהה עם הנהגת ר' שמואל ומצוא לכך ביטוי מתקבל על הדעת בעיתון הפלס, ועל כך שאני מעיז לחשוב כך, חטפתי אש מקרובי משפחתי שאחד מהם בא לשבת אצלי בבית על כיסא ולפתע שם לב שהעיתון שמונח עליו הוא הפלס הוא פשוט זינק כמו מטורף וכמעט הקיא!!! כן כן הוא פשוט היה בחלחלה מטורפת על כך שבטעות הוא נגע בפלס..

בקיצור אם יש כאלו חולי נפש ובכמויות כאלו לדעתי עליכם לדרוש מהביטוח לאומי פיצויים מגרוסמן שבהשפלתו גרם לכם להיות כאלו אך יחד עם זאת רוצו לטפל בעצמכם כי הטירוף מרקיע שחקים לכיוונים הזויים!!

אתה מדבר כל הזמן על עיתון המשוקץ הפסל.
אז שתדע, הסיבה שכולנו נתקפים בחמת זעם כשרואים את העיתון הטמא הזה, הוא משום שחוץ מזה שהעיתון נאסר ע"י גדולי הדור. [ובשונה מהצבעה לעץ ונצח שיש לומר שהגר"ש מחייב, הרי אף אחד לא צריך לקנות עיתון], הרי בנוסף לזה זה מזכיר את השטירמר בשעתו. בין מחמת העורך הגה"ק נתי גרוסמן, ובין מחמת המציאות של יסוד עיתון חדש בהתרסה נגד גדול הדור.
סמל אישי של המשתמש
שש משזר

הודעה שלא נקראהעל ידי קקטוס » 14 נובמבר 2014, 01:45

אור השמש כתב:
קקטוס כתב:

ח"ו אין שום היתר לבזות שום תלמיד חכם.
אך כאן הפשע הוא פי שבעתיים באשר תקפו יהודי ת"ח מצדיק נשגב שאינו מבעלי המחלוקת, ןחצו גבול נוסף בפחזותם.

http://www.kikarhashabat.co.il/video.ph ... 346-206780 כשראיתי את זה הייתי המום. ישיבה שלימה עומדת ומבזה ת"ח.
קקטוס

הודעה שלא נקראהעל ידי חוקר האמת » 14 נובמבר 2014, 03:36

א. מחאה אדירה ונמרצת. הרואה ספר תורה שנשרף או מתבזה חייב למחות. כמה טיפשאי הני בבלאי דמקמי מקמא ספר תורה ולא מחמת גברא רבה.
פלצות וזעזוע עצומים וכאב צורב חשתי בעת שקראתי כי נזרק לבן השם ישמור, על הגאון הנשגב ר' חיים ברמן שליט"א.

ב. ד' ישמור לאן התדרדרה הישיבה המפוארת. התורה עוברת לידינו ולא חודרת לתוך האדם. רח"ל.

ג. אני בטוח כי אף אחד לא התכוין לזרוק על הגר"ח ברמן. זריקת לבן והשחתה היא מעשה חמור מאין כמותו כמו כל המחלוקת, אבל גם בראש החולקים (אם יש להם ראש) ובלהט הקרב, איני מאמין שמישהו ירצה ויעז לפגוע באדם כה גדול וכה ניטראלי.

ד. עם כל זה, עדיין המעשה חמור מאוד ועל כולם לבקש את מחילת התורה ונוטריה ולפשפש היטב במעשינו.

ה. באופן אישי, למרות שאני בטוח שזה לא בכוונה, אני חש הערב בושה עמוקה להימנות בין המצדדים בכת 'המחבלים'. אני מעריץ את תורת גדוליהם עם חלקם יש לי קשר אישי ורבות קניתי מהם, אבל המעשה היום גורם נתק והשפלה לרבותינו ולתלמידיהם.
סמל אישי של המשתמש
חוקר האמת

הודעה שלא נקראהעל ידי ישר » 14 נובמבר 2014, 10:02

מה אתם עושים ע"י אינטרנט בכזו שעה?
ישר

הודעה שלא נקראהעל ידי קקטוס » 14 נובמבר 2014, 10:47

חוקר האמת כתב:א. מחאה אדירה ונמרצת. הרואה ספר תורה שנשרף או מתבזה חייב למחות. כמה טיפשאי הני בבלאי דמקמי מקמא ספר תורה ולא מחמת גברא רבה.
פלצות וזעזוע עצומים וכאב צורב חשתי בעת שקראתי כי נזרק לבן השם ישמור, על הגאון הנשגב ר' חיים ברמן שליט"א.

ב. ד' ישמור לאן התדרדרה הישיבה המפוארת. התורה עוברת לידינו ולא חודרת לתוך האדם. רח"ל.

ג. אני בטוח כי אף אחד לא התכוין לזרוק על הגר"ח ברמן. זריקת לבן והשחתה היא מעשה חמור מאין כמותו כמו כל המחלוקת, אבל גם בראש החולקים (אם יש להם ראש) ובלהט הקרב, איני מאמין שמישהו ירצה ויעז לפגוע באדם כה גדול וכה ניטראלי.

ד. עם כל זה, עדיין המעשה חמור מאוד ועל כולם לבקש את מחילת התורה ונוטריה ולפשפש היטב במעשינו.

ה. באופן אישי, למרות שאני בטוח שזה לא בכוונה, אני חש הערב בושה עמוקה להימנות בין המצדדים בכת 'המחבלים'. אני מעריץ את תורת גדוליהם עם חלקם יש לי קשר אישי ורבות קניתי מהם, אבל המעשה היום גורם נתק והשפלה לרבותינו ולתלמידיהם.

אכן צריך למחות בכל תוקף.
אתה מוזמן למחות גם על ביזוי כבודו של הגר"ש מרקוביץ באותו זמן, ולא במעשה של יחיד אלא ישיבה שלימה עומדת וזועקת ב'היכל ישיבה' את שמו בצורה מבזה. בושה וחרפה. עי' כאן http://www.kikarhashabat.co.il/video.ph ... 346-206780
קקטוס

הודעה שלא נקראהעל ידי מסתקרן » 14 נובמבר 2014, 10:50

מי יכול להעלות את הקישור הבא בקובץ לטובת החסומים?
http://www.kikarhashabat.co.il/video.ph ... 346-206780
מסתקרן

הודעה שלא נקראהעל ידי עלה זית » 14 נובמבר 2014, 11:07

האמת כתב:
שש משזר כתב:
עלה זית כתב:ואם בגניבות עסקינן, להלן גניבה חיננית מבית הפלס
[/urlforum.otzar.org/forums/viewtopic.php?f=19&t=20088][/url]

הנה הקישור המתוקן:
http://forum.otzar.org/forums/viewtopic ... 19&t=20088

האמת שדי שמחתי לראות שזה מה שמצאת
בהזדמנות אולי אני יעלה לך עשרות כתבות של יתד הלא נאמן שלדבריך נקרא גנובים מכתבי עת ישנים ומאמרים מעיתונים ישנים ומספרים שונים ומובאים במוסף שבת קודש וביתד השבוע ובקטיפה.

שוטה שכמוך, להעתיק מעתיקים כולם, אבל רק אחד כותב שהוא גילה את אמריקה ...:lol: :lol: :lol:
עלה זית

הודעה שלא נקראהעל ידי עלה זית » 14 נובמבר 2014, 11:08

קקטוס כתב:
חוקר האמת כתב:א. מחאה אדירה ונמרצת. הרואה ספר תורה שנשרף או מתבזה חייב למחות. כמה טיפשאי הני בבלאי דמקמי מקמא ספר תורה ולא מחמת גברא רבה.

אכן צריך למחות בכל תוקף.
אתה מוזמן למחות גם על ביזוי כבודו של הגר"ש מרקוביץ באותו זמן, ולא במעשה של יחיד אלא ישיבה שלימה עומדת וזועקת ב'היכל ישיבה' את שמו בצורה מבזה. בושה וחרפה. עי' כאן http://www.kikarhashabat.co.il/video.ph ... 346-206780

ברור שצריך למחות, אבל אל תשווה את זה לזריקת לבן...
עלה זית

הודעה שלא נקראהעל ידי הגיון » 14 נובמבר 2014, 12:41

ועכשיו דגל גם נגד ספרי יוחסין. כל גדולי הדורות תמכו בזה. אין טאבו אחד שלא נשבר בידיהם!
נראה כאילו שלא מאמינים במוצר הזה שנקרה 'חרדי', וכל איום מבחוץ כמו גיוס, אקדמיה, התערבות בחינוך, רפורמים, גיור, זוכה למענה אדיש ואי עשייה, מאבק אחד חריף וקיצוני יש, זה נגד מי שכן רוצה להיאבק, נגד אלה שמעיזים ללכת בדרך רבותיהם כמסורה לנו כפי שכולנו זוכרים עד לפני שנים בודדות!

אני יודע שמה שאני כותב יוציא את כל הניקים מרבצם ויתחילו במתקפת קללות וגידופים, כי כשאין מענה זה מה שהם מומחים לעשות מאז ומתמיד, רדיפה וסתימת פיות, אבל את האמת הקשה זה לא ישנה!
הגיון

הודעה שלא נקראהעל ידי קקטוס » 14 נובמבר 2014, 13:34

עלה זית כתב:
קקטוס כתב:

אכן צריך למחות בכל תוקף.

ברור שצריך למחות, אבל אל תשווה את זה לזריקת לבן...

מדהים לראות שאת היחיד מכל חבירך שמחית על המעשה.
לא ברור למה אתה חושב שלבן יותר חמור. כי זה מלכלכך? כי זה ישירות נופל על הבנ"א?
לבן זה מעשה של יחיד, והצעקות, שיותר מזכירות איצטדיון מאשר היכל ישיבה, היה מעשה של רבים ללא יוצא מן הכלל כמעט.

המעניין הוא שידעו לכוון את ההסרטה על הגר"ח ברמן עוד לפני הזריקה, ועד לרגע זה הם עדיין לא הפילו את החשד על אף בחור מהמחבלים, בזמן שעמדו שם מאות אנשים שיכלו לראות מיהו הזורק, כל זה מעלה שאכן נכונה טענת המחבלים שהלבן נזרק על ידי מישהו מהשונאים בשביל לעורר פרובוקציה.

הנפילה שלהם היא, שבטעות הם שלחו לכיכר השבת את ההסטרה בה הם מבזים את הגר"ש מרקוביץ ועוד תחת הכותרת "צפו: זריקת לבן על הגר"ח ברמן".
קקטוס

הודעה שלא נקראהעל ידי שכל חד וצלול » 14 נובמבר 2014, 14:10

אצל הגויים מקובל להעיף עוגת קצפת על ראש החתן הנדהם.., אורח החיים החרדי הוא מאוד צנוע, המושגים הם לבן וכיוצא בזה.
שכל חד וצלול

הודעה שלא נקראהעל ידי 3128000 » 14 נובמבר 2014, 14:18

קקטוס כתב:לא ברור למה אתה חושב שלבן יותר חמור. כי זה מלכלכך? כי זה ישירות נופל על הבנ"א?

קקטוס הרתחת אותי!!!
הביטויים שלך פשוט הזויים ומראים על בן אדם מופקר שאין לו שום סנטימנטים לכבוד תלמידי חכמים!!!
תתבייש לך!!! פשוט גועל נפש!!! איכס. תראה לאן הידרדת.
האמן לי שמאז שראיתי את העדכון על זריקת הלבן נגד צדיק נשגב קדוש ופרוש כר' חיים ברמן אני מזועזע ולא רגוע ומבין שאנו בדור מטורף לחלוטין ואתה מסוגל בכזו קלילות להתבטא בזלזול על הזריקה הנוראית הזו ובכזה סתלבט???
מתחיל לדון האם זה כזה נורא או שהמעשה השני יותר??
תגיד לי אתה שפוי???
אני לא אומר שתאשים את הצד שלך במעשה ושתתחבא וכו' אבל תביע זעזוע אמיתי או לפחות תסתום את הפה שלך ובמקום זאת אתה בוחש במעשה בצורה שמזלזלת כאילו נעשו דברים חמורים יותר ומימלא זה לא כזה נורא??.

עכשיו ברור שאתה מתוך אלו שבמחנה הפלס שלא באמת מעניין אותם יסודי הדת ולא באמת חשוב להם המלחמה נגד שמד הצבא אלא אך ורק איכפת לך להיות השתלטן וקובע מדיניות ודעה ושכל הציבור ינהה אחריך כמו עדר ושרק אתה תקבע להם מה לחשוב ומה לסבור ואתה רק משתמש בדגל נושא המלחמה נגד הצבא כאמצעי ולא כעיקרון שבאמת חשוב לך ובער בך מתוך איכפתיות על יסודי הדת.
כן זו האמת במחנה הפלס יש כאלו שבאמת בוער להם נטו עניין יסודי הדת ויזהרו כמו מאש מלדבר על שום גדול ויש כאלו שזה רק אמצעי שלהם לשחרר את הרצון שלהם להתנהג בטמטום ושחיתות מידות ודיבורי ג'ורע נגד תלמידי חכמים והאדמו"ר שלכם להתנהגות זו זה הרב הגאון שלחוא דרחמנא מרן ר' נתי גרוסמן מכתיר גדולי ישראל ביחד עם חברו ר' ברוך שמואל דויטש שלפי השמועות הוא היה וועדת הרבנים שקבעה את תוארם של תלמידי חכמים האם לקרוא לפלוני הרב או הרה"ג הגאון הרב או הרב הגאון ר' או הגאון הגדול הרב או.....

האמן לי שיש לי אש גופרית על כל המושחתים שבצד השני שמשתוללים כמו חיות בתואנה של שמירת כבוד רבותינו, אך גם בצד שלכם ישנם מושחתים כמוהם וזה נמאס על הציבור השפוי.

אלו ואלו לא נסבלים יותר. אנו רוצים להיות דבוקים לגדולי ישראל וכל אחד ינהג במעשיו והשקפתו כדעת רבותיו ולאף אחד אין זכות לקבוע לו אחרת.

כן, זו האמת וכך צריך שייעשה. ולא בצורה של מושחתי הפלס בוגרי גרוסמן שבתואנה זו מנסים גם לנצל ולהחדיר ארס נגד רבותינו מהצד שכנגדם בטענה שלכל אחד הזכות לבחור כדעת רבותיו. אכן לכל אחד הזכות אך לאף אחד אין זכות לנצל את האפשרות לדבר ולחשוב כדעת רבותיך ותוך כדי להחדיר בשטניות ולדבר בארס נגד גדולים אחרים.

וכן אני נגד אותם מושחתים שבתואנה של מלחמה נגד השיטה הערמומית של גרוסמן להחדיר ארס נגד גדולים אחרים, הם משתוללים כמו חיות טרף יאני למען כבוד רבותינו כשתוך כד כך הם ממררים חייהם של צדיקים תמימים שכל חטאם הזדהות עם המלחמה והקו נגד תכניות הצבא
3128000

הודעה שלא נקראהעל ידי שכל חד וצלול » 14 נובמבר 2014, 14:23

מושחתים יש בשני הצדדים ובכמויות, התובנה הזאת היא הפתח הראשון לשלום!.
שכל חד וצלול

Re: להפסיק להתייחס, בבקשה.

הודעה שלא נקראהעל ידי גדול הדור » 14 נובמבר 2014, 15:08

יענקלה לולו כתב:
גדול הדור כתב:

אני חושב שאני ממש חייב לחזור להעסיק אותך בניק שלך, ולהעמיס עליך צומי [מסכן חולה נפש], אחרת תהרוס את כל האשכולות כאן...
דרך אגב מה עם אבא שלך אוהב שמן זית פטרוזליה...
כתבת רק מה שאמא שלך ואתה אוהבים מה עם שאר בני המשפחה???

אתה החולה נפש המגיב תגובות של חולי נפש ואני לא מעניין אותי צומי אלא רק באמת כפי שהיא בלא סילופים ושקרים ונגד זה באים תגובותיי. להתייחס להיתר המכירה באשכול שנושאו קשור להיתר המכירה, זה לא להרוס...
גדול הדור

הודעה שלא נקראהעל ידי יענקלה לולו » 15 נובמבר 2014, 22:51

כתבת רק מה שאמא שלך ואתה אוהבים [/quote]
אתה החולה נפש המגיב תגובות של חולי נפש ואני לא מעניין אותי צומי אלא רק באמת כפי שהיא בלא סילופים ושקרים ונגד זה באים תגובותיי. להתייחס להיתר המכירה באשכול שנושאו קשור להיתר המכירה, זה לא להרוס...[/quote]

לא ענית לי... דרך אגב מה עם אבא שלך אוהב שמן זית פטרוזליה...מה עם שאר בני המשפחה???
יענקלה לולו

הודעה שלא נקראהעל ידי עלה זית » 16 נובמבר 2014, 01:05

הגיון כתב:ועכשיו דגל גם נגד ספרי יוחסין. כל גדולי הדורות תמכו בזה. אין טאבו אחד שלא נשבר בידיהם!
נראה כאילו שלא מאמינים במוצר הזה שנקרה 'חרדי', וכל איום מבחוץ כמו גיוס, אקדמיה, התערבות בחינוך, רפורמים, גיור, זוכה למענה אדיש ואי עשייה, מאבק אחד חריף וקיצוני יש, זה נגד מי שכן רוצה להיאבק, נגד אלה שמעיזים ללכת בדרך רבותיהם כמסורה לנו כפי שכולנו זוכרים עד לפני שנים בודדות!

אני יודע שמה שאני כותב יוציא את כל הניקים מרבצם ויתחילו במתקפת קללות וגידופים, כי כשאין מענה זה מה שהם מומחים לעשות מאז ומתמיד, רדיפה וסתימת פיות, אבל את האמת הקשה זה לא ישנה!

א. התערבות בחינוך. חבל שלא הצצת ביתד של יום שישי... בעצם, אולי ראית ולא הנחת למציאות לבלבל אותך... :lol:
ב. ספרי יוחסין. אם כבר זה לא דגל אלא הגראי"ל עצמו. אתה מפחד לקרוא לילד בשמו??
שנית, מנין לקחת את זה? משאולזון? מתיבת המייל של דוד שפירא?? אז תשאל אותם.
שלישית, בהנחה שזה נכון, אלו שדצים וששים לקראת המהלך המבעית של קריעת כלל ישראל לשניים הם אלו שצריכים לתת הסבר.
ג. גיוס. לאחרונה ביארתי לך עצמך(!) את העניין ואיך עובדת עשייה יעילה (לא הדבקת סטיקרים... גלגלי הצלה, זוכר?) משם תדרשנו.
ד. זה שהציבור סולד ממכם -אך טבעי הוא לנוכח גירודים כמו הטוקבק שכעת נאלצתי להגיב עליו...
עלה זית

הודעה שלא נקראהעל ידי חוקר האמת » 16 נובמבר 2014, 02:02

עלה זית כתב:ב. ספרי יוחסין. אם כבר זה לא דגל אלא הגראי"ל עצמו. אתה מפחד לקרוא לילד בשמו??
שלישית, בהנחה שזה נכון, אלו שדצים וששים לקראת המהלך המבעית של קריעת כלל ישראל לשניים הם אלו שצריכים לתת הסבר.

כמה סתירות ע"ג סתירות בדבריך.
בתחילה כתבת שזה מכבוד הרב שטיינמאן עצמו.
אח"כ רשמת שזו השמצה והנפצה משאולזול ומדוד שפירא. ז"א שזה משהו שצריך להתבייש בו.
ובשלישית, שמהלך כתיבת ספרי יוחסין הוא מהלך 'מבעית הקורע כלל ישראל'.

ועל האחרון כי הכביד אני מוכרח להעמידך על טעותך. מועצת גדולי התורה שע"י אגודת ישראל ועוד קודם כל גדולי הדור שהתריעו וזעקו מפני החוק ההרסני, לא המה הצריכים להסביר למה קורעים את כלל ישראל. לא הם הקורעים חלילה. למרות ההאשמה הדמגוגית.
המדינה, לו חלילה תכיר בגיורים חלשים ורפויים היא המכריחה כל יהודי חרד לבדל עצמו ממנה.
היחידים האומרים כי ספרי יוחסין הוא מהלך מבעית הקורע את כלל ישראל ולא רואים בזה מלחמת התגוננות לשמירת טהרת היחוס, הם רבני צוהר החלשים ביותר ואמסלם ודומיו.
אני חוזר על מה שכתבתי באשכול על הגיור: אני בטוח שהרב שטיינמן לא יצא נגד ספרי יוחסין. מקסימום הוא אמר בכאב: ספרי יוחסין זה פתרון עצוב מאוד וכד'. אותם הלבלרים שכתבו שהוא נגד, הם מקררי אמבטיות קלאסיים....

ובאופן אישי, איני מאמין שאינך מבין את הסכנה בחוק הגיור עכ"כ שאדמורי"ם ופוסקים חשובים יכונו ע"י 'אלו שדצים וששים לקראת המהלך המבעית של קריעת כלל ישראל לשניים'.
חלילה.
סמל אישי של המשתמש
חוקר האמת

הודעה שלא נקראהעל ידי עלה זית » 16 נובמבר 2014, 02:21

חוקר האמת כתב:
עלה זית כתב:ב. ספרי יוחסין. אם כבר זה לא דגל אלא הגראי"ל עצמו. אתה מפחד לקרוא לילד בשמו??

כמה סתירות ע"ג סתירות בדבריך.
בתחילה כתבת שזה מכבוד הרב שטיינמאן עצמו.
אח"כ רשמת שזו השמצה והנפצה משאולזול ומדוד שפירא. ז"א שזה משהו שצריך להתבייש בו.
ובשלישית, שמהלך כתיבת ספרי יוחסין הוא מהלך 'מבעית הקורע כלל ישראל'.

ועל האחרון כי הכביד אני מוכרח להעמידך על טעותך. מועצת גדולי התורה שע"י אגודת ישראל ועוד קודם כל גדולי הדור שהתריעו וזעקו מפני החוק ההרסני, לא המה הצריכים להסביר למה קורעים את כלל ישראל. לא הם הקורעים חלילה. למרות ההאשמה הדמגוגית.
המדינה, לו חלילה תכיר בגיורים חלשים ורפויים היא המכריחה כל יהודי חרד לבדל עצמו ממנה.
היחידים האומרים כי ספרי יוחסין הוא מהלך מבעית הקורע את כלל ישראל ולא רואים בזה מלחמת התגוננות לשמירת טהרת היחוס, הם רבני צוהר החלשים ביותר ואמסלם ודומיו.
אני חוזר על מה שכתבתי באשכול על הגיור: אני בטוח שהרב שטיינמן לא יצא נגד ספרי יוחסין. מקסימום הוא אמר בכאב: ספרי יוחסין זה פתרון עצוב מאוד וכד'. אותם הלבלרים שכתבו שהוא נגד, הם מקררי אמבטיות קלאסיים....

ובאופן אישי, איני מאמין שאינך מבין את הסכנה בחוק הגיור עכ"כ שאדמורי"ם ופוסקים חשובים יכונו ע"י 'אלו שדצים וששים לקראת המהלך המבעית של קריעת כלל ישראל לשניים'.
חלילה.

א. אין שום סתירה, אלא חוסר ידיעה מה האמת ,כמו שהדגשתי "אם כבר" "בהנחה שזה נכון"
ב. הם כן קורעים, אלא שזה ניתוח חירום הכרחי להצלת חיים. וגם המנתחים סבורים שזה מהלך מבעית, וודאי שלא דצים וששים לקראתו כדמשמע ממר הגיון.
עלה זית

הודעה שלא נקראהעל ידי חבדניק » 17 נובמבר 2014, 23:43

הרבה זמן כבר לא כתבתי פה. אבל עכשיו קראתי חלק מההתקוטטויות בין נציגי שני הפלגים בקרב המגזר הליטאי, ואני מעוניין להגיב על כך בכמה מילים.
1. אני כלל לא ליטאי, אני חבדניק כפי שאתם רואים (ולא, אין לי שום עניין נגד הזרם הליטאי ספציפית, אני מתייחס עניינית), וצורת המחלוקת הזו עברה כל גבול. מאז ומתמיד היו מחלוקות מקרב עם ישראל. החל מהמחלוקת בין משה רבינו לקורח (שהיה צדיק), ולימינו אנו, ר' יונתן אייבשיץ והיעב"ץ, הבעש"ט והנודע ביהודה וכן הלאה. מקריאת ההיסטוריה של המחלוקות אתה רואה שרובם היו על רמה, ובמחלוקת הזו יש משהו מאוד מאוד דוחה. כל זרם משמיץ את תלמידי החכמים של הצד השני, ואת צורת השקפתו. הדבר הזה היה לראשונה במחלוקת של הרב שך מול הרבי מליובאויטש בשנות המ"מים, ומאז עדיין לא למדתם איך רבים...
2. אני מתעסק עם פירסום, ולפני זמן לא רב ישבתי אצל אחת מהארגונים החוץ ממשלתיים הגדולים והמתוקצבים בישראל לפגישה בנושא שיווק ופירסום, מנהלת השיווק של האירגון התייחסה אליי מאוד יפה, שמעה שאני מציג קהל מסויים בתוך הציבור החרדי, שאלה איך נוכל לשת"פ וב"ה יוצא כבר מזה הרבה כסף. בתוך הדברים היא פתאום התחילה לספר לי ששבוע לפני הפגישה שלי איתה הגיעו ביום בהיר אחד שני אברכים "בני תורה" מזוקנים אליה למשרד, ואיימו עליה באומרם שהיא פוגעת בקדשי שמיים ומחללת את שם ה' בכך שהיא אינה מתייחסת כלל לפקסים, למיילים ולשיחות הטלפון הבוטים שמגיעים אליה מאותו צד. אני מתכוון לבני הפלג הירושלמי. הם ישבו שם כמה שעות עד שהגיעו אנשי האבטחה וסילקו אותם, ובימים אלו מופנה אליהם מכתב התראה מעורך דין על מנת שלא יעזו לשוב לבניין...
היא אמרה לי שיכול מאוד להיות שאם הם היו מגיעים ומציגים את עצמם יפה ומסבירים מי הם ומה הם רוצים היא הייתה נותנת להם תקציב פירסומי, אבל בגלל שהם הגיעו בצורה בוטה ומגעילה כזאת היא לא מעוניינת כלל להתייחס אליהם.
3. הדוגמא הזו לימדה אותי על צורת ההתנהגות של פלג זה. הם פשוט מפסידים את כל מה שהם היו יכולים להרויח בצורה שבה הם מדברים ומתנהגים. החל מהצורה המגעילה שבה הם ניהלו את יתד נאמן בתקופה שהם שלטו על העיתון, וזה מה שהביא להפיכה בעיתון. דרך ההתפלגות בבחירות וההצטרפות לקנאים שכך הם משניאים את עצמם על רוב חלקי הציבור החרדי.

העניין פשוט מאוד.
תלמדו איך לריב, ורק תרויחו מזה. מריבות ומחלוקות יכולות לייצר עניין עצום אצל הרבה אנשים אם רק יודעים איך להשתמש בו. אבל בצורה שבה הם (בעצם זה שני הצדדים, אחד יותר והשני פחות...) מתנהגים ומתקוטטים, לא ייצא לכם מזה כלום וכפי שכבר ראיתם...

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
חבדניק

הודעה שלא נקראהעל ידי יענקלה לולו » 18 נובמבר 2014, 01:46

חבדניק כתב:הרבה זמן כבר לא כתבתי פה. אבל עכשיו קראתי חלק מההתקוטטויות בין נציגי שני הפלגים בקרב המגזר הליטאי, ואני מעוניין להגיב על כך בכמה מילים.
1. אני כלל לא ליטאי, אני חבדניק כפי שאתם רואים (ולא, אין לי שום עניין נגד הזרם הליטאי ספציפית, אני מתייחס עניינית), וצורת המחלוקת הזו עברה כל גבול. מאז ומתמיד היו מחלוקות מקרב עם ישראל. החל מהמחלוקת בין משה רבינו לקורח (שהיה צדיק), ולימינו אנו, ר' יונתן אייבשיץ והיעב"ץ, הבעש"ט והנודע ביהודה וכן הלאה. מקריאת ההיסטוריה של המחלוקות אתה רואה שרובם היו על רמה, ובמחלוקת הזו יש משהו מאוד מאוד דוחה. כל זרם משמיץ את תלמידי החכמים של הצד השני, ואת צורת השקפתו. הדבר הזה היה לראשונה במחלוקת של הרב שך מול הרבי מליובאויטש בשנות המ"מים, ומאז עדיין לא למדתם איך רבים...
2. אני מתעסק עם פירסום, ולפני זמן לא רב ישבתי אצל אחת מהארגונים החוץ ממשלתיים הגדולים והמתוקצבים בישראל לפגישה בנושא שיווק ופירסום, מנהלת השיווק של האירגון התייחסה אליי מאוד יפה, שמעה שאני מציג קהל מסויים בתוך הציבור החרדי, שאלה איך נוכל לשת"פ וב"ה יוצא כבר מזה הרבה כסף. בתוך הדברים היא פתאום התחילה לספר לי ששבוע לפני הפגישה שלי איתה הגיעו ביום בהיר אחד שני אברכים "בני תורה" מזוקנים אליה למשרד, ואיימו עליה באומרם שהיא פוגעת בקדשי שמיים ומחללת את שם ה' בכך שהיא אינה מתייחסת כלל לפקסים, למיילים ולשיחות הטלפון הבוטים שמגיעים אליה מאותו צד. אני מתכוון לבני הפלג הירושלמי. הם ישבו שם כמה שעות עד שהגיעו אנשי האבטחה וסילקו אותם, ובימים אלו מופנה אליהם מכתב התראה מעורך דין על מנת שלא יעזו לשוב לבניין...
היא אמרה לי שיכול מאוד להיות שאם הם היו מגיעים ומציגים את עצמם יפה ומסבירים מי הם ומה הם רוצים היא הייתה נותנת להם תקציב פירסומי, אבל בגלל שהם הגיעו בצורה בוטה ומגעילה כזאת היא לא מעוניינת כלל להתייחס אליהם.
3. הדוגמא הזו לימדה אותי על צורת ההתנהגות של פלג זה. הם פשוט מפסידים את כל מה שהם היו יכולים להרויח בצורה שבה הם מדברים ומתנהגים. החל מהצורה המגעילה שבה הם ניהלו את יתד נאמן בתקופה שהם שלטו על העיתון, וזה מה שהביא להפיכה בעיתון. דרך ההתפלגות בבחירות וההצטרפות לקנאים שכך הם משניאים את עצמם על רוב חלקי הציבור החרדי.

העניין פשוט מאוד.
תלמדו איך לריב, ורק תרויחו מזה. מריבות ומחלוקות יכולות לייצר עניין עצום אצל הרבה אנשים אם רק יודעים איך להשתמש בו. אבל בצורה שבה הם (בעצם זה שני הצדדים, אחד יותר והשני פחות...) מתנהגים ומתקוטטים, לא ייצא לכם מזה כלום וכפי שכבר ראיתם...

יפה כתבת. אולם היה יותר נכון ללמדם לחיות יחד.
כל הציבורים יחד.
לא זה מה שהרבי לימד - מריבות ומחלוקות יכולות לייצר עניין עצום אצל הרבה אנשים אם רק יודעים איך להשתמש בו.
לצערי חב"ד בבעיה שכן הם כיום יותר מחוברים לחוגי המזרחי מלחרדים....
יענקלה לולו

הודעה שלא נקראהעל ידי האמת » 18 נובמבר 2014, 03:25

יתד נאמן לאן????
בהתחלה גונבים את העיתון אחר כך ממציאים מכתבים ואחר כך מכשילים את כולם בהיתר מכירה.[והעיקר שזה העיתון שממשיך את הדרך של הרב שך :lol: ] הלא זה היה כל רצונו של מרן זצ"ל שיהיה ביטאון לבני התורה שם יביעו דעתם ללא חת ומורא.
קבצים מצורפים
לכידה.PNG
לכידה.PNG (121 KiB) נצפה 8924 פעמים
האמת

הודעה שלא נקראהעל ידי האמת » 18 נובמבר 2014, 03:36

דגל התורה לאן????

חה"כ משה גפני במתקפה:"אני נפגש עם חילוניים ולא עם חרדים בוגדים"

להלן התגובה:

קבצים מצורפים
לכידה.PNG1.PNG
לכידה.PNG1.PNG (92.55 KiB) נצפה 8923 פעמים
לכידה.PNG
לכידה.PNG (73.67 KiB) נצפה 8923 פעמים
האמת

הודעה שלא נקראהעל ידי האמת » 18 נובמבר 2014, 15:03

יתד לא נאמן לאן?????
מספר לי הבוקר כתב באחד העיתונים שבשעת הפיגוע צפרו לי הביפרים מיתד נאמן.
"אנא תשווקו חזק את מאמר השיטנה הגועלי של ישראל פרידמן היום בבוקר ביתד הלא נאמן".
אלה בכתבי פלסטר ואלה בשם ה' אלוקינו נזכיר ונמשיך להרבות בתפילה עבור כל הפצועים והאלמנות והיתומים שה' יחזקם ויבריאם,
ונרבה שלום בעם ישראל ולהפסיק עם המחלוקת כפי שקרא מורינו רה"י היום בעת השמע על הפיגוע הנורא.
[יתד לא נאמן לא מבין איך הוא יורה לעצמו ברגלים, רבים מהמנויים שלהם גורם להם סלידה, כאלו מאמרים, והתוצאות יוכיחו בשטח לאחר כאלו פרסומים על הביטולים בקרוב של ציבור זה, שמנסה להבליג ולהבליג אבל בסוף גם לו ימאס. :idea: ]
האמת

הודעה שלא נקראהעל ידי עלה זית » 18 נובמבר 2014, 15:50

האמת כתב:יתד לא נאמן לאן?????
מספר לי הבוקר כתב באחד העיתונים שבשעת הפיגוע צפרו לי הביפרים מיתד נאמן.
"אנא תשווקו חזק את מאמר השיטנה הגועלי של ישראל פרידמן היום בבוקר ביתד הלא נאמן".
אלה בכתבי פלסטר ואלה בשם ה' אלוקינו נזכיר ונמשיך להרבות בתפילה עבור כל הפצועים והאלמנות והיתומים שה' יחזקם ויבריאם,
ונרבה שלום בעם ישראל ולהפסיק עם המחלוקת כפי שקרא מורינו רה"י היום בעת השמע על הפיגוע הנורא.
[יתד לא נאמן לא מבין איך הוא יורה לעצמו ברגלים, רבים מהמנויים שלהם גורם להם סלידה, כאלו מאמרים, והתוצאות יוכיחו בשטח לאחר כאלו פרסומים על הביטולים בקרוב של ציבור זה, שמנסה להבליג ולהבליג אבל בסוף גם לו ימאס. :idea: ]

מאמרים חריפים מתפרסמים בעיתון אך ורק אחרי עוולות מהצד שלכם, ירוחם היא האחרונה שבהם.
נחמד מצידך להעלות כזו הודעה ביום שכזה, ועוד להוסיף קריאה מהגר"ש לשלום...אין בושה?! אין מעצורים?!
עלה זית

הודעה שלא נקראהעל ידי חבדניק » 18 נובמבר 2014, 16:45

יענקלה לולו כתב:
חבדניק כתב:הרבה זמן כבר לא כתבתי פה. אבל עכשיו קראתי חלק מההתקוטטויות בין נציגי שני הפלגים בקרב המגזר הליטאי, ואני מעוניין להגיב על כך בכמה מילים.

העניין פשוט מאוד.

יפה כתבת. אולם היה יותר נכון ללמדם לחיות יחד.
כל הציבורים יחד.
לא זה מה שהרבי לימד - מריבות ומחלוקות יכולות לייצר עניין עצום אצל הרבה אנשים אם רק יודעים איך להשתמש בו.
לצערי חב"ד בבעיה שכן הם כיום יותר מחוברים לחוגי המזרחי מלחרדים....

ודאי שעדיפות עליונה היא לאחד את כולם ושלא יהיו מחלוקות כלל, אבל אם כבר רבים אז שלפחות ירויחו מזה משהו.
ולגבי חב"ד, אתה צודק, חלק גדול מהם בבעיה ומקורבים יותר למזרחי מאשר לחרדים. זהו המחיר שמשלמים על קירוב יהודים, ואם זה רצון ה' (לא יידח...) אז זה טוב. וכמו שאומרין בשם ה"לב שמחה" מגור: "נס שיש את החבדניקים שעושים את העבודה בשביל עם ישראל ולא אנחנו צריכים לעשות אותה"...
חבדניק

הודעה שלא נקראהעל ידי מסתקרן » 20 נובמבר 2014, 13:48

האם הפרדת הלוויות הנרצחים הי"ד קשורה לעימות דגל / עץ?!

איני מכיר את הענין מקרוב, אולם שמעתי שרב הקהילה הגרי"מ רובין בעמ"ס 'אורחות שבת' היה תלמיד של הגרש"א, וערק למחנה הגראי"ל והגרח"ק, והוא עמד בראשות הלווית שלושת הנרצחים מבני קהילתו, ואילו הלווית הרב משה טברסקי הי"ד נערכה בנפרד בראשות הגרש"א, ושמעתי שהרב משה טברסקי ישב על הבמה בכנס נגד הגיוס בראשות הגרש"א. אני מבין לכאורה שהר"מ טברסקי נמנה על 'עץ' ואילו האחרים על 'דגל', אלא שאיני מבין האם בשעה כה טראגית וקשה לא יכלו לאחד את ההלוויות?! האם בשמיים יש גן עדן וגיהנם נפרדים לכל פלג?!

אומר שוב, אינני מכיר את הדברים מקרוב, ויתכן שזו סתם תיאוריה, והסיבה להפרדת הלוויות כלל אינה קשורה לעימות זה או אחר, והלוואי ונתבדה!
הנני בתפילה שישובו השלום והאחדות בין כל בתרי היהדות החרדית, ומי שאמר לעולמו די יאמר לצרותינו די!
מסתקרן

הודעה שלא נקראהעל ידי עלה זית » 20 נובמבר 2014, 14:42

הלווית הרב טרסקי יצאה מהישיבה בה הוא לימד, ולא מהר נוף. זה כל העניין.
עלה זית

הודעה שלא נקראהעל ידי מסתקרן » 20 נובמבר 2014, 14:44

והגרש"א הגיע לנחם רק אצל משפחת טברסקי?!
מסתקרן

הודעה שלא נקראהעל ידי עלה זית » 20 נובמבר 2014, 15:56

מסתקרן כתב:והגרש"א הגיע לנחם רק אצל משפחת טברסקי?!

א. זה ברור שהרב טברסקי היה מבאי ביתו של הגר"ש בניגוד לשאר. (ומכאן תשובה לכל החכמולוגים שאומרים שהפיגוע היה בגלל שהרב רובין שייך לדגל... ואני לא מתבדח)
ב. מנין לך שלא היה או יהיה גם אצל האחרים?
עלה זית

הודעה שלא נקראהעל ידי שר המודיעין » 20 נובמבר 2014, 16:41

עלה זית כתב:
מסתקרן כתב:והגרש"א הגיע לנחם רק אצל משפחת טברסקי?!

א. זה ברור שהרב טברסקי היה מבאי ביתו של הגר"ש בניגוד לשאר. (ומכאן תשובה לכל החכמולוגים שאומרים שהפיגוע היה בגלל שהרב רובין שייך לדגל... ואני לא מתבדח)
ב. מנין לך שלא היה או יהיה גם אצל האחרים?

גם אם הגרש"א לא ילך לנחם אצל אחרים , האם זה לא מובן שהולך למי שהוא תלמידו ותו לא ??

בעניין אלו שמחשבנים חשבונות שמים של אחרים וקובעים שהעונש הגיע משום סיבה כזאת או אחרת , רק שייקחו בחשבון שבזה הם מעמידים עצמם בסכנה כלפי דין שמים . שהרי בדרך שהוא 'דן' אחרים כך דנים אותו בשמים , ואם הוא קובע על אחרים שהגיע להם עונש חמור כזה על מעשים שעשו, הוא עלול לחרוץ דין על עצמו בזה שהוא גם יקבל עונש חמור כזה על מעשים מסויימים !!

מה שנאמר ברמב"ם שלא לומר ש'מדרכי העולם הוא זה' אלא להבין שזה עונש מה' זה נאמר על עצמו , אבל על אחרים לא !!
שר המודיעין

הודעה שלא נקראהעל ידי האמת » 23 נובמבר 2014, 11:08

יתד הלא נאמן לאן???
ביום חמישי כתבו ארבעת האלמנות של ההרוגים מכתב בו הם קוראים לעם ישראל לנהוג באחדות, ולא להרבות מחלוקות בעם ישראל, אולם בעוד שבשלשת העיתונים החרדיים הובא המכתב, כאשר אף בשבוענים ראו צורך להביא אותו בעיתון הגנוב יתד נאמן החדש לא ראו העורכים לצורך להביא אותו.

וכאן נשאל השאלה מדוע? :roll:
האמת

הודעה שלא נקראהעל ידי ישר » 23 נובמבר 2014, 15:00

ממתי מפרסמים מכתב מנשים בעיתון חרדי. בהצופה כן אך לא בשלנו. באמת יש להתפלא מה שפרסמו בשאר העיתונים וברחובות. ובפרט שאת כתבם ושמותן. היה אפשר לכתוב בשם המשפחה.
ישר

הודעה שלא נקראהעל ידי האמת » 23 נובמבר 2014, 15:22

מעניין שכל העיתונים פרסמו את המכתב המודיע המבשר והפלס
ורק יתד נאמן הצדיק.
בכל מקרה בוא נשאל אחרת
למה יש כאלו אנשים שמורידים את המודעות של די לשנאה!!!! די למחלוקת!!!
האמת

הודעה שלא נקראהעל ידי עלה זית » 23 נובמבר 2014, 15:31

יתכן שהיוזמים הם משפחת טברסקי עצניקים שרופים והם נמנעו מלשלוח ליתד, ואחר כך כמובן אפשר להאשים את יתד בשנאה...
ושוב פעם, יתד היה גנוב בידכם, והוציאו אותו באופן חוקי לתפארה. לא מוצא חן? לא נורא.
נערך לאחרונה על ידי עלה זית בתאריך 23 נובמבר 2014, 15:53, נערך פעם אחת בסך הכל.
עלה זית

הודעה שלא נקראהעל ידי חוקר האמת » 23 נובמבר 2014, 15:33

1. בהמודיע לא היה המכתב.
2. מה הבעיה לפרסם מכתב מנשים?
3. איך גם רצח נתעב ומזעזע כל לב, הופך לחלק ממסע הגידופים?
סמל אישי של המשתמש
חוקר האמת

הודעה שלא נקראהעל ידי עלה זית » 23 נובמבר 2014, 15:55

חוקר האמת כתב:1. בהמודיע לא היה המכתב.

שאלות מצוינות.
אולי תשאל את 'האמת', ובזה תצדיק את שמך...
עלה זית

הודעה שלא נקראהעל ידי חוקר האמת » 23 נובמבר 2014, 16:16

עלה זית כתב:
חוקר האמת כתב:1. בהמודיע לא היה המכתב.

שאלות מצוינות.
אולי תשאל את 'האמת', ובזה תצדיק את שמך...

איני מוכיח בשער ואיני מחפש להצדיק את שמי.
אם כ"א יחשוב שהכוונה על זולתו...
סמל אישי של המשתמש
חוקר האמת

הודעה שלא נקראהעל ידי שר המודיעין » 23 נובמבר 2014, 16:34

האמת כתב:מעניין שכל העיתונים פרסמו את המכתב המודיע המבשר והפלס
ורק יתד נאמן הצדיק.
בכל מקרה בוא נשאל אחרת
למה יש כאלו אנשים שמורידים את המודעות של די לשנאה!!!! די למחלוקת!!!

כמו שמישהו כבר כתב בהמודיע לא פורסם המכתב - זה רק מראה על רמת האמינות שלך !!!

לגבי הסיבה למה מורידים מודעות - חבל שאתה מתמם - הרי אתה יודע את התשובה יותר טוב מאתנו , שכל פעם הוסיפו איזה עקיצה שכביכול רק צד אחד עושה את המחלוקת. [ כמו במכתב שנכתב כביכול ע"י תלמידי חכמים מארה"ב וכו' ]

חוץ מזה שאנחנו אכן לא מסכימים לחיות בשלום עם כאלו שכבר שנים שמו להם למטרה להכפיש את גדולי ישראל מרנן הגריא"ל והגר"ח שליט"א [ ואני לא יחזור על הדוגמאות כי הם כבר התפרסמו באריכות - ואני יודע את חלקם ממקור ראשון]
דרך אגב , האם אתה היית מוכן לחיות בשלום עם מי שמכפיש את אבא שלך או מי שמנוי על עיתון שמכפיש את אבא שלך ???

מעבר לכל זה , בזמן של ה'מלחמה' של הרב שך זצוק"ל בחב"ד גם היית מסכים להפסיק את המחלוקת כי הדביקו על הקיר מודעות 'די למחלוקת' ???
שר המודיעין

הודעה שלא נקראהעל ידי האמת » 23 נובמבר 2014, 21:47

חבד חבד-סיסמאות סיסמאות.- תלמד קצת היסטוריה תבין את ההבדל.

ה' ירחם עליך לאיזה אסונות אתה מחכה עוד...
כמדומני שהעיתון הפלס מכבד קצת יותר את הרב שטיינמן ממה שיתד מכבד את הגרש"א. וד"ל.
האמת

הודעה שלא נקראהעל ידי האמת » 23 נובמבר 2014, 21:54

יתד הלא נאמן לאן????
למה העיתון היחיד ראה לעצמו את הצורך להתנצל על כך שהוא לא מביא תמונות עם דם ;)
[הודעה מפולפלת שלא מובן למה הסתבכו גם בהבהרה הזו והיו צריכים להגיע לניצולי שואה וכדו']
בשונה מכל העיתונים שאף אחד לא חשב להביא תמונות כאלו ואף אחד לא חשב להתנצל על כך לציבור הקוראים.
:?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
האמת

הודעה שלא נקראהעל ידי האמת » 23 נובמבר 2014, 22:29

פלוני כתב:קיבלתי באימייל:

יהודי היקר נא לשמור את פינו ואל תפתח פה לשטן ה' ירחם, נא לפרסם:
לאחר שרב בית הכנסת בני תורה בהר נוף סילק את החזן הרב יברוב שהיה חזן קבוע בבית כנסת בראש השנה וביום כיפור לאחר שסלקו אמר הרב יברוב מתוך כעס "ישפך כאן דם בבית כנסת",
הערב מתברר שהקליע מכלי הנשק של המחבל פגע בדיוק במילים בראש השנה דף ל”ה "ברכות של ראש השנה ושל יום הכיפורים שליח ציבור מוציא את הרבים ידי חובתן".

והרב דשם בהסרטה שגדולי ישראל שואלים אותו למה הגיעו דווקא לבית כנסת הזה, הוא אומר אינני יודע.
תגיד להם העפתי חזנים, שפכתי דם בתוך הבית כנסת,
תגיד להם יש לי אתר לבית הכנסת. -https://www.google.co.il
תגיד להם הייתי תלמיד הכי גדול של ר' שמואל ויצאתי נגדו
תגיד להם בדיוק לפני שנה כתבתי מאמר הסתה חסרת תקדים נגד ציבור בני התורה היקרים.
די לשנאה די למחלוקת.
:!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:
[אין אני חושב שבזה יצאתי ידי חובת חשבון הנפש וודאי כל אחד צריך לדפוק על ליבו שלו, אמנם אסור לנו גם מלהתעלם מפרטים אלו]
האמת

הודעה שלא נקראהעל ידי עלה זית » 23 נובמבר 2014, 22:47

האמת כתב:
פלוני כתב:קיבלתי באימייל:

יהודי היקר נא לשמור את פינו ואל תפתח פה לשטן ה' ירחם, נא לפרסם:
לאחר שרב בית הכנסת בני תורה בהר נוף סילק את החזן הרב יברוב שהיה חזן קבוע בבית כנסת בראש השנה וביום כיפור לאחר שסלקו אמר הרב יברוב מתוך כעס "ישפך כאן דם בבית כנסת",
הערב מתברר שהקליע מכלי הנשק של המחבל פגע בדיוק במילים בראש השנה דף ל”ה "ברכות של ראש השנה ושל יום הכיפורים שליח ציבור מוציא את הרבים ידי חובתן".

והרב דשם בהסרטה שגדולי ישראל שואלים אותו למה הגיעו דווקא לבית כנסת הזה, הוא אומר אינני יודע.
תגיד להם העפתי חזנים, שפכתי דם בתוך הבית כנסת,
תגיד להם יש לי אתר לבית הכנסת. -https://www.google.co.il
תגיד להם הייתי תלמיד הכי גדול של ר' שמואל ויצאתי נגדו
תגיד להם בדיוק לפני שנה כתבתי מאמר הסתה חסרת תקדים נגד ציבור בני התורה היקרים.
די לשנאה די למחלוקת.
:!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:
[אין אני חושב שבזה יצאתי ידי חובת חשבון הנפש וודאי כל אחד צריך לדפוק על ליבו שלו, אמנם אסור לנו גם מלהתעלם מפרטים אלו]

חחחחחחחחחחחחחחחחחח... בדיוק הבוקר סיפר לי ידיד על העלילה הזו.
ובכן, שאל כל הר-נופי, מעולם לא היה שם חזן בשם יברוב ולא סילקו שום חזן השנה!!!!
יצאתם אפסים... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
עלה זית

הודעה שלא נקראהעל ידי מוזס » 23 נובמבר 2014, 22:51

אני לא מתערב בדיוק שאלתי את אחד ממתפללי בית המדרש ואמר לי שכן היה חזן בשם יברוב
מוזס

הודעה שלא נקראהעל ידי מוזס » 23 נובמבר 2014, 22:51

אני לא מתערב בדיוק שאלתי את אחד ממתפללי בית המדרש ואמר לי שכן היה חזן בשם יברוב
מוזס

הודעה שלא נקראהעל ידי עלה זית » 23 נובמבר 2014, 23:00

מוזס כתב:אני לא מתערב בדיוק שאלתי את אחד ממתפללי בית המדרש ואמר לי שכן היה חזן בשם יברוב

ואני שמעתי בשם אחד המתפללים (ר' י.ה.) שלא
עלה זית

הודעה שלא נקראהעל ידי מוזס » 23 נובמבר 2014, 23:03

אם כל הכבוד לך שבוודאי לא הוגן להגיד שבשביל זה הגיע הפיגוע
אבל זה שהיה חזן בשם יברוב אני גר בסמכות למקום וזה יודע לכולם
מוזס

הודעה שלא נקראהעל ידי עלה זית » 23 נובמבר 2014, 23:06

תחליט: 'ידוע לכולם' או 'אחד מהמתפללים אמר לי'
עלה זית

הודעה שלא נקראהעל ידי מוזס » 23 נובמבר 2014, 23:08

כן יודע לכולם זה שאתה רוצה לתקוף משהוא זה לא מתיר לך להגיד שקר
מוזס

הודעה שלא נקראהעל ידי עלה זית » 23 נובמבר 2014, 23:11

אני לא משקר!!! אני שמעתי בשם אחד המתפללים (עוד רמז: סוכן ביטוח...) ומסרתי לכם
עלה זית

הודעה שלא נקראהעל ידי עלה זית » 23 נובמבר 2014, 23:13

אהההה, ושכחתי עוד משהו: אם זו הייתה סיבת הפיגוע, איך יתכן שאחד ההרוגים הוא עצניק מובהק?????? ונשאר ניק 'האמת' בצע"ג על הקב"ה. :? :D
עלה זית

הודעה שלא נקראהעל ידי קטןודל » 24 נובמבר 2014, 00:30

הלום ראיתי בספרו של רב ביהכ"נ הגאון הרב רובין שליט"א מכתב הסכמה נלהבה מרבו רה"י הגר"ש אוירבך שליט"א.

מתי החליט הרב רובין לצאת נגד דעת רבו ולקיים בזה מאמר חז"ל "החולק על רבו כחולק על השכינה?"

והאם זה אמת שדרש דרש בבית מדרשו דרשה פומבית נגד רבו רה"י בדיוק לפני כשנה ??
קטןודל

הודעה שלא נקראהעל ידי עלה זית » 24 נובמבר 2014, 00:41

[quote="קטןודל"]הלום ראיתי בספרו של רב ביהכ"נ הגאון הרב רובין שליט"א מכתב הסכמה נלהבה מרבו רה"י הגר"ש אוירבך שליט"א.

מתי החליט הרב רובין לצאת נגד דעת רבו ולקיים בזה מאמר חז"ל "החולק על רבו כחולק על השכינה?"

והאם זה אמת שדרש דרש בבית מדרשו דרשה פומבית נגד רבו רה"י בדיוק לפני כשנה ??[/quo
אין ברצוני להידרש לעניין זה. תברר אצל יוצאי איתרי.
הוא לא דיבר נגד רבו אלא בעד מרן הגראי"ל שליט"א.
עלה זית

הודעה שלא נקראהעל ידי קטןודל » 24 נובמבר 2014, 00:57

עלה זית כתב:
קטןודל כתב:הלום ראיתי בספרו של רב ביהכ"נ הגאון הרב רובין שליט"א מכתב הסכמה נלהבה מרבו רה"י הגר"ש אוירבך שליט"א.

והאם זה אמת שדרש דרש בבית מדרשו דרשה פומבית נגד רבו רה"י בדיוק לפני כשנה ??[/quo
אין ברצוני להידרש לעניין זה. תברר אצל יוצאי איתרי.
הוא לא דיבר נגד רבו אלא בעד מרן הגראי"ל שליט"א.

איני יודע מה זה 'יוצאי איתרי'.

הוא הפסיק מאז את כל הקשרים עם רבו? ומה היה קשריו עם הק' רבי משה טווערסקי זצ"ל הי"ד שהי' קשור לבני תורה?
קטןודל

הודעה שלא נקראהעל ידי עלה זית » 24 נובמבר 2014, 09:11

איתרי זה שם של ישיבה בירושלים. קשריו עם הרב טברסקי היו של הערכה הדדית וכבוד רב. בקשר לקשריו עם הגר"ש-אינני יודע
עלה זית

הודעה שלא נקראהעל ידי האמת » 24 נובמבר 2014, 10:29

עלה זית כתב:אהההה, ושכחתי עוד משהו: אם זו הייתה סיבת הפיגוע, איך יתכן שאחד ההרוגים הוא עצניק מובהק?????? ונשאר ניק 'האמת' בצע"ג על הקב"ה. :? :D

בא אני יסביר שוב:
לכן כתבתי שאינני מסיר את הצורך בחשבון הנפש מהמעשה, ואין לנו ח"ו שום שאלות על הקב"ה, כי הוא "קל אמונה ואין עוול"
אך אמרתי שיש פה מדאי הרבה פרטים שלמה זה קרה דווקא בבית כנסת הזה-שלכאורה א"א להתעלם מהם.
ואף אחד לא אמר למה זה קרה לאנשים אלו ולא לאלו חלילה. :!:

[אגב סיפר לי ידיד שעל הבוקר ביום שלישי שעבר ששמע שהיה פיגוע חיפש בגוגל "מחבלים בהר נוף" והתוצאה היתה המלחמה של הרב רובין במחבלים בהר נוף.. ]
האמת

הודעה שלא נקראהעל ידי אלי 1 » 24 נובמבר 2014, 13:18

קטןודל כתב:הלום ראיתי בספרו של רב ביהכ"נ הגאון הרב רובין שליט"א מכתב הסכמה נלהבה מרבו רה"י הגר"ש אוירבך שליט"א.

האמת הפשוטה שהרב רובין לעולם לא היה תלמידו של הגר"ש אוירבך רק הרב גלבר שחיבר עמו ביחד את הספר ומכאן ההסכמה הנלהבת!
כשזה משתלם - מחלוקת
ומתי שלא - רוצים שלום...
אלי 1

הודעה שלא נקראהעל ידי מסתקרן » 24 נובמבר 2014, 13:29

סבורני שהסדרה הנפלאה 'אורחות שבת' יכלה להעשיר את עולם התורה גם בהלכות נוספות אילולא הפירוד בין המחברים שליט"א
מסתקרן

הודעה שלא נקראהעל ידי עלה זית » 24 נובמבר 2014, 14:32

אלי 1 כתב:

האמת הפשוטה שהרב רובין לעולם לא היה תלמידו של הגר"ש אוירבך רק הרב גלבר שחיבר עמו ביחד את הספר ומכאן ההסכמה הנלהבת!

אבל הניק ש'האמת' נר לרגלו כתב שהוא היה 'התלמיד הכי גדול'????!!!! :? :? :? :? :? :?
עלה זית

הודעה שלא נקראהעל ידי האמת » 24 נובמבר 2014, 15:28

אלי 1 כתב:

הרב רובין היה תלמידו של הגרש"א בישיבת איתרי.
נכון בעצם אתה צודק לא תלמיד הכי גדול שכנראה שאם באמת כך היה לא היה מסוגל לדבר נגדו.
האמת

הודעה שלא נקראהעל ידי ישר » 24 נובמבר 2014, 15:37

הפיגוע היה בקהילת 'בני תורה'. זה לא אומר משהו?
החילול השם בבחירות לעריה ולרבנות בירו' זה שום דבר?
הבזיון ת"ח שיש מאז שקם עיתונם זה כלום?
לא חרבה ירושלים אלא על שביזו בה ת"ח עד עלות חמס ה' בעמו, גמ' בשבת.
זה התשובה האמיתית למה שקרה ולא לנסות לטייח ולהכנס לקטנוניות של מעשים שהם כבר תוצאות של מה שהם עשו.
ישר

הודעה שלא נקראהעל ידי עלה זית » 24 נובמבר 2014, 16:05

לייק לרב ישר
עלה זית

הודעה שלא נקראהעל ידי קטןודל » 24 נובמבר 2014, 16:24

קבלתי במייל:
הציבור נקרא להתפלל ולעורר רחמי שמים מרובים לרפואתו השלימה של האברך יחיאל פישל בן בלהה גולדמן (ההוא שדחף את מרן רה"י הגר"ש אוירבך שליט"א בכינוס מועצות גדולי התורה במלון ויז'ניץ) שנפצע בשבוע שעבר בינוני בתאונת דרכים ולאחר ניתוח של כ7 שעות באגן הירכים הוא נשלח לשיקום של מספר חודשים כשהוא מרותק לכסא גלגלים, והן קל כביר לא ימאס תפילת רבים
קטןודל

הודעה שלא נקראהעל ידי אלי 1 » 24 נובמבר 2014, 18:41

קטןודל כתב:קבלתי במייל:
הציבור נקרא להתפלל ולעורר רחמי שמים מרובים לרפואתו השלימה של האברך יחיאל פישל בן בלהה גולדמן (ההוא שדחף את מרן רה"י הגר"ש אוירבך שליט"א בכינוס מועצות גדולי התורה במלון ויז'ניץ) שנפצע בשבוע שעבר בינוני בתאונת דרכים ולאחר ניתוח של כ7 שעות באגן הירכים הוא נשלח לשיקום של מספר חודשים כשהוא מרותק לכסא גלגלים, והן קל כביר לא ימאס תפילת רבים

נשמע בערך כמו שתנועת חמאס תקרא לציבור לעורר רחמי שמים מרובים עבור האברך יהודה גליק....
כשזה משתלם - מחלוקת
ומתי שלא - רוצים שלום...
אלי 1

הודעה שלא נקראהעל ידי בני7 » 24 נובמבר 2014, 21:05

הבה ננסה לתמצת את כל האשכולות האחרונים, ולהקדים גם את כל האשכולות הבאים, ולחסוף הרבה מלל ומאמץ מכולם,

בכל הזדמנות וצורה שיעלה הנושא של עץ וג' יהיו תגובות קבועות, מכל הכותבים, ולא יתחדש כלום, ואיש לא ישכנע וישתכנע,
תמיד יהיה בוחר ג' שיכתוב חריף מאד, על החולירות, והרשעים, והאפיקורסים, וחלאת הדור, וכו' כו', ולא משנה אם זה יהיה אחרי שמישהו יפגע בכבודם של הגראי"ל, או מישהו שיפגע בכבוד הגרש"א, או בכבוד הגר"א דויטש, ולא משנה אם יהיה פיגוע בבית כנסת בני תורה, או בבית כנסת עץ, או בבית כנסת ג', או אם יהיה מסיבת חנוכה, או מסיבת יום הולדת, או בחירות, ולא משנה אם פיטרו חזן, או לאו, או אם לא היה בכלל יברוב, או אם המאמר של הרב רובין ביתד היה בדיוק בתאריך כ"ה חשון לפני שנה, או אם המאמר היה יוצא בפורים קטן שחל במוצ"ש,
תמיד תמיד, העצניקים רשעים ארורים, ובלתם כולם צדיקים, יש מי שיפער פיו נגד הגרש"א בעצמו, ויש מי שידגיש שהוא נזהר בכבודו,

תמיד יהיה בוחר ג' מתון יותר, שיכתוב עם פחות חריפות, אבל גם יגמור עם אותם מסקנות,

תמיד יהיה מישהו ניטרלי, שינסה לכתוב משהו באמצע, ותמיד יתקפו אותו, ותמיד יגידו שהוא בכלל בוחר עץ, או בוחר מפד"ל, או לא יודע מה, וגם יהיה מישהו שיכתוב שהוא חסיד, או שהוא בכלל לא חרדי, ויכתוב משהו ממוצע, וזה לא יעבור בשתיקה,

ותמיד יהיה מישהו עצני'ק, שיכתוב חריף מאד מאד, יש מהם שיעיזו לפעור פיהם נגד גדולי ישראל, ויש שיכתבו בנוסח מכבד, ויש שיכבדו באמת, ותמיד יתעורר פולמוס כמה הם, עשרות ערבים וגרער'ס, או אלפים, או רבבות, או מליונים, [על עשרות מליונים לא שמעתי בנתיים], ויהיה עצני'ץ מתון יותר, [ויהיה מי שיכתוב שאין כזה דבר עצניק מתון], וכל אשכול יסתיים עם אותם צדדים, ואותם מטיחים, ואותם נעלבים, ואותם מגינים, ואותם תוקפים,

ונא ונא, מישהו שיש לו כח לעשות חיפוש בכל האשכולות האחרונים, למצוא איזה אחד לרפואה שהשתכנע ממשהו שכתב חבירו, ולכן חבל על הכוחות והמאמצים, אפשר לעשות העתק הדבק, וזהו.
בני7

הקודםהבא

חזור אל חרדים לדעת

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־61 אורחים