משהו לפורים, אפשר לומר

בפורום מקצועי זה תוכלו לשאול כל שאלה בתחום בריאות הגוף, רפואה, רפואה טבעית ותרופות. ד"ר יעל טוקצ'ינסקי מומחית לרפואה משלימה, תענה על שאלותיכם. ייעוץ בפורום בשום אופן אינו מחליף בדיקה/ייעוץ/טיפול מקצועי. פרופיל מלא

מנהל: יעל טוקצ'ינסקי

משהו לפורים, אפשר לומר

הודעה שלא נקראהעל ידי יעל טוקצ'ינסקי » 25 פברואר 2018, 02:58

שבועת היפוקרטס אומרת
(בתרגום כפול מאנגלית).
אני נשבע בשם אפולו המרפא, בשם אסקלפיוס, היגיאה ופנקיאה*, וכל האלים והאלות עדי, כי אקיים את השבועה ואת האמנה דלהלן כמיטב שיפוטי ויכולתי:
להתייחס למי שלימד אותי את אומנותי כפי שאני מתייחס להורי ולחיות עמו בשיתוף, ואם הוא יהיה זקוק לכסף לחלוק עמו את כספי, ולהתייחס לילדיו כמו לאחי, ואם יחפצו, ללמד אותם את ידיעותיי בלא תשלום ובלא הבטחות שבכתב; אלמד את יסודות אומנותי לבני, לבניהם של מורי ולכל אותם תלמידים, אשר יצהירו כי הם נכונים לקיים את חוקי המקצוע, ולא לאיש זולתם.
אקבע את הדיאטה הנחוצה לחולה כמיטב כושר השיפוט שלי וכמיטב יכולתי; אשמור על החולים מאי-צדק ולעולם לא אזיק להם.
לעולם לא ארשום סם קטלני למי שביקש אותו, ולעולם לא אציע לו ליטול סם כזה. באופן דומה לעולם לא אתן לאישה תרופה שעלולה לגרום להפלה. בטוהר ובקדושה אשמור על חיי ועל אומנותי.
לא אנתח, אפילו לא כדי לסלק אבנים, אלא אשאיר זאת לאנשים שמוכשרים לכך במיוחד.
לכל בית שבו אבקר, אגיע לטובת החולה, ולא אבצע שום פשע ולא אגרום לנזק בכוונה תחילה, בין אם הם בני-חורין ובין אם הם עבדים.
כל אשר אראה או אשמע תוך כדי הטיפול ואפילו מחוץ לטיפול, ושלא נועד להפצה, אשמור לעצמי, ואתבייש לדבר על הדברים הללו עם אחרים.
אם אקיים את השבועה ולא אפר אותה, מי ייתן ואמצא הנאה בחיי ובאומנותי ואזכה בתהילה מצד כל האנשים בהווה ובעתיד; אם אפר את השבועה ובכך היא תהפוך לשבועת שקר, ייפול ההפך מזה בגורלי.

שבועת הרופאים, או שבועת הִיפּוֹקְרָטֵס, היא שבועה שמקבלים על עצמם הרופאים בתחילת דרכם, בד"כ נהוג לומר את השבועה עם סיום הלימודים בבית הספר לרפואה.
מקובל להשתמש בנוסחים מודרניים ללא פניה לאלילים יווניים וכיו"ב, אך במהותה - היא אותה השבועה והיא גם נקראת על שם היצורה - שבועת היפוקרטס.
היפוקרטס, יווני במוצאו, היה אחד הרופאים הגדולים שקמו אי-פעם עלי אדמות, הוא גם נחשב לאביו הרפואה. דרך אגב, רמב"ם למד מכתבי היפוקרטס וחשב את עצמו לתלמידו. אכן, דברים רבים שאנחנו מוצאים בכתבי הרמב"ם מקורם בכתבי היפוקרטס.
בהשגחה פרטית עכשיו, בדיוק לפני פורים, קראתי התכתבות של היפוקרטס עם מלך אחשוורוש.
וזה היה כ"כ מעניין עד שלא יכולתי שלא לחלוק אתכם.
ובכן אחשוורוש פנה לרופא הכי גדול שידוע לו - ראט - בתחנונים להציל את צבאו: צבאו נתקף במחלת הדבר, אנשים מתים כמו זבובים, תסכול וייאוש שולטים בקרב החיילים, אחשוורוש מרגיש שמאבד את צבאו ללא מלחמה וללא קרב (אם תרצו, אביא תרגום מדויק של המכתב).
ראט עונה לו וממליץ לפנות להיפוקרטס ולתת לו את כל שיבקש, כי רק הוא יכול להתגבר על הצרה הזאת:. "הוא אינו יודע דרך אחת לרפא מחלה; הוא אבי הבריאות, הוא מושיע, מי שמרפא כאב, הוא, במילה אחת, ראש הידע האלוהי", אמר ראט.
ואחשוורוש נותן פקודה להביא לו את היפוקרטס. הוא שולח להיסטן, ראש העיר בו היה גר באותו עת היפוקרטס, מכתב ומבקש להביא לו את היפוקרטס במהירות האפשרית, הוא מבטיח לעשות אותו גדול במדינה, עשיר במדינה, הוא מבטיח לו את הכול, והעיקר שימצא תרופה למחלת הדבר וירפא את צבאו.
להזכירכם: מדובר על התקופה בה פרס היתה האימפריה בעולם, ואחשוורוש היה המלך שלה.
היסטן מעביר את הפנייה הזאת להיפוקרטס ומצרף את בקשתו האישית לענות לפנייה זו.
אך היפוקרטס לא נוסע לאחשוורוש. הוא כותב להיסטן, ראש עירו, שלא ייהנה מטובות הפרסים, לא יאכל את מזונם ולא ייקח את כספם ואת בגדם וגם לא ירפא אתם, כי הם אויבי יוון.
האם אפשר להבין מזה, ששבועת הרופאים, למעשה, בכלל לא מה שחשבנו כל הזמן ולא תופסת את אויבינו?..
היפוקרטס מת לפני שנים רבות, לא נוכל לשאול אותו, אבל אולי זה חומר טוב למחשבה....
*כל מיני ע"ז של יוונים
ד"ר יעל טוקצ'ינסקי (PhD - ד"ר לנטורופתיה),
מחברת "בריאות האישה ברפואה המשלימה",
"בריאות הגבר ברפואה המשלימה"
"סיפורים מהקליניקה",
"אסטרולוגיה לכל עת"
"קל להיות בריא"
http://www.yaelclinic.co.il/
יעל טוקצ'ינסקי
 
הודעות: 2171
הצטרף: 12 אוגוסט 2013, 14:47
{ TOPIC_AUTHOR }
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

חזור אל ונשמרתם לנפשותיכם

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־7 אורחים