רעיונות כיצד להאיר לילדים ולנו את שמחת החג בשמונת לילות חנכה

פורום בני תורה. חידושי תורה. פסקי הלכה. הנהגות של חכמי הדורות. מוסר וחסידות.

מנהל: יאיר

רעיונות כיצד להאיר לילדים ולנו את שמחת החג בשמונת לילות חנכה

הודעה שלא נקראהעל ידי חזקי » 02 דצמבר 2018, 15:14

יש לכם רעיון או עצה כיצד לרומם ולהאיר לילדים את ימי החנוכה, כאן זה המקום.


מאמר יפה מאת ג'ודי גרוון התפרסם באתר של אש התורה.
חג החנוכה מגיע בתקופה החשוכה ביותר בשנה כשאור היום מהווה מצרך נדיר, אולם הניסים שאלוקים עשה לנו לפני אלפי שנים, מאירים את דרכנו לחג שמח ומלא משמעות. חנוכה הוא חג מהנה וטעים (ומשמין!), ועם זאת בעל תוכן רוחני עמוק במיוחד, שקל לחלוק עם חברים ובני משפחה.

להלן 8 רעיונות:

תנו לכל ילד חנוכייה משלו. ילדים שמחים במיוחד להדליק נרות בחנוכיות שהם יצרו בעצמם, וניתן להכין חנוכיות כאלה באופן יצירתי ופשוט. באחד הלילות האחרונים, כשהחדר מלא באורם של נרות החנוכה, צלמו תמונה משפחתית. מסורת שכזאת יכולה ליצור תיעוד מרגש ויקר המראה כיצד משפחתכם גדלה ומתרחבת עם השנים.

בלי הסחות דעת. הקדישו זמן רב לאחר הדלקת הנרות, כדי ליהנות מה"ביחד" המשפחתי שלכם. שירו שירי חנוכה: 'מעוז צור', 'הנרות הללו' וכל שיר אחר שאתם אוהבים. נתקו והתנתקו מהניידים שלכם כל עוד הנרות דולקים. התענגו מהזמן המיוחד שלכם ביחד. ולאחר שתסיימו לשיר את כל מה שבא לכם, הוציאו את המתנות וצללו לתוך הסופגניות והלביבות החמות!

שוחחו על הניסים. משמעותה של המילה חנוכה קשורה למילים "חינוך" ו"חנוכה" (הקדשה), אז ספרו שוב את סיפור נסי החנוכה הרבים, הגלויים והנסתרים. בכל שנה קנו לילדיכם ספר בנושא חנוכה או בכל נושא יהודי אחר – כך תיצרו אוסף ספרי חג מרשים, ואם תשמרו אותם רק לחגים, הם תמיד יראו בעיני ילדיכם כחדשים. לילדים גדולים יותר ולמבוגרים, תנו משימה למצוא חידוש רעיוני כלשהו הקשור לחנוכה, ולשתף בו את כולם. בכל שנה אפשר ללמוד תובנות חדשות!

תנו לאמא לנוח. חלק מניצחון החנוכה נזקף לזכותה של יהודית, בתו של יוחנן כהן גדול ואביה של משפחת החשמונאים. בימי מרד החשמונאים, יהודית רכשה באומץ ובחוכמה את אמונו של הולופרנס שר צבא יוון, ושכנעה אותו שביכולתה להביא לו מידע רב ערך, שיעזור לו לדכא את המרד היהודי. במקום זה, כמו יעל הגיבורה שהרגה את סיסרא, יהודית האכילה את הולופרנס גבינה והשקתה אותו יין, עד שהוא נרדם, ואז שלפה את חרבו והרגה אותו, ובכך הצילה מספר רב של יהודים. בשל גבורתה של יהודית, נהוג שנשים אינן עובדות בזמן שהנרות דולקים. זהו אתגר לנשים רבות שאינן רגילות לשבת במנוחה, כך שעל שאר בני המשפחה מוטל לדאוג שאימהותיהם, דודותיהם וסבתותיהם באמת ישבו וייהנו!

התחילו לשחק! יחד עם משחק הסביבון המסורתי, המציאו משחקים משלכם. משחקי מילים הקשורות לחנוכה, בינגו, חידונים ומשחקים אחרים הם דרך חביבה לשתף את כל בני המשפחה, יחד עם האורחים שהגיעו למסיבת החנוכה שלכם. האם ידעתם שמקורו של משחק הסביבון הוא בימי השלטון היווני בארץ? מכיוון שלימוד התורה הפך אז לפשע שעונשו מוות, הילדים היהודיים היו מסתתרים במערות כדי ללמוד. כשהיוונים היו מגיעים לבדוק במה הם עוסקים, הם היו מוציאים את סביבוניהם, ומעמידים פנים כאילו הם שקועים במשחק.

כסף. אף ילד לא יניח להוריו לשכוח ממנהג דמי החנוכה, ולא רק בתור מטבעות שוקולד. יש עדות שבהן נהוג לתת לכל ילד כמה מטבעות מדי לילה. למה דווקא כסף? אחת התשובות היא שהיוונים לא השמידו את כל השמן שבמקדש, אלא רק טימאו אותו – אות ורמז לכוונתם להחדיר רעיונות ועקרונות יווניים לחיים היהודיים ולנכסי היהדות. נתינת דמי חנוכה מזכירה לנו שאנחנו חופשיים וחייבים להשתמש ברכוש הגשמי שלנו למטרות רוחניות ונאצלות. כדי להדגיש את המסר הזה, מרגילים את הילדים לתת חלק מדמי החנוכה שלהם לצדקה.

תודה והערכה. משפחות רבות נוהגות להקדיש לילה אחד שבו כל אחד מהם מספר על מה הוא מודה, מבחינה רוחנית או חומרית. הכרת תודה והבעתה היא אחד ממאפייניו של היהודי, ואין זמן טוב יותר לעשות זאת מאשר בחג שמשמעותו "חינוך". להלן זווית חדשה לאותו מוטיב: מכיוון שבחנוכה אנחנו חוגגים את הצהרת הנאמנות של היהודים לערכיהם הרוחניים, וסירובם להסכים להיטמע אפילו תחת לחץ כבד, שוחחו על הכלים שרכשתם כדי לעמוד על הערכים הרוחניים שלכם מול קשיים וניסיונות.

טיילו בשכונה. אם מזג האוויר בחוץ אינו קר מאוד, צאו לטייל בשכונה כדי ליהנות ממראה עשרות, אם לא מאות, החנוכיות שזורעות את אורן המהבהב והמקסים בחלונות הרבים שברחובות. את החנוכייה צריכים להדליק בכניסה לבית, כך שהיא תיראה ברחוב, ותסייע בפרסום הנס. ובכל זאת, היו תקופות שבהן הדלקה בגלוי הייתה מסוכנת. אנחנו, שחיים במדינה חופשית, יכולים להעריך ולשמוח בכך שאנו יכולים להדליק את החנוכיות שלנו בגאווה ובלא פחד, וליהנות ממראה נרות החנוכה הרבים המפיצים את זוהרם המיוחד.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!
חזקי
 
הודעות: 2033
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35
{ TOPIC_AUTHOR }
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: רעיונות כיצד להאיר לילדים ולנו את שמחת החג בשמונת לילות

הודעה שלא נקראהעל ידי חזקי » 04 דצמבר 2018, 19:05

ואחרי שקראתם את המאמר שהעתקתי כאן. אני רוצה להוסיף ולסייג.
הרעיון -יותר מדויק העצה- היותר מועיל בחנוכה לנו ולילדנו, לא לתלות בילדים צפיות שיתפקדו בחנוכה בהתאם למה שאנו רוצים!

לדוגמה אנו חפצים שתהיה אוירה רוחנית מרוממת מתוך חויה משפחתית, כדוגמת חידונים או ריקודים ושירים של חנוכה עם הילדים סביב השולחן, אבל אין שיתוף פעולה עם הקטנים, לא ללחוץ עליהם יותר מידי. זה שאנו רוצים ומרגישים שזו אוירת חנוכה האמיתית, אבל בעיני ילדים מסוימים זה יכול להיות מעיק..הם לא מתחברים לזה..העצה הפשוטה להניח לו לילד שנמנע מלשתף פעולה. בטח לא לגעור בו שישיר או ירקוד או ישחק וכן הלאה. פשוט ליזום שיתוף פעולה עם הילדים שכן מתחברים, ובמשך הזמן הילד העומד מהצד בדרך כלל מתחבר גם הוא. אבל בטח שאסור לנו לגעור בהם ולהכנס למצב של כעס בעצמנו ואת הילד למצב מעיק...והעיקר! ככל שנחווה את החנוכה מתוך שמחה גדולה שתקרין החוצה לילדים נצליח לגרום להם להדבק ולשתף פעולה במה שאנו חפצים.
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!
חזקי
 
{ AUTHOR_TOPIC }
הודעות: 2033
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35
{ TOPIC_AUTHOR }
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: רעיונות כיצד להאיר לילדים ולנו את שמחת החג בשמונת לילות

הודעה שלא נקראהעל ידי גידי » 07 דצמבר 2018, 03:17

נו נו.. בפועל ליישם את הדברים זה הקושי הגדול..יש לך עצה איך ליישם את מה שכתבת??
גידי
 
הודעות: 259
הצטרף: 10 נובמבר 2018, 20:40
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: רעיונות כיצד להאיר לילדים ולנו את שמחת החג בשמונת לילות

הודעה שלא נקראהעל ידי חזקי » 09 דצמבר 2018, 00:37

זה אכן קושי גדול. אבל להיות מודע שחלק מתהליך הכעס מתפתח בעקבות הרצון שלנו שהכל יתנהל כפי שאנו מצפים, וכמו כן לדעת שילד שלא משתף פעולה זו לא בהכרח בעיה שלך וכיוצא בזה, זה יכול להועיל הרבה!
תאמין גם במה שליבך מסרב להאמין. שלטון השכל!
חזקי
 
{ AUTHOR_TOPIC }
הודעות: 2033
הצטרף: 28 אוקטובר 2018, 00:35
{ TOPIC_AUTHOR }
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב


חזור אל תורה ודעת

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־13 אורחים

cron