תרומת איברים - למידע ולמחשבה

בפורום מקצועי זה תוכלו לשאול כל שאלה בתחום בריאות הגוף, רפואה, רפואה טבעית ותרופות. ד"ר יעל טוקצ'ינסקי מומחית לרפואה משלימה, תענה על שאלותיכם. ייעוץ בפורום בשום אופן אינו מחליף בדיקה/ייעוץ/טיפול מקצועי. פרופיל מלא

מנהל: יעל טוקצ'ינסקי

תרומת איברים - למידע ולמחשבה

הודעה שלא נקראהעל ידי יעל טוקצ'ינסקי » 16 פברואר 2018, 12:57

לא יודעת, אם כולכם יודעים: בקדנציה קודמת שרת החוץ הקודמת (לא זוכרת את שמה, אחת מחבורה של לפיד) העבירה חוק על תרומה אוטומטית של איברים.
זאת אומרת, שבמקרה וח"ו קרה משהו ולא הצהרתם מפורשות נגד - אוטומטית ייקחו מכם איברים להשתלה.

לפני שעשיתי ניתוח אחרון, התבקשתי לחתום הסכם על ניתוח והסכם על הרדמה, כנהוג. שאלתי: איפה אני חותמת סירוב תרומת איברים? התברר, שטופס כזה לא קיים. אף אחד בחדר ניתוח לא ידע מה לעשות. בסוף, כתבתי בכתב ידי בסוף טופס הסכמה לניתוח, שהסכמתי לניתוח והרדמה אך אני מתנגדת בתוקף לתרומת איברים ובמקרה המוות דורשת קבורה יהודית בהקדם האפשרי. הניתוח שלי התעכב מפני שכירורג לא ידע מה לעשות והצטרך ייעוץ מקצועי.

למה אני מספרת את זה? - מפני שנתקלת שוב ושוב בחוסר מודעות הציבור לנושא.

בנוסף, לא יודעים מה זה תרומת איברים. חושבים שאיברים נלקחים מהגווייה. אבל לא. איבר מהגווייה מת ולא ניתן להשתיל אותו לגוף חי אחר. רק איבר חי ניתן להשתיל לגוף אחר ולקוות שזה יעבוד. לא לחינם תרומות רוב האיברים אסורים כשפיכת דמים.
שלא תבינו לא נכון: אני לא נגד תרומת איברים באופן כללי. אני נגד שפיכות דמים ואני בעד שאנשים יקבלו את ההחלטות שלהם בצורה מודעת ועל סמך מידע אמין.
לכן לא מדובר על תרומת דם, תרומת מוח עצם, תרומת עור או תרומת כליה לבן משפחה וכיו"ב. במקרים הללו כולנו יודעים מה עושים ועושים מרצונינו. מדובר על תרומות לאחר המוות. תרומות, עליהם, למעשה, אחראיים הנשארים.

למה פעם ניתן היה לקחת מהמת רק כליה (כי רק כליה נשארת "חיה" עוד 15 דקות לאחר המוות וניתן להעביר אותה לגוף אחר תוך 15 דקות הללו) והיום - יש רשימה של 50 איברים וחלקי איברים שנלקחים מגוף אחד ע"מ להעביר לגופות אחרים?

פעם קביעת המוות כללה: חוסר נשימה, חוסר דופק, חוסר רפלקסים, חוסר תגובת אישון העין לאור, צפידת המת וכתמי מת.
היום - למעשה מספיק להיות ללא הכרה ואפילו לנשום, כדי להיחשב למת. קומה - זה מצב שעלול לקרות עם כל אחד מאתנו כתוצאה מתאונת דרכים, טראומת ראש, שבץ מוחי, הרעלה בחומרים כימיים שונים (למשל, תרופות), קריז הורמונלי... אדם עלול להיות בקומה הרבה זמן ועלול לחזור ממנה לחיים. היו מקרים. אבל היום כבר לא באופנה לחכות שיחזור. היום הוא הופך לתורם איברים - אלא אם כן קרובי משפחה מצליחים להגן עליו.

הכול התחיל כנראה מ"הצהרת ונציה על מצב הטרמינלי" שהתקבל ע"י כנס רפואי עולמי מס' 35 בוונציה ב-1983 ובהחלטת האסוציאציה האמריקאית לנוירולוגיה לקבוע מות האדם לפי מוות מוחי בלבד (1972).
על סמך אלה (וגם על סמך דברים נוספים, כמובן) הארגון העולמי לבריאות פרסם ב-1991 "עקרונות השתלת תאים, איברים ורקמות אדם". ב-2008 בסטמבול טרנספלנטולוגים הכריזו על מחסור באיברים להשתלה ועל צורך לעשות מאמצים להשלמת המחסור.

בהשגחה פרטית הגעתי למאמר בנושא. משהו מזעזע ביותר שבאתי לחלוק אתכם.
הכותבת מספרת על העמותה בגרמניה. העמותה נוסדה ע"י זוג הורים שהאמינו לרופאים שאמרו להם שבנם בן ה-15 שהגיע למצב של קומה כתוצאה מתאונת דרכים - מת. הם חתמו הסכמה על תרומת איברים. כאשר הם קיבלו את הגופה לקבורה וראו את הפנים של בנם המנוח, הם ראו שהוא סבל בצורה בלתי נסבלת. זה כבר לא היו אותם פנים שהיו לו בהגעתו לבית חולים. ההורים סובלים קשות מרגשות אשמה, הם לא מסוגלים לסלוח לעצמם שחתמו על הסכם תרומת איברים.
הם הקדישו את חייהם לכך שמסבירים להורים אחרים שהגיעו למצבם דאז - מה זה "תרומת איברים לאחר המוות" באמת. בנוסף, הם נלחמים למען החזרת קריטריוני המוות הקודמים והפסקת הריגת אדם אחד למען הארכת חיי אדם אחר.
המחברת מסבירה: ב"מוות מוחי" 97% של הגוף חיים: לב פועם, ריאות נושמות, בלוטות מפרישות הורמונים, רפלקסים פועלים, אימפולסים עצביים מועברים - וזה אומרף שהגוף גם מרגיש את הכאב. (אגב, לא בטוחה שזה מדויק, כי יש כמה דרגות של קומה)
והינה, גוף זה חותכים ומחלקים לחלקים.
המחברת מספרת שבגרמניה רופאים מתקשים להתמודד עם הניסיונות של ה"גופה" להינצל ועושים לה הרדמה או מזריקים משככי כאבים.
היא שואלת את השאלה המתבקשת: אם זה גוויית המת - למה לו משככי כאבים?
ואם הוא זקוק להרדמה - האם הוא מת?

היא מסיימת במילים מפחידות: אנושית הגיעה לשלב בו מי שחזק יותר חותך את מי שחלש יותר ולא יכול להגן על עצמו.

נשאר לקוות שהמצב אצלנו שונה לא רק בכך שבגרמניה עדיין צריך הסכמת הקרובים. אצלינו - צריך אי-הסכמה ברורה של הנפטר. והגנה על רצונו מצד הקרובים.
שלא נצטרך לקבל החלטות כאלה לעולם, אך אם ח"ו נצטרך - שלא תחשבו שהכול כ"כ פשוט.
ד"ר יעל טוקצ'ינסקי (PhD - ד"ר לנטורופתיה),
מחברת "בריאות האישה ברפואה המשלימה",
"בריאות הגבר ברפואה המשלימה"
"סיפורים מהקליניקה",
"אסטרולוגיה לכל עת"
"קל להיות בריא"
http://www.yaelclinic.co.il/
יעל טוקצ'ינסקי

{ TOPIC_AUTHOR }
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: תרומת איברים - למידע ולמחשבה

הודעה שלא נקראהעל ידי יאיר » 18 פברואר 2018, 00:03

מטורררררררררףףףףףףףףףףףףףףףףףףף!!!!!!!!!!!!
בבקשה להעלות רק סרטונים ראויים, כשרים וצנועים ב-100%.
הנתקל בסרטון בעייתי, בבקשה לדווח בפרטי או בסימון '!', יישר כח!
סמל אישי של המשתמש
יאיר
מנהל ראשי

{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

חזור אל ונשמרתם לנפשותיכם

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: שושנה ו־10 אורחים