סקר דרמטי!דגל שווים הרבה יותר מאגודה

לדעת ולדון על הנעשה והנשמע בציבור החרדי.

המנהלים: יאיר, אחד, המפצח

סקר דרמטי!דגל שווים הרבה יותר מאגודה

הודעה שלא נקראהעל ידי חויזר » 16 אוקטובר 2016, 03:21

הרשימה ההוגנת: גפני, פרוש, מקלב, ליצמן, אשר, סורוצקין ואייכלר
נתונים דרמטיים בסקר משפחה: הפלג הירושלמי מתגלה כאחוז זניח ולא משפיע בקלפי, הליטאים מקופחים בירושלים וברשימה הארצית, פרוש יכול לסמן וי וגם דייטש מועמד מוביל לראשות עיר הבירה • ובש"ס אכזבה כפולה - לתנועה ולשר הפנים דרעי
אבי גרינצייג - בחדרי חרדים
בגליון מיוחד לסוכות, מפרסם 'משפחה' סקר מעמיק של מכון 'מדגם' שערכו מינה צמח ומנו גבע, על נתוני ההצבעה במגזר החרדי, חלוקת שביעות הרצון לפי פוליטיקאים ופילוח מדויק של הכוח החרדי בקלפי.
כותרות תחילה: לפי הסקר דגל התורה מהווה קרוב ל-60% ממצביעי יהדות התורה, לעומת כ-40% בלבד של אגודת ישראל, יחס הפוך מההסכם עתיק היומין בין הסיעות. הסקר גם מגלה כי בתוך 'אגודה' עצמה גדול יותר כוחה של שלומי אמונים עם 13.7% מכלל מצביעי יהדות התורה, לעומת הסיעה המרכזית ש'שווה' רק 11% מכלל מצביעי המפלגה. הסיעות האחרות באגודה קטנות עד כדי הבלעה - 5.7% לבעלזא ו-2.4% בלבד לויז'ניץ.
לצורך הסבר, נציג לבעלזא 'יגיע' רק אם יהדות התורה תזכה ב-20 מנדטים, ואילו לויז'ניץ אם יגיעו ל-40 מנדטים. למעשה, על פי הסקר ובהנחה שיהדות התורה תצליח לגדול ל-7 מנדטים בבחירות הקרובות, הרשימה ההוגנה לכנסת תיראה כך - גפני, פרוש, מקלב, ליצמן, אשר, סורוצקין ואייכלר.
ההסבר: דגל מקבל יותר קולות ולפיכך מגיע לה לפחות 4 מתוך 7 וכמו גם מקום ראשון בכל זוג. גפני בהנחה ויישאר מקום ראשון בדגל זוכה לפיכך למקום ראשון בכלל, פרוש שמקבל את מירב הקולות הפנימיים באגודה במקום השני, מקלב בהנחה וישמור על מקום שני בדגל מתמקם במקום השלישי הכולל, ליצמן מתוקף היותו סיעה שניה ב'אגודה' במקום הרביעי. במקום החמישי ושוב בהנחה שיישאר שלישי בדגל יעקב אשר. באשר למקומות 6-7, כשמשקללים את האחוזים הכוללים מקבל כל אחד מארבעת נציגי דגל כ-15% תמיכה, לעומת 13% בלבד לכל אחד משלושת נציגי אגודה, ובנוסף, אייכלר עצמו 'שווה' רק כ-6%, מה שדוחה אותו למקום השביעי הכולל ומשחיל לפניו את המקום הרביעי ברשימת דגל. אגב, מוזס לא זוכה גם במקום שמיני השייך לדגל לפי הסקר, ואילו מקום תשיעי שאמנם שייך ל'אגודה' - אמור לכאורה ללכת ל'שלומי אמונים'.
קצת מספרים: 62% מהחרדים שנסקרו יצביעו יהדות התורה, 13.6% בלבד יצביעו ש"ס, כעשרה אחוז לא יודעים עדיין, 6.4% יצביעו למפלגה חרדית אחרת, 4.7% אינם מצביעים ו-3.5% יצביעו למפלגה שאינה חרדית.
מהנתונים האלו גם עולה נתון מביך במיוחד עבור אנשי הפלג, אשר בבחירות האחרונות למרות היעדר קו רשמי נמנו ברובם על אלו שלא הצביעו. מתברר כי בקרב כלל המגזר ישנם פחות מ-5% שעושים כן, כאשר חלקם שייכים לחוגי 'העדה' והקנאים. בנוסף, למרות 'הפלג', הצהירו 82.8% מהליטאים כי יצביעו ליהדות התורה, יותר מהאחוז בקרב החסידים - 74.5%.
משבר כפול בש"ס
אבל המשבר הבאמת גדול מסתמן לפי הסקר דווקא בש"ס: בעוד המפלגה מצליחה 'לגרד' מעט יותר מ-2.5% במגזר הליטאי והחסידי, יצביעו עבורה רק 52.8% מהספרדים החרדים. שכעשרה אחוז מהם יצביעו ליהדות התורה, עשרה אחוז נוספים - ככל הנראה אנשי 'יחד' - יצביעו למפלגה חרדית אחרת, עוד עשרה אחוזים לא יצביעו או יצביעו למפלגה שאינה חרדית ולא פחות מ-17% מהחרדים הספרדים אינם יודעים למי יצביעו.
שפל חסר תקדים רושם גם יו"ר המפלגה ושר הפנים אריה דרעי באופן אישי, כאשר בסקר שביעות רצון אישי הוא מדורג רביעי ובפער עצום משני המובילים. לפי הסקר הזה, ליצמן מוביל בשביעות הרצון עם 28.2%, גפני אחריו עם 20.8% (בעיקר מהמגזר הליטאי), פרוש במקום השלישי עם 7.1% ואילו דרעי במקום הרביעי בלבד עם 6.9%.
לפי פרשן העיתון שמעון יאיר ברייטקופף, הסיבה לכך נעוצה ככל הנראה בטיפוח הציפיות העצום שיצר דרעי בשנים האחרונות, לעומת אפס ציפיות מליצמן, שהצליח להפתיע בתפקודו כשר בריאות פופולארי.
ירושלים: שוב הליטאים מקופחים, דייטש מוביל
חלק שלישי ואחרון שראוי לציין בסקר, עוסק ביחסי הכוחות הפנים חרדיים בירושלים, כאשר גם שם יש למצביעי דגל התורה על מה להתלונן, מאחר והייצוג שלהם במועצה כולל שלושה נציגים בלבד מתוך שמונה ליהדות התורה.
מהסקר עולה כי לדגל התורה רוב פנימי בקרב מצביעי יהדות התורה בעיר, לעומת זאת, סיעת ויז'ניץ שזוכה לנציג בעירייה, שווה גם כאן 2% ומטה, שאינם מצדיקים נציג בשום מצב.
מי שדווקא צריך לשאוב עידוד מהנתונים הוא סגן ראש העיר יוסי דייטש, המסומן כמועמד החרדי הבא לראשות העיר, כאשר לפי הסקר הוא החרדי שזוכה כרגע לאחוזי התמיכה המירביים (דגל התורה מנועה מלהציג מועמד מטעמה מאחר ועל פי הסכמי הרוטציה היא עשתה זאת בבחירות הקודמות בהן תמכה במשה ליאון).
בסקר גם הקדישו פינה לחיפה, שם עולה נתון הזוי ועל פיו מיכי אלפר - הנציג החרדי שמקופח על ידי ראש העיר יונה יהב ואינו זוכה בסגנות, מייצג יותר ממחצית מתושביה החרדים של העיר, לעומת נציג 'אגודה' הנמנה על הסיעה המרכזית ומייצג בסך הכל פחות מעשרה אחוזים.
גדולי ישראל מנהיגים ולא מונהגים !
(הגרב''מ אזרחי חשוון תשע''ט)

והציבור אף הוכיח,שאכן הוא נשמע לדעת תורה של מנהיגיו!
סמל אישי של המשתמש
חויזר

{ TOPIC_AUTHOR }
{ THANKS }: { THANKS_TIME }
{ THANKED }: ב

Re: סקר דרמטי!דגל שווים הרבה יותר מאגודה

הודעה שלא נקראהעל ידי גאליציינער » 18 אוקטובר 2016, 18:16

נו נו...
אין לי עכשיו כח להפריך אפילו לא את הסקר הטיפשי הזה,
1] ברור לכל שלש"ס מצביעים יותר מ-13.6 % אחוז [שזה פחות ממנדט אחד, אם משהו קולט את האבסורד].
2] לגור, בעלזא וויז'ניץ ישנם עוד קהילות שתומכים בהם, אחד יותר רשמי ואחד פחות, ומי החליט שכל שאר החסידויות שייכים למאיר פרוש ?? רובם לא שייכים אליו...
3] אפילו דגל אומרים שהפלג הוא 'לצערם' יותר מ-5 %...

אלו הם עובדות פשוטות ועכשיו להתחיל לריב אין לי כ"כ כח.

חויזר, אתה עשית להם את הסקר ?
זה מה שנראה...
אנא עבדא דקודשא בריך הוא!
סמל אישי של המשתמש
גאליציינער

הודעה שלא נקראהעל ידי נאמן » 19 אוקטובר 2016, 13:28

אין ספק שדגל התורה גדולה מאגודת ישראל לא צריך בשביל זה סקר אפשר להסתכל ברשימה של המוסדות התתים והישיבות ולראות שהם כמעט כפולים מהחסידים, באגודת ישראל מנצלים את העובדה שבראשות דגל עומדים גדולי תורה צדיקים מופלגים שלמרות העוול המשווע מוכנים לוותר ובלבד שלא להגיע למחלוקת , אבל הדבר הזה הוא שערוריה עצומה , ואגב אשמח אם יהיה כאן מישהו באתר שיכול לפרט לי איך אגודת ישראל לבדה מגיעה ל 110 אלף קולות שזה 50 אחוז מ סך הקולות שיש ליהדות התורה
ושערוריה נוספת היא העובדה שבשלומי אמונים התנחל אדם בשם מאיר פרוש וכבר עשרות שנים החליט על דעת עצמו שהוא ובני משפחתו הם הנציגים של הציבור הכלל חסידי ללא פריימריז או בחירות כלשהם
נאמן

הודעה שלא נקראהעל ידי המשוטט » 19 אוקטובר 2016, 14:06

ושערוריה נוספת היא העובדה שבשלומי אמונים התנחל אדם בשם מאיר פרוש וכבר עשרות שנים החליט על דעת עצמו שהוא ובני משפחתו הם הנציגים של הציבור הכלל חסידי ללא פריימריז או בחירות כלשהם[/quote]

ידידי נראה לי שטעות בידך
כמדומה לי שבבחירות האחרונות כן נערכו בחירות פנמיות בשלומי אמונים
ומאיר פרוש זכה ברוב קולות
סמל אישי של המשתמש
המשוטט

הודעה שלא נקראהעל ידי שים שלום » 19 אוקטובר 2016, 14:40

נאמן כתב:ושערוריה נוספת היא העובדה שבשלומי אמונים התנחל אדם בשם מאיר פרוש וכבר עשרות שנים החליט על דעת עצמו שהוא ובני משפחתו הם הנציגים של הציבור הכלל חסידי ללא פריימריז או בחירות כלשהם

אתה כותב מקנאה או משנאה
מאחר וקודם כל, היצירה של שלומי אמונים היא שייכת לר' מנחם פרוש ז"ל, וזכותו של בנו לרשת אותו, שנית מאיר פרוש ביצע פריימריז בשנה שעברה ונבחר ברוב מוחלט של הקולות, משום שהוא מביא את כוחה לגבהים ואין אחר שיכול לעלות עליו בזה, בנוסף כל חסידות משייכת את עצמה, מי שלא רוצה שלא יצביע לו
שים שלום

הודעה שלא נקראהעל ידי נאמן » 19 אוקטובר 2016, 18:00

הצורה שהוא נבחר יותר מזכירה את הצורה שאסד נבחר בסוריה מאשר בחירות נורמליות' כשעושים בחירות מודיעים כמה חודשים לפני ונותנים אופציה לאנשים להתמודד ולא מכריזים בכנס בחירות מי בעד מאיר פרוש ואני בטוח שיש לך נגיעות בדבר ..... לגבי עוצמתו של מאיר פרוש אין חולק על כך שהוא עסקן דגול ונערץ ואלפי אנשים נעזרו על ידו והציבור חייב לו רבות ואם היה פריימריז בכלל חסידי אני הייתי מצביע עבורו אבל כל זה לא מצדיק את העובדה שהוא יושב על כסאו בכח
נאמן

הודעה שלא נקראהעל ידי כתבן » 20 אוקטובר 2016, 00:37

רק ששכחו לציין שהסקר נערך בקרב מתפללי בתי הכנסת 'חניכי הישיבות'.
נערך לאחרונה על ידי כתבן בתאריך 20 אוקטובר 2016, 00:43, נערך פעם אחת בסך הכל.
כתבן

הודעה שלא נקראהעל ידי אני פה » 20 אוקטובר 2016, 00:54

צריך לזכור שרוב רובם של הליטאים היום הם צאצאים של חסידים, ויש לשמור על יחס הוגן למסורת.
האדמו"ר מקרלין שליט"א : "הפוליטיקה היא שקר, חנופה ולכלוך.
סמל אישי של המשתמש
אני פה

Re: סקר טיפשי ביותר ! שדגל שווים הרבה יותר מאגודה...

הודעה שלא נקראהעל ידי גאליציינער » 20 אוקטובר 2016, 23:16

המשוטט כתב:ושערוריה נוספת היא העובדה שבשלומי אמונים התנחל אדם בשם מאיר פרוש וכבר עשרות שנים החליט על דעת עצמו שהוא ובני משפחתו הם הנציגים של הציבור הכלל חסידי ללא פריימריז או בחירות כלשהם

ידידי נראה לי שטעות בידך
כמדומה לי שבבחירות האחרונות כן נערכו בחירות פנמיות בשלומי אמונים
ומאיר פרוש זכה ברוב קולות[/quote]
כשתערוך סקר אצלך בבית ברור שאתה תזכה ברוב, ואפילו לקהילות שלא ממש שייכות אליו, לא היה איכפת להם לתמוך בו, אין להם שום סיבה לצאת נגדו מה גם שאין להם סיכוי, ובעיקר משום שזה לא שלהם, ומי שיש לו לבד יודע בדיוק למה אני מתכוון..
סמל אישי של המשתמש
גאליציינער

הודעה שלא נקראהעל ידי משה משלנו » 21 אוקטובר 2016, 10:55

כנראה יש כאן טעות ,הרי עכשיו לא פורים, או שהכותרת שייך ל"אשכול הבדיחות".
משה משלנו

הודעה שלא נקראהעל ידי חויזר » 21 אוקטובר 2016, 14:27

משה משלנו כתב:כנראה יש כאן טעות ,הרי עכשיו לא פורים, או שהכותרת שייך ל"אשכול הבדיחות".

בלי שום קשר לתוכן התגובות כאן כי זה פשוט לא מעניין אותי...
רק נקודה חשובה הסקר בוצע ע''י מכון מדגם של מנו גבע ומינה צמח שידוע כמכון הסקרים המוביל במדינה
אז,בבקשה שימו את הדברים בפרופרציה הנכונה
ותתחילו להכיר במציאות גם אם היא מאד מאד כואבת...

סמל אישי של המשתמש
חויזר

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי משה משלנו » 21 אוקטובר 2016, 14:41

חויזר כתב:
משה משלנו כתב:כנראה יש כאן טעות ,הרי עכשיו לא פורים, או שהכותרת שייך ל"אשכול הבדיחות".

רק נקודה חשובה הסקר בוצע ע''י מכון מדגם של מנו גבע ומינה צמח שידוע כמכון הסקרים המוביל במדינה

אבל פשוט מאוד , סקרים הוא כשאין רשימות של הציבור שלך אז עושים מדגם, ובזה גבע וצמח מומחים, אבל כשיודעים 90% של שמות הבוחרים שלך ולמי שייכים ,אז שווה הסקרים (גם של "גבע" "וצמח") כקליפת השום,
וזה מאוד מובן,
אז,בבקשה שימו את הדברים בפרופרציה הנכונה,
משה משלנו

הודעה שלא נקראהעל ידי חויזר » 21 אוקטובר 2016, 14:43

משה משלנו כתב:
חויזר כתב:

אבל פשוט מאוד , סקרים הוא כשאין רשימות של הציבור שלך אז עושים מדגם, ובזה גבע וצמח מומחים, אבל כשיודעים 90% של שמות הבוחרים שלך ולמי שייכים ,אז שווה הסקרים (גם של "גבע" "וצמח") כקליפת השום,
וזה מאוד מובן,

ידידי
הויכוח פה לעולם אבל לעולם לא יהיה ענייני
אני ליטאי!
ואתה כמו שזה נראה חסיד..
אז בוודאי שלכל אחד יש אלף ואחד הוכחות שהציבור שלו יותר גדול
אז בוא נשים סוף לסיפור!

סמל אישי של המשתמש
חויזר

{ AUTHOR_TOPIC }
{ TOPIC_AUTHOR }

הודעה שלא נקראהעל ידי משה משלנו » 22 אוקטובר 2016, 20:52

חויזר כתב:
משה משלנו כתב:
חויזר כתב:

וזה מאוד מובן,

ידידי
הויכוח פה לעולם אבל לעולם לא יהיה ענייני
אני ליטאי!
ואתה כמו שזה נראה חסיד..
אז בוודאי שלכל אחד יש אלף ואחד הוכחות שהציבור שלו יותר גדול
אז בוא נשים סוף לסיפור!

צודק,
אבל היום שמעתי שעורכי הסקר לא ידעו אך מסקרים חרדים ביררו וביררו, ובסוף מצאו שהחסידים לוקחים אתרוג מכפר חב"ד, והליטואים זן חזון איש , וע"פ זה ראו שבשוק יש 60% זן חזו"א ורק 20% מכפר חב"ד, וזה תוצאות הסקר. :lol::
משה משלנו

הודעה שלא נקראהעל ידי נתן יעקובוביץ » 09 נובמבר 2018, 01:38

אני פה כתב:צריך לזכור שרוב רובם של הליטאים היום הם צאצאים של חסידים, ויש לשמור על יחס הוגן למסורת.

כיצד ניתן להוכיח את זה?
נתן יעקובוביץ

הודעה שלא נקראהעל ידי אני פה » 09 נובמבר 2018, 01:49

תשאל כאן את פך השמן את עלה זית או המוזקאי אם הוא נכד או נין של חסידים.
סמל אישי של המשתמש
אני פה

הודעה שלא נקראהעל ידי טריסקער » 09 נובמבר 2018, 03:39

נתן יעקובוביץ כתב:
אני פה כתב:צריך לזכור שרוב רובם של הליטאים היום הם צאצאים של חסידים, ויש לשמור על יחס הוגן למסורת.

כיצד ניתן להוכיח את זה?

בקיצור נמרץ ממש
באירופה עשתה ההשכלה שמות והשחיתה כל חלקה טובה. במערב אירופה גרמניה אוסטריה וכו' כמעט לא נשארו יהודים חרדים.
יהדות הונגריה בחלקה ניצלה הודות לפילוג שיזם החת''ס
בפולין וגליציה לחמו החסידים בהשכלה מלחמת חרמה ונחלו הצלחה לא מבוטלת. מה שאין כן בליטא ההשכלה הצליחה לחדור ולהשחית ומצב היהדות בה התדרדר לשפל.
בוילנא למשל היו יותר איטליזים שמכרו בשר טרף מאשר כשרים, (ואגב הקהילה היהודית היחידה בה התקבל הוזה המדינה הרצל עם ספר תורה ברחובה של עיר היתה ירושלים דליטא).
בבריסק על אף שכהנו בה גדולי עולם כהבית הלוי והגר"ח והגרי"ז המשכילים והציונים היוו את רוב יהודי העיר ושלטו בקהילה תוך כדי צפצוף על הרבנים. לשם המחשת הדברים אביא רק דוגמא אחת. כשמת הרצל ארגנו ציוני העיר הספד עליו בבית הכנסת הגדול. הגר"ח ניסה ללא הצלחה למנעם מכך ולכן שלח את השמש לנעול את בית הכנסת, גם זה לא עזר , הם שברו את המנעול וההספד התקיים על אפו וחמתו של הגר"ח. מי שכן עמדו לצדו של הרב היו מעט החסידים שהיו בבריסק. גם שוחטי העיר היו מהחסידים כי רק עליהם סמכו הגר"ח ובנו הגרי"ז ואכמ"ל.
וילנא ובריסק הבאתי כדוגמאות בלבד למצב ששרר בכל ליטא.
מצב היהדות בליטא ירד מטה מטה והגיע עד כדי כך שזלזלו אפילו ביסודות היהדות ובטהרת המשפחה ובעקבות כך הדפיס אז החפץ חיים את ספרו טהרת ישראל וגם בזה אכמ"ל וד"ל.
אגב, הח"ח העריך מאד את החסידים ואת מאבקם במשנאי ה' והמשיל אותם לקיר אבן שהיו בונים בעיירות בימים ההם בין בתי העץ כדי למנוע התפשטות שריפה.
בכל אופן מליטא היהודית כמעט ולא נשארו אחרי השואה שומרי תו''מ רק מתי מעט. אולי 50 או 60 משפחות – חוץ מהרבנים וראשי הישיבות.
נצולי השואה שבאו מבתים חסידיים רובם לא הלכו בשטריימל, גם אלו שהיו קשורים פה בארץ לאדמורי"ם היו מודרנים יותר חלקם הגדול גם לא גדלו זקן. - קשה מאד היום להסביר את המציאות הזו זה היה עולם אחר לגמרי - בכל אופן לאלו מהם ששלחו את הבנים לישיבות לא התאימה ישיבה חסידית כגון בעלזא או ויזניץ או גור שהיו חאניוקיות מידי גם להורים וגם לבנים (ישיבות כלל חסידיות לא היו אז חוץ מטשעבין) והם שלחו את הבנים ללמוד בישיבות האחרות כגון פוניבז' חברון וכדומה. ואלו הם אבותיהם של רובא דרובא של אלו הנקראים היום ליטאים, ולא בצדק שכן הם ברובם מבתים חסידיים או הונגרים כמו שכתבתי ולכן יש לכנותם מתנגדים ולא ליטוואקעס.
וכאמור זה בקיצור נמרץ ממש על רגל אחת
טריסקער

הודעה שלא נקראהעל ידי אני פה » 09 נובמבר 2018, 04:04

ישר כח על ההודעה המחכימה.

נקווה שהליטאים ילמדו להעריך את החסידים על כל פועלם אז והיום.
סמל אישי של המשתמש
אני פה

הודעה שלא נקראהעל ידי יוסי200 » 09 נובמבר 2018, 04:20

:D ראוי לציין שלחתם סופר לא היה קשר לחסידות, ואדרבה ...
יוסי200

הודעה שלא נקראהעל ידי טריסקער » 09 נובמבר 2018, 04:56

יוסי200 כתב::D ראוי לציין שלחתם סופר לא היה קשר לחסידות, ואדרבה ...

ואדרבה????
טריסקער

הודעה שלא נקראהעל ידי 1010 » 09 נובמבר 2018, 11:02

טריסקער כתב:

ואדרבה????

ראוי לציין שבדיוק ההיפך, החת"ס על אף שלא היה חסיד, היה קשור להרבה מגדולי החסידות, וידוע הסיפור שאף אצה פעם לנסוע לרבי ולהיות חסיד, ואח"כ חזר בו ואמר שהקב"ה צריך גם מנקי פיח כמוהו, כלומר שהקב"ה צריך בעולמו מכל הגוונים.
סמל אישי של המשתמש
1010

חסידים ומתנגדים

הודעה שלא נקראהעל ידי נתן יעקובוביץ » 11 נובמבר 2018, 01:06

טריסקער כתב:
נתן יעקובוביץ כתב:

כיצד ניתן להוכיח את זה?

בקיצור נמרץ ממש. באירופה, עשתה ההשכלה שמות, והשחיתה כל חלקה טובה. במערב אירופה, גרמניה, אוסטריה, וכו', כמעט לא נשארו יהודים חרדים. יהדות הונגריה, בחלקה, ניצלה, הודות לפילוג שיזם ה"חתם סופר". בפולין וגליציה, לחמו החסידים בהשכלה, מלחמת חרמה, ונחלו הצלחה לא מבוטלת. מה שאין כן בליטא, ההשכלה הצליחה לחדור, ולהשחית, ומצב היהדות בה, התדרדר לשפל. בוילנא למשל, היו יותר "איטליז"ים שמכרו בשר טרף, מאשר כשרים. (ואגב, הקהילה היהודית היחידה, בה התקבל הוזה המדינה הרצל, עם ספר תורה, ברחובה של עיר, היתה ירושלים דליטא). בבריסק, על אף שכיהנו בה גדולי עולם, כה"בית הלוי" והגר"ח והגרי"ז, המשכילים והציונים היוו את רוב יהודי העיר, ושלטו בקהילה, תוך כדי צפצוף על הרבנים. לשם המחשת הדברים, אביא רק דוגמא אחת. כשמת הרצל, ארגנו ציוני העיר הספד עליו, בבית הכנסת הגדול. הגר"ח ניסה, ללא הצלחה, למנעם מכך, ולכן שלח את השמש לנעול את בית הכנסת. גם זה לא עזר. הם שברו את המנעול, וההספד התקיים, על אפו וחמתו של הגר"ח. מי שכן עמדו לצדו של הרב, היו מעט החסידים שהיו בבריסק. גם שוחטי העיר היו מהחסידים, כי רק עליהם סמכו הגר"ח ובנו הגרי"ז, ואכמ"ל. וילנא ובריסק הבאתי כדוגמאות בלבד, למצב ששרר בכל ליטא. מצב היהדות בליטא, ירד מטה מטה, והגיע עד כדי כך, שזלזלו אפילו ביסודות היהדות, ובטהרת המשפחה, ובעקבות כך הדפיס אז ה"חפץ חיים" את ספרו "טהרת ישראל". וגם בזה, אכמ"ל, וד"ל. אגב, ה"חפץ חיים" העריך מאד את החסידים, ואת מאבקם במשנאי ה', והמשיל אותם לקיר אבן שהיו בונים בעיירות, בימים ההם, בין בתי העץ, כדי למנוע התפשטות שריפה. בכל אופן, מליטא היהודית, כמעט ולא נשארו אחרי השואה שומרי תורה ומצוות, רק מתי מעט. אולי חמישים או שישים משפחות, חוץ מהרבנים וראשי הישיבות. ניצולי השואה שבאו מבתים חסידיים, רובם לא הלכו בשטריימל. גם אלו שהיו קשורים פה בארץ לאדמו"רים, היו מודרניים יותר. חלקם הגדול, גם לא גידלו זקן. קשה מאד היום להסביר את המציאות הזו. זה היה עולם אחר לגמרי. בכל אופן, לאלו מהם ששלחו את הבנים לישיבות, לא התאימה ישיבה חסידית, כגון בעלזא, או ויזניץ, או גור, שהיו "חניוק"יות מדאי, גם להורים, וגם לבנים. (ישיבות כלל חסידיות, לא היו אז, חוץ מטשעבין). והם שלחו את הבנים ללמוד בישיבות האחרות, כגון פוניבז', חברון, וכדומה. ואלו הם אבותיהם של רובא דרובא של אלו הנקראים היום "ליטאים", ולא בצדק, שכן הם, ברובם, מבתים חסידיים, או הונגרים, כמו שכתבתי. ולכן יש לכנותם "מתנגדים", ולא "ליטוואקעס". וכאמור, זה בקיצור נמרץ, ממש על רגל אחת.

דברים נכוחים וישרים.
תודה רבה.
נתן יעקובוביץ

הודעה שלא נקראהעל ידי יוסי200 » 11 נובמבר 2018, 03:25

1010 כתב:
טריסקער כתב:

ואדרבה????

ראוי לציין שבדיוק ההיפך, החת"ס על אף שלא היה חסיד, היה קשור להרבה מגדולי החסידות, וידוע הסיפור שאף אצה פעם לנסוע לרבי ולהיות חסיד, ואח"כ חזר בו ואמר שהקב"ה צריך גם מנקי פיח כמוהו, כלומר שהקב"ה צריך בעולמו מכל הגוונים.

נכון היה קשור לגדולי החסידות ואף יש בתורתו מוטיבים חסידיים אך לא היה קשור לתנועת החסידות עצמה, ואף יש מכתב שלו שבו הוא מזהיר את אחד מתלמידיו שהלך לכהן ברבנות בעיר אחת 'הזהר כי שמה מושלים החסידים' (המכתב התפרסם בחלקו בספר של אגרות החת"ס שי"ל ע"י הגר"נ גשטטנר זצ"ל לא זוכר כרגע את שם הספר אבל ראיתי את זה שם לפני מס' שנים), והיה תיאור כביכול החת"ס ותלמידיו זה מעדת החסידים וצאצאיהם הליטאים היום הם צאצאי החסידים ועל זה באה תגובתי (אגב אני מצאצאי החתם סופר וישנה הקפדה במשפחתינו בכל הדורות שלא לשנות מאומה מדרך החת"ס וכל ההלכות והמנהגים נעשים על פיו, כך אבי סבי וסבו של סבי הם היו הונגרים שלא היו שייכים במאומה לחסידות, בכל הדורות לא היה במשפחתינו ההונגרית (שמשום מה אוהבים לשייכה לחסידות) ולו חסיד אחד ...) לא באתי לפתוח כאן ויכוח בענין לכן אני כותב בפרטי.. גוט וואך
יוסי200

הודעה שלא נקראהעל ידי גאליציינער » 11 נובמבר 2018, 12:21

יוסי200 כתב:
1010 כתב:
טריסקער כתב:

ואדרבה????

נכון היה קשור לגדולי החסידות ואף יש בתורתו מוטיבים חסידיים אך לא היה קשור לתנועת החסידות עצמה, ואף יש מכתב שלו שבו הוא מזהיר את אחד מתלמידיו שהלך לכהן ברבנות בעיר אחת 'הזהר כי שמה מושלים החסידים' (המכתב התפרסם בחלקו בספר של אגרות החת"ס שי"ל ע"י הגר"נ גשטטנר זצ"ל לא זוכר כרגע את שם הספר אבל ראיתי את זה שם לפני מס' שנים), והיה תיאור כביכול החת"ס ותלמידיו זה מעדת החסידים וצאצאיהם הליטאים היום הם צאצאי החסידים ועל זה באה תגובתי (אגב אני מצאצאי החתם סופר וישנה הקפדה במשפחתינו בכל הדורות שלא לשנות מאומה מדרך החת"ס וכל ההלכות והמנהגים נעשים על פיו, כך אבי סבי וסבו של סבי הם היו הונגרים שלא היו שייכים במאומה לחסידות, בכל הדורות לא היה במשפחתינו ההונגרית (שמשום מה אוהבים לשייכה לחסידות) ולו חסיד אחד ...) לא באתי לפתוח כאן ויכוח בענין לכן אני כותב בפרטי.. גוט וואך

במחילה במכבודך, אבל 50 % מנכדי החת"ס ו-80 % מניניו היו חסידים.
כך שזה קשקוש בגרוש.
סמל אישי של המשתמש
גאליציינער

הודעה שלא נקראהעל ידי ראובן_חסיד » 11 נובמבר 2018, 19:04

ראובן_חסיד

חזור אל חרדים לדעת

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: 2072, [G], RUSHL, א צענטער, אני פה, ביטחון, המוזיקאי, ועד, חוות דעת, חויזר, חמו, חסיד ליובאוויטש, טריסקער, יהודאי, יוסף בן יוסף, יש גבול, ליזרזון, מחנך, משה 10, משולש, משיב., עקיב'לה, פעמון זהב ורימון, רביזון, שומע ומשמיע, שים שלום ו־213 אורחים