חשיפה: התוכנית החרדית לכתיבת ”ספרי יוחסין“

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

המנהלים: יאיר, אחד, המפצח

"נפתח ספרי יוחסין"

הודעה שלא נקראהעל ידי קו זכות » 02 נובמבר 2014, 19:17

האיום הזה חוזר על עצמו מפי נציגנו בכל פעם שמדברים על פירצות בגיור, שאם ימשיכו להכניס עד ועוד גויים לעם ישראל כאילו הם יהודים, אנחנו כבר לא נוכל לסמוך על החוק בישראל ונפתח ספרי יוחסין, וזה יעשה פילוג בעם ישראל

רק לי זה לא נשמע אמין?

לדעתי יש היום מספיק פירצות שיצטרכו ספרי יוחסין כבר עכשיו, והסיבה שלא עושים את זה היא
א. גם לרבנים שלנו חשוב מאד שלא יהיה פילוג בעם ישראל
ב. והוא העיקר - יש בעיות טכניות חמורות:
מי יממן את זה? הרי צריך לעשות המון בירורים על אנשים, זה המון פקידים שצריכים לטפל באנשים, לברר עליהם, לבדוק מסמכים וכו'
צריך להצליב מידע, לחטט ולבדוק
והיום ברבנות זה עבודה במשרה מליאה להרבה אנשים
מי יעשה את העבודה הזאת בצורה פרטית, ומי ישלם על זה?
אפשר למצוא תרומות אלי למיזם חד פעמי, אבל ספרי יוחסין זה משהו שיצטרך להיות ענין שבשיגרה, ולא חד פעמי

ומי יהיה אחראי על הפסיקה? מי יחליט את מי לקרב ואת מי לא?
סמל אישי של המשתמש
קו זכות

{ TOPIC_AUTHOR }
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: "נפתח ספרי יוחסין"

הודעה שלא נקראהעל ידי חזן » 02 נובמבר 2014, 20:18

קו זכות כתב:א. גם לרבנים שלנו חשוב מאד שלא יהיה פילוג בעם ישראל

איזה פילוג? הלא לגוים גמורים המה נחשבים!
סמל אישי של המשתמש
חזן

הודעה שלא נקראהעל ידי משולש » 02 נובמבר 2014, 23:41

דרך אגב, הרשע אמסלם כתב תגובה מלאת זלזול וצחוק נגד הספרי יוחסין:

(זה חלק מתוך מכתב שחבל ללכלך בו את קירות הפורום)

"ספרי יוחסין" זה האיום! "אם החוק יעבור ננהל ספרי יוחסין".

כאילו שכיום החסידים/החרדים/הליטאים כן מתחתנים עם הספרדים, ואפילו החרדים והליטאיים שבהם, או עם בעלי התשובה, או עם חובשי הכיפות הסרוגות, אז עם הרוסים, החילוניים, הגרים, יש חשש?! נו באמת די לאיים איומי סרק...
גם אם החוק לא מקובל על ידי אלה שנלחמו בו, להלכה, גיור שנעשה על ידי בית דין כשר שנתמנה לכך ועל פי שיקול דעתם הרציני, [הכל כפי ראות עיני בית דין בית יוסף סי' רס"ח] אין כח שבעולם שיוכל לבטלו, ובדיעבד שכבר גויר, המבטלו מורה שלא כדין נגד תלמוד ערוך [יבמות מ"ח] טבל ועלה הרי הוא כישראל לכל דבר וקדושיו קדושין, ואפילו חזר לסורו מיד [רשב"ץ ח"ג סי' מ"ז], זו הלכה מוסכמת על הפוסקים לדורותיהם, העושה היפך מכך עושה נגד נגד ההלכה. (מגלה פנים וכו')
סמל אישי של המשתמש
משולש

הודעה שלא נקראהעל ידי קו זכות » 03 נובמבר 2014, 09:12

חזן כתב:
קו זכות כתב:א. גם לרבנים שלנו חשוב מאד שלא יהיה פילוג בעם ישראל

איזה פילוג? הלא לגוים גמורים המה נחשבים!

הכונה שהחילונים (ואולי גם הד"לים לא יצטרפו לספרים שלנו, ומהר מאד לא נוכל להתחתן עם ילדיהם שיחזרו בתשובה, כי יתערבו בהם גויים וממזרים
סמל אישי של המשתמש
קו זכות

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי פעם חשבתי » 03 נובמבר 2014, 09:17

אל דאגה, הדלי"ם לא יחזרו בתשובה.
חברים יקרים, פרשתי מניהול הפורום,
עזרו למנהלים שיחיו לשמור על אופי הפורום מכל משמר!
אנא בטובכם, לרענן מדי פעם את קריאת כללי הפורום - ולהתבטא בויכוחים בכבוד ובהוגנות...

viewtopic.php?f=1&t=2305
סמל אישי של המשתמש
פעם חשבתי

הודעה שלא נקראהעל ידי קו זכות » 03 נובמבר 2014, 09:35

יש המון ד"לים כאלה
יש לי גיס כזה

ויש ישיבות יעודיות לזה
סמל אישי של המשתמש
קו זכות

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי שים שלום » 03 נובמבר 2014, 19:17

לי אין בעיה יש לי יוחסין של 1000איש עד אדם הראשון,
אני מתכבד למסור אותו :D
שים שלום

הודעה שלא נקראהעל ידי איירתן » 03 נובמבר 2014, 19:30

פעם חשבתי כתב:אל דאגה, הדלי"ם לא יחזרו בתשובה.

במחילה מכבודו ... ממש בעיה לכתוב ככה....
איירתן

הודעה שלא נקראהעל ידי שפיץ » 03 נובמבר 2014, 19:31

שים שלום כתב:לי אין בעיה יש לי יוחסין של 1000איש עד אדם הראשון,

דרך מי אתה נכד של אדם הראשון? דרך שם, חם או יפת?
סמל אישי של המשתמש
שפיץ

הודעה שלא נקראהעל ידי איירתן » 03 נובמבר 2014, 19:33

פצצה כתב:דרך מי אתה נכד של אדם הראשון? דרך שם, חם או יפת?

אולי דרך דור ההפלגה ;) ;)
איירתן

הודעה שלא נקראהעל ידי אבי ר. » 03 נובמבר 2014, 19:36

המקסימום שיכול להיות זה 300 דורות גג וזה גם מוגזם
אם אין לך מה לעשות תעשה את זה כאן..... עדיף משם.......
סמל אישי של המשתמש
אבי ר.

הודעה שלא נקראהעל ידי שפיץ » 03 נובמבר 2014, 19:40

אבי ר. כתב:

המקסימום שיכול להיות זה 300 דורות גג וזה גם מוגזם

בכלל איך ידוע לך הדורות הראשונים, האם לא נאבד הספר יוחסין במבול??? :?: :lol: :?: :lol: :?: :lol:
סמל אישי של המשתמש
שפיץ

הודעה שלא נקראהעל ידי שים שלום » 03 נובמבר 2014, 19:55

התכוונתי 1000 מסביב לא רק לאדם הראשון, אדם הראשון זה 127
איזה דור הפליג?
פצצה: ובשביל זה יש בראשית
שים שלום

חשיפה: התוכנית החרדית לכתיבת ”ספרי יוחסין“

הודעה שלא נקראהעל ידי קקטוס » 11 נובמבר 2014, 15:29

ועדה שהוקמה בשנת 1998 בעקבות תלונות על זיוף תעודות גיור, גיבשה אז בהכוונת הרב אלישיב ז“ל את המתווה לניהול רשומות חרדי עצמאי. ”חוק הגיור“ עלול להצית מחדש את היוזמה
מנדי גרוזמן | 9/11/2014 11:44

תגיות: ספרי יוחסין, חוק הגיור למעלה משבוע עבר מאז שמועצת האדמו"רים החסידיים איימו כי יפעלו להקמת מערך ספרי יוחסין באם תעבור בממשלה הרפורמה בהליכי הגיור, ולמרות שההחלטה התקבלה ביום ראשון האחרון - צעדים ממשיים עדיין לא ננקטו. על פי בדיקת 'מקור ראשון', מעבר לפרסום נייר העמדה, לא מתקיימים מגעים עם מועצות הרבנים המקבילות, המנהיגות את הקהילה הליטאית והחרדית-ספרדית, ולא נראה שקיימת תכנית מעשית בעניין.

הגישה החרדית הננקטת כרגע על ידי כלל הגורמים היא המתנה. נכון לעכשיו, יישום החלטת הממשלה ייארך זמן. היעד הקרוב אליו הוא נושאים עיניים הוא בעוד שישים יום, אז תסיים וועדת ההיגוי את גיבוש הכללים שינחו את הליכי הגיור. על פי ההחלטה, וועדה שמורכבת מהרבנים חיים דרוקמן, צפניה דרורי, יעקב מדן, נחום רבינוביץ וראש מערך הגיור הרב יצחק פרץ עתידה תוך חודשיים לגבש את הכללים שינחו את הרכבי הרבנים שיוסמכו מעתה לגייר. מכל חמשת החברים בה, רק הרב פרץ נחשב לאיש אמונם של החרדים ושל הרב הראשי יצחק יוסף, ועל כן הסיכויים שהכללים שיגובשו יתאימו למדיניות המחמירה נמוכים. אך למרות זאת כל עוד הוועדה בעבודתה החרדים לא נוקטים בצעדי תגובה נועזים. גם העובדה שהרפורמה התקבלה באמצעותה של החלטת ממשלה, שנוחה יותר לשינוי מאשר חוק שהתקבל בכנסת, גורמת לתגובה החרדית להיות מרוככת יותר.

האיום בפתיחת ספרי יוחסין נשמע על ידי גורמים חרדיים בכל פעם שנסדקת השליטה החרדית בשירותי הדת, אך הפעם הייתה זו מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל (המאגדת את האדמו"רים החסידיים הבכירים) שהתכנסה בירושלים ביום רביעי שעברה וכתבה כי "אנו קוראים לגורמים האחראיים לפעול בכל כוחם שלא לשנות את מערך הגיור בארץ הקודש ולא להביא למצב שהיהדות החרדית בעולם כולו תיאלץ לנהל רישום ספרי יוחסין באופן עצמאי דבר שיביא לקרע בעם ישראל". הקריאה, כאמור, לא זכתה להד מהמועצה הליטאית והש"סניקית, גם לאחר אישור הרפורמה בישיבת הממשלה בתחילת השבוע.

למרות חוסר הפעולה בעניין ספרי יוחסין, מסתבר שדווקא קיים מתווה מעשי להקמתם. הוא גובש בשנת 1998, בעקבות תלונות על זיוף תעודות עבור גיור ובעיה בבירור יהדותם של עולי רוסיה. בהכוונת הרב יוסף שלום אלישיב, ובגיבויו של הרב אליעזר מנחם שך, הוקמה וועדה שעסקה במשך שנתיים בהקמת המערך. בין היתר היו מעורבים בה, הרב אברהם דוב לוין, אב בית הדין בירושלים לבירורי יוחסין, הרב יצחק זילבר, הרב יהודה גורדון, וכן בני רבינוביץ', כיום דוברו של הרב אהרן לייב שטיינמן. לדברי גורמים שהיו מעורבים בעניין, כבר הודפסו טפסים שהיו עתידים לשמש את הבאים להירשם בספרי היוחסין.

"העיקרון העליון שהנחה את הרב אלישיב היה נדרש לעשות מאמץ עליון לצרף למהלך כמה שיותר חוגים בעם ישראל", סיפר השבוע ל'מקור ראשון' גורם שהיה מעורב בזמנו בגיבוש במתווה. "הוא לא רצה שעם ישראל יתפלג, וחזר ואמר שחייבים לדבר עם כלל הרבנים. ואכן שוחחנו אז עם הרב עובדיה יוסף, עם אדמו"רים חסידיים, וכן עם רבנים בציבור הדתי לאומי כמו הרב מרדכי אליהו". הרב יהודה גורדון סיפר כי "הרב אלישיב אמר שצריכים לרתום את כל גדולי הדור למהלך, ורק אחרי שמיעת חוות דעתם ניתן יהיה לבצעו". עוד הוסיף גורדון כי "דובר בפירוש על התארגנות רחבה ביותר שתכלול בסופו של מהלך כל יהודי כשר באשר הוא, חילוניים כדתיים, יושבי חוץ לארץ כבני ארץ ישראל. הועד הקים עמותה, לה היה דובר וגם יועץ משפטי רשמי. נבחנו כל הדרכים החוקיות והמשפטיות על מנת לבסס את הארגון, ולמנוע התנגדויות בתואנות חוקיות שונות". בישראל בעייתי מבחינה חוקית להקים מאגרי מידע ועל כן דובר שבסיס הנתונים יהיה בחוץ לארץ.

המתווה ההוא לא התקדם בסופו של דבר לתכנית מעשית, ולדברי הגורמים כיום יהיה קשה יותר להחילו. "העיקרון העליון היה שכמה שיותר חוגים יצטרפו למהלך, ואז זה היה אפשרי אבל כיום רבנים רבנים בציונות הדתית לא יביעו את הסכמתם למהלך, כיוון שכעת שהוא בא בתגובה לרפורמה בחוק הגיור שנועדה לסייע דווקא להם. בזמנו הסיכויים להגיע לקונצנזוס היו גבוהים יותר". עם זאת, הם אומרים, שעוד ייתכנו התפתחויות, והם תלויות בהשלכות בשטח של השינויים בהליכי הגיור בישראל.
קקטוס

Re: חשיפה: התוכנית החרדית לכתיבת ”ספרי יוחסין“

הודעה שלא נקראהעל ידי פעמון זהב ורימון » 12 נובמבר 2014, 02:03

הנה קח עוד כתבה מאותו מקור

היום כאשר חוק הגיור מאיים לפתוח את דלתות היהדות לכל, כאשר מתעורר שוב האיום על שלימותו של עם ישראל, וכאשר מועצת גדולי התורה מציעה להתחיל בפתיחת רישום ספר יוחסין לעם ישראל, אי שם בירושלים יושב לו הרב יהודה גורדון מיוזמי אותו ספר יוחסין, וכבר הוא משחיז את קולמוסו, מתקין את קסת הדיו שלפניו ומתכונן לפתוח בכתיבת הספר, כי בכל הקשור אליו, ספר היוחסין הזה כבר אמור היה להתחיל ולהיכתב לפני 16 שנה, היום היה כבר אותו ספר אמור להכיל כבר מיליוני שמות של יהודים על ענפיהם. "התוכנית מוכנה הכלים מוכנים, 16 שנה זה התעכב, הנה אפילו בלנקו של אותו 'ועד ליחוסי ישראל' שהוקם באותו זמן, בנשיאות רבה של אנטוורפן, הגר"ח קרייזוירט זצ"ל. הגיע הזמן עכשיו להתעורר שוב", הוא אומר, "16 שנה של עיכובים, ואין להמתין יותר".
ומה לו ליהודי ירושלמי נשוא פנים כמו הרב גורדון, ולכתיבת ספר יוחסין? אל סיפורו המרתק המדהים של גורדון נגיע תיכף אבל קודם כל מספר מילים כלליות לשרטוט הדמות הססגונית הזו: הרב גורדון הינו יליד וילנא, שחי במשך חייו בתריסר ארצות וביקר בעוד עשרות מזמביה ועד אלסקה, הוסמך לרבנות בידי גדולי ישראל ובעל תואר אקדמי, דובר שישה שפות, ושימש כצייד העגונות המרכזי של בתי הדין בישראל. באמתחתו משהו כמו 700 מאות גיטין שעברו תחת ידיו ועשרות בעלים שנלכדו על ידו, על הדרך הוא גם מוהל ושוחט ועוד ועוד. התפקיד הרשמי אותו נשא ברבע היובל האחרון היה תפקיד של חוקר מטעם הנהלת בתי הדין הרבניים ל"התרת עגונות ובירור יוחסין". ואיך נולדה היוזמה להקמת ה'ועד ליחוסי ישראל' וכתיבת ספר יוחסין?
"זה התחיל אחרי העליה הגדולה מרוסיה", מסביר, הרב גורדון, "כאשר נפתחו שערי ישראל לעלייה הגדולה ממזרח אירופה וזרמו לכאן עולים רבים וביניהם לא יהודים לרבבות. כאשר עסקתי בנושא בירורי יהדות נתקלתי באינספור מקרים של לא יהודים שנישאו ליהודים נישואי תערובת, זיופים טעויות והטעיות שגרמו למכשולות רבים. במקרה אחד הגיע לפני בית הדין בן ישיבה מאחת הישיבות החשובות בארץ, שהתארס ונישא לבת בית יעקב. ראש הישיבה של אותו בחור דאג לכל מחסורו, וכאשר בני הזוג הגיע להירשם אמרתי שיש לבדוק את יהדותו. ואז התברר לתדהמתנו שאותו בחור ישיבה שלמד שנים כה ארוכות בישיבות הינו בן נכרים. בני הזוג היו המומים, וגם אנחנו. אמנם הצעיר עבר גיור ובעייתו נפתרה אבל ואז נדברתי עם אב בית הדין בירושלים הגאון רבי אברהם דב לוין שהמצב כה חמור שיש צורך לעשות מעשה ונכנסנו יחד למרן הגרי"ש זצ"ל. ישבנו אצלו והוא שאל אותנו בכמה גויים מדובר? במאות? בעשרות? אמרתי למרן זצ"ל שמדובר ברבבות והוא צחק ואמר: "בתחילת בית שני, כאשר נטמעו בעם ישראל נוכריות והייתה סכנת התבוללות דאג מכך מאוד עזרא הסופר והוא עלה ארצה כדי לחזק ולטהר את היישוב. אז היה המדובר בעשרות מקרים, והיום אתה מדבר על רבבות? חובה לעשות מעשה בהחלט, ולפתוח ספרי יוחסין". באותו מעמד היה שם גם רבה של אנטוורפן הגר"ח קרויזווירט זצ"ל והגר"ש אלישיב אמר לו: "אתה תיקח זאת על אחריותך לשאת בנשיאות הארגון, הרב לוין יהיה הבית-דין, והרב גורדון ינהל את הרישום". וכך נוסד ה'ועד ליוחסי ישראל' שמטרתו הייתה לפתוח ברישום ספר יוחסין. מרן הגרי"ש אמר שחובה לשתף בעניין את כל גדולי ישראל, וגם את מנהיגי הציונות הדתית, ואכן זכינו לברכת הדרך מאת מרן הגר"ע יוסף זצ"ל, מאת האדמו"רים מגור, ובעלזא שליט"א, וגם זכינו לברכת האדמו"ר זצ"ל מויז'ניץ ומהראש"ל הגר"מ אליהו זצ"ל ועוד.
"הרעיון היה", הוא מסביר, "לא לנהל רשימה שחורה של פסולים אלא להיפך רשימה לבנה של כל מי שייחוסו ברור ונבדק. למרות שזה נשמע יומרני ומדובר אכן במשימה קשה צריך לקחת בחשבון שרבבות משפחות קל לברר את ייחוסן. אמנם זה עניין של זמן רב אך לא משימה בלתי אפשרית". הרב גורדון שולף טפסים מהוהים מאותם ימים, הנושאים את הכותרת 'הועד ליחוסי ישראל', טפסים כאלה למילוי פרטים אישיים לקביעת הייחוס, כבר הודפסו והוכנו ואף החלה חלוקתן. "התחלנו לחלק בישיבת מיר" הוא מספר, "טפסים כאלה, ואספנו לא מעטים. התברר שיש בעיה בארץ לעשות מאגר מידע כזה וחשבנו למקם את בסיס הנתונים בחו"ל. התחלנו לעבוד במלוא המרץ אבל הכל הלך והתמסמס". למה אנו שואלים והרב גורדון נאנח: "בגלל פוליטיקה פנימית. היה צריך למשל תקציב? אז היו כאלה שכביכול אספו תקציב לנושא, היו כאלה, שהיו אף מבני ביתם של גדולי ישראל שבחשו בעניין, אבל לטובת עצמם התכוונו, לצערי. גייסו כביכול תקציב אבל למעשה לא הזרימו אותו לפרויקט. אחרים בחשו בשל רצונם לתפוס לעצמם 'שטעלע' בעניין. הציבור הרי עני, הפרנסות מועטות ועל כל אפשרות לקבל איזה פרנסה נלחמים. וגם כאן זה קרה ובשל מחלוקות מהסוג הזה הרעיון הגדול והחשוב הזה התפוגג והתפרק, חבל להיכנס לנושא הזה אבל ראוי להזכירו רק כדי להזהר לא לחזור עליו חלילה. עכשיו יש צורך שוב להעיר את הרעיון, לשלוף אותו מהנפטלין, ולהזהר מלחזור על טעויות העבר".
ועכשיו אל האיש וכמתבקש, גם אל ייחוסו: הרב גורדון יושב בביתו שבשכונה הירושלמית ואותו מעטרים הדמויות שליוו את חייו, הסבא רבא, שלו שמוצאו מעיירה קטנה ברוסיה הלבנה ואביו שנמלט בפרוץ מלחמת העולם השניה למזרח ברית המועצות. "בעצם שם משפחתי אינו גורדון, אלא קירשבאום. אלא שבימי סבי הייתה גזירת גיוס לצבא הצאר, לא גייסו בנים יחידים להוריהם, לפיכך העניקו לכל אחד מילדיהם שם משפחה אחר ונפרד. וכך אבי קיבל את השם גורדון. לאחר המלחמה שב אבי לליטא ואני נולדתי בעיר וילנא, מייד עם תום מלחמת העולם השנייה. לאחר מכן השתקעה המשפחה בלודז' שבפולין, ולימים היגר הרב גורדון לצרפת ולארצות הברית ולמד בבית המדרש הגבוה בעיירה לייקווד. כאן החל לראשונה לעסוק בסיוע למהגרים מברית המועצות ומל עשרות מהם. "ואז יום אחד הוזמנתי למול תינוק כבן שנתיים שהגיע עם הוריו מברית המועצות, באתי לבית החולים ונטלתי את התינוק ובדקתי אותו. תוך כך שאני מטפל בתינוק דיברתי מעט עם האם ואז התברר לי לתדהמתי שאמנם האב יהודי אך היא גויה והיא רצתה למול אותו רק כדי שיהיה לה קל להכניס אותו לבית ספר יהודי. החזרתי לה את התינוק ואמרתי לה: "אני מצטער, אבל אני איני רופא אלא מוהל יהודי ואיני מל מי את מי שאינו יהודי על פי ההלכה".
המקרה הזה עורר בי חשש גדול על כניסתם של לא יהודים לתוככי הקהילה היהודית בעיקר היית מוטרד: איך אוכל אני כמי שמל ילדים ומבוגרים מברית המועצות לוודא מיהו יהודי ומי אינו יהודי?. הלכתי למשגיח הישיבה הגאון הצדיק רבי נתן מאיר וואכטפויגעל זצ"ל וסחתי לפניו את דאגתי והא אמר לי הבה נארגן לך פגישה עם מרן פוסק הדור הגר"מ פיינשטיין זצ"ל. וכך לאחר מספר ימים מצאתי את עצמי יושב עם לא פחות מענק רוח זה, שקומתו הייתה קטנה אבל רוחו בקעה עד לשמיים. הוא ישב איתי שעתיים והעניק לי כללים איך לברר יהדות, על סמך אלו סימנים, כיצד ניתן לקבוע מיהו יהודי ומי לא. וכך נכנסתי לתחום הזה.
הרב גורדון עלה ארצה מארה"ב לאחר מספר שנים ולימד בישיבת דבר ירושלים שבראשות הגאון רבי ברוך הורוויץ שליט"א.
בישיבה הייתה מחלקה רוסית לעולים מברית המועצות בראשות הגה"צ המפורסם רבי יצחק זילבר זצ"ל, אביהם ורבם של עולי רוסיה בישראל. הרב גורדון דבקה נפשו בנפשו של הרב זילבר, וכשהוא נזכר בדמותו הגדולה עיניו מתלחלחות. הוא היה איש גיבור באמונתו, אדם שנשם כל רגע ורגע רק תורה ואהבת עם ישראל שמסר את נפשו כפשוטו בשביל לשמור על הגחלת היהודית. כמי שטיפלו רבות בעולים מרוסיה שזרמו ארצה, היה מודע הרב יהודה לתופעה שככל שהייתה חמורה בארצות הברית כאן צמחה למימדים מבהילים: הצפת הארץ בגויים גמורים מכוחו הקלוקל של חוק השבות.
"אני זוכר", הוא מתעורר פתאום, "איך יום אחד נודע לנו על עוד מקרה ועוד מקרה של גויים שעלו ארצה. זה כאב לי מאוד ואמרתי לרבי יצחק, ריבונו של עולם כל כך הרבה גויים עלו ומתערבים בתוכנו זה יהיה הסוף של עם ישראל". רבי יצחק התעורר כארי ושאג: 'נצח ישראל לא ישקר, נצח ישראל לא ישקר, עם ישראל יחיה לעד', אני הייתי מבוהל וברחתי, והוא רדף אחרי במסדרון ושוב אמר לי: 'יהודה, יהודה עם ישראל יחיה לעולם' והוא חבט בכתפי באהבה כה רבה שאת החבטה הזו לא אשכח לעולם". לאחר שנתיים בהן לימד הרב גורדון בישיבה מונה גורדון ביוזמתו של מורו ורבו הרב זילבר לחוקר במסגרת בית הדין לבירור יהדות שהקימו הרב זילבר עם הגר"י קוליץ רבה של ירושלים, ובראשו הועמד אז הגרא"ד לוין. מאוחר יותר התבקש הרב גורדון לתרום את כישוריו למעגל רחב יותר במסגרת הנהלת בתי הדין הרבניים, במסגרת תפקידו עסק בבירור יוחסין והתרת עגונות. כישוריו, חדות האבחנה והניסיון שקנה, יחד עם ההדרכה אותו קיבל מאת מרן הגר"מ פיינשטיין אפשרו לו להגיע להישגים רבים במסגרת עבודתו, כאשר על כל צעד ושעל התייעץ עם מרן הגרי"ש אלישיב זצ"ל. "בכל עניין ועניין נכנסתי אליו לברר לשאול", הוא אומר, "היו לפעמים שהיה צריך להיוועץ עימו מידי שבוע בשבוע".
מה שחוקר יוחסין טוב צריך הינו הכרות עמוקה עם הרקע ממנו מגיע האיש עליו מבררים. הבה אספר לך סיפור: "מעשה היה במשפחה חרדית בירושלם, הילדים כבר למדו בישיבות והבנות בבית יעקב וכאשר הגיעו לפרקן התברר שהסבתא במקורה עלתה מרוסיה ויש צורך לברר את יהדותה. הסבתא הוזמנה לבית הדין, היא הגיעה עטויה בשביס, דיברה יידיש טובה ודיברה על שמירת המצוות שלה ושל בני משפחתה. היא סיפרה על מסירות הנפש לשמור על כשרות, ללמוד תורה ועוד. היא אכן נשמעה משכנעת מאוד והפגינה ידיעה רבה בנבכי ההלכה ההקרבה והמסירות עליה סיפרה היו מדהימים. היא סיפרה שבשל החשש לשמור שבת תחת השלטון הסובייטי, המשפחה נהגה לנסוע לצריף ביער, גם בשלגים הקשים והכבדים בשיא החורף ושם נהגו את מנהגי השבת, היא סיפרה שבני המשפחה כדי לטבול נהגו בימי החורף הקפואים לעשות בור בקרח ולטבול. הדיינים הקשיבו לה בפה פעור: 'איזו מסירות נפש'. הם התפעלו וכבר הלכו לפסוק שהיא יהודיה כשרה והוסר הפקפוק מעל יהדותה. אבל רקע לפני הפסק התעוררתי וביקשתי מהדיינים לצאת שכן רצוני לחקור את הקשישה ללא נוכחות הדיינים.כשיצאו פניתי אליה ושאגתי עליה ברוסית: "מדוע את משקרת, את לא יהודייה, תודי בכך, תודי בכך את משקרת". היא הייתה בהלם, והתחילה לבכות. היא הודתה שאכן היא אינה יהודייה אלא ממשפחה של 'סובוטניקים', כת נוצרית רוסית שאימצו את שמירת השבת ועוד רבים מההלכות היהודיות. היא אמרה לי: "נכון המוצא שלנו אינו יהודי, אנו נוצרים במקור, אבל קיבלנו על עצמינו את כל ההלכות היהודיות ומסרתנו את נפשינו כדי לשמור עליהן. ואני רציתי להיות יהודיה אבל מעולם לא התגיירתי". הדיינים נכנסו ולאחר שהיא חזרה על הודאתה בפניהם הם היו המומים. התברר שכל משפחתה שכבר התערתה בציבור החרדי אינה יהודית, כל בני המשפחה נאלצו לעבור גיור חוזר. בסיום הסיפור שאלו אותי הדיינים: 'ריבונו של עולם, איך גילית שהיא לא יהודייה?'. אבל התשובה פשוטה, מי לא מכיר היטב את הרקע של היהודים ברוסיה חושב שיש תופעות כאלה שאנשים שוברים בור בקרח לטבול או נוסעים לאיזה דאצ'ה בחורף לשמור שבת. אלה מעשיות ואגדות. יהודים לא נוהגים כך ולא נהגו כך. שמרו שבת ככל שיכלו במסגרת הבית, וגם כאשר היה מסוכן, וכדי לטבול הסתכנו והלכו למקווה או נקטו בשיטות אחרות. מה שהיא תיארה לא התאים במסגרת הזמן והמקום למנהג היהודי".
כפי שהדריך אותו הגר"מ פיינשטיין זצ"ל, שליטה ביידיש יכולה להוות סימן בעל תוקף הלכתי למי שהוא יהודי ובדרך כלל מהווה שאלה ראשונה למי שהגיע ממזרח אירופה אבל הוא אינו יכול לעמוד לבדו. "כמו אותה קשישה סובוטניקית יש גם רוסים ששולטים ביידיש מעט. יש כאלה שגדלו עם יהודים. לסבי היה ידיד כומר בעיירה שלו והוא שלט היטב ביידיש. היו מאבות משפחתי שהתגוררו בוילנא, שם גם נולדתי כאמור, דודי היה חברותא של רשכבה"ג הגרח"ע גרודזינסקי זצ"ל. בקומה השלישית העליונה בו התגורר, התגוררה משפחה נכרית. אך היות וזה היה בלב האזור היהודי הם שלטו היטב ביידיש והתערו בקהילה". והנה הסיפור המדהים: "יום אחד אני יושב בבית דין ומגיע עולה שטוען שהינו יהודי והיה עלינו לברר את ייחוסו. שאלתי אותו מאיפה מקור המשפחה, והא סיפר לי שהם מוילנא, ובני המשפחה התגוררו בבניין פלוני, הבניין הזה בדיוק.שאלתי אותו איזו קומה. הוא ענה: "הקומה השלישית". הוא היה בהלם כאשר חשפתי מייד את האמת: "אם כך אינכם יהודים".
אחת הבעיות החמורות ביותר בבירור היהדות נעוצה בעובדה שזיופי המסמכים הינן עניין בשיגרה בארצות ברית המועצות לשעבר. "יש חנויות ברוסיה", מספר גורדון, "שבו אתה נכנס ובוחר איזה תעודה אתה רוצה ואתה מקבל אותה מייד תמורת תשלום מסוים. יש חוק בארץ שקבוצת ספורט חייבת אחוז מסוים של יהודים וישראלים בין שורותיה. היה מקרה שבו קבוצת ספורט ישראלית צירפה לשורותיה שחקן שטען שהוא יהודי, אבל חשבנו שהיהדות שלו התבססה על מסמכים מזויפים שנקנו בשוק השחור ברוסיה והוא נאלץ לעזוב את הארץ בשערורייה גדולה שהסעירה את הארץ".
אבל מה שיותר חמור מזיוף תעודות הינו מקרה שבו התעודות דווקא אמיתיות מידי: "תראה", מסביר הרב גורדון, "ברוסיה היה מקובל שהאזרח אינו מקבל את התעודה המקורית של לידתו ופרטיו האישיים. התעודה המקורית נשמרת בארכיבי משרד הפנים וארכיבים ממשלתיים אחרים והאזרח רשאי לקבל רק את ההעתק שלו. יום אחד אנו יושבים בבית דין ומגיע לפנינו עולה מרוסיה שהיה עלינו לברר את יהדותו, והוא מציג תעודה עם שמו וזהותו. ואכן לפי התעודה שנבדקה ונמצאה טובה הוא יהודי בן בנו של יהודי. דא עקא וזמן קצר לאחר מכן מופיע אדם נוסף, עם אותו שם בדיוק, אותו תאריך לידה, זהה בכל. ועם אותה תעודה בדיוק. היינו בדילמה, אחד מאלה שהגיע לפנינו הינו רמאי, וגנב את הזהות של החבר שלו, אבל מי הרמאי ומי דובר האמת? בחנתי את התעודות היטב וגיליתי שאחת התעודות היא מקורית והשנייה העתק רשמי. מכאן הסקתי שזה שהחזיק במקורי הינו הרמאי. הדיינים התפלאו: "זה שמחזיק את המקורי הוא הזייפן?". אבל כן כך זה כי העניין הוא שעם התמוטטות ברית המועצות נפרצו הארכיבים לכל דורש כל מי שרצה לקנות את התעודות המקוריות מהארכיבים שילם כמה רובלים וקיבל אותה. וכך הסתובבו להם אלפי אנשים ברוסיה עם זהות 'מקורית' שנגנבה מאזרח תמים אחר".
אבל אחרי הכל, אך שאין תחליף למקצועיות ולניסיון, מה שחשוב מאוד הינו יכולת העמידה של החוקר כך שלא יכנע ללחצים ויתן חוות דעתו המכריעה כמעט תמיד ללא כחל ושרק. כאשר אני שואל את הרב גורדון את דעתו של בירורי יוחסין בבתי דין פרטיים כמו אלה של הגרא"ד לוין, הוא נחרץ. "הכל תלוי בחוקר: עליו להיות ירא שמים, שיעמוד על דקדוקה של הלכה ושלא יכנע לשום לחץ.
"היה מקרה", נזכרהרב גורדון, "שבו הגיעו לפני בני משפחה לבירור יהדות, תוך כדי שאני מברר שלף אחד מהם את כרטיסו והתברר לי שמדובר בחבר הכנסת יורי שטרן. אמרתי לו "יורי, אני מבקש שתצא, אני לא יכול לדון בנושא בשלווה, כאשר אתה פה".
"הוא מאוד נעלב התעקש להישאר אבל בסוף נאלץ לצאת. אני עשיתי להם בירור יהדות והכל היה בסדר. אחרי זמן מה אני פגשתי אותו והוא אמר לי: 'הרב גורדון' מאוד התפעלתי מהעמידה שלך על העקרונות שלך, הלוואי וכל הרבנים היו כמוך".
הרב גורדון נזכר בטלפונים שקיבל כמעט מכל שועי המדינה, מאילי הון שביקשו טובה למען מישהו, מלשכת ראש הממשלה שביקשה להזכיר לו שאין להטריד אישיות פלונית ולערער על יהדותו ועוד.
אבל לחצים בלתי צפויים הוא קיבל גם ממי שלכאורה היו אמורים לתמוך בו: "אפילו מבתי גדולי ישראל לחצו עלי לגבי משפחות ואנשים מסויימים. היה מקרה", נזכר הרב גורדון, "של נערה שנולדה בעיר באזור מוסקבה ואשר גדלה תחת חסות משפחת ראש ישיבה חשוב, שגם חיתן אותה ודאג לכל מחסורה.
"הגיע היום והתבקשנו לבדוק את יהדות המשפחה ממנה באה. היא באה לפנינו עם מסמכים אני עיינתי בהם והתברר לי שהם אינם מספיקים וכנראה מזויפים. אותו ראש ישיבה נכנס לעובי הקורה ולחץ לאשר את יהדותה. הדיון היה ביום חמישי והנה ביום ראשון אני מקבל טלפון מאותו ראש ישיבה שמספר לי שהוא הפעיל את אנשיו במוסקבה ובמשך 12 שעות עמלו על הנושא. אחד מהם, יהודי נאמן וכשר, נסע לאותה עיר הסמוכה למוסקבה, נכנס לארכיב של העירייה ושלף משם את תעודת הלידה המקורית של אותה אשה ובה היא מצויינת כיהודיה. והוא ביקש לשלוח לי בפקס את המסמך. אמרתי לו: 'צר לי לומר לך אבל אותו מסמך שנשלף כביכול מאותו ארכיב אינו אלא זיוף'. הוא נעלב מאוד אני המלצתי לא לאשר את יהדותה ושעליה לעבור טבילה לחומרה. קיבלתי טלפונים מאותו ראש ישיבה כשהוא זועם על כך, הוא הפעיל את בתי גדולי ישראל, ואף נקראתי בעניין הזה לביתו של הגרי"ש זצ"ל. והסברתי לו: "לא ייתכן שאותו מסמך הגיע מיום שישי עד ראשון לידי מישהו ממוסקבה, לפי החישוב שלי של המרחק מהעיר למוסקבה, וחישוב הזמן שנותר בין יום שישי ליום ראשון שבו הארכיבים תמיד סגורים, לא ניתן להספיק זאת. אין זאת אלא שאותו מסמך נקנה מאחד מ'חנויות הזיופים' בעיר. הגרי"ש הצדיק אותי. אני עמדתי על שלי וכך הווי שטבלה לחומרא אך רבים מאוד כעסו עלי בשל כך.
"שנה אחר כך הופיעה אותה אשה להתייעצות בבכי גדול וחרטה גדולה בבית דין של רבי ניסים קרליץ. מדוע? היא הודתה שהמסמכים אכן היו מזוייפים וליבה נקף עליה, שכן עליה היה לטבול ולהתגייר כגויה ולא כגיור לחומרא, והיא לא הייתה בטוחה שהגיור חל". וכך התברר שכל משפחתה שכבר התערתה בציבור החרדי אינם יהודים.
סיפוריו של הרב גורדון שופעים ומסמרי שיער, על יהודים שאינם יהודים, על גרים שלא התגיירו, על משפחות של ממזרים חרדים, וכולם מדגימים את העיקר: הגיע הזמן לעשות ספר יוחסין כלל יהודי והפעם ברצינות. "זה נכון שהיום יש פחות עלייה לישראל", הוא אומר, "לא מדובר בהצפה שהייתה בעבר, אך בין העולים עדיין, יש רוב גויים. הבעייה היותר חמורה היא זו שאנו ניצבים בפניה היום איך מתמודדים עם רבבות הגויים החיים בתוכנו. הם הולכים ומתערבים בתוך העם היהודי חלקם ללא אף שטרחו והתגיירו ולו גיור למראית העין".
על נושא הגיור והפולמוס הכרוך בו הרב גורדון אינו מעוניין לחוות דעה. "זה לא תחום התמחותי", הוא אומר, "אני כן יכלול ומר מניסיון שכמעט רוב הגרים שהכרתי תמיד לאחר הגיור ירדה רמת שמירת המצוות שלהם. זה משום מה עניין שבכלל, שלאחר שהגר התגייר הוא חש פחות מחוייבות לשמירת מצוות. ולכן ראוי לשים לב איך מגיירים את הגרים ועלינו לשמור על עם ישראל כך שלא יתבולל.
"הדרך והמסד להקמת ספר יוחסין כבר נוצק על ידי גדולי ישראל", מוסיף הרב גורדון, "כיום טכנית עם הכלים הממוחשבים הרבה יותר קל ליצור מסד נתונים כזה. אני אף ישבתי עם גורמים בחו"ל כדי שיתמכו ברעיון. ועלינו לדעת שרק עם כח מאוחד, של כל חלקי היהדות שומרת התורה והמצוות, רק אם נתעלה מעל שיקולי החוג והעדה, ורק אם יוצבו כאחראים על הפרויקט אנשי שונאי בצע שאינם נתונים ללחצים – רק אז זה יצליח. זה אפשרי, ואם לא נתעורר עכשיו אימתי.

צייד העגונות
אי אפשר שלא להזכיר את הרב יהודה גורדון בלי להזכיר תחום התמחות נוסף שלו וידוע אף יותר: ציד עגונות.
הרב גורדון חדר לבתי סוהר, ועבר את הרי החושך בניסיון לצוד בעלים סוררים שעיגנו את נשותיהם הוא גם הקים אתר מקוון בשם agunot.com אשר נועד להעניק סיוע לנשים עגונות. "להתיר אשה מעגינותה", אומר הרב גורדון, "היא בבחינת מצוות פדיון שבויים שאין גדול ממנה. במשך השנים האחרונות התרתי כ-700 עגונות וגם היום אני ממשיך לעסוק בכך.
בנוגע לבחירות כל אחד יעשה כמצוות רבותיו
זה לא סלוגן, זו דרך חיים.

(מי שמתלבט מי רבותיו יכול לפנות אלי לצורך שיכנוע)

התגובות בנושא בפורום, הם רק הסבר להוראת רבותיו או שאלות להבהרת דעתם, ולא חלילה להפריך או לשכנע מישהו בניגוד לרבותיו.
סמל אישי של המשתמש
פעמון זהב ורימון

הודעה שלא נקראהעל ידי מדען צמרת » 12 נובמבר 2014, 02:15

באין כפתור "תודה" הנני להודות לפעמון-זהב-ורימון ולקקטוס על הציטוטים החשובים. :!: :!: :!:
סמל אישי של המשתמש
מדען צמרת

הודעה שלא נקראהעל ידי פעמון זהב ורימון » 13 נובמבר 2014, 02:08

כעת פרסמו בני הבית של הגראי"ל שטינמן, שהוא הוריד את חברי המועצת של אגו"י האדמורי"ם שביקרו בביתו היום, מהרעיון שהועלה במועצת לעשות ספר יוחסין.
אזי הרב גורדון וכל השותפים - ימתינו עוד קצת.

התגובות בנושא בפורום, הם רק הסבר להוראת רבותיו או שאלות להבהרת דעתם, ולא חלילה להפריך או לשכנע מישהו בניגוד לרבותיו.
סמל אישי של המשתמש
פעמון זהב ורימון

הודעה שלא נקראהעל ידי חוקר האמת » 13 נובמבר 2014, 03:31

פעמון זהב ורימון כתב:כעת פרסמו בני הבית של הגראי"ל שטינמן, שהוא הוריד את חברי המועצת של אגו"י האדמורי"ם שביקרו בביתו היום, מהרעיון שהועלה במועצת לעשות ספר יוחסין.
אזי הרב גורדון וכל השותפים - ימתינו עוד קצת.

אולי התכוין 'הרב גורן'. והתרת הממזרים...

לעצם העניין, איני מאמין שהגראי"ל יתיר את חוק הגיור. אני בטוח שזה אנשים משולי ביתו או סתם עיתונאים רעים התולים דבר מזעזע בשמו של מרן החרד לגורל העם היהודי ומתנגד חריפות לחוק הגיור.
גם הסגנון 'הוריד את חברי המועצת' זה סגנון עיתונאי רחובי בזוי.
סמל אישי של המשתמש
חוקר האמת

הודעה שלא נקראהעל ידי פעמון זהב ורימון » 13 נובמבר 2014, 08:59

מה אתה מחליף את הרב גורדון [אינני יודע מי זה, אבל צא לקרא את הכתבות שבהתחלה באשכול זה, דברים מרנינים לב] בגורן, ומה הקשר?
בקשר לבעיה של סגנון עיתונאי רחובי בזוי, עוד לפני שקראתי עיתון אחד כבר הייתי אומר לרדת מהרעיון - אם הוא רעיון שהיה גבוה מעיקרו.

סמל אישי של המשתמש
פעמון זהב ורימון

חזור אל חרדים לדעת

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אבדק יוהנסבורג, יוסי כהן, פך שמן ו־101 אורחים